r r ■7™ F r r u fj F F J B E 1 DE SUIKERBIETENPRIJS Soedan wendt zich tot de Sowjet-Unie ONZE PUZZELRUBRIEK (^Soxüsett^) L goede belegging vraagt om vakkennis! RAIFFEISEHBAWK OP SCHOUWEN-DUIVENLAND DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Er kan nog veel verbeterd worden ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrijdag 27 oktober 1907 Nr. 19887 Aanwinst in horeca-sector te Zierikzee Cafétaria bedrijf „De Toren" heeft fraai interieur ZH-.K1KZEE, 26-10. In het pand Balie 9 heeft de heer C. J. van Gees bergen een cafétaria-bedrijf inge richt, dat dezer dagen onofficieel werd geopend. Gezien intussen de resultaten, die met de beschikbare ruimte werden verkregen, is het niet teveel gezegd, dat de rij van stede lijke zaken in de horeca-sector in be langrijke mate is verrijkt met het openen van dit cafétaria. Vooral de ligging is gunstig. Men kan zelfs van een „strategisch punt" spreken, gelet op het feit dat aan de Balie, met na me in het zomerseizoen, talrijke bus sen parkeren, de inzittenden waar van dcorgaans al onmiddellijk uit zien naar een eet- en drinkgelegen- heid. De heer Van Geesbergen was voor heen (en trouwens nog) bewoner van het pand. Het woongedeelte is echter - door met ruimte te woekeren - jeperkt kunnen worden tot de boven verdieping. Beneden ontstond de mogelijkheid door vergroting van de vroegere woonruimte, die werd uitgebroken, een ruimte te scheppen met een vloeroppervlakte van 46 m-\ Naar een ontwerp van de architect de heer J. M. Vaessen te Rotterdam, is deze op pervlakte benut voor het cafétaria, waarin een fraaie teakhouten bar domineert, met een van boven afslui tende luifel. De verdere ruimte is opgevuld met zeer gezellige zitjes; tafeltjes in het midden en halfcirkelvormige zitban ken er omheen. Aan de verdere af timmering van de wanden en cte ver lichting (W. H. Ever aarts - Zierik- zee> is alle zorg besteed, zodat een modern en efficiënt geheel is verkre gen, dat gezien mag worden. Gelijk tijdig kunnen 52 bezoekers een zit plaats vinden. In een tijdsbestek van vier maan den is de eigenaar er in geslaagd, dit keurig geheel tot stand te brengen. Bij gelegenheid van de opening was het interieur in een bloemenzee herschapen. Het ligt in de bedoeling van de heer Van Geesbergen zijn ca fétaria - dat de naam ,,De Toren" kreeg - het gehele jaar geopend te houden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). KHARTOEM. 27-10. Het Soeda- nese staatshoofd El Azhari heeft zijn Russische ambtgenoot Podgorny een dringende boodschap gezonden over de toestand in het Midden-Oosten, zo is in Khartoem van officiële zijde meegedeeld. Daar werd aan toege voegd dat de Soedanese minister van defensie volgende week naar Moskou zal reizen om over samenwerking tussen de twee landen te praten. Waarschuwing tegen stakingen in Spanje MADRID, 26-10. Het Spaanse mi- listerie van binnenlandse zaken heeft donderdagmiddag in een communi qué gewaarschuwd dat de arbeiders die gehoor geven aan de oproep van de verboden „arbeidscomité's" om vrijdag te staken en te betogen, de kans lopen hun werk, hun rechten en hun vrijheid te verliezen. KERKNIEUWS Geref. Kerken Beroepen te Renswoude: J. C. Jon kers, a.s. em.