BREDA BIER DE ZIERIKZEESCHE COURANT Mammoetwerf met twee dokken voor schepen van 500.000 ton Ernstige autobotsing - Drie doden Roerigheid in Franse steden „België geen land van gezond verstand" j .KAMERBREED I „DE MAGNEET" De Joden in Marokko GOEDKOOP EN DUUR IN DE E.E.G. Stinkende scheepslading te Antwerpen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 oktober 1967 124ste jaargang Nr. 19878 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Gii trekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Lezingcyclus over Het Dorpvoor Plattelandsvrouiven Aan Beerkanual, grens Europoort en Maasvlakte: ROTTERDAM, 11-10. Drie grote scheepswerven in ons tand, de Rijn- Schelde Scheepvaart- en Dokmaat schappij te Rotterdam, de NDSM te Amsterdam en Wiltcn-FeUenoord in Schiedam, zijn in principe overeen gekomen een mammoetwerf op te richten aan het Beerkanual, op de grens van Europoort en Maasvlakte. Men denkt voorlopig aan de bouw van twee dokken voor schepen tot 500.000 ton dwt., maar sluit de moge- tijkheid niet uit dat een van de dok ken neg groter zal worden om sche pen van een miljoen ton, die men tegen 198(1 verwacht, te kunnen bou wen en repareren. Dit is vanavond bekend gemaakt door de heer C. H. Mceuvvisse, directeur van Wilton- Feijenoord. „Wij willen snel beginnen", aldus de heer Meeuwisse. Hij zei dat men hoopt al in januari van het komende jaar met de aanleg van de mam moet-werf te beginnen. Deze zou - dit is althans de streefdatum me dio 1970 gereed kunnen zijn. De kos ten voor de directe investering voor de bouw van twee gegraven dokken van 500.000 ton schatte de heer Meeuwisse op 200 miljoen gulden. De totale personeelsbezetting zal. indien regelmatig twee tankers in reparatie zijn, circa 1000 man be dragen. De voorkeur van de samen werkende werven gaa/t uit naar een terrein aan het Beerkanaal, waar men behoefte heeft aan circa 200 hectare, met de mogelijkheid tot uitbreiding tot 300 ha. Naast mo derne werf- en dokfaciliteiten wil len de werven bij de ingang van de Nieuwe Waterweg en tankerclaering bouwen, die in staat is binnen 48 uur zeer grote tankers te behandelen. De heer Meeuwisse - die mee deelde dat men binnenkort nadere mededelingen zal doen - wilde zich niet uitlaten over de grootte van de deelneming van ieder van de drie scheepswerven. De plannen van de heer Verolme om eveneens in het Rotterdamse havengebied een accomodatie voor reuzentan'kers te creëren kwamen op de persconferentie, waar de heer Verolme gevraagd is om mee te doen, aldus de heer Meeuwisse. Over de plannen van de heer Ver olme zei hij ondermeer, dat de drie scheepswerven van mening zijn dat het navigeren met grote eenheden van 200,000 tot een miljoen ton niet uitvoerbaar is op zo'n druk bevaren rivier als de Nieuwe Maas en aan sluitend de Nieuwe Waterweg. Wij verschillen van opinie met de heer Verolme over de economische exploitatie van grote reparatiedok- ken in het Botlekgebied. Men zal daar zeker twee keer in de week de scheepvaart in de Waterweg blok keren en wij zijn van mening dat dat niet te verdedigen is, aldus de directeur van Wilton-Feijenoord. In een gesprek met het A.N.P. zei scheepsbouwer C. Verolme woens dagavond dat hem inderdaad is ge vraagd om mee te doen aan dit pro ject. Hij voelt hier echter niets voor, omdat bij zijn werf in het Botlekge bied voldoende ruimte aanwezig is voor zijn mammoet dokken. Volgens de heer Verolme is het niet gewenst dat er in het Rotter- dame havengebied twee van deze grote scheepsbouw- en dokonderne mingen worden opgezet. Dat is zijns inziens ook de mening van de bur gemeester van Rotterdam en van de rijksoverheid. Hij betwijfelde of men op l januari al kan beginnen. Om dat het 'terrein eerst nog bouwrijp gemaakt moet worden, wat nog mil joenen zal vergen. De heer Verolme stelde tegenover de streefdatum media 1970 zijn project in het Bot lekgebied waar - naar hij zei - een dok voor sdhepen van een miljoen ton over plm. vijftien maanden ge reed zal zijn. Op een vraag of in het overleg met de drie andere scheeps werven ook de mogelijkheid van sa menwerking op het terrein bij zijn werf is besproken, zei de heer Ver olme: Dit is in de structuur van mijn bedrijf onmogelijk, omdat alles in een stichting is ondei'gebracht. Naar