Konstantijn wacht op aflossing der generaals BLIK DOOR HET WERELD Snoep verstandig eet 'n appel Vechtpartij voor Chinese ambassade in Djakarta Zierikzee-Allianee na ruzie gestaakt (1-2) Prijzenbeschikking hulp huisartsen Johnson: „Amerikanen zullen strijd in Vietnam voortzetten" Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet 'n appel DE TERUGKEER VAN ARAM De Griekse generaals die de rege ring van hun land hebben overge nomen, raken hoe langer hoe meer in isolement. Zoals elke junta tracht het Atheense bewind bewijzen te leveren hoe nuttig zijn staatsgreep wel was door de zaken ineens aan zienlijk beter te behandelen dan de burgers voor hen. Vandaar dat gro te ophef werd gemaakt van een contract met Liton Industries om door gigantische werken de Griekse economie snel drastisch te verbete ren. Onbesproken daarbij bleef dat de Amerikaanse industriële gigant nauwelijks enig risico nam en de fi nanciering overliet aan de regering. De generaals merken daarbij ech ter dat nergens veel animo bestaat om geld in Griekenland te steken. De E.E.G. verstrekt geen nieuwe le ningen meer en de onderhandelin gen over nauwere aansluiting bij de gemeenschappelijke markt maken pas op de plaats. Bij de Raad van Europa zijn de Scandinavische lan den begonnen Nederland volgde nu ook met bezwaren te opperen tegen de schendingen van de Euro pese verdragen over de rechten van de mens, die men in Griekenland zonder moeite constateert. Tenslotte is er in de N.A.V.O. ongenoegen over het Griekse bewind: het verbond staat immers op de bres voor de de mocratie en wat men in Grieken land daarvan ziet, is wel heel wei nig -.kampen met politieke tegen standers, censuur enzovoort. Ook Amerika, dat voor defensie- belangen doorgaans niet te zwaar tilt aan de democratische afwijkin gen van bondgenoten, stuurt maar mondjesmaat de wapens die de ge neraals wensen. Er zijn weliswaar geen regelrechte acties tegen het mi litaire bewind, maar er heerst een algemene stemming of men maar liever wacht tot de heren weer zijn opgekrast. Niet mjjne Merkwaardigerwijs ziet koning Konstantijn kans om die stemming internationaal aan te wakkeren. Bij zijn laatste bezoek aan de V.S. deed hij dat met een minimum aan woor den. Toen iemand tegen hem zei „uw regering" corrigeerde hij dat droogweg met: „Pardon, het is niet m ij n regering". De vorst die ook in de ogen van zijn volk eerst een beetje een vage rol heeft gespeeld na de staatsgreep, laat duidelijk merken dat hij opzijn post blijft omdat hij daarop de ge neraals nog wat kan remmen en die het niet zonder meer aandurven hem er uit te gooien. Ze kunnen dat niet omdat ze eenmaal handelden om naar hun zeggen de monarchie te redden voor een rode revolutie. De kans is groot dat Konstantijn op deze manier kans zal zien zowel te voorkomen dat een burgeroorlog losbarst met zijn aanhang als een van de partijen, als te bewerken dat de kroon een wezenlijke functie gaat vervullen in Griekenland als het kristallisatiepunt van de wens in vrijheid te leven. In elk geval zal de koning, wan neer eenmaal de generaals weer zijn Advertentie afgelost, het zijne hebben bijgedra gen om hun het regeren uiteindelijk onmogelijk te maken. Waarbij dan het merkwaardige feit zich kan voordoen dat deze staatsgreep de populariteit van het vorstenhuis als bolwerk voor de vrijheidslievend heid der Grieken een niveau bereikt dat hoger is dan het in normale tij den wist te bereiken. DE SPORTTOTO DEN HAAG, 1-10. De cijfers van de twee sporttoto's