m Griep 7 3 Komt de aarde tot stilstand STREEKNIEUWS Metrobouw op ijs F eijenoord-Arsenal vanavond op t.v. Protest tegen censuur in Portugal Veroordelingen in Griekenland Zeeuwse peren uit de koelhuizen Nieuwe schrik Eb en vloed werken remmend op de aswenteling „De tijd, gaat snel" is zo'n afge zaagde gemeenplaats geworden, dat iedereen er in gelooft. Toch is het niet waar wat ook wel wordt be weerd dat zij voortdurend sneller gaat. Het tegendeel is waarDe tijd gaat steeds langzamer, tenminste voorzover wij haar af meten aan het rondwentelen van de planeet waar op wij wonen: de aarde. De tijd die wij meten - of wij haar nu aflezen van ons polshorloge, van een stationsklok of afluisteren van een radiotijdsein - komt in laatste instantie van de sterrenOp diverse astronomische observatoria van on ze aardbol worden de sterren des nachts waargenomen met zeer fijn registrerende predsie-instrumenten. Men meet daarmee het tijdstip waarop een ster „door de meridiaan gaat", d.w.zprecies het zuiden pas seert op haar tocht van opkomst naar óndergang. Dit soort waarne mingen dient tot ijking van de as tronomische klokken en de precisie waarmee hier wordt gewerkt, is zo groot, dat een afwijking van een duizendste seconde merkbaar is. Als de aarde „achterloopt" Wat men hiermee in feite meet, is niets anders dan de aswenteling van onze eigen aarde, want het op komen, de rijzing, de daling en het ondergdan van een ster is immers alleen maar een weerspiegeling van het draaien van de aardbol. Niet het hemelgeioelf met zijn zon en zijn sterren draait om ons, maar wij draaien rond in die hemelkoepel. Zou de aarde hu plotseling eens langzamer om haar as gaan draaien, zouden ivij daarvan dan niets mer ken? Nee, zonder instrumenten waarschijnlijk niet, tenminste als de vertraging niet al te groot zou zijn. Zou onze planeet, in plaats van pre cies 24 uur, met ingang van morgen 24 uur en een halve minuut nodig hebben om eenmaal rond haar eigen as te tollen, tot ons bewustzijn zou dat niet doordringen. Maar er bestaan tegenwoordig atoomklokken, die de minste of ge ringste afwijking haarfijn registre ren en die zouden ons er op attent maken, dat de aarde langzamer was gaan draaien. Zouden? 36 seconden langer De aarde is al langzamer gaan draaien en de vertraging van onze aswenteling is nog steeds aan de gang en wordt voortdurend groter! Dr. C. de Jager, astronoom van de sterrenwacht te Utrecht, heeft jaren geleden eens uitgerekend hoeveel die vertraging bedraagt en hij kwam tot de conclusie, dat de twintigste eeuw 36 seconden langer zal duren dan de negentiende eeuw heeft ge- Advertentie Ve>zfcauwop Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem bijtijds VtSPRO'. ^ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en 11 doeltreffend te bestrijden. Q I Veiïfcauuïop j 2 'ASPRO'* JSH... X&itHteetfit/ ZIERIKZEE Ver. voor bedrijfsvoorlichting Op dinsdag 21 november a.s. komt de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting „Schouwen-Duiveland" bij een in het „Huis van Nassau" alhier. Het onderwerp „Modern bedrijfs economisch beheer" zal worden be licht door de heer M. J. Robijn uit Goes. Vergadering „Stad en Lande" De ledenvergadering van de ver eniging „Stad en Lande van Schou wen-Duiveland" zal gehouden wor den op donderdag 23 november in de foyer van „Mondragon". Hoofd moot van de vergadering zal zijn een lezing door de heer Geurt Brink- greve, getiteld „Nieuw gebruik van oude huizen te