aanleiding van de opmerking van de heer Meeuwisse over navi- gatiemoeilijkheden in de Nieuwe Maas, zei de heer Verolme dat zijn plannen zijn gemaakt in volledige overeenstemming met de Rijkswa terstaat en de Rotterdamse haven autoriteiten. Hij merkte verder nog op dat zijn werf gunstiger ligt, om dat men niet te maken zal krijgen met de harde wind op de Maasvlak te. Naar aanleiding van de genoem de begindatum in januari aanstaan de en de streefdatum voor het ge reedkomen van de werf op de Maas vlakte, medio 1970, liet de heer Ver olme zich ontvallen: „Allemaal fan tasie". AMERSFOORT, 11-10. B(j een botsing op de Arnhemse weg in Amersfoort zyn woensdagavond drie personen om het leven gekomen. Bü de botsing waren een vrachtauto en een personenauto betrokken. „Straks studeren DEN HAAG, 11-10. Het jaarlijkse boekje „Na het èindexamen?stu deren?" van het ministerie van on derwijs en wetenschappen zal ver dwijnen. De studievoorlichting is te beschouwen ais een proces, waarbij informatie dient te worden gegeven, die zich uitstrekt van het algemeen beeld tot het bijzondere. Ook moet de voorlichting beginnen voor de leerling van een school v.m.h.o. in de eindexamenklas 'komt. Daarom komt er een maandblad „Straks studeren?", dat leerlingen van v.h. m.o.-scholen ontvangen van januari in het voorlaatste jaar tot eind de cember in de examenklas. Deze voorlichting-nieuwe-stijl maakt het ook mogelijk dat de schooldecanen zich zo goed mogelijk gesteund worden bij de begeleiding van de leerlingen op weg naar een zo verantwoord mogelijke keuze. Dit jaar zal voor de zeventiende en laatste keer het boekje „Na het eindexamen?studeren?" ver schijnen. In januari a.s. wordt be gonnen met „Straks studeren?" I Nou daar voel ik me heel best dan. 1 Bij een biertje in een leuk café. Breda Bier is dat meestal. ÏDie weten d'r wat van. Die brouwen ook al jaren. Als ik overzee kom-want ik vaar- moet ik het ook hebben. Ik denk meteen aan Holland dan. Brouwerij De Drie Hoefijzers sinds 1628 De drie slachtoffers van de auto botsing zijn: de heer G. den Hartog (69) uit Weesperkarspel, die de auto bestuurde, de heer A. P. Hilhorst (66), loco-burgemeester van Soest, en zijn echtgenote, mevrouw D. Hil horst-van der Eyden (66). De personenauto reed komende van de Lokhorsterweg, de Arnhem- seweg op en kwam daarbij in bot sing met een vrachtwagen met op legger, gedeeltelijk geladen met ste nen. De auto werd over een afstand van ongeveer honderd meter mee gesleurd in de richting van het via duct van rijksweg 23. De drie inzittenden - twee man nen en een vrouw moeten op slag dood zijn geweest. Tweekamp Bouwmeester—Ree 0111 Ned. kampioenschap DEN HAAG, 11-10. De beslissen, de tweekamp om het schaakkam pioenschap van Nederland tussen Hans Bouwmeester (37) en Hans Ree )22) zal in Den Haag worden gehou den in de week van 30 oktober tot 4 november. De tweekamp bestaat uit vier par tijen. Bij een eindstand van 2-2 vol gen er maximaal twee ontmoetingen tot een beslissing as bereikt. Mocht de stand daarna nog gelijk zijn, dan wordt beide spelers gemeenschappe lijk de titel toegewezen. Wiskundele raar Bouwmeester en wiskundestu- dent Ree eindigden in juli van dit jaar met acht punten gelijk na het toernooi om de nationale titel, dat in Zierikzee werd gehouden. Poging lot doodslag DEN HAAG, 11-10. De Haagse po litie heeft gisteravond tegen half twaalf de 24-jarige C. C. S. en de even oude A. H., beiden los werk man van beroep, aangehouden ver dacht van poging tot doodslag. In een auto, bestuurd door S., wa ren zij even tevoren tot drie maal toe ingereden op twee jonge vrou wen in de Oog in 't Zeilstraat, een straat waar - volgens de politie - nog al ,i getippeld" wordt. Beide mannen konden worden ingesloten omdat het nummer van de auto door voorbijgangers was opgenomen. PARIJS, 11-10. Vlak voor de stemming in de Franse nationale vergadering over een door de oppo sitie ingediende motie van wantrou wen, hielden circa tweeduizend vak bondsleden voor het parlementsge bouw een betoging tegen het sociaal- economisch beleid van de regering. Er was een grote politiemacht op de been, maar er deden zich geen inci denten voor. Anders was dat in de Westfranse stad Le Mans, waar de vakbonden eveneens een demonstratie hadden georganiseerd. Nadat een vijfduizend betogers vergeefs hadden geprobeerd het hek van de prefeotuur te force ren, bekogelden ze het gebouw met diverse projectielen. Ze werden met brandspuiten verdreven, maar her groepeerden zich waarop de orde troepen de menigte met traangas uit- eenjoegen. Soortgelijke betogingen werden in andere provinciesteden gehouden, maar zonder ernstige incidenten. