I DE ZIERIKZEESCHE COURANT Engelse politie haalde Russische student uit vliegtuig HAAGS BEDRIJF VAN HEIJST ZONEN FAILLIET De huisvesting in de E.E.G.-landen Moorden uit sensatiezucht MORRIS De Gaulle naar Zuid-Slavië De „burgeroorlog" in China 1 KAMERBREED j „DE MAGNEET" oenen gestolen sigaretten terecht Ook sleeptransporten nu rond de Kaap Maarschalk Amer heneemt zich het leven Israëlische reactie op dood van Amer LUISTER- EN KIJKGELD OMHOOG Massaal ontslag in Belgische mijn s s ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mauiulug 18 september 1967 124ste jaargang Nr. 19861 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lef. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6* Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Westerschouiven aan top met corsoivagen Ernstig incident te Londen Ondanks pogingen bewindvoerders LONDEN, 17-9. Een „ontvoering" van de in Engeland studerende Rus Wladimir Tkasjenko door leden van de Sowjetrussische ambassade in Londen heeft twee protesten tenge volge gehad. Nadat het Britse minis terie van buitenlandse zaken zondag bij de Russische regering protesteer de tegen het „onwettige en schanda lige" gedrag van bepaalde leden van het Russische ambassadepersoneel in de affaire reageerde de ambassade in Londen met een officiële klacht over de houding van de Britse politie, die vclgens haar bruut geweld zou heb ben toegepast tegenover Tkasjenko. diens vrouw, ambassadepersoneel en tegen de bemanning van het Russi sche vliegtuig, waarmee de student naar ziin vaderland zou worden te ruggebracht. LUXEMBURG, 16-9. Tussen nu en 1980 moeten er in de landen van de Europese gemeenschap 20 miljoen mensen gehuisvest worden, want de bevolking van de zes landen zal in de komende twaalf jaar stijgen van 183 miljoen tot 203 miljoen. De bouwnijverheid draagt in de Euro pese gemeenschap op het ogenblik voor zeven procent bij in het bruto- nationaal produkt. Ze neemt daar mee de derde plaats in. Ieder jaar produceert de gemeenschap ongeveer 1.6 miljoen woningen, aldus E.E.G.- commissaris Colónna, in Luxemburg' bij de opening van een woning-ten- toonstelling. NEW ORLEANS, 16-9. De politie van New Orleans heeft melding ge maakt van de arrestatie van twee jongens van achttien en van zeven- tiep jaar. die er van worden ver dacht uit zucht naar sensatie drie mannen, onder wie twee taxi-chauf feurs, te hebben vermoord. De moorden kwamen aan het licht nadat de drie jongelui woensdag j.l. een andere tiener, die hen dreigde aan te geven, hadden doodgeschoten. Door de afspraak in hun kringetje een absoluut stilzwijgen te bewaren, wisten de jongens de misdrijven, die al in juli en augustus werden ge pleegd, verborgen te houden. Samenwerking van de rijkspolitie, de gemeentepolitie van Breda en de douanerecherche heeft er toe geleid dat de partij kon worden gevonden in een garage bij een bungalow in het Brabantse dorp Rijsbergen. Ook konden vier personen worden aange houden die zeer nauw bij de af faire zijn betrokken. De gearresteerden zijn: de 44-jari- ge bewoner van de bungalow in Rijsbergen C. van K., diens echtge note en de 27-jarige V. L. uit Breda. Zij werden aangehouden, toen zij be zig waren een gedeelte van de buit over te laden in een busje om het in Breda te verhandelen. In Breda werd later op de avond, na een spec taculaire achtervolging, waarbij ge vochten werd en waarbij de politie CAIRO, 16-9 Radio Caïro heeft ge meld, dat maarschalk Abdel Hakim Amer, de gewezen plaatsvervangend opperbevelhebber van de Egyptische strijdkrachten, zelfmoord heeft ge pleegd Amer was onlangs gearresteerd op beschuldiging van organisatie van een complot legen president Nasser, een van zijn beste vrienden Hij was in ongenade gevalleij na de oorlog tegen Israël, waarin de Egyptische strijdkrachten een verpletterende nederlaag leden Aan de samenwerking tussen Nas ser en Amer kwam een eind door de zesdaagse oorlog van juni van dit jaar. waarin de Egyptische strijd krachten verpletterend werden ver slagen door Israël Samen met Nasser Geschokt door hetgeen hem over kwam verblijft de jeugdige Rus nog steeds in een ziekenhuis. De Britten houden geheim waar het ligt. Hij