M DE ZIERIKZEESCHE COURANT Socialisten in Bremen verliezen de absolute meerderheid Gunstiger emigratier egeling met Australië Nieuwe Winston Churchill in de politiek? MORRIS Beroep Paus op Oe Thant inzake Vietnam KAMERBREED DE MAGNEET" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muumlajr 2 oktolx-r 1967 124ste jaargang; Nr. 19872 WAARIN OPGENOMEN REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Gii. irekening 13 76 77. Reclakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave- N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Nieuwe R.K. kleuterschool iu gebruik genomen Opvallende winst voor de N.P.D. Iets voor Westhoekstranden? BREMEN, 1-10. Afgaande op de eerste uitslagen heeft men met be hulp van computers berekend, dat de sociaal-democraten in de nieuwe Landdag van Bremen niet meer een absolute meerderheid hebben. Van de 100 zetels zou de SPD er 49 krij gen (was 58), de CDU 31 (30). de FDP 11 (8), de NPD 9 (0) en de DP 0 (4). Ongeveer 75 procent van de stem gerechtigden is opgekomen. Volgens de met de computer bere kende einduitslag heeft de NPD (Na- tionaal-demccratische Partij Duits land) 9.1 procent van de stemmen gekregen. De Sociaal-democraten verloren 8.8 procent en daarmee de absolute meerderheid. c:ie zij acht DEN HAAG. 1-10. In aansluiting op de gehouden besprekingen tus sen de Australische minister van immigratie, de heer B. M. Snedden, en de minister van sociale zaken en Een Oostduitse rechtbank heeft vrijdag de Amerikaan Peter Feinauer tot vijftien jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij in Oost-Duits- land gespioneerd zou hebben voor de Amerikaanse geheime dienst (C.I.A.). Aanhoudingsbevel voor Van Heijst sr. DEN HAAG. 20-9. De hulpoffi- cier van justitie, chef bureau 2 van de centrale recherche in Den Haag, heeft de opsporing, aanhouding en voorgeleiding gelast van de heer J. P. J van Heijst sr en van mevrouw H. K., die er beiden van worden ver dacht goederen te hebben onttrokken aan het faillissement. Het betreft slechts meubilair uit het pand aan de Benoordenhoutseweg in Den Haag, waar mevrouw H. K. verbleef. Komt er een tweede kernenergiecentrale ARNHEM. 30-9. Nog dit jaar zal de N.V. samenwerkende elektrici- teits-produktie-bedrijven op ruime schaal aanvragen om aanbiedingen uitsturen, die zouden kunnen leiden tot de bouw van een tweede kern energiecentrale in ons land. Dit ver teld ir. J. H. Bakker, directeur van de deze week veertig jaar bestaande N.V. tot Keuring van Electro-techni- sche Materialen (KEMA) op een in Arnhem gehouden persconferentie. De aanvraag zal om een centrale met een vermogen van tussen de driehonderd en vierhonderd mega watt gaan. volksgezondheid, de heer B. Rool- vink. over de financiering van de emigratie naar Australië heeft de Australische regering besloten haar bijdragen in dc kosten van de emi gratie uit Nederland aanzienlijk te verhogen. Als gevolg van deze verhoging behoeven Nederlanders van 19 jaar of ouder bij emigratie naar Austra lië vanaf 1 okt. '67 niet meer in hun reiskosten bij te dragen dan 15 Aus tralische ponden. Dit is ca. 100 gul den. Voor personen beneden de leeftijd van 19 jaar wordt geen bij dragen in de reiskosten verlangd. Deze gunstige financiële voorwaar den gelden overigens uitsluitend voor hen op wie de tussen Australië en Nederland bestaande migratie overeenkomst van toepassing is. jaar lang hebben bezeten. Zij blij ven met 45,9 procent wel de grootste fractie. De Christen-democraten hebben zich volgens deze voorlopige cijfers op 28,8 procent gehandhaafd. De vrije democraten, die in Bremen sa men met de Sociaal-democraten re geren, wonnen 2.3 procent en kwa men op 10,6. De DP behaalde 0.9 procent, tegen 5,17 procent in 1963. De sterk linksgeoriënteerde Duitse Vredesunie (DFU) kreeg 4,5 procent (2.68). Partijen