OLGA 1 DE ZIERIKZEESCHE COURANT NIGERIAANSE MIDDENWESTEN SCHEIDT ZICH 00K AF Oe Thant zeer somber in V.N.-jaarverslag Robert Kennedy over Vietnam MATRASSEN KAMERBREED „DE MAGNEET" WAT 2EGT DE BILT Varkens- en rundvleesmarkt stabiel Vier Israëlische militairen gedood De ,,pil" voor duiven Minister Lardinois: „Geen noodtoestand in de zuivelindustrie" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 21 september 1967 124ste jaargang Nr. 1986G WAARIN OPGENOMEN 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken 11, Zierikzee, postbus tel. (01110) 2255, na 18.00 uui: tel. (01110) 2118. Git trekening 13 7677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Eerste paal voor nieuwe Chr. Nat. School Zierikzee Nieuwe republiek na Biafra LONDEN, 20-9. Het Nigeriaanse midden-westen heeft zichzelf tot re publiek uitgeroepen - na Biafra - en is daarmee het 2de Nigeriaanse ge bied, dat zich van de Nigeriaanse fe deratie heeft afgescheiden. Een en ander is vernomen uit een radio-uit zending vanuit de hoofdstad van het midden-westen, Benin, die in Londen is opgevangen. Het oostelijke gebied van Nigerië scheidde zich eind mei af en ver klaarde zich tot de republiek-Biafra. Volgens de uitzending uit Benin heeft het midden-westen zich uitge roepen tot de republiek-Benin. Benin en andere belangrijke delen van het midden-westen zijn vorige maand door Biafraanse troepen ver overd. Maar volgens dinsdagavond in Lagos, de federale hoofdstad, ont vangen berichten zouden Biafraanse troepen uit Benin trekken. De win kels in de stad Benin zouden geslo- Kinderen door wolven verslonden TEHERAN, 20-9. In het gebied van Hamadan, in oost-Perzië, zijn zeven kinderen door twee wolven verslonden. Het leger is te hulp ge roepen om de twee dieren onschade lijk te maken. Duitse schenking voor Palestijnse vluchtelingen BONN. 20-9. De Westduitse rege ring heeft woensdag besloten vijftig miljoen mark ter beschikking te stel len van het V.N.-bureau voor hulp aan de Palestijnse vluchtelingen. Het geld wordt uitgekeerd in vijf jaar lijkse termijnen. Vuurwerkfabriek uitgebrand CATANIË (Sicilië), 20-9. Een clan destiene vuurwerkfabriek in Catanië cp Sicilië, is woensdag na een ont ploffing geheel uitgebrand. De zeven mensen die zich in het gebouw be vonden, zijn om het leven gekomen. Ontcijfering code onthult vroeg verblijf Vikingen in Amerika LOS ANCLES. 20-9. Twee Ame- rikaanse onderzoekers zijn er na vijf jaar arbeid in geslaagd het Runen schrift te ontcijferen van stenen die her en der verspreid in de Ver. Sta ten zijn gevonden. Uit de tekst blijkt dat de Vikingen enige honderden jaren voor Columbus in Amerika waren. Zo bleek op een bij Byfield/Mas- sachusetts gevonden steen de datum 24 november 1009 voor te komen - 483 jaar voordat Columbus voet aan wal zette in de nieuwe wereld. Op drie stenen die in de staat Ok lahoma 2400 km van Byfield ver wijderd werden gevonden kwam de datum 11 november 1012 en de jaren 1015 en 1022 voor. Het jaar 1009 is zes jaar na de aankomst van Leif Erikson in „Vin- land". dat zeker in Hieuw-Engeland en vermoedelijk in Massachutts lag. ten zijn en de luiken dicht en de stad zou dcor vele bewoners verlaten zijn. Volgens de radiouitzending uit Be nin is de republiek-Benin uitgeroe pen door de militaire bestuurder, majoor Albert Okonkwo, die vorige maand een „onafhankelijke regering" in Benin vormde na de verovering van Benin door Biafraanse troepen. Majoor Okonkwo heeft in een pro