BREDA BIER Hoe wij het zuiden zien. Bestemmingsplan voor gebied Laone, Rampweg, Kuijerdamseweg STREEKNIEUWS Drinken leverbotten melk? I We wonen er niet en komen er niet vandaan. Maar „beneden de rivieren" voelen we ons altijd thuis. Waar dat door komt? Die mensen weten te leven. Op z'n tijd een fijn biertje. Breda Bier waar je ook komt. Dat hebben wij óók in huis. M'n man weet er van mee te praten (en onze vrienden ook). Gemeen teraad Westerschouwen HAAMSTEDE. Vorige week ver gaderde de raad in de raadszaal. In deze vergadering ontbrak J. v. Wa- veren. De voorzitter, burgemeester H. P. Everwijn las bij de ingekomen stukken een brief voor van de heer M. Bal uit Noordwelle die de door hem bewoonde woningwetwoning wil kopen. B. en w. waren van oordeel dat gezien de hoge ouderdom van de heer Bal (73) hier niet aan voldaan moest werden. De heren Hendriksc en Kloosterman dachten er anders over en meenden dat de leeftijd geen rol mag soe'en bij het kopen van een w.w.-woning. De voorzitter zal in een volgende vergadering met een ander voorstel komen. De Stichting Ned. Kampeerraad heeft zich tot het gemeentebestuur gewend om de subsidie te verhogen. De raad kon zich verenigen met het verzoek dat nu f 800,- gaat bedragen per jaar. De Ned. Stichting Consultatiebu reaus voor huwelijks- en geslachts leven verzocht om een subsidie ter dekking van een tekort. Het voorstel om de stichting te subsidiëren met een bedrag van f 5,- per behandeld geval voor inwoners van Wester schouwen werd aanvaard. De Outward Bound School behoeft in het vervolg geen havengelden meer te betalen voor de in de haven Burghsluis liggende onderrichtsloe- pen. Tot nu toe was dit wel het ge val. De belasting verordening Drank wet werd door de raad vastgesteld. Het college had voorgesteld om de maximale belasting voor de gemeente te gaan heffen. Op het waarom van da heer Kloosterman antwoordde de voorzitter dat de gemeente financieel alles nodig heeft wat er in zit. Afbraak boerderij Voor het gedeelte vap de gemeen te, gelegen in de omgeving einde La one, Rampweg, Moermondsweg, Hel- leweg en Kuijerdamseweg geldt geen enkel bestemmingsplan. Teneinde on gewenste ontwikkelingen in deze ge bieden, gelegen nabij de toekomstige vaste oeververbinding met Flakkee en de z.g. „Dammenwag" te voorko men, heeft het collega van b. en w. voorgesteld om hiervoor zo spoedig mogelijk een bestemmingsplan vast te stellen. De raad ken zich met deze genomen maatregel verenigen. Van Rijkswaterstaat werd een brief gericht tot de heer v. d. Panne die zich in het tracé van de dam- menweg bevindt, met de mededeling dat de boerderij voor 1 mei 1968 ge sloopt moet zijn. Het gemeentebe stuur zal medewerking verlenen voer herbouw in de buurt van de bestaan de gebouwen zover dit mogelijk zal zijn. Een zelfde voorbereidingsbesluit voor een bestemmingsplan lag al op een aantal gronden die gelegen zijn aan de Hogeweg en te Westenschou- wen. De werkingsduur van dit besluit liep tot 25 augustus 1966 en de raad had geen bezwaar tegen oen verlen ging van dit besluit. Het ontwerp-bc- stemmingsplan is inmiddels in verge vorderde staat van voorbereiding. Het ontwerp bestemmingsplan Klocsterweg I heeft nu één maand ter inzage gelegen en gedurende deze termijn zijn geen bezwaarschriften 'binnengekomen. Het (bestemmings plan werd dan ook door de raad zo als aangegeven vastgesteld. De „Stichting Rcnesse" De „Stichting Renesse" wil voor verdere financiering van diverse ob jecten de thans lopende kasgeidle- ning ad f 100.000,- en opgenomen gel den In rekeningcourant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten per 1 oktober cmzetten in een vaste geldlening, groot f 250.000,-. De Bank leeft hierin toegestemd met een loop tijd van 25 jaren, koers 100 kos ten Vz °/o, rente 6 en onder ga rantie van de gemeente Westerschou wen. De raadsleden hadden geen be zwaren tegen het verlenen van deze garantie. De gemeente plaatste onlangs een cprvoor de functie van gemeen- Ittimmerman. Hierop kwamen 4 sol- licitaites binnen, t.w. van de heren J. Fleurbaay uit Vlissingen, I. W. Nor- tier, Poortvliet, M. C. Visser, Burgh en L. A. v. d- Zande te Haamstede. Het