0LGA Bontmutsen Poldermans DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gewapende aanval uit Portugees Angola op Dilolo (Katanga) Drie doden bij verkeersongeluk MATRASSEN Gift van prinselijk paar aan Hernhutters Het kleutergeld Snelle verstedelijking in de Sowjet-Unie Veel doden bij val van Calabar (Biafra) costuum of jas „DE MAGNEET" Kustvaarder vergaan op de Noordzee Minister verwacht geen waterbederf in de Oosterschelde Het ULO-onderwijs in cijfers Hans Ree wint Ned. schaaktitel Tuinman Zoon - woninginrichters ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 november 1967 124ste jaargang Nr. 19891 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken It, Zierikzee, postbus t, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110)2938. Uiigave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Vertraging definitief bestemmingsplan Middetischouwen Gehele Kongolese strijdmacht in alarmloestaud KINSJASA, 2-11. Gewapende man nen uit Portugees Angola hebben donderdag de plaats Dilolo in het aangrenzende Kantaga aangevallen. De gehele Kongolese strijdmacht is in alarmtoestand gebracht en de re gering heeft aangekondigd de huJp van de Veiligheidsraad der Verenig de Naties te zullen inroepen. Zij wit een klacht tegen Portugal indienen. Radio-Kinsjasa, die berichten over de inval omroept, sprak niet van blanke huurlingen maar zei dat An gola „een berust nest van twintigste- eeuwse piraten" was. Een woordvoerder van het Portu gese ministerie van buitenlandse za ken in Lissabon ontkende, dat gewa pende mannen vanuit Angola Katan ga binnengetrokken zijn. De Belgische regering heeft haar in Kongo wonende burgers dringend aangeraden zich te onthouden van iedere daad, die als inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de republiek zou kunnen worden uitgelegd. In de hoofdstad van Kongo, Kins hasa, is alles rustig. Wel zijn bij be langrijke gebouwen wachtposten ge plaatst. Donderdagavond was voort durend overleg van ministers met de legerleiding gaande. Het nieuws van de inval in Katan ga, de rijke mijnprovincie die over een afstand van enkele honderden kilometers aan Portugees Angola grenst en gemakkelijk te infiltreren is. werd donderdagmiddag bekend gemaakt door dc Kongolese minis ter van buitenlandse zaken, Bomboko en korte tijd later door president Mo- boetoe. Deze zeiden, dat uit Angola gewa pende 'lieden - een aantal is niet ge noemd - te voet de grens over wa ren gekomen en zich bij Dilolo mees- Wielrijder gedood EDE, 2-11. Donderdagmiddag heeft in Bcnnekom op de kruising Nieuwe Wageningseweg-Kierkamp- seweg een dodelijk ongeval plaats gehad. De 76-jarige heer W. H. Ruysch, wonende te Wageningen, stak met zijn rijwiel zonder uitkij ken de kruising over. Hij werd eerst geschept door een personenauto en vlak daarop door een tweede per sonenauto overreden. Het slachtof fer was op slag dood. GRONINGEN, 1-11. In de Drent se plaats Pcizermade, op de weg tus sen Groningen en Peize, heeft een botsing plaats gehad, waarbij drie mensen om het leven zijn gekomen en een vierde levensgevaarlijk werd gewond. Een personenauto, waarin een be jaard echtpaar met dochter en klein dochtertje, allen uit Hoogkerk, waren gezeten, kwam in botsing met een dwars op de weg staande bestelauto, waarin een echtpaar uit Hoordhorn was gezeten. Bij het ongeluk zijn om het leven gekomen de 42-jarige mevrouw