DAMES! WITTE KRUIS poeders hèlpen. maand (X) weer! y STREEKNÏEUWS Studiecommissie Met Velpon zie je er geen barst van. CEtalaKMiT Velpon De grootmeester der tonen TAPIJT Droomt U maar! Bakkerij Kommer te Burgh werd gesloten hout-stoker via een oliestookinrich- Advertentie atletiek Succes voor Deita Sport-atlete Delta-Sport-atlete Jopie Moulhaan heeft bij recente wedstrijden enkele goede persoonlijke resultaten weten te behalen. Zo werd ze bij een ont moeting Frankrijk (noord), België en zuid-Nederland te Lille. derde op de 80 mter horden in 12,2 sec. Eerste werd Jopie op de 4 x 100 meter in 47.9 sec., met o.a. Wilma v. d. Berg. De Nederlandse dames wonnen vóór de Belgische en Franse. Bij de te Vlaardingen gehouden Nederlandse kampioenschappen werd Jopie Mouthaan met 4047 punten vijl'de op de vijfkamp en wel als volgt: 80 meter horden 11,9 sec. (met tegenwind), kogel 8,95, hoog 1,45, ver springen 5.30 m (met tegenwind) en 200 meter 25,3 sec (eerste 100 m rug- wind, laatste 100 m zijwind). Scheepvaartberichten Alchiba, 16-10 400 m. O Aden naar Jeddah. Camitia. 16-10 445 m. WZW Land's End naar Liverpool. E. so Den Haag, 16-10 76 m. ZW Gi- oraltar naar Lavera. Esso Amsterdam, 16-10 250 m. WNW Bombay naar Bombay. Gulf Swede, 16-10 360 m. OZO Dar es Salaam naar Perzische Golf. KeileÜa, 16-10 Külingholme naar Berge. Slamat, 17-10 te Singapore. ZIERIKZEE Ouderavond openbare lagere scholen De ouderavond van de openbare lagere scholen alhier zal gehouden worden op maandag 23 oktober. Op de agenda staat o.a. verkiezing ouder- ccmrr.issie Theo Thijssenschool en Nieuwe Boogerdstraatschool. Na de pauze volgt een film en lezing over sexuele voorlichting op school en thuis, door de heer A. A. J. Willems uit Rotterdam. Wedstrijd H.S.V; „Oosterschelde" Na een periode van rust, gaan de leden van de H.S.V. „Oosterschelde" zich iveer actief met wedstrijden bezig houden. Zaterdag a.s. vindt van jl tot 14 uur een wedstrijd plaats bij „Levensstrijd". Nu ce schar on'der de kust is, wor den er goede resultaten verwacht. Het „Schelde-congres" te Bergen op Zoom Wij vernemen dat op het a.s. ..Schelde-congres" dat op donderdag 19 oktober te Bergen op Zoom zal worden gehouden onder auspiciën van het Algemeen Nederlandsch Verbond, in de middagzitting, aan vangt, als sprekers o.m. zullen op treden: de Burgemeester van Ber gen op Zoom, drs. L. J. M. van de Laar, de schepen (wethouder) voor ie halve belangen van Antwerpen, mr. L. Delwaide, en de schepen (wet houder) voor de havenbelangen der stad Gent, mr. G. van den Daele; terwijl ook de oud-minister-presi dent prof. dr. J. E. de Quay, het woord zal voeren. Wij plaatsten een artikel over de ze aangelegenheid in ons nummer van 12 oktober jl. SEROOSKERKE Opbrengst collecten De alhier gehouden reclasserings- collecte heeft ruim f 21,- opgebracht. De opbrengst van de Zeeuwse col lecte was f 49,90. HAAMSTEDE Winterprogramma fruittelers De gezamenlijke besturen der fruittelersverenigingen N.F.O. en Po mona hebben hun winterprogramma vastgesteld. Op 7 november zal (hoogstwaarschijnlijk) een vraag- avond georganiseerd worden over de veiling. 