Het Schelde-probleem opnieuw aan de orde gesteld Vogeltrek blijft wonder Grote serie oplichtingen berecht UIT DE TIJD? I Gaslek oorzaak ontploffing in school Goede mogelijkheden in „De Lichtboei" STREEKNIEUWS Staking bij Bata 581ste STAATSLOTERIJ DE NIEUWE VERPLEEGSTERSOPLEIDING HET RAADSEL VAN ROVANNA (Van een medewerker) (Slot) Na afloop van het befaamde „Gos- ttrschelde-congres" te Zierikzee, op vrijdag 28 aprit 1967, op aanstichting van het Zieeuwsch Genootschap dei- Wetenschappen gehouden, schreef het „Algemeen Handelsblad" (Am sterdam) - mijns inziens terecht! - dat het geheel „een teleurstellende vertoning" is geworden. Ock de „Nieuwe Rotterdamse Courant" gaf als haar oordeel „dat het congres voor vele deelnemers teleurstellend is geworden". Hoe kwam dat? Dat kwam, omdat de verscheidene spre ke rs-forum-leden. ambtenaren en oud-ambtenaren blijk gaven van een ontstellend gebrek aan „visie"; elk sprak van uit zijn eng-specialisten- hcekje, en dan nog slechts over al leen maar onze Costerschelde, terwijl men dit enorme probleem behoort te bespreken in het kader van de Schel - de-mondingen als geheel; terwijl de havenbelangen in het kader van Be nelux in 't geheel niet aan de orde zijn geweest. Het gaat waarachtig niet alleen om recreatie (de duivel haie die recreatie!), land- en tuin- bouwbelangen, watersport en de toe komst van de visserij, het gaat om meer.en beter! En toen aan het slot dr. ir. C. W. C. van Beek om een conclusie formuleerde, in de vorm van een soort motie, werd die mo tie - heel ondemocratisch! - door een der forumleden eenvoudig „van de tafel geveegd", zonder dat de zaal gelegenheid kreeg over die motie te stemmen. Mr. J. Mloolenburgh, voor zitter van het Genootschap sloot toen maar haastig het congres, want.... de „recreatie" wachtte al weer, in de vorm van een spelevaart op onze on- voLprezen Oosterschei de, die, na tuurlijk, nooit tot 'n „Zeeuwsch meer" mag ontaard worden. Tussen haakjes: grenst het ook niet aan „laesa majestatis", dat men H M. de koningin officieel de Oosterschelde- brug heeft laten openen, en dat men daarna een provinciaal ambtenaar uit Middelburg (of een dienaar van de Kroon) die brug wil laten herdo pen in „Zeelandbrug"? Onder de drogreden dat Jan Publiek uit Hol land (of een ander „achtergebleven gebied") niet weet waar de Ooster- scheïde stroomt! Dergelijke halve analphabeten weten immers ook niet naar Zeeland precies ligt (Dat is mij bij herhaling gebleken). Algemeen Nederlandsch Verbond Nu wordt er opnieuw, en wel op donderdag 19 oktober a.s. te Bergen op Zoom ten stadhuize een Schelde- congres gehouden, en zulks op in stigatie van het Algemeen Neder landsch Verbond, afdeling Noord- Brabant-Zeeland, waarvan ik de eer heb bestuurslid voor Zeeland te zijn. Te 11 uur vrn. heeft er een ontvangst plaats in de zgn. „Markiezenzaal" van het stadhuis (aan de Markt), door de burgemeester drs. L. J. M. ver de Laar, met een passende in leiding. Tussen 12.00 en 14.00 uur kan men deelnemen aan een gezamenlij ke Brabantse koffietafel (warm en van de Laai-, met een passende in schrijving bij de secretaresse mevr. M. Kronenburg-Allard, Beverweg 3b, Breda) en op eigen gelegenheid kan men ook het noenmaal gebruiken in „De Gouden Leeuw", Fortuinstraat. Óm 14.00 uur vangt dan een omvang rijke gedachtenwisseling aan, in de geest van een omvattende confronta tie tussen Noord- en Zuid-Nederland. Want de Schelde is de meest-Neder landse rivier in het geheel der Ne derlanden, van de bronnen af tot waar Wester- en Oosterschele zich in de Noordzee storten. Dat begint bij Bohem (in Vermandland), de oude Scheldebron en dat begint bij Gooi, St. Maartensberg (in Vermandland), de