OLGA DE ZIERIKZEESCHE COURANT SCHIP MET ZWAAR GIFTIGE STOFFEN GEZONKEN Vermindering werkgelegenheid in de bouwnijverheid verwacht j mantel of japon „DE MAGNEET" Da jan: „Egypte is weer sterk" Rhodesië wordt republiek w Oe Tliant teleurgesteld op „Dag der V.N." 8 MATRASSEN Geen verrassingen op dag van de Europese ministerraad ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 oktober 1967 124ste jaargang Nr. 19885 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken If, Zierikzee, postbus I, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6, Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Initiatief voor overrfekt-st rcok-iii struct i chad Groot alarm in Rotterdams havengebied Dit nummer bestaat uit 10 pagina's wccccccoccoow&cccoc ROTTERDAM. 23-10. In het Rot terdamse havengebied is maandag avond groot alarm gemaakt, nadat een met zwaar giftige chemische pro- dukten geladen binnenschip in de monding van de Waalhaven ten ge volge van een aanvaring zonk. Mét het gezonken schip, de Nederlandse „Eljaco", gingen 350 vaten met elk 200 kg parathion en een groot aantal pakjes en dozen met o.a. het uiterst giftige cumarine, naar de bodem van de rivier. Om half elf maandagavond liet de commissaris van de rivierpolitie, de heer J. Gorzeman, een mededeling verspreiden, waarin werd gewaar schuwd voor de giftige stoffen die al of niet buiten hun verpakking in de Rotterdamse haven konden rond drijven. In dc melding waarschuwde de commissaris er verder voor dat de stoffen parathion en cumarine niet in aanraking mogen komen met de huid en dat inwendig gebruik van deze stoffen levensgevaarlijk kan zijn. Onmiddellijk nadat de „Eljaco" ge zonken was, werd een groot aantal Rotterdamse instanties van het on geluk in kennis gesteld. Men deed dit voornamelijk uit voorzorg, omdat men aanvankelijk nog niet wist welke lading de „Eljaco" in de ruimen had toen het schip na een aanvaring met het 1900-tons binnenschip „Sint Jo zef" was gezonken. Men wist in eer ste instantie alleen dat met de „El jaco" ongeveer 350 vaten met het le vensgevaarlijke parathion naar de bodem van de rivier waren gegaan. De Rotterdamse rivierpolitie en de gemeentelijke en rijkshavendienst markeerden onmiddellijk de plaats waar de „Eljaco" was gezonken en waarschuwden de gemeentelijke drinkwaterleiding. De directie van dit bedrijf nam - na gehoord te heb ben dat parathion en mogelijk an dere giftige chemische produkten vrij in de Rotterdamse haven konden ronddrijven - snel een besluit. Men zette de pompen af, die vrijwel dag en nacht tot drinkwater te zuiveren rivierwater binnenlaten. Het drinkwaterleidingbedrijf scha kelde over op de reservevoorraden. Voorts waarschuwde de rivierpolitie alle in de Waalhaven liggende sche pen. De onderhavenmeesters van de gemeentelijke havendienst werden door havenmeester H. J. Verhoeff bijeengeroepen om de situatie te be spreken. Voorrangsregel Weinigen interesseerden zich op dat moment voor de oorzaak van de aanvaring, die, naar later bleek, te wijten was aan een foutief geïnter preteerde voorrangsregel. Wel stond al vast dat zich geen persoonlijke on gelukken hadden voorgedaan. De schipper van de „Eljaco", de 54-ja- rige C. T. Oudheusden, diens 49-ja- rige echtgenote en 20-jarige zoon. waren weliswaar tengevolge van de botsing in het water geslingerd, maar zij konden bijtijds worden gered. Men achtte het wel noodzakelijk de drie UTRECHT, 23-10. Worden geen bijzondere maatregelen genomen, dan gaan we in Nederland een periode tegemoet van een toenemende ver mindering van de werkgelegenheid in de bouwnijverheid. Dode en gewonde bij frontale botsing LOSSER, 23-10. Zondagavond om streeks half elf is in de Oldenzaalse- straat in de gemeente Losser een personenauto in een flauwe bocht in frontale botsing gekomen