Waarom is de Postgiro voor 1.500.000 rekeninghouders zo aantrekkelijk? p£D 1 4 5 6 z 3 i Rechtstreeks Overal betalen Overal opnemen Rente tot 5|% toe Boekhoud-gemak Geen kosten POSTCHEQUE- EN GIRODIENST Snoep verstandig eet 'n appel STREEKNIEUWS Snoep verstandig eet 'n appel De griezel van de ruimtebom SAWEMA N.V Snoep verstandig eet 'n appel De grootmeester der tonen ZEERKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 november 1967 Nr. 19894 Advertentie gemakkelijk betalings verkeer met 1.000.000 particulieren 500.000 winkels en bedrijven. Snel en efficiënt. (Elk jaar komen er nog zo'n 200.000 rekeninghouders bij!) Met de blauwe girokaart kunt u tegenwoordig bijna overal betalen. U kunt contant geld op nemen bij elk van de 2250 post kantoren en -agentschappen, overal in Nederland (ook na 3 uur 's middags!). De particuliere rekeninghouder krijgt nl. 2 kascheques, elk voor max. f 500.-. Na inwisseling ont vangt u een nieuwe cheque thuis. U zit dus nooit zonder. U kunt van de giro zonder meer overschrijven op een spaarrekening bij de RPS - ook per automatische afschrijving. Terugboeking op uw girorekening is altijd mogelijk. Uw geld is dus niet geblokkeerd De snelle dagafrekeningen van de postgiro zijn uitvoerig gespecificeerd; naast het bedrag worden ook gironummer en naam van de begunstigde vermeld. Inlichtingen bij elk postkantoor. het grootste gironet van Nederland - volledig geautomatiseerd voor porti, overschrijvingen, kascheques en stortingen op eigen rekening. Auto tegen vrachtwagen Twee doden PUTTERSHOEK, 8-11. In de ge- meerite Puttershoek is een grote per sonenauto achter op een stilstaande vrachtauto gereden. Van de drie op de voorbank zittende jongens wer den er twee gedood. Het waren de uit Limbricht afkomstige W. H. van Deurssen en de uit Overveen afkom stige C. J. van Minnen. Beiden 20 jaar oud. De derde jongeman werd ernstig gewond overgebracht naar een ziekenhuis. De vrachtwagen was blijkens on derzoek van de politie goed gepar keerd en eveneens goed verlicht. Burgerlijke stand Zierikzee Geboren: l nov. Elizabeth Wilhcl- mina, d. van Johannes Petrus Maria Blommaert en Cornelia Johanna Folmer (Zierikzee); 1 nov. Tonny, z. van Hendrik Teunis Overwater en Lena van Putten (Zierikzee); 4 nov. Irmina Josepha Francisca, d. van Johannes Maria Laurentius Tromp en Sophia Maria Hechtilda Sutmul- ler (Zierikzee). Overleden: 3 nov. Leendert Heij- boer, 63 jr. (Westerschouwen), echtg. van Krina Smalheer; 3 nov. Pieter - nella Stoel, 66 jr. (Brouwershaven), echtg. van Willem Jonker; 4 nov. Teuntje Freeke. 72 jr. (Brouwers haven), echtg. van Pieter Kornelis Bokelaar. Advertentie gemeente duiveland Burgerlijke stand en loop der bevolking over oktober 1967 Geboren: 12. Elizabeth Catharina, d. van J. J. Geelhoed en J. L. Quist (Oosterland); 24. Catharina Maria, d. van. P. A. Donselaar en J. P. de Bruine (Nieuwerkerk); 29. Johanna Monique, d. van H. P. Bosman Jan sen en M. van Splunter (Nieuwer kerk). Geboren te Zierikzee: 17. Cornelis Willem Johannis. z. van J. v. Goud swaard en L. P .den Bleijker (Nieu werkerk); 24. Jacob Willem, z. van L. W. Boogert en E. de Later (Oos- terland). Overleden: 4. Willem Antlhonie Dorst, 65 jr.. echtg. van J. K. v. d. Werff (Oosterland); 14. Abraham Marinus de Vos, 