OLGA DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerikaanse „Mariner Vijf" passeert de planeet Venus costuum of jas „DE MAGNEET" Arabische vluchtelingen krijgen het zeer moeilijk in de komende winter Gesprek over het loonbeleid Verklaring van N.V.V. over Vietnam Urker kotter met vijf man vermist Nieuwe luister- en kijkgelden hoger MATRASSEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 oktober 1967 124ste jaargang Nr. 19883 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Verplaatsing Bruse school naar Zierikzee Dit nummer bestaat uit 12 pagina's URK, 19-10. Het is b(jna zeker dat de kotter UK 154 „Vigilate Deo Velente" die sinds dinsdag wordt vermist, met man en muis is vergaan. Het lijk van een der opvarenden, de ongehuwde Jenema, is benoorden Borkum door de bemanning van de UK 46 opgevist. De ongehuwde Jaap Jenema werd door de UK 46, die na de storm van uit Delfzijl zee had gekozen, drijven de op een zwemvest aangetroffen; de opvarenden zijn P. van Slooten, 30 jaar, gehuwd, schipper; L. van Sloo ten. 24 jaar, broer van de schipper, gehuwd; J. Jenema, 24 jaar, onge huwd; M. Swap uit Schevenimgen, gehuwd; J. Kaptein, 24 jaar, onge- Als een heer gekleed met een van Nieuwerkerk Poststraat 12, tel. (01114)265 de Jordaan teruggekeerd. De overi gen zullen het de komende winter zeer moeilijk krijgen, zo zegt de com missaris-generaal van het V.N.-bu reau voor hulp aan Arabische vluchtelingen (UNRWA) in een rap port aan de algemene vergadering. Rehalive de 3000 geregistreerde vluchtelingen zijn nog 11.000 niet ge- registreerden naar huis terugge keerd. De commissaris-generaal, Michel- more, verwacht in 1S68 40.150.000 dol lar nodig te hebben voor voortzetting van de hulpprogramma's waarmee voor de oorlog in het Midden-Oos ten was gestart. Hulpprogramma's tengevolge van die oorlog zullen nog eens een bedrag van 5.700.000 dol lar vergen. Michelmore zegt niet wie de schuld draagt dat zo weinig Arabieren naar hun huizen kunnen terugkeren, maar voegt hieraan toe dat volgens zijn waarnemingen en die van zijn staf de Jordaanse autoriteiten alles schijnen te hebben gedaan om degenen die wilden terugkeren ie helpen. Ue Amerikaanse sonde „Mariner Vür heeft de planeet Venus op onge veer 4.000 kilometer gepasseerd, zo is door het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) mee gedeeld. Geleerden te Pasadena onthulden later dat de Mariner meer tijd had nodig gehad om de achterkant van Venus te passei-en, dan verwacht was, wat zou kunnen duiden dat de atmosferische druk rond Venus an ders is dan door de Russische „Ve nus Vier" is doorgegeven. De Amerikanen hadden, op grond van de gegevens van de Russische Op het Havenplein te Zierikzee vond donderdagmiddag de Miss Beatverkie- ring 1967 plants. Men :ie onk elders in dit nummer. (Foto: Zierikzccsche Nieuwsbode). Minister in Kamer over <le sporttoto DEN HAAG, 19-10. In de vaste commissie voor cultuur, recreatie en maatschappelijk werk uit de Twee de Kamer heeft mej. dr. M. A. M. Klompé, minister van maatschappe lijk werk, donderdagmiddag meege deeld dat er thans interdepartemen- teel overleg gaande is over een wij ziging van de wet op de kansspelen, speciaal wat betreft de sporttoto. Reeds is terzake de stichting „Na tionale Sporttotalisator" gehoord en binnenkort zullen besprekingen worden gevoerd met de K.N.V.B. hierover. Minister Klompé zegde de kamer commissie, die vrijwel algemeen had aangedrongen op een verruiming van de maximumprijs, toe te zullen be vorderen dat deze zaak zal worden versneld. De rijksbegroting en de middenstand DEN HAAG, 19-10. Het Neder- lands Verbond van Middenstandsver enigingen heeft in een huishoudelijk