0LGA DE ZIERIKZEESCHE COURANT S.E.R. ADVISEERT VERLENGING OPZEGGINGSTERMIJN Aanmoedigingsprijs jong Zeeuws talenl Gesprek Rusk-Gromiko Kinderen slachtoffer van vergiftigde melk Prinses Margriet in verwachting - Baby omstreeks eind april verwacht MATRASSEN Weer rassenonlusten in de Ver. Staten Instrument voor de ontwikkelingshulp Gouden eremedaille voor prins Bernhard WAT UQT VI 61 IJ mantel of japon j „DE MAGNEET" j Gebied in Texas (zo groot als Engeland) en groot deel van Mexico onder water ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 26 september 1967 121ste jaargang Nr. 19869 WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Git trekening 137677. Redakteur: M. J. 8ij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes'' (max. 4 regels) I 1,25 per sluk. Iri dit nummer: Stadhuis in Smalstad wordt zetel der gemeente DF.N HAAG, 26-9. De sociaal-eco nomische raad heeft de minister van justitie geadviseerd de thans gelden de opzegtermijnen voor werknemers te verlengen, maar op andere wijze dan in het wetsontwerp tot wijzi ging van het Burgerlijk Wetboek wordt voorgesteld. Het verschijnsel van de sluiting van een aantal bedrijven in 1966 was voer de toenmalige minister van jus titie, mr. Struycken, aanleiding tot beraad met zijn ambtgenoten van economische zaken en van sociale zaken en volksgezondheid over de vraag of de belangen der bij sluitin gen betrokken werknemers betere bescherming behoeven. Het wetsont werp, dat in januari j.l. bij de Twee de Kamer is ingediend, strekt ertoe de positie van de werknemer, voor zover die in het burgerlijk wetboek Biiincnkorl aanmelding mogelijk MIDDELBURG, 25-9. Nog dit jaar zullen Gedeputeerde Staten van Zee land voor de eerste maal de „aan moedigingsprijs jong Zeeuws taient op het gebied van kunsten en weten schappen" toekennen. Daarvoor kun nen in aanmerking komen beroeps- be-oefenaren van enige tak van kunst of wetenschap die in Zeeland wonen en aan het begin van hun car rière staan. Ook kan de prijs worden toegekend aan een jonge kunstenaar of weten schapsbeoefenaar, die in Zeeland heeft gewoond. In dat geval moet echter een duidelijke band met deze provincie kunnen worden aange toond. De aanmoedigingsprijs zal bestaan uit een geldbedrag van f 1.500,-. Aan de besteding ervan kunnen bepaalde voorwaarden worden verbonden. Dit houdt verband met het karakter van de prijs, die in de eerste plaats is be doeld als een financiële ruggesteun bij het opbouwen van de loopbaan. Gedacht kan worden aan een bijdra ge in de kosten van een studiereis, aan het aanschaffen van een instru- Olympische Spelen direct op kleuren-t.v. LONDEtf, 25-9. De Olympische Spelen van Mexico zullen het vol gend jaar direct en in kleur op de televisie te volgen zijn. De beelden zullen via een satelliet in de Euro pese huiskamers komen. ment, gereedschap of materiaal, aan het inrichten van een studio of ate lier, aan de uitgave van' een letter kundig werk of een wetenschappe lijke publikatie enz. Voor dit jaar zal de sector muziek worden aangewezen. Dit betekent dat jonge Zeeuwse beroepsmusici (uit voerend musicus, componist, dirigent of leraar), die aan het begin van hun carrière staan, zich kunnen aanmel den of aangemeld kunnen worden als gegadigden voor de aanmoedigings prijs 1967, bij Ged. Staten van Zee land, St. Pietersstraal 42. Middelburg. NEW YORK, 26-9. De Amerikaan se en Russische ministers van bui tenlandse zaken Dean Rusk en An- dré Gromiko, hebben maandag avond in Rusks hotelsuite in New York een onderhoud gehad. Over het gesprek is niets meege deeld, maar aangenomen wordt dat de belangrijkste wereldkwesties aan de orde zijn gekomen. - is geregeld op twee punten te verbe teren. Een daarvan is de opzegter mijn die ten opzichte v<jn werkne mers van vijftig jaar en ouder be hoort te worden in acht genomen. De minister stelde voor de opzegtermijn voor de werkgever te verlengen met dertien weken als de arbeider op de dag van opzegging de leeftijd