64 jr., echtg. van C. L. Gillesse (Oosterland); 16. Pieter Kesteloo, 65 jr., wedn. van A. E. Boot (Oosterland); 22. Bastiana Kooijman, 58 jr., echtg. van S. van Klinken (Nieuwerkerk). Overleden te Zierikzee: 11. Eliza beth Verlinde, 89 jr., wed. van M. P. van 't Hoff (Oosterland). Gehuwd: 20. Marinus Pieter Kris- talijn, 24 jr. (Middenschouwen) en Kommertje Catharina Heijboer, 18 jr. (Duiveland). Ingekomen: 4. L. S. van Leeuwen, van Brouwershaven (Nieuwerkerk); 16. R. Zijlstra en gezin van Voor schoten (Oosterland); 16. L. J. M. de Winter, van Oud en Nieuw Gastel (Oosterland); 25. C. J. Bolle, van Canada (Oosterland); 25. H. H. Bolle, van Canada (Oosterland). Vertrokken: 2. J. T. L. Papeveld naar Apeldoorn van Nieuwerkerk; 9. P. J. Emck en gezin naar Brou wershaven, van Ouwerkerk; 10. L. M. van Oeveren, naar Zierikzee, van Ouwerkerk; 18. C. A. Swenne. naar Eindhoven, van Ouwerkerk; 19. K. v d. Hulle, naar Halsteren, van Oos terland; 19. M. G. R. Schottcrt en gezin, naar 's-Gravenhage, van Nieuwerkerk; 20. K. C. Heijboer. naar Brouwershaven, van Nieuwer kerk; 24. L. v. d. Have, naar Zierik zee. van Oosterland; 24. A. J. Flohil en gezin, naar Brouwershaven (Noordgouwe), van Ouwerkerk; 27. I. M. Kik, naar Zierikzee, van Nieu werkerk; 31. A. J. Bakker en gezin, naar Harbei (Liberia), van Ooster land. ZIERIKZEE Onze vroegere stadgenoot de heer B. H. A. van der Wolf, slaagde aan de Kath. Economische Hooge- school te Tilburg voor het doctoraal examen Economie, met vermelding „cum laude". Arsenaal onder de vloer APELDOORN, 7-11. Loodgieters hebben bij werkzaamheden in een pand aan de Sprengenweg in Apel doorn, dat wordt bewoond door de familie P. onder de keukenvloer een grote hoeveelheid munitie gevonden. Onder meer lagen er 2600 geweer- en stengunpatronen, een steelhand- granaat, een stengun en een bajonet. Men vermoedt dat Duitse militairen de munitie hier hebben verstopt, nadat in 1942 de berwoners van het pand waren geëvacueerd. De muni tie is inmiddels door de opruimings dienst weggehaald. gemeente westerschouwen Burgerlijke Stand en loop der bevolking over oktober 1967 Geboren. 9. Marinus Johannes, z. van Adriaan Marinus Hubregtse en Neeltje Cornelia Krijger (Haamste de); 15. Dina Anna, d. van Willem Verseput en Maria Adriana Wandel (Renesse). Gehuwd. 13. Nico Geert Krijnse Locker, 25 jr. en Maatje Leent je Minnaard, 23 jr. (beiden Renesse); 20. Cornelis Pieter van der Doe, 25 jr. en Aagje van Beveren, 24 jr. (Kruiningen-Haamstede); 24. Nelis David Braai, 23 jr. en Maria Corne lia Dorreman, 20 jr. (Ermelo-Renes- se);' 31. Cornelis Willem Bakker, 22 jr. en Jannigje Elisabeth Kaaijste- ker, 17 jr. (Renesse-Haamstede). Overleden. 2. Willem van Kloos ter, 84 jr. geh. met Elizabeth van der Maas (Renesse); 29. Simon Hart, 82 jr., wedn. van Maatje Bakker (Renesse). Ingekomen 2. G. Smit en zoon uit Hoogezand-Sappemeer( Renesse)4. M. Verton uit Zeist (Haamstede); 5. P. H. Canters uit Zierikzee (Renes se); 10. C. L. Matsinger en gezin uit Veren (Serooskerke)18. W. Berg man en echtg. uit Bodegraven (Re nesse); 24. mevr. T. J. L. Blom-van Nieuwenhuize uit Brouwershaven (Renesse); 25. I. W. Nortier uit Poortvliet (Haamstede); 26. C. Lon terman en gezin uit Vorden (Seroos kerke); 27. mevr. N. Blom-Seton uit Puttershoek (Haamstede). Vertrokken. 