Maatregelen en initiatieven onder vlag van de bezuiniging Mogen schoenen die midden in de mode zijn u ook nog lekker zitten Van Timtur wei. keuze uit spaarvormen met ^■ÜP NEPERLANDSCHE NiwiD MIDDENSTANDSBANK Voortzetting van het structuurbeleid Dranken, chocolade, suikerwerken en brommers duurder Batig saldo voor Nederland van het Europees landbouwfonds van 107 miljoen Begrotingsflitsen Het Provinciefonds Het samenvattend begrotingsbeeld 1968 ziet er als volgt uit: De staatsuitgaven BEGROTING 1968 VOOR LANDBOUW EN VISSERIJ Hoofdpunten van het regeringsbeleid DEN HAAG, 20-9. Uit de hoofdpunten van het beleid, van de diverse ministeries blijkt dat hoewel op veterlei gebieden zal worden bezuinigd ten einde de uitgaven te beperken, talrijke lasten zullen werden verzwaard. Het ministerie van financiën heeft verlenging van de tijdelijke verhoging van benzineaccijns aangekondigd, evenals verhoging met 20 opcenten van de omzetbelasting op goederen die onder het tien procent-tarief vallen. Sociale zaken en volksgezondheid overweegt een vakantie-uitkering in de AOW en AWW in te voeren, en hoopt dit parlementaire jaar te komen met een wettelijke regeling van het minimuminkomen. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening streeft naar de bouw van 125.000 woningen en stelt zich voor, ten einde de doorstroming van woningwetwoningen te bevorderen, huurders van dergelijke woningen wier belastbaar inkomen de 12.750 gulden te boven gaat. met een heffing te belasten. Per 1 januari zal de jaarlijkse huuraanpassing voor woningen die nog subsidie genieten van vier tot zes procent worden verhoogd. Het ministerie van justitie zal op korte termijn wetsontwerpen over de jaarrekeningen van ondernemingen en tot herziening van het enquête recht bij ondernemingen indienen. De verjaringstermijn voor oorlogs misdaden, die in juli 1967 afloopt, zal worden verlengd. Het ministerie van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk heeft meegedeeld dat voor kijk- en luister geld - dat mede door de invoering van kleurentelevisie zal worden ver hoogd, een gecombineerde heffing wordt voorbereid. Subsidies aan sportaccommodaties zullen van 2,4 tot 4,5 miljoen gulden worden ver hoogd. Soldijverhoging voor dienstplichti gen zal worden beperkt tot maatre gelen, overeenkomend met die welke worden getroffen voor vrijwilligers en burgerambten. Als gevolg van de gunstige resultaten bij de werving van vrijwilligers voor de luchtmacht zal de duur van de eerste oefening van dienstplichtigen die na 1 januari a.s. in werkelijke dienst komen waar schijnlijk enigszins kunnen worden bekort. 'Ons land geeft aan de voltooiing van de Europese gemeenschappelijke markt en aan de opbouw van de eco nomische unie zijn volle medewer king. Van centrale betekenis acht de regering intussen de behandeling van de verzoeken om aansluiting bij de E.E.G. van Groot-Brittannië, Ierland en de Scandinavische landen. De regering is diep verontrust over de in Vietnam voortdurende en in hevigheid toenemende strijd, die een ontstellend menselijk leed veroor zaakt. Zij grijpt elke mogelijkheid aan om het tot stand komen van vre desonderhandelingen te bevorderen. De ontwikkelingshulp Deze regering heeft het plafond van schatkistmiddelen voor ontwikke lingshulp voor 1968 gebracht op 525 miljoen gulden. Dat is 75 miljoen gulden hoger dan in 1967. Voor 1967 is vorig jaar een verhoging van het plafond van 40 miljoen gulden aan gekondigd!.' De verhoging van de eigenlijke be grotingscijfers in 1968 is echter veel groter dan het bedrag van 75 mil joen gulden, namelijk ca. 170 miljoen. Dit komt o.a. doordat de regering posten, die vroeger wél onder het hulpplafond