0LGA i DE ZIERIKZEESCHE COURANT INDONESIË SCHORT BETREKKINGEN MET PEKING OP Oude weduwe beroofd van spaargelden MATRASSEN Commissionair benadeelde cliënten tot een bedrag van enkele tonnen mantel of japon „DE MAGNEET" j „V.S. moeten Johnson wegstemmen" SUEZKANAAL BLIJFT DICHT Landbouwvergiften Aldrin, Dieldrin en Heptachloor door minister verboden I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 oktober 1967 124ste jaargang Nr. 19877 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per week na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Git irekening 13 76 77. 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes'' (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Begroting 1968 provincie Zeeland DJAKARTA, 9-10. Indonesië heeft maandag China een nota gezonden, die in feite neerkomt op een op schorting van de diplomatieke be trekkingen. In de nota van het ministerie van buitenlandse zaken in Djakarta wordt gezegd dat een Chinees vliegtuig om gewonde Chinese diplomaten op te halen, geen landingsrechten krijgt, tenzij de Indonesische diplomaten in Peking eerst toestemming krijgen te vertrekken. Als dat gebeurt mag een Chinees vliegtuig in Indonesië lan den, niet alleen om de gewonde di plomaten op te halen, maar om de gehele ambassadestaf naar Peking terug te brengen. Er zijn vier gewonde diplomaten, die hun verwondingen vorige week opliepen toen studenten de ambas sade bestormden en daar vernielin gen aanrichtten. Indonesië heeft zijn vijf diplomaten in Peking reeds enige tijd geleden teruggeroepen, maar zij hebben tot nog toe geen toestemming gekregen te vertrekken. In de Indonesische nota wordt ge zegd dat „de Chinese regering duide lijk de tussen beschaafde landen be staande normen heeft geschonden". De regering in Peking wordt voorts verweten de Indonesische diploma ten in Peking het zoeken naar een nieuw hoofdkwartier te beletten. De Indonesiërs verblijven op de Paki staanse ambasade sedert enkele we- BERGEN OP ZOOM, 9-10. Tjjdens afwezigheid van de 72-jarige wedu we M. Dicrekx-Sloven wonende Schapendreef te Ossendrccht, die zendagavond naar een verjaardags feestje van haar schoonzoon tc Os- sendrecht was gegaan, hebben onbe kenden hun kans waargenomen en ingebroken in haar woning. Alle ramen voor en achter de wo ning zijn voorzien van rolluiken, doch een klein slaapkamerraampje verschafte de dieven toegang tot het huis. De ruit daarvan werd ingesla gen en via de onderstaande regenton konden zij naar binnen klimmen. In de woonkamer hebben zij alle kas ten en meubilair doorzocht, het lijf goed uit de kasten en alles wat er in de laden lag over de grond ge gooid. tot zij tenslotte de ijzeren geldkist onderin de kast vonden en deze mee hebben genomen. In de kist had de oude vrouw een bedrag van zevenduizend gulden aan, spaargeld bewaard en twee spaarbankboekjes met een bedrag van tienduizend gul den. Toen de vrouw 's nachts thuis kwam ontdekte zij de inbraak en liep hevig overstuur naar een broer, die de postcommardanit van de rijkspoli tie waarschuwde. Door deze werd Nieuwe premier voor Zuid-Vietnam SArGON, 9-10. Het Zuidvietna- mese staatshoofd, generaal Thieu, heeft naar uit goede bron vernomen wordt, de advocaat Ngoejen Van Loc uit Saigon als premier van de nieuw te vormen regering uitverkoren. Loc, 45 jaar oud', heeft de verkie zingscampagne van Thieu en de ge kozen vice-president Ky geleid, is uit het zuiden afkomstig en boed dhist. Hij heeft rechten gestudeerd aan de universiteit van Montpellier. Amerikaans- Westduitse tank WASHINGTON, 9-10. In Was- hington en in de