2. mej. D. Verton (Re nesse) naar 's-Gravenhage; 2. J. L. Jonker (Haamstede) naar Amster dam; 3. mej. A. Leeuwe (Haamstede) naar Bergen op Zoom; 3. mej. M. H. Leeuwe (Haamstede) naar Bergen op Zoom; 3. A. F. G. Hollestelle (Haamstede) naar Amsterdam; 4. mevr. G. Verton-Zuurmond (Haam stede) naar Renkum; 6. A. A. L. de Bilde (Burgh) naar Diepenveen; 9. Desirée J. M. van den Nieuwenhof (Renesse) naar Dongen; 9. J. B. Vis ser en echtg. (Haamstede) naar Am sterdam; 9. A. L. Faas (Renesse) naar Middelburg; 9. L. H. Wandel (Re nesse) naar Raamsdonksveer; 11. L. de Waard en gezin (Haamstede) naar Hilversum; 16. G. G. van der Salm (Renesse) naar Hilversum; 19. A. W. de Haas (Haamstede) naar Goes; 19. A. van der Haar (Haamstede) naar Breda; 20. N. J. A. Goossens en echtg (Renesse) naar Zierikzee; 20. mevr. A. v. d. Doe-van Beveren (Haamstede) naar Kruiningen; 23. mej. T. A. Stenger (Haamstede) naar Enschedé 24. G. van der Haar (Haamslede) naar Wierden; 25. mej. A. M. Vis- kaal (Haamstede) naar Almelo; 31. mej. L. M. B. Mombers (Renesse) naar Loop op Zand. Aantal inwoers per 1 november 1967: 4143. rechtzaken Oplichters moeten enorme schade betalen AMSTERDAM, 8-11. De civiele kamer van de Amsterdamse recht bank heeft vier jongemannen uit de hoofdstad, die in 1964 tezamen met vier anderen betrokken waren bij de grote en opzienbarende op lichting van de Rijkspostspaarbank, veroordeeld tezamen f 52.263,03 schadevergoeding aan de R.P.S. te betalen met vijf procent rente over dit bedrag sinds 30 maart jl. De jon gelui zijn de 28-jarige K. B. en J. A. de K., de 24-jarige P. J. H. L. en de 26-jarige Th. K. Zij waren mede werkers aan het literaire tijdschrift „Tegenstroom", dat medio 1965 op hield te bestaan toen de postale re cherche hen arresteerde. Scbeepvaartberichten Ampenan, 7-11 25 m. z.o. Kaap de Goede Hoop naar Durban. Aludra, 7-11 600 m. o.n.o. Mombasa naar Djeddah. Acmea, 5-11 400 m. z.w. Bermuda naar New York. Ameland, 6-11 640 m. n.n.o. Fernan do de Noronha naar Luanda. Calamares, 7-11 43 m. z.o. Flores naar Tela. Esso Amsterdam, 6-11 15 m. o.z.o. East London naar Augusta. Korenia, 7-11 te Teesport. Katsedijk, 7-11 te Pte. Noire. Kenia, 8-11 te Guaynilla. Mississippilloyd, 8-11 te Durban. Slamat, 7-11 280 m. z.w. Reunion naar Kaapstad. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Waddinxveen (vac. J. R. Cuperus) (toez.): J. van der Heu vel, Ede; te Waddinxveen (vac. Joh. Verwelius) (toez.): J. Wieman, Nun- speet; te Reeuwijk: A. van Eijck, Bergschenhoek; te Groot Ammers: J. A. de Bruijn, Krimpen aan de Lek te Oldebroek (a.s. vac. H. A., van Bemmel): W. Biesbroek, Vlaardin- gen; te Ten Post: G. A. Zuidam, Nieuweroord; te Varsseveld: A. Sjollema, Vriezen veen; te Dinxper- lo (2e pred.pl.) (toez.): J. Bouterse, Vlaardingen. Aangenomen naar Sappemeer (toez.): F. Hartman, Haaksbergen; naar Almelo (vac. A. J. Hovy): A. de Haan, v.h. pred. voor b.w. te Kongo, thans woonachtig te Drie bergen; naar Westbroek: A. Breure. Hei_ en Boeicop; naar Zwartemeer: D. J. J. Wolthuis, Zuidbroek. Bedankt voor Westerhaar-Vrie zen veenschewijk (toez.) en voor Rijk-Rijssenhout (toez.): K. van der Sluys, Herwijnen; voor Andijk c.a.: W. A. Sossan, Eierland (op Texel); voor Workum (vac. G. van