Haringvliet brug kreeg een fraai herinneringsmonument Bouw garagebedrijf Callandweg gereed Buit van één ton bij overval op klaarlichte dag te Amsterdam Vroege Sint in Brussel Droomt U maar! Kritische geluiden in Kamer regeringsbeleid werkloosheid Opwekkende bijzonderheden over „Het Dorp" in een causerie Plechtige onthulling (Van onze correspondent) NUMANSDORP. 11-10. Door het hjjsen van de vlag werd woensdag morgen symbolisch het beeldhouw werk onthuld, dat de beeldhouwer Nico Or.keuhout heeft vervaardigd in opdracht van de N.V. Brug Mij Ha ringvlietbrug. Deze symbolische ont hulling geschiedde dcor de waarne mend president commissaris, burge meester A. van der Harst uit Oolt- gens plaat, die dit ogenblik een on vergetelijk moment noemde, terwijl hij hoopte dat dit beeld zou mogen blijven staan in een vredige wereld. Aan de lunch in „Het Wapen van Cromstrijen" riep hij vervolgens de aanwezigen (vertegenwoordigers van de gemeenten en aandeelhouders) een hernieuwd hartelijk welkom toe, in het bijzonder deed hij dat de oud president-commissaris, verder ir. H. Wiebes, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat Zuid-Holland, de heer S. Wenink, als vertegenwoordi ger van de directie Brug en Wegen, de heer Vreugdenhil eveneens ver tegenwoordiger van de Waterstaat en de vertegenwoordiger van de kunste naarswereld de heer Erwin Tollin Laison. voorzitter van het Genoot schap Arti en Amacitia. Moe<l, volharding, durf Meed, volharding, durf, dit waren volgens spreker de kenmerken en de eigenschappen, die hadden geleid tot het tot standkomen van de brug en die in het monument ook waren ge symboliseerd. Twee elkaar omarmende figuren, die ide totstandkoming van de ver binding verbeelden. Eigenlijk was de Haringvlietbrug op zichzelf al een monument maar het nu onthulde monument is voor de Flakkeeërs toch van grote betekenis als uitdrukking van samenwerking, volharding, ge duld, dankbaarheid en moed. Nu staat dit beeld op de Numans- derpse kant en men zou zich kunnen afvragen cf dit nu de goede kant is, want de Flakkeeërs zijn het die zou den kunnen zeggen: Wü hebben het gedaan, wij hebben er voor geijverd, wy zijn het die hebben doorgezet. Afgezien van het feit dat men aan de andere kant van de brug nog een stukje Noordbrabantse grond vindt (de weg die naar de brug leidt is ge bouwd op de strekdammen, voor het op diepte houden van het Hellegat) achtte spreker de plaats van het beeld toch de juiste plaats, want de naar huis rijdende inwoners van FUakkee zullen zich telkens weer de tijd van vroeger herinneren, de tijd van de lange wachttijden voor de overbelaste veerpont. Dit forse robuuste monument, Advertentie enerzijds versymboliserend de ar beid, anderzijds 't intellect, elkaar de hand reikend, elkaar omarmend, mo ge met zijn hard materiaal van ba- saltlava, de tijden trotseren en de geslachten zien komen en gaam al dus burgemeester Van der Harst, die tenslotte nog mededeelde, dat leg penningen zullen worden uitgereikt, met enerzijds de afbeelding van het monument, anderzijds een spreuk, voor allen die aan de totstandkoming van de brug hebben meegewerkt. Burgemeester J. \V. Henry van Nu- mansderp bracht zijn gelukwensen ever, hopend dat de werkzaamheden van de N.V. Brugmaatschappij spoe dig tot het verleden zouden beho ren, want dit zou betekenen dat de brug tolvrij zou zijn. De heer P. D. Sieling, oud presi dent-commissaris van de Brug Mij en de man die'meer dan 30 jaar heeft geijverd voor een brugverbinding tussen Gcere'-Overflakkee en Voor- ne-Putten noemde zijn korte