weekend-systeem DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nederland vraagt Joego-Slavië uitlevering van Rajakovic Bliksem trof internationale trein Gewonden bij ernstig treffen tussen Franse boeren en politie Vorstelijke regisseur opende eerste nieuwe N.Ï.S.-studio's mantel of japon „DE MAGNEET" De toestand in West-Irian Verwarring door explosie in Europoort ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diusdag 3 oktober 1967 124ste jaargang Nr. 19873 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Gi» nekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, te). (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes'' (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Chr. Nijverheidsschool voor meisjes te Zierikzee Berucht oorlogsmisdadiger nog niet in arrest DEN HAAG, 2-10. De Nederland se regering heeft aan de Joegoslavi sche autoriteiten de aanhouding ver zocht van Erich Rajakovic met het verzoek hem aan Nederland uit te leveren. Rajakovic was de naaste medewerker van de in Israël berech te en ter dood gebrachte Adolf Eich- man en staat in Nederland gesigna leerd wegens moord en medeplichtig heid aan moord op Nederlandse jo den tgdens de oorlog. Het Nederlandse verzoek aan Joe goslavië is gedaan, nadat in Neder land, via het rijksinstituut voor oor logsdocumentatie. uit buitenlandse bron bekend was geworden dat Ra jakovic naar Joegoslavië zou reizen. Hij zou zich thans bevinden in de Joegoslavische stad Beran. Indien hij naar Nederland wordt uitgeleverd dan zou zijn berechting in ons land mogelijk zijn. Een Oostenrijkse rechtbank heeft Rajakovic tot enige UTRECHT, 2-10. De trein uit Milaan, die maandagavond om 19.12 uur in Amsterdam zou aankomen, is met een vertraging van ruim drie uur binnengelopen. Even na het ver trek maandagmorgen is de trein in een zwaar onweer terecht gekomen. De bliksem sloeg in de elektrische lokomotief, de draden van de boven leiding knapten en kwamen op de daken van de rijtuigen terecht. Er ontstond paniek onder de reizigers, waarbij vijf gewonden vielen. Overigens heeft het gehele trein verkeer in het gebied rond Milaan flinke vertragingen opgelopen tenge volge van het noodweer. De trein, die onder meer uit Nederlandse rijtuigen uit Genua en Livorno bestond, rijdt via Basel, Frankrijk, Luxemburg en België naar Maastricht. Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten jaren gevangenisstraf veroordeeld, wel'ke straf hij inmiddels heeft uitge zeten. Deportaties Rajakovic was werkzaam aan de „Zentralstelie für Jüdische Auswan- derung" in Den Haag en zou, volgens vex-klaringen van Nederlandse getui gen op het proces dat in Wenen tegen hem is geveerd, meegewerkt hebben aan de deportatie van 10.000 Neder landse joden. Tijdens het Weense proces was hem ten laste gelegd, dat hij op dracht gaf tot overbrenging van 83 Nederlandse, in Frankrijk vastge houden, joden naar Auschwitz. Van deze 83 vonden er 82 de dood. Het Weense proces eindigde, op 2 maart 1965, in een veroordeling van Raja kovic tot tweeeneenhalf jaar met af trek van twee jaar voorarrest. In Nederland is Rajakovic wegens zijn activiteiten in de oorlog gesigna leerd gebleven. Telegram officier van justitie De Amsterdamse officier, mr, J. F. Hartsuiker, hoofd van het arrondis sementsparket, heeft desgevraagd aan het A.N.P. meegedeeld dat hij maandag een telegram naar zijn ambtgenoot in Belgrado heeft ge stuurd waarin hij de arrestatie van de Oostenrijkse dr. Rajakovic heeft verzocht in verband met het plegen van oorlogsmisdrijven in Nederland Mr. Hartsuiker heeft daarbij tegelijk verzocht, Rajakovic, in afwachting van het verzoek tot uitlevering dat hij zal doen, vast te houden. De nu volgende stap van de officier zal zijn het vragen aan de rechtbank te Am sterdam een bevel tot gevangen ne ming vim Rajakovic af te geven. Dit is nodig voor de uitleveringsproce dure die via de diplomatieke kanalen gaat. Rajakovic stond sedert 1963 in ons land gesignaleerd en door de toen malige procureur-generaal te Am sterdam was destijds reeds een bevel tot zijn aanhouding verspreid dat nog steeds van kracht is. Over een berechting