DE ZIERIKZEESCHE COURANT Enthousiaste Zeeuwse ontvangst van Groothertogelijk paar Permanente landbouwmanifestatie in Oostelijk Flevoland MATRASSEN Vietnam-initiatief van filantroop in V.S. 8 s 5 WAT 2EGT DE 0IL7 TUINMAN ZOON j Geen toeneming moorden-zedenmisdrijven Ernstig ongeluk met bus in Turkije Indonesië trekt ambassadepersoneel terug uit Peking KAMERBREED DE MAGNEET" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 15 september 1967 124ste jaargang Nr. 19863 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus tel. (01110) 2255, na 18.00 uui: tel. (01110) 2118. Gii.trekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Jaarvergadering onderwijzers en onderwijzeressen Vorstelijk bezoek aan Wenieldinge, Ve ere en Middelburg MIDDELBURG, 14-9. Vol en thousiasme heeft Zeeland donderdag het groothertogelijk paar van Luxemburg, prinses Beatrix en prins Claus ontvangen. Lachend en zwaai end bezochten de vorstelijke perso nen Wcmeldinge, Veerc en Middel burg. Een hoogtepunt van het bezoek aan Zeeland was de ringrüdcrü, die op het eeuwenoude Abdijplein te Middelburg werd gehouden. Zestien in folkloristische kostuums gestoken boerenzoons op ongezadelde Zeeuw se knollen streden om drie medailles die groothertog Jan had uitgeloofd. Het vorstelijk gezelschap kwam donderdag vanaf de vliegbasis Woensdrecht naar Wemeldinge, waar de commissaris der koningin in Zee land. mr, J. van Aartsen, de burge meester, de heer C. N. F. van Sas. aan de bezoekers voorstelde. De Wemeldingers, die erom bekend staan dat ze hun dorp zo feestelijk versieren bij koninklijke bezoeken, zongen het gezelschap uit volle borst toe. Mej. L. de Bourgraaf bood het groothertogelijk paar een fruitmand aan, terwijl prinses Beatrix een fruit mand kreeg van mej. J. Korstanje. Daarna werd er op de Piet Hein in gescheept voor een tocht over het Veerse Meer. Om één uur donderdag middag voer de Piet Hein de haven van Veere binnen, verwelkomd door schoten van een eeuwenoud kanon dat op de Veerse wallen staat. Na voorgesteld te zijn aan de burge meester van Veere, de heer A. de Kam, wandelde het gezelschap naar het pittoreske stadhuis. Hier kregen de groothertogin en prinses Beatrix bloemen en de groothertog een foto boek aangeboden door het in kleder dracht gestoken echtpaar D. Kasse. Er werd even van het protocol af geweken. Het groothertogelijk paar wilde het middeleeuwse Veerse stad huis ook wel eventjes van binnen bekijken. Bjj dc aankomst van de vorstelijke stoet op het Middelburgse Abdijplein speelde het fanfarekorps der genie het Luxemburgse volkslied. Daarna inspecteerde groothertog Jan een mi litaire erewacht. De commissaris der koningin van Zeeland stelde hierna mr. J. Drijber, de burgemeester van Middelburg, aan het gezelschap voor. Ook minis ter Luns bevond zich onder het ge zelschap. Hij stolde de Luxemburgse minister Gregoire van buitenlandse zaken aan de burgemeester voor. „En ik ben zijn collega uit Neder land", grapte hij er achteraan. Na in de abdij het Zeeuwse provinciehuis geluncht te hebben, werd er door ir. P. Schuurman, hoofd hoofdafdeling' waterkeringen en waterhuishoudin gen, en door ir. J. Volkers, hoofdin genieur-directeur van de Deltadienst, een uiteenzetting over de Deltawer ken gegeven. Daarna ging het gezel schap naar buiten om de ringrijdenj te bekijken. Binnen de korste tijd stonden de groothertog, de groothertogin, de prins en de prinses vol spanning de verrichtingen van de boerenzoons te volgen. Wanneer er naast de ring werd gestoken Met het vorstelijk ge zelschap een kreet van teleurstelling horen. Winnaars waren tenslotte Wim Maljers uit Veere, Jo Vos uit Koudekerke en Kees Houteman, eveneens uit Koudekerke, die door de andere