DE ZIERIKZEESCHE COURANT Egyptische raketten boren Israëlisch schip in de grond Veel deelnemers Vietnam-demonstratie in Amsterdam KAMERBREED „DE MAGNEET" Tliieu zoekt contact met Ho Tsji Minh G.S. van Zeeland niet ongerust over opheffing van de huurbescherming MORRIS Onderzoek naar oceaanbodem Grote en felle betoging in Washington tegen Amerikaans optreden in Vietnam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODES Muanda» 23 oktober 1067 I24ste jaargang Nr. 19884 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zeeland's commissaris opende icaterleidinggebonw Ernsti" incident in Midden-Oosten KAIRO-TEL AVIV, 22-10. De Israëlische torpedobootjager „Eilath" is zaterdagavond omstreeks 19.00 uur (Ned. t(jd) in de omgeving van Port Said door raketten van Egyptische oorlogsschepen in enkele minuten t(jd tot zinken gebracht. Volgens de Israëlische lezing voer de „Eilath", die ongeveer 200 bemanningsleden moet hebben gehad, buiten de Egyp tische territoriale wateren, maar Kaïro zegt dat het schip in de Egyp tische wateren voer nadat het za terdagochtend daar ook reeds was binnengedrongen. Volgens het Egyptische blad „Al Achram" kregen Egyptische oorlogs schepen toen de opdracht de „Eilath" te onderscheppen. De bemanning van de torpedobootjager werd ver rast en had zelfs niet de tijd kanon nen op de Egyptische schepen te richten. Tegen twee uur 'des nachts was het grootste deel van de bemanning gered, maar het zoeken naar meer overlevenden wordt voortgezet, al dus een Israëlische woordvoerder. Het persbureau voor het Midden- Oosten meldde dat Israël Egypte heeft verzocht deel te nemen aan de reddingsactie voor de bemanning. Daarbij zou, via de Verenigde Na ties, zijn gezegd dat niet op Egypti sche vliegtuigen of schepen zou wor den geschoten die deelnemen aan het reddingswerk. Later is dit te gengesproken. Nog een schip Van Egyptische zijde is later ge meld dat nog een ander Israëlisch schip door Egyptisch vuur is ge raakt. Dit is door Israël tegenge sproken. De „Eilath" werd in 1956 van En geland gekocht waar het onder de naam „Hms. Zealous" had gevaren. Israëlisch protest NEW YORK, 22-10. De Israëlische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Gideon Rafaël, heeft in de loop van de nacht van zaterdag op Ba Ia-personeel weer aan het werk DEN HAAG, 21-10. In een onder leiding van minister Roolvink van. sociale zaken en volksgezondheid op diens departement gehouden bij eenkomst zijn de. bij de staking bij Bata in Best betrokken vakbonden en de directie van Bata tot overeen stemming gekomen, zo is meege deeld. Als resultaat hiervan zal de werkstaking bij Bata met ingang van vandaag (maandag) worden op geheven. zondag in een nota bij de veilig heidsraad geprotesteerd tegen het tot zinken brengen van een Israë lisch schip in de Middellandse zee bij Port Said. Er wordt in de nota niet om een bijeenkomst van de raad verzocht. Een woordvoerder van het secre tariaat heeft gezegd dat waarnemers van de V.N. ter beschikking zijn om te trachten een herhaling van der gelijke incidenten te voorkomen. Vijftien opvarenden van de Eilath blijken te zijn omgekomen, 36 wor den vermist en 151 konden worden geredheeft een officiële Israëlische woordvoerder zondag meegedeeld. AMSTERDAM. 21-10. Aan de za terdagmiddag in Amsterdam gehou den Vietnamdemonstratie van het co mité Vietnam van Piet Nak hebben volgens de organisatoren circa 15.000 mensen deelgenomen. Vanaf het Oosterdok nabij het cen traal station ging de route via het centrum, waar het rijverkeer was stopgezet en het tram- en busverkeer gedeeltelijk, naar het oude RAl-ge bouw in zuid. waar met een massa bijeenkomst deze tweede tocht van het comité werd besloten. Er waren voor de verkeersregeling 170 ver keersagenten ingeschakeld. Er deed zich bij De Munt een klein incident voor toen een .groep jonge ren de bekende kreet „Johnson moordenaar" riep. Een aantal jonge ren werd toen door de politie de Re- guliersbreestraat in afgevoerd. Deze jongeren hadden een bord bij zich met „Ky moordenaar". Later keer den zij bij de stoet terug. Tijdens de MERIDIAN. Een geheel uit blan ken bestaande jury heeft te Meri dian in de Amerikaanse staat Mis sissippi zeven van de achttien blan ken, beschuldigd van moord op drie strijders voor gelijke brn'ger rechten voor blank en zwart, schuldig ver klaard. Advertentie Voor naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 