X HOEDEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ringdijk rond zuidelijk Flevoland wordt woensdag gesloten Stakingen dreigen in Frankrijk Referendum in Griekenland De Oder-Neissegrens Russisch verzoek aan Engeland Danlon-fabriek wordt groter herbouwd China verwacht val van Kremlin-leiders Meisje omgekomen bij felle uitslaande brand te Amsterdam POLDERMANS Gratieverzoek van Soebandrio mantel of japon j „DE MAGNEET" j 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 oktober 1967 124ste jaargang Nr. 19881 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzeese bank aangesloten bij computercentrum Winst van 42.400 hectare grond DEN HAAG, 16-10. Wanneer woensdag a.s. in tegenwoordigheid van H.M. koningin Juliana de ring dijk rond Zuidelijk Flevoland wordt gesloten, zal meteen worden begon nen met het leegpompen van deze polder, opdat te zijner tijd 42.400 ha grond aan het Nederlandse grondge bied kan worden toegevoegd. Het drcogpompen zal naar verwachting ongeveer zes maanden vergen. Daar toe is op een eilandje aan het Oost- vaardersdiep (het toekomstige ka naal tussen Zuidelijk Flevoland en de toekomstige Markerwaard) een gemaal gebouwd, waarvan de vier pompen per minuut drie miljoen liter water het IJsselmeer instuwen. Het ligt in de bedoeling in de toe komst Oostelijk en Zuidelijk Flevo land samen te voegen tot één polder, waartoe de Knardijk, die de polders in het begin zal scheiden, van twee onderdoorgangen zal worden voor zien. De zo ontstane nieuwe polder heeft daiy de beschikking over vier gemalen, die elkaar zullen kunnen vervangen, waardoor men op even tualiteiten is voorbereid. Volgens de laatste plannen zijn van Z.-Flevoland voor stedelijk gebied, en industrievestiging 10.000 ha be stemd, voor bebossing en recreatie (zonder de randmeren) 7.000 ha en voor de landbouw 25.000 hoogwaar dige landbouwgrond. De nieuwe pol der zal in 1970 voor de eerste bewo ners toegankelijk zijn, maar in gro tere getale worden de bewoners pas PARIJS. 16-10. In Frankrijk drei gen deze week enige stakingen. In elk geval zullen de postbeambten donderdag en vrijdag niet werken om aan hun eis voor een uitbreiding van het personeel in verband met het steeds toenemende werk kracht bij te zetten. Hun actie valt volgens traditie samen met de behandeling van de begroting voor de P.T.T. De Parijzenaars zullen het don derdag vermoedelijk ook zonder de ondergrondse moeten stellen, omdat het personeel door een staking wil protesteren tegen ontslagen als ge volg van modernisering van het ma terieel. WASHINGTON, 16-10. De Griek se ambassade in Washington heeft maandag een programma bekendge maakt vcor terugkeer naar de par lementaire democratie in Grieken land. In augustus van het volgend jaar zal een grondwetsreferendum worden gehouden, gevclgd door al gemene verkiezingen. Volgens de ambassade beschouwt de regering dit programma als „onherroepelijk". Blinde radio-amateur CANBERRA, 16-10. De 25- jarige Tony van Eek uit de voorstad Ainslie van Canber ra, die in juni 1964 ten ge volge van een ontploffing zo wel zijn beide handen als het gezicht in zijn ogen verloor, is nu de trotse eigenaar van het amateur-radiozendstation VK- LVE. Tony bedient de appara tuur van zijn zendstation met zijn voeten en heeft talrijke radiovrienden gemaakt. Door een aktie in de Can berra Times en de Dutch-Aus tralian Weekly werden des tijds ongeveer 12.000 Australi- che dollars voor Tony van Eek bijeengebracht. na 1975 verwacht. Bij Nijkerk en Harderwijk heeft men reeds toegang tot zuidelijk Flevoland. Bovendien is b(j Muiderberg een derde toegang een brug met zes rij banen in aanbouw ,die volgend voor jaar gereed zal zjjn en een rol zal spelen in de toekomstige route van Amsterdam naar het noorden van het land. Zoals bekend is vanaf Muiderberg een zes baans autoweg ontworpen door Zuidelijk Flevoland. Via een brug bij de z.g. Zwolse Hoek, die in 1969 klaar zal komen, komt het ver keer op de autoweg door de Noord oostpolder, die verder naar het noor den zal leiden. De bewoning De planologen hebben becijferd, aldus vertelde maandag het hoofd van de dienst der Zuiderzeewerken, ir. F. L. van der Bom tijdens een persexcursie naar het betrokken ge bied, dat alle Zuiderzeepolders in het jaar 20000 driehonderd tot vijfhon derdduizend bewoners zal herber gen. van wie 100.000 in Lelystad, nog eens honderdduizend in een neder zetting, die zou verrijzen aan het Gooimeer, dus ten noorden van Naarden-Huizen ongeveer. Verder gaan de gedachten uit naar een ves tigingsplaats aan het Veluwemeer, waarvan de naam Seewoide zou wor den en die naar verwachting als het agrarisch centrum zou dienen. De K.V.P. «•li rle andere christelijke partijen DEN HAAG, 16-10. Het K.V.P,-par- tijbestuur heeft zich, in grote meer derheid, uitgesproken voor een sa menwerking of federatie met de A.R.