ploegstoffen Burgemeester H. P. Everwijn ontving eerste exemplaar fotoboek Bedrijfshulp op Schouwen-Duiveland verkrijgbaar bij: TUINMAN EN ZOON j Nederlanders verongelukt in België Effekt van minder (sigaretten) roken eerst merkbaar in 2000 op en top drop 25 ct HUIS „REPARD" GEEN SCHOUWSE LANDSKAMER MEER „Schouwen'» Westhoek" (Van onze redakteur) HAAMSTEDE, 9-11. „Schouwen's Westhoek" is de titel van een nieuw fotoboek ove.r het toeristisch, deel van Schouwen-Duiveland bij uitstek. Het werd uitgegeven dcor de N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman en een eerste exemplaar van het fraaie werk werd tijdens een donderdagmorgen in café-restaurant Haamstede Station belegde bijeenkomst door de president- ccmmissaris van de Zierikzeese drukkerij de heer S. H. R. F. Ochtman aangeboden aan Westerschouwens burgemeester H. P. Everwijn. De plech tigheid werd bijgewoond door een aantal genodigden, onder wie de samen stellers van het boekwerk. De tekst werd geschreven door de heer J. P. C. Boot, met bijdragen van de heer N. H. Lysen. De foto's zijn van de heer J. F. J. van den Berge, met (foto)bydragen van de heren C. J. Boot, L. van Vesscm en D. Hack, welke laatste zorgde voor de, zeer artistieke omslagfoto. De lay-out voor het boek werd gemaakt door de heer L. van Vessem, be- drijfschef van de drukkerij. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). De heer Ochtman sprak een welge meend welkomstwoord tot de aanwe zigen en karakteriseerde de bijzon dere aanleiding tot deze bijeenkomst, wijzend op de doelstellingen van de Zierikzeese drukkerij, niet louter ge richt op het uitgeven van een krant, maar mede op „het verwaardigen van drukwerken in de ruimste zin des woorós". De heer Ochtman zag in het uitgeven van een krant een dankbare taak, maar hoe vluchtig is een krant. Zij is slechts een even kort leven beschoren als de uiteen spattende vonken bij een vuurwerk. Ze verdwijnen in het niets. Hoe anders is dit met het boek, dat veel meer een blijvende waarde heeft. Er bestaan weliswaar drukwerken van de Schouwse Westhoek, maar een beek als het onderhavige ont brak tot nu toe. De historie van de Westhoek wordt er in beschreven en verder al hetgeen dit gebied tot het zyne mag rekenen. Hij liet zijn dank uitgaan tot de samenstellers van het boek en had vooral ook waardering voor de dich terlijke omslagfoto. Hij geloofde dat de toevoeging van „Schouwen's Westhoek" aan het arsenaal van drukwerken een gebeurtenis is en dat 'heit lezen en bezien vfan het werkje aan tallozen levensvreugde zal schenken. Gelet op de dynamische tijd, die soms be-angstigt moet het weldadig zijn door tekst en foto's kennis te ne men van de landelijke rust en schoonheid van dit gebied, aldus de president-commissaris, die daarna een eerste exemplaar aan de burge meester overhandigde. Dankbare burgemeester Zijnerzijds sprak Westerschouwen's eerste burger woorden van grote waardering voor het genomen initi atief. „We missen een dergelijke uit gave", zo constateerde hij en reeds een eerste kennisneming gaf hem de indruk, dat er enthousiasme mag be staan over de gedane keus. Over 25 jaar zal het boek heel wat tonen van „hoe het vroeger was". Wat het boek bevat aan landschaps- en dorpsschoon is zeer mooi en zonder twijfel - zo merkte de heer Ever wijn op - zal ook de tekst de mensen heel wat hebben te zeggen. Wat betreft de gemeente achtte hij het boek even eens van waarde, want bij voorko mende gelegenheden zal het als at tentie-geschenk geredelijk kunnen Het begon in Gorssel SCHOUWEN-DUIVELAND, No vember. Een andere tijd vergt een andere aanpak van de problemen. Dit wordt ook in de landbouw be grepen. Teen het grootste gedeelte van de werknemers in ens land en op Schouwen-Duiveland nog agra risch bezig was, kende men niet het probleem van het bedrijf, dat niet meer te exploiteren was, als de „baas" tijdelijk niet meer in staat was leiding te geven. Automatisch was