nieuw CALTEX TANK-PREMIE PROGRAMMA TOT 45% KORTING OP WAARDEVOLLE GEBRUIKS ARTIKELEN! DE ZIERIKZEESCHE COURANT Er blijkt geknoeid te zijn aan oliepijpleiding Botlek-Geleen Triest lot van Joden in Arabische landen Bomontploffing in Kanton Kans op beperkte Amerikaanse invasie in Noord-Vietnam? Nederland en de ontwikkelingshulp MORRIS KAMERBREED j „DE MAGNEET" j Egypte en Jemen Bourquiba wenst aftreden van Nasser Gaat aanslaggrens inkomstenbelasting omhoog tot f 15.000,-? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 9 oktober 1967 124ste jaargang Nr. 19876 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Gii irekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer Herf'stwandeltochten door Domeinen Onderzoek van deskundigen BREDA, 8-10. De officier van ju stitie te Breda, mr. J. Louët-Feisser, zal heden-maandag beginnen met het aantrekken van een viertal techni sche deskundigen, die, na beëdigd te zyn, een onderzoek zullen gaan in stellen naar de knoeieryen by de aanleg van de pypleiding van het Botlekgebied naar Geleen. De vier gearresteerden zijn voor de rechter-commissaris in Breda ge leid. Deze zal moeten beslissen over een eventuele inbewaringstelling. De vier wordt ten laste gelegd het ple gen of medeplegen van bedrog bij bouwwerken (artikel 331 van het Wetboek van Strafrecht). De vier aangehoudenen zijn: een uitvoerder van het aannemingsbedrijf Algera Wolvega, een uitvoerder van het Bu reau Tebodin in Den Haag, dat de supervisie over het werk heeft ge had, de heer F. V. uit Wagenberg, lid van de Provinciale Staten voor de Boerenpartij in Noord-Brabant, die eveneens in dienst was van het aan nemingsbedrijf Algera, en een vierde man, van wiens identiteit nog niets is bekendgemaakt. 190 km lange leiding De ongeveer 190 km lange leiding van Botlek naar Geleen is eind vorig jaar klaar gekomen. Bij de bouw is o.m. gebruik gemaakt van z.g. langs- naadgelaste buizen van de Duitse staalfabriek Hoechst, die door de Staatsmijnen werden ingekocht en aannemers ter beschikking werden gesteld. Na het gereedkomen van de lei ding werd door de Staatsmijnen by controle van het transport nooit enig verlies aan „naphta" in de lei ding geconstateerd, zo heeft een woordvoerder van de Staatsmijnen medegedeeld. Wel werd bij meting van één van de controlepunten op een kruising met een weg in Wagenberg in Noord- Brabant ontdekt, dat de weerstand, die door gemeten had moeten wor- JERUZALEM, 8-10. Opperrabyn Issar Y. Unterman heeft zondag in Jeruzalem een beroep op het wereld geweten gedaan om zo snel mogelijk te pogen een einde te maken aan het lot van duizenden onschuldige Joden in de Arabische landen, die het slachtoffer zijn geworden van een terreurbewind. V VRAAG UITVOERIGE FOLDER BU DE CALTEX STATIONS fi De vervolgingen hadden een der gelijke omvang en intensiteit aange nomen, dat ze een „complete ramp" nabijkwamen. Bijna alle Joodse man nen in de Verenigde Arabische Re publiek zaten in de gevangenis, de zwaar zieke Joden inbegrepen. Hon derden Joden die onder onmenselijke omstandigheden opgesloten zaten, werden dagelijks gefolterd, geslagen en vernederd. In sommige gevallen stonden de Joodse gevangenen onder toezicht van nazi's. Men had soms de handen en ribben van Joden gebro ken en hun wenkbrauwen uitgetrok ken. De opperrabijn van Alexandrië zat in de gevangenis en de opper rabijn van Cairo had huisarrest. Opperrabijn Unterman noemde voorts het geval van een Joods meisje dat in Irak gearresteerd was en met misdadigers in de gevangenis was opgesloten. Zij was pas in vrij heid gesteld nadat men haar onteerd had. De Iraakse pers en radio hitsten „op teugelloze wijze" de mensen op tegen de Joden. Tientallen Joden waren in Irak gearresteerd op ver zonnen beschuldigingen van spionage tegen Israël en de Iraakse geheime politie was kortgeleden begonnen de Joden „te bedreigen met moord en onteigening". den, niet