maar niet op de begro ting voorkwamen, thans ook op de begroting heeft gebracht. Ten aanzien van een eventuele wij ziging van het koninkrijksstatuut handhaaft de regering het standpunt, dat Nederland geen initiatieven zal nemen tot wijziging van de huidige rechtsorde. Ondanks een complex van maatre gelen om de stijging van de uitgaven te beperken, kan voor 1968 nog niet worden ontkomen aan enkele belas tingverhogingen. Deze zijn: Verlenging van de tijde lijke verhoging van benzine-accijns. Verhoging met 20 opcenten van de omzetbelasting op goederen, die on der het 10 procent-tarief vallen. Hoewel de begroting op die wij ze vrijwel binnen de ruimte blijft welke door de normale groei van het nationale inkomen ontstaat, vertoont zij toch een omvangrijk tekort. Dit is in hoofdzaak het gevolg van het ach terblijven van de belastingontvang sten door de verflauwing van de con junctuur, en van de voorgenomen maatregel tot het opheffen van het tekort van het gemeentefonds. Bijzondere ziektekosten Gestreefd wordt naar een priori teitsbehandeling in het parlement van de algemene wet bijzondere ziektekosten (A.W.Z.) en van de wet op de luchtverontreiniging. In 1968 zal in het kader van re search en development vanwege de rijksoverheid een gecoördineerd plan op gebied van de luchtverontreini ging worden uitgevoerd. Wettelijke regeling van de zieken- huisbouw wordt krachtig bevorderd. Vervanging van de krankzinnigen wet zal in overleg met de minister van justitie ter hand worden geno men. Onderzoek en voorlichting inzake het verband tussen longkanker en roken zullen worden geïntensiveerd, teneinde verdere stijging van de sterfte aan longkanker tegen te gaan. Verkeers- en vervoersontwikkeling De minister van verkeer en water staat heeft het Nederlands Econo misch Instituut opdracht gegeven een integraal onderzoek in te stellen naar de toekomstige verkeers- en ver voersontwikkeling. Aan gemeenten zal de mogelijkheid worden geboden tot het verkrijgen van een rijksbij drage in de kosten van infrastructu rele werken, die noodzakelijk zijn ter verzekering van een behoorlijke afwikkeling van het verkeer en-of het openbare vervoer. Voorts zal aan bepaalde gemeenten een bijdrage kunnen worden ver leend in verband met de tekorten van hun openbare vervoerbedrijven. Aan de N.V. Nederlandse Spoorwe gen wordt tijdelijk financiële steun verleend in verband met de over neming van bedrijfsvreemde lasten. Bij de aanvang van het begrotings jaar zullen alle belangrijke hoofd verkeerswegen (670 km autosnelweg) met een middenbermbeveiliging zijn uitgerust. Het per 1 januari 1967 van kracht geworden reglement verkeersregels en verkeerstekens (R.V.V.) zal, naar wordt vertrouwd, een gunstige in vloed hebben op de afwikkeling van het verkeer en van de verkeersveilig heid. Het rijkswegenfonds zal volgend jaar over omstreeks 500 miljoen aan middelen kunnen beschikken. Daar naast wordt voor onderhoud aan rijkswegen subsidies aan de provin cies en gemeenten voor secundaire en tertiaire wegen ongeveer 400 mil joen beschikbaar gesteld, zodat in to taal voor rijkswegen 900 miljoen be schikbaar komt voor het Nederlandse wegennet. De P.T.T. Het investeringsbedrag voor de P. T.T. is voor het volgend jaar vastge steld op 500 miljoen, welk bedrag be schikbaar is, zonder dat tot tarief verhogingen bij post en telefoon be- Advertentie Daarom maakte Timtur de nieuwe Walk Well-serie in drie breedtematen, verdeeld over vier leesten en ver schillende hakhoogten. En deed Timtur in elk schoentje een verende binnenzool. Plus een verend hielkussen. Bovendien zorgde Timtur voor een stalen veer onder de middenvoet èn voor een zichzelf instellende