met een VW-busje. Van de drie inzittenden in de personenauto is de 31-jarige heer J. H. Kempers uit Losser in het zieken huis te Oldenzaal aan zijn verwon dingen overleden. Ook de twee an dere inzittenden werden gewond in het ziekenhuis opgenomen. Een van hen zal wellicht een oog moeten missen. De drie inzittenden van het busje werden met verwondingen in het ziekenhuis te Losser opgenomen. Arrestaties in Spanje MADRID, 24-10. Meer dan hon derdvijftig arrestaties in de afgelopen 48 uur. Dat is het antwoord van de Spaanse regering op een door de il legale „arbeiderscomité's" opgesteld „strijdplan" dat vrijdag zijn hoogte punt moet bereiken met stakingen en betogingen in Madrid en andere ste den. Tot de arrestanten behoort een groot aantal vakbondsleiders. Maan dagavond werd in Madrid ook de priesterarbeider Carlos Gimenez aangehouden. Dit zei prof dr. A. Hendriks ing., direkteur van het economische insti tuut voor de bouwnijverheid, in een vergadering van de borfdsraad van de Algemene Nederlandse Bond voor Bouwnijverheid in Utrecht. Prof. Hendriks, die met de mede werkers van zijn instituut onlangs een enquete hield in verband met de werkloosheid in de bouw, is somber ?estemd ten aanzien van ds toekomst. Hij verwacht op grond van de thans beschikbare gegevens, dat de ver mindering van de bouwproduktie op middellange termijn meer dan het tweevoud zal bedragen van die van de woningproduktie. Advertentie Als een dame gekleed... met een J van Nieuwerkerk 5 Kerkstraat 10, tel. (01114)265 In Madrid ook Vietnam-betoging MADRID. 23-10. De Spaanse po litie heeft maandag een 2.000 studen ten in Madrid met gummikinupels verjaagd, die protesteerden tegen de oorlog in Vietnam. Zij droegen foto's van „Che" Guevara, Vietcong-vlag- gen en borden met de woorden ..Johnson moordenaar". Een déél van de betogers week uit naar de faculteit van letteren en wijsbegeerte, waaromheen de politie een kordon trok. Deelnemers 0. S. Mexico zes weken acclimatiseren LAUSANNE. 23-10. Het Interna- ticnale Olympische Committee (I.O. C.) heeft beslist, dat de toegestane acclïmatisatieperiode voor de deel nemers aan de Olympische Spelen van 1968 in Mexico, van vier weken zal worden uitgebreid tot zes weken. Dit naar aanleiding van de ervarin gen. die zijn opgedaan bij de voor- Olympische Spelen van vorig jaar en de internationale sportweken van 1967. b Ex-koningin Marie José van Ita lië heeft zondag meegedeeld dat zij een huwelijk van haar dochter prin ses Marie Beatrixe van Savoye met de Italiaanse acteur Maurizio Arena niet zal goedkeuren. a Dr. Kurt Kiesinger. de West- Duitse bondskanselier, is maandag in Engeland aangekomen waar hij met zijn Britse ambtgenoot Wilson zal spreken over de Britse toetre ding tot de E.E.G. TEL AVIV, 23-10. De Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, waarschuwde vierentwintig uur voor de torpedobootjager Eilath tot zin ken werd gebracht, dat de Egyptc- naren „hun strijdkrachten sneller op bouwen dan men had kunnen ver wachten". De minister zei op een bijeenkomst dat „van de Egyptische luchtstrijd krachten 80 percent en van het le ger een belangrijk deel is herbouwd". „Egypte kan hedentendage al weer tienduizenden soldaten en honderden tanks tegenover Israël stellen". Hij voorspelde nieuwe militaire en poli tieke spanningen in het gebied van het Suez-kanaal. „Zij die daarin niet geloven, vergissen zich erg. Israël moet voorbereid zijn op alle eventu aliteiten". naar het havenziekenhuis over te brengen. De „Sint Jozef", die bij de aanva ring slechts licht beschadigd was, voer door naar een stuwadoorsbe- drijf aan de Waalhaven. Mensen van de rivierpolitie begonnen, nadat het schip lag afgemeerd, onmiddellijk met het ondervragen van de beman ning om een inzicht in het gebeurde te krijgen. Gewonden