N.F.O.-vergadering: Het huidige veilingssysteem voldoet niet Nog altijd grote export van uien SAWEMA n.v. De grootmeester der tonen ZIF.RIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 november 1967 Nr. 19895 Nederland mist z'n (fruit) kans DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG HAAMSTEDE, 8-11. Twee direc teuren van twee der grootste veilin gen van ons land, de lieren J. J. van Kampen van de Cottp Veiling „De Zuid-Hollandse Eilanden" uit Rotter dam en drs. D. J. A. But ij n van de C'oöp Veilingsvereniging Zuid-Beve land in Goes, hebben dinsdagavond op de eerste N.F.O.-vergadering van die seizoen onomwonden verklaard dat er iets mis is met het verkoop systeem van onze appelen en peren. Moeht de huidige manier van ver kopen zo door blijven gaan dan ligt Nederland zeer binnenkort buiten al le export-opdrachten. De razendsnel le ontwikkeling is ons land ondanks waakzaamheid voorbij gestormd en het zal er nog stcrmachtiger toe gaan in de naaste toekomst. Dit zei de directeur Van Kampen. Dan zal Nederland er rekening mee moeten houden dat België, West- Duit sla nd, Italië en Frankrijk geen „buitenland" meer betekent doch net als eigen consumenten, „binnenland". Spreker vroeg zich af wat voor re clame is uitgegeven behalve dan de snoep verstandig slagzin. „Veel te weinig en te bekrompen." Dit voor jaar stond het Rotterdamse publiek in de rij om een kilo Italiaanse Clapps voor i 1,08 per kilo te kun nen kopen. De Franse Delicious wordt momenteel in Zuid-Duitsland grif verkocht voor 72 cent per pond! Op het zelfde moment gaan de Duit se James Grieve en Delicious naar de mestvaalt. Een kwestie van een gerichte reclame. De mensen van het Centraal Bu reau kunnen niets zetten tegenover de grote appel-portefeuilles waar mee diverse Fransen ons land bezoe ken. Nog maar enkele weken gele den „leurde" een Fransman met 70 miljoen kg Delicious tegen een vaste prijs. Nederland kan dat niet. Ten eerste zijn cle talrijke veilingen niet in staat om ook maar aan een tiende van dit quantum te geraken en ten tweede moeten eerst de producenten geraadpleegd worden over de vraag prijs. Een klant kan daar niet op wachten en belt Frankrijk waar ze I OVERDENKING Verbazing over den zegen Lezen: Lucas 5 1-11. Als ik dit eiland in z'n tegen woordige toestand vergelijk met hoe het was toen ik 't voor 't eerst be trad, zo'n kleine twintig jaar ge leden, dan vallen de enorme ver anderingen op. Veranderingen die, enkele verliespunten daargelaten, bijna alle verbeteringen zijn, althans in stoffelijk opzicht; we kunnen ge rust zeggen dat Schouwen-Duive- land, materieel gesproken, gezegend is. Opvallen doet daarin echter, dat men dit meestal zo heel gewoon schijnt te vinden; bijna niemand is over die zegen verbaasd. Anders is het in het bovengenoem de bijbelgedeelte, met Petrus en z'n makkers. Petrus schrikt zo van de onverwachte zegen van die over vloedige visvangst dat hij de Man achter die zegen, Jezus, verzoekt weg te gaan. De zegen die wij genieten is wel licht niet zo plotseling gekomen als die visvangst voor Petrus. Is hij kleiner? Is hij minder onverdiend? Ik dacht van niet! De werkelijke reden waarom we niet verbaasd zijn lijkt mij daarin te liggen, dat we de Man achter de zegen, Jezus, niet zien. Toch heeft Hij ermee te ma ken; met de toegenomen rechtvaar digheid in 't maatschappelijk bestel; met de betere medische verzorging; met zo veel dingen waardoor het leven leefbaarder