Uw Aaronskelk moet nu gaan rusten Groot ertsoverslagbedrijf in Europoort STREEKNIEUWS Nieuwtjes voor uw huis I „Vallen en opstaan" Luxemburgse gasten vertrokken U kunt niet alles weten Wat lijmt meteen-laat nooit meer los? cetainnr Krachtlijm Snelfix DE TERUGKEER VAN ARAM Spaarzaam met water Het overhouden van „een kindje op moeders schoot" Velen hebben moeilijkheden met de aaronskelk, zodat bloei achter wege blijft. De plant is voor hen dan vrijwel waardeloos. De tijd, dat deze plant moet wor den binnengebracht, is in oktober weer aangebroken. We plaatsen haar dan in een lichte kamer, maar niet in de zon, want heeft zij het te warm, dan verliest zij haar blade ren. Wordt het kouder, dan geven We haar een wat warmere plaats, maar liefst nooit een hogere tempe ratuur dan ongeveer 60 a 65 graden F, d.w.z. onder de 20 graden Celsius. Zij stelt in deze tijd prijs op veel water en iedere week kunstmest. Af en toe moeten deze planten worden besproeid met lauw water, maar ook elke week dienen de bladeren te worden afgesponsd. Begint zij te bloeien, dan geven we veel water en twee keer per week mest, zij heeft dit bepaald nodig om tot volle bloei te komen. De rusttijd begint in mei en duurt tot juli. In deze tijd geven we geen water van betekenis, maar vooral geen mestHet hindert geheel niet als de bladeren gedeeltelijk verdor ren. In juli plaatsen we haar naar buiten, liefst in de grond, maar wa ken voor een te zonnig plaatsje. Eventuele jonge planten scheiden we van de moederplant. We kun nen deze loten apart oppoten. Het grondmengsel Als grondmengsel nemen we voed zame aarde, liefst 2 delen kleizoden- grond, 1 deel bladaarde, 1 deel tuin grond en wat oude mest. Indien u de plant liever niet zonder pot wilt ingraven, dient u haar wel te ver potten na deze rusttijd en aange zien de knollen bovenop wortels maken, moet gezorgd worden voor een diepe beplanting. We zorgen voor afdekking met turfmolm om droogworden te voorkomen. Op de ze wijze komen de knollen weer aan de groei, mits we niet vergeten wa ter te geven. Begin september moet een plant die in volle grqnd uitgeplant is, wor den omgepot. Om de groei niet te stuiten, graven we haar op met een flinke kluit aarde en brengen deze over naar een grote pot. De plant kan daarna nog tot oktober buiten blijven, maar we moeten haar bui ten de zon houden en zorgen voor geregelde besproeiing. Een aardig plantje Het lukt sommige liefhebbers niet altijd een kindje op moeders schoot over te houden en toch behoeft dit geen bezwaren op te leveren als we 's winters maar spaarzaam zijn met water, want in de meeste ge vallen is rotting de oorzaak van de ellende. Toch is de behandeling vrij eenvoudig. De grootste fout is, dat men het tere plantje in de zomer maanden in de felle zon plaatse, zo dat de bladeren geel worden .Een koele, lichte standplaats aan de noordkant is ideaal te noemen. Ge durende de zomermaanden vrij veel water. Het opkweken van jonge plantjes is ook heel eenvoudig. U weet, bloei is niet de hoofdzaak bij dit plantje, maar het mooie verschijnsel dat de jonge plantjes zich vormen op de hoofdas van volwassenen. Meestal doet dit verschijnsel zich voor in de maanden juli en augustus. Als we nu zo'n geheel blad met een klein stukje steel van de moeder plant afnemen, kunnen we dit over- potten in gewone, maar goede tuin aarde; het zal zich daar spoedig vastzetten. Het oude blad verdwijnt na enige tijd en het jonge groeit verder. Dat is maar goed ook, want ou dere plantjes worden op de duur ruig en wild, zodat het beter is steeds vers gestekte plantjes te bezitten. U