A. G. Groenman-Been uit Hoogkerk, be stuurster van de personenauto, haar 68-jarige vader, de heer E. Been uit Groningen en de 22-jarige manufac- turier E. Schuiiing uit Noordhorn. Mevrouw Schuiling, die de bestelau to bestuurde, werd ernstig gewond, evenals de 65-jarige echtgenote van de heer Been. Het zesjarige dochter tje van mevrouw Groenman-Been liep bij het ongeluk geen verwondin gen op. Advertentie ter hadden gemaakt van zestien vrachtauto's, waarmee zij naar het station van Kasaji waren gereden. Daar hadden zij een trein gevorderd waarmee ze op weg togen naar de Katangaanse stad Kolwezi. Kongolese troepen in dit gebied hebben bevel gekregen de indringers tegen te hou den. President Moboetoe zei dat volgens hem gesproken kon worden van Por tugese agressie tegen Kongo. Portu gal heeft ons aangevallen. Hiermee wordt aangetoond, dat ondanks alle huichelachtige ontkenningen de rege ring in Lissabon een permanent ge vaar vormt voor de democratische republiek Kongo, aldus de president. ZEIST, 2-11. Het bestuur van d« Evangelische Broedergemeente heeft van dc secretaresse van prinses Bea trix bericht ontvangen, dat ook het prinselijk paar een gift doen toeko men aan het in Zeist gevestigde kerkgenootschap, wiens gebouwen op het Broederplein de vorige week zo zwaar werden geteisterd door brand. Monteur gestikt AMSTERDAM, 2-11. De 23-jari- ge monteur B. Oly uit Hoorn is don derdagochtend tijdens baggerwerk- zaamheden in het Noordhollands Ka naal In Amsterdam-noord bij een. on geval om het leven gekomen. De man bediende een lier voor het verhalen van baggerbakken op een langs de Kanaaldijk liggend vaartuig. Door nog onbekende oorzaak raakte hij met zijn kleding tussen een as van de lier waardoor hij stikte. Laboratorium voor weg- en waterbouw ARNHEM. 2-11. De Koninklijke Nederlandse Heidemaatschappij te Arnhem heeft een begin gemaakt met de bouw van een laboratorium voor weg_ en waterbouw. Het com plex zal uiteindelijk omvatten labo ratoria voor het onderzoek en rese arch werk op het gebied van de grondmechanica, de asphalt- en be- tontechnologie en de bodemkunde en op het vlak van de wetenschap pelijke research secties voor mete orologie, grondwaterstromingen, op pervlakte hydrologie en ontwatering, gesteund door een elektronisch-, physisch. en hydrologisch laborato rium en een instrumentmakerij. Tweede Kamer DEN HAAG, 2-11. De Tweede Kamer-commissie voor onderwijs heeft een amendement van de com munistische afgevaardigde M. Bak ker, dat beoogde de voorgestelde verhoging van het kleutergeld van 1 gulden tot 4 gulden ongedaan te maken, met 10 tegen 4 stemmen verworpen. Voor stemden de afgevaardigden van de P.v.d.A. en D '66, tegen ver tegenwoordigers van de KVP, ARP, CHU. WD. Boerenpartij en SGP (de heer Bakker heeft in de com missie geen stemrecht). Een tweede amendement van de heer Bakker, dat beoogde de voor genomen verhoging van de cursus gelden voor beroepsonderwijs en de heffing van cursusgeld bij de leer lingenstelsels ongedaan te maken, werd eveneens met 10 tegen 4 stem men verworpen. DEN IIAAG, 2-11. In de afgelo pen 50 jaar zijn er in dc Sowjet-Unic 884 nieuwe stadjes en steden ont staan, aldus schrijft een correspon dent van het Russiche persbureau Tass. In het pré-revolutionaire Rusland maakte de plattelandsbevolking 82 van de totale bevolking uit, thans slechts 45 n/o. Wat het aantal si wie lingen aangaat, deelt