rede een ondeugend stuk en dat was het den ook wel. Hij was blij dat hij na 3 jaar na zijn aftreden weer eens een uitno diging had gekregen. Hij had die bij vorige gelegenheden wel pijnlijk ge mist. Hij had ook wel eens gedacht een begroting of een rekening te mogen ontvangen, maar had tever geefs daarnaar uitgekeken. Hij uitte zijn verwondering over de kosten van het monument, die waren uitge lopen van oorspronkelijk f 50.000 tot 140.000, en vond dit een eigen aardig voorbeeld van Geduld en volharding. „Geduld en Volharding" was namelijk de spreuk, die volgens afspraak op het monument zou wor den gebeiteld, maar hij had deze spreuk op het monument niet ge vonden. Wel dacht hij terug aan de spannende dagen en slapeloze nach ten, die hij had doorgebracht toen de brug werd aanbesteed, toen 36 miljoen gulden op tafel moest ko men; aan de spanningen tijdens de bouw. voornamelijk bij de funde ring van de peilers. Ook aan de lut tele beloningen voor de commissa rissen en aan het gebrek aan waar dering 'daarna waren zijn gedachten uitgegaan. Burgemeester van der Harst kwam aan het einde van de maaltijd nog even op de speech van de heer Sie ling terug. De kosten waren inder daad wat uit de hand gelopen, maar dat komt ook bij andere werkzaam heden na de oorlog voor. De heer Onkenhout was beslist niet de man, die de kosten tot in het onbehoorlijke had opgeschroefd, zoals men misschien uit de woorden van de heer Sieling zou kunnen op maken. Wat de spreuk „Geduld en Vol- harding" betreft, deze staat wel ge grift op de legpenning, om ook het beeld van deze spreuk te voorzien is om praktische redenen nagelaten. Schouwen-Duivcland was bij deze onthulling niet zo bijster goed ver tegenwoordigd. De begrotingstijd schijnt daaraan niet vreemd te zijn. ZIEKIKZEE, 12-10. Aan de vooï het inkomende verkeer belangrijke verkeersweg de Callandweg, op de grens tussen Malta 1 en Malta 11 is dezer dagen de bouw gereedgekomen van een nieuw garage-bedrijf met showroom, was- en smeerruimte van Fina-Nederland. Het tankstation, dat voor Fina ge bouwd werd door het aannemingsbe drijf fa. G. v. d. Welle en Zonen te Den Bommel, is toegerust met een zogenaamd pcmpeneiland waarop drie elektrische pompen staan opge steld: één voor benzine, één voor su- perbenzine en één dubbelpomp voor dieselolie en mengsmering. Het moderne bedrijf heeft verder een showroom, waarin eventueel een auto kan worden tentoongesteld en uiteraard de nodige aceesoires een plaatsje kunnen krijgen. Bovendien bevindt zich in het moderne gebouw een zogenaamde loge met toiletten, berging en magazijnruimte. De bouw is h3el voltooid en kan, ondanks het hoogteverschil van de Calland weg - opgevangen in deze bouw door het aanbrengen van een horizontale betonbalk op een trasraam van zwart metselwerk - zonder techni sche moeilijkheden worden opgele verd. Op het dak zal nog in grote necn-letters de naam Fina worden aangebracht. zNaar wij vernemen ligt het in de bedoeling het nieuwe tankstation op kerte termijn open te stellen. Een definitieve datum is echter nog niet bekend. Voorlopig zal de exploitatie van ht station Zierikzee door d Fina in eigen be hei- worden uitgevoerd, waartoe thans person el wordt aange trokken. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). AGENDA Donderdag 1} oktober Ncurdgouwe Hetc-1 v. d. Weijde, 7.30 uur: afd. Noordgouwe Plattelandsvrouwen Bond. Vrijdag 13 oktober Brulnisse Kerkgebouw Geref. Gemeente, 7.30 uur: tijdrede S.G.P. Zaterdag 14 oktober Zierikzee Gymnastiekzaal Raamstraat, 3 uur en 6.30 uur: turn wedstrijden Delta- Sport-Astrow. Huis van Nassau (Graanbeurs). 