DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sovvjet-Unie koppelde twee kunstmanen elektronisch aaneen Opbrengst vluchtelingenactie 1966 18 miljoen gulden I mantel of japon j „DE MAGNEET" j Helt Johnson over naar Israël-visie Thieu (nieuwe president Zuid-Vietnam) richt zich tot Hanoi Geen Nobelprijs voor de vrede Zware bosbranden bij Los Angeles 8 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I)iiisriu« 31 oktober 1967 124ste jaargang Nr. 19889 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1809 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN.EN ADVERTENTIES: Jannewekken It, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per maand na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Melodieën voor de stadscarillons Succes in ruimtevaart MOSKOU. 30-10. De Sow jet-Unie heeft twee kunstmanen, de Kosmos- 188, die maandag gelanceerd was, en de Kcsmos-186, die op 27 oktober in een baan werd gebracht, aan elkaar laten koppelen. Ztf vervolgen nu ge zamenlijk hun vlucht rond de aarde, volgens ontvangen gegevens werken alle instrumenten aan boord normaal. Vermoed wordt dat de Kosmos-186 een groot ruimtevaartuig is, dat vijf man kan vervoeren. Deze kunstmaan is in een baan gebracht die bijna ge lijk is aan die van de Soyoez-1, die op 24 april neerviel. Ruimtevaarder Komarov verloor daarbij het levên. Radio Moskou noemde deze eerste automatische koppeling in de ge schiedenis een nieuwe overwinning voor de Sowjetrussische ruimtevaart- kunde. Automatisch De koppeling gebeurde automa tisch en werd door elektronische re kenmachines geleid. De Amerikanen Italië heeft gisteravond in Rio de Janeiro de .gouden haan" gewonnen van het tweede internationale lied jesfestival met het door Jimme Fon- tana gezongen „Por una Donna" van Martino en Peretta. Israëlische schenking voor Arabische vluchtelingen NEW YORK, 30-10. De Israëlische regering zal een bedrag van een miljoen Israëlische ponden (bijna 1.200.000 gulden) ter beschikking stellen van het bureau der Verenig de Naties voor hulp aan de (Arabi- che) Palestijnse vluchtelingen. Dit heeft maandagavond de Israëlische delegatie bij de V.N. aangekondigd na een onderhoud tussen de Israëli sche minister van buitenlandse za ken, Abba Eban, en de secretaris generaal Thant. hebben ook al ruimtevaartuigen aan eikaar gekoppeld, maar dat gebeur de door handbesturing door de inzit tenden. De Kosmos-188 is gelanceerd om het onderzoek van de kosmische ruimte voort te zetten en om nieu we systemen en elementen voor het ontwerpen van ruimtevaartappara- tuur te proberen. De omwentelingssnelheid van de Kosmos-188 bedroeg in het begin 88,97 minuten, de grootste afstand van de aarde is 276 km. de kleinste 200 km. de baanhoek (inclinatie) be draagt 51.68 .graden. Grote mogelijkheden Het koppelen van ruimtevaartui- vaartuigen schept ongekende moge lijkheden voor het in een baan bren gen van grote wetenschappelijke ruimtevaartstations, die ingewikkel de en veelzijdige taken kunnen ver vullen bij het onderzoek van de ruimte en de planeten, aldus het Sowjetrussische persbureau Tass. Prins Bernhard in Geneve Op de plechtigheid in het voorma lige volkenbondspaleis sprak de prins over het doorzettingsvermogen, de vindingrijkheid en de pioniersgeest, waarvan een halve eeuw geleden Fridtjof Nansen, „de pleitbezorger van de zaak der misdeelden", blijk had gegeven bij zijn streven om zijn tijdgenoten te interesseren voor de ellende van de vluchtelingen in Eu ropa. Ditmaal was het gegaan om een verbetering van het lot van de ontwortelden in Afrika en Azië. Bij deze actie had men de beschikking gehad over massacommunicatiemid delen, vooral de televisie, waarmee men miljoenen mensen rechtstreeks had kunnen confronteren met de nood van de vluchtelingen in verre landen. DEN HAAG, 30-10. Prins Bern- hard heeft maandagmiddag bekend gemaakt ,dat de Europese vluchte lingenactie van 1966 een bedrag van circa 18 miljoen dollar heeft opge bracht. Hfj deed dit in Geneve, waar hem als voorzitter van de werkgroep die deze actie heeft geleid, de Nan- sen-medaille voor hulp aan vluchte lingen werd uitgereikt. Als een dame gekleed... 