SUCCESJES Klokkenspel van Zuidhavenpoort in actie VERLOVINGS RINGEN Schets van het platteland Politie-zorgen in de eerste helft van de negentiende eeuw KERKDIENSTEN OP DANKDAG Sow jet-troepen in de V.A.R. Uw supermarkt voor bloemen en planten De planttijd breekt weer aan!! KWEKERIJ H.H. DEKKER 29c (Twaalf apostelen FIRMA C. VAN TILBURG DEN BOER Stijlvol klassiek of fonkelend van enthousiasme. Grote kou- ze en gezellig kiezen. Fraaie gravering is bij de kosten in begrepen. Prijzen vanaf f 120.- p.p. Havenplein 6 - Zierikzee - Tol. 2738 Kon. Julianastraot 35 - Bruinisse Stadsbeiaardier Harthoorn uit Goes geeft instructie; de heer Roskam (rechts) „steekt" de melodie („Ik seg adieu") op de speeltrommel. ZIERIKZEE, 30-10. Het gebeurt niet dikwijls dat de frisse klanken van het klokkenspel hoog in de Zie- rikzeese Zuidhavenpcort aanleiding geven tot verontrust naar omhoog kijkende; voorbijgangers - integen deel - maar gisteren (maandag) was dat vrijwel de gehele dag toch wel degelijk het geval. Dat valt trouwens ook best te begrijpen: bijna zonder onderbreking klonken de tonen hcog uit de poortgaten om vervolgens snel door de wind te worden uitgewist. Het verband tussen de klanken was echter volkomen zoek, terwijl een herkenbare melodie uit het klokken- geweld niet was te horen. Deze wirwar vairi geluiden had na tuurlijk een reden want het was be paald niet zo dat het klokkenspel op hol geslagen was. De oorzaak van het ongewone concert was even simpel als noodzakelijk: op de grote speel trommel moesten twee nieuwe speel- wijsjes worden aangebracht en dat verklaart de aanwezigheid van de stadsbeiaardier de heer Harthoorn uit Goes en de heer J. W. Roskam, de Zierikzeese technische assistent, die beiden heel wat uren bezig waren om de nieuwe wijsjes op de trommel „te steken". Voortaan zingt de Zuidhavenpoort op de hede uren een fragment van „Ik seg adieu", een oud-Hollands lied dat misschien beter bekend is als „Adieu, wij moeten scheiden", en op de halve uren: „Daar was een sneeuwwit vogeltje", eveneens geko zen uit de grote schat van oud-Hol landse liederen, die voor carillon zeer geschikt zijn. Aan de verwarring van tonen voortgebracht door de twaalf klokken is uiteraard intussen een einde gemaakt: het beluisteren van de nieuw opgezette melodieën is dan ook zeer de moeite waard. Stadhuis De heer Harthoorn deelde ons mee dat ook gewerkt wordt aan het caril lon van hst stadhuis, dat op de mo derne wijze door middel van bandjes niet alleen op de hele en halve uren maar ook cp de kwartieren van zich laat horen. De beiaardier heeft mo menteel drie bandjes in bewerking, waarvan de eerste zeer binnenkort gebruiksklaar zal zijn. Voor de tijd van Sint Nicol'aas en Kerstmis maakt de heer Harthoorn bandjes met voor deze tijd passende muziek. Hoog in de Zuidhavenpoort staat het klokkenspel, dal voortaan op de hele en halve uren weer nieuwe opgewekte klanken laat horen. Op de foto: dc speeltrommed met de honderden gaatjes waarin de pennen gestoken wor den die het speelwerk bedienen. