0LGA n jaar gratis vlees DE ZIERIKZEESCHE COURANT FRANSE STEM OVER DRIE GEWICHTIGE VRAAGSTUKKEN I costuum of jas Troepen in strijd met opiumsmokkelaars „DE MAGNEET" NAVO-conferentie in Ankara 0e Thant doet beroep op Israël en Egypte MATRASSEN Zware overstroming in Bihar (India) Linkse motie tegen Franse regering Het „negerkomplot" in Philadelhia Grafschenner aan het werk Geldinjecties in werkloosheidsgebieden hielpen niet NOODTOESTAND IN DE MEXICAANSE STAD HARLINCEN Belangrijke rede over Vietnam I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 29 september 1967 124sle jaargang Nr. 19871 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus tel. (01110) 2255, na f8.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes'- (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Autobotsing met fut (de gevolgen onder Nieuwer kerk Algemene V.N.-vergadering NEW YORK, 28-9. Couve de Mur- ville, de Franse minister van buiten landse zaken, heeft donderdag in de algemene vergadering van de Ver. Naties over Vietnam gezegd: als er zich geen nieuw feit voordoet, is het een eindeloze stryd die tot niets kan leiden. Zo'n nieuw feit zou de on voorwaardelijke stopzetting van de bombardementen kunnen zijn, waar na volgens Hanoi onderhandelingen mogelijk zijn. De enige regeling van het conflict die men zich kan voorstellen, aldus cie Franse minister, is terugkeer tot de Geneefse akkoorden van 1954. De zaak voorleggen aan de V.N. had geen zin, aangezien een van de mach tigste landen ter wereld partij is. Slechts een initiatief van dat land zou een nieuw licht, kunnen doen schijnen. Met Midden-Oosten Over het Midden-Oosten zei Couve, dat de enige oplossing gelegen is in onderhandelingen tussen de betrok ken landen. Dit stuit echter nog af Als een heer gekleed.... 5 met een op tegengestelde belangen en tradi ties. De ene partij moet haar over winning te boven komen en de ande re haar nederlaag. In beide gevallen is evenveel moed vereist. Alle partij en moeten in veiligheid kunnen le ven. De scheepvaart, het vluchtelin genvraagstuk en de grenzen moeten worden geregeld. Het Dnil.se vraagstuk Over het Duitse vraagstuk merkte de Franse minister op dat de ont wikkeling in da richting van ont spanning in Europa moet voortduren. Er moeten gunstige omstandigheden worden geschapen voor een brede Europese discussie, die moet leiden tot veiligheid voor allen, tot een vreedzaam Duitsland dat met al zijn buren op goede voet staat. De be noeming van een Roemeen tot voor zitter van de assemblee was een be wijs dat zich over het zogenoemde ijzeren gordijn heen normale betrek kingen beginnen af te tekenen. Men moet de handen ineenslaan voor de hulpverlening aan de ont wikkelingslanden. Voorrang moet worden verleend aan de instelling van grondstoffenmarkten. BANGKOK, 28-9. Birma,Laos, en Thailand hebben in alleryl troepen naar hun ncordelyk grensgebied ge zonden om te pogen een einde te ma ken aan de vechtpartijen tussen el kaar bestrijdende groeperingen ge wapende opiumsmokkelaars die al honderden mensenlevens hebben ge- eist. Rond 800 man Kwomintang-troe- pen nationalistische Chinezen die naar het zuiden vluchtten toen de communisten de macht in China overnamen - zouden zich langs de grens tussen Thailand en Birma in gegraven hebben nadat de politie van Thailand hun geen toestemming had verleend door Thailands gebied naar Laos te trekken. De Chinezen willen naar Laos om zich te wreken op gewapende concurrenten tegen Nieuwerkerk Poststraat 12. tel. (01114)265 Boeddhistische agitatie in Zuid-Vietnam SAIGON, 28-9. Militante fooed- dhistische leiders in Zuid-Vietnam hebben donderdagavond vóór het regeringspaleis een zitdemonstratie op touw gezet uit protest tegen er kenning van een meer gematigde groep als de wettige boeddhistische kerk. De betogers, die met gekruiste be nen op het gras zaten terwijl de po litie een kordon trok om de omge ving van het paleis, werden geleid door Tri Kwang, het hoofd van de militante