Amsterdam". Geslaagde NCVIB-collecte (Anti-Honger-aclie) De opbrengst van de in de week van 23 tot 28 oktober jl. te Zierikzee gehouden NVOIB-colIecte („Anti Honger Actie 1967") bedroeg f 2207,39 een mooi bedrag, waarvoor het plaatselijk NOVIB-comité alle ge vers, geefsters en collectanten ten zeerste dankbaar is. Kampioenschappen 1967 Postduivenhoudersvereniging „Zieriek" Categorie oude duiven. Vitesse hok I F. Ma ijs, 952 pun ten; vitcsse hok II P. Flikweert, 919 punten; vitesse hok III A. M. Berre- voets, 868 punten; vitesse duif 1,386 punten, Fr. Maijs; vitesse duif II, 360 punten, Fr. Maijs; vitesse duif III, 355 punten, L. L. dc Hooge. duurd. De een en twintigste eeuw zal veertig seconden langer duren dan de huidige. Oorzaak van deze vertraging is de maan. leder kent het verschijnsel van eb en vloed, dat wordt teweeg gebracht door de maan (en in gerin gere mate ook door de zon). De maan trekt het water van onze planeet aan - en twee derde van het opper vlak van de aarde is bedekt met wa ter en doet aldus een vloedberg ontstaan, die zich steeds onder de maan bevindt, en bijgevolg in onge veer een maand tijds rondom de aardbol spoelt. Een tweede vloed- berg bevindt zich aan de tegenover gestelde kant van de aardbol. Vertraging Stond de aarde dus stil, dan zou één plaats maar twee keer per maand vloed hebben en twee keer eb. Doordat de aarde echter niet stil staat maar in 24 uur om haar as draait, beleeft zij elk etmaal twee maal eb en vloed. En deze verplaatsing van enorme watermassa's over haar oppervlak oefent nu een vertragende werking uit op de asiventeling. Op de bodem van zeeën en oceanen ontstaat wrij ving als gevolg van deze waterver- plaatsing en wrijving werkt rem mend. De wrijving is er voortdurend, op elk moment van de dag en de nacht. Dagen en nachten zullen, na verloop van miljarden jaren, uren langer worden dan zij thans zijn. Tot de aarde tenslotte stil staat Midfond hok I P. Flikweert, 710 punten; midfond hok II Fr. Maijs, 635 punten; midfond hok III, A. M. Berrevoets, 604 punten. Midfond duif I L. L. de Hooge, 262 punten; midfond duif II A. M. Ber revoets 255 punten; midfond duif III L. L. de Hooge, 198 punten. Fond hak I Fr. Maijs, 490 punten; fond hok II Jac. Verwijs, 394 pun ten- fond hok III P. Flikweert, 383 punten; fond duif I Jac. Verwijs, 199 punten; fond duif II P- Flikweert, 197 punten; fond duif III, Jac. Ver wijs, 194 punben. Categorie jonge duiven. Hok I, Jac. Verwijs, 1491 punten; hok II, B. G. Visser, 1463 punten; hok III, A. M. Berrevoets, 1076 pun ten. I. Jonge duif kampioen, 543 punten, B. G. Visser; II. jonge duif kampi oen, 461 punten, B. G. Visser; III. jonge duif kampioen, 434 punten, B. G. Visser. I. Generaal kampioen Jac. Ver wijs, 3188 punten; II. generaal kam- pioen Fr. Maijs, 2848 punten; III. ge- neraal kampioen P. Flikweert, 2586 punten. Feestavond C.P.J. De feestavond van de C.P.J. Schouwen-Duiveland zal gehouden worden vrijdagavond 11 nov. a.s. in het Huts van Nassau. Vergadering C.B.T.B. en C.J.B.T.B. Op maandagavond 20 november a s wordt in de bovenzaal van „Het Huis van Nassau' 'alhier een gecom bineerde algemene ledenvergadering gehouden van de C.B.T. en C.J.B. T B. op Schouwen-Duiveland. De algemeen Bondsvoorzitter, drs. R Zijlstra, sedert kort woonachtig te Oosterland, hoopt deze avond te spreken over enkele aktuele land bouwpolitieke zaken. Filmavond A.N.W.B. Op maandag 20 november a.s. or ganiseert de A.N.W.B. in „Mondra