BREDA BIER i i DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister verdeelt 40.100 woningen over alle provincies Vliegveld in het Deltagebied? Amerikaanse Congres akkoord met hulpverlening aan het buitenland Veiligheidsraad behandelt Kongolese klacht tegen Portugal KAMERBREED „DE MAGNEET" Egypte wijst Amerikaanse ontwerp resolutie voor Veiligheidsraad af Stookolie goedkoper Om de werkverruiming Ameland en het dammenplan Aurora" vuurde weer kanonschot af I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DoiiilerHajj 9 november 1967 124ste jaargang Nr. 19894 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,15; per maand t 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer Er komen nog belangrijke wegen op Schouwen-Dtii vel and Voor Zeeland in 1968 914 woningen DEN HAAG, 8-11. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening heeft de colleges van Gede puteerde Staten op de hoogte gesteld van de contingenten woningwetwo ningen voor 1988 voor hun provin cie. Gesubsidieerde particuliere huur- en eigen weningen zijn niet in de woningverdeling betrokken. De bouw hiervan zal het volgend jaar namelijk niet meer aan contingenten gebonden zijn, uiteraard met inacht neming van het vcor subsidiëring in aanmerking komende aantal en van een redelijke regionale spreiding. Het niet meer aan contingenten binden van de particuliere bouw wordt naast de aangekondigde in voering op 1 januari a.s. van een nieuw subsidiesysteem voor de ge hele gesubsidieerde woningbouw bij zonder effectief geacht om te berei ken. dat 50.000 gesubsidieerde par ticuliere woningen in aanbouw wor den genomen. De vrije-sector wonin gen, waarvoor in het bouwprogram ma 1968 een aantal van 25.000 is op genomen, vielen al buiten de con- tingentering. Van de 50.G00 in aanbouw te ne men woningwetwoningen zijn er 40.100 over de provincies verdeeld en 9.900 centraal in reserve gehou den. De verdeling is voor de pro vincie Zeeland als volgt: Initieel contingent: 600; grote-ele- mentenbouw: 210; ontwikkelings kernen: 104; totaal: 914. Indien zou blijken dat het in het bouwprogramma 1968 vervatte aan tal van 50.000 gesubsidieerde parti culiere woningen niet gehaald wordt, zal het aantal woningwetwoningen met het ontbrekende deel worden verhoogd en op ten hoogste 60.000 worden gebracht. De bestemming van de centraal in reserve gehouden woningwetwoningen is als volgt Tceslag wegens efficiënte bo\nv 7.000, grote-elementenbcuw 1.168, huisvesting ambonezen 250, huisves ting woonwagenbewoners 25, leer- ROTTERDAM. 8-11. Een nieuw 'internationaal vliegveld hoort niet in een van de nieuwe IJsselmeerpol- ders maar in het Deltagebied, zo meent men in kringen van de Ka mer van Koophandel voor Rotter dam. Dr. A. D. J. Brantenaar, woord voerder van de verkeerscommissie van de kamer, getuigde tijdens een PLASTIC HUIZEN STADSKANAAL. 7-11. Vrij dag 17 november zullen in Stadskanaal de eerste plastic woningen in Nederland in ge bruik worden gesteld. Dit zal geschieden door de presidente van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen, mevr. drsJ. Muller-van der Wielen uit Voorburg. De plastic wo ningen zijn een blokje van vier. Het is, zoals reeds werd gemeld, een experiment van de vier noordelijke architec ten, te weten J. van der Sluis uit Gorredijk, H. Groefsema uit Zuidhorn, B. T. Kleinen- berg uit Musselkanaal en D. A. Ernaar te Winsum. Deze werkgroep is na enkele jaren plannen uitwerken en testen van materialen tot de over tuiging gekomen dat plastic kan worden toegepast in de woningbouw. korte openbare vergadering van de Kamer van Koophandel van deze opvatting n.a.v. de recente plannen van de minister van verkeer en wa terstaat om in het IJsselmeergebied grond in reserve te houden voor een nieuw