(Marine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Nasser verliest steun van leger een *9Tlodinette verdwijnt Minder waterschappen met ruimer arbeidsveld! De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. India's bevolking PREMIE SPAARPLAN E.E.G. verwaclit record-graanoogst ik los nog steeds evenveel af, maar toch gaat het me f 100,- minder kosten... ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 september 1967 Nr. 19866 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Prompt nadat bekepd was ge maakt dat de Egyptische maarschalk Abdel Hakim Amer een eind aan zijn leven had gemaakt, kwamen uit Cairo ook berichten dat presi dent Nasser was afgetreden. Dat waren weliswaar onjuiste berichten, maar ze tekenen wel dat de dood van Amar niet zomaar het eind is van een veldheer die net een verplet terende nederlaag heeft geleden en die de natie maar graag zo snel mo gelijk vergeet. Tot midden juni was Amer vice- president, de tweede man in Egypte. Gelijk met Nasser bood hij drama tisch zijn ontslag aan, maar Nas ser bleef op verzoek van het volk" toch en Amer werd vervangen. Kort voor de Arabische topconferentie van Khartoem lekte uit dat in Cairo een poging van officieren was ver ijdeld om Nasser met een staats greep af te zet.ten en Amer werd genoemd als een der voormannen. Hij werd ook gearresteerd en hij slikte zijn vergif toen hij over die coup moest worden ondervraagd. Hetgeen men wel op kan vatten als een erkenning dat hij inderdaad ge poogd had Nasser omver te werpen althans zelf zijn oude positie te heroveren. Vriend van Nasser Maar Amer was meer dan een vi ce-president en opperbevelhebber. Hij was ook een nauwe vriend van Nasser en het lijdt geen twijfel dat juist hel samenspel tussen deze twee mannen de basis is geweest voor de hele Egyptische revolutieDie werd weliswaar geleid door Nasser, maar voor de onmisbare rugdekking door de strijdkrachten zorgde Amer. Zo als die ook de ondankbare taak op zich nam als vertegenwoordiger van Nasser in Syrië het bewind uit te oefenen in de korte tijd dat die lan den samen de Verenigde Arabische Republiek vormden. De oude vriend van de militaire academie was de man die de verwezenlijking van Nassers plannen mogelijk maakte. Dat is niet alleen veranderd door dat hij nu van het Egyptische to neel is verdwenen, maar nog meer Advertentie V/er middelen in één tablet waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox helpen snel en... doen wonderen f Nog een historische foto uit Ooster- land. De Sint-Joostdijk in vroeger dagen. door het feit dal hij kennelijk voor de mislukte coup bijval kon vinden in de kring van Egyptische officie ren. Zwakkere positie Dat maakt het hachelijk voor Nas ser: er leeft kennelijk in zijn leger een stemming om hem verantwoor delijk te stellen voor de enorme ne derlaag tegen Israël. Waarschijnlijk op goede grond: Amer en de zijnen zouden begin juni de conclusie heb ben get roken dat Israël haast wel over moest gaan tot een verrassende aamml en ze zouden Nasser hebben bezworen die niet af te wachten maar dan liever zelf de aanval te openen, Nasser, die vertrouwde, dat hij langs diplomatieke weg zijn doel wel zou bereiken zonder een schot te lossen wees dit af. Naar nu blijkt ten onrechte. De officieren verbittert het dat de feitelijke schuldige door kan gaan de grote volksleider te spelen en zij gesmaad worden als de schuldigen. Amers coup is dan wel mislukt, maar Nasser weel nu ook dat hij er niet meer op kan rekenen - zoals vroeger dat zijn leger hem door dik en door dun volgtEn dat maakt zijn positie veel en veel zwakker dan alleen door het verlies van een vriend. BERGEN OP ZOOM. Na een in val in een onbewoonbaar verklaar de woning tegenover de brandweer kazerne te Bergen op Zoom, waar jongelui 's nachts en overdag hun tijd zoet brachten, heeft de politie van Bergen op Zoom de bende te pakken gekregen, die de laatste tijd in West-Brabant verschillende in braken heeft gepleegd. NEW DELHI, 19-9. De bevolking van India telt op het