RIJKS POSTSPAARBANK RENTE TOT test 'm zelf Ontdek wat scherp, intelligent autorijden is.Bel de DAF-dealer in uw omgeving en maak een afspraak voor een uitvoerige, vrijblijven de "test'm zelf-rit". BLIK DOOR HET WERELD Egypte geeft een beetje toe! ZUIVERE HUID S AWE MA NV. De grootmeester der tonen i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 november 1967 Nr. 19891 Advertentie daarom rijd ik DAF 44 Dit vertelden vorige week 119 DAF 44-bezlttersmannen (82), vrouwen (37), winkeliers (28), kantoorbedienden (23), secretaresses (11), journalisten (3), nertsfokkers (1), stewardessen (3), modeontwerpers (1), officieren (5), hoogleraren (2), huisvrouwen (22), artsen (8), vertegenwoordigers (7), mannequins (1), procuratiehouders (4) Antwoorden die veel overeenkomst vertoonden zijn uit ruimtebesparing tot één antwoord samengevoegd. Pijlsnel Niet schakelen; gas geven en weg wezen. DAF 44 is een wagen voor mensen die van opschieten houden. Van 0 tot 50 km in 6 seconden. Sportief Ik houd van scherp rijden. Dat kan met de DAF 44 omdat In elke bocht de over brenging automatisch DAF's pienterste optimaal is. pookje ter wereld maakt dat mogelijk. Veilig Ruimte In de drukte van tegen- Je zit lekker woordig moet je je comfortabel in 'n volledig ophetverkeer ruim interieur, kunnen concentreren. En die enorme koffer ruimte is ook zo prettig, daar kan letterlijk alles In. SU Garantie Dat DAF volkomen achter zijn produkten staat, bewijst wel de unieke garantie van een vol jaar, ongeacht het aantal gereden kilometers. Indien u deze coupon invult, sturen wij u nadere informatie. stuur mij zonder enige verplichting Informatie over DAF 44, DAF 33, DAF bestelwagen, DAF pick-up (onderstrepen wat u wenst). 79 Naam Straat In enveloppe verzenden aan DAF, Eindhoven. Frankeren als brief. DAF ca f6.250,- I ,1 -J oa I f4,995,. of fabriek I /■lil00! af fabriek Nog immer wordt gepoogd een re geling te vinden die voor de toe komst een beetje rust garandeert in het nabije oosten. De voortekenen zijn niet erg gunstig. In de eerste plaats hebben cle Egyptenaren met hun raketten niet alleen de torpe- dobootjager Eilath in de grond ge boord, maar bovendien alle kansen van die Israëlische ministers die het vinden van een redelijk vergelijk be. langrijker achten dan de vervul ling van alle Israëlische verlangens. Nu wordt de toon aangegeven door minister van defensie Dayan en de zijnen, de onverzoenlijksten die menen dat alleen geweld iels kan bereiken. En die desnoods de bezette gebieden willen behouden omdat die veiliger grenzen beteke nen voor Israël zelf. Dat is een beet je een schijnredenering, want juist Nassers Russische raketten stellen nog eens duidelijk in het licht dat alleen met gebiedsuitbreiding het hart van Israël niet te beveiligen is. Maar omgekeerd heeft de Israëli sche wraakoefening ook meer in vlammen laten opgaan dan de raffi naderijen van Suez. De Egyptische economie heeft daardoor een gewel dige klap gekregen, die de bevolking ongetwijfeld misère zal bezorgen. En misère kiveekt bitterheid, misschien zelfs zoveel dat Nasser eens een keer werkelijk en definitief het veld moet ruimen Verloren kans Maar met of zonder Nasser zal een gekweld volk zonder meer van zijn regeerders felheid eisen. Ook in het Egyptische kabinet zijn de kansen van de gematigden weer geslonken. Ondanks dit alles blijven sommi gen toch nog altijd licht zien in de netelige situatie. Nasser heeft dan welisivaar zijn zegen gegeven aan de raketaanval op de Eilath door de bedrijvers ervan uitbundig te on