de SoWjet-Unie de eerste plaats in de wereld met de Ver. Staten. De grpei van elke nieuwe stad hangt ten nauwste samen met die van de Russische industrie, die de levenswijze van de bevolking veran derd heeft. In de laatste halve eeuw zijn er in de Sowjet-Unie 40.000 gro te fabrieken gebouwd. Dc Sowjet-Unie telt thans negen steden met een bevolking van meer dan eon miljoen en 31 met meer dan een half miljoen. De Zeister politie, die een onder zoek instelt naar de oorzaak van de ze brand, acht het niet onwaarschijn lijk dat oververhitting door een olie kachel heeft plaatsgehad van de iso latielaag tussen het plafond van de eerste verdieping en de vloer van de tweede verdieping van het broeder huis. Als isolatiemateriaal werd eni ge eeuwen geleden gebruik gemaakt van geperste varens en gras. Twaalf jaar geleden ontstond ook brand in de farmaceutische fabriek van Krae- pelien en Holm aan de Karpervijver nabij het broederplein in Zeist, waar het ontbranden van gras en varens tussen de vloeren als oorzaak werd aangemerkt. MELK: BETER BIJ DEN HAAG, 2-11. Schoolmelk be vordert de intellectuele prestaties en. met name het logisch-abstrahe- rend denken. Dat hebben drie psy chologen van het kinderpsycholo- gisch instituut der rijksuniversiteit in Groningen, dr. P. B. Defares, drs. G. N. Kema en dr. J. J. van de Werff ontdekt. Het instituut heeft in op dracht van het centraal schoolmelk- comité een onderzoek gedaan bij twaalfhonderd leerlingen van lagere scholen. Die goede invloed op het logisch- abstraherend denken was er vooral bij leerlingen van de zesde klas. De drie psychologen vragen zich in hun rapport dan ook af of deze invloed bij leerlingen van het voortgezet on derwijs niet nog groter zon zijn. Brand in bioscoop UTRECHT, 2-11. Donderdagmid dag brak omstreeks half vier on verwachts een felle brand uit op de tweede etage van het Palace-bios cooptheater in Utrecht. Het bios cooppubliek - de zaal zat flink vol - kon tijdig in veiligheid worden ge bracht. Er zijn geen gewonden. De Utrechtse brandweer 'bestreed de brand met groot materieel. Over de Dit nummer bestaat uit 12 pagina's DJAKARTA. Chinese diplomaten verlaten de Indonesische hoofdstad na. opschorten van de diplomatieke betrekkingen. De Chinese vliegtuigbeman ning komt met een brancard aanlopen om de derde ambassade-secretaris (rechts) te vervoeren. Deze had verwondingen opgelopen by de studenten demonstraties enige weken geleden. Er zouden gegronde redenen zijn om te betwijfelen of de man inderdaad niet kon lopen. CALABAR, 3-11. Tüdens een kort maar bloedig gevecht dat voorafging aan de val van de Biafraanse haven stad Calabar zijn ongeveer 2.000 per sonen om het leven gekomen. Automobilist in vlammen omgekomen WEESP, 2-11. Donderdagavond legen half zeven kwamen op de Ka naaldijk in Weesp twee auto's met elkaar in botsing. Onmiddellijk daarna schoot een steekvlam uit een der voertuigen, waarna het al spoe dig geheel in lichter laaie stond. De bestuurder, de 37-jarige timmerman J. Hut uit Weesp, kwam jammer lijk in de vlammen om. Als een heer gekleed met een van Nieuwerkerk Poststraat 12, tel. (01114)265 »- oorzaak tast men nog in het duister. f 5 en partlj va* de tweekamp om de Nederlandse titel m Den Haag tegen zijn veertien jaar oudere oppo nent, Hans Bouwmeester, remise overeen waardoor de eindstand 2Vz- llfe iin zijn voordeel werd. Ree is de