boeddhistische groep, wier heftige agitatie tegen de regering vorig jaar door regeringstroepen werd neergeslagen. Boer uit boom MANILLA, 2S-9. Door tussen komst van president Marcos is een 48-jarige Philippijnse boer, Quirino Berja, uit een 20 meter hoge palmboom ge haald, waar hy al 58 dagen had doorgebracht uit vrees voor zijn dorpsgenoten die één van zijn zonen zouden hebben vermoord. De man was al die tijd met behidp van een mand aan een touw van voedsel voorzien door een buurvrotiw. Zijn „redding'* verliep niet gemakkelijk doordat Berja zich krachtig verzette. Hij is met uitputtingsverschijnselen in een militair hospitaal op genomen. ANKARA, 28-9. Het Amerikaan se besluli't een verdedigingsstelsel met raketten tegen raketten op te zetten, is volgens de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, geen schending van welke NAVO- overeenkomst dan ook. McNamara heeft donderdag in een toespraak tot de NAVO-conferentie in Ankara uiteengezet, waarom de V.S. deze verdediging, d'ie 1 miljard dollar zal kosten, en waarop in verschei dene NAVO-landen kritiek is uitge oefend, nodig heeft. McNamara heeft donderdag, bij aankomst in Ankara herhaald, dat het voorgenomen Amerikaanse de fensiesysteem op China is afge stemd en niet op de Sowjet-Unie. NEW YORK, 28-9. Secretaris-ge neraal Thant van de N.V. heeft don derdag een beroep op Israël en Egypte gedaan om in het gebied van het Suezkanaal de uiterste zelfbe heersing te betrachten. In dit gebied heeft woensdag een tankslag ge woed waarbij 50 mensen om het. le ven kwamen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's «SOCOCOOOSCOCCCOSOSOCCCC05 Zorg voor uw geweten en uw zenuwen zorgen voor zich zelf. :«oöcccooc<COSOOCCO5OOOCOK WAT ZEGT Dl &ILT wie zij kortgeleden een nederlaag hebben geleden. Naar schatting le ven er tussen de 5.000 en 6.000 ge wapende rebellen in niemandsland tussen de drie landen. Zij houden zich voornamelijk bezig met het smokkelen van opium dat veel geld oplevert en vaak leidt tot heftige vechtpartijen. NEW DELHI, 28-9. De overstro mingen in de Indische deelstaat Bi- har hebben ongeveer een derde van de oogst te velde verwoest en 7.5 miljoen mensen getroffen, aldus een mededeling van de eerste minister van Bihar, Mahamaya Prasad Sinha, op een persconferentie. Studentenbetogingen in Djakarta DJAKARTA. Voor de derde op eenvolgende dag hebben woensdag studenten in Djakarta een betoging gehouden om te protesteren tegen de stijgende prijzen voor rijst. Een duizendtal jongelieden verzamelden zich voor het bureau van het kabi net om verlaging van deze prijzen te eisen, die in de afgelopen maan den met ongeveer veertig procent omhoog zijn gegaan. Negen doden bij verkeers ongeluk in Griekenland ATHENE, 29-9. Op de weg tussen Saloniki en Veria zijn donderdag een tankauto en een autobus met landarbeiders met elkaar in botsing gekomen. Negen personen vonden de dood, acht. anderen werden ge wond. De Amerikaanse strijd macht in Europa WASHINGTON, 28-9. Wayne Mor- se, een democratische senator uit Oregonheeft donderdag gepleit voor vermindering van de Amerikaanse strijdmacht in West-Europa. Hij vond dat de regering geen bin nenlandse programma's moet opoffe ren om de verhoogde uitgaven voor de strijd in Vietnam te kunnen doen. terwijl zij 350.000 Amerikaanse mili tairen en hun gezinnen handhaaft in Europa, welk gebied niets te maken heeft met de oorlog in zuidoost-Azië. President Johnson heeft voorge steld de inkomstenbelasting met tien procent te verhogen, maar het con gres schijnt daar niet zoveel voor te voelen, als de regering niet bezui nigt op binnenlandse zaken, de cam pagne tegen de armoe, de aanleg van snelverkeerswegen en de verken ning van de ruimte. ISMAILIA. Overzicht van de hoofdstraat van de Egyptische plaats Ismailia na de Israëlische beschieting. Dezer dagen komt de Vlees Expres" in uw bus, de speciale krant over vlees. Let op rle prijsvraag! Win een der prijzen en eet een jaar lang gratis vlees en/of vleeswaren. (en/of vleeswaren) Zuidelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk een bui; zwakke tot matige zuidelijke wind; weinig verandering in temperatuur. 