CALTEX TANK-PREMIE PROGRAMMA TOT 45% KORTING OP WAARDEVOLLE GEBRUIKS ARTIKELEN! DE ZIERIKZEESCHE COURANT Enorme brand verwoest Danlon-fabriek en nog twee bedrijven KAMERBREED „DE MAGNEET" Weinig steun voor Vietnampolitiek van Verenigde Staten in de Ver. Naties MORRIS Minister Roolvink opende de „Slavakto" NlEUWl Groter oogstraming van peren en appels Dronken man wierp gezin uit het raam MATRASSEN s Drie doden bij ernstige botsing ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 16 oktober 1967 124ste jaargang Nr. 19880 WAARIN OPGENOMEN RÉDAKTÏE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: De HalfjaarlijkseNederlandse Tafelronde Ramp teistert Einnieii Schade beloopt vele miljoenen EMMEN, 15-10. Zondag omstreeks halfzeven is brand uitgebroken in de Danlon-fabriek aan het industrieter rein in Emmen. De brand woedde over de gehele oppervdakte en de fa briek moet als verloren worden be schouwd. Later is bekend geworden dat nog twee fabrieken, de „Emka"-touwfa- briek en Jongman-autocarosseriefa- briek in Vlammen zijn opgegaan. De vuurzee was enorm. Op een persconferentie heeft bur gemeester drs. H. A. Beusekamp van Emmen meegedeeld dat de brand aan de Danlonfabriek een schade van naar raming dertig miljoen gulden heeft toegebracht. Dit bedrijf is in 1953 gestart. Het is een dochteronderneming van een Deense N.V. Er werkten de laatste tijd ca 750 mannen en ca. 350 vrou wen. Haar terrein heeft een opper vlakte van 2 ha. Deze fabriek en ook de Jongman carrosseriefabriek - waar 25 mannen werkten - en het kleine bedrijf van Emka-touwimport zijn totaal uitgebrand. Over de oor zaak is nog niets bekend. Door prima werk van de beroeps brandweer en twee vrijwillige korp sen is verdere uitbreiding van de brand, waarvoor grote vrees bestond, kunnen worden voorkomen. In de Danlonfabriek werd zaterdag tot drie uur gewerkt. Om elf uur 's avonds heeft de concierge nog een rondgang door het bedrijf gemaakt en de politie heeft zondagochtend om zes uur daar nog gepatrouilleerd. Een werknemer van Danlon zag om kwart over zes zondagmorgen vanuit zijn woning over een groot deel van het fabrieksdak de vlammen omhoog en door de felle wind in de richting van de andere bedrijven op het in dustrieterrein slaan. In korte tijd stonden de drie gebouwen in lichter laaie. De schade die de carrosseriefabriek en Emka hebben opgelopen wordt ge schat op vijf miljoen gulden. De be roepsbrandweer van Emmen, de vrij willige korpsen van Nieuw-Amster dam, Klazienaveen en van de A.K.U. hebben met water uit 36- op acht wagens aangesloten slangen, de im mense vuurzee bedwongen. De be drijven die dank zij hun succes op het nippertje konden worden gered zijn „Drentea" (stalen meubelen), „Nira" (telecommunicatieapparaten voor ziekenhuizen), metaaLfabriek Hut, „Fairshild" (meetapparatuur), de Amsterdamse farmaceutische fabriek N.V. „Peiger" (electro-technische in dustrie. en de Emmer Courant - Drukkerij Ten Kate. Vooral de vier eerstgenoemde fabrie ken hebben zeer groot gevaar gelo pen. „Drentea" stond reeds in vlam men; dit vuur kon nog bijtijds wor den geblust. Volgens de brandweer zouden deze vier fabrieken reddeloos verloren zijn gegaan als de richting van de felle wind twee graden ooste lijker was geweest. In een gesprek met de directeur van Danlon, de heer L. van Straaten, vernam het A.N.P. dat de schade aan gebouwen en machines ca. 24 miljoen gulden beloopt en die aan de voorra- Advertentie naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80,3.90, 4.00, 4.57, 5.50 nieter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 den zeven a acht miljoen gulden. Daar