f I portie vlees vlees etenis-, veimtwoord eten Flitsen uit het buitenland Wal biedt de BEELDBUIS? HET RAADSEL VAN ROVANNA Rel om pupegaai Aanslag op woning Joodse voorzanger Kennedy: Amerika miste kans op vrede ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 november 1367 Nr. 19897 Nieuwe chrysanlenkleuren door kernstraling DEN HAAG, 13-11. De Hongaarse academie van wijn- en tuinbouw heeft, in samenwerking met het Hon gaarse instituut van kernphysica, vier nieuwe kleuren toegevoegd aan het chrysanten „spectrum", door de bloem te onderwerpen aan kernstra ling, aldus meldt het Hongaarse persbureau M.T.I. De academie heeft 14 nieuwe soorten chrysanten in het leven ge roepen. Voor het proefstation van de bloe misterij in Aalsmeer is deze manier om nieuwe chrysantenkieuren te krijgen al geen nieuws meer. Samen met het instituut voor toepassing van atoomenergie in de landbouw Ital te Wageningen is het proefsta tion er in geslaagd, chrysanten in 12 nieuwe hoofdkleuren en verschil lende kleurvariaties te verkrijgen uit een licht lila potchrysant, die de bloemrijke Duitse naam Horten- sienrose draagt. De bloemen zijn op het ogenblik al bijna uitgebloeid, maar men hoopt in Aalsmeer dat de nieuwe kleuren volgend jaar in de handel zullen komen. Men heeft voor deze methode van veredeling speciaal de potchrysanten uitgezocht omdat er in snijchrysanten al vari atie genoeg bestaat. Bij het Ital wor den ook voor particuliere kwekers cnrysanten bestraald en bij chry santen blijft het niet. Zo hebben kwekers ook anjers en rozen ter be straling naar het Ital gezonden. Het proefstation heeft azalea's laten be stralen en heeft uit dahlia's al inte ressante mutanten verkregen. Advertentie de lekkere, mondfrisse nr x m a pepermunt-dragee £3 Cl. J LONDEN. De Londense „Obser ver" meldt dat 2.000 a 3.000 Russi sche militaire adviseurs de Egypte- naren helpen hun militair potentieel weer op te bouwen. HONG KONG. Radio Peking heeft gemeld dat de treindiensten in de provincie Tsjinghai in het noord westen van China thans weer nor maal zijn nadat zij in juli en augus tus door overstromingen en regen waren gestaakt. SALISBURY. De Rhodesische premier Ian Smith heeft Engeland beschuldigd van schimpscheuten en beledigingen jegens zijn land en van een ongelofelijk kwaadaardige hou ding. FREIBURG. Voor de vierde maal in korte tijd zijn in zuid-Duitsland wapens verdwenen. Ditmaal worden op een Canadese luchtmachtbasis bij Lahr 17 pistolen van het 9 mm. ka liber van Belgische makelij vermist. BILBAO. Het Spaanse persbureau Cifra meldt dat in Bilbao negentien leden zijn gearresteerd van een in Spanje verboden organisatie die al twee jaar lang richtlijnen gaf voor de activiteit van de plaatselijke „ar beiderscommissies". BRUSSEL. Meer dan 200 voor aanstaande figuren uit de staalin dustrie van 17 landen hebben in Brussel deelgenomen aan een eerste jaarlijkse conferentie van het on langs opgerichte internationale ijzer en staal instituut. WASHINGTON. In Amerika is rumoer ontstaan over een voorstel van generaal Lewis Hersey, het hoofd van het bureau voor het op roepen van recruten, om jongeren die niet in Vietnam willen vechten, met voorrang onder de wapenen te roepen. MADRID. In Madrid zijn drie ar beiders op beschuldiging van het organiseren in 1964 van een commu nistische rel in de Castiliaanse plaats Talavera de la Reine veroor deeld tot gevangenisstraffen vari ërend van twee tot negen jaar en boeten van 10.000 peseta (600 gulden) tot 25.000 peseta (1.500 gulden). DJAKARTA. De zendeling Hel- muth Benz van de Rhinisa-missie is vorige maancl door drie pijlen ern stig gewond bij een bezoek aan de Pileam-vallei op west-Irian, schrijft het protestantse blad Sinar Harapan te Djakarta. NICOSIA. De Turks-Cyprische leider Rauf Denktash is vrijgelaten en naar Ankara teruggestuurd, zo is in een officieel communiqué te Ni cosia meegedeeld. Denktash werd 12 dagen geleden gearresteerd