Waarom is de Postgiro voor 1.500.000 rekeninghouders zo aantrekkelijk? 2 3 i Rechtstreeks Overal betalen Overal opnemen 4 5 6 Rente tot 51 toe Boekhoud-gemak Geen kosten POSTCHEQUE- EN GIRODIENST Commissie ex art. 8 Deltawet bracht bezoek aan Bruinisse Spionagecomplot in W.- Duitsland ontdekt STREEKNIEUWS Boomkweker slaat oude tante neer Storm blies aanhangwagens omver en zinken dak van rusthuis „Irene" ANDERS Nutsspaarbank te Zierikzee aangesloten bij computercentrum i Advertentie gemakkelijk betalings verkeer met 1.000.000 particulieren 500.000 winkels en bedrijven. Snel en efficiënt. (Elk jaar komen er nog zo'n 200.000 rekeninghouders bij!) Met de blauwe girokaart kunt u tegenwoordig bijna overal betalen. U kunt contant geld op nemen bij elk van de 2250 post kantoren en -agentschappen, overal in Nederland (ook na 3 uur 's middags!). De particuliere rekeninghouder krijgt nl. 2 kascheques, elk voor max. f 500.-. Na inwisseling ont vangt u een nieuwe cheque thuis. U zit dus nooit zonder. U kunt van de giro zonder meer overschrijven op een spaarrekening bij de RPS - ook per automatische afschrijving. Terugboeking op uw girorekening is altijd mogelijk. Uw geld is dus niet geblokkeerd De snelle dagafrekeningen van de postgiro zijn uitvoerig gespecificeerd; naast het bedrag worden ook gironummer en naam van de begunstigde vermeld. voor porti, overschrijvingen, kascheques en stortingen op eigen rekening. Inlichtingen bij elk postkantoor. het grootste girotiet van Nederland - volledig geautomatiseerd Problemen door het Deltaplan (Slot) BRUINISSE, 14-10. De Deltacom missie heeft - geljjk reeds gemeld - een bezoek gebracht aan Bruinisse, op uitnodiging van het Actiecomité, dat in samenwerking met het ge meentebestuur de schadelijke gevol gen van de uitvoering van het Delta plan voor Bruinisse zoveel mcgelyk tracht te compenseren. De Deltacom missie bleek zeer geïnteresseerd in de problematiek en had waardering vcor de wijze, waarop deze van Bru- se zijde werd uitgebracht. Er werd wel op gewezen, dat de commissie ex art. 8, niet in het le ven geroepen was om gemeen- schapsschade te subsidiëren, maar dat het werk van de commissie veel meo- 'arr b:j V jrdelen van in dividuele schaden, maar er werd nota genomen van wat is gezegd. De initiatieven zullen echter door de middenstand zelf moeten worden genomen. De mogelijkheid dat de ze initiatieven dan levensvatbaar heid kan worden gegeven is groot. Positieve toezegging kon de com missie echter niet doen. Er ontstond echter na de koffie op het gemeentehuis en voor en tijdens de lunch in café restaurant „Grevelimgendam" een geanimeerd gesprek, tussen dc commissieleden enerzijds en de leden van het Ac tiecomité Bruinisse anderzijds. Dat dit aktiecomité bestond en dat door gemeente, bedrijfsleven en middenstand eendrachtig wordt sa mengewerkt om de gevolgen van het Deltaplan op te vangen en zo mogelijk nieuwe bronnen van in komsten te zodken, werd zeer ge waardeerd. Dit aktiecomité bestaat zoals be kend uit de volgende leden, burge meester C. H. van de Linde, voor zitter, wethouder S. A. Jumelet, de heer A. Korstanje, Rijksconsulent voor het Midden en Kleinbedrijf en toerisme voor Zeeland, de gemeen tesecretaris B. de Groot (secretaris) en de heer H. Schot, W. M. de Kor te, J. Pleune en C. Jumelet als ver tegenwoordigers van middenstand en bedrijfsleven. Vaartocht Met het motorschip „De Sjair", van de heer Joh. Hoogerwerf werd een vaartocht over de Grevelingen gemaakt en de percelen gewezen, die straks verloren zullen gaan. Ook werd ter plaatse gewezen op de toekomstplannen die men heeft met BONN, 16-10. Dc afgelopen week gearresteerde secretaresse van het ministerie van buitenlandse zaken, Leonore Suetterlin, heeft zelfmoord gepleegd. Zjj stond onder verdenking van spionage voor de Russische ge heime dienst. Behalve Leonore Suetterlin werden vorige