Zeben) (toez.): J. Chr. Plaat, Well en Am- merzoden; voor Benschop: A. van der Vlist, Andel; voor Hei- en Boei cop; C. Snoei, Langerak bezuiden de Lek. Ger. Kerken Beroepen te Hattem: J. M. Bloem kolk, Eindhoven; te Hillegom (2de pred.pl.): A. Prins, Dokkum; te Bre- devoort: D. van Santen, Suawoude; te Tzum: F. Dijkstra, Hijum. Beroepbaar: kand. J. Groeneveld, Groen van Prinstererlaan 2, Barne- veld. Aangenomen naar Rotterdam (vac. A. Troost - studentenpred.)drs. H. Steendam, Wageningen; naar Bos koop (vac. G. Vesseur): H. Dijkstra, Wormerveer. Bedankt voor Uithuizen: G. As sies, IJmuiden. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Alkmaar-Broek op Langendijk: G. Mulders, Murmer- woude. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Ouderkerk aan de Amstel: kand. W. van Sorge, Apel doorn. Aangenomen naar Bennekom. W. van Sorge, kand. te Apeldoorn, die bedankte voor Alphen aan de Rijn, Maarssen, Naarden, Noordeloos, Seostdijk en voor Utrecht-N. Bedankt voor IJmuiden: J. H. Ve- lema, Apeldoorn,-- BLIK DOOR HET WERELD Uit Washington, niet uit Moskou, kwam het bericht dat de Russen volgend jaar de beschikking zouden hebben over een „ruimtebom"Men neemt aan dat minister McNamara met zijn onthulling kwam om de Russen voor te zijn, die de verjaar dag van de revolutie met deze me dedeling wensen op te luisteren. Dat zou dan niet alleen een voor treffelijk staaltje van inlichtingen werk zijn, maar bovendien beogen de Amerikaanse publieke opinie en het congres te behouden voor een paniekreactie. Dat congres verdiept zich al uitvoerig in de vraag of in de loop der laatste jaren de V.S. niet zijn achter komen liggen in de kernbewapeningswedloop. Werkelijk nieuws is de ruimte bom niet. In uakt-ydschriften. van militairen is er vaak over gerept. Voordelen Het wapen heeft een aantal voor delen, De lancering die op zeer grote afstand mogelijk is verraadt niets over het doel van de bom, zo als de. over-de-horizonradar die wel kan opmaken uit een normale raket start. Bovendien is het eenvoudig mogelijk (de V.S. hebben het met hun ruimteschepen zeer vaak ge daan) een satelliet een iets andere koers te geven tijdens de vlucht. En dan weet men van een gelanceerde satelliet nooit of het een bom is of bijvoorbeeld een foto-verkennings apparaat. De techniek is zeer simpel. Op een gewenst moment zet men een rem- raket in werking, de satelliet komt uit zijn baan en stort op aarde neer. En dan komt het grootste nadeel: nauwkeurig mikken is nog niet mo gelijk. McNamara heeft zijn best gedaan om van te voren onrust te voorko men. Hij acht het wapen niet zo ge vaarlijk, vooral om die slechte richt mogelijkheden. De V.S. hebben daarom afgezien van ruimtebommen zei hij. Maar wel is de ruimtebom meer als terreurwapen, dan als kernbom uiterst geschikt om als af schrikking te dienen: als middel om een tegenstander te weerhouden van kernbomgebruik omdat de tegen maatregelen verschrikkelijk zullen zijn. Evenwicht Dat is ongeveer ook de overwe ging van het Amerikaanse over wicht aan raketten met kernkoppen. En daarop bouwt McNamara liever dan op het bedenken van afweersys temen die toch altijd lekken zullen vertonen. De enige mogelijkheid vol. gens McNamara om kernbomge bruik te voorkomen is dat beide gro te kernmachten ondanks elke