in orde was en dat het controlesysteem, dat dient om na te gaan of de transportbuis ter plaatse centraal in de mantelbuis ligt, niet goed functioneerde. De Staatsmijnen hebben aan degenen, die de leiding op dit punt hebben aangelegd, op dracht gegeven de zaak te herstellen. Een weerstand Ruim twee weken geleden hebben de Staatsmijnen echter na aanwij zingen, waarover een woordvoerder van de Staatsmijnen desgevraagd niets nader kon mededelen, weder om opgravingen laten verrichten. Daarbij kwam aan het licht, dat er bij de herstelwerkzaamheden van de controleput een weerstand was aan gebracht. De Staatsmijnen hebben daarop de politie in Wagenberg pro cesverbaal laten opmaken van de geconstateerde onregelmatigheid. Het technisch gedeelte van het onderzoek, waarbij ook de districts recherche in Breda wordt ingescha keld, kan vele weken gaan vergen. Op last van de justitie zullen delen van de pijpleiding worden opgegra- HONGKONG, 7-10. Bij een bom explosie op een massabijeenkomst in Kanton zijn vorige week zondag ver scheidene mensen om het leven ge komen en vele gewond. Dit meldt het in Hongkong verschijnende blad „South China Morning Post" van reizigers in China te hebben verno men. Er zouden verscheidene arres taties zijn verricht. Het incident deed zich voor bij de viering van de Chinese nationale feestdag, waarvoor 80.000 mensen in het stadion van Kanton waren sa mengekomen. De Kinderboekenweek AMSTERDAM, 7-10. De dertiende Nederlandse Kinderboekenweek zal worden geopend op woensdag 25 ok tober in het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam. WASHINGTON, 7-10. De Ameri kaanse strategen bestuderen op het ogenblik de mogelykheid van een landing van Amerikaanse troepen in het zuiden van Noord-Vietnam om de Noord-Vietnamese troepencon centraties in de sector van' de gede- militairiseerde zone in de tang te ne men, zo schryft de correspondent in Washington van het Franse persbu reau A.F.P. uit bevoegde kringen te hebben vernomen. DEN HAAG, 7-10. Nederland wenst de publieke opinie in de ge hele wereld te mobiliseren om het tweede tienjarenplan voor ontwik kelingshulp te doen slagen, aldus blykt uit een memorandum dat de Nederlandse delegatie by de algemene vergadering van de Ver enigde Naties heeft ingediend. De minister zonder portefeuille voor ontwikkelingshulp, drs. B. J. Udink, zal dit memorandum in de tweede helft van deze maand toe lichten. Het slagen van het tweede ontwikkelingsdecennium hangt af van de steun van alle volkeren. Voor met de uitvoering van het plan in 1969 wordt begonnen, zouden de Verenigde Naties een oproep tot alle volken moeten richten, zich in te spannen om het plan te doen slagen. Op Nederlands initiatief heeft de algemene vergadering destyds een resolutie aangenomen, waarin de wenselijkheid van het opstellen van een ontwikkelingshandvest en het formuleren van een interna tionale ontwikkelingsstrategie werd uitgesproken. In het memorandum worden een aantal punten genoemd die haar het inzicht van minister Udink by het opstellen van een dergelijke strategie zouden moeten worden overwogen. Deze punten zijn: Periodieke bepaling van de behoeften op grond van nationale ont wikkelingsplannen; Het vaststellen en periodiek herzien van streefcijfers voor econo mische en sociale ontwikkeling, in afzonderlijke landen cn groepen van staten; Het vaststellen van de aard en de omvang van de vereiste finan ciële en andere hulp welke rechtstreeks of via internationale organi saties wordt verleend; Coördinatie van de ontwikkelingsinspanning, in samenwerking met internationale organisaties, die is gericht op het bereiken van de streefcijfers. QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Volgens de correspondent is het plan reeds verscheidene malen aan diepgaande studie onderworpen, maar hebben de stafchefs het nog niet ter goedkeuring aan president Johnson voorgelegd. Op het tactisch gebied is het plan verdedigbaar, maar op internationaal niveau beschouwd kan het tot hoogst gevaarlijke complicatie leiden. Zo zou premier Kosygin, volgens de A.F.P.