was een der jonge geleerden, die pro fiteerden van een tussen Engeland en Rusland gesloten cultureel akkoord, dat voorziet in het uitwisselen van afgestudeerden die zich in de we derzijdse landen verder wensen te bekwamen. Tkasjenko arriveerde vo rig jaar oktober in Birmingham om aan de universiteit aldaar onderzoe kingen op het gebied van lage tem peraturen te doen. Hoogleraren en medestudenten beschouwden hem als een briljant geleerde. Tegenstrijdige verklaringen Intussen spreken Russen en Britten elkaar tegen wat betreft de gang van zaken bij de „terugkeer" van Tkas jenko. Volgens de Russische ambas sade was hij zaterdagochtend op de ambassade gekomen met het verzoek onmiddellijk naar de Sowjet-Unie te mogen terugkeren. Hij gedroeg zich daarbij uiterst nerveus en stelde op Jongetje overreden TEGELEN, 16-9. In Tegelen is een driejarig jongetje bij het over steken van de weg door een auto gegrepen en op slag gedood. Het ventje zat met zijn moeder, mevr. Weiter uit Bad Godesberg (Duits land) in een auto. Toen de moeder stopte en uitstapte om een winkel binnen te gaan, liet ze haar twee zoontjes in de auto achter. Toen de jongste van het tweetal'ook uitstapte cm naar zijn moeder toe te gaan, kwam hij onder een auto. Franse maatregel tegen lawaai LONS-LE-SAUNIER, 16-9. De burgemeester van de stad Lons-le- Saunier in de Franse Jura heeft met het oog op de nachtrust van de bur gers bepaald, dat bepaalde soorten bromfietsen tussen 10 uur 's avonds en 5 uur 's morgens niet mogen rij den. Een uitzondering is echter ge maakt voor de mensen met nacht dienst, op voorwaarde dat hun voer tuigen voorzien zijn van knaldem pers. Advertentie QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 IJMUIDEN, 16-9. De sluiting van het Suezkanaal en het geringe uit zicht op de heropening daarvan heb- deed Amer op 9 juni afstand van al zijn functies Nasser werd de dag daarop door het volk in zijn macht hersteld maar Amer, chef van het overwonnen leger, wérd op 11 juni vervangen door generaal Mohammed Fawzi Hij weigerde echter zich bij deze val neer te leggen en op aandrang van zijn entourage trad hij in con flict met Nasser, die hem op 30 augustus huisarrest oplegde, omdat hij getracht zou hebben het opperbe vel weer in handen te krijgen en de in verband met de militaire neder laag gearresteerde officieren te be vrijden Tijdens het onderzoek naar het complot van deze militairen ontnam Amer zich het leven een bepaald moment de vraag of de vrouw, die bij hem was, wel zijn echtgenote was. Volgens zijn vrouw was hij de laatste dagen om haar niet bekende redenen erg" zenuwachtig en gebruikte hij kalmerende middelen. Tkasjenko verliet vervolgens het gebouw omdat hü in de waan ver keerde dat dit niet de Russische am bassade was. Toen men hem op straat achterhaalde kon hy overreden worden terug te keren naar de am bassade, waar een arts hem onder zocht en hem een kalmerende injec tie gaf. Op het vliegveld weigerde Tkas jenko te voldoen aan een bevel van de Britse politie het Russische vlieg tuig te verlaten. De politie ging toen over tot gebruik van geweld, aldus de lezing van Russische zijde. De Britten zijn evenwel van me ning, dat het ambassadepersoneel, in samenwerking met de bemanning van het Russische vliegtuig. Tkas jenko wilde ontvoeren. Ooggetuigen hadden gezien, dat de jonge Rus in een auto van de Sowjet-ambassade werd getrokken, terwijl hij luidkeels om hulp schreeuwde. PARIJS, 16-9. Generaal De Gaulle heeft een uitnodiging" van president Tito voor een officiëel bezoek aan Zuid-Slavië aanvaard en zal daar aan gevolg geven „zodra de omstan digheden het toelaten", zo deelde de Zuid-Slavische minister van buiten landse zaken, Nikezic, na afloop van een onderhoud met het Franse staats hoofd op het Elysee mee. HONGKONG, 16-9 Het grootste dagblad van Sjanghai, Wjen Hoei Pao, heeft de bevolking opgeroepen de „burgeroorlog" te staken voor 1 oktober, wanneer in geheel China de rationale feestdag wordt gevierd. Volgens het blad is de burgeroorlog in sommige streken ernstiger gewor den. Honderd jaar Sophiavereniging AMSTERDAM, 16-9. De Sophia- Vereniging tot Bescherming van Die ren -genoemd naar koningin Sophia, de eerste echtgenote van koning Willem III - bestaat sinds 1 juli van dit jaar een eeuw. Bestuur en leden gaan dit op 6 oktober aanstaande sobertjes vieren. Die soberheid vloeit voort, aan de behoefte de middelen waarover deze vereniging beschikt, alles bijdragen van particulieren te besteden waarvoor het gegeven is. namelijk voor de hulp aan dieren, zo vertelde voorzitter mr. J. W. de Jong Schouwenburg. HOGE en LAGE ZWALUWE. 