BREDA BIER DE ZIERIKZEESCHE COURANT Miljoenen mensen getroffen door de overstromingen in Mexico J I wjL Nederlandse stap inzake Griekenland MATRASSEN VREDESPLAN VAN EBAN Explosie (na ruzie) verwoest huis Twintig doden bij treinongeluk Dienstweigering in Amerika KAMERBREED „DE MAGNEET" HEVIG ARTILLERIEDUEL AAN HET SUEZKANAAL Verkennende besprekingen „grote vier"-ministers buitenlandse zaken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2<5 september 1967 124ste jaargang Nr. 19870 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Gi» >rekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per week 55 cenU Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes'- (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Dc suikerbieteneampngne tc Zierikzee Dit nummer bestaat uit 12 pagina's MEXICO, 27-9. In het noorden van Mexico, b(j de Amerikaanse grens, zijn nu een miljoen mensen door de overstromingen getroffen. Drieduizend boeren zjjn geheel door het water geïsoleerd en moeten voor lopig aan hun lot worden overgela ten, alle pcgingen om hen met hef- schroefvliegtuigen te redden <>f te bevoorraden zün mislukt. In het grootste deel van Mexico is de toestand rampzalig, door de on afgebroken regenval blijft het watfer wassen. Vooral aan de kust van de Stille Oceaan is de toestand dinsdag verergerd. De grote autoweg van Mexico naar Acapulco is afgesneden, een brug over de Papagayo is wegge rukt. De wegen in dit gebied zijn alle yp een of meer punten door het water afgesneden. Twintig plaatsen in de staat Guerrero staan onder water, in de staat Michoacan zijn vier dorpen geïsoleerd. De meteorologische dienst heeft meegedeeld dat opnieuw stormactiviteiten te verwachten zijn langs alle kusten, van Colima tot Oaxaca. In de Golf van Mexico vormt zich een nieuwe wervelstorm, scheepvaart en kuststeden zjjn gewaarschuwd. Van Tampico tot Alvaradc ten zui den van de havenstad Vera Cruz staan talrijke plaatsen onder water. Het oostelijke deel van Mexico- stad staat eveneens onder water, in andere wijken zijn verscheidene ge bouwen door het water ondermijnd en staan op instorten. Malaria en tyfus dreigen, evenals in de andere delen van het land. In het gebied van Matamoros schijnt het wat beter te gaan, de regering is opgehouden, het water van de Rio Bravo zakt en de hefschroefvliegtui- gen konden hun werk beginnen, ge steund door een honderdtal kleine vliegtuigjes. nOM U A A f T7 n /In STRAATSBURG, 27-9. De Israë lische minister van buitenlandse za ken Abba Eban heeft woensdag de raadgevende vergadering van de raad van Europa een vredesplan voor het Midden-Oosten voorgelegd. Het plan is gebaseerd op het con cept vcor een Middellandse Zee-ge meenschap tussen de drie aan elkaar grenzende landen Israël, Libanon en Jordanië, met behoud van hun soe vereine rechten. Eban stelde een economische fusie voor van het Jordaanse Akaba en het Israëlische Eilath tot een ge meenschappelijk geëxploiteerde ha ven en demiiitarisering van het schiereiland Sinaï. Hy opperde voorts de kwestie van de Arabische vluchtelingen zowel re gionaal als internationaal op te los sen. Het is niet doenlijk dat één land dit probleem oplost, aldus Eban. SCHIPHOL. De zeven Nederlan ders, die een ruim twee maanden durende sportieve trektocht in het Himalaya-gebergte gaan maken, zijn woensdagavond van Schiphol via Brussel en New Delhi naar Katman- doe in Nepal vertrokken. APELDOORN, 27-9. Een woning werd totaal verwoest, twee of drie zwaar beschadigd en talrijke wo ningen liepen ernstige glasschade op bij een aardgasexplosie, die op de Flamingoweg in Apeldoorn plaats had. De Apeldoornse politie heeft een onderzoek ingesteld en is er vrijwel zeker van dat de hoofdbewoner van het totaal verwoeste pand, de heer T. de kranen van een kooktoestel en een gashaard heeft opengezet om zich van het leven te beroven. Om wonenden hebben verklaard dat ge durende de nacht- en ochtenduren T. en zijn echtgenote hevige ruzie hadden gehad. De hulp van de po litie was al ingeroepen, maar net toen de politiepatrouillewagen de Flamingoweg kwam inrijden, ex plodeerde de woning. Gebleken is dat de echtgenote van T. de woning reeds met haar kind had verlaten. T. zelf werd bij de explosie zwaar gewond. Omwonenden hebben hem uit het totaal vernielde huis gehaald. DEN HAAG, 27-9. De Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Raad van Europa te Straatsburg dr. J. Vixseboxe, heeft woensdag een verzoekschrift overhandigd aan de secretaris-generaal van de Raad van Europa waarin de Nederlandse regering bepaalde maatregelen van MONTERREY (Mexico). 