8 uur Full of Soul. LAND- EN TUINBOUW Nat. ploegwedstrijden KAMPEN. 11-10. Tijdens de op jl. woensdag in Oostelijk Flevoland gehouden naticnale ploegwedstrij den is de boerenzoon M. Schoonen uit Zeelst bij Eindhoven Nederlands kampioen geworden. Tweede werd met slechts één punt verschil P. van de Deen uit Emmeloord. Na drie jaren heeft. Nederland hiermee een nieuwe plcegkampioen. Klaas Eel- man uit Texel is drie jaar achter een landskampioen geweest. Tijdens de ploegwedstrijden werd een grote 'bietenrooidemonstratie ge geven. Voor beide evenementen wa ren landbouwers uit heel Nederland naar Oostelijk Flevoland gekomen. Het aantal bezoekers werd geschat op 6000. AMSTERDAM, 11-10. Woensdag morgen omstreeks half tien hebben drie mannen een overval gepleegd in de afdeling expresgoederen van Van Gend en Loos op het Centraal Sta tion te Amsterdam. De mannen, die w«y*en vermomd, gingen er vandoor in een gestolen Fiat met meeneming van een geld kist welke een bedrag bevatte van f 100.000,—. De snel gealarmeerde politie legde een cordon om de stad, maar zocht tot dusver vergeefs naar de over vallers. De Fiat. waarnaar de politie op zoek is, heeft als kengetal DX 76-17. De auto stopte naast de wagen van Van Gend en Loos. Uit de auto spron gen een gemaskerde en een gewa pende man. Hij bedreigde de chauf- BRUSSEL, 12-10. Sinterklaas na dert reeds, ook al duurt het nog wel acht weken voor het 5 december zal zijn. Hij is woensdagmiddag al in Brussel aangekomen, waar hij in een open caleche zijn intocht in de binnenstad hield onder grote be langstelling van de jeugd. 5 Als U maar op tijd wakker bent voor de droomprjjs van het droomtapijt! Let op de advertenties! /«//w/////#///////w////#//w/« Politie zoekt aanrander GRONINGEN, 11-10. De Gronin ger politie zoekt naar een ongeveer 21-jarige jongeman met flinke krab ben over het gezicht, die gisteravond laat aan de Veemarktstraat in Gro- ninken zich aan aanranding heeft schuldig gemaakt. Tegen half één vannacht werd namelijk een 21-ja- rige apothekersassistente aangegre pen door een jongeman. De jonge dame verzette zich hevig en krabde de aanrander danig over het gezicht. De dader nam daarop de benen. Een uur eerder was een 21-jarige rönt- gen-flaboramte, die in de Veemarkt straat fietste ingehaald door een bromfietser met twee jongelieden. De achterop zittende jongen, ver moedelijk dezelfde figuur, greep haar beet, maar ook zij wist zich los te rukken en Ite ontkomen. Een koninklijke gelukwens HAAMSTEDE. 10-10. Het 65-jarig huwelijksfeest van de heer en mevr. J. v. d. Berge-Geleijnse dat dinsdag ten huize van de heer C. Groenleer aan de Kloosterweg werd gevierd, kreeg een bijzonder karakter, toen in de loop van de voormiddag een telegram uit Soestdijk werd binnen gebracht. H.M. Koningin Juliana bracht hierin haar hartelijke geluk wens tot uiting. De feestelingen wa ren zeer vereerd met deze konink lijke attentie. Het is de gehele dag zeer druk geweest met familie en kennissen die het echtpaar kwamen gelukwensen. Burgemeester Ever wijn bracht namens de gemeente de felicitaties over. feur van de vrachtwagen en ritste het pakket met geld weg, waarna hij weer in de Fiat sprong, die snel in westelijke richting verdween. Dodelijk ongeval bij het korfballen ZAANDAM, 11-10. Tijdens een ■training van de korfbalvereniging Zaandam-Zuid kreeg de 20-jarige mevrouw A. W. Dekker-Kroese uit Zaandam de bal zo ongelukkig te gen haar borst dat ze vrijwel on middellijk overleed. Egyptisch