DE ZIERIKZEESCHE COURANT Speculaties over komend Russisch ruimtevaartexperiment Verbetering van huidige subsidieregeling voor Kruisorganisaties MORRIS In landbouw wordt achterstand werktijd sneller ingehaald dan loonachterstand Nieuwe „Schelde"-vestiging in Terneuzen Baldadigheid in Amsterdamse binnenstad Ter«ggave van pasting Kritiek op onderwijsbeleid Staatssecretaris wil wet op de dierproeven I I Brandschade in 1967 zal bedrag benaderen van 200 miljoen KAMERBREED „DE MAGNEET" Twee schepen zonken op Nieuwe Waterweg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 30 oktober 1967 124ste jaargang Nr. 19888 WAAR IN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poilbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. RecJakfeur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Men sen schedels gevonden in Haven park-tuin DEN 1IAAG, 28-10. Een vuurwerk van Kosmos-kunsimanen beeft dit weekeinde aanleiding gegeven tot speculaties omtrent een opzienba rend experiment van de Russen. Nadat in de Britse pers berichten waren verschenen over de lancering van een onbemand Soyoez-ruimte- voertuig, dat plaats kan bieden aan vijf astronauten, maakte het Russi sche persbureau Tass bekend, dat vrijdag een nieuw type Kosmos no. 186 in de ruimte is gebracht. De satelliet moet dienen als model voor de toekomstige ruimtevoertuigen en draait in een baan om de aarde, die vrijwel gelijk is aan die van de So- yoez 1'. Dit type sloeg in april bij zijn terugkeer naar de aarde te plet- DEN HAAG, 28-10. De staatsse cretaris van sociale zaken en volks gezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, heeft aan de kruisorganisaties mee gedeeld, dat de huidige rijkssubsidie regeling voor plaatselijke verenigin gen voor gezondheidszorg zal worden verbeterd. Advertentie QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Momenteel wordt door het rijk een subsidie verstrekt van 50 pet. in de personeelskosten van de wijkver pleegsters. Met ingang van 1 novem ber 1967 zal dit subsidie worden ver hoogd tot 55 pet. Verder heeft de staatssecretaris aan de organisaties op het gebied van de geestelijke volksgezondheid doen weten, dat de rijkssubsidierege ling ten behoeve voor medisch-op- voedkundige bureaus en sociaal-psy chiatrische diensten gunstiger zullen worden. Zo zullen - eveneens per 1 november - de tot dusverre niet bij de subsidieberekening in aanmerking komende sociale lasten en pensioen kosten van het personeel werkzaam bij genoemde bureaus en diensten, in het subsidie worden opgenomen. UTRECHT. 28-10. De „inhaal" van de werktjjd wordt in de landbouw, akkerbouw en veehouderij beter ge realiseerd dan de loonachterstand. In vergelijking met de nijverheid verminderde de arbeidstijd in de landbouw met ruim het dubbele, maar de absolute achterstand in cen ten wordt, vergeleken met de nijver heid, steeds groter. Veiling collectie zeldzame gouden munten AMSTERDAM, 28-10. Op 20 en 21 november zal in het Carltonhotel in Amsterdam door de numismaat Jac ques Schulman de A.C.R. Drees- mann-collectie, een verzameling van ruim duizend gouden munten, wor- deng eveild. De waarde van deze col lectie wordt in totaal op zeker drie kwart miljoen gulden geschat. Som mige munten, die volgens de catalo gus zeer zeldzaam zijn, worden per stuk op respektievelijk 25.000, 12.000 en 10.000 gulden getaxeerd. Het zijn alle moderne munten uit de 19e en 20e eeuw en afkomstig uit de ge hele wereld. Vervalste dagboeken van dictator Mussolini VERCELLI, 29-10. In de plaats Vercelli in noordwest-Italië is een 54-jarige vrouw aangehouden, om dat zij gepoogd zou hebben een ver valst dagboek van de dictator Benito Mussolini te verkopen aan een bui tenlandse uitgever. Voor een derge lijk feit was de vrouw, Amalia Pan- vini Rovati, in 1960 al tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Vol gens de politie had zij zelf het dag boek geschreven. Dit is volgens de voorzitter van de Algemen Nederlandse Agrarische Be- drijfsbond, de heer Sake van der Ploeg, gebleken uit recente onder zoekingen. In de nijverheid werd de arbeidstijd met 1,2 uur terugge bracht, in de landbouw met 4,9 uur. Wat het besteedbaar inkomen betreft zijn de uurloonverschillen met de nijverheid gestegen van 22 cent in 1958/1959 tot 58 cent thans. De pro centuele achterstand blijkt voor de landbouw iets gunstiger uit te vallen. Bij deze vergeijking is inderdaad sprake van