Verkouden? De geschiedenis van het vuurtorentje aan de Verklikker een ^7Tloclinette verdwijnt cetal Cetaflex witte houtlijm RAIFFEISENBANK OP SCHOUWEN-DUIVENLAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 september 19C7 Nr. 1.9871 Licht langs Brouwershavense Gat HAAMSTEDE, 28-9. Het Brouwers havens e Gat was vroeger een druk bevaren en gevaarlijke zeearm. Daartoe diende het grote vuurtoren licht als een vuurbaak om de zeeva renden al van verre op de gevaarlijke banken voor de Schouwse kust te wjjzeit. Voor het verdere gebruik van het Brouwershavense Gat was de zeeman in het nachtelijk duister aan gewezen op enkele kleinere lichtto rentjes die in de duinen langs het strand werden geplaatst. Zo had Renesse vroeger ook een vuurtorentje hetgeen aangeduid werd met de naam van Noord-Schouwen's vuurtoren. Al heel oud en nog steeds bekend is het Verkiikkerlicht met er vlak bij het Verklikkerhuis tegen woordig een ideaal vakantieoord. Nog steeds brandt in de nacht het Verkiikkerlicht en geeft de vissers- lui en de stuurlieden van andere schepen waarbij vooral jachten een richtlijn voor het houden van een goede koers. Het licht is nu inge bouwd in een rond stenen torentje dat juist boven de duinmassa uit- priemt. Bijgaande foto toont het eerste bouwsel in de Verklikkerduinen. Wanneer deze foto genomen is, kan niet met zekerheid gezegd worden, doch het zou rond de jaren van we reldoorlog I gebeurd kunnen zijn. Lyst van lichtwachters We konden wel nagaan wie er als lichtwachter heeft gewerkt en deze serie namen zal bij vele ouderen on der ons wel herinneringen oproepen. De eerste lichtwachter begon in 1848 zijn taak voor f 150,- per jaar en zijn naam was Cornells Blom. Hij be diende het lichttorentje en woonde in het Verklikkerhuis. In 1865 werd hij op verzoek ontslagen en opge volgd door Jacob Beije. Deze maakte het echter te bont en werd ai een jaar later, in 1866 dus, wegens dron kenschap ontslagen. Willem Vierge ver werd in zijn plaats benoemd doch hij bleef niet lang omdat hij werd overgeplaatst naai* de vuurto ren Noord-Schouwen. Iman Bakker DIEPE SLAAP WANGEN. 27-9. Een Zwitser se automobilist viel bij Wan gen achter het stuur in slaap, raakte van de io eg en reed 32 stenen paaltjes omver voordat de wagen tot stil stand kwam. De politie trof de man ongedeerd aan. Hij zat nog rustig te snurken. Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 30 september en zondag 1 oktober. Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor dé artsen Bontkes en Van der Waarden. Dokter H. J. Simons, Renesse, tel. (01116) 280, neemt waar voor de artsen Stenger en Terpstra. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster N. A. van Beveren, Renesse, tel. (01116) 303, neemt waar voor zr. Steutel en zr. Werk man. Zuster M B. Castel, Bruinisse. tel. (01113) 367, neemt waar voor zuster J. Compagne. DIERENARTS Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, tel. (01110) 2180, neemt waar voor dierenarts Kalkman. De weekeindedienst vangt aan op za terdagmorgen om tien uur. vei-scheen nu in de Verklikkerduinen om het licht te bedienen en vanaf 1 juli 1866 bleef hij er tot 1873 toen hij op zijn verzoek eervol werd ontsla gen. Zijn plaats werd ingenomen door Dirk Jan Kroonenberg die tot 1 maart 1880 bleef. Eervol ontslag werd ook hem verleend en Jan Bak ker volgde hem op. Deze naam is bij velen nog goed bekend en volgens ingewijden zou deze man boven op het omloopje van de toren staan. In 1915 kreeg hij pensioen en Jacob Berkhout was de volgende licht wachter tot aan 1924 toen het beheer van de toren onder de vuurtoren kwam te staan en dat heden ten da ge nog doet. Regelmatig wordt de apparatuur nauwkeurig gecontro leerd door personeel van 's Rijks Kustverlichting. Het torentje van de ze plaats werd bij de inval der Duit sers in 1940 afgebroken. Gelukkig bleef het Verkiikkerlicht gespaard. RECHTSZAKEN Boze veehouder school op collega LEEUWARDEN, 27-9. Een jaar ge- vangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Leeuwar den geëist tegen de 52-jarige veehou