12 december een lezing over plantsystemen en op 9 januari de bekende zielvtebestrijdiingsmiid- dag. 16 januari de jaarvergadering van de N.F.O. en op 6 februari de jaarvergadering van Pomona. Op deze laatste zal over mechanisatie gesproken worden, terwijl bij de N. F.O. jaarvergadering de algemeen secretaris ir. Groot aanwezig zal zijn. Tenslotte een lezing over de huidige fruitteelt op 5 maart. WESTERSCHOUWEN Stookolie-vogels tellen Een aantal vrijwilligers, allen le den der Vogelwacht „Sehouwen- Duiveland" stroopte zaterdag het strand af om eventuele dode vogels, gestoiven door stookolie, te gaan tellen en te registreren. Het resul taat was zeer gering en niet de moeite van het vermelden waard. Wel werd een drietal dode zeehon den gevonden. Deze winter zal re gelmatig het strand afgezocht wor- den naar slachtoffers der stookolie om te zien hoe groot de schade aan de vogelstand, speciaal de zeevogel stand, wel is. Zeeuwse collecte De Zeeuwse collecte 1967 is weer verleden tijd. De opbrengst bedroeg in totaal f 786,15. Gespecificeerd kwam dit bedrag als volgt bijeen: Burgh f 155,67, Haamstede f 247,33, Renesse f 195, Noordwelle f 138,25 en Serooskerke f 49,90. Dit bedrag komt dus ten goede aan de Vereni ging voor lichamelijk gehandicap ten, het Anjer-fonds en voor minder valide bejaarden. Het Asthma-fonds komt in deze collecte dus niet voor zoals enige weken geleden abusie velijk werd vermeld. De collecte hiervoor komt in november. Pro-iuventute kalenders Volgende week zullen een aantal meisjes die dan schoolvakantie heb ben, trachten om de Pro Juventute- kalender 1968 weer aan de man te brengen. Deze prachtige kalender bevat weer een aantal kleurenfoto's van leden van ons Koninklijk Huis. De opbrengst is bestemd voor vele kinderen in ons land die in moei lijkheden verkeren. De Deltacommissie ex art. 8 heeft een bezoek gebracht aan de vissersplaats Bruinisse. De commis sie was uitgenodigd door het ge meentebestuur en een Aktiecomité, dat daar sinds enige tijd bestaat, met de bedoeling de gevolgen van het Deltaplan, zowel voor de direct betrokkenen als voor de midden stand, zoveel mogelijk te verzach ten, hetgeen in de praktijk zal moe ten neerkomen op het aanboren van nieuwe bestaansbronnen, als de bestaande opdrogen. Voor Rruinisse is dit een inte ressant initiatief. De leden der commissie hebben zich op de hoog te gesteld van de omstandigheden en van de mogelijkheden en onmo gelijkheden, want die laatste zul len er in de toekomst ongetwijfeld ook zijn. Het is voorbestemd om niet ori gineel te zijn, maar het leek ons niet verkeerd als ook te Zierikzee een dergelijk comité werd opge richt. Voorlopig in de vorm van een studiecommissie, die gaat becijfe ren wat een eventuele verdwijning van de vissersvloot Zierikzee gaat kosten, maar verder ook in de vorm van een actiecomité om - uiteraard in samenwerking met het gemeen tebestuur - maatregelen te overwe gen en voor te bereiden om de eco nomische terugslag op te vangen. Voor Bruinisse is de zaak van zelfsprekend veel urgenter, omdat de sluiting van de Grevelingen binnen een afzienbaar aantal ja ren gaat plaats vinden, terwij) er rond de afdamming van de Oos terschelde nog wel het een en an der te doen zal zijn en in ieder ge val nog niet een zo duidelijk ge markeerd tijdstip is te noemen. De zaak van Bruinisse is langza merhand een akute, die van Zie rikzee is er één van op langere ter mijn, maar de problematiek is de zelfde. Men kan - de ervaringen elders in het land bij grote strukturele wijzigingen - hebben het geleerd met deze zaken niet vroeg genoeg zijn, al was het maar om de gevol gen van de veranderingen vervat in een rapport als „working paper" altijd bij de hand te hebben. Verlies van de visserij zou ook voor Zierikzee een slag zijn. Op langere