congres te Amsterdam een resolutie aangenomen waarin commentaar wordt geleverd op de rijksbegroting. Het congres spreekt zijn ernstige teleurstelling uit over het voornemen van de regering om de regelingen voor de sanering in het kader van het or.twikkelings- en saneringsfonds te gaan beperken. Het congres meent, dat het voor 1968 ten behoeve van het ontwikke- lings- en saneringsfonds beschikbaar gestelde bedrag in geen verhouding staat tot het grote aantal aanvragen om sanering, dat nu reeds is inge diend. Betogingen tegen oorlog in Vietnam NEW YORK, 1.9-10. De reeks be- togingen tegen de oorlog in Viet nam die maandag in de Verenigde Staten begon en die zaterdag wordt be-eindigd met een massale mars naar 'het Pentagon, heeft zich don derdag voortgezet in verscheidene Amerikaanse steden, met name in New York, Chicago, Portland, Ma dison, Philadelphia en Oakland. NEW YORK, 19-10. Slechts een fractie van de Arabieren die tijdens de oorlog in het Midden-Oosten in juni van de westelijke Jordaanoever wegvluchtten, is naar huis en haard kunnen terugkeren. Van de 93.000 die wegvluchtten, zijn er 3000 naar de westelijke oever van DEN HAAG, 19-10. Minister B. Roolvink van sociale zaken en volksgezondheid heeft in zijn depar tement een informeel gesprek gehad met vertegenwoordigers van de cen trale organisaties van werkgevers en van werknemers over loonbeleid. De minister heeft na afloop van dat gesprek in tegenwoordigheid van o.a. de heren ir. J. Bosma, voor zitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, en A. H. Kloos, voorzitter van het N.V.V., meege deeld dat het gesprek van vandaag te beschouwen is als een informele interim-bespreking tussen het over leg in het bestuur van de Slichting van de Arbeid van 6 oktober jl. en de voortzetting daarvan op dinsdag 24 oktober a.s. des middags om half drie. Aanvragen Griekse studiebeurzen in beraad DEN HAAG, 19-10. Minister dr. G. H. Veringa van onderwijs en we tenschappen houdt voorshands de aanvragen voor studiebeurzen van dc Griekse regering in beraad. Dit heeft hij de 'kandidaten meegedeeld die verzochten in aanmerking te ko men voor deze beurzen voor studie in Griekenland. Hij wenst ze in be raad te ihouden in verband met het feit, dat de Nederlandse regering zich tot do Europese Commissie voor Rechten van de Mens heeft gewend. Krachtige wind Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking, met tegen de avond enige regen. Matige tot krachtig en langs de kust mogelijk ster machtige wind tussen zuid en zuidwest. Tcmperatuurs verwachting: 14 graden aan zee tot 17 graden in het binnenland. 21 okt. Zon op 7.14, onder 17.35. Maan op 18.23, onder 10.40. 22 okt. Zon op 7.16, onder 17.33. Maan op 18.56, onder 11.53. 23 okt. Zon op 7.17, onder 17.31. Maan op 19.35, onder 13.00. Laatste kwartier 26 okt. te 13.04. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 okt. 22 okt. 23 okt. 4.50 v.m. 5.18 v.m. 5.46 v.m. 16.57 n.m. 17.24 n.m. 17.55 n.m. 16.43 n.m. 17.09 n.m. 17.42 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 okt. 4.29 v.m. 22 okt. .5.00 v.m. 23 okt. 5.31 v.m. Springtij: 20 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-10. Het KNMI deelt mede: het weer in ons land staat onder invloed van een depressie, waarvan de kern zich vrijdagoch tend ten noordwesten van Schot land bevond. Tussen deze depressie en een hogedrukgebied boven de Balkan staat een zuidwestelijke stro ming, waarmee vrij vochtige lucht wordt aangevoerd. Hierin komen wolkenvelden voor, waaruit onder invloed van fronten van de depres sie tijdelijk enige regen zal vallen. Zaterdag kunnen aan de achterzijde van deze fronten ook enkele opkla ringen