van dit week einde zijn: Toto 10: Aantal deelnemers 630.189; inleg f 826.621. Eerste prijs f 150.032, tweede prijs f 81.836, derde prijs f 40.918, extra prijs f 25.000. Zondag avond hadden vier deelnemers zich gemeld met dertien juiste voorspel lingen. Toto 11: Aantal deelnemers 353.018; inleg f 410.494. Eerste prijs f 74.505, tweede prijs f 40.639, derde prijs f 20.320, extra prijs f 25.000. Bij het totobureau hadden zich zondagavond negen deelnemers aangemeld met dertien juiste voorspellingen. Russische spion was kandidaat voor hoogste c post geheime dienst LONDEN, 1-10. Het heeft destijds maar weinig gescheeld of de Rus sische spion Kim Philby was met de leiding van de Britse geheime dienst belast, zo meldden zondag de Britse bladen „Sunday Times" en „Obser ver". Deze benoeming zou de kroon hebben gezet op de carrière van de vermoedelijk grootste dubbelagent aller tijden. Philby, een Engelsman, is in 1963 uit Beiroet naar de Sowjet-Unie ge vlucht toen men er achter begon te komen welke rol hij had gespeeld. Hij werkte in Libanon als corres pondent van de „Observer". Al in 1933 of 1934 is Philby vol gens genoemde bladen door de Rus sen als agent aangeworven, toen hij nog maar 22 jaar oud was. Hij werkte tegelijkertijd bij de Britse spionagedienst eri werd kort voor het eind van de oorlog, ironie van het lot, hoofd van de Britse contra- spionage-afdeling die speciaal be last. was met de strijd tegen Rus sische spionnen. Hij werd in die tijd getipt als toekomstig hoofd van de hele geheime dienstAl ging die be noeming niet door, zijn ster bleef stijgen. In 1949 werd hij contactman met de Amerikaanse centrale in lichtingendienst (C.I.A.), in welke functie hem de grootste geheimen van het westen moeten zijn toever trouwd. De vlucht van de Britse diploma ten Gup Burgess en Donald Mac lean naar de Sowjet-Unie in 1951 bracht een ommekeer teweeg. Phil by werd het slachtoffer van de ver volgens in de geheime dienst door gevoerde zuivering en ging na zijn ontslag bij de Observerwerken. Kim Philby woont nu in Moskou. Alle bovenvermelde bijzonderheden heeft hij volgens de „Sunday Times" meegedeeld aan zijn zoon, die hem kortgeleden heeft bezocht. Z1ER1KZEE, 2-10. Het mooie weer van de afgelopen zomer is de groeikracht van de vruchten op het land zeer ten goede gekomen. En zoals deze week gebleken is ook de groei in de vrije natuur, hier duidelijk gedemonstreerd door een reuzen-Bovist (Bovista Gigantea). Deze vrijwel steelloze padde stoel heeft een diameter van 45 centimeter, precies gemeten door de eerlijke vinder van deze knaap, de heer M. A. B. Klop, opzichter van Rijkswater staat. De reuzen-Bovist behoort tot de eetbare paddestoelen en kwam tot ontplooiing tussen de bosjes langs het rijwielpad van de provinciale weg Haamstede-Zierikzee, om. precies te zijn bij Serooskerke, ter hoogte van de ingang naar het kamphuis op het natuurterrein rond de kreken. DJAKARTA, 1-10. Verscheidene gewonde Chinese diplomaten zijn zondag in Djakarta naar het zieken huis gebracht nadat rond 1.000 In donesische studenten en leerlingen van middelbare scholen de Chinese ambassade voor zonsopgang hadden bestormd. Ook vijf Indonesiërs moesten voor eén behandeling worden opgenomen na een gevecht van man tegen man met leden van het ambassadeperso neel waarbij van messen en gebro ken flessen gebruik werd gemaakt. Volgens de studenten is een van hen gewond door een kogel, afgevuurd door een Chinese diplomaat. VOOR DE VROUW Bloemen op gordijnen Liefelijke