5 mot een van Nieuwerkerk J Kerkstraat 10, tel. (01114) 265 Hoessein naar V. S. NEW YORK, 30-10. Koning Hoes sein van Jordanië, die deze week in de V.S. zal aankomen om deel te ne men aan de debatten in de Verenig de Naties over het Midden-Oosten, kemt volgens het Amerikaanse blad „Newsweek" in werkelijkheid presi dent Johnson een bezoek brengen met het doel een oplossing te vinden voor de kwestie. Newsweek meent, dat het Ameri kaanse standpunt een wijziging heeft ondergaan. Waren de V.S. aanvanke lijk voor terugtrekking van de Israë liërs uit de veroverde gebieden, in ruil voor erkenning door de Arabie ren van het bestaan van de staat Is raël, president Johnson zou thans meer voelen voor het Israëlische standpunt, dat in zijn ogen de beste kans biedt op een politieke regeling. Deze gewijzigde houding zou vooral zijn ingegeven door de hachelijke economische situatie van Egypte, die, naar de mening van de Amerikaanse president, president Nasser van Egypte zou aansporen tot een snelle regeling van het geschil. News week zegt. dat de Ameri kaanse regering wellicht binnenkort haar plannen voor het Midden-Oos ten zal onthullen. De belangrijkste punten ervan zouden zijn: wederop bouw van de getroffen gebieden; het maken van Jeruzalem tot een open stad met vrije toegang tot pelgrims van alle gezindten. Israël zou de re patriëring van en hulp aan de Ara bische vluchtelingen op zich moeten nemen. Prinselijk paar bij Evangelische Broedergemeente te Zeist ZEIST, 29-10. Zondagmorgen woonden prinses Beatrix en, prins Claus 'de kerkdienst bij van de Evangelische Broedergemeente te Zeist. De predikant, ds. H. Bintz, be tuigde zijn deelneming met de slachtoffers van de brand en dankte voor de vele spontane aanbiedingen van hulp. De prediking werd geleid door ds. J. B. Groenewegen, Ned. Herv. predikant in Australië. Hij zei onder meer: „Het evangelie moet niet door de brand opzij worden geschoven, maar de brand moet door het evangelie opzij worden gescho ven". Na de dienst liet het prinselijk paar zich uitvoerig inlichten over de ramp. Jacht op misdadigers in Chicago CHICAGO, 30-10. De Amerikaan se federale recherche (FBI) heeft de bankrovers Henry Michael Gargano en Clifton Daniels bovenaan de lijst van meestgezcchte misdadigers ge plaatst. Volgens de FBI was hun driemans bende, die vrijdag een fel vuurge vecht met de politie 'leverde bij een bank in de buitenwijk Northlake van Chicago, een van de gevaarlijkste van het midden-westen sinds het optre den van John Dillinger in de jaren dertig. Het derde lid van de bende, Ronald del Rainie, werd vrijdag aangehouden op de plaats van Droof en is zondag officieel beschuldigd van moord op twee politieagenten, die in het ge vecht om het leven kwamen. Op hem werd een deel van de buit van 83.000 dollar aangetroffen. Nog altijd is het fraaie beeldje zoek, dat in de Marnixstraat te Amster dam, tegen de gevel van het nieuwe De La Mar Theater was aangebracht ter nagedachtenis van de daar ge vallen oorlogsslachtoffers. Het beeldje werd op 13 september ge stolen. Het stelt een manspersoon voor en is van brons vervaardigd. De maker van het beeldje was Hildo Krop. De verdwijning van dit her inneringsbeeld is uiterst pijnlijk voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers. Beschuldiging van ;,Look" „State Department' NEW YORK. 30-10. Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Look" zijn in de tweede wereldoorlog functiona rissen van het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken er in een officieel rappert van beschuldigd het bestuursapparaat te hebben mis bruikt om de redding van joden uit de vernietigingskampen van de nazi's te voorkomen. Het jongste nummer van „Look" schrijft dat het rapport op 16 janu ari 1944 door de toenmalige minister Henry Morgenthau aan president Roosevelt werd overhandigd. Het was het resultaat van een onderzoek waartoe Morgenthau opdracht had gegeven na een beschuldiging dat de Verenigde Staten niet dadelijk han delend waren opgetreden voor de i edding van 70.000 Roemeense joden. In het „rapport aan de minister over de berusting van deze regering in de moord op de joden", zoals de titel luidde, was gezegd, dat de functio narissen, die hadden geprobeerd hun schuld te verbergen, niet alleen had den geweigerd om met particuliere organisaties samen te werken, maar zelfs stappen