ziet het, er is maar weinig nodig om een aardig plantje in huis te hebben. He recht-toe-recht-aan horlogebandje is voor de hippe jeugd niet „in" ge noeg. Kleurige, brede banden moeten het zijn, in lak of suède, effen of met bloemetjes. Nu kan bij de kousen-miniroktruitje-kombinatie ook het horloge worden ingeschakeld! ROTTERDAM, 14-9. Een Duitse combinatie van vier grote staalbe drijven heeft de gemeente Rotter dam verzocht in Europoort een ter rein van 28 hectare te mogen huren voor de vestiging van een groot erts overslagbedrijf. Na langdurige besprekingen heeft het college van b. en w. van de Maas stad bij de gemeenteraad een voor stel ingediend om de Duitse combi natie dit terrein voor de tijd van 25 jaren te verhuren. De Duitse bedrijven die gaan parti ciperen in het ertsoverslagproject, zijn: August Thyssen-Hütte A.G., Friedrich Krupp-Hüttenwerke A.G., Hüttenwerk Oberhausen A.G. en Mannesmann A.G. De groep denkt op het terrein in Europoort, dat is gelegen tussen het Dalandkanaal en de Dintelhaven, 10 tot 11 miljoen ton ertsen te gaan Seizoen '67-'68 Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit Deze week verscheen het program ma-overzicht van de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit met een chronologisch overzicht van de eve nementen voor het seizoen 1967-1968. Het nieuwe seizoen wordt geopend met een concert door het Kunst- maand Orkest onder leiding van An ton Kersjes met medewerking van de soliste Bella Davidovitch, piano. Op het programma staan werken van Mozarl, Tschaikowski en het pianoconcert van Grieg. De Z.V.U. brengt deze winter tc Zierikzee drie toneelavonden. De eerste vindt plaats op 3 november: een voorstelling van „Kat in de zak" blijspel' van Georges Feydeau, in een opvoering door de Nieuwe Komedie. De tweede toneelavond is op 9 ja nuari (toneelgroep Theater) en de derde vindt plaats op 28 februari (to neelgezelschap Ensemble). Op 17 november is vastgesteld een voorstelling van de film „Onibaba" van Shindo, daarna velgen op resp. 9 februari en 15 maart voorstellingen van „La guerre est fini" van Rcsnais en „Midzomernachtdroom" van Trin- ka. Dit seizoen verder twee cabaret voorstellingen: Fons Jansen's cabaret met „Hoe meer zielen" op 15 decem ber en het Cabaret PcPijn met het nieuwe programma „Dag cn Nacht" op 9 april. Tenslotte twee lezingen. Op 24 november spreekt ir. M. de Vink over „De ruimtelijke ontwikke ling van Zeeland" en op 8 maart Bc- overslaan. In totaal gaan de vier be drijven 16 tot 17 miljoen ton erts via Rotterdam importeren. De res terende 6 a 7 miljoen ton zal door de reeds in Rotterdam gevestigde stuwadocrsmaatschappijen worden overgeslagen. rend Boudewijn over „Het toneel". Voorts brengt de Z.V.U. weer een speciaal programma voor de jeugd van het voortgezet onderwijs: het Kunstmaand Orkest (6 oktober), To neelgroep Arenea (6 nov.), solo-to- neel Rob Geraerds (11 dec.), toneel groep Arena (10 j>an Jazz-trio Pim Jacobs (16 febr.). Voor de lagere scholen komen er twee voorstellingen door de toneel groep Arena en wel op 23 en 24 ok tober een opvoering van „Ploeft" van Maria Clara Machado. Lepelaar waargenomen Zaterdag j.l. werd door dc heer J. C. Bolkenbaas uit Brouwershaven ter hoogte van de dük van Bomme- ncde een lepelaar waargenomen. De lepelaar was druk bezig met de lange snavel al zoekend door het wa ter van een nabijgelegen ikreek voed sel te vergaren. Op deze manier on derscheidt de lepelaar vich van de reiger, die voedsel bemachtigt door met snelle bewegingen buit te verga ren. Tot op ongeveer twintig meter kon de lepelaar worden benaderd, waar na de vogel zich mot gestrekte hals en sierlijke vleugelslag een goed heenkomen zocht. Raad Bruinisse besluit opdracht voor het maken van schetsplan jachthavens Met de stem van het S.G.P.