clamatie gezegd, cat de nieuwe re publiek met Biafra zal samenwerken in alle militaire aangelegenheden. Okonkwo heeft verzekerd, dat „de autonome en volledig soevereine re publiek-Benin" alle internationale verdragen en verplichtingen zal na komen. Hij deelde nog mee, dat 10.00 men sen uit het midden-westen door de noordelijke zijn „vermoord, verminkt of tot wees gemaakt". V.N., New York, 20-9. Secretaris generaal Oe Thant heeft b(j de ope ning van de 22ste zitting van de al gemene vergadering van de Ver. Na ties een zeer somber beeld van de toestand in de wereld gegeven. De internationale toestand is vol gens hem in het afgelopen jaar aan zienlijk verslechterd en het vertrou wen in de Volkerenorganisatie is ge schokt door de oorlog in het Midden- Oosten en voortduren van het con flict in Vietnam. Hij drong bij de leden op verzoe ning aan, te tonen dat de V.N. in staat is vrede en vooruitgang te be vorderen. Zelf stelde hij voor dat de Veiligheidsraad een conferentie op ministerieel niveau belegt om tot een zekere mate van overeenstemming te komen over de belangrijkste proble- Het heeft even geduurd, maar Zie- rikzeese lieverdjes niet de kleuters, want het is gezien door omwonen denhebben het springtouwstuk gemaakt van het fraaie beeldje in de tuin van de kleuterschool „De Woelwaters". Iedere agressieve be langstelling voor de weinige beelden die Zierikzee heeft, is wel uiterst onwelkom en daarom hier een niet vervelend bedoelde waarschuwing, want vandaag het touw, morgen het beeldje. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode). Drie kinderlijkjes gevonden NEW YORK, 21-9. Een concierge in de Newyorkse wijk Bronx heeft in de kelder van het gebouw waar over hij waakt een oude koffer ge vonden met de lijken van drie kin deren. die gewikkeld waren in kran ten uit 1920. De lijken zijn merk waardig goed geconserveerd en zul len onderzocht worden. NEW YORK, 21-9. Senator Ro bert Kennedy heeft gisteravond tij dens een televisie-uitzending gezegd, dat de oorlog in Vietnam niet kan worden gewonnen door de Amerika nen als de Zuidvietnamezen niet een groter aandeel in de oorlogvoering nemen. Kennedy betreurt het zeer te moeten constateren, dat de wekelijk se Amerikaanse verliezen op het ogenblik die der Zuidvietnamezen overtreffen. Advertentie Vliegend vat Dinsdagmiddag omstreeks kwart voor vier kregen de lyceïsten Peter Flikweert en G. H. Hoogenboom op de Heu- velsweg, zo ongeveer halfweg de Blokweg en Kerkwerve, een merkwaardige ontmoeting te verwerken toen een twin tigtal meters verderop plotse ling geen stalen drinkvat op ongeveer anderhalve meter hoogte dwars over de rijweg en de sloten van het ene wei land in het andere vloog. Het „vliegende vat" illustreerde een niet minder merkwaardig natuurverschijnsel, namelijk n zogenaamde „nikkelstaart", die de scholieren afgestapt na het passeren van deze be paald niet alledaagse dwars ligger aan hel uitspansel waarnamen. Het was indèr- daad zo'n nikkelstaart, waar over vrijwel elk jaar hier of daar berichten opduiken. De nikkelstaart bij Kerkwerve had een vervaarlijke trechter, die na enige tijd in drie staart punten uitliep. De drie punten kronkelden vervaarlijk en losten tenslotte in het niets op in de richting van de Schouw- se dijk. De „nikkelstaart'f was zonder grote ongelukken aan te richten verdwenen, maar ongetwijfeld heeft een vee houder de volgende morgen in z'n weiland vreemd opgeke ken bij het missen van een drinkvat men. Thant zei bereid te zijn hier voor een voorlopige agenda op te stellen. Het geschikte moment voor de eerste zittingen van de algemene vergadering, tijdens welke alle vier ministers van buitenlandse zaken van de grote vier in New York zullen zijn. Advertentie naar Wij hebben breedtes voor elke kamer; 3.00, 3.66. 