DE ZIERIKZEESCHE COURANT BEROEP V.S. OP V.N.-LEDEN VOOR VREDE IN VIETNAM Ziindapp 1968 A. VAN HESE j Luchtmacht stelt zich in op „vogelkracht" Prins Claus stelde Billiton in bedrijf j Naadloos tapijt Heugafelt tegels j TUINMAN ZOON Thaise troepen in Vietnam aangekomen OLGA MATRASSEN s WAT 1EQT DE bilt O v C3 Periodieke bijeenkomsten Veiligheidsraad j KAMERBREED „DE MAGNEET" l ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i-ij<la>£ 22 Koplemhei' 1967 124ste jaargang Nr. 19867 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, postbus tel. (OHIO) 2255, na 18.00 uui: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman L Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Zeelandiq-bedrijfsbijeenkomst te Zierikzee Algemene vergadering V.N. NEW YORK, 21-9. De Amerikaan se V.N.-afgevaardigde, Arthur J. Goldberg, heeft donderdag in de Al gemene vergadering alle V.N.-leden verzocht hun invloed aan te wenden om te helpen het Vietnamese conflict met vreedzame middelen tot oplos sing te brengen. De V.S. zullen naar de standpunten van de V.N.-leden met respect luisteren; het conflict moet zo snel mogelijk worden opge lost. Een militaire oplossing is het antwoord niet, de V.S. streven er niet naar deze op te leggen, maar zullen evenmin toestaan dat Noord- Vietnam een militaire oplossing op legt aan Zuid-Vietnam. LS 50 Super 5 Een bromfiets van bijzondere klasse! Wondermooi is de nieuwe lijn; nu met 13,5 liter tank; in drie 5 kleuren leverbaar. - Kom nu s 5 meteen even kijken! Uw dealer is: Weststraat 5 - Zierikzee j Paratyfus in Beieren ULM, Beieren, 22-9. 340 arbeiders van een industriële onderneming in het Beierse Ulm hebben paratyfus. De gezondheidsdienst van de stad heeft meegedeeld, dat niemand in levensgevaar verkeert en dat de epi demie zich niet verder uitbreidt. Hoe de besmetting is veroorzaakt, is niet bekend. Gevangenen namen wraak JOHANNESBURG, 22-9. Vier ge-* vangenen kregen donderdag genoeg van het uitzitten van hun langdu rige straf in de cellen onder het pa leis van justitie in de Zuid-Afri kaanse stad Boksburg. Zij overvielen hun cipier, grepen zijn revolver, stormden de rechts zaal binnen en vuurden schoten af op rechters, getuigen en politieman nen, die in doodsangst onder de ban ken doken. De agenten schoten terug tot zij versterking kregen en de uitbrekers konden overmeesteren. Na het ge vecht, waarbij twee politiemannen en twee gevangenen verwondingen opliepen, werden in de muren van de zaal twaalf kogelgaten gevon den. Hagenaars gaan bos aanleggen DEN HAAG, 21-9. In de „Uithols- polder" kunnen Hagenaars volgend jaar zelf een stukje bos gaan aanleg gen. De gemeente laat ieder die mee wil doen helemaal vrij; zij beperkt zich slechts tot het aangeven van de plaats van het bos, het beschikbaar stellen van materiaal en het geven van deskundige voorlichting. Dit is te lezen in de algemene toelichting bij de gemeentelijke on.twerp-begro- ting voor 1968. De V.S. zijn bereid in Genève of een andere geschikte plaats „op ieder tijdstip" aan de conferentietafel te gaan zitten. Onderhandelingen of be sprekingen kunnen voorafgegaan worden of worden vergemakkelijkt door wederzijdse besprekingen op militair gebied. De V.S. blijven ech ter vastbesloten Zuid-Vietnam te helpen bij het verdedigen van zijn recht op eigen lotsbeschikking door vreedzame middelen en zonder ge weld van buiten, zei Goldberg. Wat de verklaring van secretaris generaal Oe Thant betreft, dat Hanoi onderhandelingen zal beginnen wan neer de V.S. ophouden met bombar deren, zei Goldberg dat de Noord- vietnamezen openlijk alleen maar gezegd hebben dat „het mogelük zou •zijn" dat er onderhandelingen zouden komen waneer er geen bommen meer vallen. Zekerheid daarover heeft de V.S. van niemand gekregen. Aan de regeringen die Hanoi steu nen vraagt Goldberg wat zij zullen doen wanneer de V.S. de eerste stap doet en met bombarderen ophouden en hoe zij hun invloed zullen gebrui ken voor een vreedzame oplossing. China in V.N.? De Amerikaanse gedelegeerde ver zette zich niet tegen het plaatsen van het lidmaatschap van (communis