If 10.000.- Zierikzee krijgt een tentoonstelling van (goede) jeugdboeken Hoelang nog met Nasser? STREEKNIEUWS AGENDA Financieringsbehoeften van de gemeenten See no\ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 oktober 1967 Nr. 19873 Initiatief afdeliii» Schouwen Pluttelaiulsvrouwenboml ZIERIKZEE, 2-10. Uitgaande van ..Boek en Jeugd" te 's-Gravenhage wordt voor de Zeeuwse Plattelands vrouwenafdelingen een studiedag ge houden te Goes op 10 oktober a.s. Mej. Van Reenen van de Jeugdbi bliotheek te Rotterdam zal op deze dag het woord voeren en wijzen op het grote belang van het goede kin derboek. Voorafgaande aan deze studiedag wordt te Zierikzee - in samenwer king met het Nutsdepartement - een tentoonstelling van goede jeugdboe ken georganiseerd in de Nutsleeszaal aan het iiavenpark. Op deze exposi tie zullen 200 goede kinderboeken te zien 2ijn. voor de leeftUd van 4-16 jaar. Deze expositie - in deze vorm een novum voor Zierikzee - is meer dan waard bezocht te worden niet alleen door de jeugd, maar met name door allen, die zich met de jeugd ophou den, ouders en onderwijzend perso neel. Aanwezig ter expositie zal zijn mej. Schouten, bibliothekaresse te Goes, die gaarne bereid is advies en inlichtingen te geven, aan alle be zoeksters en bezoekers, die hieraan behoefte hebben. Ook in andere Zeeuwse plaatsen zal de expositie - die veertien dagen circuleert - te zien zijn. Van de zijde van de afdeling Schouwen van de Ned. Plattelands vrouwenbond is inmiddels contact opgenomen met het onderwijzend personeel van de scholen en de boek handelaren, teneinde hen op deze be langrijke gebeurtenis te attenderen. BLIK DOOR HET WERELD Onzekerheid in Egypte Met het staatsbankroet staat het einde voor de deur (Van een correspondent) De politieke onzekerheid in Egyp- te groeit met de dag, de weerstand tegen Nasser en diens regiem met het uur. Theoretisch gezien bezat de president van de Verenigde Arabi sche Republiek nog nimmer zoveel marht als juist nu, doch deze indruk van oppermacht en machtsvolko menheid is bedrog .Nieuwe krach ten, nieuwe figuren dringen naar voren en Nasser is niet bi} machte deze te keren, ondanks het feit van de opeenstapeling zijner funkties. Hij verenigt nu in zijn persoon de staats, en ministerpresident, opper bevelhebber van het verslagen - leger en secretaris-generaal van de „Arabische Socialistische Unie", de partij die het voor het zeggen heeft in dat land. Kolonel Gamal Abdel Nasser steunde gedurende zijn dertienjarig bewind op twee zuilen: het leger en de volksmassa, aangesloten bij en georiënteerd op het westen, maar de partij richtte zich meer en meer naar het oosten, naar Moskou. Tus sen deze twee zuilen balanceerde Nasser, om de zaak te kunnen leiden en in de hand te houden. Zijn po gingen leidden niet naar een over winning doch naar een nederlaag, die ecu volkomen vernietiging werd. Het Egyptische leger werd militair en politiek totaal verslagen, onthe ven van alle macht en invloed en Nassers persoonlijke vriend, de veld maarschalk Amer viel in ongenade. Deze trok hieruit reeds de meest- persoonlijke konsekwentie door een einde aan zijn leven te maken. Twijfel De volksmassa, georganiseerd in de Arabische Socialistische Unie, be gint echter het geloof in Nasser te verliezen. Het is een noodzakelijk gevolg van de snel naderbij komen de. dreigende hongersnood. De ge middelde Egyptenaar leeft van brood, vlees en melk. Vet en eieren bijvoorbeeld zijn er reeds lang niet meer te koop. Voor het bakken van brood is meel vereist. Dit onmisbare prodvkt moet voor een groot deel worden ingevoerd, waarvoor