termijn willen de Zierik- zeese vissers stellig weten waar aan toe te zijn, want er zijn kwes ties, die immers al vroeg een rol spelen, als daar zijn: bedrijfsopvol ging, nieuwe investeringen e.d. Een studiecommissie zou voor deze zaak in algemene zin veel goed kunnen doen en de instelling lijkt ons beslist niet voorbarig, ge zien ook de veelomvattende aan dacht, die in allerlei kringen aan het ingrijpend probleem is en wordt besteed. Advertentie Feuilletcti (Het leven van Jos Haydn) door Franz von Seeburg Neen,'antwoordde hij toen. Ga naar beneden, naar de koffie kamer, daai zult u zeker goed kun nen eten ,vant wij laten niemand zonder eten<en drinken vertrekken. Maar neem! die composities maar weer mee. ir komen zoveel zwer vers van Winen 'hier naar toe. Zij geven zich alen voor gewezen koor knapen uit liaar als het erop aan komt, kunnel ze geen noot zingen. Met deze voorden keerde hij zich om en zette zijh weer aan zijn werk tafel. Haydn 1 weifelde even, toen ging hij met taste schreden de ka mer uit. De klokken, liê in diepe, volle ak- 'k ooi-den de 1 hoogmis inluidden brachten hem p een idee. Ze ikunnd geen noot zingen, heeft hij gezegd Nu goed! Ik zal to nen, dat ik wèlWan zingen. Haydn sloopVnaar het koor en praatte daar eva met een der koor knapen. Hij vertilde hem hoe hij in Wenen een vrij goede zanger ge weest was. Tod verzocht hij de knaap, schijnbar onverschillig, of hij zijn partij ebn mocht hebben. De jongen gaf tol en Haydns geoe fend oog had del de melodieën overzien en begroen. Laat mij voq jou zingen! fluis terde Haydn. De jongen zag Dat mag nie Och ja, toe baar, ik heb wat goed tc maken. Neen, de Retor Chori is zo streng, als hij aikvaan krijgt. Haydn hield dé jongen smekend zijn laatste 'kwartivoor. Deze keek begerig naar het geldstuk en liet Haydn in ruil vocThet kwartje de muziek houden. Dadelijk daarop ruiste het orgel ma volle accoorden door de grote ruimb van het Gods huis; de Regens Cbri overzag met em verbaasd aan. strenge blik, als een veldheer, zijn musici, een tikje op de lessenaar en Haydn zette met glasheldere stem het Kyrie in. De verblfte koor knaap staarde met open mond naar de Regens Chori, die Haydn tevre den toeknikte. Het Kyrie was uit. Houd het blad maar! beval de monnik haastig. Haydn was verrukt en zijn stem klonk nu zo vol en helder, zo jube lend en vrolijk-lokkend, zo deemoe dig vleiend, zo vol aanbidding, dat zijn zang de muziek prachtig ver tolkte. De hoogmis was ten einde. Haydn stapte naar de Regens Chori toe en vroeg schertsend, half bescheiden: Kan ik een noot zingen? Je hebt gezongen alsof je de mis zelf gecomponeerd had, ant woordde 'de monnik eenvoudig. Je bent geen muzikant maar een volgeling der muziek in de edelste betekenis. Joseph Haydn was overgelukkig. Zoveel lof was hem nog nooit ten deel gevallen. Bijna dagelijks had men hem een ezel genoemd; voor zijn goede prestaties had men nim mer een woord van waardering over, dooh voor de kleinste fouten werd hij altijd met scherpe verwijten overladen. Hij voelde zich de ko ning te rijk. Het was een gelukkige week, die Haydn in hét klooster doorbracht. Hij mocht op het grote kerkorgel spelen en in de muziekzaal van de Regens Chori, studeren. De doodarme muzikant kon een week lang genoeg eten. Toen 'de laatste dag van de aange boden gastvrijheid was aangeboden, nam Haydn dankbaar en bescheiden afscheid. Zijn dank was niet rijk aan woor den. Het was een heerlijke tijd die ik hier heb