ringrijders vlak voor het groothertogelijk en prinselijk paar tot driemaal toe werden gejonast. Door een neg lachende groothertog Jan werden daarna aan de drie winnaars de medailles uitgereikt. Vlissiiigcu Oprichting stichting „De Flevohof' ELBURG, 14-9, In Den Haag is donderdag de stichting „De Flevo hof" opgericht. Zoals reeds bekend, wil deze stichting in Oostelijk Flevo land een permanente landbouwmani festatie in het leven roepen. Men wil er laten zien wat de Ne derlandse land- en tuinbouw en de aanverwante handel en industrie presteren om aan de moderne tijd aangepaste produkten van goede kwaliteit te leverenK „De Flevohof", 150 hectare groot, zal grenzen aan het recreatiegebied „Het Spijk" bij het Veluwe-rand- meer, tussen Elburg en Harderwijk. Wie er per touringcar heengaat, uit welk deel van het land ook, kan in één dag uit en thuis zijn. De hof zal een heuvelachtig park omvatten met daarin paviljoens waar landbouwindustrie en handel in land- bouwprodukten hun activiteiten zul len demonstreren. In een algemeen paviljoen wordt de betekenis van ADVERTENTIE OLGA land- en tuinbouw in het algemeen toegelicht. Rondom het park komen een akkerbouw- en een veeteeltbe drijf, groenten- en bloementeelt in kassen en in de koude grond en een champignonkwekerij. Paviljoens en bedrijfsgebouwen worden verbonden door een brede overdekte wandel route, zodat men ook bij slecht weer droogvoets de hof kan bezichtigen. Aard en opzet van bedrijven en paviljoens zullen geheel op toeris tisch bezoek worden afgestemd; in de hof zal ook een restaurant zijn. Er zal een geheel voor de recreatie Eerstejaars genees- en «tandheelkunde DEN HAAG, 14-9. Bij dc plaat- singscommissïe eerstejaars studenten geneeskunde en tandheelkunde heb ben zich t.m. 1 september respectie velijk 1973 en 435 kandidaten aange meld. Vorig jaar waren deze aantallen 1992 en 374. In verband met het niet- behaien van het einddiploma, militai re dienst e.d. vielen dit jaar 324 en 93 kandidaten voor studie in de genees kunde resp. tandheelkunde af. De adspirant-studenten geneeskun de werden, verdeeld over de zeven universiteiten, door de commissie als volgt geplaatst: 243 m Groningen, 236 in Leiden, 305 in Utrecht, 234 aan dc Amsterdamse universiteit, 232 aan de Vrije universiteit in Amsterdam, 239 bestemd terrein zijn van 25 hectare. Het centrale element daarin wordt een kinderdorp met gebouwen voor sport, spel en consumptie en met er omheen allerlei attracties, waarvan vele in de sfeer van de landbouw: kinderboerderij, ponybaan, manege, wandel- en rij routes. Van de investeringskosten van 8,5 miljoen gulden brengen land- en tuinbouw, de daaraan verwante han del en industrie en andere belang stellenden 4,8 miljoen gulden als deelnemerskapitaal bijeen; dit be drag is bijna voltekend. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's coccccoo Het bezoek aan Zeeland is besloten met een korte kennismaking met de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, in het Sloegebied. Vandaar is het gezelschap met vier helikopters opgestegen om een tocht over de Del tawerken, de Europoort, de Rotter damse havens en de waterkeringen bij Krimpen aan de Lek te maken. Het Groothertogelijk paar van Lu xemburg bezocht gisteren (donder dag) met prinses Beatrix en prins Claus tijdens een tocht door Zee land ook, Veere. De aankomst van de hoge gasten werd gade geslagen door een aantal onderwijzers en on derwijzeressen van Schouwen-Dui- veland, die Veere bezochten tijdens de algemene vergadering die werd gehouden in de vorm van een vaar tocht met de „Stad ZierikzeeOp de foto: de aankomst van de „Piet Hein'* in de haven van Veere. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode» ADVERTENTIE X NEW YORK, 15-9. De Amerikaan se filantroop Brooks Mendell, die er al vele jaren voor ijvert dat de volkeren zich verenigen in een kruistocht tegen ziekten, heeft zich nu als voorzitter van de „World people for people committee" ge wend tot premier Indira Nehroe van India, premier Lester Pearson van Canada en de communistische partijleider van Polen, Wladyslaw Gomulka, met het verzoek mee te werken tot heb tot stand brengen van een bestand in Vietnam. Hier toe zou de internationale commissie voor toezicht op de naleving van de Geneefse akkoorden, waarin ge noemde drie landen zitting hebben, bijeen moeten komen om de betrok ken partijen te verzoeken de strijd te staken. India, Canada en Polen zouden Toenemende misdaad in de Verenigde Staten WASHINGTON, 14-9. De misdaad in de V.S. is in de eerste helft van dit jaar met 17 procent gestegen in vergelijking met dezelfde peri ode in 1966, aldus een statistiek, die donderdag door de Amerikaanse fe derale recherche is gepubliceerd. Minister Polak: in Nijmegen en 160 in Rotterdam. De adspiranjt-studenten tandheelkunde werden geplaatst in Groningen (78), in Utrecht (85), in Amsterdam (61) en in Nijmegen (57), 61 studenten tand heelkunde moeten nog worden ge plaatst. Bromfietser verongelukt IJSSELSTEIN, 14-9. Donderdag middag is in het ziekenhuis te IJs- selstein een 31-jarige heer G. ter Louw uit Polsbroek overleden. Hij was 's morgens met zijn brommer tegen een portier van een stilstaan de auto, dat geopend werd, gereden, op de weg gevallen en door een ach terop komende auto overreden. DEN HAAG, 14-9. Volgens minis ter Polak (justitie) is er de laatste jaren geen sprake van een steeds toenemend aantal moorden en zeden misdrijven. De minister, die dit meedeelt in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Harm- sen (B.P.), staaft zijn bewering met cijfers, ontleend aan de criminele statistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek, waarin over de jaren 1960 t/m 1966 voor de opeen volgende jaren de volgende cijfers voor aantallen gepleegde moorden worden vermeld: 3, 7, 9, 9, 12, 10 en Leiders van westerse landen naar Moskou MOSKOU, 14-9. De Russische re gering onderzoekt 'de mogelijkheid om dit jaar aan de herdenking van de oktoberrevolutie een internatio naal karakter te geven door niet al leen de leiders van de communis tische landen en partijen naar Mos kou uit te nodigen maar, voor het eerst in de geschiedenis ook staats hoofden en regeringsleiders van kapitalistische cn niet-verbonden landen, waarmee dé Sowj et-Unie diplomatieke betrekkingen onder houdt. Dit is donderdag van be trouwbare zijde in de Russische hoofdstad vernomen. De feestelijk heden vinden begin volgende maand plaats. «05CC00005CCC X Een vrouw schrijft zelden O Q x O wat ze op haar hart heeft X S O X voor het post scriptum. O Een politieman met gasmasker dreigt met een pistool om traangasgranaten af te vuren tijdens een demonstratie van blanken tegen de negermarsen voor betere huisvesting van pater James Groppi. De ongeregeldheden in de stad duren reeds zeventien dagen. Wisselvallig Ploegstoffen AABE stoffen Gardisette (overgordijnen) (vitrages) X Zeer aparte dessins en alles uit voorraad bij woninginrichters Mol 19 ZIERIKZEE Telefoon 2887 Zowel per meter als kant en klaar genaaid 5 voorts elk 7.000 man langs de 17-de breedtegraad tussen Noord- en Zuid Vietnam moeten stationeren om toe zicht uit te oefenen op een wapen stilstand. In een boodschap aan secretaris generaal Oe Thant heeft Brooks Mendell gevraagd de leden van de V.N., die de deze maand te openen zitting van de algemene vergade ring zullen bijwonen, op de Ihoogte te stellen van zijn initiatief. Minirokken taboe in Vaticaanstad VATICAANSTAD, 14-9. Minirok ken worden thans in Vaticaanstad als ongewenst beschouwd. De Zwit serse garde en gendarmes die bij de poorten van de St. Pieter en bij de toegangen naar Vaticaanstad de wacht houden, hebben instructie, al te kort gerokte vrouwelijke perso nen de toegang te weigeren Waarnemers merken op dat de curie met dit verbod lange tijd ge wacht heeft. Het is al weer vier maanden geleden, dat de filmster Claudia Cardinale op een audiëntie bij de paus in minirok verscheen en daardoor veel opzien baarde. 