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's ipsooo&ococcccooccccococop X Zonder krachtig optimisme, N zonder hoopvol vertrouwen in de mogelijkheid van een be- K tere toekomst is nog nooit een O grote vooruitgang verkregen. S tsoosccccococccccccccocococ NEW YORK. Archieffoto van mevrouw Jacqueline Kennedy en lord Harlech. Dinsdagavond werd in een nieuwsuitzending van C.B.S.-televisie bekend gemaakt, dat zij zich gaan verloven; het bericht is evenwel later tegenge sproken. Premier Vandeiiboeynaiit: BRUSSEL, 11-10. De Belgische mi nister-president, P. Vandenboeynants is na twintig maanden eerste minis terschap tot de conclusie gekomen, dat „België niet meer het land van het gezond verstand is, maar het land van de verworven rechten". Sprekend op een bijeenkomst van de „Grandes Conferences Cathold- ques" te Brussel zei hij dat „allen die 5 Voor naar i Wij hebben breedtes voor elke I kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIK WEERT i J Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 I Bruinisse - tel. (01113) 470 Arrestaties in Spanje MADRID, 11-10. In de Spaanse industriestad Tarrasa, bij Barcelona, zijn zeven personen aangehouden wegens verspreiding van pamfletten die tot een boycot van de dinsdag ge houden beperkte parlementsverkie zingen opriepen, zo is woensdag be kendgemaakt. Straf in Griekenland ATHENE, 11-10. Het speciale mi litaire hof in Athene heeft woens dag een koopman tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld omdat de ze geprobeerd heeft de Griekse vlag op de Acropolis te vervangen door een vlag met het woord „democra tie". De man, de 34-jarige Athanas- siok Kokoris, was op 12 augustus op de Acropolis gearresteerd terwijl hij de vlaggen verwisselde. Kongolese studenten moeten voor de klas KINSJASA, 11-10. Alle universi- teiten in Kongo zijn gesloten. De studenten zullen opdracht krijgen om op de scholen les te gaan geven die te lijden hebben van een tekort aan onderwijskrachten. Dit is woens dag na afloop van een buitengewone bijeenkomst van de ministerraad' in Kinsjasa bekend gemaakt. Explosie in staalgieterij OSNABRUCK, 11-10. Bij een ex plosie in een staalgieterij in Osna- brück zijn woensdag zestien arbei ders zwaar gewond. Na de ontplof fing brak brand uit, die echter spoe dig bedwongen kon worden. Vier van de slachtoffers verkeren in le vensgevaar. Overstromingen na regenval in Argentinië BUENOS AIRES, 12-10. Dc over- stromingen in Buenos Aires en om liggende provincies - veroorzaakt door hevige regenval (hebben tot dusver aan 36 personen het leven gekost. Uit de getroffen gebieden zijn 50 duizend mensen geëvacueerd. reeds de macht hebben uitgeoefend in dit land weten, dat de ministers er soms toe gebracht worden beslis singen te nemen waarvan ze weten dat ze niet de beste zijn". In de meeste gevallen is dat de schuld van de publieke opinie, aldus de premier, want steeds als er een traditie of een materieel voordeel in het ge drang komt, staat er ergens èe'n goed georganiseerde militie op. Vooraleer u uw ministers beoor deelt, zo zei hij voorts, dient u te be denken dat ze mensen zijn van wie verwacht wordt dat ze het onver zoenlijke verzoenen, het onbereikba re bereiken en het ontoelaatbare toe laten. De Belgische minister-president vergeleek in deze boutade België ook met een delicaat maar stevig mecha nisme, waarvan de handleiding om het te besturen en te onderhouden verloren is gegaan. RABAT, 11-10. Volgens leiders van de Joodse gemeenschap in Ma rokko hebben meer dan 10.000 Jo den het land verlaten sinds de Is- raëlisch-Arabische oorlog in juni. Hun vertrek is het gevolg van een onofficiële boycot van de Marok kaanse „Zionisten)' die uitgaat van de oppositiepartij „Istiqlal". De Joodse leiders verwachten dat voor het eind van het jaar 30.000 van de in totaal 50.000 Joden het land verlaten zullen hebben. Tijdelijk regen Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking met tijdelijk regen; gematigde temperaturen; zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. 