Geslaagde Ringdag 1%7 had enkele duidelijke hoogtepunten cetalmr Prachtbijts Super - waterafstotend - geen kringen Peilingen geven beeld van vooroever Schouwen-Duiveland Evacuatie Britse troepen uit Aden Momenten met dieren... en kinderen... MONDRAGON Duitsers wilden juwelier beroven, maar konden snel worden gearresteerd hetzelfde geld... PREMIE SPAARPLAN I Hervormd*» vrouwen lit Zierikzee hijeen ZIERIKZEE, 7-11. „In deze tijd van schaalvergroting: - dcor de moderne techniek en de communicatiemiddelen wordt de wereld stteds kleiner - is het goed het teed in andere delen van de wereld te zien, het te onderkennen en te helpen. We moeten daarbij niet het leed uit onze naaste omgeving uit het oog verliezen en helpen waar ncdigi s". In haar meditatie met als thema: „Zijn vcor de ander", drukte mevrouw G. C. E. Lam-van Dijk zich zo uit, cp de dinsdag in c!e Graanbeurs gehouden bijeenkomst van de Hervormde Vrouwengroepen van Schouwen-Duiveland, die massaal waren opgekomen naar deze Ringdag 1967. Hoofdmoten in het programma vormden een le zing over: „Het werk van Pro Juventute" in de morgenuren, waarna *s mid dags de Zierikzeese amateurtcneelgroep „Novum" optrad met het stuk „Nachtcperatie". In het welkomstwoord van mevrouw Lam viel een grote dankbaarheid vcor de grote belangstelling te beluisteren. „Het is een bewijs, dat ons schiereiland een hechte gemeenschap vormt en hopelijk kan deze dag bijdragen tot de versteviging van de onderlinge band", zo zei zij. Advertentie. Teenagers en twens in West-Berlijn tijgen naar de pop-kunstenaar Camp- hansen, die de bikini-meisjes in het gips stoptwaarna zij later weer worden uitgepeld. Men spreekt niet van fotograferen of beeldhouwen, maar van het maken van een „plastisch lichaamsportret". De gipsmodellen mogen mee naar huis worden genomen. Hoeveel zo'n happening in gips kost, wordt niet vermeld. Eerv medewerker van Pro Juven tute, de heer Ve.enhoven, gaf een uit eenzetting over het werk van deze instelling. De eerste vereniging voor kinderbescherming „Pro Juventute" werd opgericht in 1896, een tijd waarin nog 'geen sprake was van kinderwetten en kinderbescherming. De oprichters waren rechters en advokaten, allen mensen die van nabij wisten welke misstanden er op dit gebied heersten. De heer Veenhoven schetste met enkele vooi-- beelden de toen heersende situatie. De rechtbank te Goes veroordeelde een 5-jarig kind tot lxh jaar tucht huisstraf voor enkele kruimeldief stallen en twee kinderen van 10 en 11 jaar kregen dezelfde straf opge legd voor het wegnemen van twee dubbeltjes. In 1905 zijn de eerste kin derwetten ingevoerd, die de vechter in staat stelde bij strafvervolging van kinderen andere maatstaven aan te> leggen. In 1921 werd het mogelijk ouders die hun kinderen verwaar loosden uit de ouderlijke macht te ontzetten. In dat jaar werd ook de wet onder toezichtstelling van kracht. Werd aanvankelijk ingegrepen in gezinnen die aan de rand van de maatschappij leefden, tegenwoordig heelt Pro juventute zijn werkterrein in alle bevolkingsgroepen. Er is eveneens een wijziging geko men in de te nemen maatregelen. Men is tot de conclusie gekomen dat een langdurig verblijf in een inrich ting een nadelige invloed op de psy chische gesteldheid tot gevolg heeft. Onder toezicht stelling Daarom wordt de onder toezicht stelling steeds meer toegepast. Dit toezicht draagt het karakter van' hulp, hoewel het soms wel eens op controle lijkt. De hulp van Pro Ju- ADEN, 8-11. De evacuatie van de 6.000 Britse militairen uit Aden is woensdagavond begonnen. Voorlo pig zullen honderd militairen per dag geëvacueerd worden, totdat er 3.500 over zijn. Dan wordt het tempo opgevoerd tot duizend per dag. ventute wordt ingeroepen bij rechts zaken, bij echtscheidingsgevallen en