der J. T. uit Surhuisterveen. Reklas- seringstoezicht en een psychiatrische behandeling wilde hij in de bijzonde re voorwaarden zien opgenomen. Verdachte loste op 6 juli van dit jaar enkele revolverschoten op een collega-veehouder, die hij het recht betwistte om over zijn land te rij den. Het feit dat deze man 'een stuk land had gekocht dat hij vroeger zelf huurde, had een wrok bij verdachte doen ontstaan. De revolver had hij gebruikt als een soort „draagbare ad vocaat". Gelukkig verkeerde het wa~ pen in slechte conditie, zodat dé schoten - hoewel afgevuurd op di-ie meter afstand - vrijwel geen doel troffen. Alleen de borstharen van de aangevallene verschroeiden. DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. As sendorp. Gasthuiskerk: 10 en 7 uur ds. Van Roon, Katwijk aan Zee. Kerkvverve: 9.30 uur ds. Kloosterman. Goes; 11.00 uur zondagsschool. Se- rcoskerke: 11 uur ds. Kloosterman; 9.30 uur zondagsschool. Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 11 uur ds. Van Lie- re. Ncordwelle: 9.30 uur ds. Van Lie- re. Scharendijke: 10 uur ds. Rooden- burg. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Feunekes. Zonnemaire: 11 uur ds. Feur.ekes, 9.45 uur zondagsschool. Ncordgouwe: S.30 uur ds. Schon'eveld. Dreischor: 11 uur ds. Schoneveld. Ou- werkerk: 10 uur ds. Faber (H Avond maal). Nieuwerkerk: 10 uur ds. Wes terhof. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Ommering. Sirjansland: 10 uur ds. Schipper, Middelharnis; en 6.30 uur Advertentie laat uw salaris via de raiffeisenbank nitbetalen ilnl gaal zó: a a/u al ecu privé-rehcning bij 'la Railfeisciibank. u vraagt uw werkgever tav salaris of) (lie rekening te storten, dan kunt u al uw betalingen via de bank laten verzorgen, zelf Jamt u dagelijks over contanten beschikken, deze Raiffeisen- bank-service kost u niets! spaarbank en alle bankzaken Kantoren te: Bruinisse - Brouwershaven - Dreischor - Haamstede - Kerkwerve - Nieuwerkerk - Noordgouwe - Oosterland - Ouwerkerk - Renesse - Scharendijke - Schuddebeurs - Serooskerke - Sirjansland - Zierikzee en Zonnemaire ds. Broere, Dinteloord. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Jagersma (H. A. en Dankzegging), Lutherse Kerk: Zierikzee: 10 uur ds. Hamel, Monni kendam. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. Haamstede: 10 en 5 uur ds. A. O. Pcppe, Naarden. Scharendijke: 9.30 en 2.30 uur ds. L. v. d. Linde, Rijns burg. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentzel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Tiemer&ma, Vlaardingen. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur ds. Becker (Voorber. H. A.). Ocsterland: 9.15 uur ds. R. Bakker. Rotterdam, 3 uur dr. Becker. Bruinisse: 10.30 en 3 uur ds. Bakker (Voorber. H.A.). Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 en 6 uur dienst des Woords. Haamstede: 10 en 3 uur dienst des Woords. Nieuwerkerk: 10 uur dienst des Woords, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10. 15.00 en 19.00 lees- dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 6.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gcref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 on 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Scmmclsclijk: 10 uur ds. L. Schenk, directe radio uitzonding door het IKOR. Leger des Hcils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamcnkomst. Room.s-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistieviering zater dagavond 19 uur; zondag 8 en 10 uur. Haamstede: Eucharistieviering om 9.30 uur. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Zierikzee krijgt aanstaande zondag een zware wedstrijd DFS gaat het opnemen tegen koploper Domburg Renesse op bezoek bij Kruiningen Mevo zal tegen Middelburg V een goede vorm moeten tonen Bruse Boys op bezoek bij Serooskerke. Advertentie VOETBAIL bJN.V.B. Zierikzee krijgt zondagmiddag een der grote kanshebbers op de titel in de 3e klas D, Alliance, op bezoekOngetwijfeld betekent deze wedstrijd een zware opgaaf voor de thuisclub die zich evenwel niet bij voorbaat bij het verlies behoeft neer te leggen. Te Hulst staat HVV '24 voor een zware opgaaf tegen koploper NSV. In eigen omgeving is ODIO zeker niet geheel kansloos tegen het sterk te genvallende MOC '17, terwijl Steen bergen zich terdege zal moeten in spannen om de puntjes tegen Steen thuis te houden. Bij het treffen tus sen METO en Grenswachters zou het terreinvoordeel wel eens de doorslag kunnen geven. In de reser ve 3e klas C gaan de Zierikzee re serves op bezoek bij METO II waar li) zeker niet geheel kansloos zijn. Alliance II en Rood Wit W II heb ben goede papieren in hun thuis wedstrijden tegen Corn .Bogs II en RCS II. Bij de ontmoetingen Mid delburg III-HVV '24 II en Vlissin- gen III-Steenbergen II verwachten wij niet veel krachtsverschil. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. In de le klas gaat DFS het op het sportpark Van Zuijen op nemen tegen koploper DomburgDe club uit de Westhoek, die in de af gelopen weken klaarblijkelijk de goede kadans heeft gevonden, kon de bezoekers wel eens het eerste verlies toebrengen. Renesse gaat op bezoek bij Kruiningen, waar wij de rood-witten in slaat achten de punt jes binnen te halen. Lewedorpse Boys start als favoriet in het tref fen met Luctor, terwijl Zeelandia de puntjes mee naar huis moet kun nen brengen van het bezoek aan Groede. Hoofdplaat kan wellicht in de thuiswedstrijd tegen Patrijzen zijn eerste winstpuntje(s) boeken. Bij de ontmoeting tussen Noorman nen en Jong Ambon geven wij de thuisclub iets betere kansen om de buit te bemachtigen. In de 2e klas B moet Dreischor ih de thuiswed strijd tegen Lewedorpse Boys II haar ongeslagen positie kunnen handhaven. In de duinstreek heeft Renesse II in de ontmoeting tegen Domburg 11 de beste troeven inhan denZierikzee III en DFS II krijgen het bijzonder moeilijk bij het bezoek aan Kwadendamme en Cortgene. Zonnemaire heeft wel een kansje de helft van de inzet te bemachtigen bij Jong Ambon II. In de 3e klas D zijn wij benieuwd hoeof SVOWK het er bij Patrijzen 111 gaat afbren gen. Dreischor II moet in staat ge acht worden de thuiswedstrijd te gen Volharding II tot een goed einde te brengen. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas komt MEVO op het sport park Bannink binnen de lijnen te gen Middelburg V. De oranje-hem den zullen in deze ontmoeting een betere vorm moeten demonstreren dan in hun laatste wedstrijden het geval was, als zij ook nu weer niet met lege handen willen blijven staan Beren dat vorige week met 8-1 van Meeuwen II won zal nu tegen Arne- muiden II moeten bewijzen dat dit zo maar eens niet een uitschieter is geweest. In de uitwedstrijd tegen Bevelanders geven wij VCK iets be tere kansen. Meeuwen II moet zich voor éigen publiek tegen Kats kun nen herstellen van de zware neder laag welke het vorige week kreeg te inkasseren. 's Heer Arendskerke geven wij goede winstkansen bij het bezoek aan Zaamslag. In de 2e klas A zal lijstaanvoerder Brouwersha ven te Kerkwerve tegen WIK een zware krachtsinspanning moeten le veren om zonder verliespunten te blijven. Als SKNWK niet veel in moeilijkheden wil geraken zal te Nieuwerkerk van Kloetinge III ge wonnen moeten wordenTe Ooster land geven wij Duiveland in het treffen met Veere een goede kans haar tweede opeenvolgende over winning te behalen. Bruse Boys gaai op bezoek bij Serooskerke waar bet de buit kan bemachtigen. Oostka- pelle zien wij baas in eigen huis blij. ven tegen Colijnsplaatse Boys, ter wijl Middelburg VI en Nieuwdorp 11 elkaar niet veel zullen ontlopen. In de 3e klas A hebben de koplopers ZSC en DFS III in hun thuiswed strijden tegen SKNWK II en Duive land II uitstekende winstkansen. De reserves van Bruse Boys hebben goede vooruitzichten te Zierikzee in het treffen met MEVO III. terwijl Bruse Boys III en WIK II elkaar op het terrein van eerstgenoemde niet veel zullen ontlopen. MEVO II maakt een goede kans zich op de 3e plaats van de ranglijst te hand haven door de uitwedstrijd tegen Brouwershaven II tot een goed ein de te brengen. Brouwershaven III, dat al enige malen