in Amsterdam van Raja kovic op grond van het besluit bui tengewoon strafrecht van 1944 voor een bijzondere strafkamer wilde mr. Hartsuiker in verband met allerlei speciale aspecten van een zaak als deze nog geen mededelingen doen. BELGRADO, 2-10. Een politie functionaris in de Joegoslavische ha venstad Koper heeft intussen tegen over Reuter verklaard, dat Rajakovic nog niet is aangehouden. De politiefunctionaris verklaarde dat men dacht Rajakovic op het spoor te zijn, maar dat men nu niet weet, waar hij zich bevindt. Men tracht nu opnieuw zijn verblijf plaats te achterhalen. QUIMPER, 2-10. In de Bretonse plaats Quimper is het maandag avond tot ernstige botsingen geko men tussen politie en veiligheids troepen en zes- tot tienduizend woe dende boeren ,die protesteerden te gen het feit dat hun inkomens geen gelijke tred houden met die in de an dere sectoren van de economie. Er vielen verscheidene gewonden, van wie enkele er ernstig aan toe zijn. De rellen waren 's middags al be gonnen. De politie probeerde de be togers, die na een bijeenkomst gewa pend met flessen, op stokken naar het stadscentrum marcheerden, met traangas uiteen te drijven. De boe ren wisten zich verschillende malen te hergroeperen. In het gebouw van de Gaullistische partij U.N.R. wer den vernielingen aangericht. Auto's en verkeersborden .werden bescha digd. De woedende demonstranten staken drie motoren van de politie in brand en bekogelden hun tegen standers met straatstenen. In het ge bouw van de prefectuur werd even eens brand gesticht. Ook op andere plaatsen in Frank rijk is het maandag en in het week einde onrustig geweest. In Pau, in het zuid-westen, werd de politie met tomaten bekogeld toen een menigte van 9.000 boeren de kantoren van de gemeente wilden binnendringen. Tien boeren werden licht gewond. In St. Brieuc (Noord-B retagne) gooiden betogers plastic zakken met teer te gen een gebouw van de gemeente. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's I055©5CCCCCCCC0005CGCCCOOO De arbeid verschaft het da- 8 gelylcs brood, maar de vro- H.M. Koningin Juliana heeft maandagmorgen op paleis Soestdijk de gou verneur-generaal van Jamaica sir Clifford Campbell en zijn echtgenote lady Campbell ontvangen, die gedurende enkele dagen in Nederland verblijven. Op de foto de koningin met haar hoge gasten. Engeland wil normale betrekkingen met Egypte LONDEN, 2-10. De Britse rege ring heeft maandag bekendgemaakt, dat sir Harold Beeley, plaatsvervan gend leider van de Britse afvaardi ging naar de ontwapeningsconferen tie en oud-ambassadeur in Egypte, half oktober naar Cairo zal gaan om te spreken ever een hervatting van de diplomatieeke betrekkingen tus sen de twee landen. Naar van gezag hebbende zijde in Londen verluidt, zal ook van gedachten worden gewis seld over de mogelijkheden van een vredesregeling voor het Midden-Oos ten. De reis van sir Harold is voor bereid door een uitwisseling van boodschappen tussen het „Foreign office" en president Nasser en door een gesprek dat de minister van bui tenlandse zaken van Engeland en Egypte, Brown en Riad, in New York hebben gehad. BRUSSEL. Een 45-jarige Span jaard heeft in het Antwerpse stads park zichzelf met benzine overgo ten en in brand gestoken. Voorbij gangers wisten de vlammen echter snel te doven, waarna de man met vrij ernstige brandwonden naar een ziekenhuis werd overgebracht. DEN HAAG. Op uitnodiging van de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer (A. N.V.V.) zal van 15 tot 18 oktober een groep van twaalf prominenten uit de internationale reiswereld naar Nederland komen. HILVERSUM, 2-1D. Prins Bern- hard, in de regiestoel, opende maan dagmiddag om kwart over drie pre cies officieel de eerste nieuwe N.T.S.