5 en voor het aantal gevallen van doodslag respektievelijk 23, 22, 20, 21, 29, 46 en 59. Het aantal geregistreerde zedendelicten vertoonde in genoemde jaren geen stijging. Verwachting tot zaterdagavond: Verspreide opklaringen, maar tijde lijk enige regen of enkele buien; in de nacht en ochtend hier en daar mist; zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen en weinig ver andering in temperatuur. 16 sept. Zon op 6.15, onder 18.54. Maan op 18.41, onder 3.09. 17 sept. Zon öp 6.16, onder 18.52. Maan op 18.53, onder 4.26. 18 sept. Zon op 6.18, onder 18.50. Maan op 19.03, onder 5.40. Springtij: 21 sept. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 16 sept. 1.47 v.m. 14.08 n.m. 17 sept. 2.38 v.m. 14.51 n.m. 18 sept. 3.21 v.m. 15.29 n.m. BROUWERSHAVEN 16 sept 1.31 v.m. 14.02 n.m. 17 sept. 2.18 v.m. 14.42 n.m. 18 sept. 2.57 v.m. 15.18 n.m. Springtij: 21 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in onze omgeving wordt nog steeds beheerst door een hoeveelheid koude lucht in de hogere niveaux boven Noord-Frankrijk. Hier omheen trekken storingen afkomstig uit Zuid-Europa via Duitsland naar het westen. Een ervan bracht in het afgelopen etmaal regen en regenbui en, waarvan sommige van onweer vergezeld gingen. In het zuiden van ons land viel plaatselijk 10 mm, in België, Luxemburg en Noord-Frank rijk werd hier en daar meer dan 20 mm afgetapt. Voor de komende 24 uur kunnen we naast enkele ver spreide opklaringen opnieuw enige regen of regenbuien verwachten. Te vens kan in de avond in opkla rings- gebieden mist ontstaan. Verder zal in de noordoostelijke stroming het temperatuursverloop maar weinig veranderen. ANKARA, 14-9. Een busongeluk op 240 km ten zuiden van de Turkse hoofdstad heeft het leven gekost aan 15 personen, terwijl 37 mensen ern stig gewond werden. De bus moest op een kruispunt uitwijken voor een be spannen wagen en reed een koren veld in. DJAKARTA, 15-9. De Indonesi sche regering heeft het gehole per soneel van haar ambassade in Peking opdracht gegeven China te verlaten, zo heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, he den-vrijdag bekendgemaakt. De Chinese autoriteiten hadden echter tot dusver geen enkele uit reisvergunning verstrekt. Malik verklaarde dat Indonesië niet de diplomatieke betrekkingen met China wil verbreken. De minister zei dat tol terugtrek king van het ambassadepersoneel was besloten, omdat het zijn werk met naar behoren kon doen en om dat het niet beschermd werd. Als ge volg van de „anti-Indonesische cam pagne" was schade ontstaan aan de zendinstallatie van de ambassade. Naar aanleiding hiervan was het de Chinese ambassade in Djakarta ver boden van haar zender gebruik te maken. Donderdag werden twee Chinese diplomaten uitgewezen, omdat zij verantwoordelijk werden gesteld voor het schieten op Indonesische betogers voor de Chinese ambassade in de Indonesische hoofdstad. ADVERTENTIE Voor i naar Wij hebbep breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4,00. 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT I Niemverkerk - tel. (01114)265 j Bruinissr - tel (01113)470 i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1