komt nog by de schade aan de machines voor de juist begonnen uit breiding op een aangrenzend terrein van ca. 1200 m-. De enorme rookontwikkeling bij de brand in de DanJonfabriek had tot gevolg dat duizenden nieuwsgierigen naar de brand kwamen kijken. De politie had de handen vol om drang hekken aan te slepen en het publiek op afstand te houden. De rook was voor de brandweerlieden ondanks het gebruik van persluchtmaskers ook wel te hevig. Drie brandwachten werden tijdelijk door rook-vergifti- ging uitgeschakeld. Zij konden uren later weer worden ingezet bij de be strijding van het vuur. Een hoofd brandwacht werd tijdens de blus werkzaamheden aan een knie ge wond. Hij kon na door een dokter te zijn behandeld naar huis worden ge bracht. De brandweer kon tegen het middaguur het sein „brand meester" geven. Toen waren met donderend geweld diverse gedeelten van de fa briekshallen ingestort waarbij de sta len balken als draadjes wol ombogen, terwijl tegelijkertijd muren werden meegesleurd. De toegangswegen naar het industrieterrein raakten intussen overvol, automobilisten en honderden fietsers, die op deze zondagmorgen een kijkje gingen nemen bij de brand. Onder hen waren ook em ploye's van de Danlon-fabrieken die bij het aanschouwen van de ramp hun tranen de vrije loop lieten. NEW YORK, 14-10. Uit het alge mene debat in de algemene vergade ring van de V.N. over de internatio nale politiek is gebleken dat slechts de vertegenwoordigers van zeven van de 110 landen met geen of weinig reserves de Amerikaanse politiek in Vietnam steunen. Advertentie QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage 1ST A Oosterland Telefoon (01114)495 Deze zeven landen zijn Australië, Engeland, nationalistisch China, Nieuw-Zeeland, de Philippijnen, Singapore en Thailand. Van de 110 redevoeringen, gehou den door de respectieve rmnistex-s van buitenlandse zaken of andere hoge regeringsfunctionarissen, hield 42,7 pet een pleidooi in voor een sta ken van de bombardementen op Noord-Vietnam, terwijl 7,3 pet aan gedrongen werd op voortzetting van deze aanvallen. De helft van de spre kers nam geen uitgesproken stand punt in. Uit de diverse redevoeringen bleek voorts dat men niet veel voelt voor inschakeling van de volkerenorgani satie bij een streven naar beëindiging van de strijd. Ruim 7Q pet. van de af gevaardigden sprak zich uit voor een nieuwe conferentie van Genève, zon der eerst de V.N. hierbij te betrek ken. UTRECHT, 16-10. „Het is jammer dat de zelfslachtende slager hoe lan ger hoe meer verdwijnt, maar deze ontwikkeling valt in de huidige tijd van specialisatie niet meer tegen te houden, 't Slagersambt is echter nog by lange na niet verdwenen en dat dit geen holle frase is kan men op deze tentoonstelling zien". VRAAG UITVOERIGE FOLDER BU DE CALTEX STATIONS DEN HAAG, 14-10. De berichten uit bijna alle teeltgebiedcn tonen aan dat de omvang van de appcloogst groter is dan aanvankelijk werd ver ondersteld. De gunstige weersomstandigheden in de laatste maanden hebben de vruchten flink doen uitgroeien, zo deelt het ministerie van landbouw en visserij mee. Eind september werd de produktie van appelen voor het seizoen 1967-1968 op 400 miljoen kilo gram geschat, hetgeen bijna 12 pet. meer is dan de eerste raming in juli. Wel is er ernstige hagelschade aan het fruit toegebracht in de Bomme- lerwaard en in de Midden-Betuwe, terwijl het er op lijkt dat de scha de door vogels van jaar tot jaar toe neemt. De produktie van peren is in sep tember tien pet. hoger gei-aamd dan de eerste schatting, namelijk 75 mil joen kilogram, doch deze produktie blijft aan de matige kant. Do