Sehouvven-Duivelandse onderwijzers vergaderden varend Sigaretten-„bestrijder" terug uit de V.S. in ,mondragon' mondragon Trein op mijn Proces in Pretoria Burgemeester en mevrouw Kaste lein feliciteerden de opgewekte ja rige tijdens een receptie in Mon- dragon" Alle buurtbewoners leefden mee niet de feestelijkheden rond de honderd jarige en van alle huizen wapperden de vlaggen. Ontmoeting niet hoge gasten uit Luxemburg te Veere Z1EKIKZEE, 15-9. Een hcogtepunt van de dag voor de Schouwen-Dui- velandse onderwijzers en onderwijze ressen was donderdag ongetwijfeld het bezoek aan Veere. Daar waren namelijk het hertogelijk paar uit Luxemburg, groothertog Jan en groot-hertogin Joséphine-Charlotte en prinses Beatrix en prins Claus te zien die in het kader van het vorste lijk bezoek gisteren Veere aandeden. Het bestuur van de „Vereniging van Onderwijzers en Onderwij zei-es sen op Schouwen-Duiveland" hadden de 106e Algemene vergadering eens anders dan anders willen houden. Men huurde daartoe de boot de „Stad Zierikzee" en varende naar Veere werd de vergadering afgehandeld. In dit plaatsje werd het prinselijk be zoek verwacht en daar op het px-o- gramma van de onderwijzers een uur was ingeruimd voor bezichtiging van het stadje was men in de gelegen heid om het allemaal te zien. Ir. de haven van Veere arriveerde het jacht „Piet Hein" en bij het stadhuis ston den de hofauto's gereed om de ho ge gasten naar Middelburg te voeren. Het verblijf was kont maar iedereen was in de gelegenheid om het te zien. In de middaguren stond een inlei ding op het programma van de schrijfster Harriet Freezer over „Boeken en Jeugd". Verpakt in de haar karakteriserende humor kwam zij in haar causerie tot de kern van de zaak, hoe de jeugd te leren op groeien met boeken. Ze ging er van uit dat het boek en de jeugd een beetje aan het .uitsterven" zijn. De jeugd heeft de boeken niet meer no dig in die zin dat de wereld meer autodidaktiel geworden is. Vroeger was lezen de enige manier om iets te weten te komen. Tegenwoordig ziet de jeugd het vaak met eigen ogen of op televisie. Belangrijk vond de schrijfster dat de jeugd zijn eigen boeken kiest. Het „dat doe je maar omdat ik het zeg" kan niet meer, de jeugd néémt het ook niet meer. Een karakteristieke eigenschap van de moderne jeugd is dat zij niet afhan kelijk wil zijn. De ouders zijn altijd bang voor ver keerde invloeden. Er zijn echter zo veel invloeden die .meehelpen het kind op te voeden, dat je als ouder en opvoeder daar toch machteloos tegenover staat. Zo is het ook met boeken. Kinde ren zijn dikwijls verzot op beeldro mans. De clichévei'halen vinden ze ook prachtig Moet het lezen ervan verboden worden? „Beslist niet", vol gens mevr. Freezer. „Laat ze er flink in eten, ze hebben er later dan geen behoefte meer aan en leren op die manier het goede te onderscheiden. Door het schandelijk en schadelijk te noemen wordt juist de belangstelling Wandelend door Veere zagen de onderwijzers en onderwijzeressen de ont scheping van de vorstelijke gasten op de Veerse haven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode; opgewekt". De oudere boeken vindt de jeugd vaak belachelijk. Het paterna lisme, de minzame toon tegenover kinderen in deze boeken gesteld, komt hen bijzonder vreemd voor. Ze zijn té mero liserend, ze zijn te senti menteel. Boeken geven een moraal van een tijd weer. Tegenwoordig is er meer respect voor het kinderboek. Er wordt meer aandacht aan besteed, ook door de schrijvers ervan. Het lezen is ook een toet-sen aan anderen, een sleur ver breken, het is een vorm van ervaring opdoen. „Als u wilt dat uw kind leest, laat ze dan zelf kiezen. Nooit: wat moe ten ze lezen, maar wat willen ze le zen", besloot de schrijfster de inte ressante uiteenzetting. Matig bezocht De vergadering was slechts matig bezocht en in het huishoudelijk ge deelte van de vergadering in de mor genuren werden hierover aanmer kingen gemaakt. Er wax-en berichten bij het bestuur binnengekomen van leden die het met de wijze van ver gaderen niet helemaal eens waren. Men zag ock niet veel. verband tus sen het programma en het onder-wijs. Cnder de aanwezigen, die de voor zitter, de heer G. H. Rosink, in zijn openingswoord welkom heette, was mej. De Jonge, inspectrice van het kleuteronderwij s. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer A. Paauwe, bleek dat de vereniging financieel iets aan het interen is. Bestuursverkiezing was nodig in verband met het aftreden van de heren Paauwe en Rosink. De heer Paauwe werd bij acclamatie herko zen. De heer Rosink stelde zich niet meer herkiesbaar en uit de vergade ring werd de heer B. van der Lelie voorgedragen, die met algemene stemmen in het bestuur kwam. De heer Heutink bracht in het midden dat het tijdstip van vergade ren niet zo gunstig ligt. Er is hier over algemeen verzet gerezen. De vergadering was met hem van me ning dat de tweede helft van april, begin mei, een gunstiger tijd zou zijn. Met de bezwaren zal volgend jaar rekening worden gehouden. De vakantieregeling, op Schouwen- Duiveland begint ock bezwaren te geven en het is nodig dat de hoofden zich hierover eens beraden. In de rondvraag kreeg de "heer Heule veel bijval door te stellen dat hij het. „ondemocratisch" vindt dat verschillende leden niet gekomen zijn omdat zij om de een of andere reden het niet eens waren met het vergade- ringsprogx-amma. Hiermee kwam de vergadering ten einde en was het inmiddels tijd ge werden voor de lunch, die aan boord van het schip wei'd gebruikt Nationale Reclasseringsdag 1967 De Nationele Reclasserings„dag" omvat een actieperiode van twee we ken. van 18 september tot en met 1 oktober. De centrale collectedatum valt in de meeste gemeenten op za terdag 30 september. De N.R.D. werd voor het eerst ge organiseerd in 1935. De opbrengst van de collecte 1966 bedroeg f 587.450,-. Deze opbrengst wordt onder 26 ex-kende reclasse- ringsinstellingen verdeeld. Vlucht uit Oost-Duitsland WEST-BERLIJN, 15-9. Vijf Oost- duitse jongens, vier van veertien en één van dei-tlen jaai-, zijn donderdag avond te Eiskeller, een westelijke en clave in het Oostduitse distx-ict Span- dau, naar West-Berlijn gevlucht. Zij liepen alleen schi-ammen van het prikkeldi-aad op. De jongens zijn al len uit hetzelfde grensdorp afkomstig Wanneer hun ouders hen opeisen zul len zij weer naar Oost-Duitsland te rug moeten, tenzij zij familieleden in het westen hebben, waarbij zij kun nen intx-ekken. In India begint zaterdag een twee weken durde campagne om geboortebeperking te propageren. De financiële commissie van de Amerikaanse senaat heeft haar goedkeuring gegeven aan een plan tot bekostiging van de presidents- verkiezingscampagne uit de schat kist. Pogingen om tot een einde te ko men van de i-eeds vijf weken durende staking op de schepen op de Canade se meren hebben donderdag gefaald. Engeland heeft officieel geprotes teerd bij Zuid-Afi-ika tegen het ge- bi-uik van Zuidafrikaanse politie ter bestrijding van Afrikaanse nationa listische verzetsstrijdei's in Rhode- sië. UTRECHT. Volgens de huidige prognoses zal de rijksuniversiteit in Utrecht omstreeks het jaar 1980 ongeveer 20.000 studenten tellen. In de jaren die daarop volgen is een verdere uitbreiding tot 25.000 te verwachten. Roken en gezondheid SCHIPHOL, 14-9. Opgetogen over de brede overeenstemming, die onder de 500 afgevaardigden uit 30 landen bleek te bestaan, is dr. L. Meinsma, medisch directeur van de Stichting Landelijke Organisatie voor de Kan kerbestrijding te Amsterdam, heden vrijdagochtend op Schiphol terug gekeerd van het eerste wereldcongres ever roken en gezondheid, dat deze week in New York is gehouden. Waarschuwend toonde hij bij zijn aankomst een zojuist op de Ameri kaanse markt versohenen pakje si garetten van wa,t hij noemde „Super king size". De sigaretten zijn nl. 10 cm lang en dat is circa 1 Vz cm langer dan de langste, die we tot nu toe in Nederland kennen. „Ik hoop, dat tenminste deze verlengde vei'sie van de king size sigaret in ons land ver boden zal worden", zo zei Nederlands sigaretten-bestrijder nummer 1. „In Nederland sterft tegenwoordig 1 op iedere 5 mannen aan de gevolgen van het roken, dus door longkanker of hart- en vaatziekten. Dit blijkt uit de officiële sterftecijfers". Op het congres waai-aan naast art sen ook research-deskundigen en enderwijs-personeel deelnamen, is een 50-tal resoluties aangenomen in een poging de wereldbevolking te overtuigen van het sigaretrtengevaar en in de hoop, dat de industrie tot de fabricage van een veiliger sigaret zal overgaan. In die resoluties wordt er o.a. op aangedrongen, dat artsen en opvoeders niet meer roken. Ook behoren ze anderen te adviseren er mee op te houden, resp. kinderen er van te weerhouden met roken te be