13 okt. Zon op 7:00, onder 17.52. Maan op 16.49, onder 0.57. Volle maan: 18 okt. te 11.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 13 okt. 11.43 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 13 okt. 11.47 v.m. n.m. Doodtij: 12 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Het koufront van een depressie, die ten zuiden van IJsland niet veel van plaats veranderde, trok woensdag over zuid Engeland naar de Noordzee. Hierdoor was er in het westen en noorden van het land veel bewolking, waaruit plaat selijk lichte regen of motregen viel. In het zuidoosten kwamen opkla ringen voor. Genoemd koufront trekt langzaam verder in oostelijke richting, en zal hierdoor het weer beeld in ons land ook morgen blij ven beheersen. Er zal dus veel be wolking zijn, met af en toe regen. De wind blijft daarbij zuidwestelijk en overwegend matig. De middag- temperaturen zullen ongeveer de zelfde zijn, of iets lager. Verwacht wordt dat waarnemend president generaal Soeharto woens dag een kabinetswijziging bekend zal maken, zo is in een officiële be kendmaking meegedeeld. RIJSBERGEN. Op de rijksweg Breda-Zundert onder de gemeente Rijsbergen is woensdag de 29-jarige J. Kloots uit Putte met zijn aut.o tegen een boom gevlogen en ter plaatse overleden. DEN HAAG, 11-10. Het bureau voor de statistiek van de Europese gemeenschappen heeft uitgerekend dat een auto in Nederland duurder is dan in alle andere E.E.G.-landen. Het prijsverschil is meer dan 24 procent vergeleken met de laagste E.E.G.- prijs, aldus meldt de voorlichtings dienst van de Europese gemeen schappen. Het prijsonderzoek heeft betrek king gehad op de maand april van dit jaar. Onderzocht zijn de prijzen van 215 soorten gelijke artikelen in warenhuizen en winkels in alle zes landen. Een speurtocht naar wat in een land het duurst of het goedkoopst is van de hele E.E.G. levert het vol gende op: In Duitsland kan men het voordeligst terecht voor elektri sche huishoudelijke apparaten, radio- en televisietoestellen, speelgoed, fo totoestellen en auto's. Maar de Duit sers komen wat aan de dure kant uit met levensmiddelen en medicijnen. Daarentegen zijn in Frankrijk de levensmiddelen goedkoop. De prijzen voor medicijnen, schrijfmiddelen en zwart-witfilmpj es zijn er vrij gun stig. maar textiel, elektrische huis houdelijke apparaten en radio- en televisietoestellen zijn in Frankrijk duurder dan in de andere landen, en ook benzine is in Frankrijk erg duur. BRUSSEL, 12-10. Dc Belgische Bond van Transportarbeiders begint genoeg te krijgen van stinkende zen dingen beendermeel uit India en Pa kistan, die bü aankomst in Antwer pen pas na uitgebreide ontsmetting en andere voorzorgsmaatregelen kunnen worden gelost. De bon'd is van plan op internatio naal vlak de kwestie aanhangig te maken, teneinde gedaan te krijgen dat dit soort ladingen alleen behan deld kan woiiden als ze luchtdicht zijn verpakt in containers. De kwestie is dezer dagen in Ant werpen weer aan de orde gekomen door de aankomst van een Pools schip met zo'n lading beendermeel. Bovendien werd bij deze gelegen heid opgemerkt, dat er ergens op een kade in de Antwerpse haven ook nog steeds een zending beendermeel ligt te rotten, die via Rotterdam naar Antwerpen is vervoerd, doch die de Belgische spoorwegen niet verder willen vervoeren. De Belgische pers heeft dc afgelo pen dagen uitgebreid melding ge maakt van berichten, volgens welke uit een onderzoek in Frankrijk zou zijn gebleken dat het beendermeel ook beenderen van mensen zou be vatten. afkomstig van lijken die in de grote rivieren in India zouden zijn opgevist en met de kadavers van vee verwerkt. Psychopaat na vlucht aangehouden GRONINGEN, 11-10. De 31-jari- ge W. S. F. uit het rijksasiel voor psychopaten in Groningen, die maan dagmiddag de vlucht had genomen, is woensdag in Almelo aangehouden bij het stelen van een bromfiets. F. had maandagmiddag kans ge zien op de Grote Markt in Gronin gen aan zijn begeleider te ontsnap pen, toen hij met stadsverlof was.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1