doorgebracht, sprak hij, de monnik de 'hand reikend. Pa ter, zegen mij! Haydn boog het hoofd. God zegen je! Je zult groot zijn, als ik al lang gestorven ben. De pater drukte de jongeling een pakje in 'de hand en ging naar de kloosterpoort terug. Toen Josef later het grove papier van het pakje deed vond hij daarin zestiengulden. Een steentje voor je gelukkige toekomst, had de pater er bij geschreven. VIERDE HOOFDSTUK Dagen van armoede Een weemoedig gevoel beving Haydn, toen hij op een avond We nen binnenkwam. De schone stad lag met haar torens, koepels, palei zen, trotse en ook armoedige huizen voor hem, overtogen, door het licht der ondergaandezon. Ergens in eén klooster luidde het avondklokje doch de klank verzonk in stadsru moer. Van de Stephanus-dom klon ken acht diepe, ernstige, volle sla gen, de talrijke andere torenklokken viel eenstemmig in Het was reeds donker, toen Haydn de voorstad introk, In elke straat zag hij herbergen en koffiehuizen, maar hij wilde er niet binnengaan de onmenselijkheid die hem uit de kroegen tegemoet kwam, stond hem tegen; aan niets had hij zo'n hekel als aan slechtheid. Liever was hij van honger en vermoeienis in el kaar gezakt, dan dat hij daar bin nen was gegaan. (Wordt vervolgd). Vijfduizendste vlucht van Zweefvliegclub Haamstede Nieuwe Friese bijbelvertaling DEN HAAG, 16-10. De plannen om te komen tot een nieuwe Friese vertaling van de bijbel in de Friese taal zijn in een verder stadium van ontwikkeling gekomen. De commis sie, die het voorbereidend werk op zich had genomen, heeft besprekin gen gevoerd met de aanstaande ver talers (theologen zowel als taalkun digen), om te overleggen over een te volgen werkschema. Schoonmoeder praatte teveel ISTANBOEL. 16-10. Het 3idgaarse echtpaar Marev heeft in Istanhoel om asiel verzocht omdat mevrouw Ma rev het gepraat van haar schoonmoeder niet langer kon verdragen. De heer Spaz Yordanov Ma rev onthulde de reden van zijn vlucht vandaag tegenover verslaggevers. Het paar maakte een plezierreis met het Bulgaarse schip „Nesse- bar" toen het tot de vlucht besloot. De heer en mevrouw Marev zijn van plan zich in Canada te vestigen. Hun twee kinderen laten zij in Bulgarije achterbij schoonmoeder. Voor 60 jaar.... OUWERKERK. In de gemeente is een hulptelefoonkantoor voor al gemeen gebruik opengesteld. OOSTERLAND. De ajuinoogst laat veel te wensen over. Er komen veel zieken in de bollen voor. De gemiddelde prijs bedraagt slechts 90 cent per hl. ZIERIKZEE. Voor het Nutsdepar- tement gaven de heer Willem Rooy- aards en mevr. Jacq. Rooyaards- Sandberg een voordrachtsavond. ZONNEMAIRE. In deze plaats is een aantal valse rijksdaalders met het jaartal 1874 en de beeltenis van koning Willem III door de gemeen teveldwachter in beslag genomen. WESTELIJK SCHOUWEN. Door een Hollandse jachtclub zijn in de duinen van Westelijk Schouwen in twee dagen met vijf geweren 491 konijnen, 2 bunzings, 1 hermelijn en 20 fazanten geschoten. BROUWERSHAVEN. Ten over staan van een notaris werd in het openbaar verkocht „Hotel Schraver" voor f 3050. BRUINISSE. Van hier is een adres naar de Rotterdamsche Tram weg Maatschappij gezonden met het verzoek verbetering te willen bren gen in de loop der treinen. WESTELIJK SCHOUWEN. In de ze streken is men sinds enkele we ken druk bezig met het planten van bollen. BURGH. In een bijzondere kerk dienst nam de Hervormde gemeente afscheid van haar voorganger ds. De Jagher. ZIERIKZEE (Adv.). Een beschaaf de