opvolger van Lodewijk Prins, die in 1865 kampioen werd, doch dit jaar niet in de gelegenheid was zijn titel te verdedigen. De vierde partij was opnieuw een Siciliaan waarin Bouwmeester, die met wit speelde, aanvankelijk een kansrijke positie opbouwde. Toen Bouwmeester deze voordelige posi tie echter niet kon uitbuiten ontwor stelde Ree zich allengs aan zijn greep, waarna beide spelers op de 32ste zet tot deling van het punt besloten. DEN HAAG, 3-11. De Deense kust vaarder „Buccaneer" is heden (vrij dag)-ochtend vroeg op de Noordzee ongeveer 20 mijl ten westen van Hoek van Holand gezonken. De ver moedelijk 8 bemanningsleden be vinden zich aa"n boord van de Ne derlandse sleepboot „Maas-bank". De 429 ton metende Deen meldde vannacht omstreeks vier uur onge veer 65 mijl ten westnoordwesten van IJmuiden zware slagzij en vroeg om hulp. De sleepboot Maasbank arri veerde korte tijd later bij de „Buc caneer" en zou het schip naar Rot terdam begeleiden. Toen de twee schepen ongeveer 20 mijl ten westen van Hoek van Holland waren aan gekomen, zonk de kustvaarder. Eerder in de nacht had de kapitein van de „Buccaneer" geseind dat het schip 10 graden slagzij maakte maar in een later sein zei hij geen hulp meer nodig te hebben. DEN HAAG, 21-11. Bjj de afslui ting van dc Oosterschelde verwacht minister Bakker (verkeer en water staat) geen waterbederf door biolo gische oorzaken. Het water zal zoet en zuurstofhoudend zjjn, zo deelde dc bewindsman donderdagavond mee in de vaste kamercommissie voor ver keer en waterstaat. Door middel van compressoren in dc diepere lagen zal het zuurstofgehalte op een behoorlijk peil gehandhaafd kunnen worden. vanaf f 11,90 HAVENPLEIN 4 ZIERIKZEE DEN HAAG, 2-11. Blijkens door het Centraal Bureau voor de Statis tiek gepubliceerde cijfers telde het ULO op 16 september j.l. 282.800 leer lingen tegen 276.600 een jaar tevoren. Indien evenwel het aantal leerlingen in de brugklassen op de scholenge meenschappen, die aan het VWO- en/of HAVO-MAVO-experimcnt deelnemen, bij het ULO worden ge teld, dan bedroeg het aantal leerlin gen 286.600 tegen 279.900 in 1966. Van de ongeveer 3.800 leerlingen in deze brugklassen is de keuze van de verdere studiebestemming -nog niet bekend. Het aantal tot leerjaar 1 toegelaten leerlingen nam toe met 2.000 (3 °/d) van 68.300 in 1966 tot 70.300 in, 1967. Met inbegrip van de toegelatcnen Menselijk geraamte gevonden STEVENS WEERT, 1-11. Bij graal, werkzaamheden in de stallen van een oude boerderij in Stevensweert, is een nagenoeg volledig menselijk geraamte gevonden. Het lag onge veer een meter onder de grond. Vol gens deskundigen zou het dateren uit de tijd van de „bokkenrijders" (roversbende) in het einde van de achttiende eeuw. Een nader ondev- zoek zul worden ingesteld. tot de brugklassen was de toeneming 2.400 leerlingen of 3 °/o. Van de gemiddelde generaties 12- en 13-jarigen, waartoe de toegelate- nen in 1966 en 1967 in hoofdzaak be hoorden, ging in 1967 31,5 °/o naar het ULO tegen 30,8 °/o in 1966. Met inbe grip van de brugklassen bedroeg het percentage 33,0 tegen 32,1 in 1966. Dit verloop zou wijzen op een klei ne toeneming in de belangstelling voor het ULO. 5CCCOO Het kan een vrouw verbazen dat z(j op iemand verliefd ge worden is, maar het verbaast haar nooit als iemand op haar verliefd is geworden. Dit heeft luitenant-kolonel Benja min Adekoenle, die twee weken ge leden