inhalen. In 1962/1963 be droeg de achterstand nog 18 procent, thans is het 14 procent. De grootste achterstand werd geconstateerd in 1961/1963. Daarna was de situatie ge- lijkgeblijvend, maar in de volgende drie jaren en in 1966/1967 is duide lijk sprake van een teruggang. De heer Van der Ploeg vond het onverstandig dat de „oude klompen van de geleide loonpolitiek" zijn weg gegooid" zonder dat het' stakings recht is gerealiseerd. Boodschap van 0e Thant aan prins Bemhard NEW YORK, 30-10. Secretaris- genraal Thant van de Ver. Naties heeft prins Bernhard zijn gelukwen sen gezonden in verband met het feit dat de prins de Nansenmedaille voor vluchtelingenwerk is toege kend. De medaille zal de prins van daag (maandga) worden aangeboden tijdens een plechtigheid in het voor malige Volkenbondspaleis in Ge- nève. Thant schrijft dat prins Bernhard door zijn werk voor de vluchtelin gen „de oprechte dank van de gehele volkerengemeenschap" heeft ver diend. TERNEUZEN, 27-10. Burgemees ter J. C. Aschoff van Terneuzen heeft de officiële opening verricht van de nieuw vestiging van de N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" Vlissingen, lid van de Rjjn-Schelde- groep. Deze vestiging omvat momenteel een service- en réparatiewerkplaats van 20.000 vierkante meter. Er werkt ongeveer 65 man personeel. De ver wachtingen zijn dat binnen korte tijd het personeelsbestand zal zijn uitge groeid tot 100 man. „De Schelde" heeft deze vestiging nodig geoordeeld op grond van het feit dat naast de reeds bestaande be drijven, zich de laatste jaren ver scheidene nieuwe belangrijke bedrij ven rond Terneuzen hebben geves tigd. Daarnaast wil men in de toe komst tevens service verlenen aan de scheepvaart. ter, waarbij ruimtevaarder Wladi- mir Komarov om het leven kwam. De Sowjet-Unie zette in de afge lopen week vier Kosmos-satellieten in de ruimte. Woensdag lanceerde men Kosmo 184, die vrijdag werd gevolgd door de nummers 185 en 186. Om het vuurwerk te komplete- ren verscheen zaterdag Kosmos-187 in een baan om de aarde. Politieke waarnemers in Moskou spraken berichten tegen, dat de Sowjet-Unie met het oog op de her denking van de bolsjewistische re volutie volgende maand een bemand ruimtevoertuig zal lanceren. Een mislukking zou de feestvreugde be derven, zo meenden zij. Frontale botsing: ilode en vier gewonden MOLENAARSGRAAF, 29-10. Op de provinciale weg door de Alblas- serwaard onder de gemeente Mole naarsgraaf is zondagavond om streeks tien uur een 47-jarige in woonster uit de gemeente Sliedrecht ten gevolge van een frontale botsing om het leven gekomen. De auto waarin zij zat botste bij het inhalen tegen een tegenligger. Haar echtge noot en de drie inzittenden van de andere auto werden met verwondin gen naar een ziekenhuis overge bracht. Sint Nieolaas (vroeg) naar Amsterdam AMSTERDAM, 28-10. Dit jaar zal Sint Nieolaas tijdens zijn intocht in Amsterdam op zaterdagmiddag 18 november langs een andere route rijden dan de voorgaande jaren ge bruikelijk was. Nu zal ook het zui delijk stadsdeel in het feestelijk ge beuren betrokken worden. Het eind doel is thans niet het A.M.V.J.-ge bouw aan het Leidse Bosje, maar het nieuwe R.A.I.-gebouw aan het Euro paplein. Sint Nieolaas en zijn gevolg arriveren 's middags om 14.30 uur per schip aan de Prins Hendrikkade, tegenover de Sint Nicolaaskerk. De beroemde beschilderde buste van Nofretete, echtgenote van Amenophis, heeft in West-Berlijn een nieuw plaatsje gekregen. Het behoort tot de we reldberoemde Egptische kunstverzameling, die ook al door splitsing van de stad in twee delen nieuwe expositiever trekken heeft gekregen. De voor historische tijd (tot 3000 v¥ Chr.) is in het museum met vondsten uit bijna alle tot nu toe bekende culturen vertegenwoordigd. DEN HAAG, 28-10. De staatsse cretaris van financiën, dr. F. H. M. Grapperhaus, acht het niet nodig aan de bestaande regeling tot terugont vangen van te veel betaalde belas ting grotere bekendheid te geven dan thans reeds geschiedt. Wel zal om streeks maart in een persbericht nog eens de aandacht op deze regeling worden gevestigd, aldus heeft hij in antwoord-op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid A. de Goede (D '66) meegedeeld. Japanse busongelukken TOKIO, 29-10. Zondag zijn in west-Japan en in het noorden van het land toeristenbussen in een ri vier gestort. In totaal werden meer dan 100 inzittenden gedood. AMSTERDAM, 