-raads- lid dc hec C. Kik tegen heeft de ge meenteraad van Bruinisse gisteren (dondcrdag)avond besloten aan dc Grontmjj tc De Bilt opdracht tc ge ven voor het maken van een schets plan betreffende dc aanleg van twee jachthavens, een bungalowpark cn andere recreatieve voorzieningen op grondgebied van dc gemeente, weste lijk van de Grcvclingcndnm, voorna melijk gelegen op dc slikken buiten dijks. Het is dc bedoeling dat deze plannen na 1.971, als afsluiting van hel Brouwershavcnsc Gat een feit zal zijn, zullen worden gerealiseerd. Het schetsplan moet worden inge past in dc totale plannen die reeds voor de oevers van het Grevelingen- meer zijn ontworpen. Het besluit van de Bruse raad is in feite een vervolg op het voorstel v<yj 22 juni waarbij b. en w. de raad uit nodigden het maken van een derge lijke „praatprent" voor genoemde be stemmingen aan de Grontmij op te diagen. De heer Kik stelde toen voor de Heidemij voor de te verlenen op dracht in te schakelen. In de donder dagavond gehouden vergadering bleek het voor de raadsleden niet ge makkelijk om wat betreft te kiezen tussen Grontmij en Heidemij. Uit eindelijk werd in besloten zitting be sloten voor de Grontmij. ZIERIKZEE Chr. Plattelandsvrouwen bezichtigden Burger Weeshuis Voor het eerst in het nieuwe ver gaderseizoen kwamen de Christelij ke Plattelandsvrouwen, afd. Schou- wen-Duiveland bijeen. De eerste bij eenkomst gold een bezoek aan het Burgerweeshuis te Zierikzee. Een veertigtal dames nam aan de excursie deel. De dames werden rondgeleid door de heer en mevrouw Braat, die alles over het weeshuis vertelden. Mevrouw Braat gaf in haar atelier een demonstratie pottenbakken. De dames konden zien dat hierbij uiterst nauwkeurig te werk gegaan moet worden en dat kunst en ambacht hier nauw samengaan. In de Regentenkamer vertelde de heer Braat over de historie van het Zisrikzeese Burgerweeshuis. De da mes genoten van de fraaie omgeving en antieke voorwerpen die hier nog volop aanwezig zijn. Tenslotte volgde een rondleiding langs de expositie van schilderijen, die deze zomer in het huis werd ge houden. In „Concordia" werden de dames getrakteerd op een kop koffie en dit was het einde van een gezellige en leerzame middag. Benoeming Tot leraar aan de rijks H.B.S. van het Professor Zeemanlyceum te Zie rikzee is in tijdelijke dienst benoemd de heer dis. J. Oh. Erbrinck. Geslaagd Deze week slaagde te Middelburg onze stadgenote mej. Renée Anker voor de acte volledig bevoegd onder wijzeres. Mej. Anker is per 18 sep tember aanstaande aangesteld als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Wilp in GelderJiand. Gezamenlijk Nutsbezoek aan opera te Antwerpen Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de departementen Brouwershaven, Haamstede, Noord- Beveland en Zierikzee van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen, bij voldoende belangstelling, op za terdag 2 december a.s. een bezoek te brengen aan de Kon. Vlaamse Opera te Antwerpen. De tocht naar Ant werpen zal per bus worden gemaakt. De Vlaamse Opera heeft op het pro gramma staan de opera „Tamhauser" van Richard Wagner. Deelneming aan dit opera-bezoek staat open zo wel voor leden ais voor niet-leden. WESTHOEK Slotrit van de praalwagen Indien alles goed gaat en de praal wagen „Zeeuwse Zilvervloot" weer heelhuids zal zijn teruggekeerd in de loop van de late zaterdagavond, dan wacht