devie zen nodig zijn die in verband met de olie-boycot, de oorlog met Jemen en de sluiting van het Suez-kanaal niet of niet meer in voldoende mate aan wezig Zijn. De staatskas is leeg liet heeft er alle schijn van, clat het "net kolonel Gamal Abdel Nas ser ro t zo zal gaan als het in het na bije verleden ging met president „voor het leven" ir. Soekamo van de Republiek Indonesia Serikat. Het teken aan de EgyptischeWand is reeds aanwezig in de vorm van een nieuwe regering met als eerste plaatsvervangend minister-president 7akaria Mohieddin, die tevens de oppaste chef is van de Egyptische veiligheidsdiensten en van de poli tie en van Keysouni, minister voor de planning en economisch gezien dc sterke man in de nieuwe rege ring. Overigens is het van belang te" weten dat èn minister-president Mo hieddin èn minister Keysouni géén vrienden zijn van het ivesten en ook niet van Nasser. Moreel Nadrukkelijk zij tevens gezegd, dat er voor Egypte geen enkele moge lijkheid bestaat binnen korte tijd de verloren oorlog tegen Israël opnieuw te beginnen, ook niet met militaire hulp van Russische zijde, daar het Israëlische leger niet alleen het EgypUsche (lees: Russische) materi eel vernietigde, doch ook de Egypti sche moraal. Egypte maakt thans een pijnlijke en radikale structuurverandering door, omdat kolonel Gamal Adbel Nasserdaartoe gedwongen en ge holpen door links-georiënteerde in tellectuelen van zyn Arabische So cialistische Unie, aan de leiding der strijdkrachten de rekening presen teerde van de verloren strijd tegen Israël. Meer dan duizend hoofd_ en opper-officieren vertoeven in de ge vangenissen in afwachting van hun berechting. De Egyptische generale staf werd ontbonden, de daarbij ge detacheerde officieren zijn zonder meer ontslagen en maarschalk Amer tot aan de 10e juni jl. vice-president der republiek, pleegde zelfmoord. Nasser, geconfronteerd met de harde realiteit van naderbij komen- Russische op Z.V.U.-concert Zoals reeds gemeld is de Russische pianiste Bella Davidovitch soliste in 't concert, dat. 's Kunstmaan:! Orkest vrijdag 6 oktober a.s. hoopt te ge ven in de Concertzaal te Zierikzee. Bella Davidovitch studeerde reeds op zesjarige leeftijd aan het Staats- conservatorium van de Sowjetrepu- bliek Aserbaidjan. Ais negenjarige trad zij op in Beethoven's eerste pianoconcert. Na een tienjarige op leiding aan dit muziekinstituut werd zij toegelaten tot het Moskouse con servatorium, waar zij in 1951 haar studies beëindigde. In 1949 nam Bella Davidovitch deel aan het vier de internationale Chopin-concours te Warschau; haar spel werd be kroond mot de eerste prijs. Haar spel wordt gekenmerkt door edele eenvoud, meesterlijke toonbeheer- sing en een zorgvuldige interpreta tie. beantwoordend aan de grond gedachte van het werk. Op het concert te Zierikzee is Bella Davidovitch vertolkster van Grieg's pianoconcert in a op. 16. Het onderhavige werk wordt geken schetst als een virtuoos pianistisch werk, een gelukkige synthese van folklore en kunstmuziek. Het werk heeft drie delen, elk „vol levendige sprankelende muziek, charmamt en vitaal". de ondergang van het land en zijn regiem, kon niet anders doen dan de militaire kaste waartoe hij zelf be hoort te likwideren. Eén der be langrijkste zuilen waarop hij eens zijn staatsmacht baseerde, is daar- mede door zijn eigen toedoen weg gevallen. De economische toestand De economische toestand van en in Egypte was reeds ver voor de verloren zesdaagse oorlog tegen Is raël onoverzichtelijk. Egypte staat nu voor een bankroet mede als ge volg van ondeskundige leiding, ach terstand