wordt en nog zal worden; het hangt ermee samen dat Hij, het Woord van God, vlees is ge worden en zonde, schuld en dood heeft aangegrepen om ze te niet te doen; in beginsel zijn ze reeds over wonnen. Maar wij zien het te weinig, en zo komen wij ertoe de zegen te misbruiken en de zonde opnieuw voet te geven. Als we wèl zouden zien van Wien onze zegeningen af komstig zijn, zouden we dan leren ze op de juiste manier te gebruiken? Wellicht wèl, maar het eerste zou zijn dat we zouden schrikken en zouden beseffen, dat we met deze Jezus zélf in de goede verhouding moeten komen. Als Petrus zouden we eerst geen raad met Hem weten, en pas door de schrik voor Hem kan Hij ons van deze kleine zegen naar zijn grote blijdschap brengen. H. G. E. HUIZING. hem direct kunnen helpen. Frank rijk kent geen veilingsysteem en Ne derland gaat hiermede een uitzonde ringspositie innemen. Ons land is dus gebaat met zeer grote quantums bij een te krijgen, mogelijk via een pool-syrieem zodat er bij vraag on- middelijk ja gezegd kan worden. Nog andere zaken gaan meespe len, en speciaal de haven Rotterdam leent zich hiervoor. Als proef kwa men nl tomaten uit Zuid-Amerika in Rotterdam in speciale koel-rijpings- containers aan. Hetzelfde gebeurde met sla uit Californië. De proef slaagde voortreffelijk. Ook Neder landse natuurtomaten. groen in de container kwamen heerlijk rijp in Amerika aan. Waarom, zo vroeg de heer Van Kampen zich af, kan dit in Nederland ook niet met de appels? De mogelijkheden liggen er. Andere landen doen het reeds en juist vorige week exporteerde West-Duitsland appelen naar Engeland met contai ners waar de eerste zending met champagne werd ontvangen.' De hoogste tijd om het afzetgebied en de manier waarop dit gebeurt om te buigen! De heer Van Kampen wist echter niet waar de sleutel tot dit alles ligt, doch hij zal snel gevonden moeten worden, want de handel is keihard geworden. Vast staat dat de manier van afzet, sinds 1945 en. die heerst nu nog, volkomen verkeerd is geweest. Zelfs nu nog worden de weggebruikers van de zo hoog nodige pools van hogerhand afgekraakt. Concentratie van veilingen, paksta- tions en koelhuizen is dringend ge wenst. Spreker had deze gang van zaken voor een groot deel al voor speld in 1965. Met dit toch wel zeer belangrijke relaas over de huidige afzet kon de heer Butijn zich volko men accoord verklaren. Tevoren had de voorzitter van de N.F.O.-afd. Schouwen, de heer J. P. C. Boot de 35 aanwezigen een wel kom toegeroepen en hen medegedeeld dat de heer J. Jonker als opvolger van de heer P. Adam, nu secretaris wordt. Op Schouwen-Duiveland gaat op 14 november a.s. een ziektebestrij- dingscursus van start die in samen werking met de afdeling Duivelond wordt gehouden. De cursus vindt plaats in de Land- en Tuinbouw school te Zierikzee. De heer Boot gaf een rapport over de laatste N.F.O.-Kringvergadering DEN HAAG, 8-11. Naar hoeveel heid zijn de uien thans het belang rijkste exportprodukt van de Neder landse tuinbouw. Grote hoeveelheden gaan er wekelijks de grenzen - over naar vele landen. Zelden tevoren was de uitvoer zo groot als de laatste tijd. Toch is ze in de laatste week van oktober iets teruggelopen in verge lijking met de voorgaande weken. Toen bedroeg de uitvoer steeds tus sen vijf en zes miljoen kg per week en in de week van 23-28 oktober was dat volgens de cijfers van het uit voer controle bureau voor tuinbouw- produkten 4879 ton. Met name de export