-correspondent, tijdens de con ferentie in Glassboro dit jaar presi dent Johnson hebben gewaarschuwd dat een dergelijke grote stap een even krachtig antwoord van de Sow- jet-Unie tot gevolg zou hebben. Naar het oordeel van de Ameri kaanse strategen zou een eventuele aanval in Noord-Vietnam een be perkte omvang en tijdsduur moeten hebben. Advertentie Uitnodiging aan Zierikzeese raad De gemeenteraad van Zierikzee kreeg van de raad van St. Hilaire- du-Harcouët, de Normandische ju- melage-stad een uitnodiging tot een bezoek van 11 tot 15 november a.s., in welke periode de „Foire St. Mar tin" valt, de jaarlijkse veemarkt van het race Bovine". De raad heeft ter zake nog geen beslissing genomenBijgaande foto uit ons ar chief toont het Normandische vee te St. Hilaire in volle glorie Hongerstaking in India CALCUTTA, 7-10. Ongeveer vijf honderd studenten in Dibrugar in de Indiase staat Assam zijn in honger staking gegaan uit protest tegen de armoede en de hoge prijzen van le vensmiddelen. De studenten van As sam betogen al énige tijd tegen de voedselpolitiek van de staatsregering Woensdag plunderden zij graanop- slagplaatsen en deelden het graan uit. Na een botsing tussen de politie en de menigte werd in Dibrugar een uitgaansverbod ingesteld Advertentie J naar Wij hebben breedtes voor elke J kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 5 g 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT 1 5 Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 J Bruinisse - tel. (01113) 470 ^0000000000000000000*0000**00000000*0* CAIRO, 7-10. Het gezaghebben de Egyptische blad „Al Achram" meldt dat Egypte voor 15 december al zijn troepen uait Jemen zal terug trekken. maar daarna krachtens een gemeenschappelij k defensieverdrag, gesloten op verzoek van de republi keinse regering van Jemen, toch nog verplichtingen tegenover di.t land zal hebben. Alle Egyptische deskun digen worden ook teruggetrokken, maar kunnen door de regering van Jemen teruggeroepen na de militaire evacuatie. Voor 15 oktober aldus „Al Ach ram" zullen de Egyptische troepen uit Sanaa, de republikeinse hoofd stad van Hejen, teruggetrokken wor den. Op de Arabische topconferentie van Chartoem besloot Egypte zijn troepen uit Jemen weg te halen. Sa- oedi-Arabië besloot toen zijn hulp aan de royalisten in Jemen stop te zetten. Nota jeugdwerkloosheid DEN HAAG, 7-10. Het is absoluut noodzakelijk dat jeugdige werklozen de gelegenheid behouden hun vak kennis te vergroten. Dit in de eerste plaats omdat dit tot gevolg heeft dat zij een betere baan kunnen krijgen, waardoor er meer werkgelegenheid voor geschool den beschikbaar komt. Maatregelen die een arbeidsplaats creëren en die opleiding en vorming mogelijk ma ken moeten daarom voorrang heb ben. Dit is te lezen in de „nota inzake de bevordering van de opleiding, de vorming en de werkgelegenheid ten behoeve van jeugdigen", die minis ter Roolvink (sociale zaken en volks gezondheid en staatssecretaris Gros heide (onderwijs en wetenschappen) aan de Tweede Kamer hebben doen toekomen. Dit nummer beslaal uil 6 pagina's «OOCCCOC00050CC00009S0009 S^Van honden zie je 't gekwispel X S Van katten hoor je 't gespin O 8 Maar bij vrouwen kun je N nooit weten: a „Gaat het hun wel naar de zin?" rOSCCGCOSCCCCOCCOOOSGOSOCK PARIJS, 7-10. President Habib Bourguiba van Tunesië heeft in een vraaggesprek met 't conservatieve Franse blad „Le Figaro" gepleit voor 't aftreden van Nasser, ,,'t Is altijd moeilijk voor hen die oorlog hebben gevoerd, 'n vrede tot stand te bren gen", aldus het Tunesische staats hoofd. Hij achtte een terugtreden van het Egyptische staatshoofd niet alleen in het belang van de totstand koming van een regeling in het mid den-Oosten, maar ook wellicht tot voordeel van Nasser zelf en van zijn land. De verhouding tussen de presiden ten van Tunesië en Egypte heeft in de afgelopen jaren vele dieptepunten gekend, voornamelijk doordat Bour guiba al herhaaldelijk heeft gepleit voor een vergelijk tussen de Arabi sche landen en Israël, Veel bewolking Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking met voornamelijk in het westen en noorden van het land enige regen of motregen; ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind en weinig verandering in tem peratuur. 