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Diversen: Autolak voor de kwast. Mol, Nieuwe Boogerdstraat 27, I Zierikzee. Grote sortering in valhelmen, yethelmen, dameshelmen en alle soorten brillen. A. van Hese, Weststraat 5, Zierikzee. Drinkserviezen van Leerdam in glas en kristal. Geschen kenhuis R. den. Boer, Dam 11, Zierikzee, telefoon 2174. Gaskachels in vele typen en prijzen, met fles gas en rege laar. Esso servicenter J. B. van den Brul, Hoogezoom te Renesse. Depót Esso-gas. Tel. (01116) 670. Personeel gevraagd: Tijdelijke hulp in de huis houding, voor hele of halve dagen. Mevr. Steur-Geelhoed, Stoofweg 32, Noordwelle. In lichtingen: Dorpsstraat 10, Ellemeet, telefoon (01117)393. WESTENSCHOUWEN. De politic heeft het in de Schouwse West hoek wellicht in het seizoen niet zo gemakkelijk, maar in vroeger tijden viel het blijkbaar ook al niet mee. In het z.g.n. „Publicatiënboek" van de gemeente Haamstede (1820-1830) zijn enkele activiteiten vermeld, die daarop een bepaald licht werpen. Neg veel meer dan thans was de Westhoek in die tijd een dicht met green bezette strook en sprokkelen van droog hout in de „plantagie" van het Slot Haamstede en het hak ken, kraken en snijden van groenel- zen en ander hakhout was aan de orde van de dag. Het zal zonder twij fel hebben samengehangen met de noodzaak een wintervoorraad stook- sel op te slaan. De politie moest daar het oog op houden. De gracht van het slot was vaak doelwit van de jeugd. Stenen en hout werden er ingesme ten en schout en schepenen moesten tegen dit euvel veelvuldig waarschu wen. Ook in de brandputten trou wens, want daarin kwam ook heel veel terecht wat er niet in thuis hoor de. Stelen van fruit In een zo rijk fruitland behoorden het stelen van appelen en peren tot de begrijpelijke - zij het niet verge felijke - zonden. Bepaalde men zich tot het oprapen van het afvalfruil dan was de schout mild, maar het gebeuirde ook vaak dat fruit moed willig werd afgeschud en dat was een daad „strijdig met 's lands wet ten" en moest worden gestraft. Er kwam ter zake een streng verbod van het gemeentebestuur en om de fruitdieven gemakkelijker te kunnen vangen stelde het gemeentebestuur een premie van vijf gulden beschik baar voor ieder, die dusdanige aan wijzingen wist te geven dat een da der kon worden opgespoord. Kleinvee op verboden grond Misbruik werd ook gemaakt van het z.g.n. rapen na het inhalen van de oogst. Ook hiervoor kwam een verordening. De arenlezers mochten het veld pas betreden, als hot graan was gemaaid. Bovendien was toe stemming van de eigenaar van hot betrokken perceel nodig. Een bron van straffen was ook het in vrijheid loslaten van bokken, gei ten en varkens op „het kerkhof" en op de ambachtsheerlijke gronden. In 1823 werd zulks geheel verboden, op straffe van „een gulden tien stuij- vers iedere reis". Met het Stra-feest werd soms heel hard gereden en -gesprongen door de paarden. Gok dit werd verboden en bij overtreding moest f 1,50 boete be taald „ten profijte voor den armen der gemeente Haemstede". Wreedheid tegen vogels Streng moesten de bepalingen van de Zondagswet van 1815 in acht wor den genomen. Ook werd de jeugd voorgehouden de vogels „niet zo mee dogenloos" te doden en de nesten te vernielen. Ook op het roven van materialen op de dijken en in de voorraadsma- gazijnen stonden geen zuinige straf fen. De schuldigen moesten na arres tatie aan de officier van justitie wor den overgeleverd. Strenge straffen vooral dus op het stelen, maar de verleiding in die tijd moet wel groot geweest zijn. Het dagloon van een landarbeider was vijftig cent, met uitzondering van de tijd van de oogst, hel delven der meede (meekrap), dat in aangenomen werk werd verricht. Het dagloon van de vrouw was der tig cent. Ncd. Ilcrv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 7.30 uur ds. Lam. Kerkwcrvc: 7 uur