OLGA DE ZIERIKZEESCHE COURANT Brits plan voor technologische vooruitgang van Europa TAPIJT Tien jaar voor opvarenden van „Jozina" Koeweit door noodweer getroffen MATRASSEN Vertrouwen in Johnson verder gedaald Nederland bosarmste land van Europa czi$0 Minister Luns op bezoek in Praag Appels veroorzaakten treinvertraging ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 november 1967 Dinsdag 14 november 1967 Nr. 19897 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Opgraving in Zierikzeese tuin LONDEN, 13-11. De Britse pre mier, Wilson, heeft dinsdagavond een uit zeven punten bestaand plan voor bevordering van de technologische vooruitgang van Europa voorgesteld. Hu zei dat dit niet in de plaats moet kernen van het Britse lidmaatschap van de E.E.G., terwül over Britse toetreden wordt onderhandeld kan reeds met de uitvoering van dit plan werden begonnen, zei hy. De achter stand op de V.S. wordt steeds groter, spoedig zal Europa ook ten achter ra ken by de Sowjet-Unie. „Wij kun nen een grete en machtige Europese technologie scheppen. Onze onmid dellijke taak is het wüder worden van de kloot' tegen te gaan, de vol gende is het vernauwen van de kloof", aldus Wilson. Zijn plan is als volgt: 1. Engeland is bereid met elk Eu ropees land dat dit wil bilaterale projecten aan te gaan voor technolo gische samenwerking op elk gebied, wanneer dit samengaan industriële resultaten kan afwerpen die de moei te waard zijn. Engeland is bereid te praten over elektronica, elektroni sche rekenmachines en de vreedzame toepassing van atoomenergie. 2. Engeland is bereid multilaterale besprekingen aan te gaan met Euro pese landen om de Europese techno logie een nieuwe impuls te geven. 3. De Britse regering heeft de con federatie van de Britse industrie ver zocht te onderzoeken hoe de indu strie zelf het eens kan worden over voorbereiding van de grondregels voor Europese technologische samen werking. 4. Engeland is bereid om samen met andere regeringen en industrieën een multilateraal Europees instituut voor technologie te ondersteunen. Dit instituut moet voor elk gebied, elke industrie en elk voorkomend geval bestuderen door welk^ middelen een Advertentie Wij leveren alle soorten en leggen het onberispeiyk! Woninginrichting H. DE VLIEGER Meelstraat 21 - Zierikzee Telefoon 2305 Onwettige invoer van wapens in Nigeria LAGOS, 13-11. De zeven beman ningsleden van de Nederlandse kust vaarder „Jozina" zyn maandag in Lagos elk tot tien jaar gevangenis straf en een boete van 60.000 gul den veroordeeld. Hun was de onwet tige invoer van wapens in Nigeria ten laste gelegd. Het schip en de lading zijn ver- beurd verklaard. De veroordeelden zijn vijf Nederlanders: de 50-jarige gezagvoerder W. Plantinga, de 26-ja rige D. Dieleman, D. van 't Woud (25). P. Augustin (26) en R. Kerssies (47) - een Spanjaard - de 27-jarige Ruben Dtero - en de 30-jarige Portugees Ho ratio Nogueiria. Allen hadden schuld bekend. De kustvaarder was op 23 oktober voor de kust van het van Nigeria af gescheiden Biafra aangehouden en door een Nigeriaans marineschip naar Lagos opgebracht. Volgens de tenlastelegging was de „Jozina" op 7 oktober uit Lissabon vertrokken naar Port Harcourt, de voornaamste haven van Biafra, met aan boord 460 kisten met enkel- en dubbelloops jachtgeweren, 257 kisten met bijbeho rende patronen, 1.875 zakken zout en 389 rollen krantenpapier. Naar het ANP van het ministerie van verkeer en waterstaat verneemt is reeds op 23 juni van, dit jaar door het directoraat-generaal voor de Na de inwijding, die eerdaags zal plaatsvinden, zal de