Johan uit het vuistje wil je een stol Bietencampagne te Bruinisse van start Onze aardbol op de weegschaal MINISTER DE BLOCK INTRODUCEERDE KLEUREN-T.V. Ajax-kansen sterk gereduceerd s s S3 s s n sa 5 Ziindapp 1968 5 A. VAN HESE mê STREEKNIEUWS BRU1NISSE, 21-9. Ook te Brui nisse is dinsdagmLrgen de bieten campagne begonnen, liet waren de bieten van de landbouwer M. Beye te Sirjansland die het eerst van de weegbrug te Bruiniss-e arriveerden. Zij werden gedeponeerd in het ge reed liggende 500 ton grote schip Bernard van schipper B. van Elshout uit Botterdam. Nu het aantal verschepingshavens voor bieten op Schouwen-Duiveland gereduceerd is tot drie, hebben de rijdende auto's ook hun aktieradius uitgebreid tot in de omgeving van Kerkwerve. Dit gevoegd bij de extra grote oogst die wordt verwacht, heb ben er toe geleid, dat men het kwan tum bieten dat via de haven te Brui nisse zal worden verschaept geschat wordt op plm. 35 miljoen kg. De eerste aangevoerde bieten had den een zeer behoorlijk gewicht, de monsterneming met het nieuwe ap paraat trok veel bekijks. Engels-Italiaans experiment in een grot bij Triëst Advertentie Huurders en verhuurders van woningen en andere panden! Op 1 oktober a.s. vervalt in alle gemeenten in Zeeland de wettelijke huurprijsbeheersing. Tegelijk treden andere voorschriften voor de huurbescherming in werking. Een en ander is vooral voor huurders en verhuurders van particuliere woningen van belang Men kan hierover alles lezen in een vouwblad van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Het vouwblad is gratis verkrijgbaar bij het gemeentehuis. Haal een vouwblad, dan bent U op de hoogte. Engelse en Italiaanse natuurkun digen bereiden een experiment voor, om het gewicht van de aarde nauw keuriger te bepalen dan tot nu toe mogelijk is geiveest. Grofweg aangegeven weegt onze planeet G.OOO.OOO.OOO.OOO.UOO.OOO.OOO. 000 oftewel zes quadriljoen kilo gram. Het is daarom niet mogelijk de aarde op een weegschaal te leg gen. Maar men kan wet vrij gemak kelijk berekenen, met welke kracht zij een uit een boom vallende appel op iemands hoofd doet neerkomen zoals in het bekende, maar niet his torische verhaal over Newton, ruim 300 jaar geleden). De door Newton geformuleerde zwaartekrachtswet zegt, dat twee lichamen elkaar aantrekken met een kracht, die recht evenredig is met het produkt van hun massa's en omgekeerd evenredig met het kwadraat van hun onderlinge af stand. Anno 1798 Dit gelclt overal. Niet alleen voor bijvoorbeeld de maan en de aarde, ook voor bolletjes die men in een laboratorium aan een gevoelige tor siebalans ophangt, waarna men twee zwaardere bollen erbij in de buurt brengt. De balans gaat dan draaien. Zo'n proef heeft de Engelse na tuurkundige Lord Cavendisch al in 1798 uitgevoerd en er <t?ia-t)iaj de waarde van de zgn. praritaiiecon- stante uit afgeleid. Men kan dus, merkwaardig genoeg, de aarde we gen door middel van een laborator!- umopstelliny. Het experiment dat nu in Londen en Triest wordt voorbereid maakt gebruik van een techniek die niet sterk verschilt van die welke Lord Cavendisch toepaste, maar men hoopt een verfijnder resultaat le krijgen. Waaróm men zo precies mo gelijk wil weten hoeveel de aarde weegt zullen we verderop zien. Slinger Wat er nu in de buurt van Triëst gaat gebeuren is het volgende. Er bevindt zich daar een reusachtige grot, die dan ook Grotta Gigante heetDaarin wordt een slinger van meer dan zeventig meter lengte op gehangen. Er omheen wordt een va cuümkamer gebouwd, zodat de be wegingen van de slinger niet kun nen worden beïnvloed door de lucht. Door nu nauwkeurig en bij herha ling te meten, hoe de aanwezigheid van twee zware gewichten de bewe gingen van de slinger beïnvloedt, kan men door berekening vinden hoe groot de kracht is tvaarmee twec massa's van 1 gram op een on derlinge afstand