week naar aanleiding van het door de Westduitse justitie ontdekte spionagekomplot nog vier verdach ten gearresteerd ,te welen de echt- de vooroever en de slikken als het waterpeil op de voorgenomen ihoog- te zal zijn gebracht en deze slikken bloot komen te liggen. Op recreatie gebied ontstaan er dan diverse mo gelijkheden. Na de vaartocht volgde nog een samenspröking. Van de tocht zelf Werd zeer genoten. De heer ir. T. J. Tienstra ver toeft buitenslands, de andere leden van de kerncommissie waren wel aanwezig te weten de heren: prof. mr. dr. J. G. Steenbeek, die de heer Sai-dijn is opgevolgd'; drs. W. de Lange; mr. W. A. Emeis; mr. A. H. Heering; drs. A. W. H. J. Quaed- vlieg en mr. J. H. van Wijk, behalve commissie lid, meest allen ambte naren van diverse regeringsdepar tementen. genoot van Leonore Suetterlin, een bode van de Franse ambassade in Bonn, diens vrouw en zijn zwager. Het vijftal zou sinds 1962 stelsel matig voor de Sowjet-Unie hebben gespioneerd. Leonore Suetterlin werkte op de personeelsafdeling van het ministerie van buitenlandse za ken in Bonn. Men kwam het komplot cp het spoor nadat de leider ervan naar de Amerikanen was overgelo pen en zijn modespionnen had verra den. Gearresteerde vrouw pleegt zelfmoord ZIERIKZEE Naaicursus In het Leger des Heils-gebouw wordt weer de naaicursus voor da mes gehouden op de woensdagavon den van 8-10 uur. Er zijn voor deze cursus nog dames welkom. OUWERKERK Motorschip gezonken Als gevolg van de felle storm is heden (dinsdag)-morgen in het Kee- ten.het 740 ton metende m.s. „Pe tra" gezonken. De opvarenden van de „Petra" werden gered door een sleepboot van Van Boele en Ooster wij k. Nadere bijzonderheden hadden wij bij het sluiten van dit nummer nog niet. BRUINISSE Afdeling N.C.V.B. De afdeling Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond houdt donder dag 19 oktober weer haar maande lijkse vergadering in het Ned. Herv. Ver.gebouw. Spreker is de heer Kooman uit Ooltgensplaat over „De vrouw in de veranderende wereld". Tijdrede S.G.P. Ingeleid door de heer W. v. Gilst, voorzitter van de afdeling Bruinisse van de S.G.P., hield ds. W. Verkade uit Nieuwe Tonge vorige week een tijdrede. Nadat de heer van Glist het betreffende hoofdstuk had gele zen, bepaalde spreker zijn gehoor bij Jesaja 1 2-5. In dit bijbelge deelte spreekt de profeet in naam van God, een oordeel uit over het zondige volk Israël. Ds. Verkade nu paste de woorden uit de bijbel ook toe op de tegenwoordige tijd in Ne derland, waarbij hij vooral wees op de manier van optreden van Jesaja. sprekend eerst tegen hemel en aar den en tot de dieren, deze als voor beeld nemend tegenover de mens. Er was veel belangstelling. ROTTERDAM, 16-10. In Rotter dam is maandagmiddag een 55-ja- rige boomkweker, J. C. H. uit Zoe- termeer aangehouden kort nadat hij zijn tante, de 76-jarige mevrouw N. A. Sappelli-Hameetman met een ha mer ernstig letsel aan het hoofd had toegebracht. De vrouw werd door de politie en omwonenden hevig bloedend in haar woning aan de Agniesestraat in Rotterdam aangetroffen. De arrestatie vond plaats dank zij de medewerking van een taxichauf feur die de boomkweker uit Zoe- termeer naar het huis van zijn tante ha'd gebracht. De taxichauffeur had opdracht te wachten en zag de boomkweker zwaar bebloed uit het huis komen. Hij liep op de taxi toe, maar keerde daarna weer in de bo venwoning van de oude vrouw te rug. De taxichauffeur belde het al armnummer van de Rotterdamse politie, die de boomkweker ter plaatse arresteerde. De oude dame, een weduwe, was bij kennis ondanks haar ernstige verwondingen en zei, dat haar neef haar met een hamer op het hoofd had geslagen. ZIERIKZEE, 17-10. De storm van heden (dinsdagsmorgen is er de oor zaak van geweest dat het verkeer uit de richting Duiveland en van Zierik- zee naar de Zeelandbrug slechts met de grootste omzichtigheid kon