nadat hij op het Cyprische schiereiland Karpas was aangekomen. PARIJS. Vier vroegere leden van de O.A.S. (de Franse organisatie van het geheime leger) hebben bij decreet van 10 november amnestie gekregen en twee van hen zijn on middellijk op vrije voeten gesteld, zo is in Parijs bekend geworden. GENEVE. In het centrum van Ge- nève zijn twee kneedbommen ont ploft. Een daarvan verwondde een Zwitserse vrouw die bij het centrum van de Amerikaanse gemeenschap aldaar werkzaam is. Er werd slechts geringe schade aangericht. De reden van deze aanslagen is voor de poli tie een raadsel. AHTENE. Zeventien Griekse ma rine-officieren zijn met pensioen heengezonden. Zo staat in het Griek se Staatsblad. Voorts zijn bij decreet drie tweede-luitenants van het leger gedegradeerd tot gewoon soldaat, wegens activiteiten, die tegen het huidige regime gericht waren. PORTSMOUTH. Een brand aan boord van het Britse vliegdekschip „Victorious", in een droogdok in Portsmouth heeft aan een beman ningslid het leven gekost. TOKIO. Premier Eisakoe Sato is voor een bezoek van negen dagen naar de V.S. vertrokken ondanks protesten van ongeveer tweeduizend linkse studenten die naar het inter nationale vliegveld van Tokio wa ren getrokken om van hun misnoe gen blijk te geven. Zeven duizend politiemannen sloten do toegangen naar het vliegveld af. WOENSDAG 15 NOVEMBER. NED. I. De kinderen komen er in hun programma wat armoedig af. De TROS herhaalt drie uitzendingen van Rick de Kikker en „Kleine men sen hebben grote wensen", allemaal de laatste weken uitgezonden. Ook in het NTS programma eerst een uitzending voor de kitideren en wél de zesde aflevering van „Schat- eiland". De scheepsbemanning van kapitein Smolet nadert het Schat- eiland en de spanningen aan boord nemen toe. In het voorprogramma nog de nieuwe actualiteitenrubriek van de NTS „Panoramiek"Na het journaal tien minuutjes met de Boe renpartij en een half uur met Bob Spaak. Hij zet zijn verhandelingen voort over de voorbereidingen, die Mexico treft voor de Olympische Spelen van volgend jaar. De hoofd film is voor boven de achttien en begint dus pas om negen uur. Het is een bijzonder spannende rolprent van Michel Drach, gemaakt in 1958 en getiteld On n'enterre pas le di- manchein het Nederlands „Het mysterie van de man die verdween". Men zou de film het best kunnen typeren als een psychologische poli tiefilm, waarin niet het speurwerk van de politie, maar de verhouding van de verschillende hoofdpersonen het hoofdthema is. Na afloop van de film zien we nog een filmpje over het werk van het Astmafonds en na het laatste journaal een herhaling van een uitzending van „Openbaar Kunstbezit" uit oktober. ,NED. II. De TROS-avond bestaat voor een niet onbelangrijk deel uit buitenlandse programma's. Na Pi- po en het journaal eerst de Joop Geesink tekenstrip Rick de Kikker. Rick gaat de lucht in deze keer. Dan „Rin tin tin". Rusty en z'n trou we vriend hebben het weer zwaar te verduren. Het laatste programma voor acht uur is een aflevering van „Mr. Terrific", ofwel Stanley Bea mish, de goedhartige, sullige pomp bediende, die ,met zijn krachtpil tot alles in staat is en een ware Batman wordt. Na het journaal een nieuw TROS-probeersel en wel de rubriek „U bent geweldig", waarin nogal wat moppen getapt zullen worden. Een belangrijk stuk van het avond programma wordt in beslag geno men door de Italiaanse serie „Ver haal van de zee", waarin Bruno Va- liati allerlei geheimen van de zeven wereldzeeën probeert te ontsluieren. Dan volgt „Cees Zee en zijn percus sie". Cees Zee, een van Nederlands bekendste drummers gaat met drie collega's bekende en onbekende slaginstrumenten bespelen. Het slot van de avond brengt voor het eerst een eigen toneelproduktie van de omroepvereniging, een televisiespel van Jan Keja en Dick van Beek, met het thema sexualiteit. De rol van de pianostemmer wordt gespeeld door Herbert Joeks; die van de vrouwen