tisch) China op de agenda. Hij zei evenwel, dat nationalistisch-China één van de oprichters van de vol kerenorganisatie is en het volste recht heeft in al haar organen zit ting te hebben. Goldberg betwijfelde het nut van een nieuw debat, maar vertrouwde erop, dat de kwestie op haar merites zal worden beoordeeld en dat de rechten van nationalis tisch-China gehandhaafd zullen wor den. J Het is weer I rek tijd DEN HAAG, 21-9. De enige we ken weer begonnen najaarstrek van vogels over ons land heeft geleid tol extra waakzaamheid bij de Konin klijke Luchtmacht. Naar schatting trekken elk najaar een honderd mil joen vogels van het noorden van Eu ropa naar het zuiden. Die trek houdt rekening o.a. met klimatologische omstandigheden en zo kan het ge beuren dat men enige dagen lang zeer veel overtrekkende vogels waar neemt, maar dat een volgende dag haast geen vogels passeren. Brand gesticht in eigen woning VENLO, 21-9. De gemeentepoli tieke Venio heeft de 43-jarige A. van R. aangehouden, verdacht van opzet telijke brandstichting in zijn woning te Venio. Bij onderzoek bleek hij zondag j.l. de brand te hebben ge sticht in samenwerking met de 22- jarige W. C. uit Afferden. Door snel ingrijpen van de brandweer brandde echter alleen de slaapkamer, waarin de brand was ontstaan, uil. VLISSINGEN, 21-9. Gisteren (donderdag) heeft prins Claus te Vlis- singen officieel de nieuwe fabriek van Billiton M T Chemische indu strie N.V. in bedrijf gesteld. Vlaggen van veertien bij deze ge beurtenis vertegenwoordigde landen wapperden aan de rand van het ter rein, waarover honderden genodig den een rondgang maakten. Nadat prins Claus door een druk op de knop het eerste vat uit de pro- duktie van BMT had gevuld, wenste hij aLle betrokkenen van har-te geluk met deze grote dag, waaraan hij toe voegde dat de vestiging van deze in dustrie uitstekend paste in de ont wikkeling van het Scheldebekken tol een zeehavengebied van alure, welke ontwikkeling de laatste jaren een be langrijk element van het nationale ruimtelijke beleid van de Nederland se regering is geworden. Jf.rJttt:..... Tussen het dreunende lawaai van het verkeer langs de hoge flats in de buurt van het station Zoo in Westberlijn klinkt soms een kreet op die diep uit het bos schijnt te komen. Het is het brullen van de herten die m de brons tijd zijn. En precies als in de vrije natuur bespeurt de koning van het bos in de dierentuin de instinctmatige onrust, wil hij met medeminnaars vechten en paren Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De politie in Norfolk demonstreerde een nieuw wapen tegen aanvallers: de agentrechts, die zijn collega met een groot mes „aanvalt" krijgt hier de volle lading van een spuitbus traangas in zijn gezicht. Het nieuwe wapen is klein, gemakkelijk te hanteren, betrekkelijk onschuldig en effectief. Bij de Koninklijke Luchtmacht wordt op het ogenblik elk uur een vogelintensiteitswaameming telegra fisch naar alle bases gezonden. Die intensiviteit wordt bepaald aan de hand van radarwaarnemingen die fo tografisch worden vastgelegd. Naar analogie van de schaal voor dc- vo- gelintensiviteit 5 en 6 hebben be perkingen in het vliegen en vllegge- bieden tot gevolg. VliegintensiviteÜ 7 en 8 een stillegging van laagvliegen enz. De laatste weken is al eens vlieg- intensiviteit 6 van kracht geweest, zodat in bepaalde gebieden het laag vliegen niet meer was toegestaan, af hankelijk van de „vogelkracht"' ver- wachtingen worden oefeningen uit gevoerd. Komt tijdens een oefening een verwachting met een hoger cij fer binnen dan wordt de oefening dienovereenkomstig gewijzigd. De „vogelkracht" verwachtingen spelen een rol bij de vluchtvoorbe- reiding en bij de vluchtuitvoering. Dezer dagen hebben op de Wad deneilanden burgers vrijwilligers vo gelwaarnemingen gedaan terwijl vaandrig drs. P. van der Wielen, armtholoog bij de Koninklijke Lucht macht op het navigatiestation noord in Den Helder de vogeltrek op lange afstand-radar waarnam. Doel van deze proefneming was de visuele waarnemingen te vergelijken met hetgeen de radar toonde. Schipper was (erg) boos BRUSSEL, 21-9. Een Nederlandse schipper maakte zich te Thon-Sam- son (bij Namen) tijdens een huise lijke twist zo kwaad, dat hij aller lei voorwerpen overboord in de Maas begon te smijten. Tot hij be merkte dat hij ook een koffertje in het water had gesmeten dat al zijn spaarduiten bevatte. Zonder zich te bedenken dook hij het koffertje na, doch hij 'geraakte in moeilijkheden en kon maar net door een collega gered worden. Het schatkoffertje kon overigens na enige tijd ook ge borgen worden. 