ook op het verzoek van de ouders. Het komt echter wel eens voor dat iemand die zich vrijwillig tot de kin- derbescherming wendt, ervaart dat hij een stuk ouderlijk gezag kwijt is. Het autoritair gezag van de kinder rechter wordt niet meer zo vanzelf sprekend geapprecieerd. Daarom pro beert de Pro Juventute in gevallen waarbij advies is gevraagd op vrij willige basis ook vrijblijvend te hel pen, waarbij het preventieve werk in een ander licht 'komt te staan. Spreekuren voor kind en gezin De Pro Juventute houdt in Middel burg, Goes en Vlissingen spreekuren voor kind en gezin, waarop ouders en ook kinderen kunnen verschijnen om advies. Het onderwerp bleek de dames te boeien want van de gele genheid lot vragenstellen werd een druk gebruik gemaakt. Voor het ontspanningsgedeelte zorgde de toneelgroep „Novum" te Zierikzee die het stuk „Nachtopera tie" opvoerde. De leden zetten zeer verdienstelijk de geschiedenis op het toneel van een chirurg die terwille van zijn beroep zijn huwelijk ver waarloost. Er ontstaat een romance tussen hem en een verpleegster waaraan een abrupt einde wordt ge maakt dooir een ongeval da,t zijfri vrouw overkomt. Hij krijgt nu zijn eigen vrouw als patiënte. Zij her stelt van een moeilijke operatie maar blijft psychisch gestoord. De chirurg ziet haar nu in de eerste plaats als vrouw en niet als patiënt. Tenslotte herstelt zij geheel en wordt ook de verhouding tussen de 'arts en zijn vrouw weer normaal. Bert Sies gaf gestalte aan de chirurg en zijn vrouw werd gespeeld door mevrouw Jeanne Schot. Beide hoofdrolspelers wis- Oorlogsmisdadenproces HAMBURG, 8-11. In een proces tegen oorlogsmisdadigers te Ham burg heeft een getuige, de 58-jarige Hans Büchner, woensdag bekend zelf te hebben 'deelgenomen aan het vermoorden van dwangarbeiders in Slonim (Wit-Rusland) door. het op blazen van een bunker. ,Ook heb ik een tros handgranaten d'e 'bunker in geworpen", zei hij .Er bevonden zich ongeveer vijftig dwangarbeiders in. ten goed raad met hun rollen wat ook gezegd kan worden van Bram Muste als geneesheer-directeur. Ti neke Quist was da bazige mannen- schuwende eperatiezuster, Hennie Schot de verpleegster, Ko Berrevoets een keurige administrateur, terwijl Joep Herming hst typetje Janus de tuinman uitbeeldde. De regie was van de heren A. Smallegange en Kouwer. Nog de kritische opmer king: De spelers waren niet hele maal rolvast, wat de vaart in het spel niet ten goede kwam. Mogelijk is dit te wijten aan het feit dat het stuk voor de eerste keer werd op gevoerd zodat de volgende keren dit schoonheidsvlekje kan worden uit gewist. De middag was al een heel eind gevorderd toen mevrouw Lam de Ringdag had gesloten en de dames met autobussen vol weer naar huis terugkeerden. Tunnel werkers gestikt LIMA, 8-11. Bij de aanleg van een waterkrachtcentrale in de Peruvi aanse plaats Mantaro zijn 15 arbei ders door verstikking om het leven gekomen. De arbeiders werkten in een tun nel op 400 meter diepte, toen door een ontploffing giftige gassen in het bouwwerk werden verspreid. Geen verslechtering hij Scharendijke ZIERIKZEE, 7-11. Langs de voor- oever van Schouwen-Duiveland werd druk gepeild om ter voorkoming van calamiteiten - een overzicht te krij gen van de invloed van de zee op de zeeweringen. Op de vergadering van het waterschap Schouwen-Duiveland onder voorzitterschap van dijkgraaf A. M. Geluk bracht ir. G. D. Kloos terboer een peilingsrappert uit, dat voornamelijk betrekking had op de noordkant. In juni was reeds gerap porteerd over de toestand aan de zuidkant. Het oostelijk deel (Oosterenban) geeft een aanzanding te zien, maar bij Re- pard werd een verdieping geconsta teerd, die echter ook verband kan hebben met baggeren hier door de Rijkswaterstaat (Deltadienst). De verdieping begint