-pred., Delft. Examens. Aan het zendings seminarie te Baarn slaagde voor het zend. zx. drs. P. K. Pilon, Bussum,' die t.z.t. wordt uitgezonden als do cent aan de Theologische school te Makassar. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Dedemsvaart: M. den Bleker, kand., Apeldoorn en J. Vo gel, Emmen. Bedankt voor Drogeham, Ouder kerk aan de Amstel en voor Urk: W. van Sorge, kand., Apeldoorn. DEN HAAG. De Raad van Neder landse werkgeversverbonden heeft aan de Indonesische minister van buitenlandse zaken de heer Adam Malik, een lunch aangeboden in kas teel Wittenbrug te Wassenaar. SPORTBERICHTEN SCHAKEN Clubcompetie schaakvereniging „Zierikzee* De uitslagen van de laatst gehou den wedstrijdavond voor de club competitie van de schaakvereniging „Zierikzee" luiden als volgt: Groep A: Vleeshouwer-Nolet 0-1; Bevel ander-Hollander Xk-Vz', Ver kerk-Tak 0-1; v. d. Veken-Hendrik- se 1-0; ds. J. H. Nawijn-Berman 1-0; Scheele-dr. Westendorp Boerma 1-0. Na vier ronden is de stand thans als volgt: 1. J. J. v. d. Ende 4 punten uit 4 wedstrijden; 2. ds. J. H. Nawijn 4 uit 4; 3 C. J. M. Nolet 3\<z uit 4; 4. A. J. Scheele 2Vz uit 3; 5. R. v. d. Veken 2% uit 4; 6. dr. J. J. Westen dorp Boerma 2 uit 3; 7. J. C. Hol lander 1V2 uit 3; 8. P. C. Tak 1 uit 2; 9. M. J. Enzlin 1 uit 3; 10. J. G. Ver kerk 1 uit 3; 11. O. Vleeshouwer 1 uit 4; 12. J. M. Bevelander Vz uit 2; 13. A. J. Hendrikse Vz uit 3; 14. J. A. Verwijs 0 uit 1; 15. R. Berman 0 uit 3; 16. R. P. Hogerheijde 0 uit 4. Wat betreft de partij A. J. Scheele- dr. Westendorp Boerma kan worden opgemerkt dat de heer Scheele ge durende vele uren een stoere posi tiepartij met vol materiaal speelde tegen dr. Boerma, die tenslotte on der zware druk van niet minder dan dame, twee torens en een scherp op gestelde loper in grote bewegings moeilijkheden terecht kwam. Jam mer dat Scheele even voor de veer tigste zet de eenvoudige matvoering in grote tijdnood overzag en nog een poos moest doorgaan, om toch nog op het nippertje te winnen, door vrije-rand-plus pion bij iets betere eindspelstelling. Wit: KL2, pionnen a3, c3, c4, d3, e4, h3. Zwart: Kg7, pionnen a7, b6, c5, d6, e5 (zwart aan zet). In groep B is de stand: 1. W. C. Broer 2 uit 2; 2. A. de Spirt 1 uit 2; 3. P. F. Trompert 0 uit 2. Schaakwedstrijd Zierikzee I-Terneufcen I Zaterdagmiddag a.s., aanvang 14.30 uur, speelt het eerste tiental van de Zierikzeese schaakvereniging in het Huis van Nassau alhier een wed strijd tegen Terneuzen I. Zierikzee wordt als volgt vertegen woordigd: 1. J. J. v. d. Ende; 2. ds. J. H. Nawijn; 3. C. J. M. Nolet; 4. M. J. Enzlin; 5. A. J. Scheele; 6. J. M. Bevelander; 7. O. E. Vleeshouwer; 8. R. Berman; 9. A. .T. Hendrikse; 10. J. G. Verkerk. DEN HAAG. Generaal-majoor F. A. Palm, momenteel commandant van de 4e divisie, is benoemd tot chief of staff Headquarters Allied Forces Central Europe te Brunssum en gelijktijdig bevorderd tot luite nant-generaal. Niets aan de hand blijkbaar met de puzzel van vorige week, die een se rie vlotte oplossingen kreeg. Mogen wij nog vragen met name aan de in zendsters hun namen volop onder de oplossing te schrijven? Bij eventuele toekenning is een volledige vermel ding nu eenmaal correct. De eerste prijs is deze week bestemd voor: de heer