in de produktiviteit als ge volg van het gebruik van verouder de en uit de tijd zijnde machines en werkmethoden en niet te vergeten als gevolg van onbekwaamheid. De groei der bevolking 800.000 zielen per jaar bleek niet in overeen stemming met de produktie, die veel te laag bleef. Het verwekken van onlusten en revoluties in andere Arabische sta ten zoals in Syrië, Libanon, Jorda nië en Saoedi-Arabië verslond enor me sommen geld, evenals een te ver doorgevoerde nationalisatie van gro te bedrijven. Daarbij kwamen de enorme militaire uitgaven ter voor bereiding van het voeren van oorlog tegen Israël en in Jemen. Aan het licht kwam dat door dit alles de staatsschuld is opgelopen tot liefst 4,2 miljard dollar Oorlogsgassen Het feit, dat de Egyptische lucht macht in de oorlog met Jemen gif gas bezigde wijst er op dat Nasser trachtte het einde te forceren. De oorlog duurt al ruim vijf jaren, maar hel is de Egyptenaren nog niet ge lakt in Jemen een republikeinse re geringsvorm te vestigen onder lei ding van maarschalk Sallal. De mo narchistische troepen van de Imam el Badr bleken in alle opzichten de meerderen te zijn van de republi keinen en van de Egyptenaren. De internationale commissie van het Rode Kruis onder leiding van de Zwitserse professor dr. Lauppi, di recteur van het medisch-gerechte lijk instituut te Bern, bevestigde dat door Egyptische oorlogsvliegers mosterdgasbommen waren afgewor pen op 11, 15, 16, 17 en 18 mei van dit jaar. In de plaatsen Gahar, Ga- dafa, Nofal en Gadr kwamen daar door 318 mannen, vrouwen en kin deren om het leven. Nasser heeft thans toegezegd zijn troepen uit Jemen terug te trekken en het doen bombarderen door zijn luchtmacht van open steden in ge bieden waarin hij geen enkele zeg genschap heeft, na te laten. Ook dit betekent een zware klap voor zijn prestige en het Egyptische moreel. „Weerdorpen" Nauwlettend slaan regering en volk van Israël de toestanden gade in Egypte en de overige Arabische landen. De bewaking der Israëlische grenzen is sinds enkele dagen weer verscherpt als gevolg van het feit, dat de houding der Arabieren ten opzichte van Israël onverzoenlijker is dan ooit. Israël is in verband met het ver zet in de bezette gebieden begon nen om in de grensstreken zoge naamde weerdorpen te bouwen, be- stanade uit in staat van verdediging gebrachte nederzettingen. Deze weerdorpenworden omgeven door prikkeldraadversperringen en mijnenvelden en zullen worden uit gerust met zoeklichten, licht geschut machinegeweren, luchtafweerge schut en radio-apparatuur. De man lijke en vrouwelijke bewoners zul len met karabijnen en met machine pistolen worden uitgerust en bij toerbeurt bewakingsdienst hebben te verrichten. Zodra zich gevechts acties voordoen, alarmeren zij de grenswacht en het naastbij gelegen garnizoen. De Israëlische regering wenst vrede, doch niet voor iedere prijs, aldus een woordvoerder van de minister van defensie, generaal Mosje Dayan. Flitsen uit het buitenland PARAMARIBO. Anton Geesink heeft in hot Suriname stadion in Paramaribo in twintig minuten tijd vijfduizend gulden verdiend. De we reld- en Olympisch kampioen ver sloeg in een worstelpartij van twee ronden van tien minuten een van de Pakistaanse Bholu Brothers, Akram LAGOS. Federale Nigeriaanse troepen zouden zich op het ogen blik al vechtend een weg banen door de buitenwijken van Enoegoe, de hoofdstad van Biafra dat zich van de rest van Nigeria heeft afgeschei den. PARIJS. Bij de tweede stemronde van de kantonale verkiezingen in Frankrijk is evenals de vorige week stemmenwinst van de communisten