OLGA DE ZIERIKZEESCHE COURANT Lancering en landing ruimtecabine „Apollo-4" een groot succes Dodelijke ongelukken door de mist O.L.S. en Bijzondere school versmelten MATRASSEN Bouw van mammoetwerf Tuinman Zoon - woninginrichters Spoorwegongeluk Salerno eiste 14 doden costuum of jas i „DE MAGNEET" j Strijd in (om) Biafra gaat door De toestand in Noord-Vietnam MONDRAGON Nieuw subsidiesysteem voor woningbouw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 november 1967 124ste jaargang Nr. 19895 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M- J- Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Nieuw fotoboek „Schouwen's Westhoek" Mens dichter bij de maan' KAAP KENNEDY, 9-11. De ruim tecabine Apollo-4 is donderdagavond op het verwachte tijdstip, namelijk 21.37 uur (Ned tijd), op aarde terug gekeerd. Zij landde op ongeveer 10 km van het vliegdekschlp „Bening- ton" ter hoogte van Hawaï. De landing wordt als volkomen ge staagd beschouwd. Functionarissen aan boord van de Amerikaanse Ben nington, die zich 1000 km ten noord westen van Hawaï bevond, hebben gezegd, dat de landing veeleer een kwestie is van meters dan van kilo meters. De Apollo is acht uur en 33 minuten na de lancering op zee ge land. De Apollo vloog met een snelheid van veertigduizend km per uur door de dampkring vanaf een hoogte van 17.700 km. Het ruimteschip waarvan een deel werd afgestoten voordat het weer in de dampkring „dook", werd omhoog geschoten door een Saturnus-5, een raket van 110 meter lengte, die haar eerste vlucht maakte. De Apollo is op 17 km afstand van de voorafgestelde piek geland. Hij schijnt in goede staat te zijn. Na de landing werden duikers van de Ame rikaanse marine uit een vliegtuig neergelaten en maakten kabels vast aan de Apollo, die in het water dob berde met zijn nog niet losgemaakte drie parachutes. De geslaagde lancering en terug keer van de Apollo en het afschieten van de Saturnus-raket worden als een belangrijke stap vooruit be schouwd in het Amerikaanse pro gram gericht op de landing van een mens op de maan. Functionarissen van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart hebben meegedeeld, dat een Japans schip zich in de buurt van de plaats bevond waar de Apollo landde. Het scheen zelfs nog dichter bij dc Apoüo te zijn dan de Benning ton, die erheen stoomde. De duikers legden een met lucht gevulde ring om de Apollo om het ruimteschip drijvende te houden tot aan de bergingsoperatie. Nieuwigheden Bij de lancering van de Apollo-4 zijn voor het eerst de eerste en twee de trap van de draagraket der toe komstige maan-cabines beproefd. Voor het eerst is ook de derde trap .,op afstand" in werking gesteld, een hachelijke operatie, die volgens AFP waterstof volkomen in staat was aantoont, dat de motor op vloeibare zichzelf weer op gang te brengen bij een uiterst lage temperatuur van minder dan 100 graden celcius. Voor het eerst is ook (zij het leeg) een ruimtecabine beproefd die plaats biedt aan drie ruimtevaarders. Pri meurs waren voorts, het gebruik van nieuwe installaties in Kaap Kenne dy. die bestemd zijn voor maan-ex- ploratieacties. Voor het eerst is ook een nuttige lading van 126 ton in een baan om de aarde gebracht. Het was de eerste keer, dat een ellip tische baan werd beschreven door een vanaf de grond geleid voorwerp tot aan een verste afstand van 18.240 km. ROOSENDAAL. 