D. Strujjk, Ravenstraat 22 Zierikzee De tweede prijs gaat naar: mevrouw Coppoolse Ravcslootstraat 15 Zierikzee De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. crepe; 5. logger; 9. k.o.; 11. eerder; 13. elan; 15. bonn; 17. kor; 19. va; 20. r.r.; 21. sire; 23. mimosa; 25. ad; 26. traan; 28. irene; 29. tand; 32. on; 33. ma; 35. reder; 36. ar; 38. genadig; 41. em; 42. snaar; 44. o.k.; 46. uk; 47. stil; 49. prooi; 50. manna; 53. d.d.; 55. etmaal; 57. esse; 58. e.a.; 60. i.a.; 61. l.s.k.; 63. land; 65. lena; 67. ogelijn; 70. fa; 71. renate; 72. oksel. Verticaal: 1. cobra; 2. een; 3. pen seel; 4. er; 5. Ie; 6. ork; 7. gering; 8. revolte; 9. ka; 10. ons; 12. dartele; 14. las; 16. ordinantie; 18. oma; 22. er; 24. arnemuiden; 27. afmaken; 30.ade; 41. dr; 34. ad; 35. r.g.; 37. rai 38. gr; 39. no; 40. impasse; 42. s.s.; 43. alkmaar; 45. mogelijk; 48. sma len; 51. als; 52. ne; 54. dadel; 56. tin; 59. elf; 62. kot; 64. ans; 66. e.a.; 68. ge; 69. 4.0. De nieuwe puzzel Bent u aan nieuwe glasgordijnen toe? Zie deze week in Libelle en Beatrijs de advertentie van: Verkrijgbaar bij: Tuinman Zoon 4 i V 7~ s> 9 ir JJ 7T~ M tv rs ~7T 7 AP *4 ir 1 /J m ls~ 1 w Jé 1 UT 7T~ Si V 3Ó> 4/ w W 4f 46 </c? 1 Vj 5V w SU sy SS w V Sê D 60 h w tv t{ tt ~*r W W w p F V w L_ v w Mol 19 - Zierikzee Telefoon 2887 NL 67-19 De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. muziekinstrument; 6. dadelijk; 11. onmeetbaar getal; 12. hij die; 14. zangstem; 16. uitzon derlijke; 19. klaar; 20. in verband met (afk.); 22. door loting weggeven 25. dus (Lat.); 26. leeftijd (Eng.); 28. ijzerhoudende aarde; 29. slang; 31. als onder (afk.); 32. heilige (afk.); 33. zangstem; 35. kloostermoeder; 37. verdrietig; 40. vogel; 41. Frans voegwoord; 42. insekt; 43. strijdperk 44. Engels voegwoord; 46. lidwoord; 47. goedgeefs; 49. verbinden; 52. voordat; 54. teerprodukt; 56. eer waarde heer (Lat. afk.); 57. ambts halve (Lat. afk.); 58. limonade; 60. in orde; 62. gelofte; 63. jongensnaam 64. gebergte in België; 67. bevel; 69. sportterm (afk.); 70. leuk, prettig; 72. steensoort; 74. meisjesnaam; 77. water in Friesland; 78. tijdverlies; 79. pigmenüvlek. Verticaal: l. vogel; 2. eigenaardige 4. nobele; 5. voorzetsel; 6. kapot; 7. voorzetsel; 8. koor; 9. tandwiel; 10. ten laatste (a$k.); 11. klaar voor actie 13. opening; 15. bemoediging; 17. gegroet (Lat.); 18. zelfingenomen; 21. verwonderd; 23. bid (Lat.); 24. En gelse ontkenning; 27. riem. koppel; 30. erg; 32. rang in het leger; 34. aanminnige; 36. elke; 38 .dierenge luid; 39. onbep. telwoord; 40. vis; 45. vervoersmaatschappij (afk.); 46. springerig; 48. soort vaas, kruik; 50. strijdperk; 51. noodzakelijke; 53. af slijting door weersinvloeden; 54. rang in het theater; 55. herkauwer; 59. bevestiging, toestemming; 61. jongeling; 02. einde (Eng.); 65. gees- tesgestoord; 66. dus (Lat.); 68. vis; 71. klein beetje; 73. en volgenden (afk.); 75. pers. voornaamw.; 76. be staat. OVERDENKING Zoeken naar God? Wij houden niet van algemene oordelen, waardoor met een paar woorden bv. de hele mensheid, of alle jeugd, of de hele maatschappij gedoodverfd wordt. Intussen zegt Paulus in Romeinen 3 11: „Er is niemand, die God ernstig zoekt". Misschien dat veel mensen Paulus gelijk