bij de punt van de Zoute Haard. Bijzondere belangstel ling bestond uiteraard voor Scha rendijke, waar een oeverafschuiving heeft plaats gevonden, op de grens van de Langedijk. De peilingen we zen uit dat de toestand hier niet ver der achteruitgegaan is. Wat betreft de Langedijk zelf is er aan de kant van Scharendijke een achteruitgang, omdat de golfstroom zich iets heeft verlegd naar de kust. Er is echter geen reden tot ongerustheid. Het tweede deel van de Langedijk ziet er beter uit, zij het met een verdieping bij het Osgehoofd. Het stuk Brou wershaven-Den Osse is gunstig. Ook Borrenbroot is gunstig, evenals B om menede. Ver (300 meter) uit de kruin van de dijk b# de vroegere plaats Bom- menede bevindt zich de geul, die thans dieper is dan ooit tevoren. Bij Dreischor is een kleine achter uitgang geconstateerd, maar gehoopt wordt dat hier (tot 1971) toch geen kostbare werken meer behoeven te worden uitgevoerd. De toestand bij Sirjansland en Bruinisse is gunstig; het voorland wordt iets hoger en de geulen nemen iets af. Flakkee en Schouwen-Duiveland Uit de vergadering werd gevraagd of er t.a.v. de peilingen ook contact is met Flakkee, omdat men wil be weren dat aanzandingen ginds, de toestand hier moeilijker maken. Dit bleek niet het geval te zijn, maar de Deltadienst houdt de zaak uiteraard onder controle en let op verplaat sing van gronden. De voorzitter on derstreepte 'd'at niet te bewijzen valt dat sommige grondbewegingen ko men door de uitvoering van de Del tawerken. Voor buitengewone wer- Nederlands schip in Gironde gezonken BORDEAUX. 9-11. Het Nederland- se bevoorradingsschip „Lady Caro lina" is vannacht na aanvaring met het Panamese vrachtschip „Barran ca Bernaja" in de Gironde gezonken. Van het schip, dat was uitgevaren ter bevoorrading van het platform „Neptune-Gascogne" voor opsporing van olie op zee, werden negen van de tien opvarenden onmiddellijk ge red. Naar het vermiste bemannings lid, een Portugees, wordt nog ge zocht. Het Panamese schip kon na de aanvaring zijn reis voortzetten. Verklaring aan V.N. van 50.000 Amerikanen NEW YORK, 8-11. Een door vijf- tigduizend Amerikanen getekende verklaring, waarin de rol van de Verenigde Staten in de Vietnamese oorlog wordt veroordeeld, is woens dag aan de Verenigde Naties gezon den, ter bewaring in het permanente register van de wereldorganisatie. De verklaring is opgesteld door de pas-gevormde organisatie van „In dividuen tegen de misdaad van het zwijgen" en onder meer getekend door de kinderarts Benjamin Spock, de neger-auteur James Baldwin en de komiek Dick van Öyke. De onder tekenaars zeggen „ontzet en ver toornd te zijn over het gedrag van de V.S. in Vietnam, dat naar hun mening immoreel is en onwettig. 'ken krijgt het waterschap 90 pet. subsidie, maar mochten de Delta werken de oorzaak zijn dat derge lijke werken worden uitgevoerd, dan is er een vergoeding van 100 pet. Er is regelmatig contact met 'de R. W.S., waarbij ex- op gewezen wordt dat het onderhavige gebied veel val len heeft gekend en daar wordt ze ker rekening mee gehouden. Het personeel In een overzicht van het perso neelsbestand, herinnerde de voor zitter aan :de ziekte van de griffier. Tot waarnemend hoofd van de tech nische dienst is benoemd de heer Ringelberg, als opvolger van de heer T. B. van der Straaten, die de dienst wegens het bereiken van de pensi oengerechtigde leeftijd verliet. Per 1 augustus werd' als typiste voor •halve dagen aangesteld mevr. An- theunisse te Zierikzee. De kanton nier de heer P. v. d. Hamer verliet per 1 september de dienst met pen sioen. Als chauffeur-machinist trad in vaste dienst per 1 september de heer J, Meerman. Per 1 januari '68 wordt eervol ontslag verleend aan de heer H. J. Mast, wiens werkzaam heden door mechanisatie