van vijftig jaren heeft bereikt. De sociaal-economische raad, die het advies in zijn besloten vergade ring van vrijdag j.l. heeft vastgesteld, merkt er in op dat aan het wetsont werp kennelijk ten grondslag ligt de zienswijze dat primair de werkgever een grote verantwoordelijkheid draagt voor de werknemer als mens die voor zijn bestaan afhankelijk is van inkomen uit loondienst. Een andere zienswijze kan daar tegenover worden gesteld n.l. dat het moeilijk plaatsbaar zijn van de ou dere werknemers een algemeen maatschappelijk vraagstuk is. Het is dan niet juist de toevallige werkge ver dit risico voor een deel te doen dragen. Deze zienswijze kan wel tot de conclusie leiden dat er goede grond is voor een collectieve voor ziening ten behoeve van oudere werknemers b.v. de kosten van een verlengde opzegtermijn te verzeke ren. Nog een andere zienswijze is dat de werkgevers een bijzondere ver antwoordelijkheid dragen voor die oudere werknemers die door een lang dienstverband in psychisch en eco nomisch opzicht een binding met het bedrijf hebben gekregen. De sociaal-economische raad is van oordeel dat een verlenging van de opzegtermijn in het licht van het al gemene vraagstuk van de moeilijke plaatsbaarheid van oudere werkne mers een beperkte betekenis heeft. Het voorstel in het wetsontwerp zal naar de raad vreest meer nadelen voer de. oudere werknemers met zich meebrengen dan voordelen. TIJUANA (Mexico), 26-9. In de Mexicaanse grensstad Tijuana z(jn 14 kinderen gestorven na het drin ken van melk die besmet was met gevaarlijke bacteriën, aldus de po litie. Zeker 23 andere kinderen zouden door het drinken van de melk zeer ernstig ziek zijn geworden, terwijl DEN HAAG, 25-9. Namens H.K. H. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven deelt de Rijksvoor lichtingsdienst mede, dat prinses Mar griet in verwachting is. De heuglijke gebeurtenis wordt tegen eind april verwacht. Prinses Margriet voelt zich goed. Zij is voorlopig niet voornemens in haar dagelijks programma veel wij zigingen te brengen. In haar repre sentatieve verplichtingen zal zij zich beperken. De prinses staat onder normale controle van haar huisarts. In over leg met hem heeft zij prof. Plate te Utrecht als specialist aangezocht. UTRECHT, 25-9. Prof. dr. W. P. Plate uit Utrecht, die als specialist is aangesteld bij de bevalling van prin ses Margriet in april van het volgend jaar. gaf geen enkel commentaar op zijn bijzondere opdracht. ,.Ik heb in april van dit jaar mijn leergeld be taald. Tegenover de pers zeg ik niets meer", zo zei hij maandagavond te gen een verslaggever van het A.N.P. Prof. Plate kon niet zeggen of de ge boorte in Apeldoorn dan wel in het academisch ziekenhuis in Utrecht zal plaatsvinden. NEW YORK, 26-9. - Tijdens het 83ste gala-jaardiner van de Holland Society in New York heeft prins Bernhard maandagavond de gouden eremedaille van deze vereniging in ontvangst genomen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ook een onbekend aantal volwasse nen onwel zou zijn geworden. De meeste slachtoffers waren jonger dan vier jaar. De melk was maandag morgen verkocht en toonde in de loop van de dag haar gevaarlijke samenstelling. De gezondheidsdienst te Tjiuana heeft de overblijfselen van de partij in beslag laten nemen en de bedrijfs leider van drie zuivelbedrijven in de omgeving zijn ter ondervraging ent boden. Noord-Vietnam krijgt kosteloos wapens van Rusland MOSKOU, 23-9. De Sowjet-Unie zal in 1968 aan Noord-Vietnam vliegtuigen, raiketten, luchtdoelge schut, artilleriewapens, lichte wa pens en munitie en uitrusting, voer tuigen, olieprodukten en andere goederen leveren, die noodzakelijk zijn voor de verdere uitbreiding van de verdedigingskracht en de econo mische ontwikkeling van Noord- Vietnam, zo is in Moskou meege deeld aan het slot van de besprekin gen tussen de Sowjet-leiders en vertegenwoordigers van Hanoi. In het communiqué wordt niets gezegd over de omvang van de le veranties, wel