huidige Scheldebron. De eerste „Scheldestad" waar de (dan nog kleine) stroom de oude vestingwallen binnenkomt, is de stad Kamerijk (Cambrai)*). En de laatste Schelde stad - behalve Vlissingen - waar bij eb en vl'oed het kostelijke, zilte (Oos- ter-)Scheldewater de havens schoon Advertentie 'f000000000000000000000000000000000001 S Zal de Jabo e.d. 5 5 5 uit de tijd gaan Waarschijnlijk wel, omdat U voor bijna dezelfde prijs mooi nylon tapijt kunt kopen! Wacht daarom op. de advertenties! spoelt, is Zierikzee. Vooral voor Zie rikzee is het van zeer groot gewicht cf er, al dan niet, op den duur schut sluizen in plaats van spuisluizen in de afdamming van de öosterschelde zullen kunnen komen. (Let wel! wet ten zijn er om gewijzigd te kunnen worden, en het is waarachtig niet al leen Den Haag, dat daarover het laatste woord mag hebben). „Benauwende mist Dr. J. E. Alb. van de Poel, de kun dige en volijverige voorzitter van de afdeling Noord-Brabant-Zeeland van het A.N.V. schrijft in een toelichting tot het a.s. Bergen op Zoom-congres: „dat sinds de opzienbarende congres sen van 14 oktober 1966 te Middel burg en van 28 april 1967 te Zierik zee, nog lang niet iedere onrust of bezorgdheid over het lot van de ge zamenlijke Schelde-gewesten is ge weken. Het politieke omveer dreef tijdelijk over, doch intussen zijn toch zowel Noord-Brabant en Zeeland als de Vlaamse provincies in een tame lijk benauwende mist terechtgeko men. Dat thans te Bergen op Zoom het laatste woord zou worden ge sproken is onwaarschijnlijk". En hij eindigt met de woorden: „helpt door uw aanwezigheid, eventueel voor lichtende ontboezemingen, en vooral uw deelname, er voor te zorgen Den Haag en Brussel andermaal op het hart te drukken: dat er rondom ons aller Schelde nog Leeuwen-vlaggen wapperen!" Ik ben door het bestuur gemach tigd, bij deze openbare brief met na me de colleges van b. en w. van Mid delburg, Goes en Zierikzee uit te no digen (ja, op het hart te binden!) af gevaardigden, of waarnemers, naar het belangrijke congres van donder dag IS dezer te Bergen op Zoom af te vaardigen. „Tua res agitur, Zee- landici". Dr. mr. H. P. SCHAAP. Zieriksee, 9 oktober '67. Zie J. M. Gantois, „De Zuidelijk ste Nederlanden", verzamelde opstel len („Oranje-uitgaven", Wilrijk, 1967). ROTTERDAM, 11-10. De recht bank in Rotterdam heeft woensdag vrijwel de gehele dag nodig gehad om enig inzicht te krijgen in een enorme serie zwendelarijen, waarbij de afgelopen vijf jaren zes personen betrokken zijn geweest. Onder lei ding van de 54-jarige C. W. van den H. uit Rotterdam slaagde men erin vanaf 1962 verschillende Nederland se verzekeringsmaatschappijen op te lichten door volstrekt onrechtmati ge schadeclaims in te dienen. Het verduisterde bedrag is dicht bij de f 300.000 komen te liggen. De assu radeuren keerden in de loop der ja ren dus drie ton uit, maar in totaal hadden de zes onder aanvoering van C. van den H. voor een miljoen gul den aan schadeclaims ingediend. Te gen vijf van de zes verdachten vor derde de officier van justitie, mr. A. Niessen, woensdagmiddag gevange nisstraffen variërend van twaalf maanden met aftrek tot twee jaren. De zaak tegen de hoofddader moest wegens een nog door de ver dediger gewenst getuigenverhoor worden terugverwezen naar de in structie. Het proces teger. van den H. zal op 8 november worden voort gezet. AMSTERDAM. Drie mannen hebben woensdagochtend een overval gepleegd in de afdeling expressgoederen van Van Gend en Loos op het C.S. Na'hun daad namen zij de wijk in een auto. Op de foto de bestelwagen, waaruit de diefstal werd gepleegd, omringd door politie en kijkers. Verschillende cursussen ZIERIKZEE, 11-10. Staande