Marathon portie vlees vlees eteais-, vertmtwoom etm kijk, zuiver scheerwol Het Midden-Oosten SAWEMA N.V Bestemmingsplannen I en II van Nieuwerkerk liregen liet fiat Het 500-jarig bestaan van Bruinisse menko Të/denkm TAPIJT HET RAADSEL VAN ROVANNA lERIkZELSClIE NIEUWSDODE Dinsdag 31 oktober 1967 Nr. 19889 Jeugdige woonwagen bewoner oefende terreur uit in cafetaria AMERSFOORT, 30-10. De Amers- foortse politie heeft de zeventienja rige woonwagenbewoner C. van D. uit Amersfoort aangehouden, nadat hij in e encafétaria aan de Noorde- wierweg een kelner met een mes had bedreigd. Samen met een aantal andere woonwagenbewoners oefen de van D. de laatste tijd een ware terreur uit in het cafétaria. Her haaldelijk werden bezoekers lastig gevallen en vechtpartijen uitgelokt. Nog onlangs werd zonder enige aan leiding een echtpaar afgetuigd. Dik wijls bestelden de zeventienjarige koopman en zijn vrienden in het ca fétaria het duurste wat er te krijgen was, waarna ze zonder betalen ver dwenen. De hoofdverdachte is in middels voor de officier van justitie geleid. NEW YORK, 31-10. De tien niet- permanente leden van de Veilig heidsraad hebben „zekere vooruit gang geboekt" bij het zoeken naar een compromisformule om de tegen over elkaar staande meningen ever de principes van een regeling van de crisis in het Midden-Oosten tot el kaar te brengen. Dit is maandag avond na afloop van een vergadering meegedeeld door de huidige voorzit ter van de raad, de Japanner Senjin Tsoeroeoka. Nieuwe adjudant van prins Bernhard DEN HAAG. 30-10. Bij JCB. is met ingang van 6 november a.s. aan ka pitein-luitenant ter zee H. E. Ram- bonnet eervol ontslag verleend als adjudant van Z.K.H. de Prins der Nederlanden. Als zijn opvolger is benoemd ka pitein-luitenant ter zeer W. G. Land zaat, di ederhalve met ingang van 6 november 1967 als adjudant van Z.K.H. de Prins der Nederlanden in dienst treedt. Scliippers vrouw verdronken ROTTERDAM, 30-10. De 21-jarige Duitse mevrouw Inge Fleischmann, echtgenote van de schipper van het Duitse binnenschip „Hermann" is in de Rotterdamse haven verdron ken. Men vermoedt dat de vrouw bij het ophangen van wasgoed aan boord van haar in de Botlek liggen de schip 'in het gangboord is uitge gleden en te water is geraakt. De brandweer dregde haar lichaam na drie kwartier zoeken uit het water op. Advertentie Centrale verwarming Meelstraat20, Zierikzee, Tal. 01110-3211 Gemeenteraad Duiveland Advertentie DUIVELAND, 27-10. Op de jong ste vergadering van de gemeenteraad van Duiveland zün nog verschillende zaken aan de orde gekomen. Wat be treft de melkvoorziening van de kleuterschool te Ouwerkerk, werd medegedeeld dat de kosten hiervan werden geraamd op tien cent per week per kind (25 kinderen, gedu rende 40 weken). De totale uitgave gaat f 100,- per jaar kosten. De raad keurde dit goed. Verder kwam ter tafel een defini tieve vaststelling van de uitgaven openbaar lager onderwijs in de pe riode van 1958 t.m. 1962, evenals de vijfjaarlijkse afrekening van de vergoeding van het bijzonder lager onderwijs in hetzelfde tijdvak van de chr. school te Oosterland. Vervol gens hield de raad zich bezig met de zaak betreffende de totstandkoming van een instructiebad in de gemeen te. De voorzitter deelde mede dat de kans op een subsidie op het eind Advertentie Dit is zo'n sterke, warme meis jes- en jongenstrui met col uit de grote keuzecollectie van Dela- na. Fully fashioned. Zuiver Tas- manie scheerwol, krimpwerend - vervllt niet. Maat 116-164, prijs vanaf 18,50. kindermode, tricotmode FINANCIËN EN ECONOMIE Ongunstige Amerikaanse betalingsbalans