nog de bezichtiging op zondagmiddag op het grote parkeer terrein achter de garage van de heer C. B. Noordhoek te Burgh. Met slecht weer blijft het gevaarte bin nen, doch dan is bezichtiging ook mogelijk. Maandagavond wordt van de ge bruikelijke route afgeweken omdat het onmogelijk is om het gevaarte over de Hogezoom te rijden. De hoogte en de breedte hebben te gro te vormen aangenomen. Omstreeks kwart voor zeven mag de wagen in Renesse verwacht worden waar voor het oude gemeentehuis een tijdje gestopt wordt om de bewoners eens van nabij 'te. laten kijken iets wat in Goes tijdens het corso practisch niet mogelijk is. Over de Vroonweg wordt dan de terugrit aanvaard en bij de bushalte tegenover de Delta weg wacht 'dan de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" die de rest van de rit voor de wagen uit mar cheert. Voor het rusthuis „Duin oord" zal 'aan de Kloosterweg ge legenheid worden gegeven om de bejaarden een kijkje te laten ne men. Het is jammer dat de breedte van het toegangshek naar het rust huis te klein is om de wagen voor de deur te rijden, doch het kan nu eenmaal niet anders. Verdere stopplaatsen zijn in Haamstede voor het gemeentehuis en in Burgh voor de groente- annex levensmiddelenzaak van de heer Joh. Kloet aan de Ring waar een parkeerstrook gelegenheid biedt om even te steppen. Dan rest nog de laatste paar honderd meter naar de opbouwplaats en dinsdagavond zul len de sloopwerkzaamheden al be ginnen. BURGH De kermis De tijd van aardappelsrooien is aangebroken en de traditie getrouw is daar de Burghse kermis aan ver bonden. De boerenknechts en arbei ders kregen tot <nog maar enkele jaren geleden met de Burghse markt viij om hun wintervoorraad aardap pels te rooien. Heel het gezin was dan bezig om met het riekje de Ei genheimers of Bevelanders uit de grond te halen en van de boer werd dan een paard en wagen gebruikt om de gevulde zakken naar huis te rij den waarna in de loop der verdere dagen des avonds de wel bekende „pit" werd aangelegd. In Burgh arriveerde deze week de familie v. d. Zande uit Halsteren met hun bekende kermiscombinatie in de vorm van een kindermolen en een gebakkraam. Zaterdagmiddag wordt de kei-mis geopend. BROUWERSHAVEN Plattelandsvrouwen bezichtigden drukkerij De afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen bracht vorige week een bezoek aan de N.V. Drukkerij v/h Lakenman Dchtman te Zierikzee. De dames wer den ontvangen door de heer L. van Vessem, die "een uiteenzetting gaf over het grafische vak. De dames In Utrecht is de vakbeurs voor woningstoffering Inter Decor gehou den. Er was een overstelpende hoe veelheid nieuws te zien. Nieuwe des sins, nieuwe materialen voor vloer en wandbekleding. Aan de series nieuwe charmante gordijnen-dessins voor speelkamers komt geen einde. Dick Bruna ont wierp onder andere het dessin „Pro vence", zonnig speels, erg leuk voor bijvoorbeeld een eetkeuken. Behalve zulke en ook bloemdessins zijn er ook meer geometrische dessins. bezichtigden vervolgens de drukkerij en zetterij van het bedrijf en zagen hoe op de grote pers de Zierikzeesche Nieuwsbode werd gedrukt. Bijzonder leerzaam was ook het drukken van kleurenwerk. Het bedrijf was in vol le gang zodat de dames een goede in druk konden krijgen van de gang van zaken in een drukkerij. Na een dank woord door de presidente wei d deze leerzame excursie met een kopje kof fie besloten. DRE1SCIIOR Bijeenkomst bejaardensociëteit weer begonnen De leden van de bejaardensociëteit te Dreischor kwamen dezer dagen voor de eerste maal in het nieuwe seizoen bijeen. Deze middag