aan het begin van zyn Zierikzeese loop-, baan verzocht de luitenant van het Leger des Heils ons de aandacht te willen vestigen op verschillende cur sussen, die neg wel wat belangstel ling kunnen gebruiken. De pitrietcursus voor kinderen is er één van. De vrijdagavond is hier voor gereserveerd. Op deze avond hebben ook de volwassen mannen een kans op de handenarbeidcursus. Dit is één van de prominentste cur sussen, idie in het winterseizoen ge organiseerd worden. Fraai waren de werkstukken, die in het verleden in het kader van deze cursus werden gemaakt. Voor deze cursus zijn thans nog mannen welkom. Op de vrijdagavonden krijgen de meisjes een kans zich mooi te maken in de eigen kapsalon van „De Lichtboei" (8-9). Van deze interessante moge lijkheid kan eveneens op een nog wat groter schaal gebruik worden gemaakt. KERKWERVE De Reclasseringscoilecte De reclasseringscoilecte alhier heeft f 79,45 opgebracht. HAAMSTEDE Vergadering N.C.V.B.-afdeling De plaatselijke afdeling van de Ned. Christen Vrouwenbond hoopt de eerste vergadering in het nieuwe seizoen te houden op dinsdag 17 ok tober in de recreatiezaal der Ger. Kerk te Haamstede. Als spreker zal optreden ds. Hauw te Roosendaal, die zal spreken over het onderwerp: „Problemen van deze tijd". Ook be langstellende rui et-leden zijn van harte welkom. BROUWERSHAVEN Afd. Plattelandsvrouwenbond Op 17 oktober a.s. wordt in het jeugdgebouw een vergadering gehou den van de afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. De heer K. Scholten zal op deze verga dering spreken over de Stichting „Het Dorp". Na de pauze worden dia's vertoond. NIEUWERKERK De Zeeuwse collecte De Zeeuwse collecte alhier heeft opgebracht de som van f 282,50. Op deze plaats een dankwoord aan de burgerij, wegens betoonde mildheid. Lezing over „Het Dorp" in het Dorpshuis De Nederlandse Bond van Platte llandsvrouwen, afdeling Duiveland houdt op woensdag 18 oktober a.s. in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk een vergadering. Deze avond wordt verzorgd door de stichting „Het Dorp". Voor de pauze zal een alge hele inleiding worden gehouden en daarna volgt het vertonen van dia's met uitleg door de heer K. Th. Scholten. De handwerkcommissie DEN HAAG, 11-10. Deskundigen, onder meer van de arbeidsinspectie en van het gerechtelijk laboratorium van het ministerie van justitie heb ben vastgesteld, dat de oor/aak van de cntploffing, die maandag j.l. grote vernielingen aanrichtte aan een kleu terschool in de Gerard Doustraat organiseert op dinsdag 7 november, om 2 uur in restaurant „Mondra- gon" te Zierikzee een handwerk- spreekuur. De bedoeling van dit spreekuur is om de richtlijnen voor de landelijke handwerk wedstrijd nader toe te lichten en alle leden met hun werkstukken wat op weg te helpen. In samenwerking met de afdeling Schouwen zal in de maand november a.s. voor de Duivelandse plattelandsvrouwen spreken mevr. Raché-Noordijk, beter bekend als Scheherazade van de Libelle-cock- tail in Zierikzee. BRUINISSE Vakbondspionier overleden Te Bruinisse overleed op ruim 84-jarige leeftijd de heer L. Bal Pz. De heer Bal was, toen in de crisis tijd op Schouwen-Duiveland de vak vereniging van landarbeiders zich begon te ontwikkelen, steeds een pionier op het gebied van de chr. vakbeweging. Voor zijn werkzaam heden op dit gebied is hij enige ja ren geleden gehuldigd en ontving hij het gouden insigne van de Ned. Chr. Landarbeiders Bond. Minder werk in Rotterdam Ook op Schouwen-Duivelad be gint men nu te merken, dat men in de havens te Rotterdam voldoende personeel heeft en niet zoals voor kort, nog personeel aanwerft. Inte gendeel, enkele werknemers ontvin gen bericht van hun