ds. Rooden- burg. Scrooskerkc: ds. Huizing. Haamstede: 10 uur ds. Huizing, 7.30 uur gemeenteavond (verkiezing ambtsdragers). Renesse: 7.30 uur ds. Van Liere. Zotinemaire: 7 uur ds. Feunekes. Dreischor: 7 uur dank dienst (medewerking koor). Ooster- Iand: 10 uur ds. Ommering, 6 uur ds. Jagersma. Strjansland: 7 uur ds. Kleermaker. Rotterdam. Bruinisse: 10 uur ds. Jagersma, 7 uur ds. Om mering. Gereformeerde Kerken Haamstede: 10 uur ds. C. W. dc Bruyne, Goes; 19.30 uur ds. H. R. Juch, Kapellc-Biezcliinge. Scharendy- ke: 10 uur de heer Jansman, 2.30 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 uur dr. Becker, 7 uur ds. Wentsel. Zonne- mairc: 10 uur ds. Nawijn, 7 uur de heer Jansma. Nicuwcrkerk: 10 uur ds. Scholing, 7 uur dr. Becker. Oos- tcrland: 10 en 3 uur ds. S. Wouters. Dordrecht. Zierikzee: 10 uur ds. Wentsel, 7.30 uur ds. Nawijn. Brui nisse: 10 en 5 uur ds. H. J. van Dui nen, Voorburg. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 7 uur ds. Kei zer. WOENSDAG 1 NOVEMBER Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 19.30 uur ds. Op den Velde. Kerkwervc: 10 uur ds. Weste rink. 3 uur ds. Broersma, Goes. Haamstede: 10 uur ds. Broersma, 7.30 uur ds. Westerink. •Gereformeerde Gemeenten Oosterland: 10, 2.30 en 6.30 uur ds. W. Hage, Krabbendijke. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 7 uur ds. J. Panne- koek, Temeuzen. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nicuwcrkerk: 9.45 en 3.30 uur stud. De Groot. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. F. Mallan, Veeoen- daal. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds. M. A. Mieras, Krimpen a. d. IJssel. Brui nisse: 10 en 5 uur ds. Gebraad, St. Philipsland. ambassadeur dr. Sudjarwo Tjondro- nogoro heeft, zaterdagmorgen in Am sterdam het nieuwe kantoorgebouw van het consulaat generaal van de republiek Indonesië officieel ge opend. De correspondent in het midden oosten van de Britse „Evening Stan dard" weet te melden dat zioh in de Ver. Arabische Republiek 3.000 a 4.000 militairen uit Aziatische Sow- jet-republieken bevinden. Ze zouden Egyptische uniformen dragen. Het hoofdkwartier van deze strijd macht is volgens de correspondent geïnspecteerd door Alexander Sjele- pin, voormalig chef van de Sowjet- Russische staatsveiligheidsdienst en een van de topleiders uit het Krem lin die vrijdag in Cairo zijn aange komen. Advertentie MIDDELBURG - LANGEVIELESINGEL 34 - TELEFOON 5253° Zeer mooie collectie bloembollen in kleurechte verpakking af 1,45 per zakje. Voor de kamer ook weer amaryllis in ixe verpakking, compleet met speciale aarde. Vraagt hiervoor onze bloembollenprijscourant. VOOR DE KAMER: Steeds gote sortering potplanten en snijbloemen. Een succes zijn ook onze cyelamens, vol bloem en knop. IEDERE DONDERDAG OP DE MARKT TE ZIERIKZEE VOOR DE SIERTUIN Pracht collectie sierheesters, zowel groen- blijvend als bladverliezend. ROZEN: struik-, klim-, treur- en stam rozen, zowel groot- als kleinbloemige. VOOR DE FRUITTUIN: Alle soorten vruchtbomen, N.A.K.B. gekeurd, bramen, aal- en kruisbessen. Vraagt onze rijk geïllustreerde en in kleuren uitgevoerde prijscourant, welke u op aan vraag gratis verstrekt wordt op de markt- standplaatsen en in onze Supermarkt. Toe zending per post. Ook voor rietmatten, turfmolm, compost en een groot assortiment tuingereedschap LangevielMlngBl 34-38, ttUfoon 01180-2661, MIDDELBURG I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 5