hielsluiting. Timtur vindt nu eenmaal dat schoenen die mid den in de mode zijn, best lekker mogen lopen. U. bent welkom bij de Timtur Specialisten in uw omgeving: Fa. v. Bevaren, Visstraat 6, Zierikzee. hoeft te worden overgegaan. Voor de nadere concretisering van de hoofdlijnen voor het ruimtelijk or deningsbeleid, zoals deze zijn get rok ken in de tweede nota over de ruim telijke ordening, denkt de regering zich een fasering van in eerste in stantie twee termijnen, nl. een ter mijn van 4 a 5 jaar en een termijn van ca 12 jaar. Het is haar bedoe ling, dat voor beide termijnen een geïntegreerd beleidsprogramma tot stand komt. Dit zal de verschillende aspecten omvatten, die voor een goe de ruimtelijke ontwikkeling van belang zijn. Het justitie-beleid De toestand van 's lands financiën dwingt op diverse punten van het justitie-beleid tot temporisering. Voor de wei-ving voor de rijkspolitie kan nog armslag worden gehouden. Voor de uitbouw van het gevangenis wezen en van de psychopatenzorg, evenals voor de verbetering van de subsidiëring van de kinderbescher ming, kunnen wel de direct noodza kelijke, maar nog niet de optimale maatregelen worden getroffen. In het wetgevende programma worden prioriteiten gesteld. Een aan tal onderwerpen zullen in het ko mende of de daaropvolgende jaren speciale aandacht hebben: Het nieu we burgerlijk wetboek; het onderne- mings- en vennootschapsrecht, zo wel in nationaal als in Europees ver band, het onteigeningsreeht het be wijsrecht en het auteursrecht. Vakantie-uitkering AOW De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft in beginsel geen bezwaar tegen invoering in de AOW en de AWW van een vakan tie-uitkering door middel van een re servering van een gedeelte van de uitkeringen bij stijging van het in dexcijfer der lonen. Een wijziging wordt voorbereid van jeugdspaarwet en jeugdspaarbe- sluit, teneinde aan gehuwde jeugd- spaarders, die tenminste drie spaar- jaren hebben voltooid, aanspraak cp spaarpremie te verlenen over het te goed, dat van de jeugdspaarrekening wordt opgenomen binnen drie maan den na toewijzing van eigen woon ruimte. In de komende jaren zal een actief industriebeleid worden gevoerd. Dit houdt met name in, begeleiding en oevordering van concrete activiteiten, die de industriële structuur van ons land ten goede kunnen komen. Daar toe zijn enkele begrotingsposten, waardoor steun kan worden gege ven aan onderzoek- en ontwikke lingsprojecten van industriële onder nemingen, verhoogd. Advertentie 4% M 6% De bank waar u zich thuis voelt! Landbouwbegroting en cultuurtechnische werken DEN HAAG, september. Voor cultuurtechnische activiteiten, inclu sief apparaatskosten en de gelden voor de stichting Beheer Landbouw gronden, is op de landbouwbegroting 1968 ongeveer f 26 miljoen meer uit getrokken dan op de vorige begro ting. Gevolgen Miljoenennota DEN HAAG, 20-9. Ondanks een complex van maatregelen om de uit gavenstijging te beperken en on danks het betrachten van matiging in de uitgaven zal voor het komend jaar niet kunnen worden ontkomen aan enkele belastingverhogingen. Een en ander blijkt uit de miljoenennota 1968, de ontwerp-rüksbegroting, die door minister Witteveen (financiën) bü de Staten-Generaal is ingediend. De wijzigingen in de belastingwet geving hebben o.m. betrekking op de regeling voor de aftrek van buiten gewone lasten en beoogt voorts het DEN HAAG, september. De ont werpbegroting van landbouw en vis serij vermeldt voor 1968 een uitga- ventctaal van ongeveer f 860 miljoen voor de gewone dienst en van f 116,5 miljoen voor de buitengewone dienst. Voor 1967 waren'de oorspronkelijke ramingen respectievelijk f 743 min. Verkeer en waterstaat In de