NEW YORK, 30-10. De waarne mend directeur van het Internatio nale Monetaire Fonds (I.N.F.), Frank A. Southand jr., heeft maandag in een bijeenkomst van de Amerikaan se National Foreign Trade Conven tion in New York gezegd dat de po sitie van de Amerikaanse betalings balans onbevredigend blijft en dat de Verenigde Staten weinig hoop op een werkelijke verbetering behoe ven te hebben zolang de oorlog in Vietnam op de huidige schaal voort duurt. van het volgend jaar nog uiterst ge ring is, zodat optimisme in deze zaak niet te aanvaarden is momenteel. De heer Bakker (arb.) deelde mede dat de schoolraad te Nieuwerkerk bezig is bij de ingezetenen en de vereni gingen deze zaak te stimuleren. De voorzitter meende dat dit een goed geluid was, waarover hij zich ver heugde. Aan de hand van een twee tal aan de wand geprikte kaarten kan de raad kennis nemen van op de toekomst gerichte plannen. Het betreft hier Bestemmingsplan I en II van Nieuwerkerk, het eerste plan is gemaakt voor een gebied gelegen tussen de Stationsstraat-Deltastraat en Burgem. van der Veenstraat en de Stolpweg, er. voor het gebied ten oosten van de Stolpweg, tussen de rijksweg, de Loensweg en de pol derwaterleiding. Bij het gepleegde vooroverleg met de Planologische Commissie en het Waterschap Schouwen-Duiveland zijn ondergeschikte punten naar vo ren gekomen. Deze zijn: 1. de afstand tot de pol derleidingen moeten overal op mini maal 7 meter worden gehouden; 2. de afstand tussen de bebouwing en de Stolpweg zal tenminste 25 meter moeten bedragen. Hieraan is voldaan en plan 1 werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de be handeling van Plan II (dat zal voor zien in de bouw van enige tientallen bungalows) bracht de heer Overbee- ke (AR) naar voren dat hij de volks tuintjes er liever buiten had gehou den omdat deze mensen moeilijk compensatie zal kunnen worden ver strekt. Wethouder Kuijper (arb.) wees er op dat voor een paar tuin tjes toch maar moeilijk een heel plan kan worden gewijzigd. De heer Ro- meijn (WD) miste in plan II een speelweide. Bij het tweede plan ligt de grondprijs op f 36 per m-„ het geen volgens de voorzitter voor het platteland geen kleinigheid is. Op eer. vraag van de heer Overbeeke of deze grondprijs de prijs van andere grond niet zal beïnvloeden antwoordt de voorzitter dat de exploitatie apart gehouden wordt. Ook dit plan werd goedgekeurd door de raad. De rondvraag Bij de rondvraag wees de heer Bakker op de slechte toestand van de sportweg te Sirjansland waar ook de heer op 't Hof later op wees. Wethouder Kuijper deelde mede dat deze weg volgend jaar op de urgen- tielijst staat. Verder wees de heer Bakker op het feit dat er nog zo goed als niets is gebeurd aan het zoutschadeherstel van de vier Tuin dorpwoningen dat z.i. de mensen veel te vroeg uit deze huizen weg moesten naar het werkkamp. De voorzitter antwoordde dat de aanne mer dit werk voor een winterkarwei had bedoeld. „Wij zijn", aldus de voorzitter, „veel te soepel geweest, en wanneer we dit geweten hadden hadden we met deze aannemer niet aangepapt. Hij heeft thans beloofd er één klaar te maken voor Kerstmis en de rest op te leveren voor of op 14 februari 1968. Dergelijke gevol gen kan men verwachten wanneer men het werk gunnen wil aan am bachtslieden uit eigen gemeente". De heer van 't Hoff (arb.) informeerde naar de mogelijkheid van realisering van een derde bouwstroom op Schouwen-Duiveland, waarover de voorzitter geen al te optimistisch geluid kon laten horen. De heer Ro- meijn zag graag de schoolraden in geschakeld bij bv. benoemingen van onderwijskrachten