DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zuidvietnamese studenten wensen staking van bombardementen Vierduizend zilveren dukaten gevonden in wrak van de „Liefde" (1711) Verolme heeft enorm bouwplan voor Rotterdam Prijzen van olie en benzine verlaagd bij Aantal slachtoffers nam toe in 1966 KAMERBREED „DE MAGNEET" 8 8 v-wr 1EQT 0E BIL T Nederlands schip redt opvarenden van Zuidslavisch schip Trein rijdt zevenjarige jongen voeten af MORRIS Zeeland's commissaris startte bouw van een zoetwaterfabriek HI ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 25 september 1967 124ste jaargang Nr. 19868 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jaonewekken 11, Zierikzee, postbus tel. (01110) 22SS, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Gi» irekening 13 7677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2Q38. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 7,15; per wenk 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes"' (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Optreden tamboer- en trompetterkorps Veteranenlegioen Brief aan Johnson SAIGON, 24-9. Studenten van vier Zuidvietnamese universiteiten hebben zondag tijdens een openbare bijeenkomst in Saigon een open brief aan president Johnson gericht met de volgende eisen: 1. beëindiging van de Amerikaanse inmenging in de Vietnamese binnen landse aangelegenheden, daar de pro blemen van Vietnam slechts door de Vietnamezen zelf geregeld kunnen worden; 2. onmiddellijke beëindiging van de vijandelijkheden, te beginnen met een staking van de bombardementen op Noord-Vietnam, om tot vrede door onderhandelingen te komen; 3. hulp - zonder bijgedachten - door ontwikkeling van de economie en de sociale en culturele vooruitgang. Regeling met Nederland LONDEN, 24-9. Naar zondag is bekendgemaakt zijn deze zomer 4.000 zilveren dukaten gevonden in het wrak van de „Liefde", een schip van de Oostindische compagnie dat op 7 november 1711 ter hoogte van de Shetland-eilandcn, ten noorden van Schotland verging. Men schat de huidige waarde van de dukaten op 600.000 gulden. Men gelooft dat er ROTTERDAM, 23-9. Scheepsbou wer C. Verolme gaat aan de Nieuwe Waterweg in Rotterdam twee dok ken en een helLing bouwen geschikt voor de bouw van schepen tot 850. 000 eon. Verolme meent dat Neder land als enige land dan de concur rentie tegen de Japanse werven kan voeren .Hij is overigens van plan om met de Japanners tot overeen stemming te komen en zal zo spoe dig mogelijk een ibezoek aan Japan brengen. Het is de bedoeling de helling gelijktijdig te bouwen met het schip, zo zei Verolme naar aan leiding van de bouw van de 240.000 ton metende Esso-tankers. nog ongeveer 600.000 munten op de bodem van de zee zijn. Een woordvoerder van de Neder landse ambassade in Londen ver klaarde dat onderhandelingen met de Nederlandse regering, juridisch eige naresse van het schip, gaande zijn over een regeling waarbij de Britse duikers hun werk kunnen voortzet ten tegen betaling van een bepaald percentage van de opbrengst. De woordvoerder zei dat er „nogal wat geld" aan boord van de „Liefde" was toen het schip verging. Er waren driehonderd bemanningsleden aan boord. Op één na verdronken zij al len. De Britse schatjagers begonnen hun onderzoekingen in 1965. Al spoe dig werden enige munten gevonden. Pas deze zomer sloeg men een grote slag. De operaties verliepen onder de grootste geheimhouding. Zoals bekend werden enige dagen geleden ongeveer 1.500 zilveren goud stukken gevonden in het wrak van het achttiende-eeuwse Britse schip „Association", nabij de Scilly-eilan- den. „Als de president van de Verenigde Staten deze eisen niet aanvaardt, zullen wij de Verenigde Staten eer der als een binnendringende natie dan als een bevriend land beschou wen". De bijeenkomst werd door onge veer duizend studenten bijgewoond die de universiteiten van