zouden geven als hij zou zeggen: er is niemand, die God vindt. Maar is er nu wer kelijk niemand, die God ernstig zoekt? Ik denk dat Paulus dit bedoelt: er is niemand, die God zoekt om God zélf. God moet voor alles en nog wat dienen. Hij moet zijn „handtekening" zetten onder onze besluiten. Hij moet ons troosten als wij Hem no dig hebben. Hij moet uitkomst ge ven als de dingen door eigen schuld verkeerd lopen. Als wij God menen gevonden te hebben, moet Hij al maar. Er is niemand, die God zoekt om Hem zelf. Als wij dit Paulus zo horen zeg gen, snakken we eenvoudig naar een keerpunt, naar een „maar". Nu hoop ik dat het óók u bij hel lezen van Romeinen 3 opvalt: dat „maar" komt niet. Er is geen „maar" bij de mens. Het keerpunt is alleen bij God; „Ik ben gevonden door wie Mij niet zochten" (Romeinen 10 20). De duizelingwekkende gedachte van het geloof is: er is niemand, die God zoekt om Hem zelf. Maar God zoekt de mens, en wel om de mens zélf.' Dat is wat bij geen mens op komt. Ik meen dat het in onze tijd hier op aankomt: wij zullen weer moeten leren, dat wij geen zoekende men sen zijn, maar gevonden mensen. Wij zoeken Gód niet, God heeft óns gevonden! Dan zullen wij eindelijk dat ge jaagde, dat rusteloze, dat kramp achtige in ons verliezen. Wie zich een gevonden kind van God weet, kan zich gaan bezighouden met een zoeken dat werkelijk zin heeft: hij mag en kan de ander zoeken. En daar heeft hij nu alle tijd voor. Nu, hier op aarde, mogen wij ons door-God-gevonden-zijn vieren. Nu, hier op aarde, kunnen wij gehoor geven aan de opdracht, die God ons steevast geeft: ga uit naar de ander. Eén van de jammerlijkste dingen in de kerk van vandaag is, dat wij halsstarrig weigeren in dat kunnen te geloven .Hoe kan ik nu mijn me demens anders tegemoet gaan dan ik altijd gedaan heb? Bovendien: wat wordt er niet allemaal van mij verwacht? Het vreselijke misverstand heerst nog altijd dat christenen een soort supermensen moeten zijn. Dat zijn we niet, en dat worden we nooit. Van christenen wordt slechts ge vraagd, dat zij zich door God laten zeggen: u, die naar Mij niet zocht, bent door Mij gevonden. Het kan niet anders: dan gaan wij die mateloze mensenliefde van God vieren. Het kan niet anders: dan gaan wij tekenen oprichten en sei nen geven van het Rijk, dat komt. Niet door allerlei extra prestaties te verrichten, maar door in alle eenvoud mens te zijn met de andere mensen. Hij geeft bevel; Hij geeft het leven, de knechtschap is gedaan, Hij heeft de schemering verdreven, er is een weg te gaan; Zijn wandel zal ons niet misleiden. Zijn hand kent geen bedrog, de meest verdwaalden zal Hij weiden. Hij vindt, die Hem niet zocht! Burgh. N. J. FLINK. Adrertentie wilt tt uw geld beleggen in effecten? wij kunnen u hierin adviseren, aan- en verkopen worden door ons vakkundig voor u verzorgd, wij houden uw belang altijd in het oog en staan dagelijks voor u klaar! spaarbank en alle bankzaken Kantoren te: Bruinisse - Brouwershaven - Dreischor- Haamstede - Kerkwerve - Nieuwerkerk- Noordgouwe - Oosterland - Ouwerkerk - Renesse - Sche.rendijke - Schuddebeurs - Serooskerke - Sirjansland - Zierikzee en Zonnemaire Ncd. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. As sendorp. Gasthuiskerk: 10 uur wika D. E. Hiensch, jeugddienst, 7 uur ds. Lam. Kerkwerve: 7 uur ds. Scho- nevc-ld, 10 uur zondagsschool. Seroos kerke: 11 uur ds. Jagersma, 9.30 uur zondagsschool. Burgh: 10 uur ds. Flink, dankdienst voor gewas en ar beid. Haamstede: 10 en 7 uur de heer C. Bolijn, Terwolde. Renesse: 11 uur ds. Van Liere. Noordwelle: 9.30 uur ds. Van Liere (H. A.). Scharendjjke: 10 uur ds. Roodenburg. Brcuwersha- ven: 10 uur ds. Feuruekes (Doop- dien.st). Zonnemaire: 10 uur de heer Jansrna (herdenking kerkhervorming) Noordgouwe: 9.30 uur ds. Sohoneveld Dreischor: 11 uur ds. Schoneveld. Ouwerkerk: 11 uur ds. Omimering. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Ommering. Oosterland: 10 uur ds. Westerhof, 6 uur ds. Ommering. Sirjansland: 10 uur ds. Lam, 2.30 uur ds. Schipper, Middelharnis. Bruinisse: 9.30 en 5 uur ds. Jagersma. Lutherse Kerk: Zierikzee: 10 uur ds. A. Mulder. Dor drecht. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Van Ndn- nen, Utrecht. Haamstede: 10 en 5 uur ds. G. M. v. d. Steen, Hardenberg. Scharendijke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10. uur (in. de Herv. kerk) de heer 'Jansma (Herv.-Ger. dienst), 2.30 uur (Ger. kerk), de heer Jansma. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 3 uur de heer Blokland. Roo sendaal. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. L. v. d. Linde, Rijnsburg. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 uur leesdienst, 7 uur ds. Rietkerk, Barendrecht. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur dienst des woords. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. J. Westerink. Haamstede: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Weste rink. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dienst des woords. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens. Oosterland: 10 en 2.30 uur leesdienst, Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 6.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. Schenck. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistieviering zater dagavond 19 uur; zondag 8 en 10 uur. Haamstede: Eucharistieviering om 9.30 uur. LAND- EN TUINBOUW dl Zoals bekend is er dit jaar bijna 100.000 ha suikerbieten uitgezaaid. Volgens de telling van het C.B.S. zijn het er 99.600 ha, maar vermoedelijk is er iets meer dan dit laatste getal aangeeft. Dat betekent een record. Geheel toevallig is ook de oogst per ha zeer groot, vermoedelijk doordat men algemeen tamelijk tot zeer vroeg heeft kunnen zaaien en door het tamelijk gunstige en zonrijke zo merweer. Ofschoon het suikergehalte tot dus ver geen record betekende, komt er tcch zeer veel suiker, wellicht meer dan ooit te voren. Nederland komt dit jaar een eindje uit boven het kwantum dat in. het kader van de E. E.G.