aan de scholen omdat deze raden toch adviezen moeten verschaffen voor het onder wijs. In elk geval dient er contact met de raden te worden onderhou den. Hij informeerde verder naar de stand van zaken betreffende de plannen voor realisering van een in structiebad in de gemeente, en deed enige suggesties daarvoor. Inhaken de on de vraag van de heer Bakker betreffende de Sportweg te Sirjans land wees de heer op 't Hof (AR) op het feit dat de ingang van deze weg uit één richting te nauw is. Dit zal worden bezien. Op een vraag van dezelfde spreker hoe het staat met de herbestrating van een gedeelte van de Lageweg te Sirjansland deel de de voorzitter mede dat de herbe- strating nog dit jaar zal plaats vin den. Hierna sluiting. De jengtl komt aan zijn trekken BRUINISSE, 30-10. Het is op Bruinisse, gelukkig niet alles 500-ja rig bestaan wat de klok slaat, men leeft er ook nog in het heden, maar de feesten ter gelegenheid van dit heugelijke feit, volgend jaar juli te vieren, krijgen wel een nadrukkelijk accent. Een comité, bestaande uit 21 per sonen, dat verschillende onderdelen van het programma zal verzorgen, is aan de burgerij gepresenteerd. De subcommissies staan daarop dan nog niet vermeld, want zoals overal el ders in Nederland, zonder het be noemen van een commissie die weer een commissie benoemt, gaat het nu eenmaal niet. In tien jaar 467 miljoen meer mensen GENEVE, 30-10. Tussen 1950 en 1960 is de bevolking van onze aard bol met negentien procent toegeno men. In deze periode groeide zij van 2.526 miljard tot 2.993 miljard men sen. Het aantal stadsbewoners nam van 1950 tot 1960 met 43 procent, van 553 miljoen tot 760 miljoen toe. De bevolking van de grote steden zal zich in de komende twintig jaar verdubbelen, zo verwacht de bevol kingscommissie van de Verenigde Naties, die maandag voor een bij eenkomst van twee weken in Ge- nève bijeenkwam. Zij zal o.a. een plan bespreken om in 1970 een tel ling van alle aardbewoners te hou den. T.v. en radio met de neus op mosselpi'oblemen In de zaterdagmorgen te Bruinisse gehouden vergadering van de Stich ting Algemeen Mosselbelang, waar de vertegenwoordigers van Bruinisse, Zierikzee en Tholen spraken over een nieuwe betalingsregeling, een re geling, die met grote meerderheid werd aangenomen, was ook een ca meraman van de t.v. aanwezig. Hij maakte opnamen van de mos selkwekers in het vuur van hun re de en argumenterende om hun me ning kenbaar te maken. Vrijdag wer den in het dorp zelf een aantal op namen gemaakt, of werd op het wa ter en aan de haven gewerkt. Een en ander zal vrijdag 10 of zaterdag 11 november worden uitgezonden. Maandagmiddag waren voor de radio in de rubriek „Zoeklicht" ook ver schillende personen te beluisteren, over de toekomst van Bruinisse na afsluiting van het Brouwershavense Gat. We hoorden de stemmen van on dermeer de havenmeester A. Kik, de mosselkwekers A. H. Hoogerbeide, Joh. de Koning en M. Verspoor en van wethouder Jumelet. Burgemees ter Everwijn besprak in hetzelfde programma het probleem van de rio lering van de kampeerterreinen in zijn gemeente. Vrijdagavond ontving burgemees ter C. H. van de Linde met zijn se condanten van het feestcomité in de Nijverheidsschool voor meisjes, de jeugd die men tegenwoordig met de verzamelnaam tieners omvat. Het feestprogramma werd voorgelezen en de medewerking van de goed opgekomen jongeren gevraagd. Een lang gekoesterde wens, het optreden van een beat-band op Bru schijnt zomer 1968 in vervulling te zullen gaan. Burgemeester van de Linde stelde een bal masqué in het voor uitzicht en andere zaken, die de