-Partij en de C.H.-Unie. Het partijbestuur heeft dit standpunt neergelegd in een pré-advies, dat in behandeling komt op de in december te houden K.V.P.-partijraad. Over de vi-aag of, zolang een alge- meen-chi'istelijke partij nog niet rea- liseerbaar is, het streven voorlopig gericht dient te blijven op een hechte samenwerking met de A.R.P. en C. H.U.. zegt deze meei'derheid van het K.V.P-partijbestuur in het pi'é-ad- vies, dat de partijraad zich in het najaar van 1968 zich opnieuw over deze vraag zal beraden, in het bij zonder voor zover het betreft de ge zamenlijke programmapunten BONN, 16-10. West-Duitsland wil de omstreden Odei'-Neissegrens tus sen Polen en Duitsland niet erken nen uit vrees daarmee het rechtse radicalisme in het binnenland aan te wakkeren, heeft een regerings woordvoerder maandag in Bonn ge zegd, in commentaar op een vraag- gesprek met kanselier Kiesinger dat maandag in het tijdschrift Stern is verschenen. Door de erkenning zou het tegendeel worden bereikt van wat Bonn wil, betere betrekkingen met het communistische Oost-Eui-o- pa, zei de woordvoerder. LONDEN, 16-10. De Sowjet-XJnie heeft aan het Britse radio-observa torium Jodrell Bank verzocht mee te werken aan het Venus-experiment. De directeur van het observatoi'i- um, sir Bernard Lovell, heeft maan dag meegedeeld dat hij een telegram van die inhoud heeft ontvangen van de academie voor wetenschappen te Moskou. Verzocht wordt de gegevens die het Sowjetrussische ruimtevaar tuig „Venus-4" doorseint mee te ont vangen. De Venus-4 zal volgens Rus sische opgave woensdagochtend om streeks 02.40 uur in de nabijheid van Venus komen. Volgens Lovell is het Russische verzoek een aanwijzing dat de Sow- jet-Unie zal proberen het ruimte vaartuig een landing op Venus te la ten maken. Het is al zes jaar geleden dat de Sowjet-Unie een dergelijk verzoek deed. 12 mensen zijn om het leven ge komen en 13 gewond geraakt toen de toerbus waarin zij zaten maan dag op rond 200 km. ten zuidoosten van Seoel van een steile rots naar beneden stortte. De meeste slacht offers zijn vrouwen die een tochtje maakten naar boeddhistische tem pels. Roof na lift Besluit na <Ie brand: EMMEN, 16-10. De nieuw te bou wen Danlonfabriek in Emmcn zal groter worden dan die zondag j.l. door brand is verwoest. Van middag hebben directie en commissarissen n.l. besloten de fabriek op dezelfde plaats te herbouwen. Bovendien krijgt Danlon zowel het terrein van de afgebrande touwfabriek als dat van de eveneens uitgebrande caros- seriefabriek erbij. Vanmiddag zijn besprekingen ge voerd tussen de president-commissa ris de heer Andersen uit Denemar ken, de burgemeester van Emmen en enkele functionarissen van het be drijf in Emmen. Hierbij is besloten de loonadministratie van de Danlon fabriek voorlopig onder te brengen in de fabriek van Drentea in Emmen. Voor de fabrieksmeisjes, die nu werkloos zijn, zullen op kosten van Danlon huishoud- en kookcursussen georganiseerd worden. In Ter Apel zal een hal beschikbaar gesteld wor den, waar het Daalonpersoneel voor lopig met werkzaamheden zal kun nen starten. Het personeel daar zal om de dag rouleren. Vast staat dat niemand van het personeel elders zal solliciteren. Unaniem is besloten te blijven. Met de opruimingswerkzaamheden op het terrein van de uitgebrande Danlonfabriek zal morgen worden begonnen. Men denkt ongeveer een week nodig te hebben. DEN HAAG, 16-10. De twee jon gemannen, die zondagmorgen vroeg een Hagenaar van zijn auto beroof den, nadat de man hen een lift had gegeven, zijn door de politie aange houden. Politie-agenten zagen het tweetal, de 20-jarige slager F. A. Z. en de 19-jarige monteur H. R. B., beiden uit Den Haag, in de auto rij den in de Musschenbroekstraat in Den Haag. Zij hebben bekend de automobilist te