begroting 1968 van verkeer en waterstaat wordt een bedrag van f 70 min. aangevraagd als bijdrage aan de Nederlandse Spoorwegen in verband met de overneming van be- drijfsvreemde lasten. „De K.L.M. heeft de komende vijf jaren de middelen en de organisatie om een sterke vlootpositie op te bou wen, waarmede ze de concurrentie het hoofd kan bieden". Dit blijkt uit de toelichting op de begroting van verkeer en waterstaat 1968. Daarin wordt o.m. gesteld, dat het. zich laat aanzien, dat het groei- acores van de burgerluchtvaart in 1967 lager zal zijn dan dat in 1966, een jaar dat „alom gekenschetst werd als een voortreffelijk luchtvaartjaar". Naar mening van minister Bakker zal aan het parkeerbeleid, als een onderdeel van een verkeers- en ver voersplan, in de komende tijd grote aandacht moeten worden besteed. De verliezen van de stedelijke vervoerbedrijven hebben thans een zodanige hoogte bereikt, dat zij ook naar de mening van de regering, een te zware belasting vormen voor het budget der betrokken gemeenten. Algemene zaken De regering heeft een nieuw plan voor de civiele verdediging opgesteld vcor de jaren 1968-1971, dat een be drag van ca. f 431 min. zal vergen, aldus blijkt uit de toelichting van premier De Jong op de begroting 19G8 van het ministerie van algeme ne zaken. Ten aanzien van een eventuele wijziging van het Koninkrijksstatuut handhaaft de regering haar zienswij ze, dat Nederland geen initiatieven zal nemen tot wijziging van de hui dige rechtsorde. In de begroting 1968 is reke ning gehouden met het aanstellen van een voorlichtingsambtenaar bij de Tweede Kamer, aan wie in het bijzonder zal worden opgedragen be zoekers de nodige voorlichting over de werkzaamheden van de kamer te geven. Huis der Koningin In de begroting 1968 wordt voor het huis der koningin een totaalbe drag uitgetrokken van f 3.900.000,-. Dit totaalbedrag omvat enerzijds de inkomens van het koninklijk huis en anderzijds het onderhoud van de ko ninklijke paleizen, waarvoor op de begroting f 500.000,- gevoteerd is. De inkomens bedragen van de koningin f 2.500.000,-, van prins Bernhard, van prinses Beatrix en van prins Claus elk f 300.000.-. DEN HAAG, september. Uit de begroting voor het provinciefonds 1968 blijkt, dat uitgaande van de laatst bekende cijfers over opper- vlaktemaat en inwonertal, het voor volgende jaar naar raming beschik bare bedrag voor het provinciefonds als volgt wordt verdeeld: (in guldens): Groningen 11.083.262; Friesland 13.039.513; Drenthe 10.789.847; Overijssel 15.134.959; Gel derland 19.444.250; Utrecht 10.589.645; Noord-Holland 19.357.711; Zuid-Hol land 22.877.208; Zeeland 10.667.892; Noord-Brabant 20.650.293; Limburg 12.861.780. en f 85 min. In de f 860 min. voor 1968 is het nadelig saldo van het Landbouw-Egalisatiefonds t.b.v. f 175 min. verwerkt. De laatste herziene raming van het LEF-tekort voor 1967 bedroeg per 1 juli j.l. f 220 min. De Nederlandse bijdrage over 1966- 1967 aan het Europees oriëntatie- en garantiefonds voor de landbouw wordt geraamd op f 156,5 min. voor de afdeling garantie en f 52,2 min. voor de afdeling oriëntatie, tezamen derhalve f 208,7 min. De bijdrage uit het Europees orië- tatie- en garantiefonds voor de land bouw over 1966-1967 wordt op f 316,2 min. geraamd, n.l. interventie graan markt f 2,1 min., varkensvlees f 59,8 min., zuivel f 233,9 min., interventie zuivelprodukten f 12,8 min., eieren f 3 min., gevogelte f 4,6 min. De af rekening met het E.O.G.F.L. levert derhalve een batig saldo op van f 107,5 miiljoen. definitief maken van de aanvankelijk slechts voor 1967 bedoelde verhoging van de benzineaccijns. Daarnaast noopt de budgettaire si tuatie tot een heffing van