jeugd na aan het hart liggen. Als Bruinisse gaat feesten, dan moet ook de jeugd mee doen, was het uit gangspunt van deze avond en de jeugd bleek dat ook wel te willen. Advertentie stoer en modieus is dit ,bont' gevoerde winterjack. De sterke stof is van creëerde het model. W(j leveren alle soorten en leggen het onberispelijk! Woninginrichting H. DE VLIEGER Meelstraat 21 - Zierikzee Telefoon 2305 Unicef-directeur bij H.M. de Koningin DEN HAAG, 30-10. Op het ogen blik vertoeft voor een eerste offici ële bezoek in Nederland, na reeds de Sowjet-Unie, Polen, Frankrijk en België te hebben bezocht een Groot- Brittannië nog op zijn programma, de op l januari 1965 in dienst ge treden directer-generaal van Unicef, de Amerikaan Henry R. Labouisse. In zijn gezelschap bevindt zich zijn echtgenote Eve Der.ise Curie (doch ter van Pierre en Marie Curie) en de directeur van het regionale kan toor van het kinderfonds der Ver enigde Naties, dr. G. Sicault. Vandaag (dinsdag) brengt de di recteur-generaal een bezoek aan ko ningin Juliana. DODELIJKE ONGELUKKEN ROTTERDAM, Op de Nieuwe Binnenweg an Rotterdam is de 62- jarige mevrouw M. J. Voelgönne bij het oversteken door een bestelwagen geschept en met ernstig hoofletsel naar een ziekenhuis gebracht. Korte tijd daarna is zij overleden. MARUM. Op rijksweg 43 (Gronin- gen-Drachten) in de gemeente Ma- rum is een verkeersongeval gebeurd waarbij het ongeveer 17-jarige meis je N. Neef uit Marum om het leven kwam. KATWOUDE. De 68-jarige mevr. T. van Wingerden-Hogtetoorn, in woonster van Katwoude, kwam om het leven in deze gemeente, toen de auto, bestuurd door haar zoon, in een slip geraakte en tegen een boom reed. Het slachtoffer was onmiddel lijk dood. Haar zoon en twee kinde ren moesten- 'ter behandeling naar een ziekenhuis worden vervoerd. PURMEREND. Op de Purmerweg is een vrouw aangereden door een personenauto. Kort na aankomst in het ziekenhuis overleed het slacht offer aan de opgelopen verwondin gen. De rijkspolitie stelde een onder zoek in. KRUININGEN. In Kruiningen is een personenauto in een sloot langs rijksweg 58 terechtgekomen als ge volg van een slip. Een van de inzit tenden, de 32-jarige heer J. Antho- nissen uit Colijnsplaat, geraakte hierbij bekneld tussen auto en sloot- wand en overleed 'ter plaatse. DEN HAAG. De 57-jarige mevr. J. H .Stokking-Volckman Schatsman uit Den Haag is in het ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een auto-ongeluk. De vrouw verleende op de kruising Hengelolaan-Bere- steinlaan geen voorrang aaneen an dere personenauto. De auto kwam na de botsing in het water terecht. APELDOORN. In het „St. Liduina ziekenhuis" in Apeldoorn is over leden de 81-jarige heer J. H. Dene kamp uit Apeldoorn. Op 14 oktober werd de heer Denekamp op het kruispunt Kerklaan-Paslaan in zijn woonplaats aangereden door een personenauto. Hij werd daarbij zo zwaar gewond dat hij in het zieken huis moest worden opgenomen. DIEPENHEIM. Maandag is op de rijksweg van Zutpher. naar Hengelo nabij Diepenheim een auto in het Twentekanaal gereden .De bestuur der, een 21-jarige Engelse militair, die op weg was naar Osnabrück (in Duitsland), kwam door verdrinking om het leven. VLAARDINGEN. In het Holyzie- kenhuis te Vlaardingen is de 11-ja rige Monica van Beers uit Den Haag aan de gevolgen van een verkeers ongeluk overleden. Het meisje liep, bij het oversteken van de Broekweg te Vlaardingen, tegen een personen auto aan, die in verboden richting reed. DEVENTER. De 21-jarige A. J. A. te Hoonte uit Deventer werd op de weg Okkebroek-Lettele op slag ge dood toen een door hem bestuurde