vastgesteld. DJAKARTA. Bijna honderd men sen, van wie meer dan de helft tot de strijdkrachten behoort, zijn in Noord-Sumatra gearresteerd op be schuldiging van samenzwering tot het doen herleven van de verboden communistische partij. LONDEN. Het Britse zondagsblad „Observer" zegt van welingelichte Arabische zijde en uit kringen van niet-gebonden landen te hebben vernomen dat president Nasser be reid is serieuze onderhandelingen met Israël aan te gaan. maar daar toe niet het initiatief wil nemen. Hij zou eerst diplomaten van de grote mogendheden het terrein „rijp" wil len laten maken. LONDEN. Het bestuur van de Britse Labour-partij heeft zich aan de vooravond van het partijcongres in Scarborough uitgesproken tegen nationalisatie van het aardgas in de Noordzee. SAIGON. Amerikaanse parachu tisten hebben in een door Noord Viet namese militairen gebouwde bun ker voor een waarde van 350.000 gulden aan marihuana aangetroffen. TEL AVIV. Een poging om de Amerikaanse ambassade in Tel Aviv op te blazen is mislukt door het fa len van het uurwerk in een tijd bom. HONGKONG. Een half miljoen „revolutionairen" hebben in Peking een bijeenkomst bijgewoond ter ge legenheid van de achttiende ver jaardag van de Chinese volksrepu bliek, zo meldt de Chinese radio. BERLIJN. De Westduitse staats secretaris van buitenlandse zaken Klaus Schütz zal waarschijnlijk de nieuwe burgemeester van west- Berlijn als opvolger van Heinrieh Albertz, die begin vorige week we gens moeilijkheden in het stadsbe stuur aftrad. BONN. Door Engeland, Frankrijk en west-Duitsland is een overeen komst getekend voor het tot ont wikkeling brengen van een Europe se „luchtbus". De gesloten overeen komst betreft de eerste fase tot 31 juli 1968 van de ontwikkeling van een vliegtuig, dat 250-300 personen zal kunnen vervoeren. DJJAKARTA. Een onderzoek naar aanleiding van recente inci denten op Oost-Java heeft geleid tot de arrestatie van verscheidene le den van de strijdkrachten aldaar. In dertien gevallen was gebleken dat communisten bij de incidenten betrokken waren. MILAAN. In Milaan zijn bij een vuurgevecht tussen de politie en en kele mannen die een bank hadden overvallen twee mensen doodge schoten en 21 gewond. Een van de gewonden - een 17-jarig meisje - overleed dinsdag in een ziekenhuis. SAIGON. De politie van Saigon heeft met gummiknuppels, traan gas en bij wijze van bedreiging ge trokken vuurwapens een eind ge maakt aan een betoging van onge veer 200 studenten, die ongeldigver- lelaring van :de presidentsverkiezin gen van 3 september eisten. BOLOGNA. Tiddia, rechtshalf van Cagliari uit de eerste divisie van de Italiaanse competitie is zondag ern stig gewond tijdens de wedstrijd Bologna-Cagliari (2-1). Kaderleden N.V.V. bezochten Goeree-Overflakkee Zaterdag bracht de bestuurders- bond Schouwen-Duiveland van het N.V.V. met een gezelschap kader leden een tegenbezoek aan de be- stuurdersbond Goeree-Overflakkee. De reis werd gemaakt met drie bus sen en omstreeks tien uur vond de aankomst plaats te Dirksland, waar in het verenigingsgebouw „De Schakel" de ontvangst plaats had Woorden van welkom werden ge sproken door de voorzitter van de ontvangende organisatie, die daarbij zijn vreugde uitsprak over het fei dat het voorstel van de Flakkeese bestuurders bond aan de brugcom- missie om de tarieven voor buspas sagiers en bromfietsen bij gebruik van de Haringvlietbrug af te schaf fen, intussen - zoals eerdér gemeld - is overgenomen. De Flakkeese N. V.V.