die geen 5 procent van de stemmen behalen, krijgen geen zetels. Sociaal-democratische partijfunc tionarissen wijten hun verlies aan het ontbreken van een populaire lijsttrekker. Politieke waarnemers geloven, dat het aangaan van een coalitie met de CDU in de federale regering in Bonn de socialisten stem men heeft gekost. Een hoogleraar in de geschiede nis aan de universiteit van Califor- nië is gearresteerd onder verdenking van het smokkelen van marihuana uit Mexico naar de Verenigde Staten, aldus een mededeling van de Ame rikaanse douane. LONDEN, 30-9. Er is kans dat een nieuwe Winston Churchill binnen 8 weken zijn intrede in de Britse po litiek dcet. De 27-jarige Winston Spencer Churchill, kleinzoon van sir Winston, heeft een eerste stap ge daan in het voetspoor van zjjjn be roemde voorvader. In Gorton, een voorstad van Manchester, heeft de conservatieve partij hem als kandi daat voor het Lagerhuis geaccep teerd. QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 SCHARENDIJKE, 2-10. De koeien op de havendijk te Scharendijke bleven er vrijdag vrijwel onbewogen onder: ze graasden rustig verder terwijl de uitgang van de haven geblokkeerd werd door het kustvaartuig „Tugro", dat vrijdagmorgen was vastgelopen. Het schip had graan ingeladen bestemd voor Engeland. Vrijdagavond omstreeks elf uur kwam de ..Tugro" bij hoog water en gunstige wind op eigen kracht weer vlot. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode). Dcor de fraaie zomer was het strandbezoek groter dan ooit. Reini- gingsploegen leveren dag en nacht slag tegen de rommel die de badgas ten achterlieten. Vecht men tegen de bierkaai? Verdienen de Nederlanders hun reputatie van zindelijk volk nog? Eén ding is zeker. Het schoonhou den van het strand kost de gemeen ten handen vol met geld. Om niet te spreken van het probleem genoeg mensen voor dit werk te vinden. De praktische Amerikanen maak ten een machine waarmee één man in één uur tijd een stuk strand van maximum 15.000 vierkante meter schoonveegt. Een trekker breekt het strand op over een breedte van 1.80 meter bij een diepte van 15 cm. Het zand wordt op een zeefinstallatie ge schept, passeert drie nylon borstels die het afval eruit borstelen, en valt weer terug. Het vuil wordt verza meld in een 1 m;! vuilbunker. Een egaliseringplaat achter de zeef maakt het strand weer mooi vlak. De trekker is speciaal gemaakt voor dit scort werk. Brede voor- en achterbanden zorgen voor maximum tractie terwijl roestvrij stalen delen corrosie tegen gaan. Andere strand wagens kunnen er gemakkelijk mee getrokken worden. Diverse uitrus tingsstukken zorgen ervoor dat de trekker het gehele jaar door voor tal van doeleinden gebruikt kan wor den. De vuilbunker wordt mecha nisch geleegd vanaf de zitplaats van de bestuurder. Iets voor de stranden van de Westhoek? Het is echter zeer de vraag of de kiezers zich door de afkomst van de nieuwe kandidaat zullen laten impo neren. Gorton is niet alleen een tra ditioneel Labour-bolwerk, maar was voorheen bovendien het district van wijlen Conny Ziliacus, die zo links was, dat hij naar veler inzicht eigen lijk niet eens in de Labourpartij thuishoorde. Ziliacus won de vorige verkiezingen met een meerderheid van 8.300 stemmen. Ervaringen uit het verleden zou den er bovendien op kunnen wijzen dat een beroemde naam in Engeland niet zoveel uitmaakt. Zo verloor Winston Churchill in 1945 de ver kiezingen ondanks zijn geweldige successen als aanvoerder van het oorlogskabinet. De jonge Churchill is zich daarvan bewust en heeft tot nu toe de ver leiding kunnen weerstaan om munt te slaan uit zijn afkomst. Wel kan hij er op rekenen dat zijn naam hem een groot televisie-publiek zal be zorgen en veel belangstelling op bij eenkomsten. Voeg daarbij zijn redenaarsgaven en het dieptepunt in de populariteit