28-9. Bij dc Mexicaanse stad Monterrey zijn woensdag een goederen- en een pas- sagierstrein met eikaar in botsing gekomen. Twintig personen vonden de dood, 70 anderen werden gewond. De oorzaak van de ramp is on bekend. WASHINGTON, 27-9. Het Ameri kaanse militaire hof van beroep heeft de vonnissen bekrachtigd van drie Amerikaanse militairen die ge weigerd hadden dienst te doen in Vietnam. Het 'hof bepaalde dat president Johnson de onbetwistbare bevoegd heid heeft om Amerikaanse militai ren naar elke plaats ter wereld te zenden. De drie militairen, de 26-jarige Denis Mora, de 21-jarige David Sa- mans en de 21-jarige James John son waren vorig jaar tot drie jaar dwangarbeid en oneervol ontslag uit de dienst veroordeeld omdat zij niet aan boord van een vliegtuig voor Vietnam hadden willen gaan. Voor de krijgsraad hadden zij verklaard niet inVietnam te willen dienen om dat zij de Amerikaanse deelneming aan de Vietnamese oorlog onwettig en immoreel vonden. Advertentie naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuvverkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 de Griekse regering onder de aan dacht brengt van de Europese com missies voor de rechten van de mens, aldus heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken medegedeeld. Op 19 september deelde minister Luns mee dat Nederland bij de Europese commissie voor de rechten van de mens een klacht over de Griekse regering zou indienen. Vliegtuigbotsing in V.S. JACKSONVILLE, Florida, 28-9. Bij de Amerikaanse stad Jacksonville zijn woensdagavond een marinevlieg- tuig en een privé-vliegtuig met el kaar in botsing gekomen. Zij stortten neer in een moerasachtig gebied op 25 kilometer van de stad. Gevreesd wordt dat de vijf inzit tenden van het marinevliegtuig om het leven zijn gekomen. Volgens een woordvoerder van de marinelucht- vaartbasis te Jacksonville was niets bekend over _.de identiteit van .het priw-vLiegtuig' erT over het lot van de inzittenden. ROTTERDAM. De P.T.T. gaat in Rotterdam een proef nemen, welke een belangrijke stap betekent naar de totstandkoming van een .automatisch mobilofoonnet. Veertig mobilofoonabonnees gaan de komende zes maanden als proef konijn' fungeren. Hun reacties zullen voor de P.T.T. van het grootste belang zijn bij de uitvoering van het kostbare project. TEL AVIV/CAIRO, 27-9. Langs het Suezkanaal van El Kantara in het noorden tot Suez in het zuiden wordt sedert woensdagmorgen een hevig artillerie-duel uitgevochten. Vier pogingen van de bestandscom missie van de Verenigde Naties om tot een staking van de stryd te ko men, hebben gefaald. De partijen beschuldigen elkaar er van de eerste schoten te hebben ge lost. Volgens de Israëlische lezing openden de Egyptenaren het vuur op een Israëlische patrouille op 15 km ten zuiden van Ismailia, waarna ook Egyptische tanks gingen schieten. Cairo zegt dat een Israëlische pant serwagen de eerste schoten Iostte, waarna de Israëlische artillerie Is mailia ging beschieten. Uit verdere mededelingen blijkt dat de artillerie van beide partijen aan de beschietingen deelneemt en dat de strijd zich verder langs het kanaal uitbreidde. Na twee uur leek de V.N.-commis- sie in haar opzet te slagen en zweeg het geschut" enige tijd om later mei grote hevigheid de strijd te her vatten. Volgens een Egyptisch legercom muniqué vielen aan Egyptische zijde reeds één dode en drie gewonden en aan Isrëlische zijde verscheidene do den en gewonden. Een Israëlische woordvoerder zei dat zes Israëliërs zijn gewond. Egypte maakte tenslotte nog melding van de vernietiging van Israëlisch oorlogsmateriaal, waaron der artillerie, luchtdoelgeschut en een tank. TEL AVIV. 27-9. Woensdagmiddag laat is een einde gekomen aan het ar tillerie- en tankduel1 tussen Israëli sche en Egyptische troepen aan het Suezkanaal, dat de hele dag had ge duurd. Van de zijde van de Ver, Naties wa ren zes pogingen gedaan om een staakt-het-vuren -tot stand te bren gen, aldus heeft een Israëlische le- gerwoordvoerder in Tel Aviv gezegd. Hij wees het mislukken van deze po gingen aan de Egyptenaren. Volgens een bekendmaking van het Israëlische leger zijn een Israëlische militair en een Egyptische spoorweg- employe uit de door Israël bezette plaats El Arisj om het leven geko men. Negen Israëlische militairen en twee burgers werden gewond. Veranderlijke bewolking Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk een bui; in de nacht en och tend hier en daar mist; aanvankelijk weirig, later matige wind uit zuide lijke richtingen; ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 29 scpl. Zon op 6.36, onder 18.24. Maan op onder 17.12. Nieuwe maan: 3 okt. te 21.24. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 sept. 10.52 v.m. 23.42 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 sept. 10.53 v.m. 23.32 n.m. Doodtij: 29 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 28-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Ten westen van Ierland ver plaatste de kern van een depressie zich iets in zuidwestelijke richting, terwijl een gebied van hoge lucht druk zich handhaafde boven onze omgeving, het Alpengebied en Ita lië. Tussen deze twee systemen blijft in de bovenlucht een zuidwestelijke stroming staan, waarin kleine sto ringen vergezeld van wat regen of een onweersbui worden meegevoerd. De depressie breidt zijn invloed in oostelijke richting uit, waardoor in onze omgeving de onstabiliteit wat zal toenemen. Vannacht kan er weer op verschillende plaatsen mist ont staan. Morgen overdag worden op nieuw zonnige perioden verwacht, maar plaatselijk kunnen ook weer enkele buien tot ontwikkeling ko men. In het temperatuurverloop wordt weinig verandering verwacht. Advertentie VERENIGDE NATIES, NEW YORK, 27-9. - De ministers van buiten landse zaken van de „grote vier" hebben op uitnodiging van secreta ris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties, voor het eerst sinds b\jna twee jaar een gezamenlijk gesprek gehad. Tijdens het „werkdiner", dat Thant hen en de V.N. vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Engeland, Rusland en Frankrijk had aangebo den, kwam volgens de woordvoerder van Thart de toestand in hel Mid den-Oester., de kwestie-Cyprus en dc door Thant geopperde mogelijk heid van privévergaderingen van de Veiligheidsraad op ministerieel ni- Volgens in Hongkong aangeko men reizigers zijn in Kanton de af gelopen dagen 4.000 mensen aange houden. Voor het grootste deel zou den het ontsnapten uit werkkampen zijn, die in de stad van roof leefden. De toestand in Kanton zou overi gens normaal zijn. Israel TIJUANA (Mexico). Twee moeders troosten hun dochtertjes, die in het zie kenhuis zijn opgenomen na het eten van brood, waarin een insectenbestrij dingsmiddel bleek te zijn terecht gekomen. Hierdoor kwamen veertien kinderen om het leven en werden 250 mensen met ernstige vergiftigings verschijnselen in ziekenhuizen opgenomen. Van de zieken verkeert een honderdtal in levensgevaar. Hoe het middel in het brood is terecht geko- men, is nog niet bekend. Aanslagen in TEL AVIV, 27-9. In de strook van Gaza is een trein ontspoord door een dynamictontploffing. veroor zaakt 'door terroristen van de El Fa- tah-beweging. Een spoorwegbeamb te werd gewond. In het gebied is een uitgaansverbod van kracht. In Ramle op 20 kilometer van Tel Aviv werden dinsdagavond twee auto's en verscheidene huizen door een bomaanslag vernield. H'icrbij liep niemand letsel op. veau ter sprake. De kwestie-Vietnam werd „niet specifiek" behandeld en de besprekingen waren slechts „ver kennend". Toch was de secretaris generaal „zeer tevreden" over het resultaat van het onderhoud, aldus de woordvoerder. Hij gaf te kennen dat de besproken onderwerpen door Thant zelf naar voren waren ge bracht. De ministers namen na afloop har telijk afscheid van elkaar, maar me den de wachtende verslaggevers. De Rus Andrei Gromiko antwoordde ontkennend ^p de vraag of Vietnam ter sprake was gekomen. Nieuw tijdschrift: „Ouders van nu" AMSTERDAM. 27-9. In Amster- dam is een nieuw tijdschrift ten doop gehouden dat de titel zal dra gen „Ouders van nu". Het blad is bedoeld als een „vak blad voor ouders" dat samengesteld zal worden door een redactie, die Hi.jgc-staan worcll door een (weten schappelijke) raadgevende redactie en een wetenschappelijke advies raad. De bedoeling is vragen die bij ouders leven te behandelen en door het verstrekken van adviezen de zelfbeslissing van de ouders te sti muleren en vergemakkelijken. De ruime wetenschappelijke achter grond is gekozen in de hoop via het blad conclusies van wetenschappe lijk onderzoek op begrijpelijke wij ze bij het publick te brengen on uit de besloten sfeer der wetenschaps mensen te trekken. Hoe een Brabander zijn zuiden ziet. Ik voel me d'r best zeg. Ik zou d'r niet graag vandaan willen. Ja, ook vanwege m'n biertje. Breda natuurlijk! Maar ik heb gemerkt dat ze 't boven de rivieren ook schenken als je d'r maar op let. En dat doe ik dan ook. Fijn als ze 't hebben. Brouwerij De Drie Hoefijzers sinds 162B i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1