gon" alhier een filmavond. Op deze avond zullen enige films worden vertoond die betrekking hebben op toerisme en verkeer. Tevens zullen kleurendia's worden vertoond over de werkzaamheden van de A.N.W.B. Aan deze filmavond is een kleine expositie van bondsuitgaven ver bonden. Hengelsportvereniging „Oosterschelde" Zaterdag 18 november a.s. zal de laatste beslissende wedstrijd plaats vinden om het clubkampioenschap van de hengelsportvereniging „Oos terschelde". De wedstrijd wordt ge houden bij De Val, aanvang tien uur. Bij goed weer wordt op een goede opkomst gerekend. In de com petitie om de grootste vis van het seizoen heeft de heer G. Verloo de leiding genomen. Hij verschalkte op 22 oktober bij De Val een kabeljauw van 84 cm. lang en e engewicht van ruim 61b pond. KERKWERVE Vergadering N.C.V.B. De N.C.V.B.-afdeling Kerkwerve hoopt morgen (woensdag) 15 novem ber, een vergadering te houden, met als spreker de heer Suurmond over het onderwerp „Gevangenen en hun gezinnen". HAAMSTEDE Fotograferen voor niets De middenstandsactie nadert met rasse schreden en het zal de inwo ners van Haamstede en Burgh die het middenstandsboekje reeds ontvingen opgevallen zijn dat er nogal wat leuks aan vast gekoppeld zit. Hoogtepunt van de actie is de stunt die Foto Berge a.s. zaterdag op po ten heeft gezet. Dc heer v. d. Berge heeft n.l. een 100-tal fototoestellen gereed die hij zaterdagmorgen aan een 100-tal snelle inwoners van Haamstede en Burgh. boven de 16 jaar, gaat uitreiken. Het toestel is geladen en iedere tijdelijke bezitter ma'g op deze zaterdag foto's van de aankomst van Sinterklaas te Burgh- sluis maken of naar keuze van een Sinterklaas tafereeltje in Haamstede of Burgh. De camera's met volgedraaide films moeten zaterdagmiddag na het feest dus en tussen 5 en 6 uur inge- leveid worden. De film wordt ont wikkeld en afgedrukt en een week later kunnen de afdrukjes worden afgehaald, alles geheel gratis. De inzender brengt dan zijn mooi ste kiek bij deze fotozaak, laat deze vergroten op briefkaart-formaat en zend deze in voor de fotowedstrijd. De mooiste inzending wordt beloond met een camera. De inzending voor deze wedstrijd sluit op 2 december en de uitslag wordt op 9 december in de etalage bekend gemaakt. Do deelnemers en deelneemsters kunnen reeds vanaf heden een in schrijvingsformulier halen. WESTERSCHOUWEN Propaganda-avonden van het Rode Kruis De afd. Schouwen (W.) van het Nederlandsche Roode Kruis heeft dit jaar voor haar propaganda- avonden medewerking gekregen van enkele verenigingen. Omdat het Ne derlandsche Roode Kruis dit jaar haar 100-jarig bestaan herdenkt, wil het fanfarekorps „Luctor et Emer- go" te Renesse, op 24 november, voorafgaande aan de propaganda- avond in het Dorpshuis, een muzi kale mars door het dorp brengen. Het bestuur hoopt, dat daardoor alle inwoners, die enigszins kunnen naar het Dorpshuis komen, zodat er weer eens een echte ouderwetse volle zaal is. Het korps mist die avond zijn ge wone repetitie. Het bestuur van het Roode Kruis stelt het daarom bij zonder op prijs dat „Luctor et Emer- go" op deze wijze toch muziek geeft deze avond. Ieder lid in Renesse en omgeving zal dit ook op prijs stel len. Daarom: „op naar het Dorps huis op 24 november a.s.". Te Scharendijke zal het orkestje „Muziek veredelt" van de heer Grootveld enkele nummers ten ge hore brengen op de propaganda- avond in het Ger. Jeugdgebouw op 22 november a.s. Ook daar hoopt het Roode Kruis een