van J centimeter elkaar aantrekken. Dit „basis-gegeven" hoopt men te destilleren uit een reeks metingen die ip totaal ongeveer twee jaar lang zal worden volgehouden. Het reken werk wordt toevertrouwd aan een electronische machine en deze moet ons dan de niéuwe, zuiverder waar de van de „pravitatieconstante" verstrekken. Twijfel Waarom wil men nu zo precies weten hoeveel de aarde eigenlijk weegt? Eén van de voornaams te re denen is het feit, dat men twijfelt aan de vraag of de hierboven ge bruikte term „gravitatieconstante" wel juist is. Er zijn namelijk theoretici die be togen dat de ivaarde van de zwaar te kracht juist niet constant is en dat zij in het verre verleden groter geweest is dan tegenwoordig. Zo verklaren sommige geologen het verschijnsel van het uiteendrijven der aardse vastelanden: de aarde is uitgezet en daardoor is het oor spronkelijke oercontinent uiteenge- scheurd tot de vijf of zes continen ten die we nu onderscheiden. Slaapt men er nu in, de waarde van de „gravitatieconstante" met voldoende nauwkeurigheid te bepa len en herhaalt men het experiment over bijvoorbeeld 25 jaar, dan zal uit vergelijking van de meetresul- taten kunnen blijken of de zwaarte kracht in waarde verandert of niet. GERTON van WAGENINGEN ingezonden mededeling waarderende woorden te horen. Om de dank te orderstrepen, bood de heer Simmers ieder nog een prach tige fruitmand aan. Mode namens zijn ccllega de heer Heijbcer, dankte de heer Bin voor de wijze waarop hun jubilea werden herdacht. ZILVEREN JUBILARISSEN Tweetal Zierikzeese gasfunctionarissen werd hartelijk gehuldigd ZIEKIKZEE, 20-9. Het feit dat de heien C. Bin en J. Heyboer 25 jaar in dienst waren b|j de gasvoorzie- ning van Zierikzee, werd in een bij eenkomst op het bedryf, in tegen woordigheid van familieleden en be langstellenden, herdacht. De wnd. directeur van Zegam, ir. T. Bogerd, had voor de wijze waarop beide heren de opgedragen taken ver richten niets dan lof. „Ik hoop. dat u nog vele jaren ten dienste van de gasvoorziening werkzaam mag blij ven, want uw taakopvatting kan an deren ten voorbeeld worden gesteld". Gok de echtgenoten van de beide he ren betrok ir. Bogerd in de hulde; als een echtgenoot bij het gas werk zaam is, worden de huiselijke be langen wel eens terzijde geschoven om anderen van dienst te kunnen zijn. Ir. Ecgerd overhandigde de ge bruikelijke enveloppe. De heer P. C. Ambachtsheer, dis trictshoofd van Zegam, dankte de ju bilarissen voor hun medewerking om zijn taak te helpen verlichten. Na mens het personeel overhandigde hij ieder een geschenk. Dank gemeentebestuur De burgemeester van Zierikzee en lid van, de Raad van Bestuur van Zegam, de heer D. W. Kastelein, dankte de gasmensen namens het gemeentebestuur en de burgerij. „Wij weten dat u altijd klaar staat om de gasvoorziening goed te laten verlo pen en dat wordt in Zierikzee zeer gewaardeerd". Be cud-directeur, de heer J. Baas, sprak mede namens zijn collega oud directeur J. Louwerse. De heer Baas, die zoveel jaren het Zierikzeese be drijf door alle moeilijkheden heen leidde, wist nog vele oude herinne ringen op te halen. Ook de oud-leden van de gascommissie waren aanwe zig en beide jubilarissen kregen Start op Firato AMSTERDAM, 21-9. De minister van economische zaken, mr. L. de Block, heeft in het RAI-gebouw te Amsterdam de Firato 67, de vijf tiende internationale tentoonstelling van elektronica geopend, en daar mede tegelijk de kleurentelevisie in ons land geïntroduceerd. De opening, die geschiedde in de N.T.S. kleuren- t.v.