door botsing met trein HEERLEN, 23-10. Op de spoor wegovergang Ten Esschen te Heer len is een personenauto meege sleurd door een trein. Van de vier jeugdige inzittenden - twee jongens en twee meisjes, in de leeftijd va riërend van 17 tot 21 jaar - liepen de meisjes en een der jongens zware verwondingen op. De andere knaap kwam er met een hersenschudding van af. Allen zijn opgenomen in het St. Jozefziekenhuis te Heerlen. De overweg is er een met automatische halve overwegbomen. JOHANNESBURG, 23-10. Het blad „Sunday Times" te Johannes burg meldt dat de Rhodesische premier Smith tijdens de bespre kingen van zaterdag in Pretoria te gen zijn Zuidafrikaanse ambtgenoot Vorster heeft gezegd dat Rhodesië op ll november a.s., de tweede ver jaardag van de eenzijdige onafhan- kelijkheidsverklaring, een republiek wordt. Het blad schrijft dit in di plomatieke kringen in de Zuidafri kaanse hoofdstad te hebben verno men. Parlementariërs botsten op (le weg WOERDEN, 23-10. Een hevige re genbui na zonnig weer waarin met hoge snelheid werd gereden, ver oorzaakte tussen Woerden en Bode graven op rijksweg 12 een aantal botsingen waarbij ongeveer 20 au to's waren betrokken. De meerderheid daarvan moest worden weggesleept. Enkele auto's werden volledig gekraakt. In totaal werden zes gewonden, onder wie drie Haagse dames naar het R ooms-Ka tholieke ziekenhuis in Woerden over gebracht. Onder de gestrande auto mobilisten bevonden zich meerdere politicidie op weg naar vergaderingen in Utrecht. Mr. J. T. Mellema, de fractievoorzitter van de CHU zag ïijn auto geheel vernield, dr. A. Veer man van de AR fractie reed in een taxi naar het Anti-Revolutionaire convent in Utrecht en ook deze taxi strandde. Hetzelfde lot onderging mr. K. P. van- der Mandele op weg naar een WD vergadering. Minister Schut en de oud-ministers Toxopeus en Smallenbroek behoorden tot degenen die naderhand stopten om de colle ga-politici te helpen of een lift te ge ven. Minister Luns terug uit Turkije SCHIPHOL, 23-10. Met oatzag over de vooruitgang, die hij sinds zijn vorig bezoek aan het land in 1963 heeft geconstateerd, is de mi nister van buitenlandse zaken, mr. J. M, A. H. Luns uit Istanbul op Schiphol teruggekeerd. Curieus noemde hij het, dat Nederland al bijna 360 jaar ononderbroken rela ties met Turkije onderhoudt en dat toeh dit 'bezoek het eerste officiële is geweest, dat een minister van bui tenlandse zaken aan het land heeft gebracht. Wel was hij er tweemaal eerder geweest, doch eerst als Nato- minister, de tweede maal als voor zitter van ide ministerraad. „Wij hebben met Turkije geen twistpunten", zei hij op Schiphol. „Turkije is de sterkste Nato-part- ner". Meisje gedood door foule manoeuvre IJSSELMUIDEN. 23-10. Dc 21-ja- rige mej. D. N. Holtland uit IJssel- muiden is om het leven gekomen, toen de bestuurder van de auto waarin zij zat na een inhaalmanoeu vre vermoedelijk te vlug weer op de rechter rijbaan terugkeerde. Dc auto kwam daardoor in botsing met de ingehaalde wagen. Mej .Holtland en de bestuurder werden zwaar gewond naar het stads- en academisch ziekenhuis in Kampen overgebracht, waar mej. H. later overleed. De inzittenden van de andere auto kwamen er met lichte verwondingen af. t - 1 v \y, v TEHERAN. Het feestelijk versierde Ferdossiplein in de Perzische hoofdstad. Iran heeft zich opgemaakt voor de kroning van de sjah en de keizerin op 26 oktober. NEW YORK, 23-10. Secretaris generaal Thant van de V.N. heeft zich boos gemaakt over de kloof die er volgens hem bestaat tussen woord en daad by de landen-leden van de Volkerenorganisatie. In een boodschap ter gelegenheid van de „Dag der V.N.", die dinsdag wordt gevierd, zegt hij dat de we reld op het ogenblik staat voor „een treurige en mogelijk noodlottige stand van zaken", omdat de landen