3.75. 3.80, 3.90, 4 00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwcrkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's 8 Wie alles, dat geen haast heeft, spoedig afdoet zal volop K tijd hebben voor dingen, die X geen uitstel kunnen lijden. 8 T& W) Dit is een model van de nieuwe „Q 4'> lijnboot van de Britse Cunard-lijn, welke gisteren door HM. Koningin Elizabeth 11 te water is gelaten. Met de tewaterlating is ook de sluier van geheimzinnigheid rond de naam van het schip opgeheven: het heet Queen Elizabeth 11. TEL AVIV, 21-9. Naar in Tel Aviv is vernomen, zijn vier Israëlische mi litairen vanmorgen (donderdag) om het leven gekomen bij een beschie ting van Egyptische artillerie in het gebied van het Suezkanaal ter hoogte van El Kantara. Zes Israëlische mi litairen werden gewond. Een Israëlische militaire woord voerder heeft te kennen gegeven, dat de Egyptenaren met schieten zijn doorgegaan ondanks het feit dat waarnemers van de V.N. hadden ge last het vuren te staken. Contactdag bestuursdersboiiden NVV Naar wij vernemen is de bestuur- dersbond Schouwen-Duiveland van het N.V.V. voornemens om in sa menwerking met de bestuurdersbond Flakkee een contact- en voorlich tingsdag te organiseren voor de be stuurders en hun vrouwen van de bij deze bonden aangesloten afdelingen. Deze dag zal worden gehouden te Dirksland en wel op zaterdag 30 sep tember a.s. Op het programma voor deze dag staat o.a een filmvertoning over de Deltawerken, een gemeenschappe lijke maaltijd en een bezoek aan de bouwput Haringvlietdam RAI-tweewieler tentoon stelling eenvoudige bromfietsen AMSTERDAM, 20-9 De Rai-twee- wieler tentoonstelling welke van 26 februari t/<m 4 maart 1968 in Am sterdam wordt gehouden zal in het teken staan van de eenvoudige en goedkope bromfietsmodellen. Van de ca. dertig bromfietsmerken die voor deelneming zijn aangemeld, ko men twintig met lichte modellen voor het voetlicht waaronder enke le geheel nieuwe en nog niet eerder geexposeerde typen. Ernstig ongeluk in de hoofdstad AMSTERDAM. 20-9. Een met gro te snelheid in de richting Diemen rijdende sportauto is woensdag avond omstreeks acht uur tegenover het Ajax-stadion in botsing geko men met een kleine auto, die in de richting Amsterdam reed. De bot sing was zo hevig, dat een van de inzittenden in de kleine auto, de 18- jarige Marja van Es, vrijwel op slag werd gedood. De bestuurder van de wagen, de 21-jarige J. Bras penning, raakte beklemd en moest worden uitgezaagd door de brand weer. Hij is in ernstige toestand naar het Onze Lieve Vrouwe Gast huis gebracht. UTRECHT, 20-9. Zowel de var kens- als de rundvleesmarkt heeft de laatste weken een vr(j constant beeld te zien gegeven. De export was ook stabiel. Dit alles stemt tot enige te vredenheid. Aldus de heer J. B. Dinkla, die tij dens een woensdag in Utrecht ge houden vergadering van het Pro- duktschap voor Vee en Vlees als waarnemend voorzitter optrad. Het varkensaanbod was in de laatste we ken ruim; om en nabij de 150.000 stuks. Dat komt op een totaal van ongeveer 600.000 per maand neer. Dit betekent dat er een ruime export no dig blijft om het prijspeil te kunnen handhaven. De heer Dinkla verwacht overi gens geen sterke expansie van onze vleesexport in de zeer nabije toe komst, althans wat de mogelijkheden binnen het E.E.G.