Vijfdaagse werkweek ook voor winkelpersoneel UTRECHT, 21-10. De in de De- com verenigde drie werknemersbon den in de detailhandel hebben zich in een brief aan de Stichting Mitex het overkoepelingsorgaan van de drie werkgeversorganisaties in de textielhandel) bereid verklaard een vijfde mogelijkheid toe te voegen aan de regeling van de vijfdaagse werk week voor het winkelpersoneel en wel door vrgaf te geven op elke maandag. In kringen van de textielhandel is men verrast door deze nieuwe ont wikkeling. die volgens de Mitex aan het verloop van de loononderhande lingen tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties in de tex tiel- en meubeldetailhandel wel eens een belangrijke wending zou kunnen geven. De nieuwe voorstellen moeten De storm op de Pliilippijnen MANILLA, 21-10. Als gevolg van de wervelstorm „Trining", die begin deze week vernielingen aan richtte op de Philippijnen, zijn 175 mensen om het leven gekomen. In tussen beweegt zich weer een nieu we tropische storm in de richting van het noordelijk deel der Philip pijnen. Amerikaanse soldaten en marihuana WASHINGTON, 21-10. Volgens de zoon van de Amerikaanse schrij ver John Steinbeck gebruikt zeker driekwart van de Amerikaanse sol daten in Vietnam marihuana. Stein beck jr., die kortgeleden werd ge arresteerd wegens het in bezit heb ben van het verdovende middel, is onlangs uit het Verre Oosten naar de V.S. teruggekeerd om daar zijn militaire dienst te voltooien. tocht en ook in het RAI-gebouw werd deze yell diverse malen geroe pen. Telegrammen werden verstuurd aan president Johnson, minister Luns en het Amerikaanse nationale obli gatiecomité dat de demonstraties te gen de Amerikaanse oorlogspolitiek in de V.S. zelf organiseert. nog in de looncommissie van beide partijen worden besproken. Het gaat bij de C.A.O. voor de tex tiel- en meubeldetailhandel om de lonen in 1966 en in 1967. Er zijn naar schatting 25.000 a 30.000 werknemers bij betrokken. Zeeland's commissaris mr. J. van Aartsen opende vrijdagmiddag- offi cieel het nieuwe gebouwencomplex van de Waterleidingmij Schouwen- Duiveland. Het ritueel bestond dit maal uit het opendraaien van de fontein in de bij het gebouw beho rende binnentuin. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode). Herstel diplomatieke betrekkingen tussen Engeland en Egypte? LONDEN, 22-10. Sir Harold Bee- ley, de Britse diplomaat die in Cairo is gaan praten over een hervatting van de diplomatieke betrekkingen met Egypte, heeft zondag bij zijn terugkeer in Londen verklaard, dat er „zeer goede vorderingen" zijn ge maakt. Sir Harold, die ambassadeur in Egypte is geweest, was een week geleden naar Cairo vertrokken. Za terdag had hij een onderhoud met president Nasser, waarbij zij het er over eens waren, dat een hervatting van de betrekkingen gewenst is. Egypte brak met Engeland in de cember 1965, uit protest tegen de Engelse houding tegenover Rhode-, sië, waar de alleen uit blanken be staande regering-Smith een maand tevoren de onafhankelijkheid had uitgeroepen. WASHINGTON, 22-10. Generaal Ngoejen Van Thieu, die op 31 ok tober zal worden geïnstalleerd als president van Zuid-Vietnam, heeft in een vraaggesprek met het Ameri kaanse tijdschrift „U.S. News and World Report" verklaard, dat hij twee of drie weken na zijn ambts- aanvaardig president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam schriftelijk zal uitnodigen voor een gedachtenwis- seling over de problemen van Viet nam en de tot standkoming van de vrede. Een pauze in de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam zou, naar zijn mening, een goed kli maat voor besprekingen helpen kweken, maar hij voegde hieraan toe, dat hij niet op een dergelijke pauze zou aandringen als Noord- Vietnam niet bereid is tot een tegen- gebaar. Dreigend broodtekort in Franse hoofdstad PARIJS, 22-10. De Parijzenaars worden bedreigd met een tekort aan brood, doordat de meelfabrikanten de levering van bloem aan de bak kers hebben stopgezet uit protest tegen de weigering van de regering om een verhoging van de broodprij zen goed te keuren. Als er geen bloem wordt aangevoerd, verwachl men dat de voorraden over enkele dagen op zullen zijn. Niet de film BERLIJN, 23-10. Verbijsterd za gen voorbijgangers in Berlijn-Span- dau bij het uitgaan van een bios coop verscheidene mensen flauw vallen en anderen wankelend naar buiten komen. De oorzaak was niet de film die er draaide, maar een de fecte verwarmingsketel in de kelder van het gebouw, die veel bezoekers een begin van kolendampvergifti ging bezorgde. Tien mensen moesten in het ziekenlhuis worden opgeno men. Luitenant verduisterde f 26.000,- ARNHEM, 21-10, Do krijgsraad te Arnhem veroordeelde de 28-jari- ge reserve tweede luitenant B. V. uit Arnhem tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ontslag uit de militaire dienst wegens ver duistering van f 26.000,- in de func tie van administrateur van de staf van het eer9te legerkorps te Eiber gen en Kampen, van november 1963 tot november 1966. De auditeur-militair mr. J.