30 sept. Zon op 6.38. onder 18.22. Maan op 1.21, onder 17.33. 1 okt. Zon op 6.40, onder 18.19. Maan op 2.50, onder 17.50. 2 okt. Zon op 6.41, onder 18.17. Maan op 4.20, onder 18,04. Nieuwe maan: 3 okt. te 21.24. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 sept. 12.25 n.m. 1.04 v.m. 1.58 v.m. PARIJS, 28-9. De Franse commu nistische partij heeft donderdag haar instemming betuigd met het plan van de linkse federatie van Francois Mit terrand, om by de opening van de nieuwe parlementszitting volgende week, een motie van wantrouwen tegen de regering in te dienen De regering heeft op papier een meer derheid van slechts één stem in de Nationale vergadering. Het communistische centrale co mité heeft meegedeeld dat het zijn vertegenwoordigers in het parle ment opdracht heeft gegeven contact op te nemen met andere linkse af gevaardigden om gezamenlijk een motie tegen het sociaal-economische beleid van de regering op tafel te brengen. Daarin zou moeten worden gevraagd om intrekking van de re cente deci'eten, door de regering uit gevaardigd krachtens de speciale be voegdheden die haar door het parle ment voor een half jaar verstrekt Meisje (15 jaar) lileek verslaafd aan verdovende middelen DEN HAAG, 28-9. De afdeling „verdovende middelen" van de ze denpolitie in Den Haag heeft maan dag een 15-jarig meisje uit Amster dam aangehouden. Het meisje, dat een week tevoren van haar pleeg ouders was weggelopen, heeft be kend hasjisj te hebben gekocht. Verder bekende ze meermalen - en nagenoeg alle - verdovende midde len te hebben gebruikt en er aan verslaafd te zijn. Inmiddels is ze heengezonden. Ze wordt als patiënte beschouwd. Maatregelen via kinder politie en kinderrechter zullen wor den voorbereid. Eveneens zijn aangehouden de 21- jarige B. de K. en de 19-jarige kan toorbediende W. A. G. M., alsmede op dinsdag de 21-jarige E. P. M. en P. zullen worden voorgeleid, omdat ze hasjisj hebben verhandeld. De K., die het heeft gebi'uikt, is heen gezonden. Tegen allen is proces-ver baal opgemaakt. zijn. Deze periode is bijna verstreken. Premier Pompidou heeft woensdag gezegd dat zijn regering een geza menlijke linkse motie zou verwelko men als een gelegenheid om „het ab ces door te piükken", daarmee doe lend op dé samenwerking tussen de communisten en de linkse federatie, de grootste oppositiegroep waartoe de voornaamste socialistische partij behoort Dood door val uil boom BEUNINGEN, 28-9. Langs de van Heemstra weg te Beu ningen is de 19- jarige Th. Degen uit Beuningen tij dens het uitzagen van takken bij het rooien van een boom, uit de boom gevallen en ter plaatse overleden. PHILADELPHIA, 29-9. Het bu reau van de openbare aanklager in de Amerikaanse stad Philadelphia heeft donderdag verklaard, dat het komplot van een extremistische ne gerorganisatie die 1.500 stedelijke functionarissen uit de weg zou wil len ruimen, deel uitmaakte van een veel meer omvattend plan om Ame rikaanse steden door middel van te gelijk uitbrekende ongeregeldheden te verwoesten. Een functionaris van het bureau zei dat men over bewij zen beschikt voor deze stelling. 1 okt. 2 okt. BROUWERSHAVEN 30 sept. 12.22 n.m. 0.47 v.m. 1.37 v.m. n.m. 13.25 n.m. 14.15 n.m. n.m. 13.20 n.m. 1 okt. 2 okt. Doodtij: 29 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-9. Het K.N.M.I deelt mede: Nog steeds bevindt zich ten westen van Ierland een depressie, diè echter wel iets in betekenis is afgenomen. Boven Polen bevindt zich het centrum van een omvang rijk hogedrukgebied, dat zich uit strekt van de Azoren tot over de Alpen en zuid-Noorwegen. Aan de oostflank van dit hogedrukgebied wordt een zuidwestelijke stroming in stand gehouden. Hiermee wordt het komende etmaal een verander lijke bewolking meegevoerd, waar uit plaatselijk enige regen of een bui kan vallen. In het