«RAIFFEISENBANK Iiooi(1 ingelanden waterschap maakten een „werken -excursie Zierikzee-Middeiburg 4-3 spaarbank en alle bankzaken Schouwen-Duiveland krijgt er nog belangrijke wegen bij Zware schade Zaterdag 18 november arriveert de Sint te Burglisluis-haven op na aardschokken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 november 1967 Nr. 19894 Uitstapje na vergadering SPORTBERICHTEN i» - I 1 99 Schaakvereniging „Zierikzee" Persoonlijke resultaten: J. J. v. d. Ende-H. Strooband Vz-Vz; M. J. Enz- lin-L. A. Jongepier afgebr.; C. J. M. Nolet-P M. de Klein afgebr.; R. v. d. Veken-J. Scheltens afgebr.; J. M. Be velander-A. Nederlof %-%; A. J. Scheele-J. Hietbrink 1-0; O. E. Vlees houwer-A. Verdonk bb-bb] M. C. Ber- man-W. Flissebaalje 0-1; J. Verkerk - D. A. Correlisse 1-0. Daar al de drie afgebroken par tijen voor Zierikzee op winst staan, zal de einduitslag vermoedelijk 7-3 voor Zierikzee worden. Einduitslag Zierikzee-Terneuzen De uitslag van de wedstrijd Zie rikzee-Terneuzen is 6% -3% gewor den. daar Terneuzen de afgebroken partij Scheele-Heikoop opgegeven heeft; A. J. Scheele-H. M. Heikoop 1-0. Zierikzee II speelt tegen Kamperland I A.s. vrijdag speelt Zierikzee II uit tegen het sterke Kamperland I. Het achttal van Zierikzee is als volgt: 1. P. C. Tak; 2. J. C. Hollander; 3. R. P. Hogerheijde; 4. A. Verwijs; 5. A. de Spirt; 6. W. C. Broer; 7. P. Trompert. Door gebrek aan voldoende leden kan Zierikzee II slechts zeven spe lers opstellen. Kamperland begint dus met een 1-0 voorsprong. Daarom zijn nieuwe leden dan ook van harte welkom, ('s Maandags, 7.30 uur, in het „Huis van Nassau"). Uitslagen wintercompetitie J. C. Hollander-P. C. Tak 0-1; W. C. Broer-A. de Spirt 0-1. ZIERIKZEE, 8-11. Precies één dag en veertien jaar na de gedenkwaar dige „operatie Phoenix", de dijkslui- ting te Ouwerkerk, maakte het be stuur van het Waterschap „Schou- wen-Duiveland" dinsdagmiddag - na afloop van de algemene vergadering een excursie door Duiveland, met als afsluiting een bezoek aan het cais- son-bouwdok in wording by Bomme- nede. De excursie werd gemaakt met een toerwagen van de firma Van Oe- veren en stond onder leiding van de dijkgraaf, de heer A. M. Geluk. De tocht ging in eerste instantie langs het Stelletje naar het krekengebied te Ouwerkerk. Tydens de rit werd het gezelschap geconfronteerd met het vele afval in de vorm van plas tic (zakken, flessen en bussen) dat uit zee aangespoeld door de wind is op genomen en neergegooid aan de bin nenzijde van de Gouweveersedyk. Naar het schijnt is dit afval in „mo derne vorm" dcor opvarenden van schepen in zee gedeponeerd en ver volgens door stroom en wind naar land gevoerd. In de praktijk wordt hiermee intussen wel aangetoond dat verontreiniging van de zee ook ver vuiling van het land tot gevolg kan hebben Nabij de Zuidbout, waar enige ja ren geleden een val is voorgekomen en waar in de omgeving thans re gelmatig peilingen plaatsvinden na men de waterschapsbestuurderen de basaltglooiïng in ogenschouw waar van een herzetting heeft plaatsge vonden door het aannemingsbedrijf Capelle te Oosterland. Het weer was gedurende deze excursie bijzonder mooi, zodat van de gelegenheid ge bruik werd gemaakt de bus te ver laten om te voet een kijkje te gaan nemen op het zeedijk-gedeelte ach ter de caissons. Op die plaats werd onlangs een methode voltooid, die nog niet eerder op Schouwen-Duive land is toegepast, namelijk het ver vangen van de bovenlaag van een asfaltglooiïng door een gepenetreer de laag stortsteen. Haven Viaiie Aangekomen bij de haven Viane, die zoals bekend is ingericht als scheepssloperij, herinnerde dijkgraaf Geluk nog eens aan de waarschu wingen die van het Waterschap zijn uitgegaan in verband met de geva ren die bij stormweer losgeslagen oude scheepswrakken kunnen ople veren voor de zeedijk. Langs het ou de gemaal van de polder Oosterland, de tuinbouwbedrijven in deze omge ving en de percelen vallende onder het bestemmingsplan in voorberei ding Oosterland werd de tocht voort gezet naar café-restaurant „De Blauwe Keet". Na het gebruik van de thee ging de excursie via Sirjans- land naar Dreischor. 