Saigon. Da- lat, Can Tho en de Boeddhistische universiteit vertegenwoordigden. Af gevaardigden uit Hoe-E en Danang waren niet in staat geweest te komen De studenten zonden secretaris-ge neraal Oe Thant van de Verenigde Naties eveneens een open brief waar in zjj zeggen „te hopen dat u (Thant) niet zal nalaten uw autoriteit en prestige aan te wenden om het Viet namese volk te helpen, dat strijdt voor zijn soevereiniteit". „Wij hopen dat de problemen van Vietnam zullen worden opgelost overeenkomstig het verlangen van het-Vietnamese volk en niet om aan de belangen van enige andere mo gendheid tegemoet te komen die door een verkeerde politiek bij Vietnam betrokken is". „Frauduleuze verkieziugen" De studenten die ook werden toe gesproken door de advocaat Troeong Dinh Dzoe (vredeskandidaat tijdens de presidentsverkiezingen) protes teerden tegen de „frauduleuze ver kiezingen". Na afloop werd een betoging in het centrum 'van Saigon gehouden die zonder incidenten verliep. Zij veer den leuzen mee waarin beëindiging van de strijd werd geëist, maar de politie greep niet in. Doden vliegtuigongeval ROME, 23-9. Een Westduits par ticulier vliegtuig dat sinds donder dagavond op een vlucht van Frank fort naar Nice werd vermist is in noord-Italië gevonden. Het was bij Saluzzo, 60 km ten zuiden van Tu rijn, verongelukt. Alle zes inzitten den verloren hierbij het leven. Het toestel was eigendom van de West- Duitse industrieel Quandt, een stief zoon van Hitiers minister van pro paganda Joseph Goebbels. DEN HAAG, 22-9. Overleg tus sen het ministerie van economische zaken en vertegenwoordigers van industrie en handel in aardoliepro- dukten heeft geleid tot een vermin dering van de tjjdeljjke toegestane prijsverhogingen in verband met de situatie in het Midden-Oosten. Deze prijsverlaging is ingegaan op zater dag 23 september j.L De prijsverlaging bedraagt voor: stookoliën f 10,- per ton; bitumen f 10,- per ton; vliegtuigbrandstoffen iVz cent per liter; autobenzines Vz cent per liter; autogas, gasolie, huis brandolie 1 en 2 en dunne stookolie 1 cent per liter. De prijsverlaging is het gevolg van de verbetering in de ontwikkeling van de aanvoerkosten van ruwe olie in Nederland, die voortvloeit uit het feit dat eerder dan mocht worden verwacht en in stijgende mate weer olie uit het Middellandse Zeegebied Verbond voor Veilig Verkeer UTRECHT, 23-9. Het aantal ver keersslachtoffers is ook vorig jaar weer toegenomen (van 2.479 in 1965 tot 2.612 in 1966). Er zijn dan ook nog geen aanwij zingen, dat de op steeds meer ken nis en inzicht gebaseerde propagan da en voorlichting een zodanige in vloed uitoefenen op het Nederlandse publiek, dat er sprake is van een zichtbare verbetering. Toch zijn al deze inspanningen niet vergeefs, want indien er geen pogingen zouden worden ondernomen om een gunsti ger verkeersbeeld te bereiken, dan zou de situatie aanzienlijk slechter zijn. Dit staat in het jaarverslag van het Verbond voor Veilig Verkeer over 1966. Volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek steeg het aantal zwaar gewon den het vorig jaar met 5,7 procent ten opzichte van 1965 (38.826 tegen 41.043). Ook het aantal licht gewon den nam toe. namelijk van 23.061 in 1965 tot 24.266. Er is nog één radarboot op de Rijn, de „Oscar Huber", die 45 jaar in dienst is. Eens had het schip 150 zusterschepen. Motorschepen kwa men er voor in de plaats, maar als het heel druk is wordt de „oldtimer" (eigenlijk een sleepboot) weer eens onder stoom gezet. Tot vijf volgela den aken (5000-6000 ton) trekt het schip met haar oliegestookte ketels en de grote schepraderen, nog altijd moeiteloos stroomopwaarts. Anders maakt het pleziertochtjes. en via pijpleidingen naar het Mid dellandse zeegebied kan worden aangevoerd. De voortduring van de sluiting van het Suezkanaal en de situatie in Nigeria maken een verdere prijsver laging voorshands niet mogelijk. Advertentie naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75,3.80,3.90. 