pas seren op de kruising Juliana straat- Rijksweg 18. Enige meters voorbij de ze kruising richting brug werd het grootste deel van de rijweg namelijk versperd door twee aanhangwagens en een tractor die daar door een he vige rukwind waren gekanteld. De tractor-bestuurder H. uit Noordgou- we kwam met de schrik vrij. De tractor, waarachter twee grote aanhangwagens waren gekoppeld van de Coöp. Groenvoerdrogerij te Zierikzee wilde op de (kruising rechts af slaan in de richting De Val. De wagens kantelden echter, maar de tractor bleef rechtop staan. Het on geluk gebeurde vanmorgen om streeks kwart over tien. De rijkspo litie Zierikzee was snel ter plaatse om het verkeer in goede banen te lei den. Inmiddels wordt getracht de omgevallen wagens zo spoedig mo gelijk weer op de wielen en van de Weg te krijgen. Zinken dak Omstreeks kwart voor tien heden AGENDA Dinsdag 17 oktober Zierikzee Gravensteen, 4.30 uur, officiële ope ning onderwijstentoonstelling. Huis van Nassau, 7.30 uur bestuurs vergadering C.A.V. Brouwershaven Jeugdgebouw, 7.30 uur: afd. Brou wershaven Ned. Plattelandsvr. Bond. Woensdag 18 oktober Zierikzee Gravensteen, 9-12.30 en 14.00-17.00 uur, onderwijstentoonstelling. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 7.30 uur: afd. Duive land, Ned. Plattelandsvr. Bond. De aanhoudende regen en storm deen de bevolking van Buenos Aires en omgeving, waar de overstromin gen tot nog toe aan meer dan 50 mensen het leven hebben gekost, nieuwe wateroverlast vrezen. (dinsdag)morgen werden de bewoners van de rusthuizen Irene en Ons Huis alhier opgeschrikt door een daveren de slag. Door een hevige rukwind was een zinken dak van ongeveer twee en een halve meter in het vier kant van een dakkapel van het Ire- ns-gebcuw, Hogemolenstraat, losge slagen, opgenomen en over de daken van de twee rusthuizen heen kwam het gevaarte met een hevige slag te recht midden in het Vrije, precies voor de ingang van Ons Huis. Geluk kig waren er op dat moment geen mensen in de straat zodat het dak zonder ongelukken aan te richten op de straat terecht kwam. Het zinken dak ramde echter wel de grote tele- visiemast van Irene. De mast knapte af en viel in de lengte-richting op het dak. zonder echter verder veel scha de aan te richten. Uit de Westhoek vernemen wij dat de Hogeweg ter hoogte van het Paar- denbos vanmorgen is versperd door drie wilgen die door de storm zijn omgewaaid. In de Zandstraat te Burgh werden twee wilgen door de storm uit de grond gerukt. Van het zomerhuisje van dr. Sche pel uit Rotterdam, dat staat naast de duinovergang bij de Vuurtoren is het dak afgewaaid. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Misschien dat de storm het maken van wat agressief getinte voorne mens in de hand werkt, maar Schiereilandman doet het 't volgend jaar anders; hij gaat drie maanden aan de toeristen in het seizoen limo nade aanreiken en duikt dan in de W.W. Heeft hij fijn de rest van het jaar vakantie en kan gaan en staan waar hij wil. Kan hij ambulant stuk. jes schrijven, die verkopen en dan sukkelt hij aardig naar een goed loon toe. Hij laat ook zijn echtgenote drie maandjes limonade aanreiken en na afloopsamen in de W.W., ja gezellig. Kijk, daar ben ik nu ge woon te stom voor om te begrijpen, dat zulke dingen kunnen voorko men. Levensgroot kan iemand waar dering hebben voor onze mooie wet ten ,maar er zijn toevallig nog huis vrouwen, die zich de handen van het lijf werken en daarnaast dan da mes, die een groot deel van het jaar rusten op het verenbed van de W.W. omdat ze in de zomer grof geld heb ben verdiend met werken in de toe ristenindustrie, want dat is het on geveer wel Maar wat een gezeur. Er is een man, die het gedaan heeft weten te krijgen aan te tonen, dat het kli maat voor hem niet deugde. Dat was ook wel ivaar. Hij vertrok naar Spanje, vat daar de pesetos, die hem rechtens toekomen, maar