u Caro wil je een stuk kaas uit het vuistje tretford 3. Nederland i S SÜCCESJES Mosselschip kreeg mijn in kor voor de kust van Schouwen Verkeersovertredingen Kantongerecht „DE SPIRT" 9 I Gesprek Rusk-Luns Jordaans protest Ook ldeuren-t.v. in Frankrijk Nederland als industrieland Voor Deltawerken 191 miljoen ONZE PUZZELRUBRIEK DEN HAAG, 28-9. Donderdagmid dag omstreeks 1.00 uur, heeft de „Yersekc 25" in het Krabbegat voor Schouwen een Duitse contactmijn in zijn kor gekregen. De schipper van de „Yerseke 25", die de vangst direct heeft gemeld aan de mijnendienst in Den Helder, kreeg opdracht tot nader order buitengaats te blijven. Een ploeg van de mijnop- ruimingsdienst vertrok daarna naar Vlissingen. Eerder Is nabij Hoek van Holland een Duitse G.C.-mijn gevonden door een van de bergei*s van Van der Tak, die bezig was een wrak te lichten. Het bleek een dieptebom te zijn, die inmiddels onschadelijk gemaakt is. Twee gevangenen namen de vrijheid UTRECHT, 28-9. Cm even vóór acht uur donderdagavond zijn uit het selectie-instituut voor terbeschik- kinggestelden van de regering aan de Gansstraat 164 in Utrecht twee mannen ontvlucht. De Utrechtse po litie zette daarna alle toegangswegen tot de stad af. Caltex-stations gaan verdwijnen ROTTERDAM, 29-9. Circa 1500 benzinestations in o-ns land zullen in de komende jaren van naam ver anderen. Het is een gevolg van het beëindigen van de samenwerking tussen de Amerikaanse oliereuzen Texaco en Standard Oil of Califor nia. In Nederland zal de naam Cal- tex worden vervangen door Chevron doordat Chevron Oil Europe - een 100 procents dochter van Standard Oil of California - 'bij de verdeling het Nederlandse marktaandeel kreeg toegewezen. Chevron heeft verder Italië en Denemarken als afzetgebied, terwijl Texaco opereert in Engeland, Zwe den en Noorwegen. De in percenta ges kleine Duitse markt (drie pro cent) van deze oliemaatschappijen blijft het terrein van gezamenlijke activiteit. Veilinghuis weigert schilderijen van Hitier LONDEN, 28-9. Het Londense vei linghuis Sotheby heeft donderdag ge weigerd twee schilderijen van Adolf Hitler voor verkoop te accepteren. Het zijn waterverfschilderijen van oud Wenen, door Hitler in 1912 ver vaardigd toen hij 23 was en in de Oostenrijkse hoofdstad als huisschil der werkte. Ze zijn eigendom van een Londense zakenman, die er zeker 50.000 gulden voor wil hebben. Sotheby weigerde ze in veiling te brengen vanwege de opschudding die in 1860 bij de verkoop van twee an dere schilderijen van Hitler in de veilingzaal was ontstaan en ook in de pers doorklonk. De doeken brach ten toen ruim 6.000 gulden op, en het grootste deel van de opbrengst ging naar een Joodse liefdadigheidsinstel ling. Advertentie De juiste ADVISEUR voor ieder interieur: Woensdag kwam de „Volendam 6" in aanraking met een Duitse con tactmijn. Ook deze is intussen door de mijnopruimingsdienst onschade lijk gemaakt klaarheid in poging tot roofoverval UTRECHT, 29-9. Op hel Utrechtse politiebureau worden op het ogen blik vier verdachten vastgehouden, die allen hebben toegegeven een aandeel te hebben gehad in de mis lukte roofoverval op 15 september op het Utrechtse kantoor van het Sociaal Fonds voor de Bouwnijver heid aan de Ramstraat 20 in Utrecht. „In grote lijn is de hele zaak nu duidelijk op enkele kleine details na die nog verder moeten worden uit gediept". zo zei de chef van de jus titionele dienst van de