aardig voor de dag kwam, is in eigen omgeving ze ker niet kansloos tegen DFS IV. JUNIOREN. In groep A 1 gaat Zierikzee A 1 te Middelburg op be zoek bij Zeelandia A I. In groep A IV staat koploper WIK A I voor een zware taak bij het bezoek aan Wol- faartsdijk A 1. Zierikzee A II gaat naar Colijnsplaatse Boys A I waar wellicht de helft van de inzet van mee naar huis kan worden gebracht. In groep B X zullen Zierikzee B 1 en SKNWK B l op het terrein van eerstgenoemde elkaar waarschijnlijk niet veel ontlopen. Duiveland B I zal de ontmoeting tegen Zierikzee B III wel tot een goed einde weten te brengen, terwijl Bruse Boys B I het terreinvoordeel wel zal weten uit te buiten tegen MEVO B I. ME VO B II en Zierikzee B II zullen elkaar waarschijnlijk niet veel ont lopen. In groep B XI zien wij Zon nemaire B I de puntjes bij DFS B I wegkapen. Te Scharendijke kon bij het treffen tussen ZSC B I en Re nesse B I het terreinvoordeel wel eens de doorslag geven. Nog geen nieuwe Europese landbouwprijzen BRUSSEL, 27-9. De ministers van landbouw van de zes E.E.G.-landen hebben op hun eerste vergadering na de vakantie, in Brussel, urenlang gepraat over voorstellen voor nieu we Europese landbouwprijzen zon der tot een akkoord te komen. Uit- gebereide discussies over een defi nitieve verordening voor de E.E.G.- suikermarkt hebben evenmin, tot re sultaten, geleid. Voor het oogstjaar 1968-'69, moe ten nieuwe gemeenschapsprijzen worden vastgesteld voor een aantal belangrijke produkten, zoals tarwe en voedergranen, rundvlees, suiker, oliën en vetten. iteXkouu} op I— 1 m Rillerig? Onprettig?Pasdanop! Neem bijtijds 'ASPRO'. 71SPR0' bevat alles om Uw ver koudheid snel en doeltreffend te bestrijden. ■Vetï&ouunyp 2 'aspro'* 4h... .Man maakte bijna amok door ltealltandje UTRECHT. 28-9. Drie patrouille- wagens van de Utrechtse politie met een totale bemanning van zes man, hebben in de Kromme Rijnstraat te Utrecht de grootste moeite gehad een woedende inwoner van Utrecht, die het nodige aan Bacchus had geofferd tot kalmte te brengen. De man zwaaide gevaarlijk mot een vervaarlijk lang mes, maar dankzij een slimme tactiek wisten de patrouillewagens hem tegen de muur in het nauw te drijven. De beman ning van de patrouillewagens kon de man toen buiten gevecht stellen door hem met een schop een klap op het hoofd te geven. Aanleiding tot deze actie was het feit dat het gezin van de 20-jarige monteur B. al lange tijd wordt ge hinderd door het lawaai van een beatbandje, dat regelmatig op de verdieping boven het echtpaar aan het musiceren is. Verschillende ma len heeft de monteur zich hierover reeds bij de politie beklaagd. Teen hij 's avonds om negen uur van zijn werk thuiskwam, zat zijn echtgenote vergeefs de baby, die voor de zoveelste maal was wakker ge worden van het lawaai, in slaap te sussen. Hij wond zich hierover zo op dat hij een mes pakte en daarmee de straat opliep. Omwonenden waar schuwden de politie. Op het bureau wist de monteur zich van het hele voorval niets meer te herinneren, na dat hij weer bij zijn positieven was gekomen, werd hij naar huis gezon den. Prinses Beatrix en prins Claus te Marseille MARSEILLE, 28-9. Prinses Bea trix en prins Claus zijn woensdag middag per. vliegtuig in Marseille aarigekomen. - Vandaag (donderdag) zullen, ^ij met hun jacht (ie „Groene tjraeck" uitvaren voor een pleziervaart op de Middellandse zee. Feuilleton door Frank van Falckenoort Lindeman meesmuilde. „Ik zou zeggen.heb je misschien meteen oriënteringsrit meegedaan en ben je de weg kwijt geraakt?" „De hele zoekerij naar die ver dwenen modinette heeft wel wat weg gehad van een puzzelrit. Enfin jongens, ze is inmiddels terecht. Moeder Kaars heeft zich over haar uit de band gesprongen dochter ont fermd. Mijn taak in deze is zo onge veer ten einde". Bakker keek de rechercheur aan. „Heb jij haar gevonden? Waar zat ze nu?" „Nougevonden.... Het was geen portemonnaie of een balpen, die je laat vallen, hè? Ze zat al die tijd prinsheerlijk aan het. Woldmeer. In het laatste huisje. Net toen ik vanmorgen een helder