hun verplichtingen krachtens het handvest van de Verenigde Naties niet zijn nagekomen. Honger, armoe de en ziekte bedreigden ruim twee lderde van de mensheid en de kloóf tussen rijk en arm was zo breed ge worden dat men er wanhopig van werd. Thant merkt dan op dat de landen- leden van de V.N. zich op basis van b Een nieuwe Amerikaanse infante riebrigade, vierduizend man sterk, is zondag rechtstreeks uit Texas in Zuid-Vietnam aangekomen om er de troepen in het eerste tactische district dat de vijf noordelijke provincies omvat, te versterken. Kinderen speelden met mensenbeenderen ZEIST, 23-10. -De Zeister politie stelt een onderzoek in naar de her komst van een aantal menselijke schedels en beenderen, die tijdens het weekeinde zijn aangetroffen in een zandafgraving in het bos op de grens van Zeist en Soesterberg. De vondst kwam aan het licht toen za terdag enige kinderen uit Soester berg spelend met deze beenderen werden aangetroffen. Ook honden liepen met menselijke botten in de bek. De beenderen blijken afkomstig te zijn van een uit 1800 daterend kerk hof, dat bij de St. Joriskerk heeft gelegen. Grafschenner weer actief HEERLEN. 23-10. Naar pas door de Heerlense politie is bekend ge maakt heeft de, waarschijnlijk in ternationale grafschenner, na Bruns- sum ook een bezoek gebracht aan de St. Pancratiuskerk en aan de ka pel van het Bernardinuscollege te Heerlen. In de kerk werden de be kende opschriften en hakenkruisen op pilaren en banken geschilderd. In de kapel van het college gunde de man zich meer tijd. Na met een vulstift op delen van het altaar en andere paramenten zijn leuzen le hebben geschilderd scheurde hij ook nog een aantal bladzijden uit het op het altaar gelegen evangelieboek. De bladzijden werden niet terugge vonden. het handvest verbonden hebben geen geweld meer te gebruiken. Maar daar was niets van terecht gekomen. De landen hadden niet alleen geen af stand kunnen doen van oorlog als middel ter bescherming en bevorde ring van het eigenbelang, maai- - en dit was een veeg teken - zij sche nen soms op het punt te staan hun geloof in het handvest prijs te geven. Afrikaanse opdracht voor Philips HILVERSUM, 23-10. Een ofliciële delegatie uit de republiek Burundi- een jonge Centraal-Afrikaanse staat bestaande o.m. uit de ministers van economische zaken en financiën en van telecommunicatie, heeft in Hilversum een contract met Philips Telecommunicatie Industrie gete kend voor de levering van een com pleet telecommunicatiesysteem. En kele jaren geleden kreeg Philips soortgelijke opdrachten van andere jonge landen, waaronder Ghana, Sierra Leone, Twanda en Sudan. b Het internationale comité van het Rode Kruis heeft een dringend beroep gedaan op de strijdende par tijen in Nigeria, de 'humanitaire re gels strikt in acht te nemen. NORG. In Norg is de twaalfjarige Hedde Drent bij het oversteken van de weg langs de Nogervaart door een personenauto aangereden. De jongen werd zo zwaar gewond, dat hij later in het „Wilhelmina Zieken huis" in Assen is overleden. ROERMOND. Prinses Margriet heeft in Roermond het nieuwe ge deelte van het „Roomsch Catholijc Godshuis" (een complex van bejaar denhuizen) officieel geopend. T rekwolk BURGH, 23-10. Een overtui gend aspect kreeg de spreeu- wenplaag in de Westhoek door de passage van enorme mas sa's spreeuwen, die maandag rond 17.25 uur plaats vond. De vogels gaven hun vlucht plotseling een andere richting en veranderden hun koers noord-zuid in west-oostDe vele tienduizenden vogels volgden als bij afspraak deze oute en verdwenen waar schijnlijk in de richting van de Zeelandbrug. Het was een massale trekwolk van vele kilometers lengte. Vooruit gaan is belangrijk, rechtuit gaan is beter. rococococoococococososooor zuidwestelijke wind Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. In hoofdzaak matige zuidwestelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. 