vliegtuig bij Suezkanaal neergeschoten TEL AVIV, 11-10. Israëlische vliegtuigen hebben woensdag boven de Sinaï-woestijn een Egyptische Mïg-21 neergeschoten, zo heeft een legerwcordvoerder in Tel Aviv be kendgemaakt. Volgens hem waren twee Egypti sche toestellen het Suez-kanaal over gevlogen en 15 km ten oosten van het Bittermeer door de Israëli's onder schept. In een kort gevecht was een der „indringers" omlaag geschoten en neergestort op de westelijke oever van het kanaal. Scheepvaartberichten Camilla, 11-10 730 m. w.z.w. Azoren naar Liverpool. Echo, 11-10 200 m. n.w. Luderitz naar Kaapstad. Esso Den Haag, 11-10 165 m. z.w. Freetown naar Lavera. Geeststar, 11-10 300 m. w. Flores naar Dublin. Kelletia, 10-10 tte Thameshaven. Maasdam, 11-10 Las Palmas naar Kaapstad. Mississippi'lloyd, 12-10 te New York. Skadi, 10-10 Savannah naar Portel. Slamat, 11-10 t.a. Tg. Mani. DEN HAAG, 11-10. „Dit kabinet biedt naar onze mening geen pers pectief. Troonrede en begroting heb ben duidelijk gemaakt dat het beleid van dit kabinet onder een ander voorteken staat, dat achtergrond en richting verschillen van het radicale beleid dat wij ncdig vinden". Dit zei drs. J. M. den Uijl, voor zitter van de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid, als eer ste spreker bij de algemene beschou wingen over de rijksbegroting. De debatten die in deze Kamer hebben plaats gevonden met dit kabinet noemde de heer den Uijl stuk voor stuk onbevredigend. Met name het Vietnam-debait heeft gezag van par lement en regering geen goed ge daan. Kritisch stelde de heer den Uijl zich op tegenover een aantal beleidspunten, zoals Vietnam, Grie kenland, werkgelegenheid en wo- ningbouw, ontwikkelingshulp en maatsdhappelijke structuurhervor ming. De manier waarop de regering het werkloosheidscijfer voor 1968 bena dert vindit de P.v.d.A.-fractieleider verontrustend. Wij bepleiten gerich te maatregelen voor de probleemge bieden in ons 'land, voor de uitvoe ring van openbare werken ter ver betering van de infrastructuur als mede ter stimulering van vestiging en uitbreiding van dienstverlenen de bedrijven in die gebieden. Wij vragen f 300 miljoen in plaats van de aangekondigde f 200 miljoen voor de regio's, aldus de heer den Uijl. De P.v.'d.A. wenst verhoging van de werkloosheidsuitkering voor die ge zinnen, idie door een uitkering van 80 procent in de ibuurt van het mi nimuminkomen geraken. „De 'troonrede is een ambitieloos stuk. Het stuk maakt een moedeloze indruk, je kunt je zelfs niet kwaad maken om wat er staat". Tot deze uitspraak kwam de heer J. Lank- horst, voorzitter van de PSP-fractie die zijn stéllingname inzake de kwestie Vietnam herhaalde. Geen vertrouwen had de heer Lankhorst in het beleid van dit kabinet inzake werkgelegenheid en het aangekon digde loon_ en prijsbeleid. De factievoorzititer van D '66, mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, legde de nadruk op verbetering en vernieu wing van onze samenleving. Ten aanzien van de werkgelegen heid gaf hij te kennen dat nu niet het risico mag worden genomen dat te treffen maatregelen straks, in 1968, onvoldoende blijken te zijn ge weest. Als er risico moet worden gelopen, dan zal dat moeten zijn dat men teveel doet. Wij achten het daarom gewenst dat de regering in het kader van het regionale structuurbeleid een aanvullend program opstelt van 300 miljoen gulden. Mr. van Mierlo ging tenslotte uit voerig in op het Vietnamvraagstuk. In een motie stelde hij de Kamer voor een brief te schrijven recht streeks aan het Amerikaanse parle