college stelde voor de heer Nor- tier te benoemen. Bij de stemming kreeg de heer Nortier 9 stemmen en de heer L. A. v. d. Zande 1. Verder kwam aan de orde het se cundair wegcnplan zoals het door G. S. i? voorgesteld. Hierin wordt de bestaande rijksweg Zijpe-Zierikzee doorgetrokken tot aan de aansluiting met de Bamweg dus de verbinding tussen de dam met Flakkee en de dam met Noord-Beveland. Een nieuwe secundaire weg zal zijn beginpunt hebben in Zcnnemaire en kert langs Brouwershaven naar Re nesse Iepen om langs de Lagezoom cp de Zuid weg aan te sluiten. B. en w. zagen cok gaarne de weg van Se- rccskerke naar Renesse in dit plan pi 'nomen. De raad kon zich hier mede verenigen. De heer Steur vroeg neg om te trachten zoveel mogelijk r-c hr- staande tracé's te volgen. In het tertiaire wegenplan noemde de voorzitter de weg Haamstede- Bungh-Weslenschcuwen zeer belang rijk vormend een interlocale verbin ding. De raad zag deze weg gaarne gehandhaafd als tertiaire weg. Ver der zal in. die zelfde geest aange drongen worden op de Steursweg, de Nieuwe Havenweg, een gedeelte van de Plompetorenweg. de Westboutweg en de Cauersweg. Deze wegen ver men een belangrijke verbinding met de haven Burghsluis die in de nabije toekomst een grote jachthaven gaat werden. De raad ken zich met deze voorstallen verenigen. Dc wethouderssalarissen Op voorstel van G.S. zullen de wethouderssalarissen op f 3072,- ge bracht worden. Deze staan nu op f 2844,-. Deze bezoldigingen slaan op een gemeente met 4000 inwoners het geen volgens b. en w. niet juist is. Op voorstel van b. en w. zullen deze sa larissen aangepast moeien worden naar een maatstaf van een gemeen te met 8 tot 10.000 inwoners. Uit de raad kwam dc vraag of dit al meer in Nederland was gebeurd. De voorzitter zeide hierop dat Ame land en Schorel deze verhoging al bereikt hadden. Bij de verdere voorkomende za ken kwamen nog en'kele grondkwes- ties ter sprake. Indertijd werd aan de heer J. v. Waveren 1290 m- grond verkocht aan de W. G. Bootlaan waarin begrepen de waterloop en de houtwal. B. en w. stellen nu voor om deze sloot en houtwal niet te verkopen en de verkoop terug te brengen op 1160 m~. Over dit punt is nog al wat gepraat en de heer Steur die zelf veel sloten bezit zou er gaarne wat overdoen aan het Wa terschap. De raad schaarde zich achter het voorstel. Op 20 maart. 1967 werd de ver koop van bouwgrond besproken aan de Stichting woningen en woon gebouwen voor bejaarden op Schou- wen-Duiveland. Het college van b. en w. stelt nu voor de bouw van bejaardenwoningen 1975 m- a f 24,- te verkopen waardoor de grondprijs per woning f 4740,- wordt. In Haam stede bij het z.g. Platbos wordt 3450 m- verkocht a f 25,- waardoor de grondprijs f 4790,- wordt. Deze ver schillen in grondprijzen brengen echter geen verschil in de huur te weeg. Een wijziging in de verkoop van bouwgrond aan de Coöp. Raifaissen- bank Schouwen voor de bouw van een kantoorgebouw (e Renesse is nodig geworden omdat aan de Zee- anemoonweg is gebleken dat de grondoppervlakte te klein was en een verschuiving eveneens no dig was. Het voorstel om 383 m- te verkopen en 220 m2 terug te kopen werd aangenomen. De rondvraag Bij de rondvraag vroeg de heer Hendriksc of de politionele contro le op naleving van de kampeorvor- ordening dit seizoen goed gewerkt had en hoeveel overtredingen er ge constateerd waren en hoe of deze gestraft waren. De voorzitter kon hierop antwoorden dat de controle goed gewerkt heeft doch niet vol doende was omdat er te weinig per soneel was. Over de straffen was de voorzitter nog niet ingelicht. De schriftelijke vragen waren n.l. te laat binnengekomen. De heer Hendrikse brak verder een lans voor hen die geen vuilnis emmer bezitten omdat de wagen niet hun roete rijdt. De voorzitter zei dat. dit aan 'het z.g. kring-systeem ligt. De gehele reinigingsdienst zal in studie genomen worden omdat er nog meer moeilijkheden zijn. Dezelfde vragensteller vroeg ver der naar de vorderingen met een re creatieambtenaar. Er zullen in de loop van dit of volgend voorjaar voorstellen in die geest komen. Te vens ligt. er een stapel sollicitaties Tot slot vroeg de heer Hendrikse aandacht voor