twintig op centen op het tien-pereent-tarief van de omzetbelasting. Deze heffing van opcenten heeft betrekking op de om zetbelasting op frisdranken, bier en wijn, alsmede op chocolade- en sui kerwerken en bromfietsen. Het kabinet is voorts van mening, zo blijkt uit de miljoenennota, dat bijdragen van gebruikers van bepaal de goederen en diensten meer in overeenstemming moeten worden ge bracht met de kosten. Zo zal een aantal tarieven worden verhoogd, o.a. voor verrichtingen van het kadaster, loodsgelden, octrooi rechten, onderzoek van meststoffen en veevoeder, onderzoek van bestrij dingsmiddelen, tarieven schepenwet en scheepsmeting, verpleegtarieven, warenwetrechten en biologische jjkingen. Samenvattend zegt minister Witte veen in de miljoenennota, die sluit met een „omvangrijk" totaal tekort van f 2.777 miljoen, dat de nieuwe begroting conjunctureel past in de voor de naaste toekomst verwachte economische omstandigheden. Struc tureel gezien acht hij de begroting een goed uitgangspunt voor het in de komende jaren te voeren begrotings beleid, een beleid dat nog verder ge stalte zal moeten krijgen en waarbij „moeilijke en soms onaangename be slissingen onvermijdelijk" zullen zijn. Omschrijving Vermoedelijke uitkomsten 1967 Ontwerp begroting 1968 Gewone dienst Uitgaven •Ontvangsten Saldo Buitengewone dienst Uitgaven Ontvangsten Saldo Gehele ^dienst Uitgaven Ontvangsten (in miljoenen guldens) 16.703 17.698 4.507 645 21.210 18.343 18.106 19.017 4.560 787 22.666 19.804 2.862 Gegeven het feit, dat de landbouw begroting 1968 geplaatst dient te worden in het kader van de door de regering voorgestane begrotingspoli- tiek, stemt het minister Lardinois tot voldoening dat voortzetting van het structuurbeleid in bevredigdende ma te kon worden verzekerd. De minLster schrijft dit in zijn me morie van toelichting. Een normale uitvoering van het sinds enige jaren gestabiliseerde uitvoeringsprogram ma van 55.000 ha ruilverkaveling per jaar acht hij gewenst. De investeringen in de ruilverka veling zullen in 1968 in totaal f 175,2 miljoen bedragen, waarvan f 154,4 miljoen wordt aangevraagd op de landbouwbegroting. Van andere rijksdiensten, provincies, gemeenten en waterschappen wordt f 17,2 mil joen verwacht. Van het Europese oriëntatieen garantiefonds voor de landbouw ongeveer f 3,6 miljoen. Voor cultuurtechnische werken van waterschappen en gemeenten is op de landbouwbegroting f 45 miljoen uitgetrokken Begroting 1968 aangeboden aan Tweede Kanier DEN HAAG, 20-9. Minister Wit- teveen (financiën) heeft de rijksbe groting 1968 aan de Tweede Kamer aangeboden. Hij sprak daarbij van „een uitermate moeilijke begrotings situatie", die naar hij hoopt door de ze begroting zal worden opgelost. „In ons financieel-economisch bestel rit geen speelruimte meer. Er valt een verontrustend samengaan te signale ren van gestegèn werkloosheid èn achterblijvende financieringen waar door het herstel van de betalingsba lans op onvoldoende wijze plaats vindt", aldus de bewindsman, die een evenwichtig, voorzichtig beleid nodig acht dat op korte termijn het herstel bevordert. Hiertoe is een complex maatregelen nodig, gericht op de be perking van de uitgaven. Hieronder volgt een overzicht van de uitgaven, ingedeeld naar onder werpen van staatszorg. Gehele dienst Algemeen bestuur 938 Militaire uitgaven 3238 Buitenlandse betrekkingen 608 Suriname en Nederlandse An tillen 136 Justitie en politie (inch civiele verdediging 1116 Verkeer en waterstaat 2264 Handel en nijverheid 507 Landbouw en visserij 911 Onderwijs en wetenschappen 5764 Cultuur en recreatie 489 Sociale voorzieningen 2589 Volksgezondheid 224 Volkshuisvesting: Huursubsidies 239 Leningen