ment. Geschakeerde bezwaren Ir. C. M. van Dis (SGP) deelde mee in deze miljoenennota meer vertrouwen te hebben dan in die van het kabinet-Cals. Teleurstellend noemde hij ihet feit dat er niet in grijpend bezuinigd is op de subsi dies van middelen Itot vermaak. Bezwaren opperde de heer van Dis ten aanzien van de, zoals hij het noemde, voortschrijdende zeden verwildering. Als laatste spreker voor de avond pauze kwam aan het woord de heer H. Koekoek (Boerenpartij). Hij zei geen instemming te kunnen betui gen met de in de miljoenennota neergelegde beleidslijnen, waartegen hij een groot aantal bezwaren ont wikkelde. Er zouden meer bezuini gingen moeten worden doorgevoerd, zo zei hij, er op wijzend dat deze regering niet een andere koers vaart dan destijds het kabinet-Cals. De communistische fractievoorzit ter M. Bakker had geen goed woord over voor het kabinet- de Jong. Aan het vraagstuk van de werkloosheid •heeft het niets gedaan en nog steeds neemt dit euvel groter vormen aan. Waardering van K.V.P.-zijde „Wie de miljoenennota leest treft een wat koele sfeer aan; de troon rede wekt hier en daar de indruk van vaagheid, maar bezit men de regeringsverklaring, miljoenennota, troonrede en alle toelichtingen bij de begrotingshoofdstukken tezamen dan begint een beleid in hoofdlijnen uit de verf/ te komen dat ons kan aar spreken". Aldus drs. W. K. N. Schmelzer, de voorzitter van de KVP-fractie, die opmerkte dat het kabinet veel van de werkelijkheid onderkent en de moed opbrengt om het beleid daar op af te stemmen. Het kabinet, aldus drs. Schmelzer, durft' offers in het heden te vragen voor een goede ont wikkeling van ons en onze kinde ren in de toekomst. „Ik zie dit kabinet niet als een kabinet, omdat er geen alternatief is. Ik zie het evenmin als een kabi net met een liberale signatuur, maar als een kabinet dat conse quent voortkomt uit de hoofdlijnen van het te voeren beleid, zoals die 'destijds door de informateur zijn opgesteld". Aldus de iheer J. T. Meelema, voor zitter van de CH-fractie, die namens zijn fractie o.m. opmerkte, 'troon rede en miljoenennota positief te waarderen. Japan is bereid de economische hul'p op multilaterale basis aan In donesië uit te breiden. Dit staat in een communiqué dat woensdag is uitgegeven bij het vertrek van de Ja panse premier Eisaku Sato naar Can berra na een vierdaags bezoek aan Indonesië. Afdeling Schouwen Plattclandsvrouwenbond ZIERIKZEE, 11-10. „De herinneringen aan de monster actie met de marathon-televisieuit zending, de luciferdoosjes, Mies Bouwman, dokter Klapwijk en de vele miljoenen, die het uiteindelijke resultaat van dit alles waren, ligt nog vers in het geheugen. De laatste ja ren wordt er overigens maar weinig meer over gesproken en geschreven, wat bij velen vragen doet rijzen". De heer K. Th. Scholten, medewerker van de Stichting „Het Dorp", zei het woensdagmiddag zo in „Mondragon", tijdens de vergadering van de afde ling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, onder leiding van de. presidente mevr. L. Berman- Steendijk. De Schouwse afdeling weet - na deze causerie - nu wel al les van „Het Dorp". Zierikzee was de eerste plaats in het kader van een tournee, dat de heer Scholten maakt langs verschillende Zeeuwse afdelin gen van de Bond. Sinds voorjaar 1964 is men al be zig met de bouw - zo vervolgde de heer Scholten, die gewag maakte van het feit dat reeds zestig bewoners er zijn gehuisvest. Binnenkort komt het tweede woongedeelte voor inge bruikneming gereed waar 81 invalide mensen hun intrek zullen innemen. Als het gehele