29-10. De felle regenbuien die zaterdagavond Am sterdam teisterden zijn reden ge weest dat de gebruikelijke relletjes en baldadigheden rond „Het Lieverd je" en op het Leidseplein nagenoeg achterwege zijn gebleven. Het goede weer zondagmiddag deed een geheel andere situatie ontstaan. Grote groepen jongelui maakten zich schuldig aan baldadigheid in vrijwel de gehele binnenstad tussen het Spui en het Vondelpark. Bij „Het Lieverdje"' kwam het tot moeilijkheden; voor het Amerikaanse consulaat aan het Museumplein werd gedemonstreerd; in het Vondelpark werd gehappend; passerende auto's in de Leidsestraat werden gemoles teerd en als hoogtepunt werd een po ging ondernomen het gebouw van de Vrije Gemeente aan de Wetering schans - dat de provo's en hippies als recreatieruimte willen hebben - te bezetten. G.a. hier moest de po litie even hardhandig optreden. Er zijin in de loop van de middag enke le arrestaties verricht. Militair verongelukt ENSCHEDE, 29-10. De 20-jarige militair L. Lansink uit Overdinkel is in Enschedé om het leven geko men. Hij probeerde op het station de trein naar Amersfoort te halen die juist was gaan rijden. De mili tair kwam tussen het perron en de trein terecht en overleed ter plaatse. Na de brand in Zeist ZEIST, 28-10. De tweede zeer grote brand binnen korte tjjd, ditmaal te Zeist, waar vrijdagavond een door een felle storm aangewakkerde vuur zee een deel van het gebouwencom plex van de Evangelische Broeder gemeente in dè as legde, heeft in het verzekeringsbedrijf verontrusting ge wekt, ondanks het feit, dat derge lijke grote schaden door herverzeke ring en andere technieken van de risicospreding, over een groot aantal verzekeraars worden verdeeld. Ingewijden in het verzekeringsbe drijf schatten dat, met inbegrip van de in Zeist aangerichte brandschade, de totale directe brandschade in het jaar 1967 een bedrag van 200 miljoen gulden zal benaderen. Het na-oor- logse record op het gebied van de brandschade staat op naam van het jaar 1964, met een totale directe schade van 150 miljoen gulden. De helse brand van vrijdagavond legde binnen een uur Nederlands UTRECHT, 28-10. De voorzitter van de Algemene Bond van Onder wijzend Personeel, de heer E. Steen bergen, is van oordeel dat het rege ringsbeleid ten aanzien van het on derwijs en zijn dienaren aanleiding geeft tot ernstige bezorgdheid. Op de zaterdag in Utrecht gehou den bor.dsraadsvergadering zei hij niet te begrijpen en aanvaarden, dat onderwijs een zo geringe rol speelt bij het bepalen van de totale kabi- netspolitiek. DEN HAAG, 28-10. Staatssecreta ris dr. R. J. H. Kruisinga van sociale zaken en volksgezondheid wil komen tot een wet op de dierproeven, waar bij de bescherming van het dier cen traal wordt gesteld. Dit blijkt uit een voorontwerp van wet, dat de staatssecretaris om ad vies heeft voorgelegd aan de Cen trale Raad voor de Volksgezondheid. Het ontwerp gaat uit van een stelsel van vergunningen en inspectie. Zon der vergunning zal het verrichten van proeven op dieren verboden zijn. Uitgangspunt van het voorontwerp van wet is de gedachte, dat proeven op dieren alleen dan aanvaardbaar zijn, als zij het belang van de mens of het dier dienen. Hiervan kan slechts worden afgeweken ten be hoeve van een zeer gewichtig ander belang. Vergunningen tot het nemen van proeven op dieren zullen zoveel mogelijk slechts worden afgegeven aan universiteiten, farmaceutische industriën en bijvoorbeeld zieken huizen. grootste textielgroothandel en een historisch belangrijke vleugel (18e eeuw) van de Broedergemeente in korte tijd geheel in de as. De schade werdit geraamd op niet minder dan f 38 miljoen. Het grote carrévormimge gebouw, waartoe ook behoren het slot en zus ter- en weduwehuis, wordt bewoond door ongeveer 70 families die tot de Hernhutters behoren. Tegen de vleu gel vain de broedergemeente aan ligt de groothandel van textiel'goederen van de firma H. Wees en Weiss. De broedergemeente verkeert in de uit zonderlijke positie eigenaresse van deze groothandel te zijn. Er werken 300 man personeel. Zodoende is dit bedrijf, dat zowel in Nederland als daarbuiten grote faam geniet, de kurk waar het werk van de Hernhut ters op drijft. Het vorig jaar werd een groot deel van het bedrijf geheel vernieuwd. Dc brand is ontstaan op de tweede verdieping hoog gelegen vliering van de broedergemeente, vermoedelijk als gevolg van kortsluiting. Honderden tonnen