ogenblik bij na 511 miljoen mensen en neemt met 13 miljoen per jaar toe, zo is officieel in New Delhi bekendge maakt. Jaarlijks worden bijna 21 miljoen kinderen geboren, maar acht mil joen sterven jong. Van de 90 mil joen echtparen hebben 56 miljoen minstens drie kinderen. Feuilleton door Frank van Falckenoort Hij stopte rustig zijn pijp en even later rookte hij, onafgebroken kij kend naar het restaurant. Als ze daar nu op hun gemakgaan eten, heb ik voorlopig nog de tijd. Maar zo lang iheb ik geen geduld meer. Dan ga ik naar binnen en neem het tweetal mee naar Dorringen. Moe ten ze op het bureau maar eens tekst en uitleg geven. Eigenaardig, ik had het niet achter die Blinkers gezocht. Zo zie je maar weer, dat je je van tijd tot tijd in de mensen vergist. Die Van Viersen bijvoor beeld heb ik eigenlijk nooit helemaal vertrouwd. Het verhaaltje, dat hij opdiste, over die eerste nacht en ochtend, heb ik aanvankelijk maar half geloofd. Nu ben ik geneigd het onvoorwaardelijk te accepteren en Van Viersen helemaal uit te scha kelen. Als je toch nagaat, dat ik zelfs aan een moord heb gedacht. Er was in elk geval een mooie kans voor die visser, want wie komt er in deze tijd naar het Woldmeer? Aan de andere kant zullen wel meer vissers zitten, maar die kunnen niet zien, wat er gebeurt bij de huisjes. Of ze zouden een sterke verrekijker moeten hebben. Nu ben ik van me ning, dat die Van Viersen de kwaad ste niet is. I'k acht hem zelfs niet in staat een vrouw kwaad te doen. Laat-ie nu honderd keer een repu tatie hebben, een slechte zelfs op het gebied van vrouwen, maar zo iets zou hij vast niet doen. Als ik nu maar 'begreep, wat dit betekent. Is het waar, dat die Blin kers examen moet doen? Het kan. want in deze maand zijn er heel wat examens. Maar hij kan zijn hoofd ook wel wat op de mouw gespeld hebbenoch nee, dat komt toch altijd uit; bent u geslaagd, meneer Blinkers? Nee ,ik ben gezakt. Jeetje wat sneu.... Ben je mal.... die man is niet het type om te liegen. Maar neem eens aan, dat die Bep op de een of andere wijze kontakt heeft gezocht met meneer de onder wijzer. Dat kan telefonisch gebeurd zijn bijvoorbeeld. Naar Dorringen of naar Veerbergen. Dat hij daarom in de richting van de stad is gere den om haar op te pikken. Dat moet haast wel. En wat zijn ze nu van plan? De koffer van het meisje staat nog altijd in de wagen. Ze zullen binnen wel babbelen. Waar over? Gaan ze er samen van door? Wat is de bedoeling van dit alles? Nu kan ik best naar binnen gaan en zeggen; Zo juffrouw Kaars, hier bent u dus. U bent al meer dan een week zoek. Wilt u zo vriendelijk zijn om in m-n wagen te stappen en mee terug te rijden naar Dor ringen? Dan breng ik u veilig en wel thuis. Jawel, in theorie. Gestel, dat het meisje weigert. Die kans is vrij groot. Bovendien is ze meerder jarig. Ze heeft dus recht om te wei geren. Ze heeft het recht om weg te blijven. Ik ga nog liever achter tien ontsnapte jongens aan als achter een meerderjarige jongedame. Want wal. voor motief kun je opgeven? En hoe zal die onderwijzer reage ren? Die staat waarschijnlijk aan haar kant. Waarschijnlijk? Man, dal staat als een paal boven water. Die werpt zich meteen op als haar be schermer en wat kan ik tegen hem aanvoeren? Niets. Precies niemen dal. Wacht nu eens, Gertdat meis je heeft ingebroken in een van die zomerhuisjes. Wat zeg ik? In t\Vee zelfs. Eerst in die, waar visser Van Viersen nu bivakkeert. En de dag daarop in het achterste huisje. In ieder geval is er vernieling aange bracht. Ik kan haar dus arresteren wegens een gepleegde inbraak. Daarvoor kan ik haar zelfs in voor arrest houden en voorgeleiden voor de officier van justitie. Maar die lacht me uit, als hij te horen krijgt, hoe de vork in de steel zit en stuurt haar binnen het uur naar huis. Sla ik een flater en daar pas ik ook voor. Natuurlijk kan ik haar des ondanks arresteren en meenemen. Haar op 'het bureau flink de huid uitvegen en het verder blauw-blauw laten. Al zal ik de eigenaar van het achtste huisje ervan in