Westduitse stad Augsburg zijn maandag aan de pers prototypen getoond van een nieuwe tank, waaraan de V.S. en west- Duitsland sinds 1963 te zamen heb ben gewerkt. Dit wapen, de M-70 zal vanaf 1972 in de Bondsrepubliek de tanks van het type M-48 geleidelijk gaan vervangen. In de V.S. komt de nieuwe tank in de plaats van de M-60. maandagmiddag met de technische recherche uit Den Bosch 'n uitgebreid onderzoek ingesteld. Een bedrag van circa acht a negenhonderd gulden hadden de dieven nog over het hoofd gezien. De oude vrouw is voorlopig bij haar dochter te Ossendrecht opgeno men. Twee doden door kolendampvergiftiging UTRECHT. 9-10. Twee Utrechtse bejaarden de 87 jarige M. Eilander en de 71-jarige A. van der Velden, zün vannacht in hun woning aan de Fockstraat 4 als gevolg van kolen dampvergiftiging cm het leven ge komen. Zij waren gisteravond om half twaalf naar bed gegaan. De 54-jarige echtgenote van de heer Van der Velden sliep op de eerste etage. Haai man en haar vader legden zich in de woonkamer ter ruste. Mevrouw Van der Velden trof om half tien, toen zij beneden kwam, zowel haar main als haar vader dood in bed aan. De politie heeft direct een onderzoek ingesteld. Het bleek, dat niet alleen de schoorsteen defect was, maar bovendien vertoonde de haard een aantal lekken. Grote kijkdichtheid bij Ajax—Real Madrid HILVERSUM, 9-10. De televisie- reportage van de voetbalwedstrijd Ajax-Real Madrid op woensdag 20 sept, had een kijkdichtheid van 78 pot., hetgeen overeenkomt met ca. zes miljoen personen van 15 jaar en ouder. De waardering bedroeg 78 voor de eerste helft en 75 voor de tweede helft. De belangstelling voor deze wedstrijd was duidelijk groter dan die voor de thuiswedstrijd van Ajax tegen Liverpool op 7 decem ber van het vorig jaar die door 72 pet. van de televisiebezitters werd gevolgd. Revalidatie van hartpatiënten NOORDWIJK, 9-10. Revalidatie, terugkeer in leven en werk, van pa tiënten die aan hart- en vaatziekten lijden is mogelijk. Dat is duidelijk geworden tijdens een in 1965 te Boekarest gehouden Europese con ferentie die gewijd was aan de pre ventie dezer ziekten. Sindsdien is aan de onderscheiden facetten en vraagstukken op dit gebied in ver schillende landen aandacht geschon ken en zijn met de aanpak daarvan - in ons land niet het minst - aan moedigende resultaten bereikt. Met een internationale aanpak is nu een begin gemaakt, en wel op de van twee tot en met zeven oktober in Noordwijk aan Zee, onder aus piciën van het regionale bureau voor Europa van de Wereldgezond heidsorganisatie (W.H.O.) gehouden seminar. Hieraan hebben 25 deskun digen uit 22 landen (van de 26 bij de Regio Europa aangesloten) lan den deelgenomen. AMSTERDAM, 9-10. De Vcreeni- ging voor den Effectenhandel is een fraude op het spoor gekomen tct een bedrag van in icdor geval cnkeilè tonnen. Een van haar leden (sinds 29 sep tember ex-lid), de 63-jarige commis sionair in effecten J. de V., wiens kantoor zich in de oude binnenstad van Amsterdam bevindt, blijkt ge durende een reeks van jaren gelden te hebben verduisterd van cliënten die hem opdracht gaven tot de aan koop van effecten aan de Amster damse beurs. De commissionair in casseerde wel het geld, maar ver zuimde de gevraagde stukken te ko pen. Wel keerde hij de dividenden uit, waarop zijn cliënten op grond van hun effectenbezit recht hadden. Dit is vandaag op een in allerijl bij eengeroepen persconferentie meege deeld door de voorzitter van de ver eniging. de heer J. C. van Marien, In de namiddag heeft de Amsterdamse officier van justitie, mr. J. F. Hart suiker, hoofd van