bloemen, liefelijke vormen, trijp en tabakspotten, biedermeier tafeltjes en bloe- metjesbehang, het zijn alle maal uitingen van de nieuwe stroming, die door de eeuwen heen steeds de reaktie is ge weest op periodes van recht lijnigheid: de rumantek. En natuurlijk is het de jeugd, die deze nieuwe beweging als eer ste met beide handen aan grijpt. Kleurige kousen en bakkebaarden zijn er een be wijs van. Om van de bloem rijke „love-in'> maar niet te spreken. Bloemen zijn het symbool van onze tijd. En niet alleen de jongeren maar ook de ouderen doen meer met bloemen: grote boeketten treft u dan ook aan in de dessins van de „Horizon"-gordijnen. SPORT VOETBAL Advertentie Deze wedstrijd begcn hoopvol met goed en snel voetbal die het beste deed verwachten. Helaas werd deze illusie in de loop van de 2e speellielft wreed verstoord door verwikkelin gen, zcwel binnen als buiten de lij nen. welke niet op een sportterrein thuis horen. Zo als gezegd gingen beide teams in een vlot tempo van start met een licht veldoverwicht voor de Roosen dalers. Een schot van v. d. Hoek wist de deelman van Alliance te stoppen. Na de 10e minuut kreeg Zierikzee een veldmeerderheid. Wil- lemse kogelde een vrije trap rake lings over de lat. In de 18e minuut toen Alliance het heft op het mid denveld inmiddels weer stevig in handen had genomen nam Zierikzee op verrassende wijze de leiding. Mid- voor Klink kwam in een bijzonder moeilijke positie tegen over de doel man te staan waarbij hij desondanks toch kans zag het leder in het verla ten deel te plaatsen (1-0). Alliance stelde hierna alles in het werk om de .palans weer in evenwicht te bren gen. Op het middenveld waren zij heer en meester maar eenmaal in de buurt van het strafschopgebied ge komen bleek de Zierikzee-defensie een onoverkomelijk struikelblok. Toch slaagden zij er met een kopbal uit een hoekschop bijna in de gelijk maker te scoren maar met een uit stekende safe wist doelman Stout— jesdijk het leder over de lat te wer ken. Als Zierikzee dit defensieve systeem doelbewust speelde kleefde hieraan toch een grote fout. De spe lers bicken n.l. niet in staat te zijn om tot de aanval over te schakelen. De drie aanvallers A. Klink. Tiggel- hoven en v. d. Hoek kwamen tegen over een overmacht te staan, waar tegen zij niet waren opgewassen. Op vallend was ook de grote hoeveel heid ballen die werden weggewerkt die direct bezit werden van Allian ce. Een foutje in het linker verdedi- gingsblok gaf Zandvliet in de 39e minuut de gelegenheid om de gelijk maker achter doelman Stoutjesdijk? in het net te deponeren (1-1). De thuisclub ging hierna wat meer aan dacht aan de aanval schenken. Als de scheiderechter -toen niet een ge heid hands geval binnen de beruch te lijnen over het hoofd had gezien had Zierikzee wellicht de le helft neg met een voorsprong kunnen af sluiten. Na de hervatting weer een aanvallend Alliance dat in de 14e minuut door Rene v. d. Boom de lei ding kon nemen (1-2). Zierikzee liet haar verdedigende houding varen waardoor het een lichte veldmeer derheid kreeg. De middelen waarmee de spelers van Alliance gebruikten, en welke door de scheidsrechter on bestraft werden gelaten, waren niet altijd even correct waardoor er een minder prettige verstandhouding binnen de lijnen ontstond. Een kop bal van Krips uit een hoekschop wist de doelman van Alliance op fraaie wijze over de lat te tippen. Zierikzee bleef aandringen en weer zag de scheidsrechter een duidelijk geval van hands binnen het straf schopgebied