kijk, zuiver scheerwol Wat? De NMB alleen voor Hoe en waarom vallen de bladeren De bank waar ook zich thuis voeit! ZIERIK7.EESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 uktober 1967 Nr. 19881 Een kwestie van leven en dood dwingt de boom zijn bladeren te laten vallen Het najaar is begonnen en overal :ijn reeds duidelijk de uiterlijke te kenen daarvan te zien. De padde stoelen springen uit de grond en vele bomen vergasten ons op een waar kleurenfestijn, een gouden feest van bladerprachtWanneer we in de na tuur wandelen, waden onze voeten door een waar tapijt van afgevallen bladeren. En we weten het, dit is de herfst, dit is een jaarlijks weerko mend gebeuren, waarover we ons niet verwonderen, want zo gaat het nu eenmaal in de natuur. Maar waarom vallen eigenlijk de blade ren af, waarom blijven ze niet ge woon zitten? En hoe gaat dat af vallen in zijn werk? Het zijn vragen die ons op zo'n wandeling bezig kun nen houden en waarop velen van ons zo dadelijk geen antwoord kun nen geven. Bladeren gebruiken teveel vocht De boom verliest in het najaar zijn bladeren, omdat het niets meer of minder dan een kwestie van le ven of dood is. Zouden de bladeren blijven zitten, zoals in de zomer, dan zou de boom in de winter sterven. Het is namelijk zo, dat de blade ren als het ware de „huid" van de boom vormen, althans wanneer we de functie van de bladeren willen vergelijken met die bij de mens: Door middel van deze bladeren ademt de boom, maar bovendien verdampt er via deze bladeren veel vocht. Het is de vochthuishouding van de boom, die hem noodzaakt deze roe keloze vochtverbruikers af te stoten wil hij niet door gebrek aan vocht om het leven komen. In de winter heeft de boom meer moeite met zijn vochtvoorziening dan in de zomer. »s Winters bevindt zich in de bovenste laag van de aar de maar weinig vocht, of dat vocht is bevroren en dus kan de boom minder opzuigen. Hij zal dan uiterst zuinig moeten zijn met het beschik bare ivater en verdamping van vocht is dan voor hem bijzonder gevaar lijk .Aangezien de bladeren rijkelijk vocht verdampen een berk ver dampt op een zomerdag wel zo'n 300 tot 400 liter water zou dit tot ver droging van de boom leiden en dus moeten de bladeren verdwijnen. De verkleuring Dit proces dat door de natuur ge regeld ivordt, is een waar toonder. Door de temperatuurswijziging en het verkorten van de tijd dat er licht is, vindt er een merkwaardig che misch proces in het blad plaats. De bladeren bestaan uit bladcellen en in de kernen van de bladcellen vin den we het bladgroen. Door de inwerking van de herfst- omstandigheden splitsen zich de kleurstofkorrels in een aantal blauw -groene, rode, gele en andere ge kleurde deeltjes. De blauwgroene heeft de boom nodig om 's winters te kunnen leven en dus worden ze opgezogen in de boom. De andere kleuren blijven in het blad achter en hierdoor krijgen de bladeren de fraaie gouden of rode kleur. De boom is zich aan het voorbereiden op de winter en treft zijn maatrege len. Zijn de bladeren eenmaal ver kleurd, dan vormt zich op de plek waar het blad aan de tak zat, kurk- achtig fijn weefsel, dat zeer zacht en broos is. De verbinding tussen het blad en de tak wordt dan uiterst breekbaar. Daar waar zich dit laag je vormt, wordt tevens de commu- Trui met ideale, ronde hals. Fully fashioned. Zuiver Tasmanie scheerwol, krimpwerend - vervilt niet. Eén voorbeeld uit de modi euze, praktische najaarscollectie van Delana. Maat 116-164, prijs vanaf 18,50. kindermode, tricotmode nicatie tussen blad en tak verbro ken. Alle verbindingen van aanen afvoer die er waren, worden door die laag gesloten en door het kurk- achtige laagje is er tevens een pleis ter gereed voor