van de regering Wilson, dan zou hij mis schien in Gorton toch een goede kans kunnen maken. Plan voor oecumenische bijbelvertaling UTRECHT, 30-9. Het algemeen be- stuur van de „Katholieke Bijbelstich ting" en het hoofdbestuur van het „Nederlands Bijbelgenootschap" zijn in Utrecht bijeengekomen, o.m. om zich te beraden over de vraag of de tijd niet gekomen is voor de kerken om te komen tot een wederzijdse er kenning van eikaars bijbelvertaling als een weergave van Gods woord. Deze vraag zal worden doorgegeven aan de te vormen „Raad van Ker ken". De vergadering sprak zich uit ten gunste van een oecumenische bijbel vertaling. Nauwere samenwerking tussen de drie vakcentrales UTRECHT, 3(1-9. Het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, het Nederlands Katholiek Vakverbond en het Christelijk Nationaal Vakver-, bend hebben besloten tot een nau were samenwerking. Het overlegorgaan van de drie vak centrales zal zijn werkzaamheden meer gaan coördineren. De heer Th. Offermans, tot nu tco chef de bu reau van het N.K.V., werdt op 15 ok tober permanent medewerker van hel overlegorgaan. De samenwerking tussen de drie va. keen tra les in het overlegorgaan dateert van januari 1958. Aan het overlegorgaan is in de loop der jaren een aantal contactcommissies toege voegd waarin vertegenwoordigers van de vakcentrales die werkzaam zijn op specifieke terreinen, met el kaar van gedachten wisselen over actuele deel-problemen en daarover adviezen voorbereiden ten behoeve van het overlegorgaan. De samen werking tussen N.V.V.. N.K.V. en C.N.V. is sinds 1958 steeds hechter geworden, hetgeen onder andere tot uitdrukking kwam in hun gezamen lijke actieprogram. VER. NATIES, NEW YORK, 30-9. Paus Paulus heeft vrüdag een be roep op V.N.-secretaris-generaal Oe Thant gedaan de vredespogingen in zake Vietnam te hervatten en hem daarbij „elke medewerking welke maar nuttig kan zijn" aangeboden. In e enbrief aan Thant deed de Paus een nieuwe en „indringende" oproep tot vrede in Vietnam en ver- klaax'de hij, met verlangen uit te zien naar de dag „dat, de wapens neer gelegd, de volken van Vietnam zich sereen en in een klimaat van vrij heid en onafhankelijkheid kunnen wijden aan de wederopbouw van hun vaderland". De kerkvorst zei zich wel bewust te zijn van de bezorgdheid van de Rijke kopervondsten in Argentinië BUENOS AIRES, 30-9. Argentijn- se militairen hebben in het Uspalla- ladal, 1100 km ten westen van Bue nos Aires, koperertslagen ontdekt die tot de rijkste der wereld zouden be horen, zo is bekendgemaakt in de Argentijnse hoofdstad. Advertentie n Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinissc - tel. (01113)470 secretaris-generaal over de bedrei ging die de voortduring van de oor log voor de vrede in de wereld vormt. „Zijne heiligheid, die steeds met diepe zorg de toestand in zuid oost-Azië heeft gevolgd - en blijft volgen - heeft met grote voldoening h$t nieuws ontvangen dat in deze dagen nieuwe initiatieven gaande zijn, of worden voorbereid, met het doel de basis te leggen voor een eer volle en vreedzame oplossing van het vraagstuk", aldus de boodschap. m In het Turks-Russische commu niqué dat is uitgegeven na het be zoek van premier Demirel van Tur kije aan de Sowjet-Unie, wordt ge zegd dat er tussen de twee landen geen problemen bestaan die tot bot singen kunnen leiden. Bazalt op de maan WASHINGTON. 