over het hoofd. Inmid dels moest de wedstrijd herhaalde malen voor minder prettige dingen worden onderbroken. Tot overmaat van ramp hield het publiek zich ook niet langer meer afzijdig van het strijdgewoel binnen de lijnen, waar door de scheidsrecht ex* er 5 minuten voor tijd maar de brui aan gaf en afblies. BEN HAAG, 30-9. In de Staats courant van 29 september hebben de minister van economische zaken en de minister en de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid een Prgzenbeschikking Huisartsen 1967 afgekondigd. Deze beschikking schrijft voor dat huisartsen met ingang van 1 oktober 1967 geen hogere tai'ieven in reke- nihg mogen brengen dan die, welke worden betekend in de week van 23 tot 29 september 1967. De bewindslieden hebben tot deze maatregel besloten omdat de Lande lijke Huisartsenvereniging haar le den heeft geadviseerd met ingang van 1 oktober 1967 hogere tarieven bij de behandeling van particuliere patiënten in rekening te brengen. Hierdoor zouden deze tarieven be langrijk uitgaan boven de maximum tarieven die de regering overeenkom stig het advies van de commissie Van der Veen aanvaardbaar acht. Met het advies van de L.H.V. wordt naar het oordeel van de bewindslie den de grens overschreden van een uit een oogpunt van het algemeen sociaal-economisch belang aanvaard baar prijspeil voor het verlenen van hulp door huisartsen. SAN ANTONIO (Texas), 30-9. Pre sident Johnson heeft vrijdagavond (Amerikaanse tijd) verklaard, bereid te z(jn onmiddellijk „met Ho Tsji Minh en andere betrokken staats hoofden" besprekingen te voeren in een poging een vredesconferentie over Vietnam te beginnen. In een uitvoerige verdediging van zijn beleid t.a.v. zuid-oost-Azië zei de Amerikaanse president voorts, dat de V.S. bereid zijn onmiddellijk de vloot- en luchtbombardementen van Noord- Vietnam te staken, „wanneer dit met een zal leiden tot vruchtbare bespre kingen". Johnson voegde er evenwel aan toe, ervan uit te gaan, dat tij dens de onderhandelingen Noord- Vietnam geen voordeel zou trekken uit het stopzetten of beperken van de bombardementen. In zijn rede, gehouden tijdens een diner van leden van de wetgevende macht in Texas, betoogde president Johnson, dat de Verenigde Staten deze voorstellen steeds weer hadden maar dat Hanoi ze niet aanvaard had. Volgens president Johnson is het aan Noord-Vietnam te wijten dat de oorlog voortduurt, niet aan de V.S. of de rest van de wereld. „Wij en onze Zuidvietnamese bond genoten zijn geheel bereid om on middellijk te onder-handelen. Ik ben bereid onmiddellijk met Ho Tsji Minh en andere betrokken staatshoofden te praten. Ik ben bereid om Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, terstond te laten pra ten met de Noordvietnamese minis ter van buitenlandse zaken. Ik ben bereid een afgezant naar elke plek op aarde te zenden om in het geheim met een vertegenwoordi ger van Hanoi le praten", aldus pre sident Johnson. De Amerikaanse president verze kerde, dat het Amerikaanse verlan gen om vredesonderhandelingen te beginnen - via de Verenigde Naties of daarbuiten - aan Hanoi zeer dui delijk was gemaakt, hetzij recht- sti'eeks of door middel van dei-den. Johnson waarschuwde Hanoi, dat de oorlog zal vcortdui'en, tenzij de communisten zouden toestemmen in onderhandelingen en dat de Ameri kanen tot het einde zouden vechten. Hanoi heeft het volgens Johnson mis als het meent, dat de Amerika nen de strijd zullen opgeven. „Het is het gebruikelijke onvermogen van totalitaire regiems, dat zij de aard van onze democratie niet kunnen be grijpen. Zij zien verschil van mening aan vcor ontrouw. Zij vatten rede voeringen van individuen op als of ficiële opvattingen". 