idee kreeg en besloot het huisje eens te onderzoe ken. had ze de plaat gepoetst. Het bos in". „En toen?" „Och.... zoals het dikwijls gaat:' veel geluk gehad. Ik zag vanmorgen die meester Blinkers het dorp uit rijden, onder- schooltijd. Dat vond ik een beetje eigenaardig. Mode gezien in het licht van zijn vroegere om gang met de verdwenen modinette. Dus volgde ik hem. Naar Veerber- gen, waar ik hierheen belde om Ol- ster te vragen naar meester Blin kers te informeren. Die kwam te weten, dat meester Blinkers van daag vrij had, omdat hij in Enschedé examen moest doen. Dus begreep ik, dat ik weer op een verkeerd spoor zat. Maar toen hij wegreed uit Veer borgen in de richting Enschedé, zei iets in me dat ik er geen kwaad aan deed hem te volgen. Halverwege de samenvloeiing yan de beide straat wegen stond een meisje te liften". „En dat was Bep Kaars?" „Ja. Natuurlijk een man in het spel. Maar niet die onderwijzer. Die is er helemaal onschuldig aan". „Wie dan wel?" vroeg Lindeman, „Een jongeman van goede huize, maar slechte reputatie. Ik ga eerst even naar huis. want Coby zou an ders ongerust worden. Gelijk een kopje thee drinken. Daarna ga ik die lammeling een bezoek brengen „Ho-ho.... onparlementaire uit drukkingen passen niet in de mond van een politieman", oreerde Bak ker. ,,'k Wou, dat ik 'm een pak slaag mocht geven", verklaarde Hooi werf wraakzuchtig. „Dat heeft-ie ver diend". Coby Hoolwerf slaakte een zucht yan verlichting, toen ze haar man zag aankomen. „Ik begreep er al niets van", zei ze, toen ze hem ge kust had .„Anders bel je altijd". „Er was ditmaal geen gelegenheid voor, lieveling. Maar troost je: Bep Kaars is terecht. Gezond en wel. Bovendien een tikkeltje berouwvol" „Gelukkig", antwoordde z'n vrouw uit de grond van haar hart. „Het. be gon langzamerhand een vervelende geschiedenis te worden". Hij haalde zijn schouders op. ter wijl hij aan de keukentafel ging zit ten, wachtend op de thee. „Wij heb ben zo dikwijls vervelende werkjes op te knappen. Soms wenste ik wel, dat ik gewoon straatdienst kon doen. Word je hoogstens eens bij -een vechtpartij geroepen of moet je iemand opbrengen ,die teveel heeft gedronken. Of een verkeersongeval reconstruëren". „Ik kan niet zeggen, dat daar veel poëzie in zit". „Soms is ons werk erg prozaïsch. Coby. Soms wel eens interessant. Ik smaakte in elk geval vanmiddag de voldoening te kunnen zien, hoe moe der en dochter weer vereend wer den. En daarmee was al mijn moeite beloond". „Het betekende zeker niet veel. hc?" ..Alles kan ik niet vertellen, hart je. dat is in strijd met mijn voor schriften. Alleen kan ik wel zeggen, dat er een man in het spel was, zo als gewoonlijk in die gevallen. Zoek de man op, dan vind je in de regel ook het verdwenen vrouwtje. De man had ik al een keer te pakken, maar ik wist toen nog niet, welke rol hij in de verdwijning van modi nette Bep Kaars speelde. Nu weet ik het wel. Een misselijke rol was het, dat kan ik we] zeggen. Enfin, door een typische samenloop van omstan digheden liep het de eerste uren al spaak". „Heeft ze van haar avontuurtje geen narigheid ondervonden?" „Een beetje geschrokken door een ingelast onderdeel, waarvan ze geen weet had en natuurlijk een illusie armer. Hopelijk daardoor een erva ring rijker. Elke medaille heeft een keerzijde". „Mijn man de filosoof", lachte Coby. „Dus je bent er mee klaar?" „Bijna. Die leuke jongen komt er niet zo van af. Hem laat ik nog even mijn tanden zien. En daarna zal er wel weer ander werk zijn". „En ons plan? Om er een paar da gen tussenuit te trekken?" „Dat. is waar! Oké. Coby. Ik vraag vanavond verlof aan voor een lang weekeind. Van donderdagavond tot maandagmorgen. Bel het reisbureau op en vraag wat folders. Zoek zelf maar een leuke reis op. We hebben het alle bei wel verdiend, zou ik zeggen". Ze liep om do tafel heen, keek haar man met schitterende ogen van blijdschap aan en trok hem naar zich toe. „Heerlijk, lieverd, gaan wc fijn samen een paar dagen genie ten". (Wordt vervolgd) L

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 7