ver hoogde totale opbrengst bij peren komt voor een belangrijk deel voor rekening van het ras „Conference". Wel heeft een zware storm in Noord- Holland juist aan dit ras veel schade toegebracht. Dit zei heden (maandagmorgen) de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Rool vink, bij de opening van de 18e sla- gersbeurs en slagersvaktentoonstel- ling „Slavakto" in de jaarbeurs in Utrecht. Volgens de minister moet de slager-vakman zowel vleeskenner als vleeshygiënist zijn, maar daarnaast is de vleeskeuring zeer belangrijk. Met enige schuldgevoel stelde minis ter Roolvink vast, dat er gevaren kunnen bestaan bij het nuttigen van vlees, maar hij vertrouwt er op dat de moderne slager de nodige hygiëne zal betrachten en de koude aanwendt om vermeerdering van bacteriën te gen te gaan. AKEN, 14-10. Een dronken bouw vakarbeider in Aken heeft vrijdag nacht zijn vrouw en drie kinderen uit het raam van hun woning op de eerste verdieping geworpen. Een vierde kind, een baby van ander- half jaar, had de man naakt voor de deur gelegd. De echtgenote en haar zoontjes van vijf en zeven jaar liepen door de val van vijf meter hoogte slechts lichte verwondingen op. Een acht jarig kind moest met een hoofd wond 'in het ziekenhuis worden op genomen. Amerikanen willen belastinggeld terug SAN FRANCISCO. 13-10. 56 Ame- rikanen, onder wie de zangeres Joan Baez hebben een proces aangespan nen om van de fiscus dat deel van de door hen betaalde belasting te rug te krijgen dat gebruikt is om de oorlog in Vietnam te financieren. Zij beroepen zich daarbij op een uitspraak van het internationale ge rechtshof van Neurenberg, volgens welke burgers van een land niet werkeloos behoeven toe te zien als het internationale recht geschonden wordt. 0LGA Friese veehouder dood aangetroffen op erf HARKEMA-OPEINDE, 13-10. Op het erf van zijn boerderij in Harke- ma-Opeinde is gistermiddag de 55- jarige veehouder Take Alma dood aangetroffen door zijn broer. Een ge waarschuwde arts constateerde dat het hoofd van het slachtoffer kleine verwondingen vertoonde. Daar de arts geen natuurlijke doodsoorzaak kon vaststellen is de officier van jus titie in Leeuwarden, mr. H. W. Kui pers, ingelicht. Voor f 80.000- juwelen gestolen VENLO, 15-10. Zondagmorgen omstreeks zes uur is, vermoedelijk met een zware tang. een ruit van de toegangsdeur van de juwelierszaak van S. van G. aan de Vleesstraat te Venlo ingeslagen. Via deze ruit is een onbekende dader de winkel bin nengedrongen waarna hij uit de eta lage voor de waarde van f 80.000 aan sieraden (uit oorknoppen, arm banden en broches) heeft ontvreemd. Bouwlift neergestort DEN HAAG, 15-10. De 43-jarige opperman J. P. Roodhuizen uit Den Haag is zaterdagmorgen met een bouwlift 24 meter naar beneden ge stort. Op weg naar het ziekenhuis overleed hij aan zijn verwondingen. Antwerpse haven is weer gereinigd BRUSSEL, 14-10. De miljoenen liters zware olie, die vorige week woensdag uit een lekkende tank van de Esso-raffinaderij te Antwerpen ontsnapten en een aantal havendok- ken vervuilden, zijn vrijwel opge ruimd. Vrijdag is bekend gemaakt, dat met ingang van middernacht het vijfde havendok, dat het zwaarst getroffen, was, weer voor de scheep vaart zou worden opengesteld. De reiniging van het nabijgelegen ha vendok en het Leopolddok was don derdag voltooid. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's >5ocoococccccccccocosococo Vaders en zonen ontzien el- n S kaar veel meer dan moeders A N O en dochters. fi 8 rosocccoccocococcoococcoc* HOOGEZAND, 14-11. Bij een ver keersongeval, dat zich heeft voorge daan op rijksweg 42 bij de Rengers- brug in Slogteren zijn drie personen op slag gedood en werden er vijf ernstig gewond. Gedood veerden J. Westerhuis, D. Mulder en G. Mulder. Het ongeluk is vermoedelijk ge beurd doordat de bestuurder van een vrachtauto met aanhanger moest af remmen voor een andere auto. Daar- bij slipte de vrachtwagen en deze werd door de aanhanger op de lin- kerweghelft gedrukt. Op dat moment naderde uit tegenovergestelde rich ting een busje met arbeiders. De be stuurder heeft nog geprobeerd de vraohtwagen te ontwijken, maar de ze boorde zich in de flank van het busje. Alle slachtoffers zijn naar het academisch ziekenhuis in Groningen overgebracht. De arbeiders waren op weg naar hun werk bij het aanne mersbedrijf Nedam in Groningen. Onverbeterlijk tweetal AMSTERDAM, 14-10. Dankzij een waarschuwing van omwonenden heeft de Amsterdamse politie twee inbrekers op heterdaad kunnen be trappen. Het tweetal, de 31-jarige sloper W. B. en de 44-jarige los- werfcman W. de B., was een groot handel in verpakkingsmateriaal in de Oranje Nassaulaan binnenge drongen en op het moment van hun arrestatie bezig met het opensnijden van de brandkast. Onderzoek van de antecedenten van het duo bracht aan het licht dat zij resp. twee en zes dagen eerder uit de gevangenis waren ontslagen. Ongewis strijdmiddel GLENIC (Midden-Frankrijk), 14- 10. Da boeren die vrijdag in GLenic in midden-Frankrijk demonstreer den tegen de landbouwpolitiek van de regering hebben een stekende te genslag ondervonden. Zij hadden zwermen bijen losgelaten op de po litie, maar deze wierpen zich even hard op de betogers, zodat beide partijen snel de benen moesten ne men. Veel wind Verwachting tot dinsdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met tij delijk regen; matige tot krachtige en aan de kust later tot hard of stoim- achtig toenemende zuidwestelijke wind; weinig verandering in tempe ratuur. 17 okt. Zon op 7.07, onder 17.43. Maan op 17.32, onder 5.51. Volle maan: 18 okt. te 11.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 17 okt. 2.53 v.m. 14.57 n.m. BROUWERSHAVEN: 17 okt. 2.32 v.m. 14.47 n.m. Springtij: 20 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-10. Het K.N.M.I. deelt mede: tijdens het weekeinde trok een actieve depressie van de Atlan tische Oceaan naar het zeegebied ten westen van noord-Noor wegen. Het koufront ervan trok vergezeld van regen en wind in de nacht van zaterdag op zondag over ons land weg naar het oosten. Zondagochtend ontstond voor de ingang van het Kanaal een nieuwe storing die in de nacht van zondag op maandag over ons land naar het noordoosten trok. De depressieactiviteit blijft ook het komende etmaal groot. Óp de oce aan staat op ongeveer 50 graden noorderbreedte een straalstroom waarmee storingen die zich op deze breedtevormen snel naar onze om geving worden gevoerd. Het blijft dan ook wisselvallig weer met vrij veel wind en tijdelijk regen of mot regen. In het temperatuurverloop komt maar weinig verandering. De Franse amateur-kampioen in de vliegacrobatiek. de 38-jarige Claude Perrault, is zondag tijdens een oefenvlucht in de omgeving van Parijs verongelukt. Te Zierikzee vond zaterdagmiddag en avond een sportieve krachtme ting plaats tussen twee groepen turnsters van de Zierikzeese vere niging Delta-Sport en het Souburg- se Astrow. De wedstrijden, die bij een belangstellend publiek zeer in de smaak vielen, vonden plaats in de fraaie gymnastiekzaal aan de RaamstraatZie voor een volledig verslag elders in dit nummer. Foto: een overzicht van de zaal met ach terin de deelnemende meisjesgroe- p en. - (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1