derscheiden, maar het kan goed zijn dat hij dit alleen maar deed omdat de natie in zijn korte roes van glorie het van hem verwachtte. Maar dat hij zelf in zijn maag zat met deze militaire actie, die bijvoorbeeld heel goed kan zijn ondernomen uit ze nuwachtigheid of zelfs op initiatief van hoge legerfunctionarissen die op deze manier een belemmering wilden opwerpen tegen de steeds toenemende geruchten dat Nasser eigenlijk wel een vergelijk nastreef de. Zo'n achtergrond wordt des te aannemelijker nu Egypte - via het regeringsblad Al Achram gerea geerd heeft op de Indiase ontwerp resolutie, zij het dan dat hel blad die niet helemaal steunt in de vorm waarin ze aan de veiligheidsraad is gepresenteerd. Schamel Als aanvaarbaar wordt erin wel geciteerd een verklaring van de landen in het nabije oosten, waarin ze eikaars recht op onafhankelijk heid, nationale soevereiniteit en territoriale onschendbaarheid erken nen. Dat is eigenlijk al heel wat: een slechts schamel verhulde erkenning van de staat Israël en een eveneens ietwat gecamoufleerde beëindiging van de staat van oorlog. Natuurlijk zijn er nog meer ge schilpunten. over. Egypte wenst geen afgezant van Oe Thant als bemid delaar. Israël is daar trouwens ook niet voor. Egypte wenst nog altijd terugtrekking op de grenzen van voor juni, inclusief ontruiming van Israël en het wil nog steeds geen Is raëlische schepen door het Suezka- naal laten varen. Alles met alles geen reden voor de Israëli's om het Egyptische aanbod met beide han den aan te pakken. Maar er zit wel degelijk een keer in de Arabische opvattingen, zoals trouwens ook uit woorden van koning Hoessein on langs bleek toen hij eveneens maar nauwelijks verkapt de staat Israël recht op erkenning toegaf. Dat alles wil niet zeggen dat ei- al een akkoord in zicht is. Maar de stap naar een gesprek tussen Israël en de Arabische landen is wel klei ner en minder onmogelijk geworden dan het tot voor kort leek. En zo'n gesprek zal de oplossing moeten brengen. SPORT WIK neemt deel aan micro-competitie Door s.v. WIK zal met een acht- tal deelgenomen worden aan de mi cro-korfbalcompetitie in de nieuwe sporthal te Oude Tonge. Een twee de achttal is opgegeven voor de mi cro-competitie van de S.D.K.B., waarvoor de wedstrijden te Haam stede en Nieuwerkerk gespeeld zul len worden. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 4 en zondag 5 november Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110) 2080. neemt waar voor de artsen Bontkes en Van der Waarden. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede: tel. (01115) 280, neemt waai voor de artsen Simons en Terpstra. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113)-280, neemt waar voor dokter Speelman. Zuster J. Compagne, Oosterland, tel. (01114) 273. neemt waar voor zuster Castel. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman, Re- nesse, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts T. van Roon. De weekeindedienst vangt aan op za terdagmorgen om tien uur. PUROL en PUROL-poeder OVERDENKING „En de Here God riep den mens tot Zich en zeide tot hem: Waar zijt gij?" Genesis 3:9. Bij dit roepen van de Heer moet u niet denken aan het wakker roe pen uit een slaap of uit een droom. De mens droomt altijd, wanneer hij denkt, weg te kunnen kruipen voor God. De Heer vraagt daarentegen, waai de mens is. Misschien hebt u zich weieens afgevraagd, waarom God deze vraag stelde aan de „eerste" mens. Wij nemen immers aan, dat God almachtig en alwetend is! Is het dan niet vreemd zo'n vraag te stellen? De