16-9. Op de Kerkdijk in Hooge- en Lage Zwaluwe is een 15-jarige jongen uit die plaats, H. A. J. M. Broeders, met zijn racefiets tegen een stilstaande vrachtwagen opgereden en ter plaat se overleden. ben tot gevolg dat Nederlandse zee- sleepbotcn in de komende maanden enkele lange zeesleepreizen rond de Kaap de Goede Hoop gaan uitvoe ren. Tal van sleeptransporten voor olie- bagger- en aannemingsmaatschap pijen en scheepvaartbedrijven van en naar het midden- en verre oosten werden tot mei van dit jaar via het Suezkanaal geleid. Thans hebben deze bedrijven en maatschappijen moeten besluiten om niet langer met de uitvoering van hun transporten te wachten en opdracht te geven de sleepreizen rond de zuidpunt van Afrika uit te voeren. Dit betekent voor enkele transporten een omweg van negenduizend mijl, of - varië rend naar grootte en zwaarte van het te slepen object - een omweg van zes tot acht weken. Aan de eerste reis is inmiddels donderdag in Djeddah aan de Rode Zee begonnen door de zeesleepboot „Friesland" van N.V. Bureau Wijs muller. Met achter zich het Franse booreiland „Neptune"" 6 vaart men naar Marseille, een reis van 11.000 mijl. Via het Suezkanaal zou het slechts 2.000 mijl zijn geweest. DEN HAAG, 16-9, Ondanks po gingen van de bewindvoerders, is het niet gelukt het Haagse bedryf Van Heijst Zonen N.V. te redden. Alle negenhonderd werknemers zijn naar huis gestuurd. Het bedrijf wordt fail liet verklaard. Bestaan blyft nog een dochteronderneming van het bedryf. gevestigd te Wierden. De reden voor het sluiten zijn: 1. Er is geen geld; 2. Als er geld was, dan moest bij een voortzetting van hel bedrijf rekening worden ge- TEL AVIV, 16-9. Door de zelf moord van maarschalk Amer heb ben de tegenstanders van president Nasser van Egypte hun leider verlo ren, aldus menen Israëlische deskun digen in Arabische aangelegenheden. Zij zijn verder van oordeel, dat Amer vele aanhangers telde onder de hoge officieren van het Egypti sche leger, maar, aldiis veronderstel len de Israëlische deskundigen, de zelfmoord van maarschalk Amer zou hem het aureool van de martelaar kunnen geven. Hoewel meer dan houden met een verlies nu van on geveer een half miljoen gulden; 3. Een voortzetting zou een grondige sanering noodzakelijk maken, die een bedrag van 16 miljoen ten min ste zou vorderen. En er is niemand die op dit moment zulk een som in deze zaak wil steken. Het heeft de bewindvoerders zeer pijnlijk getroffen dat de pensioen premies (voor het beambtenpensioen- fends) voor een bedrag van 8 ton niet zijn afgedragen door het bedrijf. Het is de bewindvoerders uit de duizend officieren zijn gearresteerd tijdens de „zuivering" in Egypte, is, zo meent men, de oppositie in het leger niet vernietigd. Door de dood van Amer zou de spanning kunnen toenemen, aldus de Israëlische com mentatoren. WASHINGTON. De V.S. hebben een beroep gedaan op Noord-Korea een einde te maken aan „flagrante schendingen" van de Koreaanse wa- penstilstandsovereenkomst en sabo tagedaden, gericht tegen Zuid-Korea financiële stukken gebleken dat in het verleden activa zijn opgewaar deerd, zodat het bedrijf rijker scheen dan het was. Daarnaast is ér meer winst uitgekeerd dan er winst werd gemaakt. Op die manier is het be drijf uitgehold. De winst van 10 miljoen in de fi nanciële bescheiden is er in feite niet. aldus de heer Bloemsma. Advertentie Voor naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.(10. 3.66. 3.75. 3.80, 3.90. 4.00. 4.57. 