Evangelische kerk in Waging am See, in de om geving van Munchen, het eerste godshuis ter wereld zijn, dat met zonnewarmte verwarmd wordt. De in de dakstoel door zonne-instraling verwarmde lucht wordt aangezogen en via schachten ongeveer zoals bij de oude Romeinse bouwwerken, onder de vloer van de kerk geleid en opgeslagen. Vier uur zonneschijn per dag is voldoende om de kerk- zaal op koude zomerdagen, in de lente en herfst op een aangename temperatuur te brengen. Bijna twee dagen blijft de opgeslagen warmte bruikbaar. In de winter moet er ech ter ook normaal gestookt worden. scheepvaart aan de Koninklijke Ne derlandse redersvereniging meege deeld dat de federale regering van Nigeria een aantal havens heeft ge sloten. Ook de scheepvaartinspectie heeft de reders begin juni laten weten dat afvaarten naar Oostnigeria op eigen risico geschieden. Volgens een woord voerder van het ministerie van ver keer en waterstaat is iedereen in de scheepvaart op de hoogte van de ri sico's, die men loopt als men op Nige ria vaart. „Alhoewel het iedere kustvaarder vrij staat wapens te vervoeren, weet men dat het risico op dit gebied zeer groot is", aldus verkeer en water staat. De eigenaar van de „Jozina", de heer C. Lenten in Loosdrecht, zei zeer verbaasd te zijn over de straffen die de rechtbank in Nigeria aan de bemanning van de „Jozina" heeft op gelegd. „Het zal wel niet waar zijn", zo zei hij, want minister Bakker van verkeer en waterstaat heeft voor de televisie verklaard, dat de gevange nisstraf hoogstens twee jaar zou kun nen zijn". Over het feit dat zowel het schip als de lading verbeurd zijn verklaard, wilde de heer Lenten niets zeggen. Daar hij de „Jozina" via Van der Kamp's Scheepvaart- en Handels maatschappij in Groningen in charter had gegeven aan een Nigeriaanse maatschappij, de „Sun African Lines" Het volledige vonnis luidt: tien jaar wegens illegale invoer van wa pens en munitie en twee jaar subsi diair 60.000 gulden wegens overtre ding van de douanevoorschriften. Het zogenoemde Tribunal-Rus sell, dat nagaat of de V.S. zich in Vietnam aan oorlogsmisdaden schul dig maken, zal zijn onderzoek ook uitstrekken naar landen die zijde lings bij de strijd zijn betrokken. grotere samenwerking kan worden bereikt. 5. Engeland is bereid zijn eigen op vattingen uiteen te zetten over de manier waarop ..Europese maat schappijen" over de nationale gren zen heen kunnen worden georgani seerd. 6. Het Britse ministerie van han del is bereid mee te werken aan het aanpassen van de Britse regelingen inzake patenten, monopolies, beper kingen etc. Aan bredere economische integratie. Dat zou in overeenstem ming zijn met de principes van het verdrag van Rome, waarbij tien jaar geleden de E.E.G. weid gevormd. 7. De regering heeft reeds met de Bl itse tuc, het vakbondscongres dat 8,5 miljoen leden telt, besproken hoe de industriële en sociale doeleinden van een collectieve Europese techno logie kunnen worden bevorderd. Bieronizel verder omhoog AMSTERDAM. 13-11. De binnen landse bieromzet is blijkens het Pro- duktschap voor Bier in de eerste ne gen maanden van dit jaar met 14,9 procent tot 4.084.323 hl toegenomen. In dezelfde periode van vorig jaar bedroeg de omzet 3.553.242 hl. De bieruitvoer steeg in de overzichtspe riode met 9,7 procent van 804.496 hl tot 882.243 hl. De invoer bedroeg 122.914 hl tegen 171.109 hl in jan.