Heer weet ook heus wel, waar ieder mens zit! En toch vraagt God: Mens waar ben je? God heeft Zichzelf eens te kennen gegeven onder de naam: Ik ben, Die Ik ben. Hij weet dan ook bij uitstek, dat de mens zich altijd anders voor doet dan hij moet zijn. God heeft toch de mens niet geschapen om verstoppertje- met Zichzelf te laten spelen!? God heeft altijd een open hartige omgang met Zijn schepsel gewild. Maar ondanks het feit, dac de mens en zijn vrouw uit Genesis 3 wisten, dat zij naakt waren, kro pen zij ondertussen toch maar weg achter het geboomte. In de oorspronkelijke taal heeft het woord „naakt" dezelfde klank als het woord „listig". Zij waren naakt. Maar de man schoof toch maar zijn verantwoordelijkheid af op zijn vrouw. En op haar beurt gaf de vrouw tenslotte het stomme dier, de slang, de schuld. Listig als de mens was verborgen hij en zijn vrouw zich voor de Heer tussen de bomen. Maar God maakte een eind aan het droombeeld van deze mens. „Waar ben je?" Dit was geen vraag uit onwetendheid! Het antwoord luidde dan ook niet: „Hier ben ik", maar: „Ik werd bevreesd, want ik ben naakt". God keek echter dwars door dit masker heen en zag, dat de mens zich niet helemaal bloot gaf, ook al zei hij, naakt te zijn. God wenst niet, dat wij van ons hart een moordkuil maken. Hij weet echt wel, waar wij zitten. Hij wil echter zo graag, dat wij er ook zelf diep van doordrongen zijn, hoe vreemd wij ons gedragen. Onze houding is ook vaak die van: Blijf zitten, waar je zit en verroer je niet. Maar God wil, dat wij er openlijk voor uit komen, dat wij ons dikwijls aanstellen en menen, ons te kunnen verstoppen voor Hem: Daar om vraagt Hij: Waar ben je? Deze vraag klinkt in de bijbel zelfs eerder dan die van ons: Waar bent u, o God? Oosterland. H. OMMERING. „Flilsere" uit het buitenland NEW YORK. De Amerikaanse ruimtesonde „Mariner 5" heeft tot dusver ongeïdentificeerde uitstul pingen waargenomen in de boven laag van de atmosfeer van Venus. Dit heeft de ruimtevaartdeskundige dr. Rasooi maandagavond verklaard op een bijeenkomst van het instituut voor ruimte-onderzoek te New York. DJAKARTA. De Amerikaanse vi ce-president, Hubert Humphrey, wordt zaterdag in Djakarta ver wacht voor een. bezoek van drie da gen aan Indonesië. Hij komt dan uit Maleisië waar hij op het ogenblik verblijft. NEW YORK. Secretaris-generaal Thant van de V.N. heeft de veilig heidsraad voorgesteld het toezicht van de V.N. op de naleving van het bestand in het gebied van het Suez- kanaal uit te breiden en te verscher pen. TOKIO. Amerikaanse oorlogssche pen met kernaandrijving mogen voortaan Japanse havens binnenlo pen. Dit heeft de Japanse regering bekend gemaakt in een boodschap aan de Amerikaanse ambassade in Tokio. PNÖM PENH. Mevrouw Jacque line Kennedy is met een Amerikaans militair vliegtuig in Pnom Penh aangekomen voor een bezoek van zes dagen aan Cambodja. Prins No- redom Sihanoek, het Cambodjaanse staatshoofd, heette haar welkom op het vliegveld, waar strenge veilig heidsmaatregelen waren getroffen. KINSJASA. Volgens officiële kringen in 'de Kongolese hoofdstad Kinsjasa zijn bij gevechten om Boe- kavoe 20 buitenlandse huurlingen en 37 Katangaanse gendarmes ge sneuveld. De Kongolse regerings troepen zouden slechts lichte verlie zen hebben geleden. PEKING. Een revolutionair comi té van Binnen-Mongolië is op 1 no vember officieel opgericht in Hoe- hehot, de hoofdstad van het auto nome Chinese gebied Binnen-Mon golië, aldus meldt het persbureau Nieuw China. MOSKOU. Het Manegeplein in Moskou, een van de