5.50 meter. A. S. FLÏKWEF.RT j Niemverkcrk - tel. (011141 265 j Bruinissc - tel. (01113)470 BREDA, 16-9. Nagenoeg de gehele buit van de sigarettenroof, die eind augustus in Zundert plaats had en waarby ongeveer vyf miljoen siga retten uit een vrachtwagen van de Lexingtonfabrieken uit Luxemburg werden gestolen, is achterhaald. waarschuwingsschoten loste, de 29- jarige J. van A. uit St. Willibrord aangehouden. Hij zou een hoeveel heid sigaretten overnemen Jongen niet racefiets omgekomen Drama in Caïro Zij hebben zich prachtig ontwikkeld, de gorilla-tweeling, die in mei van dit jaar geboren xoerd in de Franlzfürtse dierentuin: Dit was een zoölogische sensatie, want nog nooit bracht een apenmoeder in gevangenschap twee jon gen ter wereld. Hel tienjarige gorilla-wijfje Makula accepteerde haar twee kinderen echter niet. En zo moesten de dierenbaby's na hun geboorte door een oppasser en zijn vrouw verzorgd loorden. De kleine vrouwelijke mens apen hebben nu de kleuterleeftijd bereikt en doen hun eerste klimpogingen. Begroting 1968 DEN HAAG, 16-9. De financiële moeilijkheden bij radio en televisie zullen leiden tot verhoging van het luister- en kijkgeld. Dit schrijft de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mej dr M. A. M. Klompé, in de toelichtende me morie op haar begroting voor 1968. De bewindsvrouwe kondigt daarin de indiening aan op korte termijn van een wetsontwerp tot regeling van de gehele financiering van radio en televisie. Met inbegrip van de wereldomroep. In dit wetsontwerp zal een gecom bineerde heffing van luister- en kijkgeld worden voorgesteld, terwijl het daarnaast een bepaling zal be vatten voor de heffing van luister geld voor diegenen, die niet over een tv-toestel beschikken. De noodzaak tot verhoging van het luistergeld berust hoofdzakelijk op de stijging van het loon- en prijspeil. De minister vertrouwt dat het over leg met de reclameraad, de omroep en de ster tof gevolg zou kunnen hebben dat met ingang van 1968 met radio-reclame zal kunnen worden begonnen Verwacht wordt dat de op- brengst maximaal f 25 miljoen zal kunnen bedragen, doch waarschijn lijk lager zal zijn. BRUSSEL, 16-9. De kolenmijn Limburg-Maas te Eisden zal in de loop van 1968 moeten overgaan tot massaal ontslag van personeel. £>e hoofdingenieurs van de ondergrond se werken heeft de leden van de on dernemingsraad vrijdag meegedeeld, dat volgens inlichtingen en bepaalde aanwijzingen 1.500 ondergrondse ar beiders, 300 bovengrondse en 70 man kantoorpersoneel ontslagen zal moe ten 'worden. Dit nummer bestaal uit 6 pagina's «C050CCCOSC050COOOCOCÖCCO Weest trouw in uw beroep En schuwt dekromme gangen S Oprecht gelijk een duif X PCOCCCCOOOCCOOOOCCCOOCOOOC Voorzichtig als de slangen. 0 .S-HERTOGENBOSCH. In tegen woordigheid van prinses Beatrix en prins Claus heeft minister dr. M. A. M. Klompé zaterdagmiddag in de stadsschouwburg Casino te 's-Her- togenbosch de Jeroen Bosch-ten toonstelling. die daar lot 15 novem ber gehouden zal worden, officiëel geopend. Tijdelijk regen Verwachting tot dinsdagavond: Vanavond nog plaatselijk een bui ge volgd door enkele opklaringen; mor gen overdag vanuit het westen toe nemende bewolking gevolgd door enige regen; in de nacht en ochtendn hier en daar mist; overwegend ma tige zuidwestelijke wind en weinig verandering in temperatuur. 19 sept. Zon op 6.20, onder 18.47. Maan op 19.13, onder 6.52. Volle maan: 18 sept. Ie 17.59. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 sept. 3.57 v.m. 16.03 n.m. BROUWERSHAVEN: 19 sept. 3.31 v.m. 15.51 n.m. Springtij: 21'sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde stond het weer in ons land nog onder invloed van een lagedrukgebied in de hogere luchtlagen. De hierdoor ver oorzaakte buien vielen vooral in hel westen van het land en brachten plaatselijk 15 tot 20 mm« neerslag. Het lagedrukgebied is nu weggetrok ken. maar geleidelijk beginnen oce aandepressies hun invloed uit te breiden tot onze omgeving. Maandagmiddag en -avond pas seert een oceaanfront ons land. In de nacht van maandag op dinsdag och tend zullen enkele opklaringen voor komen, maar dinsdag zal de bewol king wéér toenemen op de nadering van een volgend oceaanfront. Uit de ze bewolking zal dinsdag enige regen vallen, terwijl de wind overwegend matig en zuidwestelijk zal zijn. In het tempera tuur verloop komt daarbij weinig verandering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1