1 Het Dijkwater De rit door het Dijkwater was zeer de mceite waard en werd behalve met een aantal fraaie vergezichten ook beloond met een uitzicht op een aantal vredig grazende pony's, en een vijftal uitstekend in deze mooie omgeving passende Shetlandpaarden. Aan de Adriaan de Oudeweg kon een glimp worden opgevangen van de oogstvverkzaamheden op een gladio- lenperceel en de Zorgesweg toonde de grete watergangen met op de ach tergrond het gemaal Dreischor. Via een weggedeelte waarop een nieuwe deklaag is aangebracht, tus sen de polders Zonnemaire en Drei schor, werd de haven van Zonnemai re bereikt en vervolgens was het nog maar een korte afstand naar de plaats - aan de rand van het natuur gebied Lillo - waar de voorbereiden de werkzaamheden voor het caisson- beuwdek reeds ver zyn gevorderd. Kranen en bulldozers en mankracht zijn ingezet bij de aanleg van het bouwdok, een onmisbaar detail in het grote geheel van de Deltawerken. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Bij Bommenede groeit het bouwdok voor de caissons die straks gebruikt zullen worden voor afsluiting van het noordelijk gedeelte van het Brouwershavense Gat. Leden-ex- curslegangers van het Waterschaps bestuur verkenden de situatie Na een bezichtiging van dit grote werk in het kader van de Delta-wer ken werd via Noordgouwe naar Zie rikzee teruggereden. Dijkgraaf Ge luk dankte hier aangekomen de deel nemers aan dit geslaagde uitstapje na het zakelijke ochtendgedeelte van deze waterschapsdag, voor hun be langstelling. óók voor Premie- spaarplan. Bij de Raiffeisenbank kan men u volledig inlichten over het Premiespaarplan (20% premie). Ga er eens praten I NISTELRCDE. De Il-jarige L. Th. M van Gemert uit Nistelrode is woensdag om het leven gekomen, toen hij bij het oversteken van een kruispunt door een personenauto werd overreden. Een toekomstige ontwikkeling ZIERIKZEE, 7-11. Het wegenpatroon op Schouwen-Duiveland wordt in de toekomst nog bclangrük aangevuld. Op verschillende kaarten, die de gedachten moeten vast houden, staan de tracé's van deze wegen reeds in getekend. Maar er kan. nog mee geschoven worden, in die zin dat er nog wel allerlei wijzigingen kunnen komen, voordat definitief is beslist, zo en zo komen die wegen te liggen. Op de dinsdag in 's Landskamer gehouden vergadering van het Wa terschap Schouwen-Duiveland heeft de voorzitter, dijkgraaf A. M. Geluk een en ander over deze toekomstige wegen verteld, gebruik makend van een groot formaat kaart, waarop sommige tracé's flexibel waren aan gegeven, juist ook om te onderstre pen: zo wordt het wel ongeveer, maar wellicht niet helemaal precies zo. Zoveel werd duidelijk dat Schou wen-Duiveland aanvullend nog be langrijke wegen krijgt, die typisch zullen zijn afgestemd op de situatie, dat de volledige integratie in bet West-Europese verkeer hier een feit zal zijn. KOLLUMERLAND. Op de Triem- sterlaan in Kollumerland is de 64- jarige heer T. Kloosterman bij een verkeersongeluk om het leven geko men. De man, afkomstig uit Zwa gerveen (gemeente Kollumerland) was komen te vallen. Toen hij wilde opstaan, werd hij aangereden door een personenauto. Hij overleed ter plaatse. DEN HAAG. De presidente van de Nederlandse Oorlogsgravenstich ting, mevrouw H. G. van Anrooy- de Kempenaar, heeft woensdag in Warschau het insigne van „Bescher mer van plaatsen van nationale ge dachtenis" ontvangen. SLUIS. Op Rijksweg 58 Oostburg- Suis ter hoogte van Sluis is woens dagavond een personenauto met vier inzittenden uit de bocht gevlogen. De bestuurder van de auto, de 31-jarige F. van de Weyer uit Ostende (België) werd op slag gedood. Drie inzitten den, allen eveneens afkomstig uit Os tende, liepen verwondingen op en zijn overgebracht naar het Antho- niusziekenhuis in Oostburg. De toe stand van één van hen is ernstig. Dorpelingen lichtten Italiaanse staat op ROME, 8-11. De Italiaanse politie heeft