van de ad ministratie, overbodig zijn gewor den. Betrokkene 'krijgt een 'betrek king in Assen (ruilverkaveling). Een stuk weg van de Julianastraat te Ouwerkerk - 'groot ca. 250 m2. - wordt verkocht aan de gemeente Duiveland. Een gedeelte van Schen- dersweg wordt verkocht aart de ge meente Brouwershaven voor f 1 de massa. Hier staat tegenover dat de gemeente het onderhoud van de weg op zich neemt. Het onderhoud van de Westboutweg en de Oude Haven weg te Burghsluis wordt overgeno men van de calamiteuze polder Burgh en Westland. Van de erven van mevr. Noteboom -Mol wordt een strook grond van 450 m. aangekocht voor verbetering van de ontwatering van de inlage te Bruinisse. Rijkssalarismaatregelen werden per 1 juli van overeenkom stige toepassing verklaard voor het waterschapspersoneel, zulks op ver zoek van G.S. Een voorstel tot het doen van een uitkering ineens in verband met de verlate inwerking treding van de nieuwe regeling van het pensioenbijdrageverhaal, werd aangenomen. Het waterschap betaalt thans 14 pet. in de pensioenkosten, hetgeen een zware last 'betekent, al dus de voorzitter. Begroting 1968 Na enige 'discussie werd de begro ting 1968 in ontvangsten en uitga ven op totaal f 3,765.449,48 goedge keurd. Rapporteur van de begro tingscommissie was de heer van der Stolpe, die benadrukte dat de wet op de Calamiteuze polders echt niet meer past in het huidig bestel. De te dragen lasten van deze polders vormen een onbillijkheid tegenover de samengevoegde polders. De voor zitter onderstreepte dit en herinner de in dit verband aan zijn opmer kingen in de openingsrede. Mogelijk dat later deze lasten kunnen wor den bestreden in het kader van de bijdrage Wet Deltawerken. Bijdrage aan provincie De eerste wijziging van de be groting 1967 ging onder de hamer door. De heer Frandke attendeerde op de bijdrage-vergoeding aan de provincie Zeeland. Afschaffing daar van bleek - aldus de voorzitter - niet haalbaar, daar destijds het wa terschap dit heeft kunnen afkopen, maar toen is het niet gedaan. Men koos toen voor een jaarlijkse bijdra ge en daar zit het waterschap nu nog altijd .mee. Overigens kan nog wel van de afkoopregeling worden gebruik gemaakt. De kapitaalsdienst van de begroting toont een tekort, dat echter gunstiger ligt dan vorig jaar. Gevraagd werd nog naar de Zwaardweg en de Elkerzeese weg. Ze blijken van 5 naar 6 meter breed te te worden gebracht. Wat betreft onderhandse aanbestedingen be hoeft niemand bezorgd te zijn, dat er sprake zal zijn van een beleids wijziging. „Soms openbaar, soms niet", zo re pliceerde de voorzitter op een vraag van mr. Gast. Uitvoerig werd ten slotte 'gesproken over een sloot langs de Hogenboomlaan, die 'knel is ge komen door een lastige wegverbre- dingsaffaire. De kwestie zal worden opgenomen met de gemeente Wes- terschouwen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Steenwijkerwold: P. Landweer, Nigtevecht; te Nieuw- Lekkerland: H. K. van Wingerden, Zoetermeer; te Hei_ en Boeicop: A. van der Vlist, Andel (N.B.). Aangenomen de benoeming tot hulpprediker te Hoofdplaat: H. J. Begeer, hulpprediker te Waalwijk, voorheen te Hoofdplaat; naar Vars- seveld: A. Sjollema, Vriezenveen. Bedankt voor Eemnes-Buiten: W. van Hennekeler, Zwartebroek. Ger. Kerken Beroepen te Kamerik, Leeuwe dorp en te Rockanje: kand. G. War ner, Utrecht, die geen verdere be roepen in overweging kan nemen. Aangenomen naar Pieterburen (te vens als evangelisatiepredikant in de classis Warffum): T. Siebesma, Sellingen. YERSEKE. De 15-jarige scholier J. Hollebrandse te Yerseke is met zijn bromfiets op een tegemoetko mende vrachtwagen gereden en ter plaatse overleden. Het ongeluk ge beurde doordat hij in een 'bocht van de havendijk zijn bromfiets niet in bedwang 'kon houden. DEN