dat zij kosteloos zijn. HILVERSUM. Donderdag' 28 september zal de NCRV-t.v. het toneelstuk „De Rechtvaardigen" van Albert Camus op het scherm brengen. Hier een scène uit dit spel met Caro van Eyck als de groothertogin en Julien Schoen- aerts als Yanek Kaljajeiv. NEW YORK, 25-9. Voor de twee de achtereenvolgende dag hebben zich zaterdag in Maywood, een voor stad van Chicago, rassenonlusten voorgedaan. Een protest van egerscholieren te gen de verkiezing van vijf blanken als de beste leerlingen van een mid delbare school leidde tot vechtpartij en als gevolg waarvan het stadsbe stuur een avondklok instelde. Za- Suriname'» oudste inwoonster 109 jaar PARAMARIBO, 25-9. Maandag jl. werd de oudste inwoonster van het 'koninkrijk, mevrouw P. Mattes-Be- renos. 109 jaar. Vanwege haar zwakke gezondheid werd deze dag rustig gevierd. Zij heeft drie kin deren gehad, waarvan een zoon en een dochter nog in leven zijn. Op haar 100ste verjaardag werd zij ereburgeres van Suriname. RUSCOVE. Bij Ruscove in de buurt van Bratislava in Tsjecho-Slowakije zijn belangrijke archeologische vondsten gedaan zoals deze fundamenten van een tempel voor Jupiterdie volgens archeologen in de achtste eeuw gebouwd werd door de Romein Harionus De Holland Society is een vereni ging, waarvan uitsluitend Ameri kaanse ingezetenen lid kunnen zijn die in directe en mannelijke lijn af stammen van de Nederlandse kolo nisten die zich vóór 1976 in Amerika vestigden. De onderscheiding werd in 1922 in gesteld. Zij wordt elk jaar toegekend aan een Amerikaans ingezetene van Nederlandse afstamming, die zich op bijzondere wijze verdienstelijk heeft gemaakt. Zo ontvingen o.a. president Herbert Hoover, Henry Ford, gene raal Lucius D. Clay en admiraal Rickover deze onderscheiding, die nu bij wijze van hoge uitzondering voor het eerst aan een Nederlander is toe gekend. De prins wees erin zijn tafelrede o.m. op dat „wij, als volkeren maar ock als naties, vooruit moeten zien. zonder evenwel verleden én tegen woordige tijd uit het oog te verlie zen, bewust van het verband dal daartussen bestaat". DEN HAAG, 20-9. Het voorko men van een langer durende econo mische ontspanning maakt een gro te inspanning nodig van al diegenen die verantwoordelijkheid dragen voor het functioneren van het econo mische proces, aldus de minister van economische zaken, mr. L. de Block, in de toelichting op zijn begroting. DEN HAAG, 25-9. De regering wil een instrument in het leven roe pen om de totstandkoming van parti culiere investeringen in ontwikke lingslanden, in de vorm van dochter ondernemingen Joint Ventures etc. te stimuleren, aldus blijkt uit de toe lichting op de begroting van het mi nisterie van financiën, die is gepu bliceerd. Deze maatschappij zou hiertoe ook leningen op de kapitaalmarkt moe ten kunnen opnemen, zo zegt minis ter Witteveen voorts. De regering is bereid deze lenin gen tot 15 miljoen gulden te garan deren. Overleg' over dit plan - waar voor samenwerking met het bedrijfs leven is vereist: wordt gevoerd met de Nederlandse overzeese financie- Man door vlag gedood BERLIJN, 25-9. De piloot van een hofschroefvliegtuig, dal tijdens een militaire vertoning in eer. stadion in west-Berlijn met een Britse vlag overvloog, moest het dundoek laten schieten omdat 'het vliegtuig door een plotseling opstekende harde wind gevaar liep neer te storten. De Union Jack. vijftig bij dertig meter en verzwaard met een stuk ijzer kwam in het door tachtigdui zend mensen bevolkte stadion te recht waar hij tien toeschouwers verwondde. Een van hen is zondag overleden. i r-CCOOCCCCCCCOCCCCCOÖCCCOK We vervreemde i van mensen, die om de achting van mensen, die ons gelegen laten liggen YwWf/y^ terdagavond kwam het tot nieuwe ongeregeldheden toen negers, in strijd met het uitgaansverbod, een vergadering hielden om een boycot van de school te bespreken. Toen el ders een politieman met een pistool schot een neger verwondde, die hij van diefstal verdacht, betekende