- sept. 1966, hetgeen neerkomt op een daling met 28,2 procent. Onderwijzer hij botsing omgekomen GELEEN, 13-11. Maandagmorgen heeft op het kruispunt rijksweg- Mauritslaan-Kummenaedestraat te Geleen een botsing plaatsgevonden tussen twee personenauto's. In één der auto's zaten vier onderwijzers van een Geleense ulo-school. Een van hen, de 39-jarige P. Streuntjens uit Geleen, werd uit de wagen ge slingerd en kwam onder de kante lende auto 'terecht. Hij was vrijwel op slag dood. KOEWEIT, 13-11. Het emiraat Koeweit is als gevolg van een hevig noodweer, gepaard gaande met zware regenval, geheel van de buitenwereld afgesneden. De wegen zijn overstroomd en de telefoonverbindingen verbroken. Ook het vliegveld is onbruikbaar. Met het noodweer, het zwaarste sinds 1954, heeft zich een koudegolf over het doorgaans warme gebied uitgebreid. De schade is aanzienlijk. WASHINGTON, 13-11. Het ver trouwen in het leiderschap van pre sident Johnson is in oktober gedaald tot een dieptepunt van 23 procent, volgens een onderzoek naar de pu blieke opinie dat is ingesteld door het bureau „Louis Harris". Volgens de resultaten van het. on derzoek was 77 procent van de on dervraagden het niet alleen oneens met de Vietnam-politiek maar meen den deze ondervraagden ook dat de president geen vertrouwen inboe zemt. Duitse planter vermoord DAR ES SALAAM, 13-11. In noord -oost Tanzanië is dit weekeinde een Duitse sisalplanter door een met. kapmessen en stenen gewapende menigte vermoord. Een politie-agent die hem wilde ontzetten werd zwaar gewond. Na het incident werden 166 mensen aangehouden, van wie er maandag nog 27 in de cel zaten. De directe aanleiding tot de moord is niet bekend. Vorige maand heeft de regering in haar nationaliteits- sampagne een aantal sisalplantages geheel of gedeeltelijk overgenomen. DE BILT, 14-11. Nederland is het meest bosarme land van Europa. Over de mogelijkheid nieuwe bossen, parken en waterpartijen rond de ste den aan te leggen om het landschap te verrijken en ten behoeve van het buiten wonen is heden (dinsdag( een publikatic verschenen die het resul taat is van een studie die op initia tief van de Grontmü in Dc Bilt door een vijftiental deskundigen is ver richt. In dit rapport wordt aangegeven op welke wijze een vernieuwing van het landschap rond de steden met nieuwe bos- en recreatiegebieden tot verrijking zou kunnen bijdragen. Aanleiding tot deze studie was de bezorgdheid over de aantasting van de binnenduinrand van Noord-Hol land. Deze bezorgdheid leidde ertoe dat Staatsbosbeheer in het begin van de zestiger jaren een plan opstelde voor herstel en behoud van dit waar devolle landschap. In dit zogenaamde duinzoomplan zijn nieuwe bossen entworpen in het polderland, tussen Den Helder en de IJmónd. Een na dere bestudering van dit plan heeft ertoe geleid dat. naast het gebied achter de Noordhollandse duinen, ook aandacht moet worden besteed aan andere plaatsen en streken in ons land. Op vele plaatsen in ons land Dit nummer bestaat uit 10 pagina's OSO&CCOOOOSOOOCCCO^SOCOOO I rooscosoMcooooooooosocco: Mensen, die niets te zeggen hebben, zijn nooit om een praatje verlegen. V/AT UQ T DE BIL T J O Veranderlijk Verwachting tot woensdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, maar overdag ook enkele opklarin gen; matige tot krachtige wind tus sen zuid en zuidwest; minder koude nacht, overigens weinig verandering in temperatuur. 15 nov. Zon op 7.59, onder 16.50. Maan op 16.02, onder 6.02. 16 nov. Zon op 8.00, onder 16.48. Maan op 16.16, onder 7.14. Volle maan: 17 nov. te 5.