4.00. 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIK WEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 DURBAN-DEN HAAG, 24-9. Het Nederlandse vrachtschip „Schiekerk" heeft zondag alle veertig opvarenden gered van de 7.401 ton metende Zuid- siavische vrachtboot „Trebinje", die in de Indische Oceaan voor de kust van Natal in brand was geraakt. Militante boeddhisten hebben zondag in Saigon de ongeldigheids verklaring van de jongste presiden tiële en senaatsverkiezingen geëist-, alsmede uitstel van de verkiezingen voor de tweede kamer van volgende maand. „Deelerwoud" aangekocht AMSTERDAM, 23-9. De Vereni- ging tot Behoud van natuurmonu menten in Nederland heeft het 1000 ha grote bos- en heidegebied „Dee lerwoud," op 'de Veluwe gekocht voor een bedrag van acht miljoen gulden. Dit gebied, dat particulier terrein was en derhalve voor het publiek gesloten was, zal in het ko mend voorjaar worden opengesteld. Het ligt ten noorden van Arnhem, tussen „de hoge Veluwe" en het na tionaal park Veluwe Zoom, waar door een groot aansluitend recrea tiegebied is ontstaan. Het rijk en de provincie dekken een belangrijk deel van de aankoop som. Er ontbreekt echter nog twee miljoen. BREDA, 24-9. Op de beveiligde spoorwegovergang aan de Vught- straat in Breda is zaterdagmiddag om tien over een het zevenjarig jon getje G. van der P. aangereden door een goederentrein. Het kind, dat bei de voetjes werd afgereden, is opgeno men in het St. Ignatiusziekenhuis in Breda. Z\)n toestand is levensgevaar lijk. Het ongeluk gebeurde doordat de spoorbomen te vroeg zijn openge gaan. Een goederentrein uit de rich- Dit nummer bestaat uit 6 pagina's WOOOOOCCCCOKOC6MOCO 8 X Het enige dat men met liegen den X spri niet geloofd te wor men de waarheid /vacccc Te Antwerpen werd de tweede assemblagefabriek van General Motors feestelijk in gebruik gesteld. De foto toont de kop van een openingsstoet, die bij de ingebruikstelling, door het bedrijf trok. De zwaarste olifant uit deze „rijdende paradewas een super craper", een reusachtige machine - 24 ton staal en 296 paardekrachten - die bestuurd werd door de charmante secretaresse Anne Verstraeten (26), voor de gelegenheid gestoken in een zilverkleurig pilotehpak. „De reus was met één pink te temmen", zei ze na de rit. Bij de reddingsoperatie kwam de eerste stuurman van het Nederland se schip, de 37-jarige C. J. Brouwer uit Heüoo, eohter om het leven. Hij had zich aan een touw laten zakken om een verbinding tot stand te bren gen met de sloepen, waarin de Zuid- slaven de gehele nacht hadden door gebracht. Doordat het touw losschoot verdween de heer Brouwer in de gel ven. Enige opvarenden van de „Trebin je" die geheel is uitgebrand, hebben ernstige brandwonden opgelopen. De „Schiekerk", een 9.830 ton metend schip van de Vereennigde Nederland se Scheepvaart Mij, zette koers naar Durban. De „Trebinje" had aanvankelijk een verkeerde positie opgegeven, schip van de Vereenigde Nederland vrachtschip, „De Karachi", dat zich naar de opgegeven plaats begaf, niets kon vinden. Moessonoverstroming in India NEW DELiHI, 23-9. Tengevolge van overstromingen in de Noordin- diase staat Bihar zijn tot dusver 15 mensen om het leven gekomen en duizenden woningen vernield. In het gebied van de hoofdplaats Patna en de stad Ga ja, die tot voor kort door droogte en voedseltekort werden ge teisterd, viel in ruim een etmaal een halve meter regen. Spoorbomen te vroeg open ting Tilburg, volgens de normale dienstregeling, was juist gepasseerd. De bomen gingen open, maar op dat moment naderde uit tegenovergestel de richting een extra goederentrein, die niet in de normale dienstrege ling is opgenomen. De overwegwach ter was over het passeren van deze trein ingelicht. De spoorwegrecher che stelt, in samenwerking met de recherche van de Bredase gemeente politie, een onderzoek in. De spoor- wegwaohter is na het ongeluk naar huis gestuurd. Dezelfde temperaturen Verwachting lot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking met nu en dan enige regen maar ook enkele op klaringen; meest matige zuidelijke wind en aanhoudend vrij warm. 26 sepl. Zon op 6.31, onder 18.31. Maan op 21.40, onder 15.09. Laatste kwartier: 26 sept. te 22.