er dan wel een meesterknecht of een „paardenknecht", die de be drijfsvoering zo lang waar nam, sa men met de vrouw of de bazin. Maar de landbouw werd sterk ge mechaniseerd, de werknemers ver dwenen de een na de ander van het bedrijf en dikwijls is het de boer alleen, de boer met een zoon of met één knecht, die het landbouwbedrijf gaande houden. Maar het bedrijf werd kwetsbaar der dan ooit, nu het kwam te rusten op de schouders van vaak één man. Als deze man uitvalt, is er niemand meer die het bedrijf de leiding kan geven die het behoeft, die de werk zaamheden kan verrichten, die ge daan moeten worden. Er was inderdaad wel eens buren hulp die bij een klein 'landbouwer, collega, het land van onkruid ging zuiveren, als dat onkruid vele weken lang welig had getierd en het was een mooi staaltje van medemense lijkheid. Maar een andere oplossing was toch wel gewenst en die werd gevonden in de bedrijfshulp. Verenigingen werden opgericht van landbouwers en veehouders, die samen een zeker bedrag storten, waarmee dan een goede bedrijfs voerder in dienst wordt genomen, die 52 weken lang voor de combina tie van landbouwers en veehouders Advertentie Uw dealer WONINGINRICHTERS MOL 19 - ZIERIKZEE - TELEFOON 2887 Zowel per meter als kant en klaar genaaid SINT TRUIDEN. 9-11. Bij een ern stig verkeersongeluk in België zijn donderdagmorgen twee Nederlanders om het leven gekomen. Zij zaten in een busje dat zeven arbeiders uit Limburg naar een bouwplaats in Brussel vervoerde. Tussen Tongeren en St. Truiden kwam een landbouw- tractor de weg oprijden, waarmee het busje in botsing kwam. De slachtoffers zijn C. van der Loop uit Heerlen en Johannes Dezair uit Wylre bij Maastricht. Zij overleden in een ziekenhuis in St. Truiden aan hun verwondingen. De andere inzit tenden van het busje werden ook naar een ziekenhuis gebracht, even als de Belgische tractorbestuurder. Enorme zilverschat in Jutland gevonden KOPENHAGEN, 9-11. Een boer uit Kirsal bij Grenaa in Jutland heelt op zijn land twee bronzen kruiken met circa 40.000 zilveren munten ge vonden die dateren uit het begin van de veertiende eeuw. Sommige mun ten dragen de beeldenaar van koning Eduard de Eerste van Engeland (1239-1307). andere van Eduard de Tweede (1284-1327). De waarde van de hele collectie wordt geschat op ruim 2,3 miljoen gulden. In Dene marken wordt echter elk in de aarde gevonden historisch voorwerp als een nationale schat beschouwd, die als zodanig de staat toebehoort. De ont dekker krijgt cjen beloning gelijk aan de materiële waarde van de door hem gevonden voorwerpen - in dit geval de huidige waarde van het to tale gewicht van de zilveren mun ten - plus een premie. Singapore, Hongkong en Bang kok zijn toevluchtsoorden geworden voor Indonesische grote misdadi gers, heeft het hoofd van Interpol in Indonesië, luitenant-kolonel Wahjoedi, meegedeeld. VOOR DE VROUW (EN DE MAN) Te weinig geld vonk voor „fundament" Ken gezin, dat na lang wachten en veel sparen in een nieuwe woning kan trekken, ziet zich direkt voor veler lei problemen ge plaatst. Hoe moet het budget, dat na tuurlek nooit on beperkt is, verdeeld worden, wat heeft voorrang, de mar meren tafel of de teakhouten sche merlamp, waar moeten we in be ginsel meer geld aan uitgeven, aan een stevige eethoek of aan een was automaat? Het zijn vragen, die alleen aan de hand van \goede voorlichting en met een kundige blik in de toekomst opgelost kunnen worden. Want wat is er vooral bij een jong gezin, waar kinderen hoe lief ze ook zijn een wezenlijk gevaar voor meubelen en stoffering vormen van meer belang, een wasmachine-met-alles-erop_ en-eraan of een „on wankelbare" stoel, een Louis Seize bankstel - waar pap en drop hun spo- ren nalaten, en waar hondepoten vaak nog te herkennen zijn of gen vloer bedekking, die het jaren uithoudt onder de druk van een levend gezin? Jonge mensen letten bij de inrichting van hun huis meestal alleen op het effekt, dat