auto tegen een boom botste. Advertentie Daar bent u vóór, want met 'n goede portie vlees kunt u er tegen l Vlees Is rijk aan waardevolle eiwitten. Vlees Is uitstekend voor de lijn. En bet hele gezin houdt ervan, van lekker vlees en lekkere jusl 13. „Zo, kleine vlo! Kom maar eens hier, dan zullen we u kunstjes leren .'"snauwde de andere knecht en hij draaide de ami van de knaap zover op zijn rug, dat Presto het bijna uitschreeuwde van pijn. Dreigend kwam de andere naderbij. „En nu zal ik jou leren iemand voor de gek te houden!" gromde hij dreigend. Als enig antwoord stak Presto, wie de tranen van woede en pijn in de ogen stonden, zo ver mogelijk zijn tong tegen de kerel uit. Inmiddels had Ochron zich over de be wegingloze gestalte van Aram gebogen. „We zullen u ergens heenbrengen, waar ge voorlopig geen kwaad meer kunt doen, vriend", grijnsde hij, „maar eerst zullen we eens zien of ge misschien nog een paar penningen in uw gordeltas hebt!" Met voorzichtige vingers graaide hij in Aram's tas. Ineens trok hij zijn hand terug en zijn ogen werden groot van verbazing toen hij het voorwerp, dat hij uit de tas had ge haald, bekeek. „Het wapen van Rovanna!" mompelde hij en zijn stem trilde van op winding. „Wat kan dat te betekenen heb ben?" Opeens trof een luide kreet zijn oor. Te vergeefs had Presto geworsteld om los te komen. „Nu zal ik jou eens met een kruik wijn in je gezicht slaan!" gromde de oud ste krijger driftig, doch vóór hij zijn voor nemen ten uitvoer kon brengen, gaf de herdersjongen zo'n ferme trap tegen de kruik, dat de inhoud over zijn hoofd mid den in het gezicht van de andere dienaar spoot. Het zou er echter lelijk voor de jongen uitgezien hebben, als op dat ogen blik de rentmeester niet tussenbeide was gekomen. „Schei uit!" schreeuwde hij. „Laat de jongen los! Ik heb iets veel be- langrijkers!" Z. V. u. „De Nieuwe Komedie" brengt blijspel „Kat in de zak" van Feydeau ZIERIKZEE. 30-10. Onder auspi- ciën van de Z.V.U. brengt de Nieu we Komedie vrijdag 3 november a.s. het biyspel „Kat in de zak" van Georges Feydeau op de planken van de Concertzaal. Het stuk wordt - in een vertaling van Ernst van Altena en onder regie van Gilles Léger - vertolkt dcor Shireen Strooker, Kit ty van Wijk, Conny van Leeuwen, Wim de Meijer, Johan Sirag, Joop van der Denk, Ed BoIImann en Ro bert Borremand. Chat en Poehe werd in 1888 ge schreven, toen Feydeau 26 jaar oud was. Het is een briljante opeenstape ling van misverstanden, die het Pa- rijse publiek bij de eerste heropvoe ring in 1965 in drommen naar het theater trok. De intriges in het stuk - men spreekt wel over Feydeau's „lachme- chaniek" - kan men nauwelijks na- vertellen, zo snel en zo soepel volgen ze elkaar op en het zijn er zoveel. De ene gebeurtenis grijpt precies weer in de andere en zo logisch, dat er praktisch geen verwarring kan ont staan, althans van de zijde van het publiek niet. Een logische verwarring ontstaat uiteraard tussen de pensonen op het toneel. In het stuk signaleren we het bin nenvallen in een Parijs gezin van een operazanger uit Bordeaux, die ach teraf geen operazanger, niet de na tuurlijke maar de echte zoon van een vriend van de heer des huizes blijkt te zijn. Hij wordt aanvankelijk verliefd op de vrouw des huizes en niet op haar vriendin hoewel deze het zich inbeeldt en tenslotte niet op de vrouw, noch op de vriendin, maar de dochter des huizes. Enfin de verwikkelingen zijn vele en het zout van de humor is dik gestrooid. Shireen Strooker speelt de hoofdrol in het blijspel „Kat in de zak".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3