waarmee hij het zal aanleggen door Marja Habraken en Elisabeth Ver- sluys. DONDERDAG 16 NOVEMBER. NED. I. De VARA brengt als eer ste een jeugdprogramma in kleur. Het is „Fenklup", deze keer „Fen- kleur" geheten. Na het journaal en „Achter Jiet nieuws" even een ver haaltje van Simon Carmiggelt en vervolgens het meest gespeelde stuk van de meest gespeelde toneel schrijver Jan Fabricius: „Onder één dak". Willy van Hemert maakte de televisiebewerking en tekende ook voor de regie, ln de belangrijkste rollen zien we Jan Lemaire, Rob Milton, Jacques Commandeur en Frits Butzelaar. „Onder één dak'» is een typisch Noord-Nederlands stuk. De hoofdpersoon is de oude boer, die al zijn kinderen om zich heen weet als zijn vrouw is overleden. De nukkige oude man met zijn sterk door tradities getekende denkbeel den, is nooit een grote vriend van zijn kinderen geweest. De kinderen overleggen nu wat ze met de oude man moeten doen, waarbij van enige liefde voor hun vader geen sprake is. Daariia nog een korte documen taire over de vrijetijdsbesteding in de toekomst onder de titel „Brood en spelen". NED. II. In het NTS-programma eerst Pipo, het nieuws en „Van ge west tot gewest". Vervolgens de slot beschouwing van Bob Spaak over de voorbereidingen van Mexico voor de Olympische Spelen van volgend 21. Aram stond nog verbaasd de weg- stormende Tybalt ra te staren, toen de gravin op hem toetrad. Haar gezicht was nog bleek van de doorgestane emoties, maar haar stem klonk kalm, toen zij zich tot de jonge ridder wendde. „Heer, ge hebt mij van een groot gevaar gered. Misschien heb ik zelfs wel mijn leven aan u te danken. Ik kan hier niets tegenover stellen, dan diepe dankbaarheid en do gastvrijheid van mijn huls. Sla mij toe u voor te gaan naar de slotzaal". „Ge zult spoedig in de gelegenheid zijn uw dankbaarheid te tonen", antwoordde Aram koel. „Kom mee, Presto", en tesa- men met de herdersjongen volgde hij zijn gastvrouw naar binnen. Toen hij zijn zwaard afgelegd had en zich in een brede leunstoel had laten zakken, wendde Aram zich op nieuw tot het meisje. „Deze middag ben ik or getuige van geweest, op welke wijze gij uw pachtgelden verkrijgt", barstte hij los. „Uw rentmeester, die er zelfs tegenover u nogal wilde manieren op na schijnt te hou den, ontziet zich niet uw pachtboeren met knuppels al' te ranselen". „Ik zie niet in, waarom ik me voor u zou moeten verantwoorden over de wijze waar op ik mijn graafschap bestuur", antwoordde het meisje. Maar de toon waarop zij sprak was niet zo zelfverzekerd als de woorden die zo gebruikte en plotseling barstte zij in snikken uit. GEORGETOWN, 13-11. De pape gaai Millie, die in april jl. haastig van de Expo in Montreal werd ver wijderd omdat zij zich zowel in het Frans als in het Engels zeer gemeen zaam placht uit te drukken, zal wor den afgebeeld op een speciale Kerst zegel die deposterijen van Guyana gaan uitgeven. De „Catholic Stan dard", het orgaan van de R.K. Kerk in Guyana, heeft direct zijn afschuw uitgesproken over het, plan om een zo liederlijk dier te vereeuwigen, en dat nog wel ter gelegenheid van een christelijk feest. De minister van verkeer in Geor getown, onder wie de P.T.T. ressor teert, heeft echter verklaard „niet te gelóven in dit soort puritanisme". „Ik geloof in geld verdienen en in goede publiciteit voor de regering van Guyana", aldus minister Euge ne Correia. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MOORDRECHT. In het per 30 ju ni beëindigde boekjaar 1966-'67 van de Koninklijke Vereenigde Tapijt- fabrieken N.V. is de netto-winst niet onbelangrijk 'lager geweest dan die in 1965-'66, zo meldt het verslag. Het cijfer daalde van f 1 min. tot f 633 duizend. TOLBERT. In een 'ziekenhuis te roningen is de 39-jarige mevrouw R. van der Wal-Woldring uit Tol- bert overleden. Zij was betrokken bij het ongeluk op rijksweg 43 (Hee- renveen-Groningen), waarbij zon dag acht personen gewond raakten. ROTTERDAM. Een Rotterdamse typograaf, die TV- en radiotoestellen kocht zonder te betalen en als „be middelaar" bij het sluiter, van per soonlijke leningen het geleende be drag incasseerde is thans voor de officier van justitie geleid. UTRECHT. De Utrechtse hoog leraar prof. dr. W. P. Plate, hoofd van de 'kliniek voor obstetrie en gy- necologie is benoemd tot comman deur in de Huisorde van Oranje. Zondag ontving prof. Plate de ver sierselen idie bij deze onderscheiding horen, uit handen van prinses Bea trix op kasteel Drakensteyn. Zoals bekend fungeerde prof. Plate als hoofd van het medisch team bij de geboorte van prins Willem-Alexan- der. AMSTERDAM. Tegen de drie Am sterdammers, die op 1 september van het vorig jaar een gewapende roofoverval pleegden op het kantoor van de Nederlandse Middenstands- bank in IJsselstein, heeft de procu reur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof maandagochtend in ho ger beroep zes jaar gevangenisstraf met aftrek vaii het voorarrest ge- eist. DEN HAAG. De Europese Com missie bestudeert op het ogenblik de mogelijkheid om voor het gehele ge bied van de gemeenschap bijzondere bepalingen vast te stellen voor hel vervoer van licht ontbrandbare of ontplofbare stoffen. Die bepalingen moeten betrekking hebben op de vervoermiddelen, de verpakking, het laden en lossen en de verdere be handeling van genoemde produkten Advertentie Een gewone onderjurk me vrouw, kunt u overal kopen. Maar stelt u hogere eisen, komt u dan onze kollektie uit le klas binnen, en bui tenlandse huizen eens zien en passen. U zult versteld staan en de prijzen zullen u meevallen. Het domein voor de Vrouw De vroegere tramhalte aan het Sas. Door verdwijning van de tram, de aanleg van de zwaaikom en de ont- sluitingsweg ter plaatse, is langza- rmehand een situatie ontslaan, die niet vroeger al weer niet zo heel veel gemeen heeft. BRIGHTON, 13-11. Zondagochtend vroeg heeft in de Engelse badplaats Brighton iemand een handgranaat in de woning van een Joodse voor zanger gegooid, enkele minuten na dat een politie-agent die daar op wacht had gestaan, naar huis was gegaan. De granaat ontplofte in de huiskamer. De voorzanger, Bernard Braunstein, zijn vrouw en hun zes kinderen lagen boven nog te slapen en bleven ongedeerd. NEW YORK, 13-11. De democra tische senator Robert Kennedy heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de Amerikaanse regering vorige winter een kans op een regeling van het Vietnamese conflict door onder handelingen heeft gemist door geen gebruik te maken van een duidelijk soepeler houding van Hanoi tegen over eventueel vredesoverleg. In een artikel in het tijdschrift „Look", gebaseerd op het boek „To seek a newer world" dat binnenkort van zijn hand zal verschijnen, schreef Kennedy dat Nóord-Vietnam vóór januari 1967 steeds vier punten had gesteld als voorwaarden voor vredes onderhandelingen. Deze punten hiel den o.a. in de volledige terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten uit Zuid-Vietnam en erkenning van het nationale bevrijdingsfront, waar van de Vietcong de militaire afdeling is, als vertegenwoordiger van het Vietnamese volk. In januari j.l. verklaarde premier Pham Van Dong van Noordvietnam in een gesprek met de journalist Harrison Saiisburry van de „New York Times" dat de vier punten meer moesten worden gezien als een agenda voor vredesoverleg dan als voorwaarden waaraan eerst zou moe ten worden voldaan. Later had Ha noi te verstaan gegeven, dat een sta king van de bombardementen op Noord-Vietnam besprekingen móge lijk zou maken. Volgens Kennedy waren er ook nu aanwijzingen, hoe wel minder duidelijk, dat dit nog geldt. Onderhandelingen De senator zag alleen in onderhan delingen een mogelijkheid tot be ëindiging van het conflict, zonder een overhaaste terugtocht. Volgens hem is een drastische opvoering van de oorlogsinspanning met inbegrip vón een eventuele inval in Noord- Vietnam. mogelijk noch