-voorzitter deelde verder mee dat een structuurcommissie is ge vormd om op Goeree-Overflakkee arbeidsintensieve projecten te rea- liseren. Na de koffie vertoonde vervolgens de heer Prins de bijzonder mooie film van Bert Haanstra over de Del tawerken. In aansluiting op deze film wees de heer Witteveen, dis trictsbestuurder. op de octieve sa menwerking die noodzakelijk was bij de sluiting van het Veerse Gat. Een dergelijke samenwerking is ook in de vakbeweging zeer gewenst, al dus de heer Witteveen. Het pro bleem van de werkloosheid en om deze te voorkomen, en eventueel op te vangen, zal aan een intensief on derzoek onderworpen moeten wor den. Na een gezamenlijk bezoek aan de gigantische sluiswerken in het Ha ringvliet en een rondrit over West Flakkee werd de zeer geslaagde contactdag besloten met een dank woord door de voorzitter van de Schouwen-Duivelandse bestuurders- bond, de heer M. C. Verheijen, die de wens uitsprak dat de gelegde cohtacten bestendigd 'zullen mogen blijven. ZIERIKZEE Vakantiereis naar het zuiden In gezelschap van dertig collega'9 uit het gehele land, met hun echtge noten, hoopt de heer M. P. Glerum, Ford-deaLei- te Zierikzee. maandag 9 oktober aanstaande op Schiphol in het vliegtuig te stappen voor een vliegreis via Zurich naar Madrid. De heer Glerum Ls namelijk met het genoemde aantal collega-dealers de gast van Ford Nederland, en dat ge durende een tiendaagse reis naar Spanje en de Canarische Eilanden. In deze vakantie zullen de Neder landse garagehouders veel vliegen, o.a. naar Sevilla, Casablanca, Tene- riffe en vandaar op 19 oktober weer terug naar Schiphol. Deze vakantie is door Ford aan die dealers aange boden die van de autoverkoop - naar percentage - het meest een succes hebben weten te maken. ZIERIKZEE, 2-10. Na overleg met het bestuur van de Z.V.U.- Werkgroep en andere instellingen, hebben wü besloten nogmaals een poging in het werk te stellen om te komen met een regelmatige agenda van vergadering, gebeurtenissen e.d. Aan een dergelijke agen da bestaat grote behoefte, daar de praktijk leert dat het samenval len van verschillende vergaderingen, bijeenkomsten enz. een euvel is, waardoor veel schade wordt toegebracht aan de verenigings- belangen. Bovendien komen ook de publieke belangen in de knel. daar talrijke mensen worden gedwongen een keus te maken, hoewel ze zeker meer bijeenkomsten, vergaderingen en uitvoeringen zouden bezoeken, ware het niet dat bet ongelukkig samentreffen op één avond hen dit belet. Intussen is in het verleden gebleken dat de besturen van de ver enigingen op Schouwen-Duiveland wel enigermate schuld hebben gehad aan het destijds mislukken van de poging te komen tot een werkelijk volledige agenda. Onze redaktie kan niets beginnen als niet tijdig vergaderingen enz. worden gemeld, volledig met tijd en plaats van samenkomst (telefoon (01110) 2255). Vooral tijdig, d.w.z. aan het begin van de maand, waardoor een globaal overzicht kan worden verkregen van hetgeen er in de maand gaat gebeuren. Daarnaast zullen de 4 x per week te publiceren agenda's als „herinnerings steuntje" dienst kunnen doen. De redaktie is ook bereid de secre tariaten te informeren of een bepaalde avond geschikt is voor het beleggen van een vergadering. Laat men niet te snel menen dit of dat „dcet ons geen zeer", want er zijn wellicht altüd leden, die van plan waren een andere vergadering of bijeenkomst, vaak zelfs elders op Schouwen-Duiveland te bezoeken. Dat kan elkaar dan toch weer kwaad doen. In dit opzicht dient men een informatie realistisch te bezien. Wij doen op ieder, die hierbij is betrokken, gaarne een drin gend beroep de agenda tot een succes te maken, waardoor het vere nigingsleven en met name ook het cultureel