naar Engeland is wat minder geworden. West-Duitsland (met 2214 ton) en Frankrijk (met 1015 ton) waren eind oktober de belangrijkste afnemers. De uienexport naar Engeland be droeg in bedoelde week 701 ton. Ook Afrika is een afnemer van betekenis want naar dit werelddeel werden in de laatste weejt van oktober 659 ton Nederlandse uien verladen. Kleinere hoeveelheden gingen naar verschillende andere landen, waaron der België, Zweden en West-Indië. De uienprijs is de laatste tijd iets. aangetrokken, maar blijft toch nog altijd erg laag voor de tijd van het jaar. Export geschikte middel uien no teerden begin deze week rond 12 cent per kg. De drielingen deden rond 13 cent en voor de grote uien werd rond 14 cent per kg betaald. De laatste sortering is vooral voor West-Duitsland gevraagd. De uienoogst 1967 is thans vrijwel geheel geborgen in de verschillende soorten bewaarplaatsen. KAIRO. De nieuwe regering van de republiek Jemen wil de banden met Egypte verstevigen. waarin de lage prijzen, het kurkstip en de vogelplaag werd aangeroerd. De Fruitteeltdag in Goes wordt op 12 januari 1968 gehouden. Vele telers menen dat de N.F.O. niets aan de huidige depressie doet. De voorzitter zei-de dat op hoger ni veau de zaak wordt genegeerd. Bij financiële moeilijkheden van een fruitkweker hoort men niets, doch wanneer een onderneming met een 100 man personeel financieel moei lijk gaat lopen dan komen t.v.. radio en kranten eraan te pas en de nodige maatregelen zijn snel genomen. Nu zijn de N.F.O.. de Z.L.M. en de vei ling de zondebok. Heel laat sloot de voorzitter deze vergadering. Wat biedt rtp BEELDBUIS ZONDAG 12 NOVEMBER. NED. I. »s Ochtends een eucharis tieviering uit de kerk van de God delijke Verlosser in Drachten en des middags de Teleaclessen en „Moni tor". De avond brengt eerst Pipo, dan „in die dagen" en vervolgens „Via Uppsala", de tweede van een reeks uitzendingen gewijd aan de Assemblee van Wereldkerken, die volgend jaar in dit Zweedse stadje wordt gehouden. Na de sportuitzen- dng zendt de VARA het eerste Mai- gretavontuur van het nieuwe sei zoen uit. De titel van deze afleve ring is „Maigret en de kabeljauwJ vissers". Maigiet is met zijn vrouw voor een vakantie naar Normandië getrokken. Hij denkt er eens lekker op verhaal te komen, maar hei pakt anders uit, want ook in de wereld van de norse en zwijgende vissers komt misdaad voor. De avond wordt besloten met Signalementde maandelijkse kunstrubriek onder re- daktie van Henk de By. In dit pro gramma een herhaling van een Duits programma over de vermaar de schilder Oskar Kokoschka NED. II. „Axel Nort" is weer pa raat om het tweede net programma van de zondag te openen. Tot acht uur nog een aflevering van „Open luchtcircus", het Oost-Europese cir cusprogramma, dat elke keer maar weer verbluffend knappe nummers laat zien. Dressuur, acrobatiek en jongleren, met als extra toegift een aap als chirurg. Henk Neuman zet in „Silhouet" de schijnwerper op J. M. Liicker, oud-hoofdredacteur van de Volkskrant en tegenwoordig hoofdredacteur van De Tijd. Daar na een aflevering van „De verloof den". In kleur het volgende pro gramma. Het is „Experiment in TV" de Nederlandse vertaling van het Amerikaanse programma „The Me dium is the Message". Het program ma is genoemd naar het boek van de communicatie-profeet Marshall Mc- Luhan, Tot slot. „Onze man is Was hington'' met 25 minuten nieuws uit de V.S. MAANDAG 13 NOVEMBER. NED. I. Na Pipo en de