Utrechtse gemeentepolitie, hoofdinspecteur Tj. P. de Vries, tijdens een persconfe rentie op het hoofdbureau. Advertentie Bekijk het vanavond op uw scherm T A P IJ T Op één van de hoogste punten van Berlijn is een nieuw gedenkteken gebouwd, bij gelegenheid van de jaarlijkse herdenkingsdag van „De Muur", De aluminium-naalden sym. boliseren de beide delen. De zwe vende ring wil het verlangen naar herstel van de gescheiden stadsde len tot uitdrukking brengen. Bekijk 't morgen op de hand bij: VLOERENBEDRIJF Tel. (01110) 2134 - 2531 ZIERIKZEË KORTE BERICHTEN LIT HET BINNENLAND IJMUIDEN. Een ongeval op het terrein van hoogovens heeft het le ven gekort aan een werknemer van de constructiewerkplaats en machi nefabriek N.V. Braat uit Rotter dam, de 55-jarige heer M. van der Linden uit Dubbeldam. De heer van der Linden liep dusdanig hoofdletsel op dat hij later in het Roode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk aan zijn verwondingen is overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. DORDRECHT. De negenjarige Ge rard Koops, in Dordrecht, wordt sinds eergisteravond vermist. Hij speelde met zijn broertje op een in de binnenkalkhaven liggende bagger molen. De politie heeft met behulp van een speurhond naar de jongen gezocht. UTRECHT. De zeven Nederlanders die een zeven weken durende spor tieve trektocht in het Himalaya-ge- bergte gaan maken, vertrekken mor genmiddag per vliegtuig naar Nepal. ■De hele expeditie, die zowel medisch als natuurwetenschappelijk, spor tief als Alpinistisch zal zijn, kost circa f 60.000. Dit bedrag is bijeen gebracht uit eigen middelen, subsi dies en het houden van lezingen. DEN HAAG. Het mooie weer van de laatste weken is de oorzaak van een - met vorig jaar vergeleken - ongekend grote aanvoer van bijna alle groente- en fruitsoorten op de Nederlandse markten en veilingen. UTRECHT. De Utrechtse politie heeft de 52-jarige magazijnbedien de F. A. de V. uit Utrecht gearre steerd in verband met de moord op de 80-jarige winkelier J. J. A. Don- se, eigenaar van de feestartikelen winkel „Cupido" aan de Laan van Nieuwguinea in Utrecht. Deze moord werd op woensdag 31 mei gepleegd. DELFT. Verdacht van talrijke in braken en diefstallen, waarbij de buit enkele duizenden guldens be droeg, heeft de politie te Delft de 35-jarige C. D. en de 26-jarige B. R. J., beiden los werkman te Delft ge arresteerd. Zij zijn voor de officier van justitie in Den Haag geleid. NOORDWIJK. Op de Hogeweg in Noordwijk is de elfjarige Gerard van Schie bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De jongen, die op 'de fiets reed, maakte een on verwachte beweging naar links en werd aangereden door een tegemoet komende personenauto. Hij overleed kort na de botsing. ROTTERDAM. Bij een botsing van twee trams op het Stationsplein in Rotterdam, zijn zestien personen ge wond geraakt. Geen van hen was er ernstig aan toe. SCHIPHOL. De minister van de fensie, de heer W. den Toom, is van Schiphol naar Ankara vertrokken, waar hij donderdag en vrijdag de t.veedaagse bijeenkomst zal bijwo nen van de „Nato Nuclear Planning Group". DEN HAAG. Het comité „Vrij Griekenland" heeft mot grote instem ming kennis genomen van het Ne derlandse verzoek aan de commissie voor de rechten van de mens in Straatsbui g een onderzoek in te stel len naar schending van het Europese verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de funda mentele