tegen 146 iniuoners van het bergdorp Roghudi in Calabrië pro ces-verbaal opgemaakt omdat zij sa men de staat voor ongeveer 300.000 gulden zouden hebben opgelicht. Door valse aangiften hadden zij dit bedrag in de vorm van steunverle ning aan noodlijdende gemeenten in de wacht gesleept. Het eerste deel van de weg Repard (Scharendijke) naar Schelphoek, aansluitend op de aan te leggen Oosterscheldedam, ligt vast. Het tweede deel echter nog niet, hoewel te verwachten valt dat het tracé vrij Advertentie zuidelijk komt te liggen b.v. over het tracé van de huidige delingsdijk. De aanleg zal allerlei konsekwenties hebben i.v.m. op- en afritten. Er is een nieuwe Rijksweg gedacht, die opgemeld tracé zou gaan kruisen bij Prommelsluis en een andere weg, noordelijk langs Nieuwerkerk, die een kruising zou geven bij Seroos- kerke. Dit laatste is een heel voor lopig plan, zij het voorkomend in de tweede nota Ruimtelijke Orde ning. Het eerste plan is wat minder ingrijpend en in kaarten van de P.P. D.-Zeeland, bestemmingsplannen van gemeenten e.d. is hiermede reeds re kening gehouden. Secundaire wegen Ok wat betreft de secundaire we gen komen er aanvullingen. Er komt een verbinding tussen de Kruisweg (Zonnemaire) via Loperskapelle, aansluiting gevend op de dammen- weg. Oostelijk van Renesse en Haam stede komt eveneens een aanslui ting gevende weg op de dammen- weg. maar hier is ook nog weer geen sprake van een vastgestelde lijn. „Hearings" moeten hierover nog worden gehouden, de P.P.D. moet de plannen bezien en de regio moet zijn inspraak hebben. Verder een weg van de Zeeland- brug, aansluiting gevend op de Rijks weg, dwars door de Zuidhoek en Gouwe Veer en de polders AI te Klein en Vierbannen. Verder dan de z.g.n. centrale Zee landweg, die via De Val cn Drei schor en Her kin gen aansluiting gaat geven op de Benelux tunnel. Ook hiervan ligt het tracé nog niet vast. Afsplitsingen komen er te Bruinisse, hetzij zijdelijk of noordelijk, aanslui tend op de verbinding van Zonne- maue-dammenweg. Tenslotte een af splitsing naar Biesterveld (Westhoek) om een nieuwe strandontsluiting te verkrijgen. Zij het dat de informatie met alle voorbehoud werd gegeven, merkte de dijkgraaf op dat de streek hier toch naar toe zal moeten groeien. Het zou kortzichtig zijn en van gebrek aan gevoel voor de situatie getuigen, als geen nieuwe wegen in dit verkaveld gebied aanvullend en aansluitend op het bestaande net zouden worden aangelegd. Op een vraag uit de vergadering bleek dat het te verwachten grond- verlies in de toekomst nog niet valt te schatten. De voorzitter dacht aan enkele honderden hectares Kalf met hart van aiuler kalf BRUSSEL, 8-11. In Leuven (België) loopt reeds een maand een kalf rond met het hart van een ander kalf in zijn lijf. Een groep deskundigen van het centrum voor cardio-vas- culaire chirurgie van de Leu vense universiteit heeft de operatie op 5 oktober uitge voerd. Het kalf, Rebecca, heeft sedertdien tweemaal een cri sis doorgemaakt, doch beide overwonnen dank zij een be handeling die is ontwikkeld aan de hand van de ervaring bij andere transplantaties. De toestand van Rebecca is nu bevredigend. Reumatische pijnen TO GAL HELPT Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Middenstandsactie 1967 Burgh/Haamstede In de bazaltglooiing van de dijk te Ouwerkerk zijn diverse kleine „putjes" ontslaan. Er wordt echter aan gewerkt om de dijk nog voor de winter zo sterk mogelijk te maken. Foto: dijkgraaf Geluk in gesprek met een van de steenzetters, die dit bijzondere werk met vakmanschap verrichten. PALERMO, 8-11. Meer dan 250 ge zinnen in Mistretta, in de provincie Messina, hebben hun huizen moeten verlaten, die ernstig zijn beschadigd door aardschokken. Het dorp Capizzi. bij Messina, is geheel ontruimd. Dertig woningen moeten gesloopt cn zeshonderd ge bouwen hersteld worden. In Castel di Lucio zijn 225 wonin gen ernstig beschadigd. Inmiddels blijft de aarde beven. In Enna. in het miden van het eiland, verlieten woensdag de bewoners in