historische plek ken in het centrum van Moskou, is ter gelegenheid van de herdenking van de oktoberrevolutie van 1917 omgedoopt in „Vijftigjarenplein". OTTAWA. Volgens de Canadese minister van buitenlandse zaken, Paul Martin, bestaat er geen garan- dementen door de Verenigde Staten tie dat stopzetting van de bombar- op Noord-Vietnam onmiddellijk tot vredesonderhandelingen zal leiden, maar staat wel vast „dat zonder stopzetting van de bombardementen geen besprekingen kunnen begin nen". DJAKARTA, Leden van anti communistische actiefronten in So lo, in midden-Ja va, hebben Chinese winkels en pakhuizen leeggehaald. Dit zou gebeurd zijn met medewe ten van de plaatselijke militaire en gerechtelijke autoriteiten. SAIGON. Een aankomend boed- van de tijdens de proletarische cul turele revolutie bekritiseerde en ook vóór het grootste deel uit hun func tie gezette Chinese partij- en staats- functionarissen zijn door de „revo lutionaire massa" politiek gereha biliteerd en weer in hun leidende functies hersteld of zullen alsnog binnenkort deze functies opnieuw bekleden. SAIGON. E enaankomend boed dhistische geestelijke van 22 jaar. Thitsj Hanh Due geheten, heeft in een boeddhistische pagode te Quang Ngai, in het midden van Vietnam, door zelfverbranding zichzelf van het leven beroofd uit protest tegen de oplegging door de Zuidvietname- se regering van het boeddhistische statuut. DJAKARTA. In Djakarta heex-st een tekort aan benzine, doordat de aanvoer uit*Zuid-Sumatra stagneert als gevolg van zware oerwoudbran- den in dal gebied. ROME. Een rechtbank in Rome heeft 29 handelaren in verdovende middelen, onder wie Fransen, Ame rikanen en Italianen, veroordeeld tot in totaal 246 jaar en negen maan den gevangenisstraf en een boete van 2.217.000.000 lire (ongeveer 13,3 miljoen gulden). PEKING. Het persbureau Nieuw China meldt dat de regering in Pe- ging besloten heeft al haar deskun digen en technici in Birma terug te roepen. Vuile luiers voor fle burgemeester THORSHAVN Faroër2-11. De burgemeester van Thors- havn heeft voor vanavond de gemeenteraad in een spoed vergadering bijeengeroepen, omdat hij zit opgescheept met honderden vuile luiers. Deze zijn gisteravond door een de putatie boze huisvrouwen tea gemeentehuize bezorgd. De huisvrouwen in een bepaalde wijk van de hoofdstad van d<J Faroër-eilanden kampen nl met een tekort aan water, dat te wijten is aan de aanwezig heid van een Russische vis sersvloot, die eveneens van (zoet) ivater voorzien moet worden. Centrale verwarming Meelstraat20, Zierikzee, Tel. 01110-3211 Feuilleton Toch hielden beide mannen wel van Josef Haydn, hun bediende; zij geloofden echter, dat hun prestige gehandhaafd moest blijven door grof te zijn ten opzichte van een onder geschikte. Porpora had de waarheid gespro ken, toen hij tegen Haydn had gezegd dat Correr een voortreffelijk spinet mee naar Mannersdorf nam. Hij hoorde 's avonds dikwijls Porpora daarop spelen, doch hoezeer hij er ook naar vex'langde zich weer eens op een spinet te mogen uitzingen, niemand gaf hem daartoe permissie. Dat zou echter vanzelf anders worden. In Mannersdorf stond een kasteel, dat door een eigenaardig oud man werd bewoond. Hij had eens - dat was in zijn jongste jaren - een beetje muziek geleerd en het geleerde, zon der 't ook maar iets uit te bereiden, trouw bewaard. Daar hij zijn stukjes zo regelmatig als een speeldoos kon afdraaien, hield hij zich voor een zeer belangrijk musicus. Meneer - de - baron was zo ijdel als een aap en speelde daarom de kunstbescher mer voor alle in