wenselijk, gezien cok de steeds grotere ver woestingen in Vietnam en de ver zwakking van de Amerikaanse hulp bronnen. Daar bent u vóór, want met 'n goede portie vlees kunt u er tegen! Vlees is rijk aan waardevolle eiwitten. Vlees is uitstekend voor de lijn. Enhet hele gezin houdt ervan, van lekker vlees en lekkere jusl jaar. Het laatste kwartier van het voorprogramma is voor Openbaar Kunstbezit. Na het journaal begint Simon van Collem het VPRO-pro- gramma met „De oude draaidoos". Hij besteedt aandacht aan de „Klok kenluider van Parijs", de versie met Charles Laughton en die met Art- thonie Quinn. Een klein half uurtje vervolgens met de merkwaardige Earthe Kitt, een zangeres zoals er weinig zijn. Daarna het VPRO-kunst- programma KPIwaarin Netty Rosenfeld en K. Schippers de posi tie van de hedendaagse vrije kun stenaar in onze maatschappij belich ten. Tot slot „Kenmerk-laat", waar in André Tuynman en Wim Koole wat dieper graven in de kerkelijke problematiek van vandaag de dag. WOENSDAG 15 NOVEMBER. NED. I: 17.00 Kinder matinee; 17.35 Einde; 18.55 Pipo; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Schateiland (kleur); 19.32 Panoramiek19.56 Ster; 20.00 Jour naal; 20.16 Ster; 20.20 Politieke zend tijd; 20.30 Mexico rooit het wel; 21.00 Het mysterie van de man die ver dween; 22.25 Socutera; 22.40 Jour naal; 22.45 Openbaar kunstbezit; 23.00 Einde. NED. II: 18.55 Pipo; 19.00 Nieuws; 19.03 Rick de Kikker; 19.08 Rin tin tin; 19.32 Mr. Terrific (kleur); 20.00 Journaal; 20.16 Ster. 20.20 U bent geweldig; 20.40 Het verhaal van de zee; 21.30 Cees See en zijn percussie 21.50 Een pianostemmer22.26 Ster; 22.30 Journaal, DONDERDAG 16 NOVEMBER. NED. 1: 18.55 Pipo; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster: 19.07 Fenkleur (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster 20.20 Achter het nieuws; 20.45 Si mon Carmiggelt leest; 20.50 Onder één dak; 22.20 Brood en spelen; 23.00 Journaal. NED. II: 18.55 Pipo; 19.00 Nieuws; 19.03 Van gewest tot gewest; 19.25 Mexico bouwt op; 19.45 Openbaar Kunstbezit; 20.00 Journaal20.16 Ster; 20.20 De oude draaidoos; 21.00 Eartha Kitt. 21.26 Kunstprogramma K.P.I.; 21.56 Kenmerk laat; 22.26 Ster; 22.30 Journaal. m De Westduitse ultra-rechtse na- tionaal-democraten hebben op hun congres in Hannover de 46-jarige Adolf von Thadden tot partijvoor zitter gekozen. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 13-11. Op de maandag in Utrecht gehouden paardenmarkt werden in totaaj. 378 dieren aange voerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1200 tot f 1650, werkpaarden van f 1200 tot f 1550; oude paarden van f 800 tot f 1400; driejarige paar den van f 900 tot. f 1100; tweejarige paarden van f 800 tot f 950; veulens van f 400 tot f 700; hitten van f 700 tot f 950. Slachtpaarden van f 2,70 tot f 3,40 en jonge slachtpaarden van f 3,40 tot f 4,00 per kilogram geslacht ge wicht. De handel was rustig. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 13-11. Klei-aard- appelen voor 'het binnenland: Eigen heimers 40 mm opwaarts f 11,50- 13,00; Bintje 35-50 mm opwaarts geen notering; Bintje 40 mm op waarts f 9,00-10,25; Meerlander 40 mm opwaarts geen notering. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 35 mm opwaarts in twee ma ten gesorteerd geen notering; Bintje 40 mm opwaarts f 9,00-9,50; Bintje 45 mm opwaarts f 9,50-10,00. Voer-aardappelen f 2,00-3,50. Stemming: binnenland en export flauw. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto Romeins schip gevonden PPHILADELPHIA, 12-11. Met behulp van „Sonar", een elektronisch apparaat voor het opsporen van onderzeeërs, heeft een groep geleerden van le universiteit van Penn sylvania precies de plek kun nen bepalen waar een Ro meins wijnschip ongeveer 2 duizend jaar geleden in de Egeïsche zee gezonken is. Het wrak ligt tussen de Turkse stad Bodrum en het Griekse eiland Kos.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3