6.000 man personeel van bus diensten en ondergrondse in Mon treal zijn in staking gegaan. De be stuurders die op het ogenblik 2,77 dollar per uur verdienen, eisen 3,50 dollar. Nieuwe beschuldiging inzake Kennedy-moord NEW YORK, 21-9. Jim Garrison, officier van justitie van New Orleans die een nieuw onderzoek instelt naar de moord op president Kennedy, heeft donderdag in New York gezegd dat een „handjevol steenrijke psycho tische miljonairs opdracht hadden gegeven voor de moord op president John F. Kennedy en daarvoor hebben betaald. „Volgens Garrison waren leden van het politiekorps van Dallas nauw bij de moord betrokken en speelden sommige leden van de Witrussische gemeenschap in Dallas een rol in de samenzwering. De officier van jus titie van New Orleans zei dit in een op de band opgenomen vraaggesprek voor de „Columbia Broadcasting System" dat dinsdagavond zal wor den uitgezonden. Hij zei dat de mil jonairs leden zijn van de minutemen of de John Birch Society, uiterst rechtse anti-communistische organi saties. Tot de moord óp Kennedy was besloten omdat de groepen geloofden dat de president „uitverkoop hield voor de communisten". Advertentie Nylon tapijt Esconyl tapijt a Lana tapijt Tredfort tapijt s ALLES voor uw vloeren bij MOL 19 ZIERIKZEE TELEFOON 2887 De Amerikaanse opperbevelhebber in Vietnam, generaal William West- moreland, die de militairen verwel komde. verklaarde dat de troepen binnen enkele weken bij operaties zullen worden ingezet. Het Thaise contingent zal later worden versterkt met 800 man. Hun belangrijkste taak is bescher ming te verschaffen aan de Zuidviet- namezen die in dorpen werken aan het pacificatieprogramma van de re gering. Ruim 50 Thaise piloten dienen reeds drie jaar in de Amerikaanse en Zuivietnamese luchtmacht en sinds een jaar bemannen 300 Thailanders een klein transportschip en een pa trouilleboot die dienst doen in de Vietnamese kustwateren. SAIGON, 21-9. Met een Ameri kaanse troepentransportschip zijn vandaag 2.200 Thaise militairen van het „Koninginnecobra" regiment in Saigon aangekomen om deel te ne men aan de strijd in Vietnam. Geesteszieken genazen door bomontploffingen CAIRO, 21-9. Een uitgesproken heilzame invloed schijnen de Israëli sche bomaanvallen tegen militaire doelen aan de rand van de Egypti sche hoofdstad Cairo gehad te heb ben. Het Caïrose blad Al Acliram meldt althans, dat 2.500 geesteszieke patiënten van het Abbassia-zieken- huis in de drie maanden sinds het uitbreken van de Israëlisch-Arabi- sche oorlog genezen naar huis gezon den konden worden. Zij zouden in de uren van het luchtalarm en de verduistering ten dele hun sinds vijf a vijftien jaar verduisterde geestkracht herwon nen hebben. Bijzonder gunstig was de invloed van het luchtalarm op patiënten met een gespleten bewustzijn en die genen, die hun herinneringsvermo gen verloren hadden. De schok van de bomontploffingen en van het luchtdoelgeschut maakte, aldus het Egyptische blad, hen gezond. Driehonderdvijftig patiënten, die bijna opgegeven waren, zouden on der deze buitengewone omstandig heden genezen zijn. Vrees voor gevaar, aldus heeft een arts van genoemd ziekenhuis gezegd, zou de oorzaak van de plotselinge genezing geweest zijn, waarbij de patiënten hnn geheugen terugkre gen en waarbij hun gespleten be wustzijn verdween. Britse spion Blake in cle Sowjet-Unie LONDEN, 21-9. Er zijn zeer dui delijke aanwijzingen dat de Britse meesterspion George. Blake thans in de Sowjet-Unie is. Blake werd in mei 1965 wegens spionage voor de Sowjet-Unie tot 42 jaar veroordeeld. In oktober vorig jaar ontsnapte hij uit de Londense gevangenis Worm wood Scrubs. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken zei donderdagavond dat op 4 sep tember een Ier, die zich bekend maakte als Sean Bourke, zonder pa pieren bij de Britse ambassade in Moskou aanklopte. Hij vertelde dc vlucht van Blake uit Engeland te hebben geregeld en vroeg inlichtin gen om naar Engeland terug te ke ren. Door middel van foto's is aan het licht gekomen dat de man inder daad Scan Bourke was. x Men moet alleen die vrpuio rot O eohtgenote kiezen, die men o tot vriend zou kiezen wanneer q zij een man was. tSCCCCCCCOSCCCOSOCCCOQCOOOC Verwachting tot zaterdagavond Minder wind Opklaringen maar vooral in het noor den van het land ook enkele buien; overwegend matige westelijke wind; ongever dezelfde middagtemperatu- ren als vandaag. 23 sept. Zon op 6.26, onder 18.38. Maan op 20.02, onder 11.39. 24 sept. Zon op 6.28, onder 18.36. Maan op 20.24, onder 12.52. 25 sept. Zon op 6.30, onder 18.33. Maan op 20.56, onder 14.04. Laatste kwartier: 26 sept. te 22.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 sept. 5.48 v.m. 17.54 n.m. 24 sept. 6.12 v.m. 10.20 n.m. 25 sept. 6.42 v.m. 18.53 n.m. BROUWERSHAVEN: 23 sept. 5.29 v.m. 17.45 n.m. 24 sept. 25 sept. 5.58 v.m. 6.32 v.m. 18.14 n.m. 18.47 n.m. Doodtij: 29 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-9. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen 24 uur trok een depressie van de Golf van Biskaje over Frankrijk en Duitsland naar de Oostzee. Vooral in het zuiden en oosten van ons land viel daarbij vee) regen, op sommige plaatsen zelfs meer dan 20 mm. Deze depressie trekt geleidelijk verder in noordoos telijke richting terwijl een rug van hoge luchtdruk zich over Spanje en Frankrijk naar het noordoosten uit breidt. De lucht die met westelijke wind naar ons land wordt aange voerd is onstabiel van opbouw zodat er buien tot ontwikkeling komen. Met de nadering van de rug van hoge luchtdruk zal echter vooral in het zuiden wan ons land de buiigheid geleidelijk afnemen. Ook de druk verschillen zullen hierbij afnemen zodat de wind af gaat nemen tot matig of zwak. Vannacht kan hierbij de tempera tuur tijdens opklaringen dalen tot lagere waarden dan de afgelopen da gen. De middagtemperaturen zullen nie*t veel verschillen van die van vandaag. Bedoeling van diner NEW YORK, 21-9. Het werkdiner dat secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties volgende week dinsdag zal aanbieden aan de minis ters van buitenlandse zaken van de „grote vier" (Frankrijk, Engeland, de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie) houdt direct verband met een sug gestie die Thant onlangs deed, om artikel 28 van het V.N.-handvest nieuw leven in te blazen, dat voor ziet in periodieke bijeenkomsten van de Veiligheidsraad. Dit althans menen waarnemers in New York. Be periodieke bijeen komsten zouden in de praktijk neer komen op regelmatig overleg tussen de grote mogendheden over .bran dende vraagstukken. Oe Thant's voorstel - vervat in een rapport - werd met reserve ontvan gen, maar men meent dat de secre- Schade door storm in Mexico MEXICO, 21-9. De wervelstorm „Beufah" heeft woensdag de noord oostkust van Mexico reusachtige schade toegebracht, m het bijzonder de 100.000 zielen tellende grensstad Matamoros en minstens zes andere plaatsen in dat gebied. Een twintig duizend mensen zijn in de richting van de stad Monterrey gevlucht. taris-generaal de kwestie wil door zetten. Hij zou het zijn plicht achten niet alleen het contact tussen de grote mogendheden te bevorderen, maar hij zou hen bovendien voor ogen willen houden dat de toestand voor wat betreft „de oorlogshaarden Vietnam en het Midden-Oosten en de onrustbarende kloof tussen de rijke en de arme landen in een kri tiek stadium is gekomen en dat er iets gedaan moet worden". Advertentie S naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, j 4.00. 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIK WEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 I Bruinisse - tel. (01113)470

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1