Mannersdorf wo nende of doortrekkende kunstenaars Het. meest hield hij van zigeuners of berendrijvers; van de eerste om dat zij met slimme berekening zijn spel uitbundig prezen; van de laat ste, omdat hun beren prachtig dans ten op de wijsjes, die de baron op het spinet trommelde. Toen meneer - de - baron van de aankomst in Mannersdorf van de kapelmeester Porpora hoorde, raak te hij in opwinding. Tot, dusver had slechts minderwaardig muzikaal ont wikkeld volk naar zijn „kunst" ge luisterd. Nu echter werd hem dc gelegenheid geboden voor een mees ter te schitteren. Na een slapeloze nacht waarin hij nog eens als zijn verouderde stukjes had geprobeerd, bracht hij de volgende morgen bij Porpora een bezoek en nodigde-hem uit voor een muziek-avond op het kasteel. Porpora, die de man kende, nam de uitnodiging aan, maar ver zocht zijn vriend Correr en zijn bediende Haydn mede te mogen nemen. Beide waren hartstochtelijke muziekliefhebbers, die voor het hun bereide genot beslist eeuwig dank baar zouden zijn. De baron zweeg. Hoezeer hem ook het bezoek van de Venetiaanse ge zant vleide, dat Porpora ook een bediende 'wou meebrengen, vond hij meer dan ergerlijk. Met een zuurzoet gezicht gaf hij zijn toestemming en haastte zich naar huis, om alles voor de ontvangst der gasten gereed te maken: een souper, nieuwe was kaarsen in de kandelaars van de salon, zijn mooiste pruik en zijn oude draaiorgeldeuntjes. Het was schemeravond toen de gasten bij de baron binnentraden. Correr trots dat hij die baron met zijn tegenwoordigheid wilde vereren. Porpora vriendelijk. Haydn eenvou dig en bescheiden. Men ging aan tafel, doch Haydn moest in de be diendenkamer eeten. Dc drie ge- strengen soupeerden stijf en cere monieel, maar de wijnen van de baron waren goed. Eindelijk was het souper afge lopen. Baron, laat ons nu eens uw kunst horen, verzocht Porpora, doch staat u mij toe dat mijn bediende, Josef Haydn ook mag luis teren. De arme drommel doet goede muziek zo goed als een zonnetje de vochtige akker. (Het leven van Jos Haydn] door Franz von Seeburg De baron knikte. Zeer goed. Maar het past misschien niet, dat ik de eerste ben. nu zulk een meester. O, zoals u wilt! viel Porpora lachend in, terwijl hij zich aan hel spinet zette en erop trommelde, dat het een aard had. Men liet de glazen klinken. Haydn. de knecht die per gratie binnenge haald was. had er natuurlijk geen en men prees Porpora^s kunst, die zich in zijn hele leven nooit armzaliger, getoond had dan deze avond, nu hem niet het genie, maar de boosheid inspireerde. De baron 'trad eindelijk zeer plech tig op het spinet toe. Wat hij speelde klonk houterig, zonder ziel, zonder geest en ritme. Als een opgewonden speeldoos hamerde hij voort, tot hij zijn voorraad uitgeput had. Toen stond hij op, legde beide handen op zijn borst en riep: Ik ben nooit gelukkiger dan wanneer ik in mijn tonen zwelg! Correr bleef onbeweeglijk, in Porij pora's gelaat groeide wrevel en in zijn ogen lachte de ondeugd. Baron! Eén verzoek! riep hij. Verlang wal u wilt, alleen niet de schatten der aarde, want die zijn het ware talent niet toegemeten! Ik ben veel bescheidener. Zo even is mij een thema door het hoofd gegaan. Geef mij de hand. waarde vriend, dat overkomt mij zelfs in de slaap! riep de baron verrukt. Porpora keek de zwetser minachtend aan, sloeg met de rechterhand het thema op het klavier en sprak: Nu, baron, maak uit dit thema een lied! Hel zal voor u een kleinigheid en voor ons een waar genot zijn! (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 7