was wat anders dan de vorige bijeenkomsten. Mejuffrouw Ella de Vlieger, werk zaam in een kinderverzorgingshuis te Costvoorne, was aanwezig om de middag te vullen met voordracht, schetsjes en spelletjes. Ze is er uit stekend in geslaagd de middag op een gezellige wijze door te brengen. Mevrouw Boersma, de echtgenote van de burgemeester was aanwezig om kennis te maken met de leden en bestuur van de sociëteit. Verder werden de prijzen uitge reikt voor het mooiste plantje, de stekjes waarvan in het voorjaar ge plant. De eerstvolgende bijeenkomst is op 27 september, waarbij een ieder die de leeftijd van 60 jaar heeft bereikt, van harte welkom is. OUIVELAND Wandeltocht Plattelandsvrouwen De afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen open de het nieuwe seizoen met een wan deltocht door het recreatie- oord bij de Schelphoek. Begunstigd door mooi weer waren de dames bijeengekomen om te genieten van dit mooie en rus tige gebied. Allen werden verwel komd door mevrouw Zeijler-de Vin, in het bijzonder de heer Jansen, die deze middag ais gids optrad. Tijdens de wandeling wees de gids op de ve le soorten struiken, bessen en pad destoelen. Op het terrein bleken zelfs orchideeën te groeien. Aan het eind van de tocht werd genoten van koffie en koek. Dhr. Jansen werd dank gebracht voor zijn rondleiding Ongetwijfeld werd deze middag zeer genoten van dit fraaie gebied dat door Staatsbosbeheer zo aantrekke lijk werd gemaakt en dat voor ie der vrij toegankelijk is. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rijk-Rijssenhout (toe zegging): K. van der Sluys, Herwij nen; te Cuddorp: S. de Jong, Houten (Utr.); te Eist (Utr.): R. T. Huizinga, 's-Grevelduin-Capelle (N.B.). Geref. Kerken Bnoeming: Mej. E. C. van Bent- hem te Lunteren is door de generale zendingsdeputaten voorgedragen ter benoeming als docente aan de oplei dingsschool voor vrouwelijke evan gelisten te Magelang (Midden-Java). Geref. Kerken vrijgemaakt Bedankt voor Heemse: H. J. Nijen- huis, Bunschoten-Spakenburg. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Vlaardingen: G. J. Buys, Murmerwoude. Geref. Gemeenten Beroepen te Scheveningen: L. Huisman, Vlaardingen. Gebedssamenkomst op Prinsjesdag DEN HAAG, 15-9. Evenals vorige jaren zullen verschillende kerkge nootschappen ook dit jaar op de derde dinsdag van september een interkerkelijke gebedssamenkomst houden in de Grote kerk in Den Haag, ter gelegenheid van de ope ning van het parlementaire jaar. De bijeenkomst zal ongeveer een half uur duren. De leden van het kabinet, de beide Kamers en de Raad van State krijgen een uitnodiging, maar de dienst is verder vrij toegankelijk voor iedereen. AMSTERDAM, 14-9. De Neder landse Bond voor Moederschapssorg en Kinderhygiëne en de Kruisver enigingen hebben samen met het veiligheidsinstituut in Amsterdam een diaserie samengesteld met als titel Met vallen en opstaan". De serie, die vergezeld gaat van een handleiding, is bestemd voor verto ning tijdens de zg. kleutercursussen, die door verschillende instanties, waaronder de Kruisverenigingen en dc Stichting voor Kinderverzorging en Oudervoorlichting worden ge houden. Op deze cursussei\ wordt aan het publiek voorlichting gege ven over het voorkomen van onge vallen bi?' kleuters. De samenstel lers hopen met de dia's o.m. te be reiken dat ouders en verzorgers hun kinderen tot veilig gedrag opvoeden. Ter introductie bij de organisa ties die zich met gezondheidsvoor lichting bezig houden worden de dia's woensdagmorgen 27 septem ber getoond in de filmzaal i>an het veiligheidsinstituut in Amsterdam. DEVENTER. De jaarlijkse show van het beste uit 'het beste rood bonte vee in de provincies Gelder land en Overijssel, vindt ditmaal plaats op 20 september in het ge meentelijke sportpark aan de In- dustriestraat te Deventer. N.T.S.