stampvolle zaal te krijgen. Door deze plaatselijke medewerking krijgt het Roode Kruis dus muziek en een film .Ook deze geste wordt zeer op prijs gesteld door het bestuur. Laten ook hier dus alle leden blijk van waardering geven. Of er elders nog iets in het vat zit is nog niet bekend. Vrijwillige bijdragen zijn nog welkom. DREISCHOR Vijftig jaar getrouwd Op vrijdag 17 november a.s, viert het echtpaar L. Lindhout-Vane, wo nende aan de Mr. Pieter Moggestraat te Dreischor het gouden huwelijks feest. BRUINISSE Volkeraksluizen lastig voor mosselschippers De nieuwe Volkeraksluizen blij ken een reusachtig obstakel te zijru in de vaarweg Antwerpen-Dordt, die aan de binnenvaart (wegens opont houd), kapitalen 'kost. Wachttijden van 2 a 3 uur, 'eer de sluizen vol zijn en men er door igeloodst is, zijn geen zeldzaamheid. Een plaag apart zijn deze sluizen voor de mosselkwekers die met hun schip overal voorrang hebben, in iedere sluis, omdat hun lading aan bederf onderhevig is. Maar in de nieuwe Volkeraksluizen blijkt het sluispersoneel van deze algemeen geldende voorrangsregel nog nooit te hebben gehoord. Veel eenvoudi ger zou het zijn, indien Rijkswater staat toestond zo lang het betreffen de gedeelte nog niet gesloten is, de mosselschepen en andere kleine vaartuigen de oude route te laten volgen, waardoor de sluizen konden worden vermeden. Benoeming ambtenaar De heer C. W. J. Bijl te Poortvliet is benoemd tot eerste ambtenaar te vens comptabele in de rang van commies ter secretarie van de ge meente Bruinisse. De heer Bijl is thans werkzaam op de gemeente-se cretarie van St. Maartensdijk. De datum van in dienst treding is 2 ja nuari 1968, Commissie Beheer Oudheidkamer De commissie voor het beheer van de Oudheidkamer te Bruinisse is uitgebreid met de volgende personen: mevrouw B. de Waa 1-Jumelet, S. Jumelet Wz. en E. Leeflang. Vergaderingen vrouwenverenigingen De Nederlandse Christen Vrou wenbond afd. Bruinisse zal donder dag 16 november haar maandelijkse vergadering houden in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Op deze vergadering hoopt de heer Schoen maker uit Zoutelande een causerie te houden over „Het leven in Ma rokko". Daarbij zullen dia's worden vertoond. De Hervormde vrouwenvereniging vergadert dinsdag 14 november. Op deze vergadering spreekt kapitein Knot van het Leger des Heils. Auto in een slip De heer F. R. uit Zierikzee, die in de nacht van zaterdag op zondag naar huis reed, kwam ter hoogte van de Oude dijk tussen Bruinisse en Oosterland op rijksweg 18, met zijn auto in een slip. Hij raakte de macht over het stuur kwijt en reed van de tamelijk hoge wegberm de sloot in. Met inwendige kneuzingen moest hij naar het Zweedse RodeKruis ziekenhuis te Zierikzee worden ver voerd. De auto werd ernstig bescha- died en werd door een garagehouder uit Zierikzee weggesleept. Brutaal optreden Na een ontvangen tip over het nogal bruut optreden van een per soon, die probeerde antieke voor werpen te kopen, heeft de politie te Bruinisse een ernstige waarschu wing aan deze inwoner uit Rotter dam gegeven. Hij was bij een 88- jarigo alleen wonende man, de heer M. Jumelet Mz. binnengekomen, was ENTHOUSIASTE JEUGD ONDERZOEKT TUIN ZIERIKZEE, 14-11. Heden (dins- dag)morgen is te Zierikzee een oud heidkundig opgravingskarwei begon nen dat wordt uitgevoerd door een tiental enthousiaste jongelui, leerlin gen van het prof. Zeemanlyceum, en allen N.J.G.B.'ers, dat wil dus zeg gen jongens en meisjes