9-11. Voorbijgan gers vonden donderdagmorgen even buiten het kerkdorp Nispen (gem. Roosendaal) in de Heijbeeksestraat het stoffelijk overschot van de be jaarde mevrouw van Gastel-van Oers. De vrouw, die te voet op weg was naar het dorp, was vermoede lijk door een onbekend gebleven passerende auto geraakt. Zij lag met een zware hoofdwond half in een sloot langs de weg. De aanrijding moet rond zeven uur hebben plaats gehad. Het was toen niet alleen nog vrij donker, maar er hing ook een dichte mist. Een tweede ongeval tij dens de mist deed zich omstreeks acht uur voor op de rondweg te Roo sendaal. De 21-jarige chauffeur B. Wieggers uit Gendringen, die zijn truc met oplegger naast de weg had gezet, werd 'toen hij in of uit de ca bine stapte, door een aanhangwagen van een passerende combinatie ge raakt en van de treeplank geslagen. Hij kwam vlak voor een volgend Oecumene in Varik TIEL, 9-11: In het Betuwse dorp Varik hebben de voorstanders van het bijzonder en het openbaar onder wijs elkaar de hand gereikt en sa mengewerkt om te komen tot het stichten van een vierklassige lagere school, die thans door alle kinderen van de dorpen Varik-Heesselt be zocht zal worden. Tot voor kort waren er drie scho len nl. twee openbare en een rooms- katholieke school in deze gemeente, die ca. 1200 inwoners telt. Het in stand houden van deze scholen, waarvan er twee aan vervanging toe waren, was geen eenvoudige zaak. De gemeente stond in Gelderland het ROTTERDAM, 9-11. Op de Ver- olmewerf te Rozenburg is men op bescheiden schaal begonnen met de bouw van de mammoetwerf. die in de toekomst schepen van 500.000 ton en groter moet afleveren. Een aan nemingsbedrijf maakt thans een deel van een scheepshelling van 80 m. breed, omdat men binnenkort moet beginnen met de bouw van zware secties voor de drie super tankers van 240.000 ton, die Verolme in opdracht van het Essoconcern gaat bouwen. Advertentie Bergoss - Tretlford - Hatéma naadloze tapijten voor uw woonkamer Tapiflex - Balatred voor uw keuken, trappen INy Ion tapijten voor uw slaapkamers Behalve vakkundige legging leveren wij vele soorten tapijt met drie jaar volledige garantie - prijzen vanaf f 4,50, f 7,45, f 9,25, f 12.75 enz. per vierkante meter Mol 19 Zierikzee Telefoon 2887 busje terecht. De bestuurder hier van had het ongeluk zien gebeuren maar kon de man niet meer ontwij ken omdat juist een tegenligger pas seerde. De chauffeur raakte bekneld onder de cardan van het busje. Toen dit opgetakeld was, bleek hij te zijn overleden. hoogst genoteerd wat de kosten per leerlingen betreft. Men begreep dat dit zo niet langer kon doorgaan en in vollere overeenstemming werd beslo ten de roomskatholieke school en de openbare school te Heeselt op te hef fen. Hiervoor in de plaats kwam de vierklassige school, die de naam kreeg van Burgemeester Westerbeek van Eerten, de burgemeester, die in samenwerking van velen aan de re alisering leiding gaf. Pleidooi voor verplicht en kosteloos kleuteronderwijs AMSTERDAM. 9-11. De Vrouwen bond van de Partij van de Arbeid heeft aan de regering en aan de le den van het parlement een verkla ring gestuurd, waarin de bond „ver ontrust over de aangekondigde ver hoging van het schoolgeld voor de kleuterscholen", pleit voor verplicht en kosteloos kleuteronderwijs vanaf de vijfjarige leeftijd. Dit zal volgens de bond een belangrijke stap zijn op de weg naar verwezenlijking van gelijkheid van kansen. In de ver klaring wordt de vrees uitgesproken dat door verhoging van het kleu terschoolgeld minder kinderen aan dit onderwijs gaart deelnemen. Juist de kleuterleeftijd is een belangrijke fase in de ontwikkeling en de vor ming van het kind in deze tijd is van groot belang, aldus de bond. Dak stortte in: vijf gewonden OTTERSUM, 9-11. Vijf arbeiders werden gewond waarvan twee zeer ernstig toen in het Noordlimburgs plaatsje Ottersum het dak van een van dé drie in aanbouw zijnde cham- pignonloodsen naar beneden stortte. Koeien waren oorzaak 5 Als een heer gekleed J met een van Nieuwerkerk Poststraat 12, tel. (01114)265 J Tweede dode 11a auto- ongeluk bij Sluis SLUIS, 9-11. Het tweede slachtof- fer van het auto-ongeval, dat woens dagavond op de rijksweg van'Oost- burg naar Sluis plaatsvond, is in de nacht' van woensdag op donderdag in het St. Anthonius ziekenhuis te Oostburg overleden. Het was de heer A. Adelaar uit Ostende. Het aantal doden bedraagt nu twee. De beide anderen inzittenden zijn buiten le vensgevaar. Opperwachtmeester