de aanval van de federale Ni- geriaanse troepen op Calabar leidde, donderdag in de stad meegedeeld. Het was voor het eerst sinds de val van Calabar dat buitenlandse jour nalisten de stad konden bezoeken. Akoenle zei dat er aan federale zijde zestig mensen waren gedood. De Bia- franen hadden geweigerd zich over te geven. De grootste verliezen had den zij geleden bij hun wanhopige pogingen om de posities waarin zij zich hadden verschanst, te behouden. Er is veel schade aan gebouwen aan gericht. LONDEN. De Britse minister van buitenlandse zaken, George Brown, heeft vandaag bekendgemaakt dat de Zuidarabische federatie in de tweede helft van deze maand haar onafhan kelijkheid zal krijgen en dat dan ook de terugtrekking van de Britse troe pen voltooid zal zijn. DEN HAAG, 2-11. De 23-jarige Amsterdamse student in de wiskun de Hans Ree, is schaakkampioen van Nederland geworden. Hij kwam donderdag dm. de vierde Buien Verwachting tot zaterdagavond: vanavond en vannacht enkele op klaringen, maar morgen overdag weer meer bewolking met enkele buien; matige tot krachtige, aan de kust later mogelijk harde wind; wei nig verandering in temperatuur. 4 nov. Zon op 7.39, onder 17.08. Maan op 11.04, onder 18.04. 5 nov. Zon op 7.41, onder 17.06. Maan op 12.26, onder 18.55. 6 nov. Zon op 7.43, onder 17.04. Maan op 13.28, onder 20.02. Eerste kwartier: 9 nov. te 2.00 uur. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 nov. 4.20 v.m. 5 nov. 5.02 v.m. 6 nov. 5.47 v.m. BROUWERSHAVEN: 4 nov. 4.00 v.m. 5 nov. 4.44 v.m. 6 nov. 5.34 v.m. Springtij: 4 nov. 16.37 n.m. 17.20 n.m. 18.08 n.m. 16.18 n.m. 17.02 n.m. 17.50 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 311. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in west Europa wordt in grote delen bepaald door een depressie waarvan het centrum met een luchtdrukwaarde van 978 millibar boven het zuidelijk deel van de Noordzee ligt. Zij bracht op tal van plaatsen regen en hagelbuien, waarbij de neerslaghoeveelheden in ons land varieerden van 4 tot 10 mil limeter. De depressie trekt naar zuid Noorwegen en vuM. daarbij lang zaam op. Inmiddels is een nieuwe storing, afkomstig van de zuidpunt van Groenland in 't zeegebied ten wes ten van Ierland aangekomen. Deze zal in de komende 24 uur naar de omgeving van het Kanaal trekken, waardoor de wind bij ons opnieuw naar zuidwest tot zuid zal krimpen. Aanvankelijk neemt de buiigheid af en zullen enkele opklaringen voor komen, maar later op de dag zal de nieuwe storing weer buien brengen. Koningin bezocht landbouwhogeschool DEN HAAG, 2-11. Have Majesteit de Koningin is voornemens op vrij dag 24 november a.s. een bezoek te brengen aan de landbouwhogeschool te Wageningen. Het 'bezoek zal in het bijzonder het werk van de land bouwhogeschool betreffen in het ka der van de ontwikkelingshulp. De vulkaan Redoubt, die 200 km ten zuiden van Anchorage ligt, braakt vuur en rook uit. De berg is totdusver als een „slaper" be schouwd, hoewel niet als uitgedoofd. Bergoss - Tredford - Hatéma naadloze tapijten voor uw woonkamer TapifleX - Balatrecl voor uw keuken, trappen Nylontapijtcn voor uw slaapkamers Behalve vakkundige legging leveren wij vele soorten tapijt met drie jaar volledige garantie - prijzen vanaf f 4,50, f 7,45, f 9,25, f 12,75 enz. per vierkante meter Mol 19 Zierikzee Telefoon 2887

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1