-reportage opening Firato '67 HILVERSUM, 15-9. - Dc N.T.S. zendt donderdag 21 september van 10.30 tot 11.00 uur v.m. op Neder land I een rechtstreekse reportage uit van de officiële opening van de Firato '67, de vijftiende internatio nale tentoonstelling voor electronica in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Deze opening zal in de N.T.S.- kleurentelevisiestudio op de tentoon stelling worden verricht door de mi nister van economische zaken, mr. L. de Block. AMSTERDAM, 15-9. Het drie daags bezoek van groothertog Jan cn groothertogin Joséphine-Charlotte van Luxemburg aan ons land is ten einde. Na heden (vrijdag)ochtend in het paleis op de Dam afscheid te hebben genomen vertrok het vorste lijk paar om even ever half tien per auto naar Luxemburg, uitgeleide ge daan door koningin en prins. Zij wer den tot aan de grens van de gemeen te geëscorteerd door de politic. De vacuum plasticverpakking van vleeswaren kunt u snel verwij deren door er een vork in te prikken en deze zijwaarts te trekken. Het bakje met de ijsblokjes vriest niet vast in de koelkast, als u het in een droog plastic zakje schuift. Als een poes haar jongen niet kan voeden, kunt u ze met een pop- pespeen lauwe melk met suiker en wat extra vet b.vvan kof fiemelk) toedienen. Van vetar me koemelk kunnen ze niet le ven. Schrijf nu de kleine verlangens op van huisgenoten en vrienden, dan weet u straks, wat u hen met St.-Nicolaas moet geven. Een bloedgroepkaart of een notitie in uw zakagenda met de juiste bloedgroep kan een snelle hulp verlening bevorderen. Het Ned. Roode Kruis verstrekt de kaar ten. Als de spiegel in het deksel van een scheer doos gebroken is, kunt u er een zelfklevend autospiegel tje in bevestigen. Een trekschakelaar bij een trap- lamp stelt u in staat het licht zowel boven als beneden aan en uit te doen. ADVERTENTIE 53. Voortgestuwd door een gunstige wind naderde dc snelle oorlogsvloot de kleine haven van Pomplina. Achter hen aan kwa men dc schepen met krijgers, die echter neg niet tc zien waren, omdat zij veel lang zamer vooruit kwamen. Voorlopig waren zij echter ook niet nodig, daar eerst de ha ven gezuiverd moest worden van de sche pen der Barbadorcn. Reeds kwamen dc heuvels, die om dc kleine baai lagen, in het gezicht. Achter op het grootste schip stonden Jaspo en Aram. „Over enkele uren kan de strijd begin nen", merkte Jaspo vergenoegd op. „Dan zullen wij die haven eens grondig schoon maken! Hoewel ik vrees dat er daarna heel wat wrakken moeten worden opgeruimd". Aram lachte. „Zolang het onze schepen maar niet zijn, kan het me niet schelen! Het zou eigenlijk jammer zijn, als er ook maar één van dc prachtige vaartuigen voor moest worden geofferd!" Peinzend keek Jaspo om zich heen en plotseling maakte hij een luchtsprong. „Ik heb het riep hij uit. „Met een beetje ge luk kost het ons geen enkel schip!" Vra gend keek Aram hem aan en de kleine man wees druk gebarend naar het kleine Barbadorenscheepje, waarmee zij hun tocht naar Veneda begonnen waren en dat thans, bemand door Jago's vrienden en een paar matrozen uit Veneda, tussen de andere in voer. „Dat is het enige schip dat verloren zal gaan!" riep Jaspo uit. „Maar dan kun nen wij ook alle andere behouden. Luister slechts!" En hij boog zich naèr Aram over en begon geheimzinnig te fïffisteren. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4