met een grote belangstelling voor alles wat met ge schiedenis en oudheden te maken heeft. Onder de deskundige leiding van hun leraar mr. dr. W. P. Martens vindt de speurtocht naar oudheid kundige zaken plaats in de tuin van de biologie-leraai* drs. L. van Leeu wen, waar - zoals eerder gemeld - onlangs zeven schedels werden opge graven, studie-objecten van een apotheker die vroeger in de leraars woning heeft gewoond. Na deze merkwaardige vondst heeft de heeir Van Leeuwen bij onderzoek in zijn tuin de restanten aangetroffen van een Middeleeuwse muur, waar schijnlijk oude funderingen van een pakhuis. De lyceum-leerlingen wer ken thans aan het verder blootleggen van deze muurrestanten en zullen alles volgens de regels opmeten en op papier vastleggen. Dezer dagen werd in dezelfde tuin ook een Belgi sche munt uit het jaar 1830 gevon den. naar de zolder gelopen, had hem ge prest het kabinet open te maken en had aangedrongen diverse voorwer pen aan hem te verkopen, waarop echter niet was ingegaan. Mosselproblematick belicht in t.v.-uitzending AVRO's televisierubriek Regiovi zier, van zaterdagavond 11 novem ber 7.03 tot ongeveer 7.15 uur gaf diverse snapshots uit Bruinisse. Bruinisses burgemeester de heer C. H. van de Linde gaf een goede uit eenzetting van de gevolgen van de afsluiting van het Brouwershavense Gat voor ide mosselkwekers in het algemeen en voor de leefgemeen schap Bruinisse in het bijzonder. De secretaris van de mosselkwekers- vereniging Algemeen Vissersbelang de heer H. Schot, had tevoren dui delijk uiteengezet, wat de mossel kwekers -van de regering verwach ten, nu hun de mogelijkheid om lan ger mosselen te kweken in de Gre- velingen ontnomen wordt. De ern stige gezichten in een vergadering vol problemen onderlijnden de moei lijkheden. Advertentie Centrale verwarming SAWEMA N V Meelstraat20, Zierikzee, Tel. 01110-3211 Sclieepvaartberichten Abida, 12-11 vertr. Curagao naar Montreal. Camitia, 13-11 120 m. Z Puerto Rico naar Liverpool. Esso Amsterdam, 13-11 550 m. WNW Ascension naar Augusta. Kelietia, 13-11 59 m. NW Brindisi naar Lavere. Skadi, 13-H 190 m. W Bermuda naar Ceuta. BRUSSEL, 14-11. De ingenieurs die de leiding hebben van de metro- bouw in Brussel, blijken een grote vindingrijkheid te bezitten bij het oplossen van hun problemen. Zo hebben ■zij besloten in het hart van de stad, op 20 meter diepte onder de Anspachlaan, de grond te bevriezen om de aanleg van de metrobuis in de slappe bodem te vergemakkelij ken. Er is een kleine centrale ge bouwddie een koel-vloeistof door buizen op de gewenste plaats in de bodem laat circuleren. Men ver wacht over twee maanden de grond over een voldoende afstand en diep te te hbben bevroren, aldus berich ten in de Brusselse pers. Relletjes aan Amerikaanse universiteit WILBERFORCE, 13-11. Op de centrale staatsuniversiteit van Wil- berforce in de Amerikaanse staat Ohio zijn maandagavond negerstu denten slaags geweest met de politie. 