voorkomen. De wind zal ma tig tot krachtig zijn uit richtingen tussen zuid en zuidwest, en na het passeren van de fronten zal hij rui men naar richtingen tussen zuid west en west. De maximumtempe raturen zullen zaterdag dezelfde waarden bereiken als vrijdag of iets lagere. Havenstaking in New York NEW YORK, 18-10. In de haven van Brooklyn zijn donderdag een 800 leden van de vakbond van opzichters in staking gegaan, waardoor 42 kaden en bijna 40 schepen getroffen wor den. De Britse geheime dienst LONDEN19-10. Het Londense blad „Daily Express" heeft donder dag de veiligheidsvoorschriften openlijk aan zijn laars gelapt door de namen te publiceren van de lei ders van de Britse geheime dienst. Hei rechtsgerichte blad, oplaag vier miljoen exemplaren, meldde op de voorpagina dat dit zijn sir Dick Goldsmith-White (m.i. 6 - inlichtin gendienst) en sir Martin Furnival- Jones (m.i. 5 - contraspionage). UTRECHT, 19-10. Het verboiids- bestuur van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen spreekt in een donderdag uitgegeven verklaring zjjn verontrusting uit over dc ontwikke lingen in Vietnam, die volgens het N.V.V. alle risico's met zich brengen van een uitbreiding van deze oorlog tot een gewapend conflict van veel grotere omvang. Het vorbónd is van oordeel dat de huidige Amerikaanse politiek een uitzichtloze strijd tot gevolg heeft en moet worden omgebogen. Hel N.V.V.- bcstuur stelt zich dan ook achter de uitspraken zoals die door het co- mi té-Vietnam zijn geformuleerd en die uitgedragen zullen worden op de aanstaande zaterdag(morgen) in Am sterdam te houden demonstratie. Deze uitspraken zijn: wees solidair met de demonstranten in Amerika, de bombardementen van Amerika op Noord-Vietnam moeten onvoorwaar delijk en definitief beëindigd wor den, erkenning van het Zuid-Vietna- mees Nationaal Bevrijdingsfront (Viet-Cong) als zelfstandige onder handelingspartner en zelfbeschikking voor het Vietnamese volk. Advertentie Venussonde, dat de atmosfeer van de planeet een dichtheid van 15 atmos feer kan bereiken, berekend dat de „Mariner Vijf" 11 minuten over het passeren van de achterkant van de planeet zou doen. De sonde deed ex- in werkelijkheid 20 minuten over. De geleerden zeiden dat het nog wel eni ge tijd kan dui-en voordat alle de tails over deze kwestie bekend zijn. Conclusies PARIJS, 19-10. Uit de jongste Sowjetrussdsche en Amerikaanse ruimtevaartproeven kunnen de vol gende conolusies worden getrokken: 1. Op wetenschappelijk gebied is Volledig handelsembargo tegen Zuid-Afrika aanbevolen VERENIGDE NATIES, New York, 19-10. De speciale commissie voor de apartheid heeft vandaag in een rapport aan de politieke commissie van de Verenigde Naties aanbevolen dat de Veiligheidsraad zo spoedig mogelijk bijeenkomt om zich <te bei-a- den over de afkondiging van een volledig handelsembargo tegen Zuid- Afrika. men meer te weten gekomen omtrent de planeet Venus. 2. De Sowjet-Unie schijnt verder te zijn dan de Amerikanen op het ge bied van ruimtesondes die naar pla neten worden gestuurd, wat op gro te vooruitgang op electronisch gebied duidt. De Amerikanen erkennen dit en zeggen zelf voor 1969 slechts van plan te zijn een Mariner 6. en een Ma riner 7 naar Mai-s te zenden, terwijl de Russen reeds denken aan beman de vluchten naar de planeten. Haagse riolen sueren op zee Twee bezoekers voetbal wedstrijd overleden AMSTERDAM, 19-10. De 49-jarige heer I. Witzenhauzen uit Amster dam werd vanavond tijdens de voetbalwedstrijd DWS-Ajax in het Olympisch stadion te Amsterdam onwel. In het Wilhelminagasthuis, waarheen hij werd overgebracht, is hij ovex'leden. De 53-jarige hoofd agent J. Hartgers, die zich kort na tien