aan val in staat zullen zijn de eerste ge bruiker van kernbommen met ge lijke munt te betalen: het befaamde evenwicht in afschrikking. De V.S. hebben het bereikt met een gigantische macht aan raketten te land en in de zee, de Sowjets willen het bereiken met hun ruim tebommen. En McNamara's aankon diging kan loellicht worden uitge legd als een Amerikaans antwoord dat men zich daarbij neerlegt en het nieuwe Russische wapen niet als een extra-bedreiging ziet. En natuurlijk is het bestaan van bepaalde wapens nooit het gevaar, maar wel het gebruik ervan. Dat is wel juist, op voorwaarde dat nooit iemand een oorlog begint tenzij na grondige redelijke overwegingen. Maar de geschiedenis staal vol van oorlogen waarvan ieder redelijk mens kan zeggen dat het onzin was ze te beginnen. En van oorlogen die voortaan een eind aan verdere oor logen zouden moeten maken, maar slechts de kiemen van een nieuwe in zich droegen. Dergelijke overwe gingen maken het bestaan van een (nu dus weer verder verfijnd atoomarsenaal van gigantische om vang toch maar een griezelige zaak. Commissie gaal probleem van de studiekosten bestuderen DE NHAAG, 8-11. Eind deze ol begin volgende maand zal de minis ter v-an onderwijs en wetenschap pen een commissie onder leiding van prof. Andriessen installeren die het gehele probleem van studiekosten, en ae bijdragen van student en over heid, zal onderzoeken. Minister Veringa verklaarde uit drukkelijk in de Tweede Kamercom missie voor onderwijs dat de op dracht aan deze commissie ook een onderzoek naar de mogelijkheid van een integrale studiekostenvergoe ding, en de wijze waarop deze even tueel zou moeten worden ingevoerd, zal omvatten. Centrale verwarming MeeistraatïO, Zierikiee, Tel.01110-3211 SPORTBERICHTEN DAMMEN Zierikzee tegen Sommelsdijk ii. Op maandag 13 november a.s. speelt het Zierikzeese damtiental voor de competitie van de Zeeuwse Damfoond te Sommelsdijk haar 2de wedstrijd tegen Sommelsdijk II. Onderlinge Damcompetitie Voor de onderlinge damcompeti tie van de Damvereniging „Zierik zee" werden de volgende partijen gespeeld M. de Wild-J. M. Kostense 0-2; C. Verton-P. C. Verpoorten 2-0; J. J. Folmer Sz.-J. Heijboer 2-0; C. P. Flikweert-J. Huigens 1-1. Advertentie Feuilleton (Het leven van Jos Haydn) door Franz von Seeburg Hij schelde. Een bediende verscheen en bleef, wachtend op bevelen, bij de deur staan. Haydn, ga aan het spinet zitten! Stel je voor, dat ik in het water ge vallen ben en mij door zwemmen tracht te redden. Kijk goed naar mijn bewegingen en laat dat in je muziek tot uiting komen. Stephan, ging hij voort tot de bediende, je moet mij op deze stoel door de ka mer rijden. Haydn staarde Bernardon ver wonderd aan. Deze had echter reeds zijn jas uitgetrokken en zich op een rolstoel geworpen. De bediende be gon de stoel door de kamer te du wen. Bernardon deed iemand na, die in het water was gevallen en Haydn schilderde in tonen de angst voor verdrinken, het ruisen en slaan en klotsen van de golven, de roep om hulp van de drenkeling, zijn strijd met de wilde elementen; men hóórde het steunen van de zwemmer, de slagen van zijn handen, de stijgende hoop op redding en eindelijk de red ding zelf uit het spel van de jonge meester. Stephan rolde, langzaam het oude hoofd schuddend, zijn meester