10 okt. Zon op 6.55, onder 17.59. Maan op 15.35, onder 22.19. Eerste kwartier: 10 okt. te 13.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 okt. 7.34 v.m. 20.07 n.m. BROUWERSHAVEN: 10 okt. 7.33 v.m. 19.59 n.m. Doodtij: 12 okt. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 9-10. Het K.N.M.I. deelt mede: De kern van een hogedrukge- bied, dat geleidelijk in betekenis toe nam, verplaatste zich gedurende het weekeinde over midden-Frankrijk naar het noordoosten. Het weer in ons land stond daardoor onder in vloed van een zuidwestelijke lucht stroming, die in stand gehouden werd door dit hogedrukgebied en een de pressie bij IJsland. Uit de wolken velden, die met de stroming werden meegevoerd, viel hier en daar regen of motregen. De middagtemperatu- ren stegen daarbij tot 16 a 18 graden. Een nieuwe oceaanstoring, die in noordoostelijke richting was getrok ken, had maandagmorgen inmiddels de westkust van Schptland bereikt en trekt nu verder in de richting van zuid-Scandinavië. In verband hier mee houdt over ons land dé aanvoer van zachte en vochtige lucht aan. Uit wolkenvelden kan plaatselijk wat motregen vallen. In de temperatuur komt weinig verandering voor. TWEEDE KAMER Gebrek aan jeugdkrachten in Amsterdam AMSTERDAM, 7-10.. Terwijl Ion- delijk wordt gesproken over het pro bleem van de jeugdwerkloosheid kampen de grote steden in het wes ten met een schreeuwend gebrek aan jeugdige arbeiders. Amsterdam bij voorbeeld had eind september 1967 aan openstaande aanvragen om jon gens beneden de 19 jaar niet minder dan 2167 plaatsen, waarvan 1352 al leen al in de metaalnijverheid. DEN HAAG, 7-10. By de Twee de Kamer is een wetsontwerp inge diend dat beoogt de aanslaggrens voor de inkomstenbelasting met in gang van 1 januari 1968 te verhogen van f 12.000 tot f 15.000 waarby het loonbelastingtarief voor bijzondere beloningen zal worden aangepast. Voorts voorziet het ontwerp van wet in een verhoging van de grens van de voor eigen rekening te ne men ziektekosten e.d. voor aftrek wegens buitengewone lasten van 2Vz procenit van het inkomen c.q. f 500 tot 5 procent van het inkomien ofwel f 1.000. De minister van financiën, prof. cir. H. J. Witteveen en staatssecretaris dr. F. H. M. Grapperhaus delen in de toelichtende memorie op het wetsontwerp mee dat bij de invoe ring van de grens van 12.000 gulden op 1 januari 1965 het overgrotedeel van de werknemers loonbelasting moest betalen. Sindsdien is het loon peil zodanig gestegen dat velen van hen nu wel in de inkomstenbelasting moeten worden betrokken. Dit bete kent. voor hem een jaarlijks terug kerende last met het invullen van de aangiftebiljetten en voor de belas tingdienst een zodanige toeneming van werkzaamheden dat een goed functioneren van het aanslagregelend apparaat in gevaar dreigt te komen. Door de voorgestelde maatregel wordt het effect van de sinds 1965 opgetreden loonstijging op het aan tal in de inkomstenbelasting te be trekken werknemers ongeveer ge neutraliseerd. Door de verhoging van de aanslaggrens wordt de loonbelas ting ook voor werknemers met een jaarloon van f 12.000 tot f 15.000 eindheffing. Dit maakt het noodza kelijk het loonbelastingtarief voor bijzondere beloningen aan te vullen met percentages voor deze nieuwe j aar loonklasse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1