-overeenkomsten was toegestaan en een deel van de bieten zal daarom tegen de (extreem lage) wereldmarkt prijs betaald moeten worden. Dit is echter maar een klein deel. Rond de oogstramingen Algemeen is men rond 18 septem ber met bieten rooien begonnen. Het suikergehalte ivas toen overal nog laag, nl. 14,2 tot 14,5 procentEind september iverd de 15 pet. bereikt en nadien is het, door de optredende koude nachten, nog wat gestegen. Was het gehalte dit jaar hoog ge weest, dan ivas er een soort suiker berg ontstaan die grote moeilijkhe den had veroorzaakt. Nu valt het allemaal nogal wat mee. Er was dit jaar een theorie, vol gens welke men in het zuidwesten een belangrijk grotere oogst dan normaal verwachtte. Deze oogstver- meerdering liep uit tot in Noord- Holland, zou in de IJsselmeerpolders nauioelijks nog merkbaar zijn en in het noorden helemaal niet. Deze theorie is onjuist gebleken. Er zijn inderdaad cijfers uit Zee land, die tot 75 Ion per ha. gaan. Het gemiddelde ligt daar dicht bij de 60 ton, maar ook elders is de oogst groter dan het tienjarig ge middelde, ook in het hoge noorden. De opbrengst varieert, al naar zaai- datum, grondgesteldheid, stikstof gift enz. (dus niet variaties) van 60 Ion in Zeeland tot 45 ton in het noorden. In 1964 en 1966 werd in het noorden gem. 44 ton bereikt, maar het tienjarig gemiddelde ligt bij de 40 ton (Zeeland 50 ton), zodat men ook ginds mag spreken van een zeer grote oogst. Stellig zouden wij dit jaar voor deliger suiker op de wereldmarkt kunnen kopen, nu de prijs daar zo laag is, maar zoals bekend, is dit een nogal wisselende prijs, om de een voudige reden dat het hier altijd overschotten betreft die men per se kwijt wil en moet raken. Vadertje staat int van elke kg. suiker thans 29 cent aan omzetbe lasting en accijns en aangezien de andere vijf landen van de E.E.G. ook op dit punt met elkaar wedijveren in inhaligheid heeft de biet nog een goede toekomst. De suikerfabrieken geven aan vele duizenden werk krachten werk, waarbij men vooral ook aan de vervoersondernemingen moei denken. Nog belangrijker is echter, clat de biet de hoeksteen van het moderne akkerbouwbedrijf is geworden en voor de vruchtwisseling praktisch onmisbaar. Dit geldt voor het noor den met zijn hoge percentages graanareaal) net zo goed als voor Zeeland. Ook voor de werkverdeling is de bietenteelt zeer belangrijk. Als men alleen graanen handelsge wassen teelde, zou de arbeidstop in de zomermaanden nóg groter zijn. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Blauwkapel: C. Treu- re, Hasselt;, te Melissant: J. Boo gaard, Ernst (Gld.)te Midwolde en Leek; W. H. Schuurmans Stekho ven, Et ten en Uift (Gld.). Aangenomen de benoeming tot in- dustriepred. bij de Stichting „Evan gelie en Industrie" te Emmen; Tj. Alk erna, aldaar. Ger. Kerken Beroepen te Harmeien en Lin- schoten: J. Goldschmeding, Dussen; te Pieterburen (tevens als evangeli- satiepred. in de classis Warffum): T. Siebesma, Sellingen; te Roer mond: W. B. van der Moulen, Uit- huizermeeden. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Alkmaar-Broek op Langendijk: S. S. Cnossen, Gronin- gen-Oost; te Heemse (vac. J. G. Meijer): A. Jagersma, Groningen- Oost. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Dedemsvaart: kand. M. den Bleker, Apeldoorn; te Alder- grove (Brits Columbia): J. Kievit, Hoogeveen. Aangenomen naar Zierikzee als pred. voor b.w. (voor uitzending naar Israël met als standplaats Je ruzalem): W. van Dijk, Hillegom. SOESTDIJK. H.M. de Koningin heeft van buitenlandse zaken, Adam Malik, donderdag cle Indonesische minister en diens echtgenote ontvangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3