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 nov. 2.06 v.m. 14.18 n.m. 16 nov. 2.46 v.m. 14.56 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 nov. 1.51 v.m. 14.11 n.m. 16 nov. 2.27 v.m. 14.44 n.m. LONDEN. Monica van Beelen (20), die Nederland vertegenwoordigt en Mauricette Sironval (18), miss België, poseren voor de fotografen tijdens een persbijeenkomst voor de miss wereld verkiezing, welke donderdag zal plaatsvinden. Volgens eerdere onderzoeken door het bureau „Louis Harris" stelde in juni nog 42 procent vertrouwen in Johnson en in september 32. De resultaten van een vorige week gepubliceerd onderzoek gaven te kennen dat Johnson op dit ogenblik bij presidentsverkiezingen door elk van zes mogelijk potentiële republi keinse kandidaten zou worden ver slagen. Bootsman verongelukt ROTTERDAM, 13-11. De 43-jarige Gerhard Krawczyk uit Hamburg, bootsman van het Duitse schip „Na jade", is aan boord zijn zijn schip in het Rotterdamse havengebied om het leven gekomen. Hij kwam bij het dichttrekken van een rolluik met zijn hoofd tussen het luik en de op bouw van het schip. Het vroegere linkse Griekse par lementslid Leonidas Kyrkos is in Athene tot anderhalf jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens propa ganda voor de verboden communis tische partij. is en wordt, aldus de samenstellers van de publikatie het landschap aan getast door ongeordende vestiging van niet-agrariërs op zoek naar con tact met de natuur. Springtij; 19 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen Schotland en IJsland bevindt zich een diepe en omvang rijke oceaandepressie. Hij verplaatst zich thans in noordoostelijke rich ting. Een front van deze depressie, dat dinsdag boven de Britse eilan den en de Noordzee lag, trekt lang zaam in de richting van ons land. Aan de noordzijde van dit front werd dinsdagochtend vochtige lucht met veel bewolking en af en toe motre gen naar Nederland gevoerd. Aangezien storingen de verplaat sing van het front vertragen, zal het ook woensdag het weer in ons land blijven beïnvloeden. Er wordt dan ook over het algemeen veel bewol king verwacht, waaruit tijdelijk re gen zal vallen. De wind blijft in hoofdzaak zuidelijk. In de komende nacht zal nergens nachtvorst voor komen, morgen kunnen de middag- temperaturen ongeveer dezelfde waarden bereiken als vandaag. Op het vliegveld van Zaventem bij Brussel is dinsdagochtend vroeg een groep van 115 vluchtelingen uit Kongo aangekomen. PRAAG, 13-11. Maandagmiddag om drie uur zijn op het ministerie van buitenlandse zaken in Praag de besprekingen begonnen tussen mi nister Luns en zijn Tsjechoslowaak- se ambtgenoot David. Er werd ge sproken over bilaterale kwesties, het midden-oosten en het verre oosten. De heer Luns noemde de besprekin gen zeer bevredigend. Het gesprek werd heden (dinsdag)ochtend voort gezet. BERGEN OP ZOOM, 13-11. Maandagavond is op een fabrieks terrein aan de spoorlijn by Bergen op Zoom een met dertien ton appels beladen vrachtauto op de spoorbaan terechtgekomen, waar door het treinverkeer naar en van Zeeland in meer of mindere mate geruime tijd werd vertraagd. De vrachtauto, die op het hellende fabrieksterrein op de handrem geparkeerd stond, reed op een gegeven moment vanzelf achteruit, om op een der sporen terecht te komen, zijn lading over beide spo ren verspreidend. Weliswaar kon het treinverkeer over één baan worden voortgezel, doch de vertraging die dit op zichzelf onbetekenende ongeval ver oorzaakte, werkte nog tot laat in de avond door. Omstreeks half elf waren vrachtauto en appels van de spoorbaan verwijderd en werd ook het tweede spoor weer vrij. doch de treinen uit Zeeland naar b.v. Rotterdam en Amsterdam en andere plaatsen reden nog met vertragingen van ruim een half uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1