200 studenten hielden een anti-blan ken betoging naar aanleiding van het besluit om een megerstudent van de universiteit te verwijderen, omdat hij het hoofd van een naburige uni versiteit zou hebben bedreigd- De betrokken student zou deze functio naris hebben toegevoegd: „Als het nu revolutie was, zou ik je vanavond nog vermoorden". Goederentreinen-botsing Kind verdronken HOOGEVEEN, 14-11. Maandag middag is in de Hoogeveensevaart in de nieuwe woonwijk Krakeel te Hoogeveen «de vierjarige G. Kiebe- belt verdronken. Omwonenden ont dekten het kind. Een politieagent slaagde er tegen half acht in het kind uit het water te halen. ROTTERDAM, 13-11. De vriend schappelijke voetbalwedstrijd, die Feijenoord dinsdagavond 14 novem ber in het eigen stadion speelt tegen de Londense eerste divisieclub Ar senal, zal in zijn geheel door de K. R.O. voor de televisie worden uitge zonden op Nederland I. Het bestuur van de Rotterdamse club heeft hier toe besloten ondanks het feit, dat er nog ruim 10.000 staanplaatsen on verkocht zijn. LISSABON, 13-11. Een groep van 235 professoren, advocaten, schrij vers en journalisten, onder wie te genstanders van de regering Sala- zar, heeft in een schrijven aan de Portugese nationale vergadering ge protesteerd tegen de censuur die in 1926 werd ingesteld en nu al veertig jaar de intellectuele scheppende krachten heeft onderworpen aan mishandeling", bedreiging, zorg en zelfs wanhoop". Bondsvergadering K.N.M.B. ROTTERDAM, 13-11. In zijn ope ningsrede voor de algemene bonds vergadering, die de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond in Rot terdam heeft gehouden, heeft de voorzitter o.m. gewezen op de agres siviteit, die. de vakbeweging z.i. te genover de ondernemers, en speciaal de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, koestert. De werkne mers willen controle op de zeggens macht en de bedrijfsresultaten van het 'grootbedrijf. In het midden groot- en kleinbedrijf bepaalt de on dernemer zelf zijn bedrijfsbeleid, hetgeen de vakbeweging zeer irri teert, aldus spr. ATHENE, 14-11. Een militaire rechtbank in Athene heeft Benedic- tor Lambrinos veroordeeld tot elf jaar gevangenisstraf wegens het ver spreiden van vlugschriften waarvan de inhoud beledigend wordt geacht voor koning Konstantijn en de leden van de Griekse regering. Twee medebeklaagden zijn veroor deeld tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van vijf jaar zonder proef tijd en drie zijn vrijgesproken. AGENDA Dinsdag 14 november Zierikzee Mondragon (foyer), 2.15 uur, afd. Schouwen, Plattelandsvrouwen. Huis van Nassau, 8 uur, vergadering A.N.A.B. Woensdag 15 november Noordgouwe Verenigingsgebouw, 7.30 uur, afd. Noordgouwe, Plattelandsvrouwen. Donderdag 16 november Huis van Nassau, 8 uur vergadering Bestuurdersbond N.V.V. Idem 7.30 uur agr. soc. fondsen. Idem 7.30 uur vergadering C.T.V. DIVERSE BERICHTEN Bij een verkeersongeluk in de buurt van het Noordfranse stadje Seclin zijn maandag zestien Franse militairen gewond geraakt, van wie drie ernstig. De legerwagen waarin ze zaten stortte van vijf nieter hoog te van een viaduct. Meer dan 54.000 stuks vee is tot dusver, ais gevolg van de huidige epidemie van mond- en klauwzeer in Engeland, afgemaakt. De epide mie woedt in een gebied, dat zich uitstrekt van de Schotse grens tot midden-Engeland en delen van Wa les. Een groep Afrikaanse en Aziati sche landen heeft maandagavond een ontwerp-resolutie ingediend waarin verplichte economische sanc? ties tegen Zuid-Afrika worden voor gesteld. Dieven hebben dit weekeinde uit een ondergrondse kluis in Londen een grote hoeveelheid geld en juwe len gestolen. Volgens een eerste be richt zou de buit wel tien miljoen gulden kunnen bedragen, maar de eigenares van de kluis, de „London Cooperative Society", heeft meege deeld nog onmogelijk te kunnen zeg gen wat er precies gestolen is. n In een fabriek bij Keulen zijn twee mensen om het leven gekomen en een tiental gewond als gevolg van een