kennis moe ten stellen, dat er een luik* los zit en een raam stuk is. Ach, welnee.... waarom zullen we ons al die drukte op de hals halen? Is die jonge Kaars geen timmerman van zijn stiel? Nou, die knapt dat niet een schilder sa men wel op. Als die eigenaars van de zomer komen, merken ze het mis schien niet eens. Ja, hier zit ik nu. Negen dagen ben ik op jacht geweest naar een verdwenen modinette. Nu weet ik waar ze zit en ik kan er maar wei nig aan doen. Weet je watik gok het er op, dat ze er nog een half uurtje zitten. Nee. ik weet nog beter. Ik zet mijn wageh vlak 'voor die Morris neer, stevig op slot en her metisch op de handrem. Hebben ze in ieder geval enkele minuten werk, voor ze hem er uit gewurmd heb ben. En intussen kan ik even bellen. Hij startte de wagen en reed het plein verder op. Voor de Morris reed hij achteruit, zodat de bumpers el kander bijna raakten. Achter de Morris was een lantaarnpaal, dus dat kwam mooi uit. Die was er nog niet tussen vandaan. {Wordl vervolgd) Basis voor persoonlijk bezit van hoger gelegen gronden en de mensen die dit water „afschuiven op anderen, zullen dus aan de ver dere afwatering een steentje moe ten bijdragen. De centralisatie zal beslist voor delen brengen en de nieuwe bestu ren ruimere middelen verschaffen. Ook ontslaan er nieuwe mogelijkhe den voor streekverbetering, ruilver kaveling, bedrijfsvernieuwing en verbetering van de totale waterhuis houding. Hoofdzaak is, dat alle in gelanden bij de komende wijzigin gen worden betrokken. v.G. BRUSSEL, 20-9. De EEG verwacht dit jaar een record-graanoogst van 66,6 miljoen ton, dertien procent meer dan vorig jaar en ook aan zienlijk meer dan de gemiddelde jaaropbrengst in de periode 1961- 65, zo meldt het bureau voor de sta tistiek van de Europese gemeen schap in Brussel. De hoge opbrengst is het gevolg van bijzonder goede weersomstandig heden en werd bereikt ondanks het feit, dat het graanareaal dit jaar kleiner was dan vorig jaar. Frankrijk zal dit jaar circa 46 procent van de EEG-graanoogst le veren (tegen 39 procent in 1957), Ita lië 21 procent (tegen 28 proeent in 1957). Het aandeel van Duitsland (26-27 procent) en de Benelux (6-7 procent) in de graanoogst van de gemeenschap is vrijwel onveranderd gebleven. Wekenlang in een boom MANILLA, 20-9. De 48-jarige Philippijnse boer Quirino Berja die vreest dat de moordenaars van zijn zoon ook hem zullen doden, zit reeds 51 dagen lang boven in een 18 meter hoge klapperboom. Hij is al die lijd door vrienden van levensmiddelen voorzien. Elke dag haalt hij zijn le vensmiddelen in een zak aan een touw op. De oudste van zijn tien kin deren is door inwoners van een dorp. op 200 km ten noorden van Manilla, vermoord na een ruzie met een ander gezin uit dat dorp. Quirino vluchtte in juli na de ruzie in de klapperboom en op 6 augustus werd aan de voet van de boom een zoon van hem vermoord. Twee van d? moordenaars zijn gearresteerd, maar op borgtocht vrijgelaten. Quirino is ook bang door de moor denaars te worden gedood omdat hij getuige is geweest van de moord op zijn oudste zcon. Voor degenen, die hem te na willen klimmen heeft hij neg wel een kokosnoot of een lege fles in petto. Oe Thant vraagt aandacht voor de vluchtelingen NEW YORK, 20-9. Secretaris-ge neraal Oe Thant heeft aan Israël en de Arabische landen gevraagd hun vijandigheid te begraven met het oog op de duizenden onschuldige slachtoffers van de oorlog van juni. Op veel plaatsen worden gebrek en ontberingen geleden, de winter zal dat nog erger maken wanneer de betrokken regeringen geen onder scheid gaan maken tussen politieke en militaire aspecten van de toe stand in het Midden-Oosten en hu manitaire overwegingen. Meisjes „snoepten" van soda DORDRECHT, 20-9. In Dordrecht moesten drie meisjes van zeven jaar in het gemeenteziekenhuis worden behandeld, omdat hun mondjes ern stig waren verbrand. Ze hadden ..ge snoept" uit een zak met een op poe dersuiker gelijkende inhoud, die achtergelaten was door schilders. Het bleek cautische soda te