de wond die zal ont staan wanneer het blad afvalt. Ook bij windstilte Doet het blad geen dienst meer en is de kurklaag gevormd, dan ont staat er tussen de kurkachtige laag en het blad nog een tweede laag. Een aantal cellen gaat daar als het ware tot ontbinding over en zo ont staat er een slijmlaag. Op deze plaats is de verbinding natuurlijk dermate zwak, dat er weinig voor nodig is om het blad te laten vallen. Een beetje wind, of zoals wel voorkomt een flinke najaarsstorm zorgt dan wel voor de afval. Maar de natuur heeft op alles gerekend. Ook al zou de wind niet meespelen, dan toch nog zouden de bladeren vanzelf van de takken vallen. De verbinding wordt namelijk steeds brozer, het slijm wordt dunner en waterachtiger, zodat tenslotte het blad zou vallen alleen al door zijn eigen gewicht. De boom is dan in staat om ver der te leven gedurende de winter en wel van de in zijn stam opgehoopte reserves en dat wat hij in de winter nog kan verzamelen. De bladeren die teveel vocht verloren zouden doen gaan, zijn verdwenen. Na het afvallen van de bladeren gaat de kurkachtige laag verhouten en vormt zo een perfecte afdekking van de wond. De naaldbomen verliezen hun bla deren (opgerold tot naalden) niet, aangezien deze zo weinig vocht ver bruiken dat verwijdering niet no dig is. Zo worden we elk jaar weer ver gast op een van die machtige won deren van de natuur, waarvan wij mogen genieten en die zich in alle stilte afspelen. a Op een vliegveld van een vlieg club in de Braziliaanse plaats Sao Paulo zijn zondag 26 vliegtuigen in vlammen opgegaan. Man schoot met gaspistool op achtervolger AMSTERDAM, 16-10. De Am sterdamse politie heeft de 21-jarige slager J. P- uit de hoofdstad aange houden terzake van zware mishande ling en poging daartoe. Om niet geheel duidelijke reden had P. voor een café op het Haarlem merplein de 68-jarige J. G. Bruins- vvaard zodanig geschopt en geslagen dat de man met hoofdwonden en vermoedelijk ook nog een beschadigd oog in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De slager die verdween werd ach tervolgd door de 26-jarige grondwer ker B. J. F. Op de Haarlemmerdijk schoot de slager op een meter af stand op de grondwerker een gaspi stool af. De man werd in zijn ogen getroffen en moest in het ziekenhuis behandeld worden. De slager die op de Brouwersgracht kon worden aan gehouden. had twee gaspistolen en een groot slagersmes bij zich. Aanmoedigingsprijs Jong Zeeuws talent '67 MIDDELBURG, 16-10. Gedepu- teerde Staten van Zeeland hebben, op advies van de Zeeuwse Culturele Raad, de heren mr. F. W. Adriaanse en G. W. Bergman, beiden te Mid delburg. en de heer drs. K. de Jong Oz. te Goes benoemd tot leden van de commissie-ad hoc, die de voor dracht zal opstellen voor de toeken-, ning van de Aanmoedigingsprijs Jong Zeeuws talent 1967. Deze prijs zal, zoals reeds eerder werd gemeld, worden toegekend in de sector mu ziek. Voornoemde heren zijn allen lid van de Zeeuwse Culturele Raad en van de uit deze raad geformeerde Commissie voor muziek.' Jonge Zeeuwse beroepsmusici tot en met de leeftijd van 35 jaar kun nen tot en met 15 oktober a.s. als gegadigde worden aangemeld, dan wel zich als gegadigde aanmelden bij gedeputeerde staten van Zee land (St. Pieterstraat 42 te Middel burg) onder het motto „Aanmoedi gingsprijs 1967". De aanmelding moet vergezeld gaan van personalia en een uitvoerige vermelding van antecedenten, welke voor de beoor deling van belang kunnen zijn. LANDBOUW EN VEETEELT Jonge paardenkeuring le Goes Op 8 december a.s. zal om 10 uur op de Grote Markt te Goes weder om worden gehouden een keuring van veulens van 18 mnds-, 30 mnds- hengsten en merriën met afstam melingen, benevens