25 okt. Zon op 7.21, onder 17.27. Maan op 21.37, onoder 14.42. 26 okt. Zon op 7.23, onder 17.25. Maan op 22.56, onder 15.14. Laatste kwartier 26 okt. te 13.04. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25 okt. 26 okt. 6.51 v.m. 7.36 v.m. 19.14 n.m. 20.13 n.m. BROUWERSHAVEN: 25 okt. 6.45 v.m. 19.04 n.m. 26 okt. 7.35 v.m. 20.05 n.m. Doodtij: 28 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen IJsland en Schotland trekt een depressie naar het noord oosten. Een bij de depressie behorend koufront lag dinsdagochtend yoor de Nederlandse kust en verplaatst zich verder in oostelijke richting. Achter het front breidt een zwakke rug van hoge druk zich naar onze omgeving uit. Inmiddels koerst een ander la gedrukgebied van het zeegebied ten oosten van New Foundland naar het noordoosten, vergezeld van een fron tensysteem, dat woensdag de Britse eilanden bereikt zal hebben. Het weer behoudt dus een onbestendig karakter en er wordt dan ook een veranderlijke bewolking verwacht met hier en daar enige regen. De wind blijft overwegend matig uit richtingen tussen zuid en west. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. Burgers gedood in Vietnam SAIGON. 24-10. Amerikaanse hefschroefvliegtuigen hebben vorige week donderdag per ongeluk 17 Viet namese burgers gedood en 23 ge wond bij het geven van mitrailleur- vuur op Vletcongstellingen, heeft een Amerikaanse woordvoerder dinsdag meegedeeld. Het incident deed zich voor bij slecht weer waardoor het zicht beperkt was. De hefschroef vliegtuigen waren bezig met over brengen van regeringstroepen ten zuidwesten van Saigon. Advertentie LUXEMBURG, 23-10, De eerste dag van de Europese ministerraad, maandag in Luxemburg, over de toe- tredingsverzoeken van Grcot-Brit- tannië, Ierland, Denemarken en Noorwegen tot de E.E.G. heeft geen verrassingen opgeleverd. Het enige nieuwe gezichtspunt was een voorstel van de Belgische minis ter van buitenlandse zaken. Harmei. om het vooroverleg tussen de zes E. E.G.-landen over de toetredingspro blemen te beperken lot twee maan den, waarna de discussies met de kandidaat-leden zouden moeten be ginnen. Minister Luns, die deze ge dachte is bijgevallen, heeft zich maandag krachtig verzet tegen ver klaringen van de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Mur- ville, waarin economisch en monetair herstel in Groot-Brittannië als voor waarde voor de toetreding werd ge steld. De ministerraad die dinsdag wordt voortgezet, bleef maandag overigens beperkt, tot algemene verklaringen van de zes ministers van buitenland se zaken. Alleen aan het slot ont stond even1 een woordenwisseling tussen Luns en Couve de Murville, waarbij de Nederlandse bewindsman zijn Franse collega verweet dat hij aan Groot-Brittannië voorwaarden wilde stellen die de zes E.E.G.-lan den zichzelf, toen zij in 1958 met dc economische integratie begonnen, ook niet hadden opgelegd. Minister Luns wees in dit verband op de moeilijke economische positie waarin Frankrijk zich bevond toen de E.E.G. werd opgericht. Er zijn toen voor Frankrijk speciale uitzonde ringsmaatregelen voorzien, zo zei hij. De problemen van het Britse pond en het tekort op de Britse betalingsba lans zou men, volgens minister Luns, nu ook gezamenlijk met de Britten onder dc ogen moeten zien. Dc meeste belangstelling ging maandagmiddag uiteraard uit naar de verklaring van de Franse minis ter van buitenlandse zaken. Deze be toogde dat Frankrijk geen principieel bezwaar heeft tegen de toetreding van Groot-Brittannic en de andere, evenmin als in 1962, doch dat men moest voorkomen dat de onderhan delingen weer zouden kunnen vastlo pen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1