1 VOETBAL K.N.V.B. Zuid I 3e klas D: Zierizee-Alliance 1-2 (gestaakt); Odio-MOC '17 3-3; Vo- gehvaarde-Hontenisse 0-3; Steenber gen-Steen 2-1; HVV '24-NSV 2-1; Meto-Grenswachters 2-3. Res. 3e klas C: Meto Il-Ziei'ikzee II 3-4; Middelburg III-HVV '24 II 3-1; Alliance II-Coi'n. Bovs II 7-1; Rood Wit W. II-RCS II 5-2; Vlissin- gen III-Steenbei"gen II 4-2. Afdeling Zeeland Zondagcompetitie le klas: DFS-Domburg 3-3; Kx*ui- ningen-Renesse 1-3; Hoofdplaat-Pa trijzen 3-1; Lewed. Boys-Luctor I-I; Noonnannen - Jong Ambon 1-2; Groede-Zeelandia 0-7. 2e klas B: Renesse II-Domburg II 5-2; Dreischor-Lewed. Boys II 5-0; Jong Ambcn Il-Zonnemaii-e 1-2; Ccrtgene-DFS II 7-2; Kwadendam- me-Zierikzee III 6-4; Luctor II-Goes III 3-1. 3e klas D: Dreischcr li-Volharding II 2-3; Patrijzen III-SVOWK 1-4; 's-H. Ax-endskerke III-Kw.damme II 9-2; Kruiningen III-Robur III 2-2; Kruiningen I-Robur IV 5-1. Zaterdagcompetitie le klas: MEVO-Middelburg V 2-3; Beren-Arnemuiden II 0-4; Bevelian- dcrs-VCK 2-3; Hoek-Kloetinge 8-1; Meeuwen I I-Kats 0-6; Zaamslag- 's-H. Arendskerke 1-4. 2e klas A: Duiveland-Veere 3-2; WIK-Brouwei'shaven 2-2; SKNWK- Kloetinge III 4-2; Sex-ooskerke-Bru- se Boys 0-1; Middelburg VI-Nieuw- dorp II 2-2; Oostkapelle-Colijnispl. Boys 3-1. 3e klas A: Br.haven II-MEVO II 1-3; Bi'.haven III-DFS IV 1-7; Bruse Boys III-WIK II 5-4; DFS III-Dui- veland II 7-1; MEVO III-Bruse Boys II 2-7; ZSC-SKNWK II 10-0. Junioren Groep A I: Zeelandia A I-Zierik- zee A I 0-4. Groep A IV: Colpl. Boys A I-Zie- rikzee A II 1-4; Wolphaartsdijk A I- WIK A I 4-2. Groep B X: Zierikzee B I-SKNWK B I 3-0; Zierikzee B III-Duiveland B I 0-7; Bruse Boys B I-MEVO B I 1-1; MEVO B II-Zierikzee B II 0-7. Groep B XI: ZSC B I-Renesse B I 1-1; DFS B I-Zonnemaire B I 1-5. Dreischor I-Lewedorpse Boys II 5-0 In de tweede klasse van het afde lingsvoetbal blijft Dreischor het aardig doen en zondagmiddag werd Lewedorpse Boys II weer met 2-0 aan de zegekar van de blauw-witten gebonden. De eerste helft gaf een gelijk opgaande wedsti'ijd te zien met wisselende kansen. Pas tegen de rust werden de blauw-witten wat sterker, doch niettemin werd met. dubbel blanke stand gerust. De tweede helft verliep voor Dreischor zeer succesvol. Reeds na drie minu ten spelen slaagde Jan van den Bos er in om de thuisclub de leiding te geven (1-0) en zeven minuten later maakte Kees Kommer er met een fraai doelpunt 2-0 van. De blauw- witten werden nu veel sterker dan de gasten, hetgeen na 20 minuten spelen resulteerde in een treffer van Simon de Vlieger (3-0). Na ruim een half uur spelen moest de doelman van de rood-witte Lewedorpers weer zwichten voor een schot van Adrie Geelhoed (4-0). Vijf minuten later was het dezelfde speler, die de vooi-sprong opvoerde tot 5-0. Dreischor bleef veel sterker, doch dat levei'de verder geen doelpunten meer op. Doelman Kees Dooge had vooi-al na de rust eon gemakkelijke wei'dstrijd en werd niet gepasseex'd. Zondag 8 oktober a.s. trekt Drei schor I naar Vlissingen om haar lei derspositie te verdedigen tegen Jong Ambon II. SCHAKEN Onderlinge schaakcompetitic T.O.G. Bruinisse 4e ï'onde: A. de Ruiter-A. van We zel 0-1; H. van den Berge-A. v. d. Berge Vz-Vz\ L. van der Weele-J. Jumelet 0-1; W. Vlum-P. van de Velde 1-0; W. Jumelet-Th. Muller 0-1; M. Houkamp-J. van den Berge afgebi'oken. Donner sterkste snel schaker in Miinchen MUNCHEN. 