-studio cp de RAI, werd yia Ne derland I in kleuren en zwart-wit uitgezonden. AMSTERDAM, 20-9. Het stadion kwam overeind, maar het doelpunt, dat Ajax lucht moest geven en enige kans op een plaats in de tweede ronde van het Europese bekertoer nooi, kwam er niet uit. Klaas Nu- nmga, alleen voor doelman Junquera, schoot tegen de paal. Het was de laatste stuiptrekking van de Amster damse pleeg, waarvoor tot dat mo ment eigenlijk al niet meer inzat dan een gelijkspel tegen het Madrileense Real, een van de grootmachten in het Europese voetbal. En dan mag een 1-1 gelijkspel een alleszins acceptabel resultaat zijn, de machtsontplooiing van de „konink lijke", vooral defensief, geeft weinig hoop voor de returnwedstrijd in Ma drid. De Ajax-plceg toonde boven dien te veel kwetsbare plekken om de elf tot een zo machtig bolwerk te kunnen smeden, dat het in staat mag worden geacht de Madrileense ver dediging in eigen huis omver te kun nen werpen. De grote illusies, die Ajax in de eerste twintig minuten wekte, toen het in een hoog tempo en met vloei ende combinaties het spel tot zich trok en zelfs meermalen paniek zaaide in de vijandelijke defensie, - het doelpunt van Cruyff, overigens met medewerking van de Spaanse doelman, scoorde was alleszins ver diend op dat moment - gingen ech ter niet in vervulling. Advertentié VOEDZAAM MAE fis M >4 tJ H US «4 >4 et M M M M w Advertentie Nog méér spirit Patent crank 5 Aparte voetrem Nog betere wegligging Uw dealer vertelt U er graag alles over! Weststraat 5 - Zierikzee i SPORT WIELRENNEN Wim Evertse onderscheidde zich in de Omloop van Zeeuws-Vlaanderen In de tweedaagse wegwedstrijd voor amateurs de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de Zie rikzeese coureur Wim Evertse zich uitstekend geweerd. Op beide dagen was Evertse, die in het team van bet Belgische Hertenkamp reed, doorlo pend in het voorste gelid te vinden. Een duidelijk bewijs leverde hij hiervan door als eerste te eindigen in het premie klassement met 15 punten voor de Belg R. Vermeere 6 punten, Wim Bravenboer 6 punten „Men kan de vraag stellen of het vcor de overheid nu wel pas geeft om in deze tijd, waarin zo ontstel lend veel geld nodig is voor zaken als onderwijs, woningbouw, wegen aanleg enz., de stoot te geven tot kleuren-t.v.-uitzendingen", aldus de minister, die er aan herinnerde dat de vorige regering had besloten om per 1 januari 1968 de t.v. regelmatig in kleuren te laten uitzenden. „Zou de beslissing niet genomen zijn en zou de irtrcductie van de kleuren - t.v. cp de lange baan zijn geschoven, dan zouden daarmee de groeipers pectieven van een van onze voor naamste industrieën in ernstig ge vaar zijn gebracht. Men kan de beslissing ook nog stellen tegenover de nood der ont wikkelingslanden Is het wel verant woord cm de Nederlandse bevolking te prikkelen tot uitgaven voor luxe goederen als kleuren-t.v.-ontvangers, terwijl de hulpverlening aan deze landen een gewetensplicht behoort te zijn?" Als antwoord op deze vraag zei de ^.bewindsman dat met deze beslissing naast het principe van de vrije con sumptie, waarbij de consument be slist waaraan hij zijn koopkracht be steed, een belangrijk stuk van onze industriële toekomst gemoeid is en daarmede ook de groei van de mid delen waaruit op langere termijn ge zien, voor de genoemde urgente ta ken zal moeten worden geput. Hoogwaardige produktiegoedercii We mogen ons gelukkig prijzen, zo vervolgde spreker, dat in ons land een industrie tot wasdom is gekomen, die de research heeft kunnen ver richten, die nodig is vcor het ont wikkelen van zulke hoogwaardige industrieprodukten als kleuren-t.v.- apparaten. Wij moeten, evenals de andere hoog ontwikkelde landen, onze expansie in bijzondere mate zoeken bij de produktie van die type goede ren, die hoge eisen stellen aan de technische kennis en aan de organi satie van de industrie, alsmede aan de beschikbaarheid van geschoolde krachten en waarvan de voortbren ging veelal ook zeer kapitaalinten sief is. Er is dan ook alle reden voor de overheid, zo voegde de minister er aan toe, om voor dit soort produk- ten ruim baan te maken en zo bij te dragen tot het scheppen van een kli maat waarin hoog gekwalificeerde produktieprocessen kunnen gedijen. 