aanstaand ont slag. Vraag naar pakhuizen Er is vraag naar pakhuizen langs de waterkant: enige keren bereik te ons het bericht, dat men oude pakhuizen die uitzicht geven op het water, wil gaan inrichten voor zo merwoning. In beide gevallen be treft het huizen die voor de eerste wereldoorlog ook nog als woonhuis in gebruik waren, maar die later tot pakhuis 'gedegradeerd werden. in Den Haat;, vrmoedelijk t wjjten is aan het fit, dat zich aardgas be vond in de schuilkelder onder de school. De aanwezigheid van aardgas hier is weer het gevolg van een lek in de aardgasleiding, die onder het weg dek van de Gerard Doustraat loopt. Zoals bekend werden door de ont ploffing twee monteurs zeer ernstig gewond. Een van hen is later aan zijn verwondingen bezweken. Van de kinderen liepen er vijf lichte ver wondingen op. De materiële schade, ondermeer door het sneuvelen van veel ruiten van huizen in de omge ving van de school, was aanzienlijk. j D.V. vrijdag 13 oktober hopen onze geliefde ouders: J. H. GELUK-SLAAGER hun 25-jarig huwelijks- I feest te vieren. Hun dankbare kinderen: l A. E. PROOST-GELUK J. PROOST BENNIE S M. GELUK I J. S. GELUK-LUKASSE AD - BEP 1 ELS PETER JOHAN J Receptie van 7 tot 8 uur het Verenigingsge- bouw, 't Vrije, Zierikzee. EINDHOVEN, 11-10. De eerste dag van de staking bij de N.V. Bata te Best, 'heeft een volkomen rustig ver loop gehad. Van de zijde van de vakbond „St. Willibrordus" weid medegedeeld, hebben van de onge veer 650 handarbeiders die konden staken, er rond tachtig doorgewerkt. De vlucht voor de winter Honderdduizenden diertjes op weg naar het zuiden DEN HAAG. In de Koninklijke Bibliotheek zijn de eerste opnamen gemaakt voor de Nederlandse speel film in kleuren „Professor Colum bus". Woensdag 11 oktober 1967 VIERDE KLASSE Prijzen van: 20 zijn gevallen op nummers eindigende op: 5 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 08 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 48 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 25') 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 583 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 379 2.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 9387 Een prijs van 5.000 is gevallen op nummer: 064457 5.000 is gevallen op nummer: 099843 5.000 is gevallen op nummer: 028890 5.000 is gevallen op nummer: 078788 5.000 is gevallen op nummer: 036459 10.000 is gevallen op nummer: 097411 20.000 is gevallen op nummer: 037971 25.000 is gevallen op nummer: 079566 50.000 is gevallen op nummer: 037865') prijs van 100.000 is gevallen op nummer: 030099 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van De prijs van De prijs van De prijs van De prijs van De Het is hoogtij in de vogelwereld: de herfsttrek is in volle gang. Ter wijl de eerste bladeren van de bo men ritselen en de paddestoelen uit de grond schieten, is een groot deel van de vogels in rep en roer. De trekkers ontvluchten het noorden om in het zonnige zuiden hun heil te zoeken. Hoewel op 't ogenblik inderdaad het hoogtepunt in de run naar het zuiden valt waar te nemen, is de trek eigenlijk al enkele maanden aan de gang en zij zal nog lange tijd voortduren. In feite is het namelijk zo gesteld, dat we gedurende bijna het gehele jaar trekbewegingen kun nen bespreuren. In juni immers als de karekieten en andere zomervo gels nog nauwelijks op de broed plaatsen zijn teruggekeerd, gaan de ongepaarde kieviten, die dus geen nest of jongen te verzorgen hebben, reeds in troepjes rondzwalken. Kort daarna krijgen deze zwervers gezel schap van spreeuwen en kraaien, terwijl in augustus al verscheidene soorten, als ooievaars en gierzwa luwen, hun zomerkwartier