hebben beroofd om aan geld te komen. Bij hun aanhou ding hadden zij de beroofde bezit tingen van de automobilist bij zich. Beiden zijn al eerder met de politie in aanraking geweest terzake van geweldpleging. Man perst Duitse spoorwegen af HAMBURG, 16-10. Via de Duitse radio is zaterdagavond de stem te horen geweest van een man, die heeft laten weten dat de spoorwegen hem 300.000 mark moeten geven, en die deze eis kracht heeft bijgezet door drie bomaanslagen, waarvan twee in bagagekluizen op het centraal 'sta tion van Hamburg en de derde maal op een spoorbrug, juist toen een lo comotief passeeerde. Bij de aansla gen liep één persoon ver-wondingen op en werd grote materiële schade aangericht. De politie hoopt dat men de afperser zal kunnen identificeren. PEKING. 16-10. Rood-China en Albanië hebben maandag in een na afloop van het bezoek van een Alba nese partij- en regeringsdelegatie aan Peking uitgegeven verklaring de val van de „Sowjet-revisionistischerene- gatenkliek onder leiding van Brezj- nev en Kosygin" voorspeld. De verklaring vormt naar het oor deel van politieke waarnemers in Peking de eerste officiële stelling- name van Peking en Tirana tegen de komende viering in Moskou van de vijftigste verjaardag van de okto berrevolutie en de vermoedelijk daarop volgende communistische con ferentie in de Russische hoofdstad. Bosbrand bij Los Angeles LOS ANGELES, 16-10. De bos- brand, die zondag is uitgebroken, heeft tenminste 35 huizen in de as gelegd en 25 andere beschadigd. Hon derden gezinnen zijn uit hun wonin gen verdreven. Volgens brandweerfunctionarissen zou het vuur thans ingesloten zijn door ruim duizend brandweerlieden. Vijf van hen hebben bij de uitoefe ning van hun taak verwondingen op gelopen. Lucifer in tank van auto AMSTERDAM. 16-10. Van een stel jongens dat maandagmiddag aan de Hoeksevaartseweg in Amsterdam- Noord met een autowrak aan het spelen was goodie er een een bran dende lucifer in de tank van de auto. Het gevolg was, doordat er nog resten benzine in de tank wa ren, een geweldige steekvlam, die de tienjarige H. Oeleslager ti-of. Het kind werd met zeer ernstige brand wonden aan gezicht en nek in het Wilhelminagasthuis ter verpleging opgenomen. De politie heeft het brandende wrak geblust en dit ge vaarlijke stuk speelgoed snel ver wijderd. De grootste protonenversneller ter wereld is in een inlichting in de buurt van Moskou in bedrijf ge steld. De versneller, die een opera tionele protonenstraal heeft van 70 miljard elektron-volt, is zaterdag kritisch geworden. UTRECHT. Minister B. Roolvink heeft in de jaarbeurs de 18e „Slavakto" - Slagers Vaktentoonstelling officieel geopend. Tijdens de rondgang bleef de bewindsman met bewondering staan kijken naar een groot edelhertver vaardigd vanreuzel! Naast de heer Roolvink diens echtgenote. AMSTERDAM, 17-10. Een uit slaande brand die door de sterke wind fel werd aangewakkerd, heeft vanmorgen tussen half twee en half drie de Amsterdamse brandweer handen vol werk gegeven. De brand, die woedde in een pand in de Rustenburgerstraat nabij de Feidinand Bolstraat in Amsterdam, werd tenslotte met zeven stralen on der de persoonlijke leiding van brandweercommandant Riedel be streden. Er was om een extra lad derwagen gevraagd omdat men te- Advertentie charmante modellen Vilt I 15,95 Velour f 23,50 Baretten f 6,95 enz. Zierikzee - Havenplein 4 Pleidooi voor staking bombardementen O NEW YORK, 16-10. Theodore Sorensen, voormalig raadgever van de presidenten Kennedy en Johnson, bepleit in het vandaag verschenen nummer van het weekblad „Saturday Review" vermindering van de Ame rikaanse oorlogsinspanning in Viet nam, te beginnen met een onmiddel lijk en onvoorwaardelijk staken van de bombardementen op Noord-Viet- nam. Volgens Sorensen kan de voor de deur staande kersttijd een uitsteken de gelegenheid bieden voor het af kondigen van een bestand, dat ver lengd zou kunnen worden door het aanbieden van onderhandelingen. Sorensen is van mening dat een po litiek van „desescalatie", waarbij de Amerikanen zich beperken tot het verstevigen van hun positie in de dichtsbevolkte delen van Zuid-Viet nam, zonder gezichtsveldies tot min der verliezen aan mensenlevens, geld en land kan leiden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's «ocoosocccoccccccooooscco 8 Gelukkig