3 a» M W M f - 2 ^hïw wmaaoA u*7 Van 7 november lot en met G januari 1968 zullen op alle Nederlandse post- inrichtingen weer Kinderpostzegels zijn te krijgen. Het gaat om vijf bijzon dere frankeerzegels met toeslag voor hel kind. De voorstellingen, ontworpen door Wim Bijmoer, zijn ontleend aan kinderversjes van mevrouw Annie M. G. Schmidt. en Rudie Liebrechts 5 punten. Op de le dag won Evertse de premies te Sluiskil. Zuiddorps en Zaamslag, ter- wiju hij op de 2e dag te Cadzand en St. Kruis de premie op zijn naam bracht. Op de le dag eindigde Evert se in dezelfde tijd als de winnaar Leo Duindam op de 14e plaats. In de etappe Oostburg-Oostburg over een afstand van 135 km eindigde Evertse als 19e in dezelfde tijd als nummer 2 Piet Legierse. Winnaar van de Omloop van Zeeuwsch-Vlaan deren ward de bekende wielrenner en schaatser Rudi Liebrechts. Evert se werd eervolle 12e in dezelfde tijd als nummer 9 Kees Koeken op slechts 1 min. 54 sec. van de winnaar. Een aantal bekende amateurs wist hij hierbij achter zich te laten. Van de zeven Zeeuwen welke de wedstrijd wisten te beëindigen had Evertse zich het best weten te plaatsen. SCHAKEN Competitie en theoiie-uurtje Zierikzeese Schaakvereniging Maandag 25 september aanstaande wordt een begin gemaakt met de competitie van de Zierikzeese Schaakvereniging. Op de onlangs ge houden algemene ledenvergadering werd besloten, dat er ondanks hel groeiende aantal leden, niet in twee groepen zal worden gespeeld, maar in één groep. Dit overigens niet zon der pretest van enige topspelers. Alle leden hebben dus in het ko mende seizoen kans op het persoon lijk kampioenschap van Zierikzee. De wedstrijden vangen aan om acht uur precies, maar van zeven tot acht zal theorie worden onderwezen op schaakgebied voor de minder sterken. Overigens zal iedere schaker van de ze lessen kunnen leren. Iedereen, zo wel jong als cud, is hierbij van har te welkom. ZIERIKZEE K5 euren televisie geïntroduceerd Om vijf minuten over elf heden- donderdagmorgen was het zover: de kleurentelevisie werd voor het eerst in Nederland uitgezonden en (ook) te Zierikzee op het scherm ontvangen. Dat gebeurde in de showroom van de firma A. D. van den Berge aan de Melkmarkt, waar een klein aan tal belangstellenden van het berei ken van deze mijlpaal in de televisie wereld getuige was. De kleuren-t.v. werd geïntrodu ceerd door de minister van econo mische zaken, mr. L. de Block, in het RAI-gebcuw te Amsterdam. De mi nister sprak een openingswoord uit ter gelegenheid van de opening van de Firato en besloot zijn toespraak met het overhalen van een handle en op dat moment verdween als bij toverslag het zwart-wit beeld, om plaats te maken voor een rijke kleur schakering. Dit moment kreeg een extra kleurrijk accent toen een aan tal ballonnen werd opgelaten. Op het moment dat een in een fraaie gele japon geklede Ageeth Scherphuis op het scherm verscheen, passeerde tij dens deze rechtstreekse eerste kleu- renuitzending in Nederland op de Zierikzeese Melkmarkt juist het draaiorgel van de heer Rossen, zo dat deze gebeurtenis in een opge wekt muzikaal kadertje werd gezet. Cp het scherm verscheen vervol gens een exotisch uitgedoste groep dansers en danseressen uit Suriname. Een werkelijk kleurrijk schouwspel, dat duidelijk de enorme vordering va nde techniek op het gebied van televisie aantoonde. Cok in Zierikzee werd dus van morgen de kleurentelevisie min of meer officieel ingehaald. Vanavond na het nieuws kunnen belangstellen den opnieuw terecht. Na het nieuws van acht uur zendt de AVRO een kleurenproduktie uit van een Roe meense volksdans- en balletgroep. OOSTERLAND Tijdelijke verhuizing „Tuindorp"-bewonerj te Oosterland Teneinde het zoutschadeherstel in de vier gemeentewoningen „Tuin