heen en weer en dacht dat hij krankzinnig geworden was. Slechts in Haydn's zingende ziel was de illusie werkelijkheid geworden - hij zag niets anders dan stromen wa ter waarin iemand met de dood worstelde. Bernardon sprong van de stoel af. Een ogenblik stond hij stil, toen trok hij zijn jas weer aan en ging naar Haydn toe. Jongeman, omhels mij! Haydn, wie niets zo tegen de borst stuitte als theatrale pathos, bleef kalm op zijn stoel zitten, zonder zich in de wijd geopende afmen van Bernardon te werpen. Was u over mijn muziek tevre den? vroeg hij droogjes. U hebt als een volleerd meester gespeeld! U moet een opera voor mij schrijven! Haydn sloeg lachend de handen in eikaar. Ik heb nog nooit een opera ge zien of gehoord. U vraagt een blinde de kleuren van de regenboog te be schrijven. Onzin! riep Bernardon. Juist omdat u nog geen opera kent, zult u een origineel werk schrijven. U zult geen melodieën stelen, zoals ande ren; u zult zich niet door andere meesters laten beïnvloeden, zoals men het afschrijven van hele bladen partituur in de kunstenaarswereld noemt. U zult uit u zelf scheppen en dit zal aan uw werk de voorkeur geven boven dat van anderen. Haydn liet zich overhalen. Na eni ge werken kreeg hij de tekst dei- opera, die voor het fijnbesnaarde ge moed van Haydn helemaal niet aan trekkelijk was. Herhaaldelijk ging hij naar Bernardon om hem zijn be zwaren mede te delen. Maar deze had geen oor voor zijn klachten en zo begon de jonge toondichter met het werk, waar hij geen lust in had. Aan de tekst ontbrak die reine, volle poëzie, die de componist begeestert. Doodmoe en met gebogen hoofd gaf Haydn de compositie aan Ber nardon. Hij had niet gezien, hoe de ogen van de oude man ondeugend flikkerden, toen hij met zijn dorre vingers naar de partituur greep Haydn, sprak hij met sidderen de stem, u hebt mij een dienst be wezen, die ik u nooit vergelden kon. U begrijpt mij niet. ik schijn zelfs uw weldoener te zijn, daar u de ge legenheid gegeven werd, door een groot werk bekend te maken, wat u kunt en zich een naam verwerven en toch ben ik u nog dank verschul digd. Hij ging naar de schrijftafel, open de een vak; Haydn hoorde het klin ken van metaal. Zou hij, naast de eer, waarvan men hem zoveel ver teld had, ook nog een beloning ont vangen? Bernardon liet een pakketje in Haydn's handen glijden. Uw werk zal dadelijk ingestu deerd en zo spoedig mogelijk opge voerd worden. Ik verlang naar de avond, waarop „De Kromme Duivel" voor het voetlicht komt. Vaarwel, jonge meester! U zult spoedig weer van mij horen! Haydn vertrok. Thuis durfde hij pas het grauwe papier van de mun ten te scheuren: 24 dukaten fonkel den hem tegen. De avond waarop de opera „De Kromme Duivel'' in het Kartner- theater zou worden opgevoerd, was het huis overvol, ofschoon maar weinigen de componist kenden, die met kloppend hart in een donkere loge-hoek zat. Alles ging voortreffelijk; de We ners lachten en klapten en Haydn was overgelukkig bij het genot zijn eigen melodieën te horen. Aan het slot riep men om Haydn. In plaats van zich op het toneel te vertonen, vluchtte hij echter met gloeiend hoofd het gebouw uit naar huis, naar zijn duistere kamer, waar hij een slapeloze nacht doorbracht. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 7