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 sept. 7.14 v.m. 19.32 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 sept. 7.09 v.m. 19.28 n.m. Doodtij: 29 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Op de Atlantische oceaan ten noordwesten van Ierland be vindt zich een diepe depressie, ter wijl zich boven midden- en zuid- Europa een 'hogedrukgebied hand haaft. Tussen beide druksystemen staat een zuidelijke tot zuidweste lijke luchtstroming, waarmee vrij warme lucht wordt aangevoerd. Kleino storingen die via de Golf van Biscaye en Frankrijk naar het noordoosten trekken brengen ook in ons land af en toe wolkenvelden, waaruit plaatselijk wat lichte regen valt. In deze situatie komt het ko mende etmaal maar weinig veran dering. Het blijft dan ook vrij warm weer met een overwegend matige zuidelijke wind. Nasser wil vreedzame regeling PARIJS, 23-9. President Nasser heeft aan president de Gaulle een boodschap doen toekomen, waarin hij hem dank zegt voor de houding van het Franse staatshoofd tijdens de Israëlisch-Arabische strijd. De boodschap werd overhandigd door de Egyptische minister van buitenland se zaken. dr. Mahmoed Riad. Deze verklaarde na afloop van het onder houd met de president, dat Egypte hoopt op een vreedzame regeling van het conflict door bemiddeling van de Verenigde Naties. TEL AVIV. De Israëlische minis ter van voorlichting, Galili, heeft zondag voor de radio verklaard, dat de regering de ontwikkeling van ter rorisme in het bezette deel van Jor danië verwachtte, maar dat zij de toestand goed in de hand heeft. Advertentie QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Verdampervat geplaatst TERNEUZEN, 22-9. De commis- raris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, heeft vrijda.gmiddag in de Nieuwiicuzenpoldcr b(j Terneuzen het eerste verdampervat geplaatst voor een zoetwaterfabriek. Het ligt in de bedoeling dat deze voor Europa unieke installatie eind 1968 in be drijf komt. De fabriek zal 30 miljoen liter ge distilleerd water per dag gaan pro duceren. Deze hoeveelheid wordt ver kregen door verdamping van zee water uit de Westerschelde in twee onafhankelijk van elkaar werkende verdampereenheden. Elke eenheid bestaat uit een reeks achter elkaar geplaatste verdampervaten, waarin zeewater onder een druk van drie atmosfeer tot 120 graden C. wordt verhit. Om de installatie rendabel te maken is de waterfabriek gecombi neerd met een elektrische centrale van 25 megawatt. Hete stoom pas seert eerst de turbines van de elek triciteitscentrale en wordt vervolgens in de waterfabriek benut om zee water te verhitten. Voor de bouw van de combinatie centrale-waterfabriek, werd opdracht gegeven door de Provinciale Zeeuwse Elektriciteits Maatschappij. De ver damperinstallaties voor de waterfa briek werden ontworpen en gebouwd door Werkspoor in Amsterdam. De waterproduktic zal voorname lijk worden gebruikt om in Zceuws- Vlaandcrcn de behoefte aan indu- stricwater te dekken. De snelle in dustrialisatie van dit gebied heeft de vraag naar water enorm doen stijgen. Om in de behoefte te kunnen voor zien heeft de waterleidingmaatschap pij Zeeuws-Vlaanderen reeds spaar bekkens naar west-Brabant gelegd. Hét eindprodukt van de waterfa briek is overigens niet zonder ver dere bewerking voor menselijke con sumptie geschikt. Het zal worden ge distribueerd via een afzonderlijk lei dingnet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1