HAAG. Woensdagavond had in Den Haag een verkeersongeval plaats, dat het leven heeft gekost aan de 16-jarige Henriëtte Feijer uit deze stad. AMSTERDAM. Twee 18-jarige jongens en een 19-jarig meisje uit Amsterdam hebben geprobeerd met een gestolen auto een politiewagen die hen achtervolgde klem te rijden tegen een viaduct op de Cornell's Le- lylaan in de hoofdstad. Hun opzet mislukte. VOOR DE AMATEUR FOTOGRAAF Advertentie Advertentie 5 Altijd succes/ Aanstaande zaterdag- en zondagavond weer onze Hongaarse maaltijd a f 6,— Marnapörkölt Gulyaskaval Vegyes Satataval 5 Hierbij schenken wij de echte Hongaarse wijnen als Tokayer en 5 Egri Bikaver, per glas, karaf of fles. w Gaarne tafelreservering. J Hotel-Restaurant „MONDRAGON" 5 s Oude Haven 13 - Zierikzee - Telefoon 01110-2670 S 5 Vinclt u deze foto, gemaakt door amateurfotograaf Post uit Markenesse, ook een droom van een kiek? Let u even op de, ietwat angstige ogen van het kind. Ze is kennelijk bang dat de hond haar boterham zal afkapen. Does kijkt op zijn beurt met een begerige blik naar de hap van Mientje. We denken dat meneer Post zijn camera en flitser waarschijnlijk dicht bij de hand heeft gehad, schotklaar om zo te zeggen. Dat is ook de manier om rake foto's te maken. Als sommige amateurs zich afvragen „Wat zal ik nu eens fotograferen?", hebben wij en meneer Post het antwoord klaar. Alles wat waard is om verteld te worden, is waard om gefotografeerd te worden Dus, camera en flitser paraat! AMSTERDAM, 8-11. Twee Duit sers hebben woensdagmiddag in de juwelierszaak „De Goudsmid" in de Haarlemmerstraat in Amsterdam ge tracht de eigenaar in verwarring te brengen en er met enkele kostbare ringen vandoor te gaan. Hun opzet mislukte, omdat de juwelier, de 48- jarige heer S. Ruda, zich niet liet overbluffen en onmiddellijk hande lend optrad. Een van de mannen, de 25-jarige U. L. uit Freiburg, kon nog in de winkel worden gearresteerd, de an dere werd later op de avond aan gehouden, evenals een vrouw die vermoedelijk ook bij de zaak be trokken is. Het tweetal stapte omstreeks drie uur de winkel binnen en wezen de juwelier enkele ringen aan die zij wilden zien. „Zij waren ook gister middag bij mij geweest", zo vertel de de heer Ruda, maar omdat ik het niet vertrouwde poeierde ik ze af met de mededeling dat ik de vol gende dag de diamantenring zou hebben die zij zochten. Ik had ech ter niet verwacht ze terug te zien". Nadat de juwelier de gevraagde ringen op de toonbank had gelegd wees een van de Duitsers in de eta lage en zei: die moet ik ook hebben. Hij stak tegelijk zijn hand naar bin nen en greep de ring. „Omdat ik toen merkte dat het fout zat rukte ik het sieraad uit zijn hand en draaide me om naar de toonbank waar de andere inmiddels ook een van de ringen had gepakt", aldus de heer Ruda. Hij trok toen de winkel deur open en schreeuwde om hulp. De rover die bij de toonbank was blijven staan, gooide daarna de ring weg en vluchtte de winkel uit. Vol gens de juwelier stonden er zeker twintig mensen voor de deur maar probeerde geen van hen de vluchte ling tegen te houden. Ja, elk jaar betaalt het Rijk honderd gulden mee aan mijn aandelen. En dat kunt ook u voor elkaar krijgen! Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en elk jaar voor 500,- aan effectenbewijzen kopen, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden terug van het Rijk! Belastingvrij] Dit geld kunt u dan weer gebruiken om eens een extra aandeeltje te kopen. (Of u moet persé die lege bladen Ghana in uw postzegelalbum willen opvullenHoe dan ook, alle Banken, Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Hypotheekbanken zullen u. graag inlichten over het Premie Spaarplan. Basis voor persoonlijk bezit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4