zijjn, waarmee de schilders een trottoirband van verfspatten hadden gereinigd. Voor 30 jaar.... OUWERKERK. De herstelwerk zaamheden aan de westgevel van de Ned. Herv. Kerk zijn aangevan gen. ZIERIKZEE. (Adv.) Verlovings ringen vanaf f 7.50. Graveren gra tis en direct. Fraai geschenk ca deau HAAMSTEDE. In de zaal Tavenu wordt een land- en tuinbouwten toonstelling gehouden. Er zijn de nieuwste variëteiten landbouwpro- dukten te zien. BRUINISSE. De gemeenteraad besloot ter betaling van de haven werken een geldlening aan te gaan groot f 52.400 tegen een rente van 3:l/i procent per jaar zonder provi sie. ZIERIKZEE. Naast de bus aan het postkantoor zijn twee fraaie post zegelautomaten aangebracht, inhou dende postzegels van 5 en lVi cent. BRUINISSE. De toestand in het mosselkwekersbedrijf is allesbehal ve rooskleurig daar de meesten niet aan de door het CVK gestelde eisen kunnen voldoen en dus niet kunnen leveren. BURGH. Ter gelegenheid van de kermis is er een bioscooptent ivaar- in te zien zijn o.a. „Hel meisje met de blauwe hoed", met Lou Bandy, een Tarzanfilm en hel ontroerende filmwerk „De twee wezen". SEROOSKERKE. Op het Dorps plein gaf de Mondharmonikaclub van Noordwelle een uitvoering. NIEUWERKERK. Voor de twee jarige landbouw-wintercursus heb ben zich 34 deelnemers aangemeld. SEROOSKERKE. Het nieuwe weg gedeelte Prommelshds-Serooskerke is gereedgekomen. Met de werk zaamheden aan de weg tot Renesse is men bezig. Geen dubbele omslag meer Primeur voor de povincie Utrecht De circa 2600 waterschappen die Nederland kent, staan aan de voor avond van ingrijpende wijzigingen, waardoor het aantal tot ongeveer 50 kan worden ingekrompen. In een provincie als Utrecht zullen bijvoor beeld slechts drie grote waterschap pen overblijven van de vele tiental len die er nu niet alleen naast el kaar, maar ook óver eikaars grond- bied moeten werken. Het eerste merkbare gevolg zal zijn dat tal van boeren bevrijd worden van de dubbele heffingen, veroor zaakt omdat zij een aanslag aan twee verschillende schappen verschuldigd zijn. Aan de andere kant zullen in de toekomst de bewoners van de hoge gronden ook omslagplichtig worden. Niet omdat zij tegen het water moeten worden beschermd, maar omdat het afkomende water van hun terrein last bezorgt aan de eigenaren van de lagere gronden, die daarvoor geregeld kosten moeten maken. Eerste fase mogelijk per 1 januari 1969 De eerste provincie die tot deze ingreep in de geschiedenis van de eeuwenoude waterschappen over gaat, is Utrecht, in het provinciaal overlegorgaan van 'de waterschaps besturen is lang naar een oplossing gezocht. Nu zijn de plannen zo ver gevorderd, dat zij nog dit najaar in openbare behandeling kunnen ko men. De uitvoering zou in drie fa sen moeten geschieden. Begonnen wordt in oostelijk Utrecht met het gebied ten noor den van de Kromme Rijn, met inbe grip van de Stichtse heuvelrug, tot ongeveer bij Eist. Alle kleine en gro tere waterschappen in dit deel van de provincie zouden per 1 januari 1969 moeten worden verenigd in één omvangrijk waterschap. De tweede fase voorziet de reorga. nisatie in het zuidiuestelijk deel van de provincie ten zuiden van het Am sterdam-RijnkanaalHier bevinden zich de meeste waterschappen en men kan profiteren van de erva ringen, welke inmiddels zullen zijn opgedaan tijdens fase één. Pas als die fusies slagen, komt het middelste deel van de provincie aan bod. Dit gebied wordt met opzet tot het laatst bewaard, omdat de ont wikkeling van de grote steden Amersfoort en Utrecht met de reeds op papier staande satellietsteden een belangrijke rol zal spelen in de komende jaren. Ook de wegen! De reorganisatie wordt noodzake lijk geacht, omdat de kleine water schappen in deze moderne tijd niet meer bij machte zijn, de noodzake lijke en soms zeer kostbare voorzie ningen te treffen aan wegen en bruggen, viadukten en kanalen. Want de waterschappen hebben niet alleen de zorg over de waterlozing. Vele zijn ook verantivoordelijk voor het onderhoud van de wegen in hun gebied, met