toevallig was deze zomer een vriendin aan de Costa Brava en die herkende de half -invalide man. Hij drijft een zeer florerend kampeerbedrijf. Een soort genoot van hem heeft in Rotterdam een interessant clandestien taxibe drijf. We zijn allemaal allemaal dus niet) dom vrienden; we hebben een bordje voor het hoofd. We sjouwen ons een hoedje, maar met wat sim pele diplomatie kunnen we ook een mooie hap hooi uit de sociale ruif te pakken krijgen. Daarnaast ontstaal dan speelruimte voor de goede din gen van het leven, die aanvullend nog wat centjes opleveren. Wat maken we ons toch eigenlijk druk over schema's en agenda's en over dit-moet-nog en dat-moet-nog we gaan gewoon (lekker bruin wor den) sjouwen op een kampeerter rein in het zoele seizoen en als de herfstbladeren vallen.... Jammer dat we destijds onze kans gemist hebben als gondelier by bet sluiten van de Grevelingen - dam. Werd men dan na het ge reedkomen - naar Venetië gestuurd of naar Giethoorn? Niks hoor geen werk en (uiteraard) geen pas sende werkkring. Dus snel in de W. W. en centjes vangen. Daarbij ko men dan nog de lieden met allerlei echtemaar ook wel eens onechte kwalen, die zo wandelend het ene weekje uit en hel andere in stappen. Hun brood is zeker en hun tcafer gewis. Dit is een „cursief". Men mag er wal (enkele maar) korreltjes zout bij doen. Maar dal staat vast er verschijnen fraaie sterren aan de parasitaire hemel. De overheid kan hit volk niet opvoeden. Helaas. SCHIEREILANDMAN. Primeur voor Zeeland ZIERIKZEE, 16-10. Om te gera ken tot een snelle, optimale afdoe ning van de inleggcrsadministratie, is de Nutsspaarbank te Zierikzee aan gesloten by het computercentrum van de Coöperatieve Administratie- centrale voor Spaarbanken te Arn hem. Aan de oprichting van dit cen trum heeft de Zierikzeese bank een eigen aandeel gehad en als vyftiende bank in Nederland is zy bij dit com putercentrum aangesloten. De Nuts spaarbank heeft daarmede een Zeeuwse primeur. Computers hebben, een veel te gro te capaciteit voor de individuele spaarbank, maar door het instellen van een centrum, waarmede de di verse banken door middel van tele fonische verwerkingslijnen zijn ver bonden, werd een soepellopend sys teem verkregen, waardoor veel ad ministratief handwerk overbodig is geworden. De gegevens inzake de beleggingen worden door middel van ponsbanden in de computer te Arnhem inge bracht, die ze snel en feilloos ver werkt en de voor de bank benodigde mutatielijsten produceert, die geheel bijgewerkt op korte termijn - in dit geval naar Zierikzee - worden ver stuurd. Vooral in toptyden Een „ei van Columbus", maar uit eindelijk toch een ingewikkeld tech nisch ei, omdat een computer nu eenmaal een produkt is van hoogver- fijnd technisch kunnen. De Arnhem se computer werd op 5 september van dit jaar in gebruik genomen en de Zierikzeese Nutsspaarbank werd op het systeem aangesloten op 2 ok tober. De thans reeds opgedane erva ringen zijn Uitstekend en vooral in toptijden zal dit hypermoderne elek tronische hulpmiddel zijn nut bewij zen. Zo kan - na de jaarafsluiting - reeds op 2 januari een totaal over zicht worden gegeven van alle soor ten rekeningen, die de bank kent, het totale kapitaal, de bijgeschreven rente, het nieuwe kapitaal en de ope ningsrente. Wie enige weet heeft van de „veldslag", die na jaarwisselingen in het bankwezen wordt geleverd, zal begrijpen wat dit betekent. Het jaarwerk, dat vroeger in overwerk moest worden verricht, geschiedt voortaan geheel automatisch, terwijl de rente gemiddeld meer dan een week eerder ter beschikking van de spaarders kan worden gesteld. De Nutsspaarbank heeft met de aanslui ting op dit systeem, twee slechts op het oog contradictionele elementen in zich verenigd. De bank is oud (op twee na de oudste van Nederland) maar hypermodern. (Foto: Ziei'ikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2