hadden ondernomen om Voor de komende viering van de 50ste verjaardag van de oktoberrevolutie zal Moskou fraai zijn geïllumineerd. De verlichting heeft inmiddels reeds proefgebrand. Men onderscheidt op de foto gemakkelijk het Rode Plein met het Leninmuseum. Na de beëindiging zei Thieu in een toespraak: „Vandaag, nu het gehele volk mij de grote verantwoordelijk heid heeft toevertrouwd het te leiden, bevèSHg opnieuw mijn rechtslYeeks - aanbod aan de Noord Vietnamese re gering aan de conferentietafel plaats te nemen opdat de regeringen van Noord- en van Zuid de mogelijkhe den kunnen zoeken en vinden tot be ëindiging van de oorlog". SAIGON, 31-10. Luitenant-gene raal Ngoejen Van Thieu is dinsdag in Saigon beëdigd als president van Zuid-Vietnam en heeft zich bij deze gelegenheid opnieuw tot Noord-Viet nam gericht met het voorstel aan ta fel te gaan zitten om te spreken over beëindiging van de oorlog. De 44-jarige Rooms-Katholieke opperofficier van de infanterie, die 3 september tot president werd ge kozen, •legde in aanwezigheid van on der meer vice-president Ngoejen Cao Ky de eed af op een podium op het bordes voor het vroegere opera gebouw. De plechtigheid werd bijge woond door vertegenwoordigers uit 23 landen en duizenden belangstel lenden. Tot de buitenlandse gasten behoor de vice-president Hubert Humphrey van de Verenigde Staten. De Ameri kaanse veiligheidsdienst had kenne lijk met alle eventualiteiten rekening gehouden want in Humphrey's auto lagen gasmaskers, kogelvrije vesten en enkele geweren. Er waren uitgebreide veiligheids maatregelen getroffen om mogelijke aanslagen door de Vietcong te verij delen. Zowel Ngoejen Van Thieu als Ky waren in burger. Moncl-op-moiwl- beademing JOHANNESBURG. 30-10. De Zuidafrikaan Sarei Venter be weert een goudvis met mond- op-mon beademing weer tot leven te hebben gebracht na dat zijn vrouw het schijnbaar dode dier uit het aquarium had gehaald en in de vuilnis bak had gegooid. De heer Venter zei lot zijn daad te zijn gekomen door hel gehuil van zijn zoontje over de dood van de goudvis. verhinderde redding van Joden de uitvoering van programma's van die organisaties te verhinderen. ..Look" schrijft dat volgens het. rapport „een groeiend aantal verant woordelijke personen en organisaties zuiver anti-semitisme als de beweeg reden van deze functionarissen be schouwt „en dat er weinig bewijs meer nodig is om de verdenking te laten uitgroeien tot een grof schan daal". De namen van de betrokken functionarissen werden in het artikel niet genoemd. Brand aan boord van tanker ROTTERDAM, 30-10. Met zes la- ge drukstralen heeft de bedrijfs brandweer van Verolme op Rozen burg maandagavond een brand ge blust in een der tanks van de Noor se tanker „Berge Racine" van 37.705 brt. De brand ontstond doordat een hoeveelheid ruwe olie, die in de midscheeps gelegen tank was achter gebleven, door een vonk van een las apparaat had vlam gevat. OSLO. 30-10. De Nobelprijscom missie van het Noorse parlement heeft maandag in Oslo besloten geen Nobelprijs voor de vrede toe le ken nen voor het jaar 1967. LOS ANGELES, 31-10. Ongeveer 2000 brandweerlieden bestrijden in de omgeving van Los Aangelcs een aantal bosbranden die al 100 huizen in de as hebben gelegd en die meer dan 7000 mensen hebben genoodzaakt te vluchten. De wind die aanvankelijk een snel heid had van meer dan 110 km per uur is in kracht afgenomen en men hoopt dat de dichlerbcvolkte gebie- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's «CCCOCOCCCCCCOGCCCCCCCCCO Eenzaamheid is voor de Q gekst wat dieet is voor het lichaam. 9 5000GCOOOÖCCCOCOOOK Onstandvastig weer Verwachting tot woensdagavond: Aanvankelijk buien, gevolgd door opklaringen, maar morgen van het westen uit opnieuw regen. Aanvan kelijk krachtige tot stormachtige wind tussen west en noord, morgen matige tot krachtige naar zuidwest krimpende wind. Weinig verandering in temperatuur. 1 nov. Zon op 7.34, onder 17.13. Maan op 6.16, onder 16.48. 2 nov. Zon op 7.35, onder 17.11. Maan op 7.52, onder 17.06. Nieuwe maan: 2 nov. te 6.48. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 nov. 2.07 v.m. 14.22 n.m. 15.09 n.m. BROUWERSHAVEN: 1- nov. 2 nov. 1.48 v.m. 2.31 v.m. 14.10 n.m. 14.54 n.m. President van Uruqnay wil duelleren MONTE VIDEO, 30-10. De presi dent van Urukuay, generaal Oscat Gestido, wil duelleren met zijn voor malige minister van financiën, Amil- cor Vasconcelles. Het staatshoofd voelt zich gekwetst door een uitla ting van zijn oud-medewerker, die als senator onlangs de president beschuldigd had van onoprechtheid. Vasconcellos had bij gelegenheid de minister van buitenlandse zaken, Hector Luisi, een „loonschrijver" genoemd. Ook Luisi wil duelleren. Als een ereraad vindt dat een du el gerechtvaardigd is, zal president Gestido zijn'bevoegdheden aan vice- president Jorge Pacheco Areco overdragen. Ontslagen in het noorden GRONINGEN, 28-10. De directie van de jachtwerf Gebr. de Vries te Zuidbroek heeft vrijdagmiddag haar gehele personeel ontslagen. Het be treft hier 29 werknemers die hun loon tot en met vrijdag kregen uit betaald. Er is geen contact geweest met de vakorganisaties. In Zuid broek is men van mening dat 'het met de jachtwerf niet rooskleurig stond en er geen geld meer zou zijn voor het verder uitbetalen van de lonen. De directie wilde geen commen taar geven. Dode bij frontale autobotsihg MAASBREE. 30-10. Op de weg tussen Maasbree en Sevenum is een personenauto in frontale botsing ge komen met een autobus die bij het passeren van enkele fietsers te ver op de linkerweghelft was geraakt. De bestuurder van de auto, de 29- jarige H. Berden uit Maasbree werd zwaar gewond naar een ziekenhuis te Venlo overgebracht, waar hij kor te tijd na aankomst overleed, Zijn echtgenote en kind werden licht ge wond naar een ziekenhuis te Horst overgebracht. Springtij: 4 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-10. Het K.N.M.I. deelt mede; Op het noordelijk deel van de Atlantische oceaan staat in de hogere luchtlagen een sterke stroming uit west tot noordwest. Hiermede trekken storingsgebieden via de Britse eilanden en de Noord zee naar het Europese vasteland. Een in betekenis toegenomen lage drukgebied koerste het afgelopen et maal over Wales en Engeland naar het zuidoosten. Een bijbehorend re- gengebied breidde zich in de loop van de nacht al tot over ons land uit, waarbij de wind naar het zuid oosten kromp en in het binnenland tot krachtig of hard en aan de kust tot hard of stormachtig aanwakker de. Het laat zich aanzien dat de kern van deze depressie in de richting van Berlijn zal wegtrekken. Aan de achterzijde staan harde tot storm achtige noordwestelijke winden die zich in de avond en nacht over ons land uitbreiden .Daar er vanuit het westen een rug van hoge luchtdruk naderbij komt zal het weer morgen een kortstondige verbetering onder gaan. Op de oceaan handhaaft zich evenwel een grote depressie-activi teit die later op de dag alweer in ons land merkbaar kan worden. n China heeft dinsdag met een spe ciaal vliegtuig de Indonesische am bassadeleden uil Peking naar Dja karta overgebracht om met hetzelf de toestel de Chinese ambassade uit Djakarta naar Peking terug te bren gen. Egyptisch bevelhebber voor rechtbank KAIRO. 31-10. In Kaïro is maan dag het proces begonnen tegen de Egyptische luchtmachtbevelhebber Mohammed Sedlcey Mahmoed en drie andere opperofficieren die ervan worden beschuldigd verantwoorde lijk te zijn voor de nederlaag van de Egyptische luchtmacht tijdens de oorlog in juni. De drie andere officie ren zijn luchtmaarschalk Gamal Afi- fy en de vice-luchtmaarschalken Hamid El-Dogeid en Ismail Labib. Na de voorlezing van de tenlaste legging is het proces tot 11 novem ber verdaagd. Kosygin wil «een conferentie den nu gespaard blijven. Dc branden woeden in een gebied van meer dan 26.000 hectare. Brandweerfunctionarissen zeiden vannacht dat de branden niet meer zo hevig waren als gisteren, maar dat zij minstens zo erg waren als in 1961 te Bel Air bij Los Angelos toen 450 huizen werden verwoest. De branden worden bestreden mot 200 brandweerwagens en zes vlieg tuigen. over Vietnam MOSKOU. 30-10. Premier Kosy gin van de Sowjet-Unie heeft maan dag het voorstel van de wereldfede ratie van V.N.-verenigingen om een vijflandenconferentie voor vrede in Vietnam te houden van de hand ge wezen. Omdat het plan niet voorziet in deelneming van Noord-Vietnam en het Zuidvietnamese nationale be vrijdingsfront.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1