alle kunstwerken daar aan verbonden. Het toenemend verkeer heeft daarbij tot grote problemen geleid. Aanvankelijk dienden de wegen in een waterschap immers alleen het eigen belang van de aldaar tooon- achtige personen. Voor zover zij niet zelf meer voor het stukje weg op eigen grond zorgden, gingen ze dat gemeenschappelijk doen en betaal den er ieder een deel aan mee. Maar toen met de uitvinding van de auto het zware verkeer van die wegen gebruik ging maken en er vrachtwagens van heinde en verre de bestrating kwam vernielen op doorreis naar andere gewesten, wil den de belastingplichtigen die aan merkelijk hogere lasten niet meer dragen en moesten provincie en rijk gaan bijspringen. Dubbel werk Daar komt bij, dat een aantal schappen elkaar is gaan overlappen. Er zijn kleine polders met gemeen schappelijke afwateringsproblemen, die nu langs elkaar heen werken en eigenlijk beter samen zouden kun nen werken aan hun waterhuishou ding. Er liggen ook polders en pol- dertjes in de gebieden van grotere schappen, zodat de ingelanden van deze polders aan twee verschillen de schappen een omslag moeten be talen voor de lozing van het zelfde water. Er zijn gemeenten in ons land, waarvan het grondgebied tot meer dan tien verschillende waterschap pen behoort, waarvan er dan weer enkele alle kleinere overlappen. In totaal bestaan er in ons land 2600 waterschappen en elk heeft zijn eigen personeel voor de bediening van gemalen en het onderhoud van landen waterwegen. De waterscap De geschiedenis van de waterwe gen verliest zich in de grijze oud heid. De naam stamt feitelijk van de afwateringskanaaltjes, die onze verre voorouders in het riviergebied van midden-Nederland groeven, om de akkers in hun nederzetting te ontwateren. Die uitwateringen noemden zij waterscap en in de plaatselijke om gangstaal hoort men de weteringen en lozingskanalen nog wel de wa terschap" noemen. Omdat de hele bevolking van zo'n nederzetting (la ter: streek) belang had bij het gra ven en het onderhouden van die af watering, moest iedere bewoner er aan meewerken. Zij waren de „in gelanden" en zij werden schatplich tig, toen het werk werd uitbesteed aan bepaalde krachten. Weinigen weten, dat er in ons land ook ware wegenschappen zijn: wa terschappen die niet zozeer zijn ge sticht om de waterbeheersing, maar meer om het onderhoitd van de ver keerswegen in een bepaald gebied. Ook kennen wij sinds de grondwet van 1848 de waterkeringswater schappen. Deze hebben de zorg voor de dijken die buitenwater moeten keren. Het bestuur daarvan wordt niet gekozen door de ingelanden, maar benoemd door cle kroon. Meer sohatplichtigcn Het ligt niet in de bedoeling, dat de ingelanden bij de reorganisatie minder zeggenschap zouden hebben, dan thans het geval is. Oprichting, reglementering en opheffing zijn reeds geheel voorbehouden aan de Provinciale Staten. Dat blijft zo. Ook zullen inwoners van het nieuwe wa- terschapsgebied hun eigen ivater- schapsbestuur kunnen kiezen zover zij schatplichtig zijn. Wel worden meer mensen aange slagen voor een evenredig aandeel in de kosten van de grote water schappen. Tenslotte mogen de kosten van het wegonderhoud niet meer al leen drukken op de mensen die langs die weg wonen. De weg wordt ook door anderen gebruikt. Op de zelfde wijze kan men stellen, dat de lo zing van het water in de laag gele gen gebieden niet alleen voor reke ning mag komen voor degenen die laag wonen, want het water komt Advertentie Wanneer u en uw vrouw nu deelnemen aan het Premie Spaarplan en e(k jaar f 500- aflossen op.uw hypotheek, dan krijgt u vanaf 1972 ieder jaar honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kunt u dan weer gebruiken voor de aflossing. (Nou ja, of u moet uw collectie grammofoonplaten eens behoorlijk willen aanvullenGeïnferesseerdT'Vraag dan morgen eens nadere inlichtingen. Alle Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Levensverzekerings maatschappijen en Spaarbanken zullen u graag helpen. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 9