juffrouw wenst aan kinderen van één of meer families fröbelles te ge ven. HAAMSTEDE, 16-10. Het getal 5000 heeft zaterdag een belangrijke rol gespeeld op het vliegveld Haam stede: toen boekte de zweefvliegclub V.Z.A.C. namelijk de 5000ste start van dit jaar. Vorig jaar werd dit hoogtepunt een maand later bereikt. Dat deze jaarlijkse mijlpaal nu vier weken eerder kon worden genoteerd is zeker te danken aan de voortref felijke gang van zaken in de club, waarvan het aantal leden neg steeds toeneemt. Natuurlijk werd de 5000ste vlucht met wat meer aandacht voorbereid. De belangstelling van de leden was groot. De vlucht werd gemaakt door voorzitter Middendorp met instruc«- teur Kooman. Het kon nog net, want een paar uur later werd de wind te sterk en moest de vliegerij worden stopgezet. Een merkwaardigheid is dat een andere Nederlandse club, die nauwe banden heeft met de V.Z.A.C., de zweefvliegclub Woensdrecht, op dezelfde dag de 5000ste vlucht uit voerde, waarvoor door een Haam- steedse deputatie 's avonds geluk wensen werden overgebracht. Aardig om te vermelden is ook het ZIERIKZEE, 16-10. De afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Zaterdagvliegers heeft de resul taten bekend gemaakt van de in 1967 behaalde kampicenschappen, vereni gingsprestaties en de le prijswin naars. Bij de concours-combinatie Schou- wen-Duiveland werden de volgende kampioenschappen behaald: Vitesse Hokkampioenschap: 1. T. M. Dale bout, Nieuwerkerk; 2, F. Maijs, Zie rikzee; 3. P. Flikweert, Zierikzee. Midfonds Hokkampioenschap: 1. J. Verwijs, Zierikzee; 2, P. Flikweert, Zierikzee; 3. Fr. Maijs, Zierikzee. Fond Hokkampioenschap: 1. T. M. Dalebout, Nieuwerkerk; 2. Fr. Maijs, Zierikzee; 3. J. Verwijs, Zierikzee. Jonge duiven Hokkampioenschap: 1. Ph. Steketee, Bruinisse; 2. J. Ver wijs, Zierikze'e; 3. B. G. Visser, Zie rikzee. Vitesse duifkampioenschap: 1. Ph. Steketee, Bruinisse; 2. Fr. Maijs, Zie- SPORT VOETBAL Geheel tegen de verwachting in heeft Brouwershaven II met 4-0 va-/ SVNWK gewonnen. Het eerste kwar tier zétten de gasten een stevig of fensief in, maar in hun voorhoede ontbrak een speler die 'de doelrijpe kansen wist te benutten. De eerste goede Brouw-aanval kwam pas na een kwartier toen Slager goed door gaf aan van Schelven welke hoog in de touwen scoorde (1-0). Even later was het bijna gelijk toen Jan Thiery (een speler waarin nog toe komst schuilt) tegen de staander knalde. Folmer wist dikwijls ge vaarlijk door te breken maar het schieten waar de hele NieuWer- kerkvoorhoede aan mank ging), was slecht. In de 3e minuut na de rust was het opnieuw Slager die van Schelven goed lanceerde en hard langs keeper Smalheer schoot (2-0). Opnieuw was het van Schelven die Ln de 8e minuut zijn produktiviteit opvoerde tot het derde doelpunt (3-0). De gasten gaven de moed niet op en het was vooral Folmer die dikwijls oog in oog stond met v. d. feit dat een van de grootste promo tors van de V.Z.A.C., kapitein vlie ger L. Walraven van de Luchtmacht, vorige week zijn 5000ste uur vol maakte tijdens een straa'ljagervlucht. Deze prestatie is in Nedei-land en de NAVO-landen nog niet geëvenaard. De heer Walraven heeft nauwe contacten met de V.Z.A.C. in, Haam stede. Advertentie Wij leveren alle soorten en leggen het onberispelijk! W oniiigiiirichting H. DE VLIEGER Meelstraat 21 - Zierikzee Telefoon 2305 riikzee; 3. F. Maijs, Zierikzee. Midfond Duifkampioenschap: 1. J. Verwijs, Zierikzee; 2. Fr. Maijs, Zie rikzee; 