reclame de wekelijkse actualiteitenrubriek van de kerken „Kenmerk". De AVRO vervolgt met „Sportpanorama" waarin Koen Verhoeff en Bob Bre mer nog eens terug kijken naar de wereldkampioenschappen voetbal van vorig jaarNa het journaal een reis door Indonesië. Mr. G. B. J. Hïlterman en Jaap van Meekren als presentatoren en cameraman P. ter Laag en R. van Buren reisden en kele duizenden kilometers door het land dat vroeger bij Nederland hoor. de. „Weerzien met Indonesië" be perkt zich niet tot alleen gesprek ken met politici en burgers, het pro beert ook een beeld te geven van iand en volk. Dit eerste deel van de reeks documentaires is voorname lijk gewijd aan een analyse van de geweldige politieke en economische problemen, waarvoor de regering Nasoetion zich gesteld ziet. Het tweede deel van het avondprogram ma bestaat uit een optreden van het populaire duo Esther en Abraham Ofarim. NED. II. De NCRV heeft weer een fors aantal beatbandjes opgetrom meld om de rubriek „Twien'' aan trekkelijk te maken. Na het journaal behalve de dagsluiting van ds. Okke Jager alleen maar een hoofdfilm. Het is „The Music Man", een film naar de musical van Meredith Wil son en Franklin Lacey. In de hoofd rol zien we de beroemde Robert Preston. Hij is een handelsreiziger, die denkt in een klein stadje de be woners wel bij de neus te kunnen nemen. Hij handelt in muziekinstru menten en probeert de vaders en moeders van River City ertoe te be wegen een fijne eigen band te stich ten. Samen met de pianolerares maakt hij er een dolle boel van. De NCRV brengt de film in kleur. ZONDAG 12 NOVEMBER. NED. I: 11-00 Eucharistieviering; 12.00 Einde; Teleac: 14.00 Doorbou wen in de winter; 14.30 Polemologie 15.00 Russische les. 15.30 Nieuws; 15.31 Monitor; 17.00 Einde; 18.55 Pipo 19.00 Woord voor woord (kleur); 19.05 Via Uppsala; 19.30 Sport; 20.25 Journaal; 20.30 Maigret en de kabel jauwvissers; 22.00 Signalement (kleur)- 22.40 Journaal. NED. II: 18.55 Pipo; 19.00 Axel Nort; 19.30 Openlucht-circus (kleur) 20.00 Journaal; 20.05 Silhouet; 20.30 De verloofden; 21.00 Experiment in TV (kleur); 21.50 Onze man in Was hington; 22.15 Journaal. MAANDAG 13 NOVEMBER. NED. I: 18.55 Pipo19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Kenmerk; 19.32 Sportpanorama (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 In donesië; 21.45 De Ofarims- 22.30 Te leac: studievoorlichting. 22.35 Jour naal. NED. II: 18.55 Pipo; 19.00 Nieuws; 19.03 Twien; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 The music man (kleur); 22.30 Doen alsof. 22.36 Ster; 22.40 Journaal. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. Kalf, Bennebroek, 7 uur ds. Schone- veld. Lutherse kerk: 7 uur ds. As sendorp. Kerkwerve: 10 uur ds. As sendorp, 11.30 uur zondagsschool. Serooskerke: 10 uur ds. Huizing (Vie ring H.A.), 11.30 uur zondagsschool. Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 uur ds. C. Bregman, Driebergen (jongerendienst), 7 uur ds. Huizing. Renesse: 11 uur ds. Baks, Kruiningen (jeugddienst). Noordwelle: 9.30 uur ds. Baks. Scharendijke: 10 uur ds. Roodenburg. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Feunekes (dienst in het jeugdgebouw). Zcnnemaire: 11 uur ds. Feunekes (Viering H.A.), 9.45 uur zondagsschool. Ncordgouwe: 9.30 uur ds. Schoneveld. Dreischor: 11 uur ds. Schoneveld. Ouwerkerk: 10 uur ds. Kuin, Apeldoorn (oogst- en dank dienst). Nieuwerkerk: 10 uur ds Wes terhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Ommering. Sirjansland: 11 uur ds. Kalf, Bennebroek, 6.30 uur ds. Ko- lijn, Scherpenisse. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Jagersma. Lutherse Kerk: Zierikzee: 10 uur ds. Hamel, Monni kendam. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Na wijn (H.A.). Haamstede: 10 en 5 uur ds. L. J. Bceyinga, Rijswijk. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brou wershaven: 10 en 2.30 uur ds. Went- sel. Zcnnemaire: 10 en 2.30 uur de heer Jansma. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 uur Feuilleton Bij de tweede opvoering bemerk te Haydn met schrik, dat er soms gefloten werd. Hij werd angstig en ging naar Bernardon, om daarover te klagen. De directeur hoorde hem zeer ongeduldig aan. Jammer niet zo, zei hij knorrig, het sissen gold niet u! Uw muziek is goed en wordt algemeen geprezen! En waarom fluiten de toehoor ders dan? Bernardon zwaaide boos met de handen in de lucht. Omdat er overal, ook in We nen, Janhagel, gepeupel is. Laten wij ons dus niet bezorgd maken. Als de storm genoeg gewoed heeft, houdt hij weer op ook. Maar waarom maken ze dan zo'n lawaai? vroeg Haydn dringend. Bernardon keek Haydn boos aan, maar hij antwoordde niet. Zwijgend ging hij een zijkamertje binnen, om zich daar in een fauteuil aan zijn onaangename gedachten over te ge ven. Haydn verliet hoofdschuddend de theaterdirecteur. Hij voelde de on weerswolk, die over Bernardon en helaas ook over zijn opera hing, maar hij vond de sleutel tot het raadsel niet. Zo moest zijn aanvan kelijke vi'eugde over zijn eerste ope ra plaats maken voor grote neer slachtigheid, die zijn anders zo vro lijk humeur bedierf. De derde opvoering van „De Kromme Duivel" was weer onder levendig protest van de zijde van een deel van het publiek voorbijge gaan. Het was Haydn nu duidelijk geworden, dat het fluiten niet zijn muziek, maar de tekst gold, die hem ook bij het doorlezen cn nog meer bij het componeren tegengestaan had. Daarmede was zijn leed ver minderd, maar niet verdwenen. De morgenzon glansde vriendelijk leesdienst, 2.45 uur ds. P. Torenbeek, Anna Jacoba Polder. Bruinisse: 10 en 3 uur ds. C. Koffrie, Spijkenisse. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Gercf. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 uur .dienst des Woords, 6 uur ds. Westerink. Haam stede: 10 en 3 uur ds. Westerinki Nieuwerkerk: 10 uur dienst des Woords, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens (voorber. H.A.). Oosterland: 10. 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 6.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. Schenck. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst. 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. in Haydn's eenvoudige kamer. De jongeling zat zingend aan zijn spi net, toen er heftig aan de deur werd geklopt en een klein, hinkend man netje binnenkwam, wiens gezicht gloeide en wiens lichaam zenuw achtig schokte. Haydn staarde de vreemdeling eerst een ogenblik ver baasd aan, toen barstte hij in lachen uit. De kromme duivel! riep hij, de handen inéénslaand, daar hij vast van mening was, dal de betreffende zanger van zijn opera hem in zijn kostuum bezocht. Maar hoe schrok hij, toen de hinkende met een van woede vertrokken gezicht dichterbij kwam. U schijnt mij niet te kennen' Ik ben de theaterdirecteur Affligio cn uw opera is een gemene satire op mijn persoon, die ik mij niet langer zal laten welgevallen! Haydn