- H. Bekkering, had twaalf maanden waarvan twee maanden voorwaar delijk en ontslag geëist. Achtduizend demonstranten trokken zaterdag door de straten van Amster dam, om te protesteren tegen de oorlog in Vietnam. Behoudens door kleine groepen aangestichte onregelmatigheden, verliep de demonstartie rustig. MIDDELBURG, 21-10. Ged. Staten van Zeeland zien, gelet op de situatie van de woningmarkt in Zeeland, geen reden tot ongerustheid over de op heffing van de huurbescherming, die, zoals bekend, op 1 oktober j.l. is in gegaan. Advertentie QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosferland Telefoon (01114)495 UTRECHT. 21-10. Aan boord van het m.s. Adonis van de K.N.S.M. heeft zich een aantal wetenschappe lijke medewerkers en studenten van het Vening Meinesz laboratorium van de Rijksuniversiteit in Utrecht ingescheept voor een geofysisch on derzoek op de Atlantische Oceaan. Het doel van de reis is de struk- tuur van de oceaanbodem te onder zoeken. Dit wordt gedaan met een apparaat dat achter het schip wordt gesleept. Het geluid wordt echter niet alleen weerkaatst door de oce aanbodem, maar dringt daar ge deeltelijk in door en wordt ook weerkaatst door lagen onder de bo dem. Op deze wijze wordt een door snee van de bovenste lagen van de aardkorst verkregen en kan men onderzeese gebergten en oceaanbek kens onderzoeken. Tot nu toe werden dergelijke on derzoekingen uitsluitend gedaan aan boord van schepen van de Konin klijke Marine. Om de gratieverlening aan oorlogsmisdadigers DEN HAAG, 21-10. De minister van justitie, prof. Pclak, is van oor deel dat elk verzoek om gratie van de thans nog gevangen zittende oor logsmisdadigers afzonderlijk moet worden bezien, maar dat men na 22 jaar gevangenschap niet meer kan spreken van een zinvolle uitvoering van de detentie. Hij zei dit vrijdag in de Twee de-Kamercommissie voor justitie, waar afgevaardigden van de VVD, de PSF^ en D'66 zich categorisch te gen verdere gratieverlening keerden. Vertegenwoordigers van de KVP en de PvdA legden er de nadruk op dat elk verzoek om gratie op eigen mieri tes moet worden beoordeeld. De anti-revolutionaire afgevaardig de dr. I. A, Diepenhorst verklaarde dat het verlenen vam gratie een pre rogatief van de kroon is, maar dat men na 22 jaar gevangenschap niet meer kan spreken van een zinvolle uitvoering van de detentiede minister sloot zich hierbij aan. Sprekend over het militair tucht recht deelde prof. Polak mee dat de regering de kamer spoedig een wets ontwerp zal voorleggen waarbij het streng arrest zal worden verlicht. Dit nummer bestaat uit G pagina's «OSCCOSCCO&SCCCCCOSCCOSOG O Wie twee hazen tegelijk wil jagen komt platzak thuis. 5 rocccooccccccoccccocficcccc G.S. schrijven dit in antwoord op een brief van de districtsvertegen woordigers in Zeeland van het N.V. V., het C.N.V. en het N.K.V. De vakcentrales hadden in een schrijven hun verontrusting uitge sproken over de opheffing van de huurbescherming. G.S. schrijven dat zij hun niet-pessimistische verwach ting baseren op onder andere de uit slag van destijds per gemeentebe stuur ingewonnen adviezen. Over de steden Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen, die wel bedenkingen tegen de vrije huren met ingang van 1 oktober naar voren brachten, heb ben G.S. nog nader overleg gepleegd met de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. G.S. schrij ven dat men daarbij tot de conclusie gekomen is, dat het blokkeren van het huurniveau op enkele plaatsen in Zeeland niet gewenst zou zijn. Bovendien wijzen G.S. er in een brief aan de districtsbestuurders van de vakbonden op, dat de overheid invloed zal blijven uitoefenen bij woningwetwoningen, gesubsidieerde nieuwbouw en gesubsidieerde parti culiere woningen. LOS A'NGELES. In Los Angeles hebben zich