verlaten. Inmiddels is het september ge worden en dan beginnen zich al lengs grotere troepen te vormen; de eigenlijke vogelverhuizing is dan begonnen. Ooievaar al bijna in Zuid-Afrika Als het grootste deel van onze trekkers zich hier pas voor de tocht gereedmaakt, zoeken verscheidene van onze zomervogels reeds hun voedsel aan de Middellandse zee of nog zuidelijker. De ooievaar voelt zich tijdens de wintermaanden pas op zijn gemak in Zuid-Af rika. Tegelijkertijd met de verhuizing van „onze" vogels komt er in ons land een invasie van vluchtelingen uit de Skandinavische landen, die of ons land op hun weg naar het zuiden slechts passeren en op som mige plaatsen enkele dagen verblij ven of hier de gehele winter door brengen. In dit laatste geval spre ken we van wintergasten, waarvan bonte kraaien, meeuwen en vele eendensoorten en als het vriest: zwanen en ganzen, bekende voor beelden zijn. In februari komen de eerste zo mervogels reeds weer op de broed plaatsen terug en daarmede is de voorjaarstrek officieel ingeluid. Zo zien we, dat op de keper be schouwd, de vogelverplaatsing een cyclus vormt met twee duidelijke hoogtepunten in aprïl-mei en in septemer-oktober. Vele vogels komen om In de herfst is de trek opvallen der dan in het voorjaar, doordat het aantal individuen dan groter is door de talrijke eerstejaars, waarvan een indrukwekkend percentage de trek niet overleeft. De lange weg, die in betrekkelijk korte tijd wordt afge legd, eist een grote inspanning van de jonge dieren, die tevens allerlei gevaren ontmoeten, die zij in hun geboortestreek niet hebben leren kennen. De natuur is ook hier onmeedo gend: wie niet mee kan komen, is verloren. Bovendien bestaan in de zuidelijke landen nauwelijks wetten ter bescherming van de vogels waar door vele dieren geschoten of in net ten gevangen worden. Een ware ramp trof jaren geleden enkele hon derden ooievaars, die in Afrika door het eten van vergiftigde sprinkha nen omkwamen. Juist doordat de trek vele slacht offers eist, is zij voor de selectie van groot belang. Slechts de goed ont wikkelde en gezonde dieren krijgen de kans zich in het volgend voorjaar voort te planten. (Ten overvloede zij hier vermeld, dat dit natuurlijk uit sluitend voor de trekkers geldt. De blijvers worden door de strenge winterse elementen geselecteerd). Nog vele raadsels Hoewel de trek reeds gedurende tenminste 20 eeuwen wordt bestu deerd, zijn nog steeds enkele pro blemen niet opgelost. Zo zijn er vele theorieën opgesteld over de vraag waardoor een bepaalde vogelsoort wegtrekt. De meest voor de hand liggende verklaring schijnt voedsel gebrek en koude te zijn. Maar waar om trekken dan reeds in augustus de gierzwaluwen weg, terwijl we in september en oktober nog overal grote zwermen muggen en andere insecten aantreffen? Wat de koude betreft dient te worden opgemerkt, dat een dier in de natiLur veel minder last van lage temperaturen ondervindt dan de moderne mens. De werkelijke oorzaak moet hoogst waarschijnlijk gezocht worden in de vogel zelf. Een bepaalde klieraf scheiding, die o.a. afhankelijk is van de hoeveelheid licht waaraan de vogel wordt blootgesteld, schijnt de trekdrang in de vogels te doen ont staan. Maarook dit is voorlopig nog een theorie. Zonder wegwijzers Nu rest nog de vraag :hoe vinden de dieren hun weg? Het schijnt, dat de trek over onbekende gebieden geleid wordt door een instinctief richtingsgevoel, terwijl bekende ter reinen - de omgeving van het nest of een voedselrijke plaats op het gezicht herkend worden. Al met al blijft de trek een inte ressant verschijnsel, rijk aan veler lei geheimen. De zwaluvJen en de spreeuwen, de kieviten en de rood borstjes, zij alle zoeken