-gebied betreft. De ontwikkeling van de prijzen in Frankrijk, België en Duitsland be lemmert dit. Alleen voor Italië ziet hij gunstige perpektieven. Ook de vette kalverenmarkt geeft een redelijk beeld te zien; de export loopt hier - aldus de waarnemend GENEVE, 21-9. De duiven in Ge neve zullen weldra een aan „ge boorteregeling" onderworpen wor den door een pil die ook vogelzaad bevat. Het bestuur van de gemeente Ge neve, waar een 20c000 duiven huizen, heeft het probleem aan dierenartsen voorgelegd, die met een pil voor de dag gekomen zijn waarmee duive- eieren steriel gemaakt kunnen wor den. voorzitter - vrij goed. De dekkings- cijfers voor de varkens geven over augustus een totaal aan van 80.70U. Dat is aanzienlijk meer dan in de zelfde maand van het vorig jaar (69.000). DEN HAAG. Bij K.B. is opnieuw tot voorzitter van de tweede kamer benoemd mr. F. J. F. M. van Thiel. Dokter was niet boos Dr. Gouda Quint, de dieren arts die verbonden is aan Ou wehands Dierenpark, kreeg een koude douche, toen hij in het weekeinde met zijn vrouw en kinderen, alsmede een nichtje een bezoek bracht aan het park. De hele familie stapte het park binnen en bracht een ogenblikje door bij de papegaaien, die bij de hoofdingang hangen. Dr. Quint, die één van de pape gaaien wel eens wilde laten praten, begon lieve woordjes te zeggen tegen één van de prachtige vogels. Of die vogel Dr. Quint misschien herkende van een vroegere (pijnlijke) behandeling vermeldt de his torie nieQt, maar toen later op de dag de familie directeur Baars van het dierenpark ont moette, riep het nichtje van de dierendokter: „De pape gaai zei tegen Oom Gerard „rotzak"!" De hilariteit was bijzonder groot. En hoe Dr. Gouda Quint het allemaal on derging? Hij blijft een dieren vriend en zei: Zet het maar gerust in de krant!" Opklaringen Verwachting tot vrijdagavond: Opklaringen maar ook hier en daar een bui en in de nacht en ochtend plaatselijk mist; vanavond en van nacht echter in het zuidoosten van hel land nog enige regen; meest zwakke wind uil uiteenlopende rich tingen en weinig verandering in tem peratuur. 22 sept Zon op 6.25, onder 18.40. Maan op 19.46, onder 10.25. Laatste kwartier: 26 sept. te 22.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 sept. 5.22 v.m. 17.26 n.m. BROUWERSHAVEN: 22 sept. 5.01 v.m. 17.15 n.m. Springtij: 21 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Noordzee bevindt zich het restant van een oude depres sie, die vooral gisteren in de noorde lijke helft van het land veel buien, waarvan sommige met omveer, ver oorzaakte. Op sommige plaatsen viel daarbij zelfs meer dan 20 mm regen. Een nieuwe depressie, die oor spronkelijk als orkaan de naam Chloe had, is over de oceaan in de Golf van Biscaje aangekomen. Deze depressie trekt het komende otmaal in ooste lijke richting verder en zal samen met de oude depressie op de Noord zee het weer in West-Europa bepa len. Het blijft wisselvallig en tijdelijk zwaar bewolkt weer met regen of buien. De luchtdrukverschillen zullen echter klein blijven zodat er in het algemeen weinig wind zal staan. Ter wijl in het temperatuursverloop nog weinig verandering zal komen. VLAGTWEDDE. Op de hoek Wed derstraat-Schoolstraat in Vlagtwedde is de 15-jarige J. Kiel bij een ver keersongeluk om het leven gekomen. ENSCHEDE, 