3. A. M. Berrevoets, Zierikzee. Fond Duif kampioenschap: 1. T. M. Dalebout, Nieuwerkerk; 2. P. Flik weert, Zierikzee; 3. J. Verwijs, Zie rikzee. Jonge duiven Duif kampioenschap: 1. H. Blanken, Dreischor; 2. Ph. Ste ketee, Bruinisse; 3. B. G. Visser, Zie rikzee. Generaal Hokkampioenschap 1967: 1. T. M. Dalebout, Nieuwerkerk met 2783 punten; 2. J. Verwijs, Zierikzee 2721 punten en 3. Fr. Maijs, Zierikzee met 2685 punten. Gp de erelijst van le prijswinnaai-s in Zeeland komt in de categorie ou de duiven voor van de vlucht op 7 juli 1967 vanaf Angoulême als eerste prijswinnaar voor L. J. Fonteijne uit Di'eischor. Bij de jonge duiven op 15 juli 1967 vanuit Neufvilles Ph. Ste ketee uit Bruinisse. Schelde. Doelpunten bleven echter uit. Toen Lievense in de 25e minuut goed voorzette bracht van Schelven nummer vier op zijn naam (4-0). Thiery 'gelukte het bijna de nul voor zijn ploeg weg te werken maar op nieuw vond hij de staander op zijn weg. Scheidsrechter De Bilde leidde rustig en bekwaam. Advertentie '000000000000000000000000000000000000. Als U maar op tijd wakker bent voor de droomprys van het droomtapyt! 5 5 Let op de advertenties! '000000000000000000000000000000000000. SPORT DUIVENSPORT Rayonkampioenschappen Schouwen-Duiveland Brouwershaven II won van SVNWK (Foto: Ziei-ikzeesche Nieuwsbode). «J O O ting geworden tot de huidige hete- Omzwaai naar th* recreatie ting geworden tot de huidige hete- luchtinstallatie. BURGH. 14-10. De kern Burgh is een oude vertrouwde bakkerü kwijt. Zaterdag heeft bakker M. Kcminer voor de laatste maal des mergens omstreeks drie uur het ko lenvuur opgestookt cm te zorgen dat de oven op temperatuur kwam voor het bakken van brcod en banket. Des middags om vijf uur werden de laat ste koekjes verkocht en werd de winkeldeur voorgoed gesloten. Door het gemis van een opvolger heeft de eigtnaar gemeend er mee op te moe ten houden en het gehele bakkers- en winkelbedrijf om te bouwen tot een recreatief bedrijf in de vorm van een pension. Met het verdwijnen van deze sfeer volle bakkerij en het knusse winkel tje is een einde gekomen aan een brood-, beschuit- en kleingoed bak kerij zoals het vroeger werd genoemd en die in 1914 werd begonnen door de vader van de huidige eigenaar wijlen de heer B. Kommer. Deze be gon zijn loopbaan als bakkersknecht in Zierikzee bij bakker Van Beveren op de Appelmarkt. Verder werkte hij als zodanig te Scmmelsdijk en in Renesse waar hij knecht was bij bak ker Bienefelt. Als zelfstandig bakker vestigde hij zich in Anna Jacoba Pol der, doch de Westhoek trok en na 5 jaar verhuisde hij naar Burgh om in de „Zwarten Hoek" een bakkerij op te bouwen. In 1943 volgde zijn zoon hem op en in 1967 is dan het defini tief einde gekomen van het bedrijf. In da loop van de 53 jaar is de oven Drukte in seizoen De te bakken produkten zijn Ln de loop der jaren aangepast aan de con sument en de „spekken" van vroeger zijn veranderd in kostelijke Wees per moppen en ander banket. In de laatste 10 jaren is de afname van brood echter hard terug galopen en nam de verkoop van koekjes en ban ket toe. In het zomerseizoen had de heer Kommer het enorm druk want ook de gasten moesten eten en dat vergde soms 125 werkuren per week. In september werd altijd een zucht van verlichting geslaakt als de over belasting verdween. De klanten van de heer Kommer zijn ondergebracht bij de collega-bakkers uit Haamstede en Burgh. ri

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4