stalgroepen. De ze keuringen, die vorig jaar al veel succes hadden, temeer daar nu defi nitief alle fokkers in één Zeeuwse Bond zijn verenigd. De kampioen schappen zullen dan ook provinciaal zijn. Tegelijkertijd houden dan ook de Shetlandpony-fokkers hun stam boek. en premiekeuring, terwijl er ook een premiekeuring is voor mer riën van 2 jaar en ouder uit Oost en West Zeeuws-Vlaanderen van de afdeling Zeeland van het Nederl. Trekpaard. Wanneer cr ook nog gelegenheid is 30-maandse merriën in het Keur- stamboek te doen opnemen van het N.T.S.. dan zal er toch wel heel wat te beleven en te zien zijn op deze paardendag voor groot en klein. Oe (Twaalf Apostelen FIRMA C VAN TILBURG DEN BOER Havenplein 6 - Zierikzee - Tel. 2738 Kon. Julianastraat 35 - Bruinisse SPORTBERICHTEN VOETBAL Patrijzen—Renesse 1—5 'sHeer Arendsk. Ill 7 5 1 1 22-13 11 Kruiningen II 7 5 1 1 31- 7 11 SVOWK 7 4 1 2 32-12 9 Robur III 7 4 1 2 21- 8 9 Volharding II 7 4 0 3 16-17 8 Patrijzen 111 7 3 1 3 14-16 7 Dreischor II 6 2 0 4 17-20 4 Robur IV 6 2 0 4 17-20 4 Kwadendamme 11 7 2 0 5 11-43 Kruiningen III 7 0 1 6 11-38 Een prachtige stijlklok: een bron van huiselijkheid, die door de jaren heen de juiste tijd en sfeer aangeeft. Tikt het ritme van gezelligheid. Prijzen vanaf f 160.- Schomven-Duivelandse Sportspiegel j In de derde klas verloor Zierikzee weer met één puntje verschil f DFS bevocht moeizame zege op Noormannen Renesse won f met grcot verschil van Patrijzen Dreischor moest tegen Kwa- f deudamme genoegen nemen met gelijk spel Zonnemaire bracht Zierikzee II zware nenerlaag toe SVOWK nam tegen f Kwadendamme II geen halve maatregelen Kerknieuws Vernieuwingen in het Hervormde diakonaat fe Hoogerheide in de ontmoeting tegen Meto II z\jn eerste winstpunt je binnen (2-2), terwijl RCS II te gen een zware 7-2 nederlaag op liep bij Middelburg III. Rood wit W II 7 0 1 0 23- 7 13 Alliance II 7 6 0 1 28- 5 12 Vlissingen III 6 3 2 1 11- 9 8 Middelburg UI 7 4 0 3 17-10 8 Zierikzee 11 5 3 11 10-12 7 Steenbergen II 5 2 12 11-11 5 Meto II 7 2 14 14-18 5 Corn. Boys 11 5 0 1 4 7-21 1 RCS 11 5 0 1 4 9-26 1 HVV'24 11 6 0 0 6 5-17 0 AFDELJNG ZEELAND. ZONDAG COMPETITIE. In de le klas heeft DFS zich in eigen huis terdege moe ten inspannen om met 4-3 de baas te blijven over Noormannen. Re- nesse keerde met een 5-1 oiterwin- ning naar huis van het bezoek aan PatrijzenDomburg behaalde een kleine maar kostbare 1-0 overwin ning op Zeelandia, terwijl Luctor het thuis spelende Hoofdplaat geen kans gaf (1-5). Kruiningen zag zich voor eigen publiek met 5-2 door Robur geklopt dat nu aardig in de lift kwam. Lewedorpse Bóys bleef in de buurt van de koplopers dank zij een 4-2 overwinning op Jong Ambon. Renesse 7 6 0 1 30- 5 12 Domburg 6 5 1 0 21- 5 11 DFS 7 5 1 1 27-13 11 Lewed. Boys 6 4 1 1 18-11 0 Luctor 7 4 1 2 23-14 9 Zeelandia 6 3 0 3 20- 7 6 Jong Ambon 6 3 0 3 16-13 6 Robur 6 2 1 3 11-16 5 Noormannen 6 2 0 4 12-20 4 Hoofdplaat 5 1 1 3 8-23 3 Patrijzen 7 1 1 5 10-23 3 Kruiningen 7 1 0 6 12-27 2 Groede 6 0 1 5 6-37 In de 2e klas B moest Dreischor voor eigen publiek in de ontmoe ting tegen Kwadendamme genoe gen nemen met een 3-3 gelijkspel, wat het eerste verliespuntje voor de blauw-witten betekende. Zonne maire. dat er steeds beter begint in te kom,en. bracht Zierikzee III een zware 10-2 nederlaag toe. Renesse II, dat klaarblijkelijk de slag van vorige week alweer te boven was, rekende kordaat met Leivedorpse Boys II af (10-1). DFS II behaalde een verdienstelijke 1-1 gelijkspel bij Domburg 11. Cortgene verloor een kostbaar winstpuntje aan Luctor II (4-4), terwijl Jong Ambon 11 in de uitwedstrijd tegen Goes III zijn eer ste zege kon behalen (1-3). Dreischor 7 6 1 0 25-13 13 Cortgene 