20-9. Met zwartgal lige artikelen, ook in de zuivelpers bewijst men niet de beste dienst aan de Nederlandse zuivel. Alarmgelui den werken nimmer afzetbevorde rend of prysstimulerend. Integendeel, ze werken de lusteloosheid in de hand. Het image van de Nederlandse zuivel wordt er niet door verbeterd en men zet er geen kilo kaas meer door af. Aldus reageerde minister Lardinois woensdagmiddag op publikaties over de huidige grote kaasoverschotten, die volgens zuiveikringen zijn ont staan doordat de minister dit jaar geen inleveringsregeling voor magere melkpoeder heeft uitgevaardigd. De minister sprak in Enschedé in de vergadering van de F.N.Z., de topor- ganisatie van de Coöperatieve zuivel industrie. Ook in deze vergadering werd kritiek uitgeoefend op 's minis ters beleid in dezen, en wel door de algemeen secretaris van de F.N.Z, r!r. E. van de Wiel. Het ware te wensen, aldus minister Lardinois, dat diegenen die te licht vaardig de overheid te hulp roepen om orde op zaken te stellen, meer zelfvertrouwen aan de dag legden om de vraagstukken waarvoor wij ons gesteld zien zoveel mogelijk op eigen tracht tot een bevredigende oplossing te brengen. De toegenomen kaaspro- duktie, aldus de minister, stelt ons wel voor een extra krachtsinspali ning. waarvoor wij niet mogen terug schrikken. Kwaliteitsverbetering bij de produkten en vindingrijkheid en vastberadenheid bij de afzet dienen de lijfspreuk te zijn. Geen noodtoestand De minister schatte dat de veehou der voor een totale melklevering aan de zuivelfabriek van zeven miljard kg in het lopende melkprijsjaar rond 2500 miljoen gulden aan melkgeld uitbetaald zullen krijgen. Tegen die achtergrond krijgen de verliezen op ingeleverde kaas, geschat op tussen de 15 en 40 miljoen gulden, een reële re betekenis: zij liggen in de orde van grootte van een procent. Van 1 januari tot 2 september is de kaas productie ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar met ruim 27.000 ton toegenomen. Daarvan was echter 8000 ton Cheddarkaas en daarvoor geldt niet het „eigen risi co" van het (door de veehouderij zelf gevulde) zuivelfonds, wanneer, be gunstigde door uitermate goede groeiomstandigheden. de melkpro- duktie toeneemt met vijf procent, leek het de minister niet gemotiveerd onder deze omstandigheden te spre ken van een noodtoestand. Aulo met acht jongelui botste met boom NIJMEGEN, 20-9. Een personen auto met acht jongelui is tussen Wy- chen en Nijmegen van de weg ge raakt en met hoge snelheid tegen een boom gereden. Een van de inzitten den. de 19-jarige W. K. uit Wychen. werd hierbij uit de auto geslingerd en zodanig gewond, dat hij in do loop van de naoht is overleden. Drie medepasagiers moesten zich in een ziekenhuis laten behandelen. Het tchttal had kermis gevierd in Wychen en daarbij stevig gedrongen. De 23-jarige H. K. uit Miook, die de wagen bestuurde, verkeerde zodanig onder drankinvloed, dat hij door de politic in arrest werd gesteld. Attente inbrekers STOCKHOLM, 20-9. De Stockholmse juwelier Holberg kon woensdagmorgen zijn ogen niet geloven toen hij bij zijn winkel arriveerde en een biljet aantrof met de woorden: gesloten wegens inbraak". En hij moest ook sluiten want de juwelier moest vaststellen dal de inbrekers zeer gron dig zijn etalages van hun in houd hadden beroofd en ook de brandkast alles bij elkaar een buit ter waarde van 150.000 kroon (ruim 100.000 gulden).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1