de kapotte trap bij de duinovergang aan het einde der Laöne te Renesse. Het volgend sei zoen zal ook deze trap verbouwd of gerepareerd zijn. (Door omstandigheden met ver traging gepubliceerd. RED.) BRUINISSE De 11-jarige Corrie van Oeveren te Bruinisse kwam bij het rolschaat sen te vallen en brak haar pols. De Bru 18 verkocht Het rr.'itormcsselvaartuig Bru 18, dat voor de mosselvisserij al enkele jaren bu ten gebruik was en door de eigenaar. Gebrs. A. en D. Jumelet alleen neg soms werd ingezet bij de visserij op paling is naar Harlingen verkocht. De firma Veltman die het gekocht heeft gaat het gebruiken voor de palingvisserij. Nee, dat doen ze niet, ze zuigen bloed. Met leverbotten besmette run deren ondergaan dus dagelijks een inwendige aderlating. Dat is niet zo best voor ze. Onafhankelijke deskun digen zijn het er dar ook over eens, dal besmette koeien 5 tot 10 procent minder melk produceren, dan ze zou den kunnen wanneer ze géén lever- totten hadden. Dat wil zeggen dat de veehouder dus óók een dagelijkse ad i lating ondergaat en wel een da gelijkse financiële aderlating. Im mers, bij een jaarproduktie van 4500 liter melk per rund betekent dit, dat 225-450 liter melk per turd méér ge produceerd had kunnen werden. Waarom is er dan niet eerder meer aandacht aan dit probleem gegeven? In hoofdzaak om twee redenen: 1. Er was voor 1964 eigenlijk geen goed geneesmiddel. Nu wel: G 11 tabletten. G 11 doodt de leverbot. 2. De tijd was er nog niet rijp voor. De Gezondheidsdiensten en de dierenartsen hadden toen de han den vol aan tuberculose-, mond en klauwzeer- en abortusbestrij- ding, die nóg belangrijker waren. Vele veehouders meenden boven dien dat leverbotten eigenlijk alleen voor schapen echt schadelijk zijn of ook wel dat het aan koeien is te zien als ze leverbotten hebben. Vooral dit laatste idee horen we nog te vaak verkondigen. Want het is onjuist. De meeste met leverbot besmette run- cleen zien er goed uit en geven tóch 5 tot 10 procent melk te weinig. Gaat een koe er matig tot slecht uitzien door dc leverbotten, dan is het ver lies aan melk zeker al méér dan 10 procent Goed, maar wat doen we ou? Ge zien de ernst van de financiële ader lating, óók op bedrijven waar men niets aan de dieren ziet, is het dus in de eerste plaats zaak om nu zo spoedig mogelijk zeker te weten of uw rundvee leverbotvrij is of niet. Dat kost niets, want een mestonder- zoek door de Gezondheidsdienst geeft die zekerheid. Indien de Gezond heidsdienst behandeling adviseert, kunt u zich tot uw dierenarts wen den voor G 11-tabletten en verder advies. G 11-tabletten zijn niet in de lekenhandel. want een effectieve parasietenbestrijding is geen leken- werk. Tenslotte: om de kosten hoeft men het niet te laten. De kosten van de vrijwillige georganiseerde leverbot- bestrijding zijn vastgesteld op f 1,— per rund per behandeling. Daar er bij een compleet behandelingsschema per jaar maximaal drie behandelin gen nodig zijn, zullen de totale kos ten dus niet meer dan f 3,per rund per jaar bedragen. Bij ruim 3,6 mil joen runderen in Nederland betekent dit dat deze bestrijding jaarlijks plm. f 11 miljoen zou kosten, als iedereen meedoet. De huidige schade, veroor zaakt door de leverbot, wordt geschat op f 200 tot f 300 miljoen per jaar, en daar doet inderdaad bijna elke veehouder aan mee. Kinderpostzegelactie VELSEN, 20-9. Een enorme kar tonnen kip heeft woensdagmorgen in het kinderhuis ,,'t Vinkennest" in Velsen gouden eieren gelegd ter waarde van f 4.720.000,-. De eieren symboliseerden de opbrengst van de kinderpostzegelactie 1966, die tij dens een feestelijke bijeenkomst in Velsen werd verdeeld door de nieu we voorzitter van het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels, prof. dr. J. Koekebakker. KERKNIEUWS Intrede kandidaat H. Ommering Zondagmiddag 24 september a.s. hoopt de beroepen predikant der Ned. Herv. Kerk alhier, kandidaat H. Ommering uit Schiedam, na be vestigd te zijn door de consulent ds. H. Jager9ma uit Bruinisse, zijn in trede te doen als Ned. Herv. Predi kant hier ter plaatse. Brouwerij De Drie Hoefijzers sinds 1628 JÉ

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 7