project voltooid is zal het dorp een leefgemeenschap zijn voor vier k vijfhonderd invalido mannen en vrouwen vanaf 18 jaar. De initiatiefnemers en organisatoren van de stichting vermijden alle schijn dat het dorp ook maar enigszins op een instituut zal gaan gelijken. Hel wil een open wijk zijn van de stad Arnhem, een aangepaste wijk waar evenwaardige mensen wonen. Het derp heeft zijn eigen winkels, open bare gebouwen als postkantoor, bi bliotheek enz. De diensten en de ar beidsplaatsen zullen zoveel mogelijk door de bewoners zelf worden ver vuld. De inrichting van de woningen is er op gericht dat de bewoners zoveel mogelijk zichzelf moeten kunnen hel pen. Ir. de woningen zijn vernuftige technische voorzieningen aange bracht die de mensen met de gewone dagelijkse bezigheden helpt. De stra ten in het dorp bevatten tien wonin gen waarvan één voor de verzorg ster. Voor het kerkelijk en cultureel leven is een kerkgebouw gebouwd, dat vanwege zijn speciale vorm en indeling tegelijkertijd dienst kan doen als cultureel centrum. Ook aan de recreatie is gedacht. De omgeving waarin het dorp is ge bouwd is bosrijk en heuvelachtig zo dat uitstapjes in de naaste omgeving zijn le maken. In het dorp is een grote sporthal gebouwd, die zowel berekend is voor aktieve als passieve sportbeoefening. „Het dorps is geschoeid op een leest van democratische opbouw", aldus de heer Scholten. Toen de slichting nog in het stadium van hel plannenmaken was heeft men reeds een commissie gevormd uit de toe komstige bewoners, die het stich tingsbestuur van advies diende. Nu is er een parlement gevormd die het in het dorp voor het zeggen heeft. Eenmaal in de zes weken komen de bewoners van de straten bijeen en bespreken de voorgelegde problemen. Eén van hen is de woordvoerder in het parlement. De bewoners komen vaak met verrassende voorstellen. Zo werd besloten de verzorgsters doge la's te noemen, een afkorting van dorpsgemeenschap leidster Arnhem. „Vriendenkring van het dorp" Na de boeiende inleiding van de, heer Scholten toonde hij enkele dia's waarop de bouwvorderingen en de verdere plannen waren te zien. De heer Schollen besloot met „Ik hoop dat ik uw hart heb open mogen ma ken voor het Dorp", hetgeen hem klaarblijkelijk was gelukt, gelet op het grote aantal dames dat toetrad tct de „Vriendenkring van het Dorp". De presidente liet haar dankwoord vergezeld gaan van een Zeeuwsche lekkernij. Mevrouw mr. L. Keuning-Istha bracht verslag uit van de informatie dag van de Europese Gemeenschap pen in Brussel. Als lid van de inter nationale commissie was zij met 25 dames uit Nederland twee dagen de gaste geweest van de Europese Ge meenschap. Zij werd bijzonder ge troffen door het grote idealisme dat hier leeft om te komen tot Europese eenheid. Woensdag 18 oktober a.s. organi seert de afdeling een excursie naar het Kröller Müller-Museum. De h a ndwerkcommi ssi e organd seert dinsdagmiddag 7 november een handwerkspreekuur. Mevrouw Goe- mans en mevrouw Vermet zullen dan de richtlijnen van de landelijke handwerkwedstrijd nader toelichten. Jubileum Z.L.M. In juni van het volgend jaar be staat de Zeeuwsche Landbouwmaat- schnppij 125 jaar. De Bond van Plat telandsvrouwen wil hiervoor een ak- tie organiseren om de gelden voor de feestviering bijeen le brengen. De dames zullen felicitatiekaarten ma ken. De volgende bijeenkomst zal zijn op 14 november a.s.. wanneer Scho- herezade een lezing houdt. Deze mid dag wordt belegd in samenwerking met de afdeling Duiveland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2