- studio's in Hilversum. Zijn stem klonk door de luidsprekers: „Atten tie, vijf seconden van nu, camera één", waarna zich het luister- en schouwspel ontrolde dat in de avond uren op de beeldbuis werd gebracht. Voordien prees de prins in een korte toespraak het goede werk van de N.T.S. in de afgelopen zestien jaar. Hij zei daar blij mee te zijn, in het bijzonder ook met de steun die iij.. bijvoorbeeld bij de vluchtelin ge nac tie van verleden jaar kreeg. Als tastbaar bewijs van erkentelijkheid bood hij de voorzitter van de raad van beheer der N.T.S., de heer E. A. Schüttenhelm, een zachtblauw, met rode motieven gesierd Tibetaans kleed voor diens werkkamer aan. Als een dame gekleed... met een 5 van Nieuwerkerk t Kerkstraat 10, tel. (01114) 265 J UTRECHT. Volgens de Stichting „Mitex" zal bij een goede aanpak de kleurentelevisie een grote invloed kunnen gaan uitoefenen op de kleed gewoonten van de Nederlandse man en vrouw. MONTREAL. Uit 38 gastvrouwen op Expo 67 in Montreal is de 20- jarige Joanna Woodman uit Londen tot miss Expo 67 gekozen. NEW YORK, 2-10, Het „Comité voor de bevrijding van West-Irian", het voormalige Nederlands Nieuw- Guinea, heeft de secretaris-generaal der Verenigde Naties een boodschap gezonden waarin het er met Idem op aandringt met spoed een missie naar dit gebied te sturen om een on derzoekt in te stellen naar „de mis daden die daar door de Indonesiërs worden bedreven". Het comité geeft een opsomming van een aantal „executies" en „arrestaties'' door de Indonesische troepen in de periode van oktober 1966 tot februari 1967. De hoge afkeuipercentages bij dienstplichtigen LONDEN. Ik eruit? Kom nu, ik ben er netschijnt dit enorme beeld van generaal De Gaulle te willen zeggen dat sinds een paar dagen in het be roemde wassenbeeldenmuseum van madame Tussaud te bewonderen is. Het beeld is bijna vier meter hoog. DEN HAAG, 2-10. „De toeneming van de afkeuringsperccntagcs bvj de dienstplichtkeuring, waarop onlangs in de pers de aandacht is gevestigd, heeft geen betrekking op dc lichting, die dit jaar voor de dienstplicht ge keurd wordt, zijnde de lichting 1968, maar op de voorafgaande, die in 1966 i? gekeurd". Dit deelt de minister van defen sie, W. den Toom, mede namens de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid mee in antwoord op schriftelijke vragen van mr. J. Th. M. de Vreeze, lid van de KVP-twee- dekamerfraktie. Voordien gewaagde de heer Schüt tenhelm met dankbaarheid en vol doening van het voltooien van de eerste fase van het in de toekomst één kilometer lange studiocomplex, dat in de loop van 1968 zes studio's zal omvatten, waarvan er thans twee in gebruik zijn. De gebouwen voor diensten en hulpverlenende alsmede gespecialiseerde voorzieningen ko men nadien gereed. Na de overval op de Chinese ambassade in Djakarta DJAKARTA, 2-10. Pas na her haald aandringen van Indonesische militairen zijn vier met bloed be vlekte leden van het personeel van de Chinese ambassade in Djakarta die maandag geruime tijd met de handen in de zij voor het ambassade gebouw hebben gestaan, naar binnen gegaan. De vier waren gewond ge raakt bij de vechtpartij met rond 1.000 Indonesische studenten en leer lingen van middelbare scholen, die zondagmorgen vroeg het ambassade gebouw bestormden en grondig plun derden. Het garnizoen van Djakarta heeft bekendgemaakt dat bij de vechtpar tij 20 Chinezen verwondingen hebben opgelopen. Nansen-medaille voor prins Bernhanl GENEVE. 2-10. De ..Nansen"-me- daille 1967 van het hoge commissa riaat voor de vluchtelingen is toe gekend aan prins Bernhard. De me daille zal de prins op 30 oktober in Genève worden uitgereikt. Naar de hoge commissaris voor de vluchtelingen, prins Sadroeddin Ali Khan, maandag zei, werd de me daille aan prins Bernhard toegekend voor de door hem in 1966 via par ticuliere organisaties gevoerde in zamelingsactie voor de vluchtelin gen'. Dank zij dit geld kunnen thans tienduizende vluchtelingen in Afri ka en Azië worden gesteund, aldus prins Sadroeddin AI Khan. De „Nansen"-medaille, genoemd naar Odd Nansen. zoon van de Pool- onderzoeker Fridtjof Nansen, wordt jaarlijks door het V.N.-commissari- aat voor de vluchtelingen in Genève verleend. Buiig Verwachting tol woensdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met re gen; later verspreide opklaringen, maar ook af en toe buien; matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde tot stormachtige wind, eerst tussen zuid en zuidwest, later rui mend naar zuidwest tot west; de zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 4 okt. Zon op 6.45, onder 18.12. Maan op 7.22, onder 18.30. 