het arrondisse mentsparket groep A van de Am sterdamse centrale recherche afde ling zwendel en oplichting opdracht gegeven om een onderzoek naar de manipulaties van J. de V. in te stel len. Over de juiste omvang van de fraude bestaat volgens de officier tot op dit moment nog geen duidelijk in zicht. ken geleden de Indonesische ambas sade door rode gardisten werd aan gevallen. Een Chinees protest tegen de aan val op de Chinese ambassade in Dja karta wordt verworpen met de mede deling dat de Indonesische ambas sade in Peking eerder was geplun derd. Als een dame gekleed... 5 met een j van 5 5 Nieu werker k Kerkstraat 10, tel. (01114) 265 Mail pleegde ontucht met minderjarige meisjes UTRECHT, 9-10. De rijkspolitie in Jutphaas heeft in IJsselstein de 45-jarige J. W. V. uit Culemborg aangehouden, omdat hij ervan wordt verdacht in zijn auto ontucht te heb ben gepleegd met enkele meisjes van 12 en 13 jaar. Hij zou zich in septem ber in Vreeswijk en vermoedelijk ook in Culemborg aan deze strafbare fei ten hebben schuldig gemaakt. De man zal worden voorgeleid voor de officier van justitie in Utrecht. Reclakteur in Vietnam doodgeschoten op straat SAIGON, 9-10. In Saigon heeft iemand op een snelle motorfiets de hoofdredakteur van een anti-com munistisch, in de Chinese taal ver schijnend blad doodgeschoten. De 47-jarige Phong Tsjoeng Kak werd in de rug getroffen in een straalt op 150 m. afstand van zijn krant, „A- Tjau", een blad met een oplage van 12.000. Van de zijde van de krant werd meegedeeld dat drie dagen ge- Leden een brief was ontvangen van het nationale bevrijdingsfront van de Vietcong. Daarin werd gezworen dat wraak zou worden genomen voor een artikel waarin een aanval met en tijdbom op de ambassade van natio nalistisch China werd veroordeeld. Piloot stal vliegtuig na ruzie met meisje MOSKOU, 9-10. Een Siberische piloot van Aeroflot, de staatslucht vaartmaatschappij, is gearresteerd wegens het stelen van een vliegtuig na een ruzie met z\jn meisje, zo meldt het vakbondsblad Troed. De piloot, Dementyev, had in de stad Achirsk ruzie met zijn meisje gekregen. Hij besloot haar te val'gen naar Krasnoyarsk, werd dronken, sital een eenmotorig vliegtuig, waar mee hij boven Krasnoyarsk waanzin nige buitelingen maakte en tenslotte neerstortte. Hij bleef ongedeerd, maar zal .yrrïet de volle gestrengheid van de wet worden gestraft", aldus Troed. Explosie in kleuterschool eiste een dode DEN HAAG, 9-10. Bij de hevige explosie in de kelder onder een R.K. kleuterschool aan de Gerard Dou- straat in Den Haag blijkt de G.E.B.- monteur G. WiLlemsteijn (39) omi het leven gekomen. Een andere monteur, de 54-jarige C. J. A. Vink, wei-d le vensgevaarlijk in het ziekenhuis aan de Zuidwal opgenomen. Vijf kleuters liepen lichte verwondingen op. Na in het ziekenhuis Westeinde te zijn behandeld konden zij terug naar huis De ooi-zaak van de explosie is nog onbekend, maar vermoedelijk heeft men met een gasontploffing te ma ken. Lek in gasleiding door seheepsanker TERNEUZEN. 9-10. Maandag- avond was de gehele binnenstad van Terneuzen van gastoevoer af gesneden, doordat schipper A. Buis man uit Rotterdam van het binnen vaartuig „Maria" zijn anker ver speelde in de Oostkol.k en de hoofd gasleiding, die oud Terneuzen van aardgas voorziet, lek trok. De Ze- gam begon onmiddellijk met het plaatsen van een hoofddduikei-, ter wijl de politie met een geluidswagen door de oude stad reed om de be volking te waarschuwen alle gas kranen dicht te draaien. Men hoopt dinsdagmorgen het euvel verholpen te hebben. Sclilesinger: WASHINGTON, 9-10. De histo ricus Arthur Schlesinger, die advi seur van president Kennedy was, heeft op een bijeenkomst in Was hington verklaard dat het Ameri kaanse volk president Johnson het volgend jaar moet wegstemmen, ten zij deze zijn politiek van geleidelijke uitbreiding van de oorlog in Vietnam opgeeft. Schlesinger, die sprak op een bij eenkomst van organisaties die on.