vliegveld om in de toekomst het internationale vliegverkeer op te vangon. Men verwacht dat tegen 1980 Schiphol het vliegverkeer niet meer geheel kan opvangen. Men denkt in Rotterdam aan een samenwerking met België. „Wij moeten niet alleen volgens zuiver nationale lijnen denkén", aldus dr. Brantenaar. lingbouwplaatsen (buiten westen des lands( 200, toeslag ad 10 procent voor keuze woningen 500 en voor diverse doeleinden 757. In toenemende mate moet aan dacht worden besteed aan de ver vanging van slechte woningen. Daar om heeft minister Schut aan de toe wijzing van contingenten voor 1968 aan de provinciale besturen de voor waarde verbonden, dat in dat jaar een aantal woningen aan de woning voorraad zal werden onttrokken en wel 23.000 voor het gehele land. De minister heeft voor elke pro vincie afzonderlijk Ijet aantal als volgt vastgesteld: Groningen 1.500. Friesland 1-700, Drenthe 1.200, Over ijssel 1.700. Gelderland 2.400, Utrecht 1.100, Noord-Holland 3.300,. Zuid- Hclland 4.500, Zeeland 700, Noord- Brabant 3.300, Limburg 1.600. De minister heeft, na overleg met zijn ambtgenoot van economische za ken. voor de ontwikkelingskernen aan de betrokken provincies in be ginsel hetzelfde aantal woningwet woningen toegewezen als voor 1967. De provinciale besturen dienen er rekening mee te houden, dat in to taal 1.500 woningwetwoningen voor c!e huisvesting van militairen zullen moeten werden bestemd. Er dient nog' bepaald te worden in welke ge meenten deze woningen zullen wor den gebouwd. Doden in Hongkong O P HONGKONG, 8-11. In de Britse kroonkolonie Hongkong zijn woens dag twee doden gevallen toen de po litie het vuur opende op een me nigte die de arrestatie wilde verhin deren van drie mannen, die ergens op straat een bom hadden gelegd. NEW YORK, 9-11. De Veiligheids raad is woensdagavond begonnen met de behandeling van de Kongolese klacht tegen Portugal, verband hou dend met het binnendringen van ge wapende eenheden uit Portugees An gola in de Kongolese provincie Ka- tanga. Kongo zegt. dat Angola als op- marsgebied van huurlingenoperaties tegen Kongo dient. Daardoor Tiad Portugal gehandeld in strijd met een oproep van de veiligheidsraad van oktober 1966, dat de buurlanden van Kongo niet tot springplank voor acties tegen de in Kongo gevestigde orde worden gemaakt. De Portugese afgevaardigde ver klaarde nog, dat tijdens de afgelo pen zeven jaar Kongo een „gewa pende agressie tegen ons" had be vorderd en geen 'geheim had ge maakt van zijn voorziening met ba ses en „alle mogelijke andere mate riële steun aan degenen, die Angola binnenvallen op hun moorddadige missies". Volgens de Portugees geeft de regering in Kinsjasa Portugal de schuld telkens als er moeilijkheden zijn in Kongo. Maar Portugal heeft niets te maken met de binnenlandse situatie in Kongo, aldus de Portu gese afgevaardigde. Inmiddels heeft in de beheer- schapscommissie van de V.N. een groep Afrikaans-Aziatische landen een resolutie ingediend, waarin aan gedrongen wordt op verbreking van de handels- en diplomatieke betrek kingen met Portugal wegens zijn koloniale politiek. De veiligheids raad wordt aangespoord, tot snelle actie om een dergelijke breuk ver plicht te stellen. WASHINGTON, 9-11. De Ameri kaanse senaat en het Huis van Af gevaardigden hebben woensdag de begroting voor buitenlandse hulpver lening voor het belastingjaar 1967- '68 goedgekeurd voor een bedrag van 2.674 miljard dollar. Het Huis van Afgevaardigden ver wierp een amendement van de repu blikein Gross, waarin werd opgeroe- 'pen tot een verbod van wapenleve ranties aan landen die handel drij ven met Noord-Vietnam. Wel legde het congres de wapenle veranties aan ontwikkelingslanden aan banden, door ds bepaling dat halverwege het volgend jaar een eind komt aan de kredietgaranties van het pentagon voor de aankoop van Ame rikaanse wapens door erttwikkeiings- 1 an den. Het goedgekeurde bedrag voor bui- naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80. 