verongelukt HOOGKARSPEL, 9-11. Op de nieuwe weg in Hoogkarspel is een auto vèn de rijkspolitie tegen een onder een straatverlichting gepar keerde auto gereden. Een der twee inzittenden, de 42-jarige opper wachtmeester van de rijkspolitie A. Bot uit Hoogkarspel kwam daarbij om het leven. De bestuurder, de 23- jarige wachtmeester W. H. Ritsema werd met zware verwondingen in het ziekenhuis in Hoorn opgenomen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend, daar de heer Ritsema nog niet kon worden gehoord. Veevoederbedrijf staakt produktie TIEL. 9-11. Het veevoederbedrijf van N.V. Walko te Ophemert in de Betuwe, dat surseance van betaling is verleend, heeft de produktie ge staakt. Momenteel werken er nog tien van de 24 personen. Nadat de voorraden zijn afgevoerd zijn de overgebleven personeelsleden werk zaam in de varkensmesterij. Vier personen zijn uitgeleend aan een an der bedrijf. Zes hebben reeds ander werk gevonden en vier zijn inge schreven bij het gewestelijk arbeids bureau. Oin een aantrekkelijke girodienst DEN HAAG, 9-11. Minister Bak- ker (verkeer en waterstaat) houdt de concurrentiepositie van de giro dienst ten opzichte van de particu liere banken nauwlettend in de ga len. Hij is bereid na te gaan hoe de dienstverlening aan de rekening houder zo aantrekkelijk mogelijk kan worden gemaakt, bv. door het gratis verstrekken van de giroboek jes. De bewindsman deelde dit mee in de vaste Kamercommissie voor verkeer en waterstaat, in antwoord op vragen en suggesties van de Ka merleden Aantjes (ARP) en Lank- borst (PSP). Hij zei dat op dit moment de in stelling van rentevergoeding niet tot de mogelijkheden behoort. SALERNO, 9-11. Bij het dubbele spoorwegongeluk bij Salerno (zuid- Italie) zyn donderdagochtend veer tien mensen om het leven gekomen en zestig gewond. De exprestrein van Palermo naar Milaan werd om vijf uur in de och tend op het station San Nicola Vai*co tot staan gebracht om de machinist .te waarschuwen dat er enige kilo meters verder een kudde van onge veer vijftig koeien de spoorbaan zou oversteken. De trein reed daarop met betrekkelijk geringe snelheid verder. Toch werd de machinist nog verrast, toen hij plotseling twee runderen in het licht van zijn schijnwerpers zag opdoemen. Hij remde kennelijk te hard, waardoor de locomotief uit de rails liep en de wagons gedeeltelijk kantelden. Kort nadien naderde van de an dere kant de sneltrein Milaan-Paler- mo, met een snelheid van meer dan 100 km. Deze trein reed in op de kudde koeien die zich intussen op de rails bevond. Door krachtig remmen PORT HARCOURT, 9-11. Een woordvoerder van de regering van Biafra, de oostelijke provincie van Nigeria die zich van de rest van het land heeft afgescheiden, heeft don derdag op een persconferentie in Port Harcourt verklaard, dat de po gingen van de O.A.E. (Organisatie voor Afrikaanse Eenheid) om aan de strijd tussen Biafra en Nigeria een einde te maken, op niets zijn uitgelopen en dat Biafra zal blijven doorvechten tot het federale Nigeria verslagen is of de strijd staakt. ontspoorde ook deze locomotief, waarna de rijtuigen zich boorden in de omgeslagen wagons van de an dere trein. Er ontstond een gewel dige chaos, waaruit het jammeren van de gewonden en het loeien van de getroffen runderen opklonk. Onder de passagiers van de twee treinen brak een paniek uit. Velen poogden de ruiten van de wagons in te slaan en naar buiten te klimmen. Doordat het ongeluk zich in een dun bevolkte streek voordeed, duurde het enige tijd voordat ér voldoende hulp kwam opdagen. De Veiligheidsraad heeft van nacht geweigerd Israël voorrang te verlenen bij beantwoording van Egyptische beschuldigingen in het hervatte debat over de crisis in het Midden-Oosten. PARIJS, 9-11. Jean-Pierre Vigier, een Franse geleerde die onlangs uit Noord-Vietnam in parijs is terug gekeerd, heeft Haiphong vergeleken met het Berlijn van na de tweede