dorp" aah de Oud Heilige weg alhier beter en intensiever'te kunnen ver richten hebben de bewoners tijdelijk hun intrek genomen in woningen op het werkkamp „Oosterland" gelegen nabij het café „Even Buiten". Dit werkkamp, dat oorspronkelijk werd gebouwd voor legering van vreemde werkkrachten, is al voor veel gezin nen een toevlucht geweest bij het wachten cp woongelegenheid, of zo- ris nu. voor mensen die voor herstel „Natuursteen is een natuurprodukt en dus een eerlijk materiaal. De kleurschakeringen worden door geen enkel kunstprodukt geëvenaard. Na tuursteen leeft en is ideaal voor een architect om mee te werken, vooral door het samengaan van praktische bruikbaarheid - onderhoud, slijtvast heid - met een esthetisch fraai op pervlak". Architect G. Tuinhof van het archi tectenbureau Steen en Tuinhof, ge vestigd te Vlissingen en Leeuwarden, is stellig overtuigd van de zeer grote mogelijkheden voor natuursteen in de bcuw, mits men bij toepassing uiteraard niet overdadig te werk gaat. De ook op Schouwen-Duiveland welbekende Vlissingse architect is bijzonder enthousiast over de expo sitie van natuursteentoepassingen, die ook a.s. zaterdag weer gehouden wordt door de firma Timmerman in de fabriek aan de Stolpweg te Nieu- werkerk. „Sommige opdrachtgevers denken dal het toepassen van natuursteen duur is. Dit is niet waar", aldus de heer Tuinhof. „Immers, een quartsietvloer in tegels 20/20 is niet duurder dan een gelijkwaardige dubbelhard ge bakken tegelvloer van 15 x 15 cm. terwijl een Solnhofervloer nog voor deliger is". De architect denkt ver der aan de toepassing van duurdere soorten als „garnering": omlijsting van open haard of afdekking van vensterbanken „Natuursteen kan in bepaalde gevallen ook de juiste tus senschakel vormen tussen huis, tuin cf keukenmaterialen en de natuur". Zaterdag a.s. zal de firma Timmer man de vele toepassingsmogelijkhe den van natuursteen weer gaarne tcelichten en wel van tien uur 's morgens tot negen uur 's avonds. De tentoonstelling is op voorname wijze gecombineerd met moderne in terieurverzorging. aan hun woning, deze tijdelijk moes ten verlaten. ANNA-JACOBAPOLDER N.C.V.B.-vergadering De eerste vergadering van de N. C.V.B. in het nieuwe seizoen stond weer onder leiding van mej. J. W. C. van Strien. Ds. Zoodsma van Wemeldinge spra'k over: „Waarheid en leugen aan het ziekbed". Het was een mooie avond. De volgende avond hoopt de af deling te houden op 18 oktober, met als spreker de heer Boelens uit Vught. Onderwerp „Het oude woord in een nieuwe staat". LONDEN. Enige dagen voordat het jaarcongres van de Britse La- bcurpartij begint worden vandaag in twee districten tussentijdse verkie zingen gehouden, die een aanwijzing kunnen geven hoever de populariteit van de regering-Wilson is gedaald. LONDEN/WASHINGTON. Enge land heeft zowel de Verenigde Stalen als de Sowjet-Unia laten weten van mening te zijn. dat ook het opzetten van een beperkt anti-raketsysteem een nieuwe dimensie aan de bewape ningswedloop zou toevoegen en ge vaarlijke repercussies zou kunnen hebben. DUSSELDORF. Bij een inbraak in een im- en exportfirma van edel stenen in Dusseldorf is een hoeveel heid engszette, geslepen juwelen en parels ter waarde van 300.000 mark ontvreemd. De brandkast was mei snijbranders geopend. BREMEN. Kroonprins Friedrich van Pruisen, die togen da zin van zijn familie met een niet-adelijk meisje is getrouwd, heeft van zijn erfrecht afgezien ten gunste van zijn broer, de 23-jarige prins Louis Fer dinand. UveröLyjseien van een Homeins monument langs de „Via Aurelia" langs de Middellandse Zeekust. Men zie onze reportage over de cöte d'Azur. De Romeinse brug in Zuid-Frankrijk, die als gevolg van de aanleg van. een stuwmeer tot ondergang is ge doemd. Men zie onze reportage over de Cótc d'Azur. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2