- Langdurig pensioen HANNOVER, 9-10. Heinrich Egbert, een oud-spoor wegman uit Hunteburg (Nedersaksen), die in 1919 wegens ziekte met vervroegd pensioen ging, heeft maandag in uitstekende ge zondheid zijn 101ste verjaar dag gevierdNa zijn pensione ring op 53-jarige leeftijd door de Koninklijke Pruisische Spoorwegen zette hij een landbouwbedrijf op, waarin hij nog steeds werkt. Als le vensrecept gaf de krasse baas op: af en toe een borrel en vooral goede sigaren. Prins Bernhard opende congres Wereldveteranen DEN HAAG, 9-10. „Ik bewonder u voor uw niet aflatende, vitaliteit", zei prins Bernhard tot de vertegen woordigers van de 20 min. oorlogsve teranen en verzetsslachtoffers uit 49 landen. Ter staving van die bewondering speldde hij in opdracht van koningin Juliana het officierskruis in de or de van Oranje-Nassau op de jas van de secretaris van de Wereldfederatie van Veteranen, de heer Norman Ac ton, tijdens de opening van het con gres van de W.V.F. in de ridderzaal te Den Haag. De pi-ins zei dat juist de mannen en vrouwen die de oorlog en de el lende ervan onder-vonden, een leiden de rol moeten en kunnen spelen om deze in de toekomst te voorkomen. Met de traditie van nationale centra van oudstrijders werd gebroken. Deze maakte plaats voor een geest van internationalisme in dienst van vrede en vrijheid. middellijk onderhandelingen wen sen tef beëindiging van de oorlog in Vietnam, noemde de escalatiepolitick een „trieste mislukking". Zelfs een eenzijdige terugtrekking der Amerikanen zou nog zeer te verkiezen zijn boven een politiek van onbeperkte escalatie. Hij drong aan op een oplossing door onderhan delingen na stopzetting van-dö-bom=_ bardementen op Noord-Vietnam en vermindering van de gevechtsactivi teit in het zuiden. Naar zijn miening heeft president Johnson niet overtui gend aangetoond dat president Ho Tsji Mirth van Noord-Vietnam en de Vietcong gewillige instrumenten van China zijn. De president kan niet ernstig geloven dat Ho Tsji Minh en zijn aanhang een bedreiging beteke nen die vergelijkbaar is met die van Hitler of Stalin, eldus Schlesinger, die verder nog kritiek had op het feit dat een militair superieur Amerika in een 'impasse is gebracht door „280.000 figuren in zwarte piama's, die tot voor kort nog voornamelijk met ge weren en mortieren waren uitge rust". Egypte: CAIRO, 10-10. De Egyptische re gering heeft een voorstel verworpen dat de bevaarbaarmaking en de her opening van het tijdens de oorlog mejt Israël versperde en gesloten Su- ezkanaal beoogde. Het voorstal, gedaan door een niet met name genoemd aantal landen, hield een eventuele terugtrekking in van de Israëlische strijdkrachten tot een strook van twintig kilometer breedte langs het kanaal. Het Egyptische blad ..Al Achram", dat dit bekendmaakte, schreef dat Egypte zijn standpunten met betrek king tot dit onderwerp aan de be trokken landen heeft doen toekomen. Deze standpunten houden o.m. in, dat de Israëlische strijdkrachten moeten worden teruggetrokken tot de posities die zij voor het uitbreken van de oorlog innamen. De vrijma king van het vaarwater kan eerst be ginnen op het moment dat de Israë lische troepen zich gaan terugtrek ken. omdat het risico van opleving der vijandelijkheden op het ogenbLik nog te groot is. In de haven van Hamburg ligt het onderzoekingsschip „Meteor" van het Hydrografisch Instituut. Het merkwaardige van het schip is de uitrusting met straalmotoren, die op de achtersteven staan gemon teerd. De methode verkeert nog in het stadium van onderzoek, maar mogelijk is in de toekomst de straal motor niet louter aan vliegtuigen voorbehouden, maar komen schepen ook in aanmerking. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's «ococcoooccccccoccocccoe© Samenwerking kan vrijwel O Salie problemen oplossen. Zo- X mersproeten bv. zouden een X mooi gebruind gezicht vormen :«0CO0COCCCO5CCCO5O5OSCOfir. Veel bewolking Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking met hier en daar tij delijk mist en plaatselijk wat regen of motregen, in hoofdzaak in de mor gen; wind overdag krimpend naar zuidwest en toenemend tot krachtig; over het algemeen weinig verande ring in temperatuur. 11 okt. Zon op 6.56, onder 17.57. Maan op 16.09, onder 23.38. 12 okt. Zon op 6.58. onder 17.54. Maan op 16.33, onder Eerste kwartier: 10 okt. te 13.11. HOOG WATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 okt. 12 okt. 8.34 v.m. 21.25 n.m. 10.06 v.m. 23.01 n.m. BROUWERSHAVEN 11 okt. 12 okt. 8.36 v.m. 10.10 v.m. 21.18 n.m. 22.54 n.m. Doodtij: 12 okt. DEN HAAG, 9-10. Zoals de mi nister van landbouw en visserij bjj vorige gelegenheden al heeft aange kondigd, zal het gebruik van „Aldrin, Dieldrin en Heptachloor", al of niet in combinatie met een sohimmeldo- dend middel ter ontsmetting van zaaizaad van zomergranen, mais en peulvruchten dat in het voorjaar wordt uitgezaaid, met ingang van het komende seizoen niet meer zijn toegestaan. Aldus een mededeling van het ministerie van landbouw en visserij. Deze maatregel is genomen in ver band met vogelsterfte, die in het voorjaar is opgetreden na gebruik van deze zaaizaadontsmettingsmidde len, juist 'in een periode waarin de natuurlijke voedselreserve van vo gels gering is. De fabrikanten zijn tot 1 januari a.s. in de gelegenheid gesteld om oude verpakkingen van nieuwe etiketten te voorzien Op de ze nieuwe etiketten zullen de na l januari 1968 geldende «'ettelijke ge bruiksvoorschriften duidelij k worde vermeld. Tegen landbouwers die bij de voor- jaarswizaai nog van deze zaaizaad- ontsmettingsmiddelen gebruik ma- kon, zal politieel Warden opgetreden. Dit betekent dat overgehouden voor raden slechts kunnen woi-dcn ge bruikt voor de behandeling van win tergranen en bietenzaad, voor zover de middelen althans hiervoor ge schikt zijn. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Langs de noordflank van een uitgebreid hogedrukgebied, dat zich boven zuidwest Europa handhaafde, trok maandag een oce aandepressie over Engeland naar het Skagerak. Een bijbehorend kou front strekte zich van zuid Wales langs de Waddenkust Tiaar noord- Duitsland uit. Dit front veroorzaak te in het noorden van ons land plaatselijk wat regen of motregen. Aan de voorzijde stroomde met ma tige tot vrij krachtige zuidwestelijke winden zachte en vochtige lucht over ons land met middagtempera- luren tot 18 graden. Boven de oceaan trekt ten zuiden van Groenland een in betekenis toe nemend lagedrukgebied in oostelijke richting. Afgezien van enige toena me van de zuidwestelijke wind zal de invloed ervan bij ons niet merk baar zijn. Er worden dan ook geen grote veranderingen in het heksen de weertype verwacht, het zal dus woensdag opnieuw zwaar bewolkt en vrij zacht zijn met slechts hier en daar wat lichte regen of motre gen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1