zij met hun keuze bereiken, en zij besteden vaak te weinig geld aan dingen, die het fundament van hun woninginrichting voor enkele tien tallen jaren kunnen vormen. Een dure eethoek? Dan maar een wat goed kopere stoffering voor de sofa. Een dure verlichting? Dan maar wat be sparen op de vloerbedekking. Er is in Nederland vloerbedekking te koop tussen de twintig en tachtig gulden per meier, maar de meesten kopen dichter bij de twintig dan bij de tachtig gulden. £n over ee?i paar jaar moeten ze er wéér aan beginnen. Omdat er slijtplekken zijn, vóór ze er erg in hebben. En over een paar jaar laten ze het bankstel opnieuw overtrekken, omdat er vlekken in zijn, die er niet meer uitgaan, en omdat de randen niet meer zo gaaf zijn. Misschien kost het wat meer, vloerbedekking tiit synthe tische kwaliteitsvezels te kiezen, en meubelbekleding. Maar de pap van de baby gaat eruit. En de wijn van de pleegzuster. En de weefsels van acryl vezels, bijvoorbeeld draionzijn kleurecht en worden dus niet vaal, ook al schijnt de zon er de hele dag op. En slijtplekken laten lang op zich wachten. dienen. De burgemeester wenste tot slot de uitgever alle succes met de omzet van dit werk, de hoop uitspre kend dat spoedig een tweede druk nodig zal zijn. Nadien verzamelden de aanwezi gen zich aan een door de directie van de drukkerij aangeboden lunch, waarop nog menig historisch-regio- naal woord viel, want een boek als dit noopt tot denken en spreken. Behalve in de boekhandels, zal „Schouwen's Westhoek" ook te koop zijn aan het V.V.V.-kantoor. Vermelden wij nog dat de sprekers werden ingeleid en later dank ge bracht door de directeur van de N.V. Drukkerij v.fh. Lakenman Ocht man te Zierikzee, de heer RA. Huneman. Burgemeester Everwijn was in gezelschap van de gemeen te-secretaris de heer J. W. de Jonge. werkzaam is, bij voorkeur op die be drijven, waarvan de eigenaar-be- didjfsvoerder door ziekte of anders zins tijdelijk is uitgeschakeld. Zulk een vereniging en zo'n be drijfshulp bestaat thans ook onge veer een half jaar op Schouwen- Duiveland. Vorig jaar werd er reeds over gesproken, op 1 juni van dit jaar werd gestart. Sinds die tijd i,draait" de bedrijfshulp tot aller te vredenheid. De Vereniging Bedrijfs- verzorgingsdienst Schouwen-Duive land kreeg op 19 juni koninklijke goedkeuring. Eén der bepalingen is, dat elk der deelnemers verplicht is, de bedrijfs voerder enkele dagen in dienst te nemen, ook al is hij om zijn hulp beslist niet verlegen, maar deze mo gelijkheid werd tot dusver nog bij geen enkele deelnemer gerealiseerd. Sinds de genpemde datum werkt de door de vereniging aangestelde kracht steeds daar, waar men blij is met zijn komst, omdat zijn komst een „urgentie" betekent, voor het betrokken bedrijf. Het was, naar wij menen, voor het eerst in Gorssel, dat een dergelijk persoon werd aangesteld. In de Noord-Oostpolder werkt men thans met vier vaste krachten, die als bedrijfshulp optreden, daar waar het nodig is. Sterke groei Hoe groter het aantal deelnemers aan de Bedrijfsverzorgingsdienst, hoe meer mogelijkheden om een tweede of 'derde kracht aan te stel len. De kosten behoeven geen belet sel te zijn, vooral ook niet daar de meeste landbouwers toch wel een verzekering tegen arbeidsonge schiktheid hebben afgesloten. In de tijd van een half jaar, groeide het aantal deelnemers van de Bedrijfs verzorgingsdienst op Schouwen-Dui veland met 100 pet. Dit laatste was aanleiding om te bepalen, dat ieder die na 1 januari 1968 toe treedt een extra inlegpremie zal moeten gaan betalen. De heren J. der Weduwen, de „werkverdeler" van de vereni ging en de heer Kooman, onderwij zer aan de lagere landbouwschool, zullen ieder, die meer wil weten van deze nieuwe vorm van samenwer king op agrarisch gebied, zeker in lichten. Ook de plaatselijke afdelin gen van de landbouwverenigingen kunnen alle gegevens, die nodig zijn, aan belangstellenden die nog geen lid zijn, verstrekken. Ondanks