vrijheden door het huidige militaire bewind in Griekenland. UTRECHT. De 52-jarige maga zijnbediende F. A. de V. uit Utrecht, die de Utrechtse politie maandag avond arresteerde in verband met de moord op de 80-jarige winkelier in feestartikelen J. J. A. Donse uit Utrecht, zal vandaag (vrijdag) aan de officier van justitie, mr. G. C. van de Berg, worden voorgeleid. Z1ERIKZEE, 28-9. In de woensdag gehouden zitting van het kantonge recht Zierikzee veroordeelde kante n- rechter mr. G. F. Lunsingh Tonckens de Haamstedenaar D. v. d. W. con form de eis van de cfficie»- van jus titie tot een bcete van f 75,- of 7 da gen hechtenis. Van der VV. had rij dend met een auto over de weg Haamstede-Zierikzee bij het links af slaan niet vcldcende opgelet waar deer een botsing was ontstaan met een achteropkomende auto. De vrachtwagenchauffeur N. A. M. was in moeilijkheden gekomen door een bevroren voorruit. Dat ge beurde op 30 januari bij het inrij den van de Schutterhofstraat-Hoofd -poortstraat. De vrachtauto raakte enkele geparkeerde auto's De chauffeur was echter doorgereden en voor dat feit had de chauffeur terecht moeten staan voor de recht bank te Middelburg. De kanton rechter veroordeelde M. conform de eis van de officier, mr. Lebret, tot twee boeten van f 12. De Serooskerkse landbouwer J. M. de B. verscheen voor de kanton rechter als eigenaar van een per ceel bouwland in verband met een overtreding van de distelverorde ning. De landbouwer had het per ceel verpacht en verkeerde in de mening dat de huurder voor het on- Werktijdverkorting te Barneveld BARNEVELD, 28-9, Het 130 perso- neelsleden tellende confectiebedrijf de Barcon te Barneveld heeft beslo ten tot een tijdelijke werktijdverkor ting over te gaan. Voorlopig zal het personeel halve dagen gaan werken. Bejaarde man verongelukt WAARDE, 28-9, Op een kruising in de gemeente Waarde (Zld.) is de 87-jarige J. Koeman bij een ver keersongeval om het leven gekomen. De bejaarde hesr stak per fiets het kruispunt over toen hij werd aan gereden door een personenauto, die volgens opgave der politie ca. 90 km. per uur reed hoewel ter plaatse een maximumsnelheid van 50 'km. geldt. De bestuurder van deze auto heeft ter plaatse de komst van de politie afgewacht. Twee kinderen één gezin verongelukt BELTRUM, 28-9. In Beltrum (gem. Eibergen) heeft donderdagavond een verkeersongeval plaats gevonden waarbij twee 'kinderen uit een gezin om het leven zijn gekomen. Beide kinderen, de zusjes Leonie en Maria Ernst, werden door de achterwielen van een met meel beladen vracht auto overreden toen deze in een inrit na stilgestaan te hebben de weg op reed. De kinderen waren respectie velijk 2l/z en 1 jaar oud. De astma in Nederland UTRECHT, 28-9. „Wat is astma" en „hoeveel Nederlanders lijden eraan", zün vragen, waarop nog steeds geen gedetailleerde antwoorden gegeven kunnen worden. In Nederland is de belangstelling voor astirta eigenlijk pas goed op gang gekomen toen de T.B.C.