30-9. De door het Amerikaanse maanschip Surveyor-5 overgeseinde gegevens wijzen er dui delijk cp dat de maanbodem op de plek waar het toestel bijna drie we ken geleden een zachte landing heeft gemaakt, hoofdzakelijk uit basalt be staat, één van de ook op aarde meest voorkomende gesteenten. Dit is mee gedeeld op een persconferentie van het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart (NASA). Apartheid in Rhodesische ziekenhuizen SALISBURY, 30-9. Op het jaar congres van de Rhodesische Front partij van Ian Smith zijn twee reso luties aangenomen voor de doorvoe ring van rassenscheiding in de zie kenhuizen. In een der resoluties wordt het betreurd dat wegens ge brek aan ziekenhuisuitrusting Euro peanen in inrichtingen voor de ge kleurde bevolking verpleegd moeten worden. In de tweede wordt bezorgd heid uitgesproken over het „onno dige multiraciale karakter van het personeel in staatsziekenhuizen". Dit nummer bestaal uit 6 pagina's JpCCCCCCOCCCCCCCOCCCCCOCCO X De meeste mensen willen o 8 (j liever bewonderd dan bemind h .oorden k S O worden 8 egsoooeeeecoscoccccccoscó: WAT 2EQT DE HIT Scheidende burgemeester van Vlissingen, mr. Kolff, benoemd tot ereburger van deze stad VLISSINGEN, 30-9. Dc scheidende burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, is vrijdagmiddag tot ereburger van deze stad benoemd. Dit gebeurde tijdens een buitengewone gemeente raadsvergadering, waarin de raad afscheid nam van mr. Kolff, die ruim 21 jaar burgemeester van Vlissingen is geweest. Aan mr. Kolff is, zoals bekend, mei ingang van 1 oktober wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend. Hij is nu de eertse ereburger van Vlis singen. De gemeente heeft speciaal voor dit afscheid het ereburgerschap van de stad ingesteld. Mr. Kolff werd op 1 maart 1946 burgemeester van Vlissingen. een van de Nederlandse steden die 't zwaarst onder het oorlogsgeweld geleden had den. Er is in Vlissingen maar één wo ning onbeschadigd uit de tweede we reldoorlog tevoorschijn gekomen. Onder leiding van burgemeester Kolff is Vlissingen herbouwd en uit gegroeid tot de stad die de toon aan geeft bij Zeeland's industrie- en ha- vcnontwikkeling. Als tekenen van het ereburger schap werden aan mr. Kolff een oor konde, vervaardigd door de heer P. J. J. van Trigt uit Voorburg, en een bronzen erepenning uitgereikt. De penning werd ontworpen door de heer Geurt Brinkgreve uil Amster dam en werd geslagen door de Rijks munt. Namens dc Vlissingse gemeen teraad werd de scheidende burge meester nog het tiendelige boekwerk „Historla Mundi" aangeboden. Zuidwestelijke wind Verwachting lot/dinsdagavond: Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien; matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde, zuid westelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 3 okt. Zon op 6.43, onder 18.15. Maan op 5.51, onder 18.16. Nieuwe maan: 3 okt. te 21.24. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 okt. 2.47 v.m. 14.59 n.m. BROUWERSHAVEN: 3 okt. 2.24 v.m. 14.46 n.m. Springtij: 6 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-10. Het K.N.M.I. deell medo: Tussen een depressie bij IJs land en een hogedrukgebied bij de Azoren werd het afgelopen weekend de met een zuiwestelijke wind van de cceaan afkomstige lucht naar on ze omgeving gevoerd. In deze lucht kwamen, naast zonnige perioden, cck wolkenvelden voor. waaruit ech ter geen regen van betekenis viel. De minimum en maximum temperatu ren waren respectievelijk omstreeks 11 en 18 graden. Bovengenoemde de pressie keerst langzaam naar het noordoosten, lei-wijl een bijbehorend koufront, dat vanochtend boven zuidoost-Engeland en de Noordzee lag. zich naar het oosten verplaatst. Morgen zal ons land zich in de iets kcclcre lucht achter dit front bevin den. Deze lucht is enigszins onstabiel van opbouw, zodat voor morgen een wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien verwacht wordt. Do zuidwestelijke wind ruimt naar zuid west tot west en kan langs de kust tijdelijk krachtig zijn. De Amerikaan William Willis, de 74-jarige zeezeiler die 30 juni uit New York vertrok om naar Enge land te zeilen, heeft deze poging ge staakt, zo meldt de Amerikaanse kustwacht. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1