paniek hun huizen. Do kerk liep ernstige scha de op. HAAMSTEDE/BURGH, 8-11. De Middcnsta ndsvereniging Haamstedc- Burgh begon in 1966, nadat zc zich in het voeren van zekere acties in lange tijd niet meer had laten ho ren, een vele weken durende actie die een groot succes werd. Allen her inneren zich nóg wel de aankomst van Sinterklaas in Burghsluis en de verdere hoogtepunten uit dit pro gramma. Gesterkt door de goede af loop waarbij de burgerij zich van haar beste zijde liet kennen, trachtte het bestuur der Middenstandsvere niging in haar voorjaarsvergadering 1967 de leden opnieuw voor een der gelijke manifestatie te winnen. Met succes overigens, hoewel een aantal winkeliers de tijdsduur van de ac tie wat lang vonden. Hierin heeft het bestuur nu vcorzien want het op gestelde plan duurt nu vier weken cn het einde valt op 16 december. Actie 1967 begint zaterdag 18 no vember. De medewerking van de burgerij wordt gevraagd om Sinter klaas in de haven van Burghsluis te komen begroeten .Hij komt per mo- toi schip, voor de verandering, in de haven aan, waar hij met veel cere monieel zal worden ontvangen dooi de voorzitter der middenstandsver- eniging, de heer D. de Jonge. Ten einde voor een passende muzikale omlijsting te zorgen zal de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" acte de presence geven cn er toe bij dragen dat de sfeer feestelijk wordt. Alle kinderen krijgen hier oen bal lon. Na de ontvangst rijdt de Sint (per auto) naar Burgh via de Meeldijk en in het dorp zal „de muziek" zich voor de auto van de Sint opstellen en na een Ring-ommegang naar Haamstede marcheren, waar hij zal worden ontvangen dooi* het gemeen tebestuur. Burgemeester Everwijn zal de Sint toespreken. Om ook de winkeliers gelegenheid te geven in Burghsluis te zijn, zul len alle middenstandszaken van 13.30 tot 15.30 uur gesloten zijn. Sint komt dus om 14 uur in de haven aan en wordt om. 15 uur op het gemeente huis ontvangen. Voor de jeugd volgt een week la ter een etalagewedstrijd met prach tige prijzen, waaronder een fototoe stel. Deelnameformulieren worden op de scholen uitgereikt. Dan komen op 2 december de ouders in actie. Hun denkvermogen wordt gevraagd voor een etalage- spel „Witte borden plan" genaamd. Het spel is niet nieuw doch het vraagt veel aandacht. Elke etalage heeft op een bord een voorwerp. Op het formulier dat afgehaald kan worden bij de zaken van de heer D. de Jonge en Gebr. Verton, staan voor dat voorwerp twee namen genoemd. De deelnemer moet bepalen welke :k juiste is. Is het nummer één, dan zet hij een 1 in het vakje, is het nummer 2 die de juiste aanduiding geeft, dan zet hij een 2, doch zijn oei den goed. dan wordt het een B:j\, fiets en rijwiel zijn bolden goed, dus een 3. Dat er een aaptal prijzen uitgeloofd worden ligt voor de hand. Swiebcrtje cn Bromsnor Op 7 december (donderdag) nog een hoogtepunt voor de jeugd. In hotel „Het wapen van Burgh" ver schijnt dan Joop Dcderer met zijn Swiebertje-creatie. Hij wordt bijge staan door Bromsnor en Saartje. Deze voorstelling begint om 16 uur, dus na schooltijd en is slechts toegankelijk voor kinderen lot l:z mei 13 jaar. Dit in verband met cle beschikbare plaatsruimte. Toegangs kaarten zijn verkrijgbaar bij de heer D. ae Jonge tegen inlevering van 2 volle zegelooekjes. De actie schenkt de kopers in die viei weken weer volop zegels waarop bij -«levering veel moois is te krijgen. Zaterdag 10 decembei is do laatste volop zegels waarop bij inlevering kannen worden. v?p diverse avond-:.i de win kels iariger open, en wel op 29 en 30 november en op 1, 2 e.i 4 decembei. ;s avonos tot 21 uu. Op 5 deecm- i er (dinsdagmiddag) blijven de za ken tot 18 uur open. Zo .c z'en een actie die een groot succes tegemoet gaat. Alles is gcc.i voert eve-id en dc inwo.icrs van Haamsteoe en Burgn krijgen een dezer dagen een boei je in huis waarin ze alles nog eens op hun ge mak kun» en nakijken. Burgemeester E- rwijr. sclircof een inleiding.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3