7 5 2 0 39-15 12 Renesse 11 7 5 1 1 37-13 11 Kwadendamme 7 4 1 2 26-21 9 Domburg II 7 3 2 2 16-13 8 Luctor II 7 3 2 2 21-19 S Zonnemaire 7 3 1 3 26-22 7 DFS 11 7 13 3 12-15 5 Zierikzee III 7 2 0 5 22-33 4 Lew. Boys II 7 2 0 5 9-39 4 Jong Ambon II 7 1 1 5 21-25 3 Goes UI 7 0 0 7 8-30 0 In de 3e klas D nam SVOWK in de uitwedstrijd tegen Kwadendam me II geen halve maatregelen. Met een 9-1 overwinning konden de blauw-witten over de Zeelandbrug naar huis terug keren, 's Heer Arendskerke verloor een kostbaar puntje bij Patrijzen III (1-1) waar door het nu de leiding moet delen met Kruiningen II dat met 3-1 van Kruiningen III won. Volharding II zag zich in eigen omgeving met 4-1 door Robur III geklopt. Ondanks de ruime overwinning welke Renesse op Patrijzen heeft weten te behalen liet het spel van de duinbewoners nogal het een en ander ite wensen over. In feite speelde men met twee midvoors, Ragas en Kooman, ter wijl daarnaast het middenveld nog al eens prijs werd gegeven. Joop Verboom, die ook nu weer een ver dienstelijk spelletje voetbal liet zien kon onmogelijk alleen deze zaak voor zijn rekening nemen. Als men a.s. zondag in de belangrijke wed strijd tegen Domburg succes zal willen boeken zal hieraan in de eerste plaats aandacht moeten wor den geschonken evenals aan het feit dat het niet belangrijk is wie de doelpunten maakt „als zij maar gemaakt worden". Nadat linksbui ten M. Moison keihard naast het doel van Renesse heeft geschoten weet doelman F. Moison aan de an dere zijde een schot van v. d. Hoek over de lat te stompen. Als rechts binnen T. 'de Winter door de rood witte defensie weet te breken redt doelman Jan Simons op schitterende wijze. Uit een voorzet van v. d. Hoek kopt Kooman keihard tegen de on derkant van de lal waarna Ragas op de kruising schiet. In de 43e mi nuut weten de bezoekers de leiding le nemen door linksbuiten Cor Bak ker die een pass van Kees v. Burg inschiet 0-1. In de 13e minuut raakt rechtsachter B. Janse het leder kwijt aan Bakker die naar Kooman plaatst die op zijn beurt doelman Moison geen kans 'geeft 0-2. In de 25e mi nuut slaat rechtshalf W. Raas een schot van Kooman uit het doel. De hiervoor toegekende strafschop wordt door Goossens onhoudbaar ingeschoten 0-3. Twee minuten la ter weet Ohris v. Eijkeren door te breken en doelman Simons het na kijken te geven 1-3. Patrijzen stelt hierna nog alles in het werk om de bakens te verzetten, maar als in de 40e minuut Kooman de stand op 1-4 weet te brengen is het pleit defini tief beslist. Met nog 1 minuut te spelen plaatst Jonker een vrije trap naar Jaap v. d. Hoek die hard in schiet 1-5. Advertentie NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Zierikzee: Lange Nobclstraal 6. UTRECHT, 16-10. „Op diakonaal terrein is het accent verlegd van materiële steun naar sociale dienst verlening, terwijl de huidige diaken minder uitvoerder en meer voorlich ter en leider van de gemeente is ge worden. Vooral de herontdekking van d© gemeente als diakonale ge meenschap is het hoofdthema van deze nieuwe ontwikkeling". Dit zei zaterdagmorgen de voor zitter van de Generale Diakonale Raad van de Nederlandse Hervorm de Kerk, drs. A. D. W. Tilanus, in zijn jaarrede op de algemene diako nale vergadering in Utrecht, waar ruim 500 afgevaardigden van her vormde diakonieën aanwezig waren. Volgens de heer Tilanus houdt vde dienstverlening vanuit de kerk niet op bij het maatschappelijk werk, de gezinsverzorging en de bejaarden tehuizen. De verwantschap in de hulpprocessen van maatschappelijk en sociaal cultureel werk dwingt tot een grotere samenwerking in multi functionele instélingen. Daarom, zo meent de voorzitter, kan het wen selijk zijn het