1-10. Jan Hein Don- ner, de Nederlandse schaakgi-oot- meester, heeft zondag in München een intei-nationaal snelschaaktoer- nooi gewonnen. Er namen 223 spe lers uit zeven landen deel. De Duit- sers Lothar Schmidt, Klundt en Pfleger bezetten de volgende plaat sen. De Tsjechische grootmeester Pachman eindigde als vijfde. KORFBAL ADO I- All Ready I 0-7 All Ready uit Zierikzee is er za terdagmiddag in haar eerste wed strijd in die Flakkeese korfbalcom petitie al meteen in geslaagd om in Melissant een flinke ovexwinning te behalen. Door de haxde wind viel het echter aanvankelijk niet mee voor de ï'ood-zwarten om tot doel punten te komen. Wel wai'en deZie- rikzeeënaren al meteen in de meer- dei-heid, doch alle schoten gingen juist over of naast. Na 10 minuten viel echter de eerste treffer te no- tex-en. Henny Verkaart gaf goed door aan Huitema, die van dichtbij All Ready de leiding gaf (0-1). Gedu rende de gehele eerste helft bleven de bezoekei's sterk in de meei'der- heid, doch de harde wind belette het maken van doelpunten in gi'ote mate. In de tweede helft vlotte het echter veel beter. Na 8 minuten spelen bracht Ada Hage met een ver schot de stand op 0-2 en toen was ook meteen het hek van de dam. All Ready nam nu het initiatief he lemaal over en de oranje-zwai-te ADO'ex-s kwamen er vrijwel niet meer aaxx te pas. Er kwam nu veel meer vaart in het aanvalsvak van de Zierikzeeënaars en de ADO-koi-f werd voortdux-end onder schot ge nomen. Nadat M. Kloet een sti-af- worp had gemist was het Joop de Regt, die de stand via eexx ver schot op 0-3 bracht. Dezelfde speler zoi'g- de ook voor 0-4, waarna aanvoerder Iienk Vermeule van zich deed spre ken. Bij een van de vele Zierikzeese aanvallen kx-eeg hij de bal goed aangegeven en zijn schot was raak (0-5). Vijf minuten later kwam Ver meule helemaal in vrije positie en hij bedacht zich geen ogenblik om het halve dozijn vol te maken (0-6). Kort voor het einde was het Jan Kort, die deze middag met zijn vele schoten nog niet veel succes had we ten te boeken, die beheerst inschoot en zijn harde wei'ken beloond zag (017). Toen scheidsx-echter L. Ha- meete uit Dii'ksland voor het einde blies had All Ready de eei-ste pun ten binnengehaald. Zaterdagmiddag aanstaande volgt een thuiswedstrijd tegen THOR I uit Dii'ksland, welke om 3 uur be gint. Het bestuur van de Labourpartij heeft zich met 16 tegen 3 stemmen uitgesproken voor Engelands 'toe treding tot de E.E.G. op de voor waarden die premier Wilson heeft gesteld. 62. Met de lans ditmaal op Aram's borst gericht, stormde de Bai'badoor op hem af, doch voor de tweede maal wist Aram de stoot met zijn schild af te wex-en. Met een daverende slag schampte zijn eigen lans tegen het schild van zijn tegenstander af en trof de Barbadoor in de zijde, zonder hem echter te verwonden. De aanvoei'der wankelde en toen op hetzelfde ogenblik zijn paard een onverwachte beweging maakte, vexioor hij 't evenwicht en stortte uit het zadel. Een ogenblik bleef de Bai'badoor bewe gingloos op de gi-ond liggen. Toen richtte hij zich langzaam op en wierp zijn tegen stander een blik vol haat toe. „Stoot toe, laffaai'd.." sistte hij Aram woedend toe. Met een vei'achtelijk gebaar wieip Aram zijn lans op de gi'ond, steeg van zijn paai'd en liep kalm op de liggende krijger af. „Sta op!" beet hij de Bai'badoor toe, ter wijl hij zijn zwaard trok, „en verwacht het loon van uw wandaden!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4