-bestrij- ding minder aandacht ging vragen, dat wil zeggen nog maar een dikke tien jaar geleden. Prof. dr. N. G. M. Orie, hoogleraar aan de rijksuniversiteit in Gronin gen, noemde de astmabestrijding de zer dagen cp een docr het Nederlands comité voer kinderpostzegels geor ganiseerde persconferentie een nog onontgonnen gebied. Toch gaf hij bij deze gelegenheid als deskundige voor het eerst wat meer concrete cijfers dan er tot nu toe besshikbaar waren, De schattingen over het aantal lij ders aan astmatische bronchitis in Nederland lopen uiteen van 1 tot 25 procent van de bevolking. SPORTBERICHTEN SCHAKEN Maandagavond jl. ging de onder linge competitie van de „Schaakvere niging Zierikzee" van start. De uitslagen van de eerste ronde waren: P. C. Tak-C. J. M. Nolet afgebr.; M. J. Enzlin-R. P. Hogerheyde 1-0; J. C. Hollander-ds. J. H. Nawijn 0-1; O. E. Vleeshouwer-J. J. v. d. Ende 0-1; A. J. Hendrikse~A. J. Scheele Vz-Vz', J. J. Verkerk-dr. J. J. Westendorp- Boerma Advertentie VOEDZAAM MAKJ^ ic H >4 M 3 E «s «j N, Ut w M M H ■4 w dei houd had moeten zorgen maar de officier dacht er anders over. al twijfelde hij niet aan de goede trouw ran de verdachte, die con form de eis werd veroordeeld tot f 11 boete of twee dagen. De Zierikzeeënaar L. L. had met een trekker een gedeelte van rijks weg 18 bereden waar hij met dit voertuig niet mocht komen en dat om een omweg te voorkomen. Dat kwam hem echter te staan op een boete van f 50 of 5 dagen hechtenis. Nevelverbaiul WASHINGTON, 28-9. Een nieuw soort verband, dat met een spuitbus als een nevel wordt aangebracht en vrijwel onmiddellijk op wonden droogt, wordt op het ogen blik met succes door de Ame rikanen in Vietnam gebruikt. Dit deelt het Amerikaanse weekblad Army Times" in zijn jongste nummer mee. Het nieuwe middel mag slechts in noodgevallen worden gebruikt om diepe wonden „af te dek- cen" in afwachting van de evacuatie van de betrokkene van het strijdtoneel naar een hospitaal. ALS DE KINDEREN BELLEN fc* M M W 3 n e* tr* tn ^»vw wvvzaaoA Een velletje kinderzegels kost een rijksdaalder, een mapje wenskaar ten f 1,50. Niet de complete op brengst komt ten goede van het kind-in-de-scliaduw: van die rijks daalder is f 1,56 frankeerwaarde - U koopt immers echte postzegels die U kunt gebruiken voor het franke ren van uxo brieven en briefkaarten en f 0,94 per velletje is voor de zorgenkinderen. Bestel als het even kan zegels èn kaarten en van de zegels méér dan één velletje. De kaarten kunt U straks versturen als Kersten Nieuwjaarsgroet naar uw relatis in binnen_ en buitenland, na tuurlijk gefrankeerd met kinder postzegels. Als straks de kinderen bellen: kin derzegels bestellen! VERENIGDE NATIES (New YorK) 29-9. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft donderdag in het V.N.- hoefdkwartier een gesprek van drie kwartier gehad met zijn Amerikaan se ambtgenoot Dean Rusk. Na afloop verklaarde de Neder landse bewindsman dat een alge meen gesprek was gevoerd over Vietnam, de crisis in het midden oosten, 'de ontwikkeling in de E.E.G. en de betrekking tussen de Verenig de Staten en Nederland. AMMAN, 28-9. Jordanië heeft don derdag geprotesteerd tegen het plan van Israël om nederzettingen te ves tigen in bezet Arabisch gebied. De waarnemend minister van buiten landse zaken van Jordanië, Sjcckri Al Moehtadi, noemde dit in strijd met het V.N.-handvest en het inter nationale recht. Hij heeft de ambassades in Am man van Amerika, Engeland, Frank rijk en Rusland verzocht, Jordanië's protest en „verbazing" over te bren gen aan hun regeringen. Israël is ai begonnen met de over brenging van kolonisten naar de wes telijke oever van de Jcrdaan en be zet Syrisch gebied. Men wil drie Joodse dorpen stichten: Twee in de buurt van Hebron en Jericho, en een bij Nanias, cp het Syrisch plateau bij het meer van Galilea. PARIJS, 29-9. De Franse nationale