wereldoorlog, de stad is voor twee derde verwoest, zei hij. Vigier is hoofd van de afdeling onderzoek bij het Franse nationale centrum voor wetenschappelijk onderzoek en lid van de onderzoekscommissie van de internationale rechtbank voor oor logsmisdaden van Bertrand Russell. Een ander lid van de onderzoeks commissie, de Franse rfieumaspecia- list dr. Frances Kahn, deelde mee van plan te zijn te bewijzen dat de ontbossing met chemische middelen in Zuid-Vietnam ook in ontgonnen gebieden wordt toegepast. At tijd gezellig! Aanstaande zaterdag- en zondagavond weer onze Hongaarse maaltijd a f 6,— Marnapörkölt Gulyaskaval Vegyes Satataval Hierbij schenken wij de echte Hongaarse wijnen als Tokayer en Egri Bikaver, per glas, karaf of fles. Gaarne tafelreservering. Hotel-Restaurant „MONDRAGON" Oude Haven 13 - Zierikzee - Telefoon 01110-2670 DEN HAAG, 9-11. De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening, ir. W. F. Schut, heeft de ge meentebesturen medegedeeld dat het in zijn voornemen ligt de eerder aangekondigde nieuwe subsidierege lingen voor de woningbouw op 1 ja nuari 1968 te doen ingaan, aldus een mededeling van zijn ministerie. De nieuwe regelingen voorzien in een uniform subsidiesysteem voor de gehele gesubsidieerde woning bouw, waardoor in beginsel gelijke voorwaarden zullen gelden voor de In de haven van Hamburg deed zich een nachtelijk incident voor. Zacht landde deze sup er constellation van een meter hoogte met behulp van twee kranen, nadat zij door de nach telijke straten van de stad was ge trokken en per ponton de rivier was overgestoken. Einddoel van het vliegtuig (voor het transport zonder vleugels) was een gazon naast een zwembad, waar de afgedankte ma chine voortaan in dienst zal staan van de gastronomie; wie wil kan in de cabine zich aan een etentje wa gen en mogelijk een vliegillusie krijgen. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's 1 X05C09 Meer wind Verwachting tot zaterdagavond: zwaar bewolkt en morgen overdag plaatselijk enige regen; tot matig of krachtig en aan de kust mogelijk tot hard toenemende zuidwestelijke wind; weinig verandering in tempe ratuur. 11 nov. Zon op 7.52, onder 16.56. Maan op 15.22, onder 1.18. 12 nov. Zon op 7.53, onder 16.54. Maan op 15.32, onder 2.31. 13 nov. Zon op 7.55, onder 16.53. Maan op 15.41, onder 3.41. Volle maan: 17 nov. te 5.52. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 nov. 12 nov. 13 nov. 10.53 v.m. 12.04 n.m.' 0.44 v.m. BROUWERSHAVEN: 11 nov. 12 nov. 13 nov. 10.59 v.m. 12.09 n.m. 0.33 v.m. 23.42 n.m. n.m. 12.55 n.m. 23.34 n.m. n.m. 12.57 n.m. exploitatie van de onderscheiden ca tegorieën van gesubsidieerde wo ningen. In de nieuwe regelingen voor de particuliere huurwoningen en voor de eigen woningen zullen overgangs bepalingen worden opgenomen op grond waarvan degenen, aan wie op of na 1 juli 1967 subsidie op voet van de nu geldende regelingen is of wordt verleend, desgevraagd volle dig voor toepassing van de nieuwe regeling in aanmerking zullen kun nen komen, zo besluit de medede ling. Doodtij: 11 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Donderdagavond pas seerde een koufront behorend bij een depressie ten noorden van IJs land ons land. Dit ging gepaard met neerslag waarbij op vele plaatsen omstreeks 4 millimeter regen viel. Hiermee kwam een einde aan een korte periode met nachtvorst. De wind ruimde naar westelijke rich tingen en nam in de nabijheid van het front langs de kust tijdelijk tot krachtig toe. Inmiddels breidde een rug van hoge druk over de Britse eilanden zich in onze richting uit. Na de hiermee samenhangende op klaringen neemt de bewolking weer toe op de nadering van een nieuwe hoeveelheid zaohte lucht ten Westen van de Britse eilanden. Er moet dan ook zaterdag weer op wal regen ge rekend worden. De temperaturen zullen weinig met die van vandaag verschillen. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1