weer verscheidene in cidenten voorgedaan tussen politie en demonstrerende negers. Sowjet-Enie voor niet planeten-onderzoek WASHINGTON, 21-10, De Sowjet- Unie kan mogelijk al voor het einde van het komende decennium een man op 'de planeet Mars brengen, denken deskundige Amerikaanse ruimtevaartmensen. Deze proberen nauwelijks te ver hullen dat de V.S. ten opzichte van de Sowjet-Unie op het gebied van het verkennen van de planeten ten achter zijn. Dr. W'illiam Pickering, directeur van het „Jet Propulsion Laboratory" in Pasadena waar de Amerikaanse ruimtereizen worden voorbereid, heeft toegegeven dat „de Russen ons op dit gebied ver vooruit zijn". Medewerkers van hern menen dat dé Sowjet-Unie eerst een ruimtesonde op Mars zal brengen zoals op Venus, voordat zij een be mande vlucht naar dit hemellichaam zal ondernemen. Dat zou dan in 1971 of 1972 kunnen gebeuren. Meer bewolking Verwachting tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen; iets minder koude nacht, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag; in hoofdzaak matige wind tussen zuid en west. 24 okt. Zon op 7.19, onder 17.29. Maan op 20.29, onder 13.58. Laatste kwartier 26 okt. Ie 13.04. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 okt. 6.15 v.m. 18.30 n.m. BROUWERSHAVEN 24 okt. 6.05 v.m. 18.19 n.m. Doodtij: 28 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Afgelopen zaterdag werden in ons land temperaturen gemeten, die varieerden van 16 gra den aan zee tot 22 graden in het zuidoosten. Deze zeer zachte lucht werd met zuidelijke winden aange voerd. Tussen een depressie, die van het zeegebied ten westen van Schot land naar het nooi'dooster. trok en een hogedrukgebied boven zuidoost Europa. Een bij de depressie beho rend koufront 'drong zondagmorgen ons land binnen, waarbij wat regen viel. Aohter het front stroomde met zuidwestelijke winden koelere lucht onze omgeving binnen. Een rug van hoge druk, die zich vervolgens naar het oosten uitbreidde, zorgde voor vrij zonnig weer, waarbij de middag- temperaturen toch nog tot omstreeks 15 graden opliepen. Inmiddels koerst een depressie van het zeegebied ten zuiden van IJsland naar het noordoosten. Het bijbeho rende 'koufront, dat maandagmorgen boven de Britse eilanden lag. trekt in onze richting en zal ons dinsdag in de loop van de dag bereiken. Voor dinsdag worden dan ook wolken velden verwacht, waaruit hier en daar wat regen zal vallen. In de nacht en vroege ochtend kan in het binnenland wederom plaatselijk mist voorkomen. De middagtempe- raturen zullen dinsdag niet veel ver schillen van die van maandag en de wind blijft zwak tot matig uit rich tingen tussen zuidwest en west. Een gynaecologische ontdekking in de V.S. ST. LOUIS. 21-10. Gynaecologen van het St. Mary-ziekenhuis in de Amerikaanse stad St. Louis zeggen een nieuwe methode gevonden te hebben om bij zwangere vrouwen met rhesus-negatief bloed het op treden van antistoffen te voorko men, dat voor het kind ernstige complicaties tot gevolg kan hebben. De artsen, die zich vijf jaar lang met het probleem hebben bezig ge houden, maken gebruik van een plasma uit het bloed van rhesus- negatieve vrouwen die pas een ge zond, rhesus-positief kind ter we reld hebben gebracht. Dit plasma gaat, in het bloed van een zwange re rhesus-negatieve vrouw gebracht, de vorming van antilichamen tegen. mensen aangehouden, van wie min stens tachtig op zondag, toen een einde werd gemaakt aan het verblijf van ongeveer honderd betogers op verboden terrein bij hel vijfhoekige departementsgebouw. Deze demon stranten hadden daar de gehele nacht stand gehouden, nadat zater dag een stormloop op de hoofdingang was afgeslagen. In totaal zijn 46 mensen, van wie de helft betogers naar een ziekenhuis overgebracht. Naar schatting waren op het hoogte punt van de protestactie 50.000 be togers op het terrein van het Penta gon doorgedrongen. WASHINGTON, 22-10. Dc groot scheepse en soms felle betoging te gen het Amerikaanse optreden in Vietnam, die in het weekeinde bij het ministerie van defensie in Was hington is gehouden, is zondagmid dag als een nachtkaars uitgegaan door gebrek aan demonstranten. De naar schatting 2.500 militairen die voor dé verdediging van het Pen tagon waren samengetrokken, ble ven echter op hun post met het oog op eventuele nieuwe acties van de betogers. Er werden in het weekeinde 435 k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1