omroeporganisatie O.R.T.F. begint zondag na meer dan 10 jaar onder zoek cp regelmatige basis klcuren- televisieprcgramma's uit te zenden r volgens sommige critici voor niet be staande klcurcncntvangcrs. Aan de start van de kleurenpro- gramma's is een hevig debat over de prijs van de kleurentelevisieontvan gers voorafgegaan en in sommige dagbladen is een fiasco voorspeld. Hoewel geen officiële gegevens be schikbaar zijn, wordt geschat dat een 3.000 gezinnen een toestel voor de ben, terwijl in Frankrijk ongeveer ontvangst van kleurentelevisie heb- 8.5 miljoen zwanbwit-ontvangcis ge plaatst zijn. Een handelaar heeft ver klaard de afgelopen drie maanden 42 gewone toestellen maar geen enkel klcurentocstcl verkocht te hebben. Liberia en de Amerikaanse negers MONROVIA, 28-9. Liberia staat welwillend tegenover de plannen van Amerikaanse negers om zich in dit land te vestigen, zo heeft pre sident Tubman van Liberia donder dag op een persconferentie in Mon rovia verklaard. Maar, aldus Tub man, wij willen in de eerste plaats technici en mensen die een vak ken nen. De toestand in Jemen ADEN, 28-9. De stad Harib in Je men, dicht 'bij de grens met de staat Beihan van de Zuid-Arabische Fe deratie, is woensdag door de repu blikeinen ingenomen, zo wordt van betrouwbare zijde vernomen. Drie honderd republikeinen, uitgerust met lichte kanonnen, bazooka's en mitrailleurs, hebben de stad op de 150 royalistische verdedigers ver overd. DEN HAAG. „Holland, Industriële Delta in Europa". Dit is de slagzin, waarmee de economische voorlich tingsdienst een campagne gaat voe ren om er het buitenland van te doordringen, dat Nederland niet al leen op toeristisch en agrarisch ge bied iets te bieden heeft, maar daar naast een moderne industriële natie is. Naast het molens- en klompen beeld, dat men zich in het buiten land van Nederland maakt, wil de economische voorlichtingsdienst een industrieel imago voor ons land gaan opbouwen. DEN HAAG, 28-9. Het bedrag, dat naar raming in 1968 aan de aanleg, het onderhoud, de verbetering en de subsidiëring van werken op het ge bied van de waterkering en de wa terhuishouding zal worden besteed, verdt geraamd op f 243 miljoen. Daarvan is f 191 miljoen bestemd vcor de uit de Deltawet voortvloei ende werken en voorzieningen. Voor de verbetering van de wa ter beheersing is blijkens de memo rie van toelichting op de begroting van minister van verkeer en water staat uitgetrokken een bedrag van f 2 miljoen voor van rijkswege uit te voeren werken en een som van rend f 10 miljoen ter subsidiëring van door lagere publiekrechtelijke lichamen tot stand te brengen wer ken. TE KOOP: Eén B.M.W. 1800 Eén Ford Consul 315 Fén Opel Rekord Eén Fiat bestel (1350 kg) Eén Bitii scooter Autobedrijf P. A. REMEEUS Ouwerkerk - Tel. (01114) 473 Enige wollen Smyrna VLOERKLEDEN aoor groothandel op jaar beurs gebruikt; f 150,p. st. Grote maten. Niet van nieuw te onderscheiden. Evt. thuis te bezichtigen. Brieven nr. 2718 a h bureau van dit blad. BRUINISSE Zitdag voor pedicure op dinsdag 3 oktober a.s„ in in het Verenigingsgebouw, 9.30-17.00 uur. Mevr. VAN DER LOO telefoon (01100) 6873 Evangelisch Lutherse Gemeente Zierikzee Zondag 1 oktober, 10.00 uur ds. J. C. HAMEL uit Monnikendam Te huur: Een uienren, 400 hl. L. Flik- weert, Sluis weg 1, Nieuwer- kerk. b Bij een brand :n een kegelzaal in Genève zijn donderdagavond zes mensen omgekomen. n Gina Lollobrigida heeft