de woensdagavond tus sen de vakbond van arbeiders in de auto-indu9trie en de directie van Chrysler gesloten arbeidsovereen komst zijn duizenden arbeiders don derdag blijven staken. UTRECHT, 9-11. Het effect van een eventuele vermindering van het sigaretten roken in de komende ja ren zal eerst rond het jaar 2000 merkbaar z(jn door het dalen van de lcngkankerfrequentie. Voorlopig kan hoogstens slechts werden venvacht enige beperking in het toenemen van deze ernstige ziekte, omdat zich nu de gevolgen openbaren van de rook gewoonten van jeugdigen en volwas senen uit de laatste 30 a 40 jaar. Dit zei de algemeen-directeur van het rijksinstituut voor de volksge zondheid er. directeur-generaal voor de gezondheidsbescherming, dr. J. Spaander, op de jaarlijkse bijeen komst van de Orde van Nederlandse raadgevende ingenieurs in Utrecht. Hij hield daar een tweespraak met ir. L. M. Leupen, direkteur van een ingenieursbureau in Amersfoort, op het thema „Bescherming en behoud van de gezondheid van de mens". Dr .Spaander adstrueerde zijn ver wachting ten aanzien van het effekt van een eventuele vermindering van het sigaretten roken met het effekt van een betere behandeling en voe ding van de zuigelingen, waardoor de Engelse ziekte als volksziekte ging verdwijnen. Dat was pas 20 a 25 jaar later merkbaar aan de da ling van het aantal bevallingsmoei lijkheden tengevolge van de rachi tische bekkenvernauwingen. Geen overheidstaak Dr. Spaander vindt het geen over- hiedstaak het roken van sigaretten te verbieden. Wel moet de overheid er voor zorgen, dat de gevaarlijke samenhang van het roken en de pas veel later optredende longkanker aan de gebruikers van deze artike len op verantwoorde wijze wordt be kend gemaakt en dat zij op deze ge varen worden gewezen. „Het staat overigens iedere volwassene vrij of hij wil blijven roken en zijn kans op longkanker vergroten", aldus dr. Spaander. Het streven om het ont staan van de schadelijke rookge woonten bij de jeugd te voorkomen door gerichte gezondheidsvoorlich ting en opvoeding, noemde dr. Spaander een onderdeel van het be leidsprogramma tot bevordering van de volksgezondheid dat op langere termijn zijn uitwerking niet zal mo gen missen. Woning werd verkocht (Van onze redakteur) ZIERIKZEE, 8-11. Het bekende huis „Repard" te Scharendqke is geen eigendom meer van het water schap Schouwen-Duiveland. Eeuwen lang heett dit huis pied a terre gege ven aan mensen van het waterschap Schcuwen. (later Schouwen-Duive land). Het huis is verkocht aan de heer A. M. Stock te Wassenaar, voor een prijs van f77.000. Door benoeming van de laatste be woner, de heer Ringel berg tot waar nemend hoofd van de technische dienst van het waterschap Schou wen-Duiveland, hetgeen een ver huizing naar Zierikzee impliceerde, kwam het huis vrij en - zij het met wat pijn - heeft het waterschap er thans afstand van gedaan. Op de de ze week gehouden vergadering van het waterschap deed de voorzitter, de heer A. M. Geluk deze medede ling, herinnerend aan enkele regels, die mr. Fokker hierover in zijn be kende boek over de geschiedenis van het waterschap, schrijft. In 1750 was er op deze plaats een herenkamer, waar waterschapsmensen elkaar kon den treffen. Het gebouw was toen echter al niet meer in goede staat. In 1756 was er een voorschrift dat de ingelanden het huis slechts moch ten bezoeken in het bezit zijnde van „een biljet". De omwenteling in 1795 had ook gevolgen voor het huis. Be woners werden een „bombardier en vrouw". Het huis heeft talrijke be woners gehad. Namen zijn: Van Wouwe, V. d. Klippe, De Loop. Vij verberg, De Roo, Leendertse, Giljam en Ringelberg, de laatste van 1942 tot 1967. Deze mensen waren ver bonden aan het waterschap, dat nu niet zonder enige spijt afstand doet van dit historisch waterschapsge bouw. De Schouwse Landskamer te Scharendijke bestaat in die hoeda nigheid niet meer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4