uitgaansleven, dat het toch al moeilijk heeft, optimale slaagkansen krijgt. RED. AMSTERDAM, 2-10. Aan een ar tikel van de heer A. Vogel, direc teur van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten, over: Financieringsbe hoeften van de gemeenten, de bete kenis van de effectenbeurs voor de lagere overheidsorganen, in het jongste nummer van Beursplein 5, een uitgave van de Vereeniging voor den Effectenhandel, wordt het vol gende ontleend: De bevolkingsgroei, de verhoging van het voorzieningspeil en de waardedaling van het geld hebben ertoe geleid, dat de jaarlijkse inves teringen van de gemeenten, welke gemiddeld 25 pet. van de bruto na tionale investeringen vertegenwoor digen, in de laatste vijf jaren zijn toegenomen van f 2,3 tot f 4,9 mil jard. Hoewel een belangrijk deel niet wordt gefinancierd met leen- kapitaal (eigen middelen en bij do Staat opgenomen leningen zijn an dere bronnen) maakt dit toch 24 pet. uit van het totaal van het netto voor het binnenland beschikbaar geko-: men leenkapitaal. Het leenkapitaal wordt deels via de onderhandse en deels via de publieke kapitaalmarkt verkregen, waarbij opvalt, dat eerst genoemde een belangrijker rol speelt in de jaren dat het aanbod over heerst. Niettemin heeft de B.N.G. ook dan steeds de publieke kapi taalmarkt ingeschakeld, aangezien deze markt voor alle aanbieders toegankelijk is en de prijs, welke daar tot stand komt als het reële rentepeil 'kan worden aangemerkt. De concentratie van de vraag van gemeenten e.a. op de publieke kapi taalmarkt bij de B.N.G. heeft ertoe geleid, dat het aandeel van de Bank in het totaal van door binnenlandse emittenten opgenomen middelen in de laatste 10-jarige periode sterk is gestegen. De heer Vogel spreekt de ver wachting uit. dat de effectenbeurs in de toekomst in nog toenemende mate nodig is voor de financiering van de investeringen der lagere overheidsorganen. DUIVEN. De 59-jarige heer E. J. Jansen uit Groessen (onder Duiven) is cm het leven gekomen, nadat hij in zijn woonplaats van achteren door een bromfiets werd aangereden. aan prijzen voor de grote poëten en kleine rijmelaars die de beste slot regel maken bij onderstaande ode op de wijn en al het andere goede der aarde dat de slijter voor u on der de kurk beeft. Zeg niet dat u dat niet kunt. On der het genot van een goed glas wijn of een pittig kelkje gedistil leerd vindt u stellig de inspi ratie die ook u tot de prijswinnaars kan doen behoren. Prosit - Wij wensen succes! Br liggen bijna 600 prijzen op uit kering te wachten. Ben hoofdprijs van ÏOOO en verder prijzen van 500,250. ÏOO, 50, 25 en 10 gulden! (to besteden bij uw slijter) Ook uw inzending zien wij graag tegemoet. Invullen, uitknippen en in gesloten en met 20 ets postzegel gefrankeerde envelop vóór 1 november 1967 zenden aan: Slijters Publiciteits Bureau, Postbus 1580, Amsterdam. De prijswinnaars ontvangen persoonlijk bericht. De uitslag wordt gepubliceerd in het Slijtersvakblad van januari 1968. Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd Mijn slotregel bij dit gedichtje is: Wilt u een cadeau met karakter schenken Verzuim dan niet aan de slijter te denken Or gaat u straks een feestje bouwen (op de stippellijn uw slotregel invullen) En dan nog deze vraag: bij uw slijter hangt tegenwoordig een grote groene fles uit met het slijters kwaliteitsmerk. Op deze fles staat een nummer. Noteer dit nummer. S.v.p. invullen in bloklctters. HET NUMMER OP DE FLES BIJ MIJN SLIJTER IS: NAAM SLIJTER: ADRES SLIJTER: MIJN EIGEN NAAM IS:. STRAAT: PLAATS:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3