is de mens die Q vergeet wat niet meer veran- a X O derd kan worden V/AT UQT PE BIL T recht vreesde dat er nog mensen in het huis waren. De brand heeft het leven geëist aan het 17-jarige meisje Bianka Sluiters. Zij sliep samen met haar 19-jarige zusje Agnes op de derde etage en werd door de brand verrast. Haar zusje werd met ernstige brand- wonden in het ziekenhuis opgeno men. De overige bewoners van d© derde etage wisten zich langs de re genpijp te redden. Verder liep een man van de tweede etage brand wonden op en werd een man gewond bij het verlenen van hulp. De wind joeg de vlammen vele me ters boven de daken uit zodat de brand op gi-ote afstand kon worden waargenomen wat veel belangstel ling van publiek tengevolge had. Paul rle Groot gaat heen DEN HAAG, 16-10. Blijkens een communiqué van het partijbestuur van de Communistische Partij Ne derland heeft voorzitter P. de Groot tijdens de voorbereidende zitting van het in december te houden par tijcongres de wens te kennen gege ven in verband met zijn leeftijd (68) niet langer te worden belast met functies in de nieuwe partijleiding. Koningin Juliana bij jubileum Soroptiinisten DEN HAAG, 16-10. Vijf uur IanR heeft koningin Juliana zaterdag als erelid het achtste lustrum van de soroptimistclub 's-Gravenhage tevens het 40-jarig bestaan van het soropti- misme in Nederland meegevierd in het Kurhaus te Schcveningen. Samen met het tweede erelid van de nationale unie van Nedei'landse soroptimistenclubs dr. H. van Pan- thaleon baronesse Van Eek werd hare majesteit omstreeks 12 uur de feest zaal van het Kurhaus binnengeleid waar 350 soi'optimisten uit binnen- en buitenland haar met applaus be groetten. Het enige officiële ogenblik was toen de Nederlandse uniepresidente dr. M. Kapsenber aan de voorzitter van de zilveren jeugdcentra de heer K. B. Meyer Swantee een miniatuur piano, vervaardigd door de beeld houwster Marion Gobius, overhan digde, waarin een cheque verborgen was voor een echte piano, die zilve ren schot nog ontbeert. Enige jai-en geleden schonken de soroptimisten reeds een volledige geluidsappai-a- tuur aan dit centi'um. Kouder Verwachting tot woensdagavond; Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele buien; aan de kust tijde lijk nog hai'de, overigens krachtige tot matige westelijke wind; lagere temperatui'en. 18 okt. Zon op 7.09, onder 17.41. Maan op 17.42, onder 7.02. 19 okt. Zon op 7.10, onder 17.39. Maan op 17.53, onder 8.13. Spi-ingtij: 20 okt. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 18 okt. 3.24 v.m. 15.30 n.m. 19 okt. 3.56 v.m. 16.01 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 okt. 3.01 v.m. 15.17 n.m. 19 okt. 3.32 v.m. 15.47 n.m. Springtij: 20 okt. Barse taal van Z.-Afrika tegen Zambia SOENDRA, 16-10. Premier Vorster van Zuid-Afrika heeft maandag Zambia gewaarschuwd dat zijn land hai'd tei'ug zal slaan als het zou worden aangevallen. Vorster ont kende dat Zuid-Afrika Zambia be dreigt. Niet wij bedreigen Zambia, maar Zambia bedreigt ons, aldus de premier, die daai*mede zijn tweede waarschuwing binnen enkele dagen aan het adres van deze Afrikaanse staat ui'tspi'ak. Zaterdag zei Vorster: „Als president Kaoenda van Zambia geweld tegen Zuid-Afrika wil on dernemen zullen we zo hai'd terug slaan dat het hem lang zal heugen". DJAKARTA, 16-10. De waarne mend president van Indonesië, ge neraal Soeharto, krijgt binnenkort juridisch en politiek advies over het gratieverzoek, dat de oud-minister van buitenlandse zaken, dr. Soeban drio heeft ingediend nadat hij vorig jaar op grond van zijn aandeel in de mislukte staatsgi'eep van 1965 ter dood was veroordeeld. De kwestie- Siebe van der Zee HILVERSUM, 16-10. Teneinde een zo objectief mogelijk ooi'deel te kun nen vormen heeft het algemeen be stuur van de AVRO na vier en een half uur vergaderen besloten een commissie van buitenstaandei's in te stellen, die zal nagaan of en in hoe- verre door de relatie van haar te- levisiedirecteur de heer S. K. van der Zee en de N.V. Van Heijst, aan de integriteit van de AVRO intern en extern belangrijke schade is toe- gebracht. Hangende dit onderzoek heeft het bestuur de heer Van der iZee geschorst. Advertentie Als ecu dame gekleed met een van Nieuwerkerk Kerkstraat 10. tel. (01114) 265 5

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1