temperatuur- vc-rloop komt weinig verandering. BRUSSEL, 29-9. Op de nieuwe begraafplaats te Mechelen is een grafschenner aan het werk geweest. Hij wierp een dertigtal houten krui sen omver en schreef met blauw krijt op een der gedenkstenen o.m. „Groeten uit Weert". De grafschenner die eerder deze week graven vernielde op het kerk hof te Herenthals liet een soortge lijk opschrift achter. UTRECHT, 28-9. De injecties van viermaal honderd miljoen gulden die de overheid heeft gegeven om de werkloosheid in de probleemgebieden te bestrijden, hebben vrywel niets uitgehaald. Tot deze conclusie is de werkge- Iegenheidscommissie van het over legorgaan der drie vakcentrales ge- Ongekende hoeveelheden regen MARSEILLE. Prinses Beatrix en prins Claus brengen op het ogenblik een zeilvakantie door op de Middellandse zee. Op de foto het prinselijk paar aan boord van hun jacht „Groene Draeck". MEXICO, 28-9. De overstromin gen, veroorzaakt door de langdurige regenval na het passeren van de or kaan „Beulah", hebben de stad Har- lingen in Texas het ergst getroffen. De hele bevolking staat op het punt te worden geëvacueerd, omdat de duizenden vrijwilligers tevergeefs blijken te vechten tegen het water. Maandag brak er een dijk door van 120 meter lengte; met man en macht werden nooddijken opgeworpen. Het water drong echter door de riolen door tot achter de barricades, waar voor niet alleen zandzakken maar ook stenen en zelfs auto's waren ge bruikt. De stad Wordt nu bedreigd door nieuwe plagen: zwermen mus kieten en slangen die door het water zijn opgejaagd. Uit verscheidene andere plaatsen, zoals Corpus Christi en San Antonio, zal de bevolking eveneens moeten worden geëvacueerd. Slachtoffers en schade Volgens de jongste cijfers zijn 40 mensen bij de ramp omgekomen, van wie elf in Texas. Tweehonderddui zend mensen zijn dakloos en de schade bedraagt een miljard dollar (3,5 miljard gulden). Er is nog geen uitzicht op verbete ring: de weersverwachting meldt voortdurend onophoudelijke regen val. Sinds 1909 zijn in Mexico der gelijke massa's regen niet meer ge meten. In enige delen van het land is de afgelopen vijf dagen evenveel regen gevallen als anders in vijf jaar. Uit het grensgebied met de V.S. zijn 15000 mensen naar hoger gele gen grondgebied overgebracht Naar Texas zijn 23.000 Mexicanen ge vlucht. President Johnson heeft, tezamen met gouverneur Connally van Te xas, per vliegtuig het getroffen go- bied in ogenschouw genomen SAN ANTONIO. Texas, 29-9. Pre sident Johnson zal vandaag in San Antonio een belangrijke redevoering over de Vietnamese oorlog houden, zo heeft het Witte Huis meegedeeld. komen na een bezoek aan de noor delijke provincies, Limburg. Noord- Brabant en Overijssel. De heer Tjeerdsma zei op een persconferen tie in Utrecht, dat hij na afloop van dit bezoek somberder was gestemd over de situatie daar dan toen hij op reis ging. De centrale financiering van be paalde werkgelegenheidsprojekten door de overheid werkt volgens de commissie in de meeste gevallen niet als een injectie, omdat een deel van het geld wordt gebruikt voor consolidatie, terwijl met de rest al leen maar een versnelling van enige weken of maanden wordt bereikt in het ten uitvoer brengen voor reeds voorgenomen werken. Procuratiehouder verduisterde 20 mille DEN HAAG, 28-9. De 51-jarige procuratiehouder van de Amro-bank ,J. A. van W. uit Rijswijk (Z.H.) is door de Haagse politie aangehouden, verdacht van verduistering van twin tig mille aan effecten. De man heeft inmiddels bekend. De effecten verkocht hij; de op brengst besteedde hij aan zijn gezin. De verduistering vond plaats gedu rende de afgelopen twee jaar. Van W. liep tegen de lamp na een interne controle. Hij is gearresteerd en zou vrijdag (vandaag) worden voorge leid. De Amro-bank zal de bena deelde cliënten schadeloos stellen. De procuratiehouder is nooit eerder met de politie in aanraking geweest. Het onderzoek duurt voort.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1