ontploffing in een fosforovcn. De schade bedraagt meer dan een mil joen mark. De „Stem van Biafra" meldt, dat maandag na gevechten van elf uur in de sector-Enoegoe 150 federale Nigeriaanse militairen zijn gesneu veld. DEN HAAG. De gemeenteraad van Den Haag besloot vandaag tot instel ling van rioolbelasting en -recht, die de Hagenaars per aansluiting vol gend jaar f 20 en voor 1969 f 40 gaan kosten. VLAARDINGEN. Maandagavond werd de dertienjarige jongen A. Aartsen op id eKetelweg in Vlaar- dingen bij een autobotsing zo ernstig gewond, dat hij spoedig daarop aan de gevolgen is overleden. DEN HAAG. Radio-Skagen heeft meegedeeld, dat wrakstukken zijn gevonden van het Deense kustvaar tuig Jan Margrethe, ter hoogte van Hanstholm. Het schip had zes man aan boord. Grotere belangstelling voor ULO DEN HAAG, 13-11. De relatieve belangstelling voor het uitgebreid la ger onderwijs (ULO) of he.t middel baar vormend onderwijs (MAVO) neemt, zelfs exclusief de leerlingen van de brugklassen van scholenge meenschappen, iets toe. Deze conclusie valt af te leiden uit de voorlopige cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek verzamel de over de aanwezige en toegelaten leerlingen bij het ULO, schooljaar 1967-'68. Het totaal aantal leerlingen nam toe met twee procent en het aantal toegelaten leerlingen tot het eerste leerjaar met drie procent. Van de gemiddelde generaties twaalf en der tienjarigen, waartoe de toegelatene in 1966 en 1967 in hoofdzaak behoor den, ging in dit jaar 31,5 procent naar het ULO tegen 30,8 procent in 1966. Deze percentages hebben betrekking op het ULO zonder de brugklassen. Voor het ULO, inclusief de brugklas sen blijken deze percentages 33 voor 1967 en 32,1 voor 1966 te bedragen. Uit de cijfers blijkt, dat op 16 sep tember van dit jaar er 1.274 ULO en MAVO-scholen waren met in totaal 279.872 leerlingen, van wie 136.810 jongens en 143.062 meisjes. in Oostenrijk WENEN, 14-11. Bij een botsing van twee goederentreinen bij Prin- zersdorf, ten westen van Wenen, is vanmorgen vroeg een machinist om het leven gekomen. Een tweede spoorweg-employé is ernstig gewond. Een van de lokomotieven stortte op een straat «neer. KAPELLE, 14-11. In dc komen de tijd zal er op dc Zeeuwse fruit veilingen in Goes en Kapellc-Biezc- linge wckeljjks een redelijk kwan tum handperen van het ras Confe rence te koop zijn. In de koelhuizen bij deze veilingen is heel wat Con ference, voor rekening van de telers opgeslagen en dc verkoop hiervan zal geleidelijk aan plaats vinden in do periode half november tot begin maart. Overwegend gebeurt dat door mid del van poolvorming, waarbij de te lers aan het einde van het. seizoen de gemiddelde prijs per kwaliteit uitbetaald krijgen. i Vorige week donderdag werd in Goes de eerste verkoop van deze pe ren uit het koelhuis gehouden. Daar bij werden prijzen genoteerd van 79 cent per kg voor de grote en middel maat en 73 cent voor de kleine maat klasse 1 export kwaliteit. De telers van de veiling in Ka pel le-Bi ezel in ge besloten op woens dag 15 november de eerste Conferen ce-veiling te houden. De Conference is het enige pereras waarvan thams nog een voorraad van betekenis is. Vooral Zeeland is een belangrijk produkticgebied van dit ras. Er is de laatste tijd een goede exportvraag naar peren, in het bij zonder voor rekening van West- Duitsland en Engeland en in mindere mate voor België, Frankrijk en Ier land.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2