en vinden hun weg, onbewust van de raadse len, die zich aan de mens opdringen, die zo graag alles wil verklaren. MIDDELBURG, 11-10. „Welke van de opleidende instituten zullen de nieuwe opleiding gaan geven?" Dit vroeg drs. F. C. L. Goosmann, di recteur van de school voor maat schappelijke gezondheidszorg in Driebergen, zich af toen hij op de landelijke Groene Kruisdag '67 in Middelburg over de opbouw en in houd van de nieuwe opleiding van de verpleegster in de maatschappe lijke gfezonheidszorg sprak. Indien er drie nieuwe opleidingen starten zullen de overigen met de oude cursus doorgaan. Vele nieu we leerlingen zullen dan geneigd zijn de oude opleiding te gaan vol gen die slechts tien maanden duurt zonder zich echter te realiseren dat ze op langere termijn zichzelf daar mee te kort doen. Het is volgens de heer Goosmann noodzakelijk dat do leerlingen voor de nieuwe opleiding duidelijke financiële steun ontvan gen, -willen zij bereid zijn mee te werken aan de eerst startende op leidingen in de nieuwe vorm. Bovendien, aldus de heer Goos mann, zien de belcidvocrende orga nen van de opleidingen zich voor de vraag gesteld of ze garanties van de overheid kunnen verkrijgen, dat uiterlijk een jaar ria het starten van de drie pionierende opleidingen alle andere opleidingen daar eveneens mee zullen 9tarten. Gebeurt dit niet dan ontstaat er volgens hem een complete chaos door het diplomeren van verpleegsters- in de maatschap pelijke gezondheidszorg in de oude en in de nieuwe stijl. Hij is voorts van oordeel dat in dien het volgend jaar met de nieu we opleiding wordt gestart men in 1969 over 50 a 60 stageplaatsen moet beschikken en in 1970 zelfs over 180 a 200. Dit zal ongetwijfeld een bijscho ling van stageleidslers zowel op het gebied van de methodiek ais op het gebied van de stageleiding zelf nood zakelijk maakt. Drs. Goosmann meent dat de, nieuwe opleiding de plicht heeft ae wijkverpleegster met een beter geestelijk instrumentari um uit te rusten zodat zij in een toe nemend aantal soorten gezinsproble men beier hulp kan bieden dan thans het geval is. 2. „Wees gegroet, vreemdeling!" riep Aram de man toe, doch de ruiter knikte slechts even en reed zwijgend verder, zijn blik strak voor zich uit gericht. „Dat is ook geen vrolijke gastmom pelde Aram, terwijl hij de man verbaasd nakeek. „Geen wonder, hij ziet eruit, alsof hij drie weken geslapen heeft!" Inderdaad hingen de klerën van de ruiter hem als vodden om het lijf. Alles aan hem was even sjofel en een donkere stoppelrand om zijn kin bewees dat do laatste kennisma king met het mes van de barbier al heel lang geleden moest zijn. „Waarschijnlijk de een of andere zwerver', giste de jonge rid der. Maar toch was er iets aan de man dat niet klopte met zijn overige verschijning en plotseling besefte Aram dat het zijn houding was. „Die kerel zat te paard als een edelman!" mompelde hij ..Enfin, mis schien heeft de slakker betere dagen ge kend!" Met een licht schouderophalen zette hij de gedachte aan de zonderlinge ruiter van zich af en reed de poort binnen. Het grote binnenplein lag verlaten in de zon en Aram leidde zijn paard naar een van de bijgebouwen, waar hij de stallen vermoedde. Reeds van verre kwam hem het geluid van opgewonden stemmen tege moet en toen hij in de deuropening ver scheen, zag hij een stuk of vier stalknechts, die zo druk met elkaar in gesprek waren, dat ze Aram's komst niet eens bemerkten. Onmiddellijk werd de aandacht van de jonge ridder getrokken door het fonke lende sieraad dat één van de stalknechts omhoog hield, terwijl hij uitriep: „Dat ding moet een klein fortuin waard zijn!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4