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinissc - tel. (01113)470 Hoe ziet een Tilburger het zuiden? Hoe kunt u dat vragen aan een man die z'n hele leven - in Tilburg heeft gewoond. j Ik mag graag eens een keer in Amsterdam komen. Maar ik ben altijd weer blij als ik in het zuiden ben en een pint Breda Bier kan pakken, zonder dat ik er speciaal naar hoef te vragen. Prosit! Brouwerij De Drie Hoefijzers sinds 1628 CAIRO; 8-11. De Egyptische rege ring heeft woensdag de Amerikaan se ontwerpresolutie voor de Veilig heidsraad, waarin gepleit wordt voor LEEUWARDEN. De Leeuwarder politie heeft een jeugdbende, be staande uit vier scholieren en een fabrieksarbeider, in leeftijd vari ërend van dertien tot zestien jaar, aangehouden. DEN HAAG, 8-11. Hoewel sinds de laatste prijsaanpassing van 23 sept. jl. geen wezenlijke wijzigingen in de gestegen kosten zich hebben voorgedaan, hebben de oliemaat schappijen, naar zij mededeelden de prijzen van stookolie, ingaande op woensdag 8 november 1967, te ver lagen met f 4 per 1000 kg. Deze prijsverlaging is een gevolg van re cente marktontwikkelingen. De prijsverlaging betekent, dat de nieuwe stookolieprijzen ten hoogste f 6 per 1000 kg. hoger mogen zijn dan die welke golden onmiddellijk voor het ontstaan van de moeilijk heden in het midden oosten, met dien verstande dat de prijsstijging welke op 1 juli 1967 plaatsvond als gevolg van de verhoging van de om zetbelastingtarieven, variërend van f 0,50 tot f 0,55 per 1000 kg., mede in aanmerking mag worden geno men. zowel ontruiming van de bezette ge bieden als vcor het recht van Israël cm in vrede en veiligheid te leven, van de hand gewezen, omdat daarin niet wordt gezegd, dat „de aanval lers hun agressie moet beëindigen". Volgens .de onderminister van voorlichting, Hassan Zajal, betekent het Amerikaanse voorstel een stap achteruit in vergelijking met het Amerikaanse standpunt tijdens de buitengewone zitting van de algeme ne vergadering in juni en juli jl. Zajat verklaarde dat de „grote vier" weliswaar een taak hebben bij het zoeken van een oplossing voor de problemen in het Midden-Oosten, maar dat een van hen. de V.S. alle kansen op een regeling torpedeert. tenlandse hulp valt uiteen in 2,164 miljard dollar voor economische en 510 miljoen dollar voor militaire hulp. Dertig procent van het bedrag vcor economische hulp gaat naar niet-communistische buurlanden van China. Treffen tussen Israëli's en Arabieren TEL AVIV, 8-11. Bij een hevig ge vecht, tussen een groep gewapende Arabieren en een Israëlische pa trouille ten noordoosten van Hebron in het door Israël bezette deel van Jordanië zijn zeven Arabieren om het leven gekomen. Dit is meegedeeld door een woord voerder van het Israëlische leger. Hij zei dat de Israëlische patrouille geen verliezen had geleden. De pa trouille stootte dinsdagmiddag op de groep Arabieren. Er ontstond een gevecht, in de loop waarvan een Israëlische helikopter ingreep om de patrouille te helpen de groep Ara - bieer, die trachtte te vluchten, de terugtocht af te snijden. Op het to neel van de strijd werden Russische machinepistolen, geweren en hand granaten gevonden. DEN HAAG. 8-11. Minister Bak ker (verkeer en waterstaat) heeft in de vaste Kamercommissie voor ver keer en waterstaat meegedeeld dat de regering heeft besloten ter ver ruiming van de werkgelegenheid in het noorden, oosten en zuiden van het land een aantal maatregelen te treffen. Binnen het raam van de be groting van verkeer en waterstaat zal de besteding van een bedrag van 39 miljoen gulden