uur van het Olympisch stadion per fiets naar zijn verkeerspost be gaf werd door een hartaanval ge- ti-offen, waaraan hij is ovex-leden. Invoering en zendtijd van radioreelame DEN HAAG, 19-10. Het Haagse zeeleidingsproject, het grootste in Eurcpa, is sinds donderdagmorgen elf uur in werking. Op dat moment haalde wethouder mr. A. J. Dankel- man van openbare werken een met rcod-wit-blauwe linten versierde handel over, waardoor het hoofd rioolgemaal aan de Hcutrustweg be gon te werken. DEN HAAG, 19-10. Zo mogelijk ingaande 1 januari 1968 zal een be gin worden gemaakt met de invoe- x-ing van radioreclame, voorlopig gedui-ende 26 minuten per dag. Deze radioi-eclame zal geplaatst woi-den rond de meest beluisterde nieuws berichten. Minister Klompé heeft dit meegedeeld in de openbare ver gadering van de vaste commissie, voor C.R.M. uit de Tweede Kamer. De uitbreiding van de radioreclame -zendtijd tot 48 uur per jaar in to taal is wellicht later in het jaar mo gelijk. Wanneer daai-toe zal woi-den over gegaan, zal dit geschieden ook voor en na veel beluisterde programma's. HILVERSUM. 19-10. De Neder landse Radio Unie en de Stichting Etherreclame (Ster) hebben over eenstemming bereikt inzake de zendtijd voor de radioreclame. De 'reclame zal vooi'Lopig uitsluitend geplaatst worden in blokken van zestig seconden voor en na een aan tal nieuwsbulletins. Deze zijn op de zenders Hilversum 1 en 2 de och tendbulletins van acht uur, de mid dagbulletins van 12.30 en 13.00 uur en de avondbulletins van 18.00 en 18.30 uur. Op Hilversum 3 de nieuwsbulletins van 10.00, 11.00. 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 en 16.00 uur. huwd, laatstegenoemde is j.l. maan dag meegegaan omdat A. Baarsen, 31 jaar, gehuwd, ondanks aandringen van de schipper niet mee is gegaan omdat zijn schoonouders deze week een huwelijksfeest vierden. De kotter weegt 125 ton en is voorzien van een 500 pk motor, het is een der modern ste schepen van de Urker Noordzee kottei-vloot. In het palais van lateranen in Ro me is donderdag het proces begonnen ter zaligverklaring van de pausen Pius de twaalfde en Johannes de 23ste. MADISON, Amerika. Met een van haat vertrokken gezicht roept deze stu dent „vuile fascist" naar een van de politiemannen die met behulp van knuppels en traangas een demonstratie tegen de oorlog in Vietnam ver spreidden. DEN HAAG, 19-10. Het ligt in de bedoeling om in de nabije toe komst de luister- en kijkgelden voor taan samen te brengen onder om- roepgelden, waarvoor een bedrag be nodigd zal zijn van f 75,- per jaar als luister- en kijkgeld. Voor alleen luis tergeld zal' een bedrag geheven wor den van f 24,- per jaar. Onder de huidige regeling betaalt men voor luistergeld f 18,- en voor kijkgeld f 36,-, tezamen dus f 54,-. De nieuwe regeling komt dus neer op een verhoging van f 21,- voor zowel het luister- en kijkgeld en op een verhoging van alleen het luistergeld van f 6,- per jaar. In het weekeinde van 21 oktober a.s. vindt le Rotterdam een kattenten toonstelling plaats. (Zie ook elders in dit nummer Het rioolwater van de residentie wordt nu afgevoerd via een hoofd leiding tot 2,5 km in zee en via een slibleidir.g tot 10 km uit de kust. Ir. J. Wever, directeur van gemeente werken, merkte op: „Wij vei-wachten dat omstreeks 1970, 1971 de gehele agglomeratie bediend kan woi-den door dit enorme pi'oject". Aan het project is 2,4 miljoen manuren ge werkt, dat is 2 uur per inwoner van de agglomeratie. De kosten van het werk bedragen 62 miljoen gl'd. Dc agglomeratiege meenten betalen samen nog eens 42,5 miljoen gld voor de aansluitingen op het Haagse rioolnet. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1