maatschappelijk werk in grotere verbanden te brengen. Het diakonaat kan de aanzet geven tot deze bredere verantwoordelijk heid, waarbij het soms noodzake lijk zal zijn de eigen kerkelijke grens te overschrijden. Drs. Tilanus acht de mobilisatie van het gemeentelid een belangrijke taak van de Hei-vormde Kerk, maar volgens hem is hiervoor versterking nodig van het leiderschap van de VOETBAL KNVB. In de 3e klas D verloor Zierikzee weer met één doelpuntje verschil. Grenswachters wist op het sportpark Bannink met 3-2 te winnen, een overwinning die gezien het vertoonde spel zeker niet onverdiend was te noemen. Daar NSV het tegen Steenbergen niet ver der dan een 1-1 puntenverdeling tuist te brengen, kwam Grenswach ters nu mede aan de leiding. MOC '17 behaalde bij Hontenisse zijn eer ste overwinning (1-2), terwijl Odio en Steen de inzet eerlijk deelden (2-2). Vogelwaarde moest met lede ogen toezien dat Alliance de volle winst mee naar Roozendaal nam (1-4), terwijl HVV'24 baas in eigen huis bleef tegen Meto (2-1). Grenswachters 7 5 0 2 16-17 10 NSV 7 4 2 1 14- 6 10 Alliance 6 4 1 1 20- 8 9 Steenbergen 7 3 3 1 16-14 9 Steen 7 3 2 2 10- 8 S Hontenisse 7 3 1 3 11- 6 7 Meto 7 2 2 3 10-11 6 HVV'24 7 3 0 4 7-10 6 Zierikzee 6 2 1 3 11-12 5 MOC'17 7 1 3 3 15-18 5 Odio G 0 3 3 9-16 3 Vogelwaarde G 0 2 4 7-17 2 In de reserve 3e klas C blijft Zie- rikzee II het uitstekend doen. Deze maal slaagden de Zierikzee reser ves erin te Hulst met 3-2 van HVV '24 II te winnen. De beide koplo pers Alliance II en Rood wit W II kwamen er deze maal niet zonder kleerscheuren af. Rood Wit W II speelde te Vlissingen met 1-1 gelijk legen Vlissingen III, terwijl Allian ce II zich zowaar in eigen omge ving met 1-0 door Steenbergen II liet klo-ppen. CornBoys II haalde Vrouwelijke kerkleraars benoemt door Paus diakenen. Bovendien zijn nieuwe vormen van werving en toerusting dringend noodzakelijk. De 49-jarige Israëlische commu nistische afgevaardigde Meir Vilner is zondag in Tel Aviv neergestoken. Zijn toestand is niet ernstig. De da der werd gearresteerd. b In de Indische deelstaat Oettar Pradesj is zondag een politieke cri sis ontstaan door het aftreden van zeven socialistische en communis tische ministers van de coalitierege ring van deze staat. Advertentie VATICAANSTAD, 16-10. Paus Paulus heeft de Heilige Theresia van Avila en de Heilige Catharina van Siena benoemd tot kerkleraars een zeldzame en hoge onderschei ding die aan slechts weinigen, zo als Augustinus en Thomas van Aquino, is toegekend. De nieuw benoemden zijn de enige vrouwen tot dusver onder de nu 33 kerkle raars. De romanticus Clemens von Bren- tano, een tijdgenoot van Goethe, vertelde in de ten einde lopende 18e eeuw de sage van de schone water nimf, die op een steile rots in de Rijn zat en zong, terwijl zij haar goudblonde haar kamdeDe schoon heid van haar stem leidde de blik ken van de Rijnschippers af naar boven, de aanblik van de jonkvrouw bracht hen volkomen in de war, hun schip liep op de rots en zonk en de schippers verdronken. De bizarYe rots, die in een bocht dreigend bo ven de Rijn oprijst is ook thans nog altijd een trekpleister voor honderd duizenden toeristen uit de hele we reld. De duizelingswekkende blik omhoog, als men er voorbijvaart, is even fascinerend als die naar bene den op de majestueuze Rijnkronkel. mijn bddSa NatuurlijkteltdeNMBveel„bazen" onder haar relaties, veel directeuren, veel ondernemers. maar ook vele, vele anderen. De persoonlijke service van de NMB is er óók voor de bedrijfsleider.de afdelings chef, de typiste. Salaris rekeningen, spaargeld, persoonlijke leningen, verzekeringen, ook daar is de NMB voor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 7