textielgoederen lagen hier opgeslagen en waren in een oogwenk een prooi der vlammen. De wind wakkerde de vuurzee nog aan. waardoor zowel het nieuwe ge deelte van de groothandel als een groot deel van het historische ge bouw in vlammen opging, terwijl de meest linkse vleugel van het ge bouw werd bedreigd. Linkervleugel behouden Ijlings gealarmeerde brandweer korpsen uit Utrecht, Driebergen, Bunnik, Zeist, Amersfoort, Bilthoven, Dit nummer bestaat uit 6 pagina's OCCOSCCCOCC050COCCOCCOCOO 8 0 Wat een deugd is in een N mens kan geen ondeugd in een 1 km j) De Bilt en Soesterberg bestreden de enorme vuurzee met ruim 30 hoge drukspuiten. Om twaalf uur 's nachts brandde het gebouw over een lengte van 150 meter als een fakkel, tien tallen meters hoge vlammen en rook zuilen schoten de lucht in. Een ge vaarlijke vonkenregen daalde onop houdelijk neer op de tientallen brandweer- en politiemannen en het duizendkoppige Zeister publiek, dat de brand gadesloeg. Onder uiterste krachtsinspanning slaagde de brandweer er na meer dan zes uur spuiten in de meest Lin kervleugel van de broedergemeente voor het vuur te sparen. Er is echter wel een aanzienlijke waterschade ontstaan. Tijdelijk regen Verwachting tot dinsdagavond: Vannacht in het binnenland kans op nachtvorst, langs de kust nog hier en daar een bui en matige tot zwakke wind tussen west en zuid; morgen half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen; ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag en overwegend ma tige wind uit zuidelijke richtingen. 31 okt. Zon op 7.32, onder 17.15. Maan op 4.44, onder 16.34. Nieuwe maan: 2 nov. te 6.48. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 31 okt. 1.23 v.m. 13.35 n.m. BROUWERSHAVEN: 31 okt. 1.06 v.v. 13.30 n.m. Springtij: 4 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-10. Het K.N.M.I. deelt mede; Gedurende het week einde trok een actief lagedrukge bied over de Noordzee naar het noordoosten weg. De kern bevindt zich nu boven midden-Scandinavië. Een geheel met koude en onstabiele lucht gevulde uitloper van deze de pressie strekte zich de afgelopen dagen in zuidelijke richting tot over onz eomgeving uit. Onder invloed van het relatief warme Noordzeewa ter ontwikkelden zich hierdoor tal rijke buien, die plaatselijk van hagel en onweer vergezeld gingen. De meeste neerslag is hierbij in het westen en noorden van ons land ge vallen. Het algemeen weerbeeld onder gaat nog geen belangrijke verande ring. Westelijk van Ierland bevindl zich een kleine depressie die naar het zuidoosten koerst. Samenhan gend hiermede, alsmede het feit dat eerder genoemde uitloper van het Scandinavisch lagedrukgebied zich boven onze omgeving handhaaft, be houdt het weer een onstandvastig karakter. Koning Hoessein van Jordanië is zondag voor besprekingen met de regering, die twee dagen zullen du ren, in west-Duitsland aangekomen. naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80.3.90, 4.00, 4.57. 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nicuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 VLAARDINGEN, 27-10. Een stuk of zes rillerige koeien stonden vrij dagavond om lialf tien wat verwezen te kjjken op het terrein van een ont- ziltingsinstallatic aan dc noordoever van dc Nieuwe Waterweg bij Vlaar- dingen. De koeien waren met kleine bootjes van boord gehaald van het Duitse motorschip „Hornlahd", dat om streeks half acht in aanvaring was gekomen met de Franse tanker „Pre sident Pierre Angot". Beide schepen hadden bij de aanvaring zo'n schade gekregen, dat. zij snel begonnen te zinken. Met de kop naar de noord oever zakten zij steeds verder weg in de Nieuwe Waterweg, een meter of vijftig uit de wal, bijna in de vaar geul. Er heerste een wat chaotische si tuatie na de aanvaring. Aanvanke lijk dacht men, dat er ook nog een coaster bij de aanvaring was betrok ken, maar dit bleek naderhand niet het geval te zijn. Toen het duidelijk was, dat de schepen zouden zinken, werden de bemanningen van boord gehaald, waarna de 'stuurman van de „President Pierre Angot" vermist werd. Later bleek hij toch gered. AMSTERDAM, 27-10. Dc Zieken fondsraad heeft de minister van so- cia'e zaken en volksgezondheid ge adviseerd de premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering voor 1968 vast te stellen op 7,2 procent. De premie bedraagt thans 6,8 pro cent. J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1