begreep nu alles: de dank van Bernardon, die hij met deze compositie een zeer bijzondere dienst bewezen had; dan hel fluiten van vele toeschouwers en de verzeke ring, dat dit niet Haydn's muziek, maar de tekst der opera gold. Haydn strekte smekend zijn hand naar Affligio uit. Mijnheer, als en een intrige op touw werd gezet dan ben ik on schuldig daaraan, ja ik ben zelfs de bedrogene. Mijnheer, als u door mij verdriet gedaan is, dan geschiedde dat onwetend; daarom vergeef mij en geloof, dat ik vaak over de ge meenheden in de tekst gezucht heb. Ik zal, daar u daarmede onrecht is aangedaan, mijn hele opera terug nemen. Affligio was ernstig en stil gewor den. Hij keek Haydn vórsend aan. Het is niet nodig, dat u uw ope ra intrekt. Zij is reeds door de po litie in beslag genomen, zij mag niet Een foto van de Nobelpoorl uit 1908. Opvallend zijn de mensengroep voor de ingang van de poort en de nog weing omvangrijke bomen, die de Blokweg omzoomden en later uiter aard sterk uitgroeiden. Men lette ook op het smalle Blokweggetje. De toestand ter plaatse is vooral door aanleg van het verkeersplein, hier wel heel drastisch veranderd. Te goed verstopt... TRIER, 8-11. Tijdens oefeningen van het Rijnleger hebben de Britten begin oktober in de Eifel een voor raad van 8.000 liter dieselolie zo goed verstopt, dat ze de brandstof niet terug kunnen vinden. Tenslotte werd de hulp van de Westduitse politie ingeroepen. De Engelsen hebben In middels laten weten geen prijs meer te stellen op teruggave van de olie. maar waarschuwen een eventuele vinder tegen gebruik er van in een gesloten ruimte. De brandstof bevat namelijk een vorstwerend middel dat giftige dampen ontwikkelt. Advertentie Centrale verwarming Meelstraat 20, Zierikzee, Tel. 01110-3211 Rooms-Kathoiieke Kerk Zierikzee: Eucharistieviering zater dagavond 19 uur; zondag 8 en 10 uur. Haamstede: Eucharistieviering om 9.30 uur. 20 meer opgevoerd worden. Met deze woorden haalde hij een papier uit zijn zak en hield hei Haydn voor. „In naam der wet" kon Haydn zijn Opus ten grave dragen. Ik wil aan uw onschuld gelo ven, jongeman. U hebt misschien niet geweten, dat Bernardon mijn doodsvijand is, ander? had u uw ge nie. waarvoor ik alle eerbied heb, niet ten dienste gesteld van laag hartig satire. Ik vergeef het u. Zij scheidden zwijgend. Haydn zette evenwel op de ongelukkige partituur met inkt een groot kruis; hij begroef een dode. Negende hoofdstuk. Tegenslagen. Haydn vond het niet prettig met 24 dukaten in zijn zak, van ander mans gastvrijheid nog langer ge bruik te maken. Hij vertrok na een hartelijk afscheid van zijn weldoe ners en zocht een tehuis, dat met zijn financiële omstandigheden over een kwam en hem rust gaf om zich geheel aan de muziek te wijden. Hij huurde bij een kapper, een ze kere Keiler, eer. kamer. Deze, een echte vriendelijke, welwillende We ner, was altijd vol met de laatste nieuwtjes: een lopend dagblad. Hij was weduwnaar en de opvoe ding van zijn twee volwassen doch ters baarde hem, zoals hij steeds zei, oneindig veel zorg en moeite. De beide meisjes waren vroom en geen echte .Wienerinnen". Met Haydn kon de pruikenmaker hel goed vinden. Het eenvoudige, streng geregelde leven van de jon geman, beviel hem buitengewoon goed; slechts zijn bescheidenheid wat spijs en drank betreft stond hem niet aan. (Wordt vervolgd). (Het leven van Jos Haydn) door Franz von Seeburg

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 9