woningwetbouw 2091 Overige uitgaven (volkshuis vesting) 132 Oorlogsschade 86 Nationale schuld (aflossingen, verminderd met afschrijvin gen) 1635 Afschrijvingen 170 Totaal 00000000000000000000000000^0000000000000000000000000^0000000000000000000000^ 23.137 (in miljoenen guldens) Handelsstelsel van E.E.G. werkte bevredigend DEN HAAG, september. Het han delsstelsel van de Europese Economi sche Gemeenschap heeft bevredigend gewerkt. Van de totale Nederlandse uitvoer van veredelingsprodukten (eieren, slachtgevolgelte, varkens vlees en zuivel) ging in het vorige jaar zeventig procent naar de lid-sta- ten van de E.E.G. Dat vertelt minis ter Lardinois in zijn memorie van toelichting bij de landbouwbegroting 1968. Sinds de inwerkingtreding in 1964 van de E.E.G.-zuivelverordening geeft de afzet van de Nederlandse zuivelprodukten in de andere lidsta ten in het algemeen een bevredigend verloop te zien. Een uitzondering is boter. De oorzaak hiervan ligt in de stijgende boterproduktie in de part- nerlanden. Met de opbouw van de vrije markt is het perspectief voor de Nedei-landse zuivelafzet stellig gun stiger geworden. Of dit perspectief in de komende jaren realiteit zal wor den, zal in nog grotere mate dan voorheen mede worden bepaald door do kwaliteit en de presentatie van onze produkten en het zich tijdig in stellen van het bedrijfsleven op de wijzigingen die zich in afzetkanalen en distributiemethoden voordoen. Minister Lardinois acht het zeer wel waarschijnlijk, dat gedurende korter of langer tijd de marktprijzen voor de verschillende zuivelproduk ten in de gemeenschap zich op een wat lager niveau zullen bewegen dan het niveau van de gemeenschappelij ke drempelprijzen. Deze situatie zal zich des te eerder voordoen naarma te de produktie van zuivelprodukten in de lid-staten toeneemt en de in voer uit derde landen van geringere omvang wordt. De bewindsman is niettemin van oordeel, dat de middelen waarin ter realisering van de gemeenschappelij ke richtprijs is voorzien, de verwach ting rechtvaardigen dat ook in het melkprijsjaar 1968-1969 de richtprijs zal worden gehaald. De 'varkensproduktie zal - naar het zich laat aanzien - in 1968 een re- cordomvang bei-eiken, zulks ondanks de huidige beperkte exportmogelijk heden en het wat gedrukte prijspeil. De gemeenschappelijke markt zal van de produktietoeneming ongetwij feld een aanzienlijk deel opnemen. Door de produktie-uitbreiding is de situatie op de gemeenschappelijke markt voor slachtpluimvee weinig rooskleurig. De minister deelde verder mee, dat de bruto-produktiewaarde van de Nederlandse land- en tuinbouw door een toeneming met twee procent bo ven de negen miljard gulden is ge komen. De bruto-produktiewaarde steeg in de akkerbouw met vijf pro cent, in de rundveehouderij met 3,5 procent, in de varkenshouderij met 4 procent. In de pluimveehouderij daalde ze met 6,5 procent. Volgens gegevens van het L.E.I. is de renta biliteit op de akkerbouwbedrijven in het zuid-westelijk kleigebied in '66- '67 een daling opgetreden. De renta biliteit van de akkerbouwbedrijven in noordelijk-Groningen en de veen koloniën verbeterde aanzienlijk in vergelijking met het voor deze ge- bicden ongunstige jaar '65-'66. Visserij Minister Lardinois is van plan, het tot nu toe gevoerde structuurvcrbe- teringsbeleid in de visserij voort te zetten. Werd in 1966 een bedrag van f 5,6 min. en in 1967 bijna f 6,2 min. vastgesteld voor diverse structuur- verbeterende maatregelen, in 1968 zal het actieve structuurbeleid wor den doorgetrokken met f 6.041.000. Daarvan is een tiende (zes ton) be stemd voor de sport- en de beroeps binnenvisserij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4