bij de Vaticaanse Rota een verzoek inge diend tot ontbinding van haar hu welijk. De Italiaanse actrice, die al enige maanden gescheiden leeft van haar echtgenoot Milko Skofic. wilde niet zeggen welke gronden zij heeft aangevoerd. Veel puzzelaars en puzzelaarsters hebben zich weer op de opgave van vorige week geworpen, die blijkbaar geen al te grote moeilijkheden op leverde. Een flinke stapel inzendin gen was daarvan het 'gevolg. De eerste prijs is bestemd voor: mevr. I. de Munnik-Zijl, Dijk van Rcmmenede 4, Zonnemaire. De tweede prijs gaat naar: mevr. M. Leurs-Kwaak, Zweedse- straat 12, Ouwerkerk. De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. t.p.; 3. gans; 5. knap; 8. du; 10. arme; 13. fret; 15. ee; 16. dr; 17. la; 19. a.e.; 20. si; 21. aa; 22. ooi; 24. n.n.; 26. 'l.d.; 28. onder; 29. stier; 31. ala; 32. mom; 33. sloe; 34. stom; 36. pro; 37. ion; 39. soms; 42. deen; 45. lui; 47. dat; 48. sofia; 50. ecole; 52. dm; 54. te; 55. pil; 57. r.i.; 58. a.p.; 59. cp; 61. r.k.; 63. b.m.; 64. sr.; 65. knap; 67. etna; 69. ad; 70. page; 71. amen; 72. of. Verticaal: 1. ta; 2. prei; 3. ge; 4. nor; 6. nel; 7. p.f.; 8. deel; 9. ut; 11. me; 12. ego; 14. ra; 16. dadel; 18. animo; 20. slak; 21. an; 22. orde; 23. isis; 25. ne; 27. dame; 28. o.a.; 30. <rm; 33. s.o.s.; 35. min; 38. glad; 40. offer; 41. slap; 42. duel; 43. enorm; 44. stap; 46. is; 47. de; 49. o.t.; 51. li; 53. mond; 56. iel; 58. arno; 60. pa; 62. keg; 63. bom; 64. st; 65. ka; 66. p.p.; 67. en; 68.af. De nieuwe puzzel rr De nieuwe puzzel «luidt als volgt: Horizontaal: 1. soort graf; 4. klein plantje; 6. bloem; 10. in opdracht (afk.); 11. van af (afk.); 12. pers. voornaamw.: 14. voorzetsel; 15. zon negod; 17. niet stijf; 19. fris; 21. Nccrö-Brabant (afk.); 22. dunne; 24. goud (Fr.); 25. zangnoot; 26. voor; 27. Gode zij lof (Lat. afk.); 29. als volgt (afk.); 31. heilige (afk.); 32. jongens naam; 33. levenslucht; 35. hinder; 37. artikel (afk.); 38. muziekinstrument: 40. speelgoed; 42. bedekking; 45. deel v. d. week; 49. vogel; 51. hond; 53. vogel; 56. deel v. d. bijbel; 57. natuur- kundeterm (afk.); 58. eenh. v. kracht; 60. zangnoot; 62. Engels voegwoord; 64. stofmaat; 65. uitroep; 67. jongens naam; 69. ambtshalve; 70. soort bed; 72. rivier in Italië; 74. selenium; 75. zangnoot; 76. rivier in Italië; 77. do onbekende (afk.); 78. Duits pers. voornaamw.; 80. vlakte (Sp.); 81. drinkgerei; 82. keukengerei. Verticaal: 1. plaats in Italië; 2. zangnoot; 3. bundel; 4. omslag; 5. kinversiersel; 7. zangnoot; 8. tot en met (afk.); 9. mechanische mens; 11. omroepvereniging; 13. niet lang; 16. reeds; 18. soort onderwijs (afk.); 20. water in Friesland: 21. nummer (afk): 23. plaats in de Betuwe; 26. vreselijke ziekte; 28. lidwoord; 30. in- sekt; 31. beteuterd, teleurgesteld; 32. bevel; 33. voertuig; 34. inhoudsmaat (afk.); 35. rang i. h. leger (afk.); 36. meisjesnaam; 37. vogel; 39. onb. voornaamw.; 41. strik; 43. de somma van; 44. gewicht; 45. soort schip (afk.); 46. klein plantje; 47. sluiting; 48. gaeverneur-goneraal (afk.); 49. be denking; 50. bolgewas; 52. Frans voegwoord; 54. klaar; 55. jongens naam; 57. afhangend deel; 59. zuivel- werktuig; 61. boom; 63. Engelse ont kenning; 64. bijwoord; 66. Frans lid woord; 68. herkauwer; 70. deel v. h. hoofd; 71. ontvangstbewijs; 72. pevs- bureait; 73. lofdicht; 75. N.V. (Franse afk.); 79. grondtoon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 5