dit de vonk in het kruitvat. Onmiddel lijk b2-alcen straatgevechten uit en er vielen gewonden. De politie, die om versterking van andere korpsen heeft gevraagd, verrichtte dertig ar restaties. In Aurora, 60 km van Chicago, du ren d,e ongeregeldheden al bijna een week voort. Zij begonnen toen de ge meenteraad een voorstel voor gelij ke rechten bij de huisvestiging van negers verwierp. De Indiase autoriteiten hebben in het 'ka'der van hun campagne voor een vermindering van de bevol kingsaanwas aan gevangenen slraf- verlaging beloofd als zij zich laten steriliseren. ringsmaatschappij en de Nationale Investeringsbank. De bedoeling is dat de met deze taak belaste maat schappij een programma kan uitvoe ren waarin door het verstrekken van financieringsmiddelen en het ver strekken van bijdrage in de aanloop kosten van investeringsprojecten tot stand kunnen worden gebracht die van rechtstreeks belang zijn voor het ontwikkelingsland. Minder warm Verwachting tot woensdagavond: Vanavond en vannacht tijdelijk enige regen of een bui; morgen overdag opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer; matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest; minder warm. 27 sept. Zon op 6.33, onder 18.29. Maan op 22.41, onder 16.03. 28 sept. Zon op 6.35, onder 18.26. Maan op 23.56, onder 16.43. Laatste kwartier: 26 sept. te 22.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE; 27 sept. 8.01 v.m. 20.35®n.m. 28 sept, ,9.16 v.m. 22.05 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 sept. 7.59 v.m. 20.31 n.m. 28 sèpt." 9.17 Vm. 22.01 n.m. Doodtij: 29 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 26-9. Het K.N.M.I. deelt mede: In de warme en vochtige lucht die met een zuidelijke wind naar ons land stroomt, liep de tem peratuur maandag in het zuidoosten op tot ongeveer 26 graden, In Frank rijk werden zelfs temperaturen van 27 tot 30 graden bereikt. Voor het weer van woensdag is een oceaan front dat behoort bij een vrij diepe depressie ten westen van lei-land van belang. Dit front dringt verder op in oostelijke richting en kan Ne derland in de nacht van dinsdag op woensdag met enkele buien of enige regen passeren. Woensdag overdag worden opklaringen verwacht, waar bij het op de meeste plaatsen droog weer zal zijn. De overwegend matige wind ruimt van zuid naar zuidwest, terwijl de temperaturen lager zullen zijn dan dinsdag. EDE, 26-9. Maandagmiddag is de 85-jarige mejuffrouw Ch. J. H. van Aaken dood in de huiskamer van haar woning in Ede aangetroffen. Ze bleek te zijn ovei-leden aan kool- monoxydevergiftiging. Ah een dome gekleed met een van 5 Nieuwerkerk Kerkstraat 10. tel. (01114) 265 „Beulali" sing woest tekeer CORPUS CHRISTI (Texas), 25-9. Dc overstromingen als gevolg van hevige regenval na het overtrekken van de orkaan Beulah hebben b(jna één derde van Texas - een gebied zo groot als Engeland - en een groot deel van Mexico onder water gezet. Ongeveer een miljoen mensen zijn van de buitenwereld afgesneden. Amerikaanse hefschroefvliegtuigen en amfibievoertulgen voeren in hoog tempo levensmiddelen, kleding en medicamenten naar de getroffen ge bieden. In de opvangcentra voor Mexicaanse vluchtelingen in Texas is men de tel kwijt geraakt. In de vallei van de Rio Grande kan het uitgebreide stelsel van afwate ringskanalen het water nog maar nauwelijks verwerken. Zondag werd het werk aan de verhoging van de dijken zeer ernstig belemmerd door duizenden nieuwsgierigen. Bij MsAllen (Texas) nam een dui zendtal mensen de vlucht toen de dijk doorbrak, maar de nationale garde slaagde er later in het gat te dichten. Hefschroefvliegtuigen eva cueerden mensen uit laaggelegen ge bieden van Matamoros en Camargo, maar de voorgenomen massa-evacua tie van de 175.000 inwoners van Ma tamoros en Reynosa werd voorlopig afgelast. Men vreest nog wel dat de ze steden en Bronsville in Texas ge vaar lopen als het water verder mocht stijgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1