worden verscho ven van werken in het westen des lands ten gunste van gebieden met een relatief hoge werkloosheid, LEEUWARDEN, 8-11. Het provin ciaal bestuur van Friesland'heeft in een brief aan minister Bakker van- verkeer en waterstaat zijn grote te leurstelling uitgesproken over een mededeling van de minister in de vaste Kamercommissie, dat de ver hoging van de Friese zeedijk tussen Zwartehaan en Ternaard zal worden uitgevoerd zonder rekening te hou den met het plan tot de aanleg van twee dammen naar Ameland. Viering oktober-revolntie 55 MOSKOU, 8-11. Een kanonschot, afgevuurd van de legendarische krui ser „Aurora" vormde het hoogtepunt van de festiviteiten in Leningrad ter herdenking van de oktoberrevolutie. Plet schot werd gelost op bevel van Alexander Belysjev, die vijftig jaar geleden als commissaris van de krui ser hetzelfde bevel gaf. Het schot van-toen was het signaal voor de be storming van het winterpaleis, de laatste „burcht" van de regering- APELDOORN. Op de kroondomei nen in de omgeving van paleis Het Loo wordt vandaag door leden van de koninklijke familie en genodig den een grote jachtpartij gehouden. Op de foto wordt voor de aanvang van deze jachtpartij de hoorn gesto ken. Links, .met een paar hoge witte laarzen, prinses Margriet, daarnaast Pieter van Vollenhoven, in het mid den prins Bernhard en uiterst rechts jng. Philips. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Kerenski. Voor de plechtigheid van dinsdag was de Aurora speciaal van zijn permanente ligplaats in het cen trum van Leningrad gesleept. Ach ter de kruiser voer een flottielje van moderne schepen met de vlaggen van de vijftien Sowjetrepublieken. Zoek lichten „bouwden" een lichtbrug bo ven de „Aurora" en verlichtten daar mee een reusachtig portret van Le nin, dat aan ballonnen omhoog was gebracht. Tienduizenden mensen sloegen het schouwspel gade. Minder koud Verwachting tot vrijdagavond: Vanavond en vannacht veel bewol king met voornamelijk in hel noor den van het land enige regen; mor gen overdag opklaringen en op de meeste plaatsen droog; minder koud; overwegend matige wind tussen zuid west en west. 10 nov. Zon op 7.50, onder 16.58. Maan op 15.11, onder 0.02. Eerste kwartier: 9 nov. te 2.00 uur. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 nov. 9.38 v.m. 22.28 n.m. BROUWERSHAVEN: 10 nov. 9.41 v.m. 22.19 n.m. Doodtij: 11 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-11. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van woensdag op donderdag bevond ons land zich in een vrijwel windstille zone tussen twee hogedïukgcbieden, waarvan er een ten ocsten van de Azoren en een ander boven Rusland gelegen was. De temperaturen daalden in het bin nenland plaatselijk tot 4 graden on der nul en er ontstond op uitgebrei de schaal mist. Inmiddels koerste een depressie ten noorden van IJs land langzaam naar het zeegebied ten westen van Noorwegen. Het bij behorende frontensysteem trekt over de Britse eilanden naar het oosten en zal ons land vrijdagmorgen ge heel gepasseerd zijn. Tijdens de frontpassage zal voornamelijk in het noorden van het land wat regen vallen. De wind gaat uit richtingen tussen zuidwest en west waaien en voert minder koude lucht aan. Dit front wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk zodat, vrijdag opj klaringen mogen worden ver wacht en de temperaturen in het algemeen iets hoger zullen zijn. DEN HAAG. Nu de Westduitse generaal Schnetz niet langer in aan merking wenst te komen voor de post van commandant van de Navo- strijdkrachten in centraal Europa zal het rapport, dal het Rijksinsti tuut voor oorlogsdocumentatie op verzoek van de regering over Schnetz opstelde, niet worden ge publiceerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1