5-okt. Zon op 6.46, onder 18.10. Maan op 8.56, onder 18.46. Nieuwe maan: 3 okt. te 21.24. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 okt. 3.29 v.m. 15.40 n.m. 5 okt. 4.08 v.m. 16.20 n.m. BROUWERSHAVEN: 1 4 okt. 3.05 v.m. 15.26 n.m. 5 okt. 3.45 v.m. 16.05 n.m. Springtij: 6 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een depressie bij Schotland, die naar het noordoosten trekt, en een hogedrukgebied bij de Azoren heerst boven onze omgeving een zuidwestelijke luchtstroming. Achter een koufront, dat ons maan dag, vergezeld van regen, passeerde, kwamen naast opklaringen ook en kele buien voor, die echter niet veel te betekenen hadden. Intussen koerst een actieve depres sie van het zeegebied ten zuiden van IJsland naar het oosten en zal woensdag boven de Noordzee zijn aangekomen. Een bijbehorend kou front had vanochtend Ierland be reikt, voorafgegaan door een zone met veel bewolking, die zich over de Britse eilanden uitbreidde. Woens dag zal dit front ons gehele land ge passeerd zijn. De lucht achter het front is onstabiel, zodat woensdag enkele buien zullen vallen. De wind blijft zuidwestelijk en kan aan de kust tijdelijk hard of stormachtig zijn. De temperaturen zullen in het algemeen iets Lager zijn dan van daag. Een zonne-observatorium SYDNEY, 3-10. In de Australi sche plaats Culgoora, 590 kilometer ten noordwesten van Sydney, is een nieuw zonne-observatorium in ge bruik genomen waarmee de geleer den gaan onderzoeken wat de in vloed van dc zon op het water is, en welke gevaren de zon oplevert voor toekomstige ruimtevaarders. Het ob servatorium staat op een vlak gras veld van 1200 ha en is een van de best uitgeruste ler wereld. Knal en steekvlam Dat de afkeuringspercentages niet alleen over 1966, maar ook over een aantal voorafgaande jaren een stij gende lijn vertoonden was bekend. Het staat vast, dat verbeterde onder zoekmethoden hiertoe hebben bijge dragen. Daarnaast moet worden ge constateerd, dat zich tengevolge van het grote aantal keurende instanties en keuringsartsen afwijkingen in de keuringspraktijk hebben voorgedaan, die eveneens verhogend hebben ge werkt. Een verbeterde coördinatie op dit gebied heeft ertoe geleid, dat de af- keuringspercentages thans weer een dalende tendens vertonen. ROTTERDAM, 2-10. Voor de poort van dc chemische fabriek van I.C.I. in het Rotterdamse Europoort- gebied is het maandagavond tot nog al emotionele situaties gekomen toen mensen van de Rotterdamse politie en van de brandweer uit Rozenburg zich daar vervoegden na meldingen van burgers over een geweldige ont ploffing gepaard gaande met een steekvlam op het fabrieksterrein van I.C.I. Die verwarde situatie ontstond toen de politie- en de brandweer mensen, die na nogal alarmerende telefoontjes ter assistentie waren uit gerukt aan de poort te horen kregen dat. zij het terrein niet mochten be treden. „Er is hier niets aan de hand" zo had een portier de wachtenden verteld. Hij had daaraan toegevoegd dat hij van zijn directie opdrcaht had gekregen een en ander mee te delen. De portier Uiet verder nog weten dat zijn superieuren dinsdagmorgen om half negen bereid zouden zijn om nadere inlichtingen over het gebeu ren te verschaffen. Na veel heen en weer gepraat kreeg een Rotterdamse politieinspccteur, die ook namens zijn superiéuren wel eens wilde we ten wat er aan de hand was, tenslot te toestemming om het terrein te betreden. Uit een onderzoek bleek dat de steekvlam en dc explosie waren ver oorzaakt tijdens het onder hoge druk (250 atmosfeer) persen van ethylcen in een reactorvat. Doordat een veiligheidsklep van hel vat wegsloeg kwam or een gro te hoeveelheid gas vrij, die onder een hevige knal en een steekvlam ex plodeerde. De explosie en de steek vlam werden tot ver in de omgeving gehoord en gezien. Bij het ongeluk werd niemand gewond. Van de zijde van I.C.I. werd later nog meegedeeld, dat dergelijke ontploffingen al een keer of zes waren voorgekomen^ zij het in niet zo hevige mate als maan dagavond het geval was.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1