ginnen. Voorts wordt gesteld, dat in alle openbare gebouwen een rookver bod dient te werden ingesteld en dat sigaretten-automaten worden verwij derd. Voorgesteld wordt op alle pak jes sigaretten een waarschuwing af te drukken van de volgende inhoud: „Het roken van sigaretten is gevaar lijk voor de gezondheid en kan de dood door kanker en andere ziekten veroorzaken". ADVERTENTIE S Dat UIT goed voor U Is zal U genoegzaam bekend zijn. Het punt is echter waar en wanneer? De oplossing ligt voor de hand: ALTIJD GEZELLIG! Menu a 10,— (vanaf a.s. zaterdag) Kop bouillon met merg Gebakken zeetong met ravigotte- saus, gemengde salade en ge bakken aardappelen of Gebakken kalfslever met room saus en champignons IJs Dame Blanche (warme chocoladesaus) Hotel - Restaurant Bijzondere vleesschotels, visspecialiteiten (zoals onze reeds ver maard geworden ZZ 5) en altijd verse Zeeuwse kreeft en oesters Zeer goed geaccommo deerde zalen voor grote en kleine gezelschappen Hotelkamers met alle denkbare comfort I Oude Haven 13 - Tel. (01110) 2670 - ZIERIKZEE TEL AVIV, 15-9. Een Israëlische goederentrein is heden (vrijdag) bij het Arabische plaatsje TuJkarem tussen Lod en Haifa op een mijn gelopen. Drie wagons werden omver geworpen. Vlak bij de plaats werd een onontplofte mijn gevonden. PRETORIA, 15-9. De rechter in het proces in Pretoria tegen zevenender tig negers uit Zuidwest-Afrika die van teireurdaden worden beschul digd, heeft de stelling van de verde diging afgewezen dat de rechtbank niet bevoegd is. De verdediging be riep zich erop, dat de V.N. vorig jaar het mandaat van Zuid-Afrika over zuidwest-Afrika hebben ingetrok ken. HOOGEVEEN. Donderdagmiddag is de vijfjarige Theo Ham uit Nieuw- lande, toen hij vanuit d'e kleuter school de weg overstak, door een au to aangereden. Het kind werd zwaar gewend naar het ziekenhuis in Hoo- geveen gebracht, waar het na enkele uren is overleden. KERKNIEUWS Generale synode der Geref. Kerken LUNTERBN, 14-9. In haar ver gadering te Lunteren heeft de Ge nerale Synode der Gereformeerde Kerken besloten een geschrift uit te geven over de pinksterbeweging. Plet is opgesteld door deputaten die daai'toe door een vorige synode wa ren benoemd. Px*of. dr. H. N. Rid der-, adviseur van deze deputaten en hoogleraar aan de theologische ho geschool, heeft in de samenstelling van dit 'boekje een belangrijk aan deel gehad. Het moderamen van de synode zal 'het met een schrijven begeleiden. Verder iheeft de synode zich be zig gehouden met de zaken van kerk en industrie. Veel belangstelling voor feestelijke receptie honderdjarige mevrouw Arendse-Bax ZIERIKZEE, 15-9. Onder grote belangstelling viert de oudste in woonster van Zierikzee, mevr. de wed. J. Arendse-Bax vandaag haar honderdste jaardag. Reeds de voor afgaande dagen stonden in het teken van het naderende feest. De post be zorgde talrijke brieven, kaarten en geschenken uit verschillende plaatsen in Nederland. Hartelijk waren voor al de reacties van de toenmalige jeugd uit de Schuttershofstraat, die zich mevr. Arendse nog van „toen" herinnert en nu - geïnformeerd door krant cf familie - zich haast welge meende gelukwensen te zenden. Vanmorgen bleek de straat van de honderdjarige door de buurt prach tig versierd, een spontane geste van de buurtbewoners, die tot laat gister avond aan het „kronen" hebben ge werkt. Vanmorgen om 10 uur kwamen ?p een receptie in „Mondragon" talrijke stadgenoten, mevr. Arendse hun ge lukwensen aanbieden. Tot de vele aanwezigen die de receptie bezochten behoorden ook burgemeester en mevrouw Kaste lein. In een kort toespraakje tot de honderdjarige gaf burgemeester Kastelein uiting aan zijn bewonde ring voor de persoon van mevrouw Arendse, die met een goede gezond heid en een opgewekte aard wel bijzonder gezegend is. De burge meester herinnerde aan de vele gro te veranderingen in de wereld die gedurende de afgelopen eeuw tot stand kwamen. „Honderd jaar is een bijzondere leeftijd, ik denk er bijv. aan dat mijn vader in 1867 zelfs nog niet geboren was", aldus de burge meester, die mevrouw Arendse na mens het gemeentebestuur en de ge hele bevolking gelukwenste. „Als ge meente zijn we er trots mee een honderdjarige in ons midden te heb ben". Mevrouw Arendse-Bax voor de deur van haar feestelijk versierde woning aan het begin van een onvergetelijke dag i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2